HET NIEUWE AVONDBLAD BIOSCOOP. Zee-benzine. 19e JAARGANG No. 248 VRIJDAG 24 AUG. 1934 IJMUIDEP COUPAHT ABONNEMENTEN: per weet 10 ets., per maanfl 40 cents plus 2</, cents Incasso, per twartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, lossenunmers! cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Teler. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algenneene Drukkerij N.V, DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. n!"nnié'_Ttn. dit Wad zUn z00dra ziJ 14 das™ als zonnig In de registers earraer 013 voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit b ao gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen' S 2000— bij algéheele invaliditeit; f 600— bij overlijden; 400— bb verlies van een band, voet of oog; 250- bij verlies van een duim; 150- bij villi Jan een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; j 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien betzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN „CANAILLE" IN THALIA Vrijdagavond wordt voor het eerst in Thalia het beroemde Fransche filmwerk „Canaille" gedraaid. In verscheidene groote steden is deze film met stijgend succes vertoond; in het Apollo-theat'er te 's-Gravenhage zelfs zes we ken achtereen in volle zalen. Ook in Haarlem bestond voor deze film groote belangstelling. H. G. Cannegieter schreef hierover o.a. in Haarlem's Dagblad: „De film „Cette vieille Canaille" behoort tot de beste werken der Fransche productie. Zij kenmerkt zich door twee buitengewone aan trekkelijkheden: de artistiek-technische be werking, waarvan de verdienste toekomt aan den regisseur Anatole Litvak en het spel van den acteur Harry Baur. De hoofdpersoon is een beroemd chirurg met een geheimzinnig karakter,, dat iets aan dat van doctor Mabuse doet denken. Alleen is deze professor Vautier volkomen gespeend van misdadige neigingen; integendeel lijdt hij eerder aan een overdreven zucht tot weldoen, welke zich te dezer gelegenheid uit in zijn zorg voor een kermiskind, de dochter van de juffrouw van de schiettent. Dit meisje, verloofd met den acrobaat Jean, neemt hij na een incident, waarbij hij als ge tuige betrokken is, tot zich, doch alleen met het onzelfzuchtige doel, haar als vaderlijk beschermer met weelde en gemak te omrin gen. Als hij haar als een tweede Pygmalion tot een jonge dame vervormd heeft, brengt hij Jean en Hélène weer tot elkaar. Hélène moet nu kiezen.„Ik kan je alleen rijkdom aanbieden en vaderlijke vriendschap", zegt hij, „maar Jean biedt je zijn jonge liefde aan. Je zult met hem meegaan". Ofschoon Hélène eerst aarzelt, verlaat ze het paleis, dat haar beschermheer te harer be schikking' gesteld heeft en trekt met den acro baat en zijn partner de wereld door. In de onbehaaglijkheid van een derde klasse-coupé beseft ze, wat ze heeft opgegeven, maar ze blijft Jean trouw, ook wanneer prof. Vautier ais toeschouwer in het theater, waarin Jean werkt, weer komt opduiken. Wanneer Jean, van de hooge trapéze de zaal inblikkend, echter Vautier in de loge van Hélène ziet zitten, krijgt hij een duizeling en stort neer. Zijn levensdraad zou zijn af gesneden, wannéér niet de geniale hand van Vautier hem bij de levensgevaarlijke operatie gered-had. Uit de ontroering waarmee Hélène deze spannende momenten beleeft, leidt Vautier af, dat zij den acrobaat waarlijk lief heeft. Hij trekt zich terug en begeeft zich na den vermoeienden nacht bij de snijtafel met zijn assistente in het morgengrauwen huis waarts.- „Is dat niet Vautier? Dat canaille is ook nog laat op pad!" mompelen een paar nacht brakers. Het is niet duidelijk, waarom deze zonder linge chirurg een „canaille" heet en even min, wat hij eigenlijk met zijn „experiment" voor heeft gehad. In elk geval heeft zijn vreemdsoortig optreden gelegenheid gegeven tot een schitterende film en tot meesterlijk spel. Harry Baur verpersoonlijkt Vautier. Iiij doet dit met de ongeëvenaarde rust, welke dezen acteur ook in zijn andere filmrollen kenmerkt. Wat hij in de gestalte van den ouden profes sor physiognomisch heeft willen duide lijk maken, is het door berusting en belang stellend medeleven in toom gehouden leed van den door leeftijd tot abdicatie gedwongen min naar van jonkvrouwelijke bekoring. „U bent toch niet op me verliefd?" vraagt het meisje den professor bij de eerste glorieuze ontvangst, waarvan ze niet het minste be grijpt. „Verliefd dat is een woord, dat men op mijn jaren niet meer gebruikt", antwoordt Vautier. Door zijn voorname en tevens innige voor dracht legt Harry Baur in deze overigens on mogelijk schijnende figuur iets van echt- menschelijke tragiek. Dit meesterlijke spel is het middelpunt van een geniaal gemonteerd filmwerk. Kleurig en krachtig is reeds de aanhef: een vervelend kermistafereel, ongemeen rijk van kleur en klank. En deze rijkdom handhaaft zich heel het werk door; bij de brooddronken vrouwen in het cachot, in het grotesk weidsche paleis van den rijkaard, in de kaleidoskopische flit sen van de wereldtournee, in de spannende variété-voorstelling met het te voorziene on geval en tenslotte in de operatiekamer, waar het chirurgische kunststuk een even adembe klemmend genot wordt als daarstraks de doodensprong in den nok van het theater. Dit met entrain voortstuwende filmwerk wordt gekruid met echt-Fransche geestigheid, welke droogweg en met vluchtige toetsjes als een dood-eenvoudig' bijmengsel wordt voorge- diend". BIOSCOOP „BE PONT". In het bioscooptheater „De Pont" wordt deze week op het witte doek het filmwerk „De Ha ven-journalist" vertoond. Dit is een United Artistfilm naar het boek „I cover the waterfront" van Max Miller. De regie is van James Cruze. Het is een drama in acht acten, waarin o.a. Claudette Colbert, Ben Lyon en Ernest Torrence triomfen vieren. De j-ournalist Miller heeft tot taak om zijn blad te voorzien van alle berichten, die be trekking- hebben op het bedrijf van een groote haven. Hij woont in een huisje aan den wa terkant en kent door zijn jarenlange ervaring de oude haven met al haar gebeinrn d—v en door. Het is bekend, dat smokkelaars hun be- drijf in en om deze haven uitoefenen. Niet alleen brengen zij drank op clandestiene wij ze binnen de grenzen, doch in den laats ten tijd worden ook de iimmigratiewetten ont doken. Op mysterieuze wijze worden Chinee- zen het. land binnen gesmokkeld. Miller ver denkt er den ouden visscher Eli Kirk van, hierbij een hoofdrol te spelen. Bewijzen zijn echter niet te vinden. Op zekeren dag wordt Miller door zijn re dactie gewaarschuwd, dat in de baai een meisje in levengevaar verkeert. Miller gaat op onderzoek uit; hij ontdekt dat het Julie Kirk is, de eenige dochter van den ouden visscher. Hij interesseert zich onmiddellijk ten zeerste voor haar en meent, dat zij hem misschien kan helpen bij zijn speurtochten naar de smokkelaars. De keten van bewijzen omtrent Eli's smokkelarij wordt intusschen nauwer aangehaald. Het toeval (dat immers •in alle films zulk een groote rol speelt) wil, dat Miller er bij tegenwoordig is, als het lijk van een ouden Chinees opgevischt wordt. Kettingen zijn om het lichaam gebonden. Mil ler ontdekt, dat deze van Eli's boot afkomstig zijn. Miller licht zijn hoofdredacteur in, maar deze weigert een 'beschuldiging tegen Eli Kirk te publiceeren, omdat volgens hem het bewijsmateriaal nog niet sterk genoeg is. Mil ler en Julie ontmoeten elkaar dagelijks. Hier bij hoort de journalist, dat haar vader niet doet als alle andere visschers, die goede prij zen voor hun visch maken. Hij gaat namelijk op de haaien vangst in het Zuiden; dit vindt Miller verdacht en als hij hoort, dat Eli de haven van het Chineezenkantoor zal binnen- loopen, waarschuwt hij de politie, die reeds aa.nwezig is als het schip binnen komt. Het schip wordt onderzocht, aanvankelijk zonder resultaat. Maar Miller koopt achter de list, die Eli Kirk gebruikt om de Chineezen ver borgen te houden. De journalist helpt de im migranten te voorschijn te brengen. De oude visscher neemt nu de vlucht; weliswaar wordt hij door een kogel getroffen, maar hij weet toch een schuilplaats te bereiken. De kranten staan natuurlijk vol van deze opzienbarende ontdekking, maar Miller voelt zich ongelukkig. Zijn blad heeft wel den primeur gehad, doch ten kosten van' zijn ge liefde Julie. Deze wendt zich vol verachting- van hem af; zij verwijt hem, haar liefde mis bruikt te hebben. De hoofdredacteur geeft aan Miller op dracht, het onderzoek voort te zetten. Hij slaagt er in, dë~ schuilplaats van den ouden visscher te-ontdekken. Hij zoekt hem op, maar dezë ontvangt hem met een revolver in de hand. De achtervolgde visscher schiet hem neer. En wederom komt het toeval te liulp,.want Julie komt juist op tijd om te ver hinderen, dat haar vader den gewonden journalist doodt. Dit verraadt haar gevoe lens ten opzichte van Miller. De lezers begrijpen reeds, dat dit bijzonder boeiende verhaal een gelukkig eind heeft. Wanneer de journalist hersteld uit het zie kenhuis terugkeert, treedt Julie (wier vader intusschen overleden is) hem in zijn huisje aan den waterkant tegemoet. Te zamen gaan zij een hieuw leven beginnen. Ongetwijfeld zal ook deze film weer veel belangstelling trekken. WEER EEN PAAR SCHEPEN IN DE VAART. De Maria Elisabeth IJM 1'14 is weer in de vaart gebracht. De stoomlcgger Victor IJM 149 VEM is weer ter haringvisscherij ver trokken. SLUITING CAFéS OP 31 AUGUSTUS De Burgemeester van Velsen brengt ter al- gemeene kennis, dat nader door hem is be paald, dat de tapperijen op 31 Augustus a.s. ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin geopend mogen zijn tot 's nachts .1.2 uur, terwijl muziek en dans mag worden gemaakt tot des avonds half twaalf. (Volgens berichten uit het bui tenland, zou het gelukt zijn, ben zine uit zeewater te maken). De mensch maakt belangrijke dingen, Sinds lang, uit het water der zee, Hij doet er reeds tientallen eeuwen Zijn voordeel als reismiddel mee. Hij maakt er een moeilijk bestaan uit, Door 't vangen van haring en kreeft, Hij maakt er vacantieverblijf uit, Waaraan hij zijn vreugde beleeft. Hij maakt er een heeleboel meer uit, Dat ik nu niet verder vermeld, Maar daartoe behoort, niet benzine, Al wordt dat dan ernstig verteld. Ik weet wel niet veel van chemie af, Maar hier ben 'k tot zweren bereid, Benzine uit zeewater maken, Dat is een onmogelijkheid. Laat u dus vooral niet verschrikken Door zulke fantastische praat, U hebt niet bij 't bad in de branding, In rauwe benzine gebaad. Men jaagt hiermee Shell en de Standard, Zou 'k zeggen, niet licht op de stang, Het riekt niet zoozeer naar benzine Dan wel naar de zee (water) slang. P.GASUS. De Jeugdherberg te IJmuiden. Dit jaar veel minder bezoek dan in 1933. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis dat door hen de volgende hinderwetsvergunningen zijn ver leend a. aan de N.V. Hollandia Zeepfabriek te IJmuiden, tot het uitbreiden van haar fabriek Haringkade no. 32 (onder voorwaarden). b. aan E. Homan te Santpoort, tot het op richten van drieondergrondsche benzinebe- waarp atsen met electrisch aangedreven af tapinrichtingen en van een luchtcompressor aangedreven door een electromotor van 11/2 P.K. bij het perceel Slaperdijk -no. 2 te Sant poort; c. aan de N.V. Bataafsche Imopr't Mij. te 's-Gravenhage, tot het wijzigen vaii een ben zinepompinstallatie bij het perceel Bloemen- daalschestraatweg 168 te Santpoort; d. aan de Mij. tot Import van Petroleumpro- ducten N.V. Matip, te Amsterdam, tot het op richten van een ondergrondsche benzinebe waarplaats met aftapinrichting bij het perceel Hoofdstraat 128/130 te Santpoort. e. aan de N.V. Ijsfabriek voor de V-ischhandel Vereeniging en Koelhuis „IJsvries" te IJmui den, tot het uitbreiden van haar koelhuis Prins Hendrikstraat 15 en Kanaalstraat 12. AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 24 AUGUSTUS Luxor Sound Theater: „Kale Rijkdom". 2.30 uur en doorloopende avondvoorstelling van 7 uur af. Rembrandt Theater: „Tarzan, de ontem bare". Op het tooneel: Bennos Brothers. 2.30 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Congres der Vagebonden". Op het tooneel: Schiller en Herome. „vallende mensehen". 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 25 AUGUSTUS. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. G. v. d. Meulen, Mevr. v. d. Meulen, de „vader" en „moeder" van de Jeugdherberg-. „De maand Augustus is met tot dusver bij zonder tegengevallen", aldus vertelde ons de heer G. van der Meulen, de vader van de be kende Jeugdherberg aan den Strandweg te IJmuiden, toen we hem daar Donderdagmid dag naar de resultaten van zijn inrichting in dit seizoen vroegen. „Dat komt natuurlijk omdat we van den zomer bijna geen strand weer gehad hebben. En dat is wel heel jam mer, want voor de menschen, die de jeugd herbergen bezoeken, is in IJmuiden van veel schoons te genieten. In de eerste plaats heb je hier de grootste sluis ter wereld, dan de prachtige pieren, de scheepvaart met al haar bedrijvigheid, het schitterende strand, de ideale bad- en zwemgelegenheid. vooral tus- schen de twee pieren, en tenslotte de zee, die wel de grootste attractie is. Die is immers altijd mooi, zoowel bij heftigen storm als bij kalm weer. En het mooist is de zee in het late avonduur, als zij licht; dan gaan mijn vrouw en üc met de gasten naar het strand, om van het onvergelijkelijke schouwspel te genieten. Op zoo'n avond nemen we het dan ook niet al te nauw met het uur van naar bed gaan. Dan wordt er al gauw een uurtje aan vastgeknoopt". ,,Van het baden en zwemmen wordt zeker veel gebruik gemaakt?" „O ja, heel veel. Het wordt den menschen daarvoor heel gemakkelijk gemaakt, want ze mogen zich hier in het gebouw ontlcleeden; dan gaan ze met den mantel over het bad- costüum (dat is hier verplichtend) naar bui ten en keeren, wanneer ze zich heerlijk ver- frischt hebben, op dezelfde manier naar huls terug" „Hebt u nog klachten over het gedrag der bezoekers gehad?" „Geen enkele. Nu ja, we zijn natuurlijk wel eens genoodzaakt om een klein standje uit te deelen, maar de zwaarste straf, het in houden van de kaarten, heb ik nooit behoe ven toe te passen. Het gaat hier alles heel ordelijk. En dat wil heel wat zeggen, als u bedenkt, dat ik eens op een nacht aan 103 personen onderdak moest verstrekken. We hebben 86 vaste slaapplaatsen, zoodat we zeventien noodbedd.en op den zolder gereed moesten maken. Met Geert Dils van Assum- burg ben ik het volkomen eens, dat dit een prachtig stuk jeugdwerk is, maar men moet veel liefde voor dit werk hebben, anders zou men het op den duur niet kunnen verrichten, want het is heel zwaar. Ik zelf houd buiten gewoon veel van dit werk. Overigens kan ik heel goed begrijpen, dat het buitenstaanders een beetje vreemd in de ooren moet klinken, als ze oudere menschen, dan ik zelf ben, „vader" tegen mij hooren zeggen. Maar dat went heel gauw. Als een gast „meneer" tegen mij zegt, dan begrijp ik meteen, dat het een nieuweling in het kamp der jeugdherbergen is". We vroegen den heer Van der Meulen, wan neer hij het seizoen geopend heeft. „Het seizoen behoef" hier niet geopend te worden, want onze j .dherberg is het ge- heele jaar geopend, a. is het bezoek in de wintermaanden veel geringer, dan in den zo mer. Maar vergeleken met 1933 zijn d cijfers van dit jaar heel wat ongunstiger". Vader Van der Meulen toonde ons de vol gende statistiek; 1933: 1934: Januari 19 10 Februari 0 47 Maart 40 64 April 135 115 Mei 64 204 Juni 214 268 Juli 448 431 Augustus 507 345 September 70 October 41 November 12 December '5 Hierbij moet natuurlijk in aanmerking worden genomen, dat Augustus 1934 nog lang niet voorbij is. Dit waren allen Nederlanders, die nachtverblijf genoten. Ook de cijfers van de buitenlandsche gasten zijn achteruit ge gaan. Die bedroegen in 1933: 1934: Januari 0 0 Februari 0 0 Maart 1 2 April 17 0 Mei 6 3 Juni 51 14 Juli 30 106 Augustus 196 51 September 5 October 0 November 1 December 0 Van de buitenlanders in 1933 waren er niet minder dan 291 uit Duitschland. Verder kwa men er vier Belgen, zes Engelschen, vier Zwitsers en één Deen. De regels van het huig zijn precies eender als in de jeugdherberg van Geert Dils in As- sumburg, waarover we eenige dagen geleden uitvoerige bijzonderheden publiceerden. Ook hier troffen ons de netheid en zindelijkheid. Gratieverzoek voor Spansier. Neclerl. regeering zou haar steun verleenen. De. bij een botsing met een locaaltrein in de gemeente Emmen geheel vernielde autobus van dichtbij gezien, AMSTERDAM, 23 Augustus. Naar wij ver nemen heeft de heer mr. M. van der Goes van Naters te Heerlen thans namens den heer H. M. Spansier, die ter zake van landsverraad door het volksgerecht té Berlijn tot twee jaar gevangenisstraf is veroordeeld, bij den Führer en den Rijkskanselier van het Duitsche Rijk een verzoek om gratie voor den veroordeelde ingediend. In het verzoek om gratie zegt de heer Span sier, dat hij niet den opzet tot landverraad van het Duitsche Rijk heeft gehad. Zelfs is hij zich er nimmer van bewust geweest, dat feiten, welke in zijn eigen land ten volle zijn toegestaan, in Duitschland strafbaar zouden kunnen zijn. „Juist het feit. dat ondergeteekende", aldus de heer Spansier, ..volgens de rechtsopvat tingen van zijn eigen nationaliteit straffeloos zou zijn, moge wellicht voor U, geëerde Herr Führer, aanleiding zijn, met het oog op de in ternationale zijde van de zaak, tot een ver zachting van de straf te besluiten, waardoor ondergeteekende aan de zijnen zal worden te ruggegeven". De heer van der Goes van Naters heeft bij dit verzoek om gratie van den. heer Spansier een memorie gevoegd, waarin hij er op wijst, dat de heer Spansier volgens de rechtsopvat tingen in Nederland niet strafbaar was. Hij wijst er op, dat Spansier nooit de bedoe ling heeft geliad iets te publiceeren ten gun ste van een vreemden staat en dat hij zich er ook niet van bewust is geweest, dat dit in het bewuste nummer van de „Freie Presse", naar aanleiding waarvan de veroordeeling is ge schied, het geval was. Een afbeelding van een pantserauto in dit nummer en in de dag vaarding aangehaald is gekocht van het Duit sche persbureau „Pressephot" te Berlijn en komt derhalve niet in aanmerking als land verraad. „De opvatting, dat de heer Spansier niet schuldig is", aldus verklaart de heer Van der Goes van Naters, „is niet alleen mijn persoon lijke meening, maar de opvatting van een groot aantal Nederlandsche en buitenlandsche in het bijzonder Engelsche, autoriteiten, ju risten en journalisten van alle richtingen. In deze kringen zou het met groote voldoening worden vernomen, wanneer U, rekening hou dend met de bepalingen, die golden ten tijde van de arrestatie van Spansier en met de in zijn land geldende rechtsopvattingen 't U toe komende gratierecht zou willen toepassen en dat aan Spansir. die reeds meer dan een jaar geleden werd gearresteerd, de vrijheid zou worden teruggegeven". Wij vernemen verder, dat de m'ni^er van Buiterdandsche 7"ken den beer "-.n T>es van Naters heeft verzekerd, dat de Neder landsche regeering haar adhaesie aan het gratieverzoek zou betuigen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1