HIT NIEUWE AVONDBLAD Dr. v. d. Leeuw, sportvlieger, in Afrika verongelukt. Moraal der wapenindustrie. ,19e JAAKUAlNG No. 252 WUtNbuAG 29 AUG. 1*34 IJMUIDER COURANT abonnementen: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*/3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummersS cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmulden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algerneene Drukkerij N.V« Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers sijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd ea ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; f 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; f 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over-' lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of mees abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevalien. Polis is niet noodig. Ultkeerlngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. Tegen Lawaai. De Engelsche minister van Verkeerswezen, die den ietwat exotisch-klinkenden naam Hore-Belisha draagt, is nu ook te velde getrok ken tegen het Lawaai. Nu is de huidige wereld vol lawaai van velerlei soort, en het soort dat door menschen wordt voortgebracht is veelal erger dan dat van de verkeersmiddelen. Het sticht veel meer kwaad. Hore-Belisha evenwel moet zich tot het laatste genre bepalen. En wellicht hoopt hij dat zijn „Periodieke Stilte- gebieden", in Londen ingesteld, zullen bewer ken dat ook sommige menschen meer tijd aan nadenken en minder aan lawaai zullen gaan besteden. Zij zullen daar dan de nacht aan moeten wijden, want de Periodieke Stiltegebieden be staan „slechts voor een deel van het etmaal, tusschen halftwaalf in den avond tot zons opgang". De voornaamste stilte-zóne is het centrum van de wereldstad, gerekend volgens een straal van 8 K.M. uit het middenpunt Charing Cross. Er is o.a. bepaald dat chauf feurs in de aangegeven uren geen klaxons, sirenes of andere geweld-instrumenten mogen gebruiken. Maar Hore-Belisha is tot de ont dekking gekomen dat deze signalen althans in Londen, waar ze heel wat matiger toege past worden dan b.v. in Nederland niet het ergste kabaal maken. Dus heeft hij een com missie van wetenschappelijke lawaai-ontleders benoemd, die de rest van het spektakel moet determineeren en voorstellen ter bestrijding doen. Men verwacht dat deze kabaai-anato men zullen gaan vergen dat motorvoertuigen aan strenge eischen van geruischloosheid vol doen. Met name ten aanzien van de motor fiets zou veel goeds bereikt kunnen worden. En de kampioen-lawaaimakers: de electrische straatopbrekers, die ook in ons land reeds een zekeren faam hebben verworven, moeten nu reeds van afdoende geluiddempers worden voorzien. Het schijnt dat in Engeland men schen van overgevoelig gestel in krankzinni gen-gestichten beland zijn tengevolge van het. trommelvlies-verscheurend geweld van deze helsche werktuigen. De trambellen moeten in de Periodieke Stiltegebieden ook zwijgen. Natuurlijk zwijgt de critiek niet. De Engel sche'pers voorspelt minister Hore-Belisha dat hij een toeneming van verkeersongelukken gaat provoceeren. Hij gelooft dat niet. Hij ver- Wacht dat zoowel chauffeurs als voetgangers voorzichtiger zullen worden in de Periodieke Stiltegebieden. Ook als er zware mist hangt ^ijn zij dat immers! De Londensche statistie ken bewijzennamelijk, dat er de minste on gelukken gebeuren als de beruchte fog de stad in haar geelgrauwe duisternis hult. Overigens zijn er nog meer lawaai-soorten. Slecht-geladen vrachtwagens, trams-in-boch- ten, luidsprekers op reclame-auto's e.d. leveren ze. De "commissie van kabaal-ontleders heeft al beweerd dat een duchtig-georganiseerde reclamecampagne, de Groote Actie voor Stilte, dit alles beteugelen moet. En zij verwacht dat de kosten van deze campagne duizendvoudig aan de gemeenschap vergoed zullen worden in betere gezondheid en verhoogd arbeidsver mogen. Dit laatste lijkt wat erg optimistisch. Het herinnert aan de voorspellingen uit den eer sten tijd van den grooten strijd tegen drank misbruik, toen men verwachtte dat zooiets als 90 pet. van de criminaliteit verdwijnen zou als het drankmisbruik beteugeld was. Nu, het aantal gevallen van openbare dronkenschap is in de laatste 25 jaar zeker met 90 pet. ver minderd, maar de criminaliteit schijnt er nog niet noemenswaard bij gedaald te zijn. Overigens is de tijd voor de Anti-Lawaai- Acties ongetwijfeld aangebroken, en is haar nut onaanveentbaar, want in alle landen heeft men genoeg van het steeds toenemende spektakel. En als de auto's werkelijk ge- ruischloos zullen zijn geworden en 's nachts geen signalen meer mogen geven zal men verschrikkelijk streng moeten worden met voorrang-bepalingen in het verkeer anders wordt ge in dit land zonder twijfel getorpe deerd door een auto die muisstil uit een link- sche zijstraat komt rennen. Zooals het nu is met het nakomen der voorschriften ben ik ;maa.r blij dat de auto's nog lang niet ge- ruischloos zijn. Men zal ook de ganschelijk- gèmaskeerde hoeken moeten gaan verbeteren, hetgeen een nieuw verschiet van groote werkzaamheid opent. Er is altijd nog genoeg in de wereld te doen, om baar beter bewoon baar te maken. Een troostrijke gedachte. IJMUIDEN SCHOOLVOEDING. Vorige opgaaf: f 774.53 Ingeteekénd op de lijst A. v. d. L. 2,50 W. H. S. 1 v. d. B. 0.50 F. M. 2,50 Totaal f 781,03 Bovendien heeft J.D. gedurende de voedingspe riode f 1 per maand toegezegd. De heer Heeremans melkhandelaar, geeft 100 L. melk benevens 1 kaas. Welke winkeliers volgen met giften in na- tura? Voor het voorloopig comité, E. VIJLBRIEF. EEN HARDLOOPER. De Fransche visscherij-ree derij Chalutiers de la Rochelle heeft bij de werf Forges et Chantiers de la Giron de e en motor trawler besteld, die wordt voorzien van een Sulzermo- tor van 1400 P.K. en 16 mijl moet loopen. De automatiseering van de telefoon. De groote dag nadert. We hebben nu allen wel ons mooi nieuw apparaatje op de schrijftafel of aan den wand, het apparaatje met het ronde gaatjes trommeltje, officieel kiesschijf geheeten, en dat verder nog verschilt van het oude toestel doordat het den slinger mist. Hoe vaak zullen we uit macht der gewoonte grijpen naar den ouden trouwen slinger, waaraan je zoo heer lijk kon draaien, altijd maar draaien, als de juffrouw eens wat te lang weg bleef? En wat moeten we nu doen, als het eens verkeerd gaat? Niemand meer om op te foeteren is toch wel wat al te har. Enfin, het zal wel wennen. Aan ons oude toestel hebben mannen van den technischen dienst, toe.n ze ons het nieu we toestel kwamen brengen, een klein me talen doosje vastgemaakt Door dit doosje, loopen een paar geheimzinnige draden, die. op de een of andere manier aan het oude spul zijn verbonden. De label, aan deze dra den verbonden heeft tot opschrift: „Hier doo'-- knippen" en de man die het toestel kwam brengen vertelde ons, dat we als de zaak in werking ging niets anders te doen hadden, dan dat draadje door te knippen. Maar vóór dat het zoover was, zouden we er wel meer van hooren. En nu hebben we er meer van geboord. Per circulaire van het Staatsbedrijf der P. T. T,, telefoondistrict Haarlem wordt ons dringend verzocht de bewuste draad 4 Sep tember a.s. te 13 uur (1 uur n.m.) door te knippen. Natuurlijk hebben alle geabonneerden zulk een circulaire ontvangen. Maar ook niet- abonnés mogen er wel iets van weten. Zoodra het draadje is doorgeknipt, is de verbinding met de oude telefooncentrale ver broken, Dan begint dus de indienststelling van de nieuwe centrale, De geheele zaak denkt men in een uur tijds af te wikkelen. Het publiek wordt dringend verzocht, in dit uur. dus van 12 uur n.m. geen gebruik van het telefoontoestel te maken. Alle geabonneerden worden e enig en tijd uitgeschakeld van tele foonverkeer ;~4eze iijd wisselt van. 15 minuten tot 1 uur. Telefoonaansluitingen van algemeen belang worden zoo spoedig mogelijk en met voorrang in dienst gesteld. Eveneens zullen geabonneerden, die om zeer bijzondere rede nen hun telefoonaansluiting niet kunnen missen, eveneens met voorrang geholpen wor den. Dit moet schriftelijk verzocht worden aan het districtshoofd. Na de overzetting zijn behalve de aange slotenen op de centrale IJmuiden ook de ge abonneerd en in de telefoonnetten Haarlem Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim en Noordwijkerhout geheel automatisch te bei-ei- ken. De kengetallen hiervoor zijn: Haariem K 500, Bennebroek K 502, Hillegom K 520. Lisse K 530, Sassenheim K 532, Noordwijker hout K 553. Voor IJmuiden behoeft het kengetal niet gekozen te worden. Haarlem goedkooper. Beverwijk duurder. Voor gesprekken met Beverwijk en Wijk aan Zee kieze men nr. 5775. Het tarief voor deze gesprekken bedraagt f 0.10 per 3 minuten. Voor gesprekken met Haarlem is 7 1/2 ct. per 3 minuten verschuldigd, indien de ge sprekken automatisch tot stand gebracht zijn, De gesprekken met Beverwijk worden dus viermaal zoo duur, die met Haarlem worden 2 1/2 ct. goedkooper. Binnenkort hopen wij onzen lezers eenige technische bijzonderheden over de -nieuwe in stallatie te kunnen vertellen. KRINGLEIDER DER N. S. B. AFGETREDEN. De heer H. J. Woudenberg is omgezondheids redenen afgetreden als kringleider der N. S. B. In zijn plaats is benoemd de heer P. Kok. De opbrengst der Duitsche zeevisscherij in 1933. Veertig procent van den aanvoer bestaat uit haring. Volgens een onlangs verschenen bulletin van het Duitsche Rijksbureau voor de Stati stiek bedroeg de totale opbrengst der Duitsche zeevisscherij 387 millioen K.G. ter waarde van 60 millioen Mark tegen 339 millioen K.G. ter waarde van 45 millioen Mark in 1932. De ver- merdering bedraagt derhalve 14 pet. van de hoeveelheid en 11 pet. van de waarde. Alleen de Oostzeehaffen wijzen een achter uitgang aan, terwijl ook de opbrengst der Oostzeevisscherij slechts weinig meer was dan in 1932. De toeneming moet dan ook voorna melijk aan de 'grootere opbrengst der diepzee- visseherij worden toegeschreven. Hiervan zijn de aanvoeren van de Barendszzee het sterkst gestegen n.l. met niet minder dan 37 pet., zoo dat bijna weer de Opbrengst van 1931 bereikt werd. De aanvoeren van de Noordzee stegen met 31 pet. en van het Bereneiland met 9 pet. De IJsland visscherij ging met 9 pet. achteruit. Wat de vischsoorten betreft, is de toene ming van den haringaanvoer zeer belangrijk. Er werd aangevoerd een hoeveelheid van 112 millioen KG. tegen 87 millioen in 1932, een vooruitgang dus van 29 pet. Bovendien werd nog aangevoerd 44 milioen K.G. pekelharing tegen 32 milioen in 1932. Het aandeel van de haring van den geheelen aanvoer is gestegen van 35 op 40 pet. Vooruit ging ook de aanvoer van schol en roodbaars, achteruit de aanvoer van kabeljauw en sprot. De gemiddelde marktprijs van de zeevisch bleef bijna onveranderd, n.l. 15 Pf. tegen 15.1 Pf. in 1932, ondanks dat de levering van zee visch aan de klepvisehindustrie zich vertien voudigde en aan de vischmeelfabrieken zich verdubbelde. De aanvoer van Duitsche schepen in buiten- landsche havens bedroeg nog slechts 6 pet. van de totale Duitsche vangst, n.l. 21 millioen K.G. ter waarde van 1.8 millioen Mark. De uit voer liep van 21' millioen K.G. t. w. van 7 mil lioen Mark in 1932 terug op 19 millioen K.G. t. w. van 6 millioen Mark, de invoer daalde van 250 millioen K.G., waarde 60 millioen op 230 millioen K.G. t. w. v-an 46 millioen Mark. Het verbruik van zeevisch in Duitschland wordt ge-schat, op 574 millioen K.G. tegen 554 millioen in 1932; van deze hoeveelheid was 64 pet. (v. j. 59 pet.) afkomstig van de Duitsche vischerij. Het gebruik per hoofd bedroeg 8.3 KG. (1932: 8.5 K.G.) waarvan 5.6 pet. van eigen visscherij. SCHOOL VOOR BEWEGINGSKUNST. Na de gebruikelijke vacantie heropent mej. Rie Miedema de volgende maand haar school voor bewegingskunst. Zeeweg 23'6. Ongetwijfeld zullen ook het komende seizoen weer vele dames en meisjes de cursussen in rhythmiek, plastiek enz. van deze bekwame dansleerares volgen. Woensdags en Zaterdags middags worden cursussen voor kinderen ge geven. Voor oudere dames geeft de leerares een specialen cursus in rythmische gymna stiek. OPHALEN HUISVUIL. Huismoeders maken wij er op attent, dat a.s. Vrijdag, Koninginnedag in de gemeente geen ophalen van huisvuil zal geschieden. Men houde hier dus rekening mee en zette dien dag geen vuilnisbakken buiten. DE WINKELIERS GAAN EEN DAGJE UIT. Het bestuur van de Winkeliers- en Han delsvereniging „Groot-IJmuiden" organi seert op Woensdag 12 September a.s. een ge- zelschapsreis voor de leden. De bedoeling is, een bezoek te brengen aan de groote midden standstentoonstelling (Alimento) in het R.A.I. gebouw te Amsterdam. Na bezichtiging van de tentoonstelling wordt een uitstapje gemaakt naar Schiphol. „DE OORLOG KAN MORGEN REEDS UITBREKEN!" Nadat een schijn-oorlog had gewoed als Italiaan- sche manoeuvre, be klom Mussolini een oorlogstank en zei „De oorlog kan mor gen reeds uitbreken." Ontwikkelingscursussen werkloozen. Hedenmiddag filmvertooning in Thalia. De Regelingscommissïe voor de ontwikkeling van werkloozen verzoekt ons plaatsing van het volgende: De economische toestand is heden ten dage nog zoo, dat groote groepen van arbeiders buiten het productie-proces zijn geraakt, ter wijl vele jongere arbeiders er nog geen deel aan hebben kunnen nemen Alsoo is er een groot aantal werkers genood zaakt den dag grootendeels in ledigheid door te brengen. Iedereen zal met ons er van over tuigd zijn, dat deze toestand voor menigeen niet alleen groote moeilijkheden, maar ook groote gevaren oplevert. Menig arbeider zal zijn vakkennis niet meer kunnen uitbreiden, terwijl daarnaast vele jongeren geen vak leer en. Wat dit om van vele andere moeilijkheden en gevaren niet te spreken voor de betrokken arbeiders en de maatschappij beteekent, is niet in een biljet als dit te beschrijven. De ontwikkelingscursussen voor werkloozen, gevestigd in school B, Bothastraat te IJmui den, willen trachten zooveel mogelijk deze moeilijkheden en gevaren te ondervangen, door voor allen, die willen medewerken, cur sussen te organiseeren. De cursussen bestaan reeds een paar jaren, en wij kunnen met zekerheid zeggen, dat zij vruchtdragend werk hebben geleverd. Het aan tal deelnemers aan de diverse cursussen kan en moet echter veel grooter worden, in aan merking genomen het zeer groote aantal werkloozen in deze gemeente. Men kan op deze cursussen niet alleen zijn vakkennis uitbrei den, doch men kan zich ook in een nieuw vak bekwamen. Er zijn voorbeelden te noemen, dat een ar beider werk heeft gekregen in het nieuwe vak diat hij op dezen cursus voor werkloozen heeft geleerd. Op deze manier versterkt hij zijn- positie in den strijd om het bestaan. Daarom geve ieder arbeider zich op voor het vak (of de vakken) waarin hij. zich wenscht te bekwamen. Het minimum aantal leerlin gen voor ellceh cursus is door de regeering voor IJmuiden op twaalf vastgesteld. Naast het onderwijs worden ook verschillen de excursies naar bedrijven gemaakt en le zingen (veelal met lichtbeelden) gehouden. In het afgeloopen cursusjaar zijn de volgende excursies gemaakt: 1. naar de automobieltentoonstellmg in het R.A.I. gebouw te Amsterdam. 2. naar den N.S.F. zender te Hilversum. 3. naar het van stapel loopen van het m.s, „Bloemfontein" te Amsterdam, 4. naar de nieuwe P.E.N. centrale te Velsen. terwijl er twee lezingen met lichtbeelden zijn gehouden, n.l. over de Zuiderzee-werken en over Ned. Oost Indië. Het aantal excursies en lezingen zal gedu rende het volgende cursusjaar zeer zeker uit gebreid worden, terwijl voor het eerst z.g. werk-cursussen zullen worden gevormd. Op deze manier tracht de Commissie het aange name aan het nuttige te verbinden. Dus, werkloozen! Bezoekt in September a.s. deze cursussen en laat U inschrijven. Gij kunt U thans reeds aanmelden bij het Bestuur van uw vakorganisatie, onder opgave van naam, adres, leeftijd en het (de) vak(ken) waarin gij les wenscht te ontvangen. Iedere werklooze wordt uitgenoodigd op onze vergadering, welke Woensdag 29 Augustus a.s. namiddags 3 uur in de schouwburgzaal van „Thalia" te IJmuiden wordt gehouden, tegen woordig te zijn, waar naast een uiteenzetting van ons werk een prachtige natuurfilm zal worden gedraaid. De Regelingscommissie voor de ontwikkeling van werkloozen, W. J. FOURNIER, Voorz. J. H. v. d. SMISSEN, Secr. L. VAN HAMEDEN, Lid. Voor het Gemeente-bestuur der Gemeente Velsen, P. BOSMAN, Weth. van Soc Aangelegenh eden De ondergeteekenden, bestuurderen der on derstaande vakcentrales, in de gemeente Vel sen, wekken hun werklooze leden op boven staande gelegenheid aan te grijpen, om niet alleen hun vakkennis, maar daar naast ook de algerneene kennis uit te br-eiden. Voor de IJmuider B. B.: J. DE WAAL, Voorz. E. LUIKMAN, Secr. Voor de R.K. Volksbond: C. P. J. MAAS, Voorz. J. A. STALS, Secr. Voor de IJmuider Chr. B. B.: ■J. v. d. BURG, Voorz. H. J. FIDDER, Secr. WIJZIGING ARBEIDSOVEREENKOMST VOOR DE DUITSCHE ZEEVISSCHERS. In de arbeidsovereenkomst voor de Duitsche zee visschers zijn volgens het Reichs-arbeits- blatt eenige wijzigingen aangebracht, waar van de volgende de belangrijkste zijn: Gedu rende het visschen moet aan de opvarenden per etmaal minstens 6 uur rust, waarvan 3 uur zonder onderbreking, worden toege staan. Na elke reis heeft de helft van het ma- chinekamerpersoneel benevens een stuurman en twee man van het dekpersoneel van één uur na het vastmaken tot één uur voor het vertrek vrijaf. De gages zijn onveranderd ge bleven, met uitzondering van die van de schippers aan boord van schepen van meer dan 1000 M3 bruto inhoud. Deze gages zijn verlaagd van 6 pet. op 5 pet. der besomming. Door het directorium van den Rijksverze keringsdienst voor werknemers zijn de vol gende-premies vastgesteld: voor schippers, va rende op 6 pet. 25 Mark per maand, voor schippers, varende op 4 of 5 pet. 20 Mark, voor eerste stuurlui en eerste machinisten 16 Mark en voor tweede stuurlui en tweede machinis ten 12 Mark. VELSEN ALGEMEEN VERB OU W -VERBOD VAN BRAVO'S. De Burgemeester van Velsen maakt op ver zoek van den Minister van Binnenlands ehe Zaken het volgende bekend: „In verband met de gevaren voor den uit voer van door den Nederlandsehen Alge- meenen Keuringsdienst goedgekeurde poot- aardappelen, welke verbonden zijn aan de teelt van voor de wratziekte vatbare rassen, ligt het in de bedoeling een algemeen ver- bouw-verbod van den Bravo-aardappel voor den oogst 1935 uit te vaardigen". BURGERLIJKE STAND Bevallen: M. M, Smitsde Ruijter, d., Dirk Hartoghstraat 27, IJmuiden; C. VisserMer- tens, d„ Tuindersstraat 117, IJmuiden; E. SchoutenBuning, d., van Ostadestraat 34, IJmuiden; W. BuijsStigter, d., Tuinders straat 50, IJmuiden; J. Overzier—-Schik, z., Wijk aan Zeerëweg 31', IJmuiden; A. Rooden- burgBadart, d., Hoofdstraat 106, Santpoort; C. J. Andreade Boer, d„ Doodweg 21, Vel sen; S. Durge—van Zijl, z., Wijk aan Zee en Duin; J. C. van VessumLiotart, z., Vissche ringstraat 13, IJmuiden; C. C. Heijman Schindeler, d„ Hagelingerweg 81. Santpoort; A. van der WelWeseman, d., Hofgeest 16a, Velsen. Overleden: Steventje Uit de B'osch, 79 jaar, Harderwijk; Harmen Heide, 3 jaar, zoon van J. J. Heida, a. b. J. Groen 10, IJmuiden; Dirk Lammers, 71 jaar, wedr. van E. Groen, Oranje straat 41, IJmuiden; Johs. C. Stoffels, 39 jaar, ongehuwd. IJmuiderstraatweg 10c, IJmuiden; Chr. J. Vissers, dag, dochter van W. Visser, Tuindersstraat 117, IJmuiden. Gehuwd: J. L. J. Gilijs en M. H. C. Mulder, Zeeweg 34, IJmuiden. Op de thuisreis van Kaapstad, naar Nederland. De bekende Nederlandsche sportvlieger Dr. J. J. van der Leeuw is nabij Mpjna in Afrika gevallen en gedood. De heer Van der Leeuw, die evenals zijn broer, de heer M. A. G. van der Leeuw een bekend Nederlandsch sportvlieger was, ge noot groote internationale vermaardheid als phylosoof en paedagoog. Op 1 Juni vertrok hij met zijn toestel De Goede Hoop naar Kaapstad, waar een in ternationaal opvoedkundig congres gehouden zou worden en waar Dr. Van der Leeuw1 eenige voordrachten zou houden. Tot Athene werd hij begeleid door den be kenden K. L. M. piloot Viruly. Na Athene tot Kaapstad vloog hij alleen. Op den terugweg, die hij ruim een maand geleden aanvaardde (14 Juli) kwam hij te Mpjna. Den 22sten Augustus zond hij van daar het laatste tele gram. Men veronderstelt dat hij op de etappe die op deze plaats volgt, verongelukt is. De oor zaak van het ongeluk is nog niet bekend. Dr. Van der Leeuw, die onder Engelsche vlag vloog, had in September 1933 het vlieg brevet verkregen. De dood van dezen, veelzijdigen en sportie- ven Nederlander zal ongetwijfeld in ons land en ook daarbuiten groot opzien baren. Amerika levert Japan grondstof voor moordtuig. NEW YORK, 28 Aug. (Reuter). Naar de Associated Press uit Washington meldt, zou een door de speciale Senaats-commissie inge steld onderzoek naar de Amerikaansche muni tie-industrie aan het licht hebben gebracht, dat de fabrikanten betrekkingen onderhou den met Sir Basil Saharoff. De commissie zal verder de stijgende uitvoer van schrootijzer naar Japan onderzoeken. Van den totalen uitvoer in Juli, n.l. 155.812 ton, is twee derde naar Japan gegaan. Sir Basil Saharoff, van wien verleden jaar werd bericht dat hij was overleden, wat echter onwaarheid blijkt te zijn, is een berucht wa penfabrikant en agent der wapenindustrieën bovendien. Zijn juiste nationaliteit is onbe kend, evenals zijn verblijfplaats. (Red.) j

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1