HET NIEUWE AVONDBLAD Goede tijdingen uit Den Haag. VELSEN 19e JAARGANG No. 250 MAANDAG 27 AUG. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, losse numi'ners3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmulden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P, W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij break van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent, spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. UMUIDEN. De Regeering zal maatregelen nemen om de zeevisscherij te steunen. Geen zoufverbod meer voor de trawlharingvisscherij. De vorige week zijn uit Den Haag twee be-' richten gekomen, die van groote beteekenis voor het visscherijbedrijf van IJmuiden kun nen zijn en die het uitzicht openen op een spoedige verbetering van dén toestand in het visscherijbedrijf. Alhoewel de berichten, waarop wij doelen heel veel goeds beloven, zal men in IJmuiden nochtans het beste doen, de dingen kalm af te wachten. Reeds zoo menigmaal zijn de beste verwachtingen gekoesterd, die alle op een te leurstelling uitliepen. Zoover als thans, het in uitzicht stellen 'van daadwerkelijke hulp, is de regeering tot nu toe echter niet gegaan en alhoewel alles wat omtrent de plannen inzake het verleenen van hulp gezegd is, nog zeer vaag is, is er voldoende reden voor hen, die bij het visscherijbedrijf betrokken zijn, om het geen verder hierover bekend gemaakt zal wor den, met de grootste belangstelling tegemoet te zien. Wat deed de regeering tot nu toe? Het is onzen lezers voldoende bekend, dat op vele manieren gepoogd is, de belangstelling der regeering voor het visscherijbedrijf leven dig te maken, bij welke pogingen vooral van onzen burgemeester Mr. F. L. J, E. Rambonnet het initiatief uitging. Eenige commissies heb- ben onderzocht, wat er alzoo voor IJmuiden gedaan zou kunnen worden; deze commissies hebben hun rapport uitgebracht en vol span ning wachtte IJmuiden op de resultaten. We zullen niet nog eens alle narigheden op halen, die er rondom en met de plannen tot den wederopbouw van IJmuiden zijn voorge vallen. Wij willen er slechts op wijzen, dat het eenige, dat de regeering voor het visscherij bedrijf van IJmuiden heeft gedaan, is het con tingenteeren van den in- en aanvoer van ver- sche zeevisch, een contingenteering, die naar den zin van de readers lang niet ver genoeg ging en die dan ook alleen tot resultaat had, dat aan den ongebreid.eld.en invoer van zee visch, vooral uit Denemarken, een einde kwam, een feit, dat op zichzelf nochtans niet van be lang ontbloot is. Het Zijn vooral de loggers en de kustbooten, die van dezen regeeringsmaat- regel konden profiteered. Maar de regeering nam nog een ander be sluit tot steun voor de visscherij, echter niet van de tra wl visscherij, maar van de haring- visscherij, n.l. als onderdeel van het Crisis- Haringbesluit 1934 het verbod tot het verwer ken van aangevoerde versche haring tot pekel- of steurharing. Eenige malen hebben wij in ons blad aan getoond, welke nadeelen deze bepaling voor het visscherijbedrijf van IJmuiden, met name voor de trawl-haringvisscherij opleverde. Hebben onze klachten hun weg gevonden naar Den Haag? We weten het niet, maar een feit is, dat spoedig nadat wij onze bezwaren hadden uit eengezet, de Regeering toestond, dat een 10- tal haringtrawlers gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus 200 kantjes gezouten haring mochten aanvoeren, welke haring ech ter alleen mocht worden gekocht voor de rookerijen. Nadat deze bepaling was afgeko men, hebben we gewezen op de moeilijkheden voor de inlegging enz. En in het begin van de vorige week kwam het voor IJmuiden zoo belangrijke en goede nieuws: de minister van Economische Zaken heeft bij de Centrale Commissie van Advies een ontwerp Koninklijk Besluit aanhangig ge maakt, hetwelk strekt tot opheffing van het in het Crisis-Haringbesluit neergelegde ver bod tot het verwerken van aangevoerde ver sche haring tot pekel- en steurharing gedu rende het tijdvak, dat de aanvoer van pekel en steurharing (door vleetvisschers) is toe gestaan. Wanneer dit Koninklijk Besluit zijn beslag heeft gekregen, zal aanvoer van steurharing of licht gezouten haring zonder eenige bë.perkhiL mogen plaats vinden. Dit beteekent, dat de aanvoer van deze haring met haringtrawlers en haringloggers niet meer door een regee- ringsmaatregel belemmerd wordt; het zal dus alleen van de natuurlijke omstandigheden af hangen, of in het komende seizoen de oude bedrijvigheid in den aanvoer van versche of gezouten haring zal ontstaan. Een regeerings- maatregel staat deze bedrijvigheid niet meer in den weg. Zooals te verwachten is, zijn van de zijde der vleetvisschers bezwaren tegen de voorge nomen wijziging' ingebracht, waarmee bewe zen wordt, hetgeen wij reeds eerder in verband met deze kwestie hebben opgemerkt, n.l. dat het verbod van het verwerken van aangevoer de versche haring tot pekelharing alleen was tot steun van de vleetvisscherij, Van de zijde der vleetvisscherij vreest men concurrentie voor de gerenommeerde. Hollandsche pekel haring, welke vrees, naar onze meening onge grond is, daar de gezouten versche haring (men weet, wat hiermede bedoeld wordt) voor geheel andere doeleinden, althans in ons land, gebezigd wordt. Is de in uitzicht gestelde wijziging van het Crisis-Haringbesluit voor IJmuiden van groote beteekenis, van veel grooter belang kunnen de in voorbereiding zijnde nieuwe maatregelen met betrekking tot de visscherij op grond van Nat.-Socialistische Beweging. Ir. Mussert opent het nieuwe kringhuis. de Landbouw-Crisiswet 1933 voor het bedrijf zijn. Een serie maatregelen overwogen. De toestand in de zeevisscherij is van dien aard, dat maatregelen genomen zullen moeten worden, om hierin verbetering te brengen" al dus luidt de aanhef van het bericht dat zoo veel hoopvols voor IJmuiden doet verwachten. Tot de serie maatregelen, welke onmiddellijk zullen worden overwogen, behooren maatrege len ten opzichte van den uitvoer van fijne visch naar Frankrijk. Ook in ons blad is dik wijls gewezen op het feit, dat de uitvoer van fijne visch (tong) in hadden is van een klein aantal exporteurs, die deze begunstigde positie aan de keuze der basisjaren te danken heb ben en aan welke keuze het toegeschreven moet worden, dat exporteurs, die in een ander tijdvak een belangrijken uitvoerhandel op Frankrijk gedreven hebben, geheel, of nage noeg geheel waren uitgeschakeld van dezen export, die over het algemeen beschouwd wordt als een „rijkmakerij". Al mag dit laatste mis schien wat overdreven zijn, bij de huidige tong- prijzen is er van zulk een „rijkmakerij" ten minste geen sprake, over het algemeen mag deze Fransche tong-handel als een der weini ge, we mogen gerust zeggen als de eenige tak van handel beschouwd worden, die een be hoorlijke winstmarge overlaat en het is dan ook niet te verwonderen, dat de begunstigde exporteurs door hun door het lot minder be gunstigde broeders niet weinig benijd worden. Bekend is, dat laatstgenoemde categori niet heeft stilgezeten en haar vertegenwoordigers herhaaldelijk op het ministerie waren, om hunne belangen te bepleiten en naar het thans schijnt, met kans op succes. Ook het vissche rijbedrijf zou bij een wijziging van het tot dus ver gevoerde stelsel; dat den exporteurs als het ware een monopolie van den tong-export in handen legt, niet weinig gebaat zijn. Op welke basis de regeering den export thans denkt te vestigen is iets, dat wij met belang stelling zullen vernemen. Van meer belang voor het bedrijf in het al gemeen dan deze onmiddellijke maatregel, lij ken ons -de maatregelen, die slechts geleidelijk ten uitvoer zullen worden gebracht, want alleen bij deze maatregelen, zal van een eigen lijken regeeringssteun sprake zijn: een meer regelmatige aanvoer, verruiming van den af zet, vermindering van de productiekosten door samenwerking en verbetering op bedrijfs- or ganisatorisch gebied, ziedaar een korte op somming van hetgeen de Regeering noodig acht om verbetering in den toestand te brengen. Er staan dus belangrijke dingen te gebeuren. Te beginnen met het organiseeren van de be langhebbenden, ten einde ter bereiking van het gestelde doel verschillende maatregelen te kunnen voorbereiden en uit te voeren. Dit zal vermoedelijk een organisatie worden, zoo als er -den laatsten tijd zoovele in den lande zijn opgericht in die branches, waarin ge werkt wordt met regeêringssteun, als o.a. in de haringvisscherij, een semi-officieele orga nisatie dus, die in nauw contact staat met en onder controle van het uitvoerende, lichaam van de Landbouw-Crisiswet. Zal de Regeering bij het organiseeren van de ver-der in uitzicht gestelde maatregelen zich laten leiden door hetgeen haar door de vel schillende commissies is aanbevolen? Zullen uit de stoffige hoeken van de departementale zolders de rapporten dezer commissies worden opgediept? Of zijn deze rapporten inmiddels verouderd? Laat ons afwachten de dingen die komen zullen. Laat ons een klein beetje hoop hebben, dat spoedig de tijd is gekomen, dat IJmuiden de ergste crisis achter zich heeft, dat er werk komt voor de honderden, die zoo gaarne wil len werken. Dank zij de hulp van de Regeering, die misschien toch nog niet te laat is. S. B. NAAR ZEE. Het aantal trawlers, dat in bedrijf wordt gebracht is thans nog langzaam stijgende. Thans is ook de Zwarte Zee IJM 27 naar zee vertrokken. De Perseus IJM 45 en de Eem- mond IJM 76 gaan deze week naar zee. GYMNASTIEK EN ATHLETIEK VEREENI- GING „OLYMPIA" Openlucht Uitvoering De openlucht uitvoering nadert mét rassche schreden en daar Vrijdag, verjaardag van H.M. de Koningin, niet geoefend wordt, deelen wij de nheeren en jongens mede dat er Don derdag 30 Augustus op de afgesproken uren zal worden geoefend. Denkt er aan, allen op tijd aanwezig, één keer missen kunnen we thans niet. Deze week krijgt een ieder de instructies voor de a.s. uitvoering zoodat alleen al daar om niemand mag wegblijven. Dames en heeren denkt u aan de vergade ring op Woensdag a.s. Zaterdagmiddag is het nieuwe Kringhuis der N. S. B. Kerkstraat no. 7 officieel dooi den leider Ir. Mussert- geopend. Op de beide trottoirs in de Kerkstraat had zich een groot aantal leden en belangstellenden opgesteld. Omstreeks half vier kwam de heer Mussert, vergezeld van den heer Tusenius en een aan tal andere vooraanstaanden in de N. S. Be weging o.a. van Ds. Geelkerken in het kring- huis aan, waarna de leider spoedig op het bal- con verscheen en de vlag der N. S. B. heesch. Nadat deze plechtigheid was geschied, be gaven allen zich naar het gebouw Victorie aan den IJmuid er straatweg. De zaal vulde zich ge heel, terwijl nog een klein aantal zich met een plaats in den tuin tevreden moest stellen. Een in den tuin aangebrachte luidspreker stelde de leden in den tuin en de buurtbewo ners aan de straat in staat, de redevoeringen in de zaal te volgen. Het totaal aantal bezoe kers bedroeg ongeveer 300, waarvan zeker de helft uit andere plaatsen, als: Haarlem, Am sterdam, Utrecht enz. afkomstig was. Op het podium, op den achtergrond waar van een aantal vaandels was geplaatst, ston den eenige knapen in het zwart! hemd, Toen de leider was aangekomen opende de kringleider van IJmuiden de heer H. J. Wou denberg de bijeenkomst. Na een begroetings woord sprak de heer Woudenberg zijn vreug de uit over het feit ,dat hij namens den kring IJmuiden het geopende kringhuis aan de Nat. Socialistische beweging mocht aanbieden. Na een korten tijd van rust en vacantie is weel de tijd aangebroken om aan den arbeid te gaan en den strijd weer te beginnen. De heer Mussert, die daarna onder luid ap plaus en hou-zee-geroep het podium betrad, wenschte den kring IJmuiden geluk met het nieuwe gebouw, waarvan hij hoopte dat het mag zijn een bolwerk voor de N. S. B. in Ne derland en als straks de zege behaald is, door een nog grooter, nieuw gebouw vervangen mag worden, in welks lijnen de gedachten der N S. B. mogen zijn uitgedrukt. Vervolgens besprak de heer Mussert het streven der N. S. B., die er volgens spreker op uit is, het onderling vertrouwen op te wekken, de vrijheid van arbeid en het welzijn voor alle lagen der menschheid te zoeken. Onze strijd, aldus de heer Mussert, gaat niet tegen het proletariaat, het kapitalisme of de feodale kasten, maar tegen de versnippering, de ver deeldheid van ons volk die haar oorzaak vindt in de verschillende politieke partijen, die niet het nationale, maar het eigen Joelang voorop stellen. De N. S. B. wil een nationale eenheid, waarin men elkander vindt en waarin men niet kent een strijd van allen tegen allen maar van allen voor één en één voor allen. Nadat de heer Mussert geëindigd had, las de heer Tusenius een brief voor van een op zee zijnd kamera,ad, waarin deze de groeten overbrengt mede namens andere kameraden, die verhinderd waren, de openingsplechtigheid van het kringhuis bij te wonen. Ds. Geelkerken voerde daarna het woord. Deze spreker besprak in hoofdzaak de jeugd beweging. Hij wekte de aanwezigen op, hun kinderen aan de jeugdbeweging te laten deel nemen en het jeugdwerk financieel en moreel te steunen. Vervolgens wees deze spreker op den strijd, dien de N. S. B. moet voeren tegen de vele vijanden. Spreker wanhoopt echter niet en is er van overtuigd, dat de N. S. B. uit eindelijk zal zegevieren. Een der aanwezigen declameerde daarna het Wilhelmus, waarna een couplet werd ge zongen. Groepsgewijze begaf men zich daarna naar het Kringhuis om dit te bezichtigen. VECHTPARTIJ. Als gevolg van een ontslagkwestie ontstond Zaterdagmorgen een verschil van meening tussehen den schipper G. G. en de stuurman B., welk meeningsverscb.il uitliep op een vechtpartij, waarbij eenige rake klappen wer den uitgedeeld, zoodat B. zich zelfs onder ge neeskundige behandeling moest stellen. FLESCH OPGEVISCIIT. Naar wij vernemen, heeft een der opvaren den van den stoomtrawler Timor, terwijl deze trawler .op ca. 180 mijl van IJmuiden vis- schende was een flesch opgevischt, waarvan de inhoud bleek te bestaan uit een vijftal in verschillende talen o.a. Engelsch, Deensch, Noorsch en Hollandsch geschreven briefjes met het verzoek op de zich in de flesch. be vindende kaart de plaats aan te geven, waar de flesch gevonden werd en deze kaart aan het daarop voorkomende adres toe te zenden. De flesch moest weer overboord worden ge worpen. Aan deze verzoeken is natuurlijk vol daan. Vermoedelijk geldt het hier een weten schappelijk onderzoek naar de zeestroo- mïngen. SPEELTUINVEREENIGING DE MOERBERG. Woensdagmiddag 29 Augustus houdt de Speeltuinvereniging „De Moerberg" voor de kinderen der leden een stranddag. De kleinste kinderen, die aan het strandfeest niet mee doen, worden in den speeltuin getracteer-d en beziggehouden. Bij ongunstig weer gaan de grootste kinde ren in plaats van naar het strand naar een ander terrein. HET HUWELIJK VAN ONZEN DAMREDACTEUR. Het huwelijk van onzen damredacteur met mej. Neeltje Plug zal a.s. Donderdagmiddag 4 uur voltrokken worden. VELSER ZWEMINRICHTING. In de week van 18 tot en met 24 Augustus werden in hte zwembad 2665 baden gebruikt; het hoogste aantal werd genoteerd op Vrijdag 24 Augustus, n.l. 540, het laagste 213 op Zon dag 19 Augustus. Polowedstrijd. Op uitnoodiging van de Zwemvereniging „De Waterratten" speelt het le zevental van V.Z.V. Dinsdagavond half negen in het ver lichte zwembad aan de Kleverlaan te Haar lem een polowedstrijd tegen D.W.R. I. CREMATIE L. J. VAN DER WEIJDEN. Op Westerveld vond Zaterdagmiddag de crematie plaats van wijlen den heer L. J, van der Weijden, een bekende figuur in visscherij kringen alhier. Een groot aantal belangstellenden, waar onder vele oud-vrienden van den overledene, zoowel uit IJmuiden als Vl'aardingen, volgde de baar. Toen de met een schat van bloemen bedekte kist in de auto werd binnengedragen, speelde de organist, de heer George Robert, het Ada gio uit de le Orgelsonate Op. 65 van Mendels- sohn-Bartholdy. De oudste zoon van den overledene, de heer A. J. van der Weijden, zegde de Abschieds- strofen uit „Das Lied von der Erde" van Gus- tav Mahler in aansluiting waarop hij zijn va der op zijn laatsten tocht een „goede reis!" wenschte. Onder het spelen van het Adagio uit Gustav Mahler's Vierde Symphonie daalde de kist, waarna de oudste zoon -namens de familie de aanwezigen dankte voor de vele blijken van deelneming in deze droeve dagen onder vonden. De eenvoudige, maar korte daarom niet minder treffende plechtigheid maakte op de aanwezigen een diepen indruk. Voorloopig geen gemeentelijk distributiebedrijf. Exploitanten betalen aan de gemeente 1.— per abonné per jaar. Buitenlandsche visscherij De te Aberdeen voor rekening van een ree- derij te Kaapstad gebouwde stoomtrawler „Ba biana" heeft dezer dag-en met goed gevolg een proeftocht gehouden. Het schip heeft een kruisarsteven en een stroomlijn-roer en is ge heel modern ingericht. De winches kunnen op eiken trommel 850 vadem vischlijn opdraaien. De „Consolidated Fisheries Ltd" te Grimsby hebben op een werf te South-Bank-on-Tees een stoomtrawler laten bouwen, welke een lengte van 155 voet en een speciaal gebouw de steven heeft. Het schip is met den naam „Gr-imsby Town" in de vaart gebracht. De Ganges is de laatste dagen met niet minder dan 12 meter gestegen, tengevolge waarvan o.a. in de provincie groote gebieden overstroomd zijn. Hierboven een afbeelding van de voor de Indiërs heilige rivier. De radio-distributie in onze gemeente. Den 16en Mei 1933 dienden de heeren D. Zalm, W. F. Visser, en dr. mr, A. v. d. Flier bij den Raad dezer gemeente het volgende, voorstel in: ,De Raad der Gemeente Velsen verzoekt Burgemeester en Wethouders, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om over te gaan tot gemeentelijke radio-distributie en het resultaat van dit onderzoek in een rapport aan den Gemeenteraad over te leggen." Dit voorstel, dat door den Raad werd aan gehouden, meenden B. en W. zoo te moeten opvatten, dat bij een eventueel door hen in tie stellen onderzoek zou moeten blijken, of de gemeente in staat zou zijn le een eigen distri butie-centrale te stichten en de daarvoor noo- dige gelden te fourneeren en 2e deze centrale zonder financieel nadeel of liever met kans op winst te explöiteeren. Ten aanzien van dit voorstel merken B. en W. thans o.a, op, dat de gemeente de noodige gelden voor het overnemen van de distribu tienetten en het inrichten van een eigen cen trale zeer moeilijk zal kunnen fourneeren. On der deze omstandigheden achten B. en W., af gezien van de vraag, of het explöiteeren van een distributie-centrale door de gemeente ge- wenscht is, het instellen van het voorgestelde onder-zoek overbodig. Voordat B. en W. echter omtrent deze aangelegenheid in zooverre tot een conclusie waren gekomen, dat een advies aan den Raad kon worden uitgebracht trok hun aandacht een in het Weekblad voor Ge meentebelangen van 27 September 1-933 opge nomen voordracht van B. en W. van Zaandam aan den Raad dier gemeente over hetzelfde onderwerp en waarin tot uitdrukking komt, dat B. en W. dier gemeente den tijd thans minder geschikt achten, den Raad een voor stel te doen om te komen tot gemeentelijke exploitatie. Na onderhandeling met den ver tegenwoordiger der exploitanten van radio- centrales, heeft deze verklaard, dat de exploi tanten bereid waren aan de gemeente Zaan dam een vergoeding van f 2.50 per aangeslo tene te willen geven, verminderd met het pre cariorecht voor het hebben van de geleidingen. B. en W. hebben zich in verbinding gesteld met de houders der distributie-centrales, het geen geleid heeft tot het voorstel, dat B. en W. thans aan den Raad doen, hen te mach tigen, met de exploitanten van radio-centra les en de gemeente Velsen een overeenkomst aan te gaan van den volgenden inhoud: Artikel 1. Het gemeentebestuur verklaart gedurende den tijd, dat de exploitanten van radio-centrales met machtiging van den Mi nister, belast met de uitvoering van d-e Tele graaf- en Telefoonwet 1904, de radio-distri butie als bedrijf uitoefenen, doch uiterlijk tot 1 Mei 1937, geen stappen te zullen doen, om in dien tijd te komen tot gemeentelijke radio distributie, en gedurende dienzelfden tijd aan die exploitanten te verzekeren de vergunnin gen voor het hebben van de noodige geleidin gen boven en in de openbare wegen en wateren. Artikel 2. De exploitanten verbinden zich daartegenover aan de gemeente gedurende denzelfden tijd, als in artikel 1 omschreven, met ingang van 1 Januari 1934 boven de door hen verschuldigde precariorechten wegens aangebrachte en aan te brengen geleidings kabels een zoodanig bedrag te betalen, dat de gemeente van ieder der exploitanten per jaar f 1 per op hun distributienet aangesloten be talende abonné met inbegrip van het preca riorecht ontvangt. Deze regel lijdt uitzonde ring voor de N.V. Santpoortsche radio-centrale, aan welke op het bovengenoemde bedrag een reductie van 25 pet. wordt verleend. Artikel 3. De betaling van de in art. 2 be doelde bedragen zal geschieden in vier ter mijnen en v/el op 1 Januari, 1 April. 1 Juli en 1 October van elk jaar, bij vooruitbetaling te voldoen; de eerste maal op 1 October 1934 over het loopende jaar. Als aantal aangeslotenen zal worden gere kend het aantal, waarvoor aan het Rijk re tributie wordt betaald. Daaronder zullen ech ter niet zijn begrepen de aangeslotenen aan wie uit hoofde van werkloosheid uit het be drag, dat jaarlijks tot dat doel door de geza menlijke exploitanten wordt bijeengebracht, een korting wordt toegestaan op de abonne mentsgelden. De som, welke uit dezen hoofde van het volgens art. 2 te betalen bedrag wordt afgetrokken zal over de gezamenlijke exploi tanten worden omgeslagen naar verhouding van hun aantal abonné's. De vaststelling van het aantal aangeslote nen zal geschieden per l Januari, 1 April, 1 Juli en 1 October van elk jaar. Burgemeester en Wethouders hebben het recht, de overeenkomstig de Rijksvoorwaar- den bij te houden registers van aangeslotenen te doen inzien en controleeren door een door hen aan te wijzen ambtenaar. De aan de gemeente te betalen bedragen zullen worden herzien, wanneer door maatre gelen van overheidswege, daling van abonne mentsgelden of andere omstandigheden, on afhankelijk van den wil van exploitanten, hun' bedrijfsinkomsten aanmerkelijk ongun stig worden beinvlóed.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1