RUSSISCHE REISERVARINGEN. DE WOLGA. Op listige wijze een auto gehuurd. Na een zakenreis in Twenthe was er geen geld om de auto te betalen. Wat een der huurders in Zandvoort uit haalde. Een autoverhuurder te Weesp is de dupe geworden van een tweetal personen, D. J. S. en v. d. K. genaamd, die een auto bij hem wisten te huren, waarmede zij twee dagen zijn weggebleven, en eerst na uitzending van een radio-politiebericht, in den nacht z»jn teruggekeerd. Toen bleken zij echter niet in staat, de huur van den wagen gedurende twee dagen, benevens de verbruikte benzine te betalen. D J. S. had, om het vertrouwen te winnen van den autoverhuurder, dezen een te zijnen name gesteld rijbewijs laten zien. geldig voor zijn auto, welke, naar hij voorgaf, defect was geraakt. Aangezien hij aangenomen had, eenige personen met zijn auto te vervoeren, zag hij zich nu genoodzaakt, een wagen te huren. Afgaande op deze praatjes, verhuurde de heer d. R. de auto aan D. J. S., die den wagen echter gebruikte, om met zijn „com pagnon" v. d. K.. in Twenthe een zakenreis te ondernemen. Het artikel kunstmest hadden de beide mannen in kleine zakjes verpakt, om in plaatsen als Almelo, Hengelo, enz., aan de deur te verkoopen. Toen zij des avonds met de gehuurde auto niet terugkeerden, waarschuwde de auto verhuurder de politie, en een uitvoerig onder zoek volgde. Toen kwam aan het licht, dat de auto van D. J. S. door hem verkocht was aan een handelaar in Alkmaar. Van het rijden van eenige personen, bleek niets waar te zijn. Voorts was S. in betrekking geweest In het Carlton Hotel te Zandvoort, doch was daar een paar weken geleden ontslagen. Ook had hij met zijn auto 's avonds door Zandvoort gereden, terwijl de wagenlichten niet brandden, waarvoor de politie hem had aan gehouden. Er was een woordenwisseling ge volgd, waarbij S. zich zeer onhebbelijk ge droeg, en zelfs den agent klappen toediende, waarvoor hij naar het arrestantenhok werd overgebracht. Later verkocht hij zijn auto te Alkmaar. De heer d. R., te Weesp, kwam nog tot de ontdekking, dat zijn onvoordeelige klan ten, toen de benzine op was, het reservoir met petroleum hadden aangevuld, waarvan de merkbare sporen achtergebleven waren. VRACHTAUTOBOTSING EISCHT EEN DOODE. Op den hoek van de Calandstraat en de Waldorpstraat te 's Gravenhage is heden ochtend vroeg een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Te 6.40 uur geraakte twee vrachtauto's aldaar met elkander in botsing. De slag was zoo hevig, dat beide wagens omvielen en de bestuurder van één dezer beide auto's de 27-jarige E. J. wonende Hobbemastraat 74. vrijwel onmiddellijk werd gedood. De be stuurder van den anderen wagen, de 45- jarige F. S. uit de Callandstraat, kwam met den schrik vrij. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Het onderzoek naar de schuld vraag is nog gaande DJOCJASCHE VERDUISTERINGSZAAK BEGONNEN. SEMARANG, 21 Augustus (Anetal Heden ving de Raad van Justitie de behan deling aan van de zaak tegen den 62-jarigen directeur van het Djocjasche Incassobureau, beschuldigd van oplichting en verduistering Beklaagde erkende de feiten en deelde in het verhoor mede. dat zijn zaken steeds slechter gingen. In Januari 1933 werd een aanvrage tot. faillissement ingediend, welke aanvrage werd ingetrokken, nadat een zekere Konings geld had verschaft. Noodtoestand in de garnalen- visscherij. Regeering overweegt maatregelen om liulp te bieden. Op de vragen van den heer Van Dis betref fende de noodtoestand in de garnalen vissche- rij heeft minister Steenberghe het volgende geantwoord: De uitvoer van garnalen naar België en Frankrijk is zeer verminderd, doordat de in voer in beide landen gecontingenteerd is, ter wijl ook de uitvoer naar Engeland sterk is achteruitgeloopen door de waardedaling van het pond en de heffing van een invoerrecht daar te lande. De sterk verminderde afzet naar het bui tenland heeft in vele visschersplaatsen en in het bijzonder in die, waar men zich in hoofd zaak toelegt op de vangst van consumptie garnalen voor export, geleid tot een zoo danige inkrimpring van de visscherij, dat een grooter of kleiner aantal van de visschers- vaartuigen tot stilliggen is gedwongen, terwijl de overige het bedrijf nog slechts op beperkte schaal kunnen uitoefenen. Deze inkrimping van het bedrijf heeft tot gevolg, dat de inkomsten van de visschers in die plaatsen onvoldoende zijn en hun toe stand zeer moeilijk is geworden. De verminderde afzet heeft voorts een scherpe concurrentie in het leven geroepen tusschen de handelaren, die, om hun afzet nog eenigszins op peil te kunnen houden, het product aan hun eigen afnemers en aan die van hun concurrenten, zoowel in het binnen- als in het buitenland, aanbieden tegen steeds lagere prijzen, wat op zijn beurt tot gevolg heeft, dat ook de prijzen, welke de handel aar. de visschers betaalt voor de door hen aangevoerde garnalen, steeds sterker worden gedrukt. Het maakt een punt van ernstige over weging uit op grond van de Landbouw-Crisis- wet maatregelen te treffen, welke er toe kunnen leiden, dat aan de moordende con currentie een einde komt en de visschers in de gelegenheid gesteld worden hun bedrijf voort te zetten, voor zooveel zulks in verband met den beperkten afzet mogelijk zal blijken Aanstoot gevende examen opgave. Minister Marchant geeft een verklaring. Eenige weken geleden heeft het Tweede- Kamerlid Wijnkoop schriftelijke vragen ge richt tot den minister van Onderwijs, K. en W. naar aanleiding van een bij het onderwijzers examen voor het Fransch ter vertaling opge geven gedeelte uit een niet genoemd werk van Henri Demesse. De heer Wijnkoop meende, dat het stukje een anti-semietische strekking had en verzocht den minister dergelijke „excessen" te voorkomen. Minister Marchant deelt thans in antwoord op deze vragen mede, dat het stuk, behoudens enkele woorden zonder bijzondere" beteekenis, die zijn geschrapt, is geciteerd uit een verhaal tje van zekeren Henri Demesse, getiteld ..La Demeure ensorcelée. Conté." Het verhaaltje komt voor in een bloemlezing uit Fransche schrijvers. Het speelt in 1763 te Amsterdam en gaat over een Jood, zekeren Jacob Mayermann, een klokkenmaker, die naast zijn huis nog een tweede, geheimzinnig, huis bewoonde. Het bleek door een brand, dat hij, als bekwaam mécanicien, daar allerlei poppen had in be weging gezet, die een nachtelijk bezoeker de haren te berge deden rijzen. Deze poppen waren de inhoud van de griezelige pakketten, in het stuk bedoeld. De onderstelling, dat het stuk zou zijn ont leend aan een boek, „behoorende tot de soort, waarin de insinuatie van den ritueelen kinder moord wordt verbreid en dat tegenwoordig be hoort tot den inventaris van de fascistische propaganda", berust, voor zoover den minister bekend is, niet op feiten. Het stuk is voorge steld als examenopgave door een lid van een der commissies en aanvaard zonder dat een der hoofdinspecteurs of voorzitters der exa mencommissies er bezwaar tegen heeft ge voeld. Moet de minister aannemen, dat elke ge dachte aan anti-semietisch opzet hier is uit gesloten. hij betreurt, dat geen rekening is gehouden met de mogelijkheid, dat het citaat op zichzelf tot de onderstelling van zooiets zou aanleiding geven, in elk geval aanstootelijk zou werken. Men had, het stuk aanvaardende, daaruit de woorden behooren te schrappen, waaruit bleek, dat de mécanicien een Jood was. De minister vertrouwt, dat in het vervolg voor vragen, als door den heer Wijnkoop ge steld, geen aanleiding meer zal worden ge geven. RAAMKOZIJNEN SLOEGEN OM. 63-jarige gedood. Te Veghel is een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den 63-jarigen, ongehuwden H. B'ij- nen het leven heeft gekost. Deze zat met twee andere personen op een vrachtauto, geladen met zware ijzeren raamkozijnen. Deze kozij nen, welke een hoogte hebben van ongeveer twee meter, zijn, toen de auto ging rijden, omgeslagen en op het drietal terecht geko men. Twee der mannen bekwamen slechts lichte beenkneuzingen, doch Bijnen werd zeer ernstig gewond. Kort na aankomst in het zie kenhuis, is het slachtoffer overleden. Recherche speurt nog tevergeefs. De inbraak bij Lissone. Eenige houvast heeft het onderzoek van de Amsterdamsche recherche in samenwer king met de mobiele brigade met betrekking tot de inbraak bij het reisbureau Lissone in de Leidschestraat.nog niet gegeven De gangen worden nagespeurd van de „zware" jongens., die op het oogenblik op de vlakte zijn: om er achter te komen, hoe ze Zaterdagavond en Zondag hebben doorge bracht. Gespeurd wordt of ook door dezen of genen vreemd geld wordt uitgegeven of gewisseld. Het verdwenen bedrag toch van bijna fl 17000 bestond uit allerlei gang bare munt, zoowel in papier als specie. Tot nu toe heeft- dat speuren niet geleid tot eenig resultaat. De zaak is nog duister. Verbindende kracht der ondernemersovereenkomsten. Belangen der verbruikers voldoende gewaarborgd Adres van het N. V. V. Het N.V.V. heeft aan de Tweede Kamer een adres inzake het wetsontwerp op de verbin dende kracht van Ondernemers-Overeen komsten gezonden. Zij betuigt hierin haar instemming met het beginsel dat aan het wetsontwerp ten grondslag ligt. ('De erken ning dat regeling van overheidswege in het bedrijfsleven niet kan worden gemist). De wijze warop dit beginsel echter in het beginsel is uitgewerkt, kan zij niet toe juichen. De belangen van de verbruikers zijn in dit wetsontwerp niet voldoende gewaarborgd. Voorts is de wijze, waarop in het ontwerp een sanctie gesteld is op het niet-nalevfen van verbindend of onverbindend verklaarde bedingen of besluiten, niet voldoende om de juiste naleving van de ministerieele voor schriften te waarborgen. Het zou daarom alleszins aanbeveling verdienen op overtre ding van deze wet een strafrechtelijke sanctie te verbinden. Tenslotte zal de consequentie van het aan nemen van dit wetsontwerp moeten zijn, dat ook wordt overgegaan tot het scheppen van de mogelijkheid, dat collectieve arbeids overeenkomsten verbindend, worden ver klaard. De argumenten, welke in de Memorie van Toelichting tot het onderhavige wetsontwerp worden aangevoerd voor de noodzakelijkheid van verbindend-verklaring van ondernemers overeenkomsten, gelden met de noodige ver anderingen, evenzeer voor de noodzakelijk heid om collectieve arbeidsovereenkomsten verbindend te verklaren. Dit ligt, naar het haar voorkomt, geheel in de lijn der ontwikkeling, welke ook in het onderhavige wetsontwerp wordt ge volgd. Zij verzoekt de Kamer daarom dan ook, de noodige wijzigingen in het wetsontwerp aan te brengen, welke tot het door haar beoogde doel kunnen leiden. Scherpe opmerkingen over Japansche tactiek. Bij de handelsbesprekingen te Batavia. De „Java-Bode" geeft een beschouwing over den gang van zaken der Nederlandsch- Japansche onderhandelingen. Het blad con stateert, dat de besprekingen ons hebben ge leerd, hoe en waar deze onderhandelingen niet moeten worden gevoerd. De Japansche delegatie is in Indië onmiddellijk in contact gekomen met duizenden laridgenooten, die met hun talrijke kwesties en met hun van de onze zoo sterk afwijkende verlangens langzamerhand een „uitlandersprobleem" vormen. Ten tweede, concludeert het blad, is hier een speciale sfeer geschapen door inlandsche nationalisten, welke sfeer den Japanners zeer welkom is. De balans van de onderhandelingen over de afgeloopen tien weken geeft de overtui ging, dat van Japansche zijde van het begin af met groote consequentie een politiek ge volgd is, welke immer gericht was op mis kenning en op geringschatting van onze positie en onze economische belangen. De „Java-Bode" acht teekenend voor den geest van onbehoorlijkheid en incorrectheid de voorbrenging van vier punten bij de re geering, in plaats van bij de delegatie. Het blad wijst er vervolgens op, dat wel is waar van Japansche zijde begane ongepastheden telkens worden teruggenomen, doch daarbij een poging gedaan werd om den indruk te wekken, alsof het initiatief bij Japan ligt. Personeel gevraagd. Voor de uitvoering der Omzetbelasting. Naar het Corr. Bur. van bevoegde zijde ver neemt, is het aantal personen, in het bezit van de akte M. O..Boekhouden of van het Staatspraktijkdiploma voor handel en admi nistratie en niet ouder dan veertig jaar, die gesolliciteerd hebben naar de vacante plaatsen aan de inspecties der Invoerrechten en Accijn zen, ten behoeve van de uitvoering der Omzet belasting, nog niet voldoende om in de behoef ten aan personeel te voorzien. Belanghebbenden, die aan de eischen vol doen zullen daarom goed doen zich zoo spoedig mogelijk bij het Departement van Financiën aan te melden. Zij die niet in het bezit zijn van het vereischte diploma worden zonder meer afgewezen. WEER WERK VOOR DE AMSTERDAMSCHE BALLAST MIJ. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het aanleggen van de aardebaan van weg no. 12 van het Rijkswegenplan ('s-Gravenhage UtrechtDriebergen), onder de gemeenten Zegwaard, Bleiswijk, Zevenhuizen, Waddinx veen en Moordrecht, met bijkomende werken gedurende de jaren 1934, 1935 en 1935. Laagste inschrijf ster was de N.V. Amster damsche Ballast Mij. te Amsterdam voor a. f 915.000, b. f 951.000 en c. f 795.000. SCHILDER UIT STATIONS OVERKAPPING GEVALLEN. Dinsdagmiddag tegen drie uur is een schil der, werkzaam op het Stationsemplacement van de Nederlandsche Spoorwegen te Den Bosch uit de overkapping gevallen. Met een gapende hoofdwonde en ernstige inwendige kneuzingen is de man naar het Groot Zieken- gasthuis overgebracht. Vier dagen en vier nachten hebben wij op de Wolga gedobberd, van Gorki, vroeger Nizhni Novgorod, tot aan Stalingrad. De Wolgabooten die de reizigers over dit traject vervoeren zien er op een foto prachtig uit. Maar ook hier ontbreekt de comfort, die vooral op het water zoo weldadig kan aan doen. De stijve houten banken tegen de bui tenzijde der hutten vastgemaakt vormen de eenige plaats waar men zich in de frissche lucht verpoozen kan. Dat is te weinig. De dekstoel ontbreekt er, desnoods de heel ge wone rieten stoel, die men dan eens hier, dan eens daar kan plaatsen, al naar gelang wind of zon ons aangenaam of onaangenaam zijn De Wolgaboot-tourist heeft een compensatie in de Wolga zelf met de omgeving. Inderdaad het is de moeite waard dit gebied te bezoeken. Maar naast de beteekenis van deze rivier uit vreemdelingenverkeer oogpunt, is de Wolga van een zeer groote economische beteekenis voor het land De economische zijde. De Wolga is de langste rivier in Europa, met een lengte van niet minler dan 3746 K.M. De oorsprong ligt op de Valdai-plateau, waar na de Wolga door het noordelijk gedeelte van het Moscoudistrlct loopt, via Gorki en het Tatarenland om tenslotte om te buigen en langs Kazan. Samara Saratov en Stalingrad naar Astrakan te stroomen. In al deze plaat senmet uitzondering van Astrakan ver toefde ik en zal daarover in het kort ook iets vertellen. De Wolga verbindt de belangrijkste deelen van Europeesch Rusland, hetzij door er zelf doorheen te stroomen, hetzij door de zijrivieren of kanalen. De groote industrie-ge bieden vinden een verbinding met de land bouw gebieden. Men denke daarbij aan de beteekenis dezer rivier voor het houtvervoer. Tientallen vlotten van geweldige afmetingen zijn wij in die vier dagen gepasseerd. In- dustrieele voortbrengselen, olie, vruchten en graan zijn de hoofdproducten. De betee kenis dezer rivier zal nog steeds toenemen, omdat in de laatste jaren de ontwikkeling- der Wolga-oevers zeer sterk is vooruitgegaan. De belangrijke industrieën welke zijn ont staan. maken alle op de een of andere wijze gebruik van de Wolga. Tusschen Gorki en Stalingrad is de rechteroever bijna overal hoog terwijl de linkeroever laag is. Na Stalin grad volgt een groot steppen-gebied, terwijl de rivier een uitgebreide delta vormt alvorens in de Kaspische Zee te stroomen. De Wolga- heuvels zijn rijk aan mineralen. Groote ge bieden zijn zeer woudrijk. terwijl de rivier aan velen een bestaan geeft in den vorm van de vischvangst. Voor fijnproevers worde dan nog herinnerd aan het feit, dat de Wolga- steur de caviaar-'iiproducente is. In het stroomgebied van deze belangrijke verkeers weg leven een menigte van nationaliteiten. Gorki (vroeger Nizhni Novgorod). Op 7 Juli des morgens om 10 uur kwamen wij van Moscou uit per trein in Gorki. Het Fordje bracht ons langs en over opgebroken straten naar het hotel, waar de ons aanvan kelijk toegewezen kamer geen waschtafel be zat en geen toilet. De stad is fraai gelegen aan de samenvloeiing van de Wolga en de Oka, en dateert reeds van het jaar 1221. s Avonds bewonderen wij van af een hoogte van de rechteroever de prachtige vergezichten over het water, de ondergaande zon en de lichten der schepen. Gorki telt ongeveer een millioen inwoners. Het oude Kremlin trekt ieders aan dacht. De gebouwen waar tot 1929 de bekende jaarmarkten werden gehouden, zijn intact gebleven, maar herbergen thans het stads bestuur. In de oudheid vormde deze stad het knooppunt tusschen Oost en West, waar de kooplieden elkander troffen. Thans is Gor ki een modern industrieel centrum, waar de beroemde Molotov-fabrieken, de automobiel fabrieken, liggen, die ik ook bezocht. Ruim 30.000 arbeiders zijn er te werk gesteld. In circa 19 maanden werden de groote fabrieks complexen gebouwd, die thans 150 auto's per dag leveren, welk aantal gedurende het twee de Vijfjarenplan tot 400 moet stijgen. Het ge- heele complex wordt door een 38-jarigen Rus- sischen directeur en vier onderdirecteuren geleid. De arbeiderswoningen bezocht ik en heb met tal van Amerikanen en Duitschers gesproken, waarover ik nog wel eens iets zal mededeelen. De beroemde Russische schrij ver Maxim Gorki is hier geboren en in Oc tober 1932 werd deze stad naar hem ge noemd. Van Gorki naar Kazan. Bijna twaalf uren zijn noodig om ons van Gorki naar Kazan te brengen. Per tram gaan we van de aanlegsteiger af naar deze oude Tatarenstad met haar 180.000 inwoners en haar beroemde universiteit, waar Lenin stu deerde. In de onmiddellijke omgeving ligt Simbirsk (thans Ulyanovsk), waar Lenin ge boren werd. Kazan maakt een rommeligen en viezen indruk. De oude Tatarenmoskeeën zijn nog ten deele bewaard gebleven. Zij da- teeren uit het midden der 15e eeuw, toen de stad door de Tataren werd gesticht en hoofd stad was van een eigen rijk, hetwelk voort durend overhoop lag met Moscou. In 1552 werd de stad eindelijk veroverd door Iwan de Verschrikkelijke. In de 18e en 19e eeuw werd Kazan een handelscentrum, eerst in de laat ste paren werd de industrie er van eenige be teekenis. Gedurende den burgeroorlog had de stad het zwaar te verantwoorden. Kazan Samara Kort nadat men Kazan heeft verlaten buigt de Wolga naar het Zuiden en circa 70 K.M. ten zuiden van eerstgenoemde stad neemt de Wolga haar grootste zijrivier, de Karna, op. Tal van zandbanken hebben ons veel vertraging be zorgd. Eindelijk bereiken wij de hoofdstad van het Midden-Wolga-gebied, Samara, met cir ca 225.000 inwoners. Nadat wij het primitieve lossen der kisten en balen, die meestentijds gedragen worden door kruiers, die daartoe op hun rug een soort stoeltje dragen, hebben ga degeslagen, hebben wij in Samara's „Kalvcr- straat" rondgeloopen. De stad dateert reeds van 1588, toen daar een steunpunt noodig was voor de bewaking der Russische grens. In de 18de eeuw begon Samara als centrum voor den handel in granen beteekenis te krijgen In 1918 werd de stad ingenomen door de Tsjecho Slowaken en werd van daaruit een leger gevormd, hetwelk belangrijke gebieden langs de Wolga bezette, totdat het Roode Le ger aan deze overheersching een einde maakte. Samara Saratov Ten Zuiden van Samara passee>en wij een aantal mooie buitens aan de Aziatische zijde, thans ingericht voor Sanatoria. De daar des tijds opgeblazen spoorwegbrug werk der Tsjechen verbrak de verbinding met Sibe rië. Deze brug is vernieuwd en het tweetal herstelde bogen is afwijkend van vorm, mis schien wel als afschrikwekkend voorbeeld voor anderen. Trouwens voorzorgen zijn genomen. Alle passagiers worden genoodzaakt van het dek te verdwijnen wanneer wij de brug pas- seex-en, een en ander volgens regeeringsvoor schriften. De beroemde Zhiguly bergen met phosphorafzettingen en rijke ertslagen zijn een verrukking voor den vreemdeling. De kleine Duitsche Republiek Pokrovsk doet er ons nog eens weder aan herinneren, dat wij in het gebied zijn, waar vanouds het Duitsche element overheerscht. Dan ligt Saratov, de belangrijkste Wolgastaa van den middenloop met circa 215.000 inwoners voor ons. Evenals de andere steden heeft ook Saratov een oude geschiedenis en diende in de 16e eeuw als voorpost. Eerst in de 19e eeuw, toen de groo te steppengebieden werden verbeterd en stoomschepen op de Wolga in dienst kwamen begon Saratov zich te ontwikkelen. Het Vijf jarenplan heeft deze stad voorbestemd om een centrum van de metaalnijverheid te wor den. De Lenin-fabrieken, de scheepswerven en reparatie-werkplaatsen nemen nu een eer ste plaats in. Voor het transitoverkeer zal Saratov een belangrijk centrum worden. Het beroemde Radishchev museum heeft een col lectie bezienswaardigheden van de volkeren, die in de omgeving wonen, terwijl ook het museum voor t werk van den publicist Cher- nishevsky zeer de moeite waard is. Tusschen Saratov en Stalingrad wisselen flinke dorpen af met grillig gevormde berg- formaties. De bekende Wolga-kozakken had den in de 18e eeuw hun centrum in Dubovka. In de omgeving van Stalingrad splitst de Wol ga zich in drie armen. De stad zelf is langge rekt en ongeveer 16 K.M. van het centrum lig gen de beroemde Tractorenfabrieken. Stalin grad genoemd naar Stalin is de Stad van Staal. In het Intouristhotel frappeeren ons de Perzische kleeden op den vloer. Het ziet er netter, smaakvoller uit. Maar wij nade ren Perzië ook langzamerhand. De A.merika- nen hebben Stalingrad's tractorenindustrie helpen opbouwen. De productie bedroeg in 1932 circa 5O.C00 stuks. De stad telt bijna een half millioen inwoners. MOLLERUS Nasleep der Amsterdamsche relletjes. Barricades opgeworpen en opruiing gepleegd. Tegen twee verdachten zes en negen maanden geëischt. Dinsdag diende voor de vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank een tweetal ge vallen van geweldpleging In vereeniging en opruiing gepleegd gedurende de relletjes in de hoofdstad, op 6 Juli j.l. Het eerst stond terecht een 19-jarige bloe mist, de zoon van het Communistische Am sterdamsche raadslid S. De jongeman zou in de Sumatrastraat ge holpen hebben aan het opwerpen van barrica den. Voorts zou hij geweldpleging in vereeni ging hebben gepleegd doordat hij op den Insulindeweg een booglamp met een steen had vernield. De jongeman, over wien een zeer goed re- classeeringsrapport was uitgebracht, ontkende het hem ten laste gelegde. Hij was dien avond naar een repetitie van een muziekge zelschap geweest en om half elf thuis geko men. Dat was het oogenblik, dat de bedoelde feiten hadden plaats gehad. Een agent, die als getuige werd gehoord, herkende verd. echter pertinent, het gooien met een steen had hij zelf gezien, betreffende het opwer pen van de barricade was hij minder zeker. De Officier van Justitie, achtte het opwer pen van de barricade niet bewezen. De ver nieling van den lantaarn achtte hij echter wel bewezen, het uitwerpen van lantaarns was in de nabijheid van de barricades gewoon te in de tijden van de relletjes. Het werk van de politie werd daardoor nog moeilijker. Verd. is het slachtoffer van de vele theorieën, die in zijn hoofd rondspoken. Het rapport over verd. is zeer goed, hij wordt beschreven als een eerlijke, openhartige jon gen. Uit algemeen preventief oogpunt heeft de politierechter steeds in deze gevallen zes maanden opgelegd. Dit achtte spr. ook in dit eval een juiste straf. Spr. requireert tegen verd. een gevangenis straf van zes maanden, met aftrek van voorarrest. De verdediger bepleitte vrijspraak: het ver zoek tot invrijheidstelling werd afgewezen. Vervolgens stond een 38-jarige kleermaker terecht. Hem was ten laste gelegd dat hij had op geruid tot openlijk met vereende krachten geweld plegen, voorts zou hij tot vernieling hebben opgeruid en hebben aangezet tot op werpen van barricaden. Hij zou hebben opge ruid tot gewelddadig optreden tegen het openbaar gezag. Verdachte ontkende. De officier van Justitie zag in verd. een buurtleider, doch toen puntje bij paaltje kwam en de politie opdaagde vluchtte ver dachte. Zijn houding is buitengewoon laf geweest. Een strenge straf is hier op haar plaats. Spr. requireerde negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger pleitte vrijspraak, subs, cle mentie. De uitspraken werden op 4 September-v.ast- gesteld. Kinderen en vuur. Combinatie, welke ongelukken moet brengen. Twee boerderijen in de asch gelegd. Dinsdagmiddag zijn te Beemte, onder dé gemeente Apeldoorn twee boerderijen in de asch gelegd. Vermoedelijk doordat kinderen met vuur hebben gespeeld is de brand begonnen in een hooimijt, staande op het erf van den landbou wer G. Beekman, gelegen aan den Beeanter- weg. Het vuur greep snel om zich heen en ook een aangrenzende wagenschuur was weldra 'n prooi der vlammen. Aangewakkerd door den feilen Zuidwestelijken wind, sloeg het vuur over naar de landbouwerswoning. Inmiddels verscheen de Beemter brandweer op het ter rein van den brand, doch aan blussch viel met de prim tie ve handspuit niet te denken. Het vuur sloeg over naar de woning van den land bouwer G. Koetsier, gelegen aan de overzijde van den weg, waar het gretig voedsel vond in het rieten dak. Ook deze woning brandde, evenals die van den heer Beekman, tot den grond toe af. Dank zij het actief optreden van de Apeldoornsche brandweer, die ook assistentie verleende, mocht men erin slagen de kapitale boerenhofstede van den heer Wer- ling, waarvan het dak dan ook reeds had vlam gevat, te behouden. Het vee kon tijdig woi*den gered, terwijl de inboedel grootendeels verloren is gegaan. De beide panden waren laag verzekerd. F. XXXVI WEER IN DE LUCHT. Naar wij vernemen heeft de groote 4-moto- rige Fokker F. XXXVI, na voor het aanbren gen van een aantal verbeteringen enkele weken buiten bedrijf te zijn geweest, Dinsdag weer een proeftocht gemaakt. Over de resul taten van dezen vlucht waren de deskundigen der -fabriek zeer tevreden. Bij nieuwe vluchten zal ook de Rijks Studiedienst voor de Lucht vaart de aangebrachte verbeteringen beproe ven SCHOORSTEENDEFECT OORZAAK VAN BOERDERIJBRAND. Dinsdag brak brand uit in de boerderij van de Gebroeders Maijers te Sprang-Capelle. In een oogenblik stond de geheele boerderij in vollen vlam. De Westenwind, die fel woedde, was oorzaak dat het met riet bedekte dak in een minimum van tijd een prooi der vlammen werd. De brandweer moest zich bepalen tot het nat houden van het belendende pand. De geheele boerderij met groote voorraden hooi en stroo werd door den brand vernield. Twee varkens kwamen in de vlammen om. Van den inboedel kon niets worden gered. De eigenaren üjn verzekerd, zoowel voor den inboedel als voor de boerderij. De schade, die door den brand is aangericht, is zeer aan zienlijk. De oorzaak te wijten aan een schoor steendefect.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2