HET NIEUWE AVONDBLAD iSllÉl Het Huis te Velsen. Hervatting. ri9e JAARGANG No. 253 DONDERDAG 30 AUG-" 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*/a cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeens Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs, ALLE AD VERTEN 'I'lëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT, Alle aborméa van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers aijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400bij verlies van ©en hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100.— bij break van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN Nuttige filmvertooning in „Thalia". Propaganda voor de werkloozencursussen. Herinneringen aan Floris V en aan Geaard van Velsen. Het is een goede gedachte geweest van die Regelingscommissie voor die ontwikkeling van iwerkloozen, om door middel van een filmver tooning een zoo groot mogelijk aantal werk loozen om zich heen te verzamelen, teneinde ihet aangename aan het nuttige parende, de aandacht der werkloozen in onze gemeente te vestigen op de cursussen, die straks weer zullen beginnen. Jammer was het, dat de groote zaal van Thalia niet beter bezet was. We meenen de geringe opkomst voor een deel te moeten wijten aan de weinige bekendheid, die aan dezen middag was gegeven. De voorzitter der commissie, de heer W. F. Fournier wees, voordat de filmoperateur zijn trilbeelden op het witte doek projecteerde, op het belang voor de werkloozen, de cursussen te bezoeken. Het is in het belang der cursus sen en dus ook der werkloozen, zeide de heer Fournier, dat zich zooveel mogelijk cursisten opgeven. Voor eiken cursus moeten minstens 12 cursisten zijn, anders mag de cursus niet doorgaan. De commissie is er op uit, de cur sussen zoo aangenaam mogelijk 1e maken, o.a. door daaraan excursies te verbinden. Het woord was daarna aan den filmopera teur, die voor de pauze een aardig journaal en een deel van een spannende réis-film, een tocht -door het donkere Afrika draaide. Vol aandacht volgden de aanwezigen d-e span nende reis der beide avonturiers, een reis die ons in aanraking bracht met Pygmeeën, ne gerinnen met de bekende schoteltjes-lippen, leeuwen, olifanten en andere twee- en vier voetige bewoners van het oerwoud, In de pauze kreeg de heer P. Bosman, wet houder voor Sociale Aangelegenheden gele genheid, eenige woorden te zeggen. Allereerst drukte de heer Bosman zijn spijt uit over het feit, dat er niet meer werkloozen waren geko men om van de film te genieten. Ook de heer Bosman wees op, het belang van de cursussen. Het is ze-er noodig, dat men zoo weinig moge lijk leegloopt. Met hulp van regeering en ge meente, wordt op de cursussen -gelegenheid- geboden, kennis te vergaren; wanneer, naar we ho-pen binnenkort weer vraag naar arbeids krachten zal komen, zal men die krachten zoeken uit de best-geschoolden. Men mag be kwaam genoeg zijn in zijn vak, maar wanneer men zoo lang leegloopt, is een opfrissching wel noodig. Dit is niet alleen in het belang van de gemeenschap, maar in de eerste plaats van hen, die er gebruik van maken. Het is toch foeter, te profiteeren van de lessen dan leeg rond te loopen. Velen hebben om de cursussen verzocht en dat er reeds honderd diploma's zijn uitgereikt is een bewijs, dat men e-r van geprofiteerd heeft. Sommigen van hen heb ben door hun diploma bij een sollicitatie den voorrang gekregen. Dit bewijst wel het nut van de cursussen. In het begin der cursussen is er steeds veel belangstelling, zoo vervolgde spreker, maar wanneer ze een-igen tijd aan -den gang zijn, zakt het weer af, Dat moet niet men moet den geheelen cursus blijven volgen, ook omdat de wegloopers hen, die willen blij ven in gevaar brengen, omdat wanneer het aantal leerlingen beneden twaalf daalt, de ge meente verplicht is, den cursus op te he-ffen. Sprek-er hoopte, dat de commissie, die belan geloos zooveel werk doet, dezen winter succes mag hebben en geen enkelen cursus wegens gebrek aan belangstelling behoe-ft op te heffen. Namens het gemeentebestuur dankte de heer Bosman de commissie en de leeraren als mede de-n directeur van Thalia voor zijn be reidwilligheid, de zaal voor een gering bedrag beschikbaar te stellen. Daarna voerde nog het lid der commissie, de he-er L. van Hameien het woord. Hij her innerde er aan, dat in Februari 1932 met een filmvertooning begonnen werd, de belangstel ling der werkloozen voor de cursussen op te wekken. Het aantal deelnemers was vrij groot, maar het liep geleidelijk terug. Het eerste jaar werd aan 50 leerlingen een diploma uitgereikt. Soms heeft één cursist in de hand, of een cur sus doorgaat of opgeheven moet worden. Iedere deelnemer is verplicht, zich hiervan ernstig rekenschap tfe geven. Spreker wees op de moeilijkheden voor d-e leeraren in verband met de uiteenloopend'e ontwikkeling van de cursisten. Geregeld bezoek is van de grootste beteekenis. Door te hooi of te gras te komen raakt men achter, wat ook voor de leeraren niet prettig is. Men lean den cursus volgen dien men zelf wil; wanneer er meer dan 12 zijn, is de commissie bereid, in overleg met B. en W. nieuwe cursussen samen te stellen. Getracht zal worden, ook cursussen in prac- •tisch werken, lezingen en weer excursies te organiseeren. Spreker hield daarna een betoog over het noodlot der werkloosheid en wekte de aanwe zigen op, moedig daartegen te strijden en niet te versagen. Alleen zij, die moed houden, zullen ten slotte door de moeilijke tijden heenkomen. Hierna werd het programma op het witte doek voortgezet. Ongetwijfeld was dit tweede deel nog spannender dan het eerste. Vooral de nadere kennismaking met den Koning der Dieren en de jacht op hem door de krijgers was zeer enerveerend. NAAR DEN SPORTDAG. A.s. Zondag-morgen vertrekt het eerste elf tal va-n Van Gelder's Sportvereeniging naar Zaandam om deel te nemen aan den sportdag uitgeschreven door Hille's Biscuitfabriek. De Velsenaren komen uit tegen een elftal van iftrö» W» Amsterdam. -:L haar slaapkamer, waar deze zich aan de vrouw van zijn geheim-secretaris vergrepen heeft. Vrouwe Machteld was daarover zeer bedroefd en heeft al hare versierselen en kleinodiën afgelegd. Toen Gerard van zijn buitenlan-dsche reis terugkeerde, bracht hij zijn vorst verslag uit en snelde dan naar Kronenburg, om daar zijn vrouw ip groot misbaar en verdriet te vinden. De heer van Velsen is niet naar zijn vorst gesneld, maar werd bezield met een gloeienden haat tegen den roover van zijn geluk. In zijn haat werd hij gesterkt door zijn schoonvader en beiden zochten steun- bij Gijsbrecht van Amstel. Hoe die wraak volv-oerd werd zal in het volgend artikel weergegeven worden. Het huis te Velsen. Wanneer men van Santpoort niet den Rijksweg gaat naar Velsen, maar den Hage- lingerweg, komt men dicht bij Westerveld aan een flink, -maar stijlloos gebouw, 't Huis te Velsen genaamd. Dit gebouw was vroeger een boerderij en tot voor eenige jaren het clubhuis van de Kennemer Golfclub. Het pand is eigendom van den heer Herbert Cre- mer, den'bewoner van Duin- en Kruidberg er is thans als vergaderlokaal en café in ge bruik bij den R.-K. Volksbond. Hier zou vroeger het kasteel van Gerard van Velsen hebben gestaan. Gerard heeft den naam Velsen berucht gemaakt in ons land. Hofdijk zegt in Historische Landschap pen: „Die naam Velsen maakt een geheel eigen- aardigen indruk op uwen geest. Velsen, al wat schoon, wat boeiend, wat vroolijk, wat genotrijk is in de natuur: een heldere hemel en groene boomen en geurige bloemen, en zingende vogels, en fladderende vlinders geheel een zonnige dag, een dag van weelde en lust, die het harte doet trillen van ge not dat alles verbindt zich aan dien- naam van heden. Velsen, al wat donker, verraderlijk, af schuwelijk is in den mensch: een sombere, bruinkleurige gestalte, eer mager dan rank, eer rosch dan blond, het grijzend oog diep achter de overhangende wenkbrauwen schui lend; trotsch en toch onvast van gang; de gele haren en roode lijfrok half van de plooien eens zwarten mantels omslingerd dat verbindt zich aan dien naam van den ouden tijd! Ga ook voorbij, vorstenmoorde naar! en wijk weg uit ons oog; bevlekt met h-et bloed van uwen Heer, gebrandmerkt met den weeroep zijner verontwaardigde onder danen, staat ge daar aan het hoofd van het ontadeld, misdadig driemanschap, niet min der verachtelijk, niet minder misdadig d-an zij maar met dat afzichtelijk voorrecht boven hen vooruit, dat ge de meest verwatene zijt geweest, en de eerste en zoo goed als de eerste en zoo goed als de eenige onwaardige Hollander, die zijn eerlooze hand heeft be zoedeld met het hartebloed zijns vorstens. Huichelaar als Gijsbrecht van Amstel, ver rader als Herman van Woerden, zijt ge nog handdadig moordenaar bovendien, en de vloek van den. tijdgenoot, neergeslingerd op uw onbekend en vergeten graf, handhaaft zich in de verachting der nakomelingschap. Ga voorbij, vorstenmoordenaar! en wijk weg uit ons oog! Uw wapenschild is verbroken, uw banier door het stof gesleept, uwe dor pers zijn edel boven u! Hooft in zijne een zijdigheid en een Fransch republikein na hem mogen u verheffen tot den held hunner gekunstelde verdichting in Holland blijft ge een verworpene tot het einde dér eeuwen!" Wij hebben reden, om het oordeel van Hofdijk meer eenzijdig te noemen, dan Pi-e- ter Corneliszoon Hooft. Het treurspel van Hooft is niet een product van gekunstelde verdichting, maar wel degelijk gebouwd op bronnen, waarvan wel een van de voornaam ste geweest zal zijn de Chronycke van Hol- lan-t, Zeelant ende van Vrieslandt van 1595. Graaf Floris V, der keerlen God, die zoo gezien was bij het volk, is lang geen heilige geweest. Gelijk bijna alle Hollandsohe gra ven stak hij zich in allerlei twisten, vooral met Vlaanderen. Dapper was hij, want hij onderwierp de West-Friezen, die altijd zoo prat op hun onafhankelijkheid gingen. Maar ook minzaam, want hij wist de West-Friezen sterk aan zich te binden. Echter zocht hij invloed uit te breiden ten koste van de edelen, waarbij er waren, die hem trouw dienden. Dit alles was een gevolg van de groote eerzucht van Floris V. Hij zocht in aanzien te komen aan 't Engelscfoe hof en wist gedaan te krij-gen, dat de zoon van ko ning Edward zich verloofde met zijn dochter. Maar de Engelsche koning was Floris V niet gunstig gezind en toen Floris in oorlog ge raakte met -den graaf van Vlaanderen, maak te Edward misbruik van de positie, door den wol-handel aan Dordrecht te ontnemen en naar Brugge en Mechelen te verplaatsen. De Zeeuwsche edelen waren ontevreden over het bondgenootschap met den En-gelschen ko ning en vielen daarom Floris V ook af, zoo dat zij den graaf van Vlaanderen steun bo den. Toen zocht Floris V 'h-ulp bij den Fran- schen koning en deze, Filips IV, de Schoone. de erfvijand van Edward, hielp hem al te gaarne, want deze had ook het oog op Vlaanderen geslagen en wist dit la-ter aan zich te onderwerpen. Floris V hielp ook den bisschop van Utrecht, die last bad van Gijsbrecht van Amstel en Herman van Woerden, maar de bisschop z-al daar zelf wel de oorzaak van geweest zijn, omdat deze geestelijken altijd doende wa ren hun wereldlijken invloed uit te breiden. De bisschop en Floris V sloten een verbond, zeer tot nadeel van den eerste, want Floris V wist zijn invloed ook in 't Sticht sterk uit te breiden. De eerzucht, waarbij Floris V zijn eigen, hem getrouwe edelen niet ontzag, is hem ten val geworden. Want daardoor h-eeft hij vele edelen tegen zich in genomen. Zoo ook Her man van Woerden, die zijn neef, Gijsbrecht van Amstel, had bijgestaan in zijn strijd te gen den bisschop van Utrecht. Floris V wil de wraak nemen op Heriman, maar de heer van Woerden wilde niet strijden tegen zijn vorst en vluchtte buitenslands. Toen heeft Floris V groote verwoestingen aangericht op de bezittingen van Gijsbrecht van Amstel en Herman va-n Woerden en deze zeer tegen zich verbitterd. Toen hij ook Gerard van Velsen tegen zich innam, was het lot van Floris V beslist. Gerard van Velsen was eerst een getrouw dienaar van den Graaf van Holland en Zee land. Hij was zijn raad en geheimsecretaris. De oude Chronycke van 1595 vertelt dat dit wel een gevolg was van een groot onrecht dat Gerard van Velsen was aangeadan. Floris V had den broeder van Gerard doen ont hoofden en Velsen zelf bijna een geheel jaar gevangen gehouden. Echter bleek de be schuldiging valsch en toen heeft Floris V hem boven de andere edelen verheven om zijn vriendschap weer te krijgen. De graaf wilde Velsen blijkbaar beloonen en bood hem een vriendin- van hem, een zeer schoone jonkvrouw, als vrouw aan. Heer Gerard weigerde en toen Floris V bleef aan dringen, zeide Velsen, dat hij, wanneer hij trouwde, in geen geval -de vriendin van zijn heer tot vrouw zou nemen. Dit pleit zeker voor het karakter van Velsen en toen Floris V hem toch bleef lastig vallen nam hij de dochter van Herman van Woerden tot vrouw. W-ie de choone jonkvrouw, Floris' vrien din, geweest is, is n-iet bekend, maar gelijk zoovele andere van zulke vrouwen in de ge schiedenis, is zij de booze genius geweest vol gens de oude kroniek, die den Graaf aan zette tot wraak. Floris V zond Velsen met een zending bui tenslands en reed met eenige edelen naar het slot Kronenburg, waar Heer Gerard woonde. Vrouwe Machteld ontving hen zeer vriendelijk en bewees hem de eer, welke hem als vorst verschuldigd was. Het verhaal luidt dan, dat Floris V dringend verzocht heeft om een onderhoud onder vier oogen met vrouwe Machteld, wijl hij zeer bijzondere za ken met haar te bepreken had. En vrouwe Machteld gaf toe en ontving den Graaf in Velsen. G. VOET. N. S. B. EN R. S. P. Door het bestuur van de plaatselijke afdee- ling van de Rev. Socialistische Partij was aan het bestuur van den Kring IJmuiden der N. S. B. verzocht medewerking te verleenen voor het organiseeren van een debatavond. Het -bestuur der R. S. P. heeft thans van den heer P. Kok, Kring-leider der N. S. B. he' volgend antwoord ontvangen: „In antwoord op uw schrijven dd. 11 Juni 1934 deelen wij u mede, dat wij uw brief door verandering in de Kringleiding niet eerder konden beantwoorden. Wat betreft het orga niseeren van een debatavond met uw R.S.P. verwijzen wij u naar onze N.S.B.-vergadering te IJmui-den op 12 September 1934 in Thalia met als spreker C. Frenay, waar debat is toe gestaan en van welke gelegenheid u ge bruik kunt maken". NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS Het afdeelingsbestuur verzoekt ons plaat sing van het volgende: De leden der transportcolonne en helpsters en adspiranthelpsters worden uitgenoodigd op Donderdag 30 Augustus des avonds 8 uur aanwezig te zijn in het Gymnastieklokaal van School H aan den Wijk-aan-Zeeërweg. Voor de j aarlijksche collecte, welke zal wor den gehouden op Zaterdag 1 September a.s. in onze gemeente, wordt een groot aantal da mes en meisjes gevraagd, die bereid zijn haar medewerking te verleenen. Gezien het vele goede werk, dat onze Eerste Hulp bij Onge lukken in de gemeente verricht, twijfelen wij er niet aan of deze collecte zal een succes worden. De dames worden verzocht zich aan te mel den bij Ploegcommandant Bakker, Cronjé- straat, hoek Koningin Wilhelminakade. DE NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN DER LANDELIJKE RUITERS. Het is gewoonte geworden, sinds het eerste lustrum in 1931, om telkenja-re nationale kampioenschappen voor landelijke rijvereeni- gingen te houden, zoo mogelijk voorafgegaan door gewestelijke kampioenswedstrijden. Zoo heeft men -sindsdien nationale kam pioenschappen gehad in Stadskanaal en Gro ningen en -dit jaar zal Zoelen de eer hebben honderden landelijke ruiters uit alle deelen van het land in dit hartje van de Betuwe te mogen ontvangen. Op 6 en 7 September zullen daar bij Tiel de beste patrouilles z-ich meten om den kam pioenstitel. Niet alleen echter zal men de beste spring en rijpaarden der Nederlandsche landelijke ruitersport zien; ook tal van extra-goede tuig paarden en fokmerriën zullen worden voorge hracht. De organisatie is in handen der plaatselijke rijvereeniging. HET PROGRAMMA VAN THALIA Het feestprogramma, dat deze week in Tlia lia wordt vertoond, bevat een buitengewone attractie. Op het tooneel zullen optreden The Bonnes Artists, oogenschijnlijk een kwaadaar dige troep, maar die zich ontpoppen als ge moedelijke moderne muzikanten. De wijze, waarop deze band zich vertoont en optreedt is hoogst origineel. Een moorddadig uitziend mortier brengt vroolijkheid in de zaal, als het ten slotte muziek in plaats van verderf „uitstrooit". Als hoofdfilm wordt vertoond het indruk wekkende filmwerk „Opgejaagde menschen" De korte inhoud van deze film is als volgt: Vincent Olivier, een meubelmaker in een klein dorpje nabij Marseille, staat op het punt in het huwelijk te treden met de dochter van den burgemeester. Uit zijn eerste huwelijk heeft hij een achtjarig zoontje, Boubou. Op zijn huwelijksdag, als de geheele familie met de notabelen rond den feestdisch geschaard zit. ontdekt de politie, dat Olivier in werke lijkheid de vroegere tuchthuisboef Bernier is, die tien jaar geleden is ontsnapt. Hem was ten laste gelegd, dat hij een roofmoord had begaan en in weerwil van zijn ontkentenis was hij tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Volgens de Fransche wet verjaren alle misdrijven na twintig jaar; nog twaalf uur en deze termijn is voorbij. Vincent, die bemerkt, dat zijn gevangenneming op komst is, laat het bruilofts-gezelschap in den steek en vlucht met den kleinen Boubou, om zich de v/einige uren, waarna het feit verjaard zal zijn, schuil te houden. Hij verbergt zich met den jongen in een doodkist, die door zijn knecht naar de plaats van bestemming wordt gebracht. Doch spoedig wordt de vlucht ont dekt en nu begint er een avontuurlijke jacht. De kleine Boubou maakt de geheele wilde jacht mee, in de gedachte, dat het niet de politie, maar ,.de zwarte man" is, voor wien zijn vader zich tracht te verbergen. Hun schreden voeren hen naar de kermis, waar de vluchtelingen in de menschenmenigte ho pen te verdwijnen, maar men is hen op het spoor. Er breekt een paniek uit, als een paar te ijverige achtervolgers eenige schoten lossen en een paard op hol slaat» Steeds weer; gelukt het Olivier en zijn zoon op het laatste oogen- blik te ontsnappen, totdat de „dame zonder onderlijf", het sensatienummer van een ker mistent, hen in haar woonwagen verbergt. Maar ook hier wordt Olivier ontdekt en gearresteerd. Alleen met het kind bekent de vrouw haar schuld aan den moord, waarvoor Vincent ja ren geleden onschuldig werd veroordeeld en onder den indruk van het arme, verlaten kind herhaalt zij haar bekentenis voor den rechter. Nu zitten zij weer in de banken En luisteren met het eene oor, Want van daarbuiten dringen klanken, Met zachte lokstem, tot hen door. 't Was eenig op den eersten morgen. Je zag de oude vriendjes weer, Maar nu, nu dalen zware zorgen Weer op de kleine hoofden neer. De ramen van de klas staan open. De zon schijnt op de lessenaar, Je hoort een ijscoventer loopen. Zijn gongslag roert een teere snaar. Je kunt zoo moeilijk zitten blijven, Je bent er niet meer aan gewend, En dan nog lange zinnen schrijven, Of sommen die je niet goed kent, Wanneer j' in de vacantiedagen, Ook dikwijls schooltje hebt gespeeld, Dan is het anders, meer bij vlagen, Dan hou je op als 't je verveelt. Maar als het hier je gaat vervelen, Zoodat je graag wat anders wil, Dan kan je maar niet zoo gaan spelen, Dan moet je stil zijn, al mar stil, Hè, hoor nou toch die vogels fluiten, Wat duurde die vacantie kort, (Zeg Jantje, kijk daar niet naar buiten, Zit stil en oogen naar het bord) Het kan nu toch niet lang meer duren, Hoera de bel, wat is dat fijn, Nu zal het voor een tweetal uren, Weer eventjes vacantie zijn. P. GASUS. VELSEN Het nieuwe programma van „De Pont". „Geheime zending". De -Bioscoop „De Pont" heeft op haar nieuw programma de Fox Film „Geheime Zending" waarvan wij hieronder den verkorten inhoud weergeven. In de nabijheid van de mijnen te Redwood in het Sierra-gebergte, woont Madison Clay met zijn altijd vroolijke dochtertje Salomy. In weerwil van alle kwajongensstreken, -die Salomy uithaalt, is zij absoluut de lieveling van de geheele omgeving. Tot haar hartstoch telij kste bewonderaars behoort de postkoet sier Bill, die echter zoowel van Jack, een ha zardspeler, als van Ruf-e, een rijke zakenman, zware concurrentie te duchten heeft. Salomy bemoeit zich echter nog niet met -de mannen, maar brengt haa-r -dagen zoele met kinderlijk spel in bosschen en -bergen. De eenige schaduw in het geluk va-n d-e fa milie Clay is een ou-de veete met Larabie, -die gedreigd heeft, Clay neer te schieten, zoo dra hij er kans toe krijgt. Op zekeren dag verschijnt er een vreemde ling voor Clay's huis, die vraagt -naar Bald win, een vooraanstaande persoonlijkheid uit d-e omgeving, die eandidaat is gesteld voor de burgemeestersverkiezing. Als d-e vreemdeling verneemt, dat Baldwin naar de stad is ver trokken, maakt hij rechtsomkeert, zonder een woord over het doel van zijin komst te hebben gesproken. Salomy, die met eenige buurkinderen is gaa-n zwemmen, ontmoet den vreemdeling, die zij met haar uiterlijk zóó betoovert, dat hij, heelemaal in de war van deze ontmoeting, wegrijdt. Hu-n samenzijn wordt echter gadegeslagen door Baldwin, die zich in d-e buurt verstopt heeft. Ais hij eenige bel-eedigende uitlatingen doet, w-ordt Salomy zóó woedend, dat ze hem een f linken draai om de ooren geeft. Zij loopt naar huis en treft daar Rufe, den rijken za kenman, die juist aan haar vader om haar hand vraagt. Zij is nog woedend -over de be- leediging, welke Baldwin haar aangedaan •heeft en belooft, met Rufe te zullen trouwen, zoodxa hij Baldwin gedood heeft. Rufe ver laat het huis, ontzet over -deze voorwaarde. In het kamp heerscht groote opwinding; de postkoets is overvallen en beroofd. Salomy ontdekt, eigenlijk zonder het te willen, dat „Roode Peter" de dader is. De sheriff zit hem reeds -op de hielen, want „Roode Peter" heeft ook weer gestroopt. Korte metten worden er gemaakt: Hij zal hangen! Intusschen heeft- de vreemdeling Baldwin gevonden, op wien hij -wraak wil nemen, daar deze gedurende den oorlog zijn zuster den dood heeft ingedreven. Baldwin wordt in een duel neergeschoten en de vreemdeling ont komt. Rufe probeert, hem met zijn. speurhond te achterhalen, ontdekt hem en hij wordt ter dood veroordeeld. De wet staat echter toe, dat een ter-dood-ver oordeelde begenadigd kan word-en, door de liefde van een meisje. Het is Salomy, die -den vreemdeling van d-en galg kustHaar eerste kus.... De vreem deling is nu vogelvrij. Na ital van spannende momenten komt het slot, op een wijze, waarnaar men niet behoefde (te raden-.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1