HET NIEUWE AVONDBLAD Het mechanische wonder in de Dirk Hartoghstraat. Ms fas de êtaftd- si&f is, Hooit toeto$ etpetuis! èoó fuma is ?eea otiestet Of 't faseomfoot vetdmgi Uet wet! Het vastloopen van de „Lingestroom' '19e JAARGANG No. 255 ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1934 IJMUIDEQ COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummersS cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct, Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 et., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. All© abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers lijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd ©n ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: t 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400— bij verlies van ©en hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100— bij break van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000..indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachten© deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.-Bank té Schiedam. IJMUIDEN. Verbindt, breekt af, telt, waarschuwt en faalt nimmer. Modernste telefoon-centrale in Nederland. De nieuwe telefooncentrale aan.de Dirk Hartogstraat. Een reclame-campagne. Reeds eenige analen hebben wij in ons blad ihet een en ander geschreven over de belang rijke gebeurtenis, die 4 September a.s. plaats vindt, ai-1. het in gebruik nemen van de auto matische telefoon. De heeren Romeyn, adj. d-istricthoofd van den Telefoondienst en Kuin, electroteohnisch ambtenaar hebben ons thans in staat gesteld, -onzen lezers iets ite vertellen van den nieuwen dienst en die 'werking van dit ■wonderbaarlijke mechaniek, waarvan men ge- neigd is te denken, dat ihet ibe heers ch-t wordt -door een centrale kern -die hetzelfde vermogen heeft als de menschelij-ke hersenen, De -mo derne techniek brengt oois tal van wonder baarlijke toestellen, machines enz., welke ons vol eerbied doen opzien naar het vernuft, dat ze heeft uitgedacht en gefabriceerd; de auto matische telefoon is wel een van de vernuf tigste, van de on-begrijpelijkste producten van het menschelijk genie dat wij -de laatste jaren hebb-en zien verschijnen-. Men staat verstomd van hetgeen er gaat gebeuren wa-nneer een ahonné van -de telefoon alleen nog maar de hoorn van zijn toestel neemt. Dan draait en iwerkt een fijn mechanisme van veertjes en radertjes, -dan suist een motor -en heel -dat ra derwerk, die mechanische mensch voert de bevelen uit van den abonné, als -deze het ver dere gaat verrichten, om zonder mensch-elijke hulp zijn verbinding tot stand te brengen. Een persbijeenkomst in de nieuwe Centrale. Donderdag-morgen dan heeft het adjunct- Öistrietstooofd -de heer Romeyn namens het districtshoofd den heer B-oer aan een aantal vertegenwoordigers der pers het een en ander lover de autoanatiseering verteld. Allereerst wees de heer Rom-eyn er op, dat de automatiseering- van groot belaing is voor den heer Baak, directeur van h-et Postkan toor, die mede bij de conferentie aanwezig- was. De heer B-aak, zèi-de -de heer Romeyn, verliest nu de exploitatie van de 'telefoon. Na mens den heer Boer zei-d-e de heer Romeyn, dat deze het betreurt, dat de wegen thans scheiden. De samenwerking was steeds bijzon der aangenaam, maar d-e scheiding was on vermijdelijk. De heer Romeijn dankte voor deze samenwerking, w-elke dank ook geldt voor de 16 -dames van de telefoon. Spreker verzocht den heer Baak, a-an de daems dezen dank over Ite-brengen. De automatiseering beschouwt de beer Ro meijn als één uit de reeks van feiten, die IJmui-den groot hebben moeten maken. Hij wees in verband hiermede op het groote be lang van IJmuiden als telefoon-centrum, dooi de aanwezigheid van visscherij, sluizen, hoog ovens enz. IJmuiden is snel gegroeid en een belangrijk cent-rum met rechtstreeksche tele foon verbinding'en met een aantal Dui-tsche steden. Een plaats, die aan de spits staat van de moderne techniek kan natuurlijk met haar telefoon niet achter blijven. Daarom is IJrnui- -den een der eerste plaatsen, waar de telefoon geautomatiseerd wordt. Deze nieuw-e telefoon-centrale behoort tot de nieuwste wat er bestaat. Zij voldoet aan die modernste eisch-en, waarvan men. de grootste gemakken zal 'kunnen ondervinden. Maar zij kan alleen tot haar recht- -komen, wanneer die telefoon in het geheele land geautomatiseerd is. De centrale is ingericht voor 4000 abormes, waarvan 1800 direct aangesloten -kunnen wor gen. Het aantal aangesloten abonnés is echter og maar 1000. Er is echter tegelijk met de automatiseering- een reclame- ca-mpagne op touw gezet zoo-dat men hoopt, dit aantal spoe dig -op te- kunnen voeren. H-et spreekt vanzeir -dat de heer Romeijn niet naliet, te wijzen op het gemak, dat de telefoon den- aangeslotenen biedt. Er moest een nieuw gebouw komen, -omdat in het oude geen plaats wa-s. De nieuwe cen trale is gebouwd onder architectuur van. den architect ten Bosch te Amsterdam: een der weinige gevallen, -dat een rijksgebouw door een particulier wordt ontworpen. Een schakel in de reeks. De automatiseering van IJmuiden wordt be schouwd als een schakel in -de r-eeks van cen trales, -die- in h-et geheele land zullen komen. Bij de automatiseering v-an nieuwe netten g-aat men van het beginsel uit, -dat -die abon nés niet alleen i-n eigen plaats, ma-ar ook in eigen district automatisch kunnen spreken Maar h-et is de bedoeling, om -dit zoo spoe dig mogelijk over het geheele land mogelijk te maken. Blijft de aut-omatiseer-ing dus voor- loopig to-t het district beperkt, h-et zal niet lang meer duren, of dit wordt uitgebreid tot de omliggende districten. Maar de toek-oanst is een wereld-net. Nu r-eeds is m-ein zoover, dat men met behulp van versterkers over een ka bel van 5-000 K.M. kan spreken. V-oorloopig kan men -dus van IJmuiden uit de abonnés in Haarlem en in de -bloembollen streek met -de kiesschijf bereiken. Ni-et omge keerd, Wel uit de bloembollenstreek, maar niet uit Haarlem kan men automatisch met IJmuiden spreken. Daarvoor zou er in de tele foon-centrale te Haarlem een te ingrijpende verandering noodig zijn. Haarlem heeft dus nog slechts automatisch één-richtingsverkeer. H-et oude streek-net is uit elkaar gevallen. Belanghebbenden in Beverwijk hebben -hier over met den directeur-generaal gesproken. De heer Romeijn wilde hierover niet uitwei den maar wil-de er op wijzen, -dat de automaitiseerin-g van IJmuiden uitbreiding van de mm-imum-tariefskringen tengevolge heeft. Wat -de tarieven betreft het volgende: De prijs van een abonnement te IJmuiden wordt verlaagd van f 40.8-0 op f 36; te Bever wijk v-an f 40.8-0 op f 30 -en te Wijk a-a-n Zee van f 40.80 -op f 24. Bovendien wo-rden de krin gen aanzienlijk uitgebreid, zoodat een veel geringer aantal abonnés afstan-dsgeld heeft te betalen. De belangrijkheid va-n IJmuiden als cen trum toonde de heer Romeijn aan met eenige cijfers. In 1933 werden 215.000 uitgaande, in- terlocale gesprekken gevoerd, bovendien inkomende en uitgaan-de internationale ge sprekken. Groote kans van zekerheid, De heer Romeijai wees verder op h-et groote ge-mak va-n h-et gebruik van -de kiesschijf. Bo vendien geeft het een aanmerkelijke tijds besparing. De automatische apparaten geven groote kans van zekerheid. Fouten beh-ooren tot een zeldzaamheid hetgeen tot nu toe dooi de practijk is bewezen. Op het hooge aantal esprekk-en ko-men weinig klachten voor. Ver bediening) behoeft men nu niet meer te vree zen. Welke gesprekken worden geteld? Het -tellen van een gesprek geschiedt, zoo dra de opgeroepene de_ telefoon van d-e haak •neemt. Als de abonné meent, dat hij zich heeft vergist in h-et gekozen numm-er, kan hij door den hoorn onmiddellijk neer te leggen den oproep ongedaan ma-k-en en wordt h-et gesprek dus niet geteld. Die-nstgesprekk-ein d.w.z. opgave-n va-n klachten, opgaven van te legrammen en verzoeken om informaties, dus alle v-erbindingen met K 04, K 05 en K 08 worden niet geteld. De heer Romeijn verwacht, dat het publi-ek in het -begin we-1 eenige moeilijkheden, zal ver oorzaken dooi* een onjuist gebruik. Maatrege len zijn genomen, om h-et publiek terecht te wijzen en inlichtingen te geven. Telegrammen worden op 5741 opgegeven. Beverwijk ver krijgt men door het kiezen van 5775. Het volgende is vooral voor die abonnés te Haarlem -belangrijk. Tot nu toe moest men in Haarlem voor een gesprek met IJmuiden nummer 15280 kiezen. Dit nummer komt uit op het kantoor IJmuiden. Nu is alles gecon centreerd in Haarlem. Wil men in Haarlem dus een verbinding met IJmuiden dan zal men dit doen als bij ecu interlocaal gesprek dus door het kiezen van 0. De -duur va-n een intexl-oeaal automatisch gesprek via Haarlem is onbeperkt. Automa tisch met een kengetal tot stand ge-brachte buibengesprekken zijn echber beperkt tot- maximum 6 minuten. Na 6 minuten wordt de verbinding verbroken. Als men echber van te voren weet dat een -gesprek lang zal duren kan men -onbeperkt spreken door -een aanslui ting met K 00 op de initerlocale lijn via de telefoniste. (Adv. Ingez. Med.) raten in de autoanabenzaal; bovendien heeft elke abonné-lijn. hier een onderzoekklink. Dit is een apparaat waarin d-e buitenlijn vaai de binnenzijde gescheiden, kan worden en waar in de noodige metingen verricht kunnen wor den bij storingen. -Bij den hoofdverdeeler is een meetpostje opgesteld, o-m plaats en aard van, storingen vast te kunnen stellen. Terwijl aan d-e eene zijde van -den hoofdver deeler -de kabels van het kabelnet gemonteerd zijn, zijn aan de andere zijde de 'kabels van de auto-matische centrale verbonden. Elk willekeurig stel draden van de eerstge noemde kabels kan nu door middel van twee geïsoleerde drade-n ve-rbon-den worden met- elk willekeurig stel dra-den van de kabels, waarmede de automatische centrale verbon den is. Bovendien zijn de interlocal© telefoonka bels naar Haarlem binnengebracht voor de afwikkeling van het vea-keer tusschen de plaatsen onderling en met Haarlem. De zaal waar -de verbindingen automatisch tot stand worden gebracht noemt -men de automaten zaal. In deze zaal zijn alle apparaten opgesteld -die noodig zijn voor de door de aangeslotenen verlangde verbindingenzooals zoekers, kie zers, relais, schakelaars, klinken, lampen, ka bels en draad in groote hoeveelheden; alles in volkomen regelmaat. Al deze onderdeelen zijn gemonteerd op ijzeren rekken, die oaigeveer 1 meter hart op hart staan. Op -de-ze rekken zijn ook de ge- sprekkentellers gemonteerd (voor elke aan sluiting één), waarmede h-et aantal gespreks eenheden k-a-n w-orden op-ge-no-mem. De automaten-zaal maakt den indruk van een -machinekamer, waarin tal van kleine machine-s voortdurend in beweging -komen onder den invloed van de kiesschijven van -de telefoontoestellen van -de aangeslotenen. De geabonneerde telegrafeert eigenlijk m-e-t de kiesschijf -de cijfers naar -de centrale, terwijl -de machines de seinen opnemen en daarna doorgeven naar de gewenschte aansluiting. Neemt men na de automatiseering -den hoorn van den haak van het nieuwe -toestel met kiesschijf, dan is het eerste nieuwe verschijn sel -dat men in plaats van het „hallo" of ,,-w-élk nummer?" van de telefoniste een ie gel matig gezoem hoort; dit is de kiesteon; men moet -dam „kiezen", zooals -de technische uitdruk king luidt, d.w.z. men draait -de cijfers waar uit het telefoonnummer is samen-gestéld in de- volgorde van links naar rechts. Bij de verdere uitrusting van de centrale behoort -nog een machinekamer. Hierin zijn een gelijkrichter en een -machine opgesteld voor het laden van -de beide accumulatoren elk met een spanning van 48 volt. De gelijk richter Is geleverd door Philips te Eindhoven. Tevens zijn hier opgesteld 2 wek- en sig naalmachines. Deze machines dienen voor het leveren va-n den wekstroom en de verschillen de tonen, als kiestoon, wektoan, bezebtoon en informatietoon. In -d-e accumulatorenkamer, gelegen naast de machinekamer zijn 2 batterijen van 48 volt elk van 824 ampère -uren opgesteld voor het geheele telefoonbedrijf, waarvan steeds een in dienst is, terwijl de andere geladen wordt of in reserve staat. De installatie van de centrale is geleverd en gemonteerd door de B-ell Telephone Manufac turing Company te Antwerpen. (Adv. Ingez. Med.) Gevreesd werd, dat het stoomschip tijdens het sleepen naar Amsterdam zou zinken. Ingewikkelde apparatuur. -De apparatuur van de telefoonautomaat is zeer ingewikkeld zoo ingewikkeld, dat het niet te verwond-eren zou zijn dat, wanneer -de zaak gereed is, er iets te voorschijnt komt dat an-en ■niet heeft voorzien. Men is uiterst secuur ge weest met het uittesten, maar iets ongerust is men toch wel en daarom roept de heer Ro meijn de clementie van het publiek in. Bij de tot nu toe in- dienst gestelde centra les is alles vlot verloopen. De bouw van de installatie van -de centrale ■heeft 5 maanden geduurd. De -aanleg van het net -en het wijzigen -der toestellen heeft ge duurd van October tot Augustus. Er blijft na tuurlijk, nadat de centrale „over" is, nog veel werk over als het wegnemen van -de oude toe stellen enz. Het geheele interlocal© en internationale verkeer va-n IJmuiden is nu overgebracht naar Haarlem. Hiervoor moest het personeel te Haarlem wo-rde-n opgeleid, in verband met de vele internationale verbinddnge-n van IJmuiden. De bedoeling is zei-de -de heer Romeijn, in 15 jaar het geheele land te automatiseeren. Les in telefoneeren. De heer Kuin demonstreerde daarna met behulp van beschikbare toestellen, het tot- staodbrengen van een gesprek alsmede de verschillende mogelijkheden die zich -daarbij kunnen voordo-en. V-oordat een rondgaing door het gebouw werd gemaakt, sprak de heer Baak eenige woorden. Hij dankte den heer Romeijn voor zijn vriendelijke woorden en voor d-e aange name wijze, waarop hij met den districts- dienst heeft samengewerkt. De heer Baak vond het spijtig, dat de telefoon uit zijn kan t-ooi- ging, maar het goede mc-et voor het be tere wijken. Spreker had zich beijverd, den -overgang van de bandbediening in automati sche zooveel -mogelijk te bevorderen. De installatie wer-d .-daarna onder lei-ding van -den heer Kuin bezichtigd. In het kort kunnen wij hierover het vol gende vertellen. Een kijkje in de centrale. Alle kabels van het telefoonnet zijn na al geheele omlegging ingevoerd in den kelder van het telefoongebouw. In dezen kelder is een ijzeren rek (de kabelverdeeler) opgesteld, waarop -deze grondkabels van het net in re gelmatige volgorde zij-n bevestigd. De meeste grondkabels bevatten 240 dubbeldraden per kabel. Er zijn 15 kabels binnengebracht met een capaciteit van 3600 dubbeldraden. Op den kabelverdeeler zijn alle kabels gesplitst i-n groepen van 20 dubbeldraden en is elk groepje doorgelascht aan een soepelen loodkabel, die eveneens 20 dubbeldraden bevat. Al -deze 1-oodkabeltjes zijn in regelmatige volgorde op ijzeren rekken omhoog gevoerd ■naar een ijzeren raamwerk, den hoofdverdee ler, opgesteld in de kruisverbindingszaal. Op -dezen hoofdverdeeler zijn deze kabeltj-es In den nacht van Dondex-dag op Vrijdag liep het s.s. „Lingestroom" op de Noorder- pier. Het ernstig beschadigde vaartuig wordt naar Amsterdam gesleept. Men ziet, dat het voorschip diep is weggezonken. gissingen zijn alleen aan de abonnés zelf te afgewerkt; elke draad is voorzien v-an een wij-ten, maar menschelijke fouten (van de fijnzekering -ter bescherming van de appa- Voorschip onderweg 2 voet dieper gekomen. Omtrent het ongeval met het s.s. Linge stroom, dat zooals wij gisteren hebben ge meld, in den nacht van Donderdag op Vrijdag- op de Noorderpier werd vlotgesleept, verne men wij nog van deskundige zijde, dat het schip zeer dicht bij zijn ondergang is geweest. Ongetwijfeld is het aan het handige manoeu vreeren van de sleepbooten te danken geweest-, dat men er reeds betrekkelijk gauw in slaagde, het schip vlot te krijgen. Aangezien de Lingestroom full speed op de blokken liep, schoof het voorschip een heel eind omhoog. En daar bovendien het water vallende was, ty'^s de positie van het schip buitengewoon i3n°-unstig. Eerst werden de sleeptrossen v^ór, later achter vastgemaakt. Men heeft tcjen het achterschip beurtelings binnen- en buitenwaarts getrokken, zoodat men de Lingestro^ni letterlijk van de steen en afgewrongeu heeft. H-et was in zekeren zin een paardenmiddel, maar een keus bleef er niet óver. Dit was de eenige wijze van wer ken, die kans op succes bood. Het schip moest er spoedig af, daar anders de kans op berging vrijwel verkeken was. Wel was het goed weer, maar reeds begon de golfslag zijn invloed te toonen, En dus werd het gat steeds grooter. Ongeveer kwart, voor drie kwam de Linge stroom los. Meteen vloog het achterschip om hoog, langzamerhand zakte het voorschip hoe langer hoe dieper weg. Zouden de waterdichte schotten het houden? In elk geval kwam de Lingestroom behou den bij het fort. Daar heeft men het gat, dat zich in het voorschip ter hoogte van ruim I bevond, met de presennings van de luiken zoo goed mogelijk dicht gemaakt. Of dit veel geholpen heeft, mag woi-den betwijfeld. Inmiddels was in ruim I zooveel water ge komen, dat het water binnen en buiten onge veer even hoog was gekomen. De lading dreef natuurlijk in het ruim. En ook een groot aan tal garnaaltjes zwommen lustig in het ruim rond. Het spreekt vanzelf, dat de haven gedurende het vastloopen, het afsleepen en het vast leggen van de Lingestroom geblokkeerd was. Nadat deskundigen van de maatschappij een onderzoek hadden ingesteld, werd in ovei-- leg met den havenmeester den heer J. Seyf- fert besloten, het schip zoo spoedig mogelijk naar Amsterdam te sleepen. Dit geschiedde met behulp van twee sleepbooten van Gebr. Goedkoop en wel in achterwaartsche richting, omdat gevreesd werd, dat anders de druk op het waterdichte schot zoo groot zou wor den, dat dit het zou begeven, in welk geval het vaartuig ongetwijfeld gezonken zou zijn. Men begrijpt dus onder welke condities de reis naar Amsterdam werd aanvaard. Steeds vreesde men, dat een hevige knal het breken van het schot zou aankondigen, elk oogenblik kon het noodzakelijk worden, het vaartuig tegen den wal te moeten zetten. Maar gelukkig hield het schot stand. Dat het gespannen heeft bewijst het feit, dat het voorschip, dat bij vertrek uit IJmuiden 24 voet diep lag, bij aankomst in Amsterdam 2 voet dieper was gekomen. In achterwaartsche richting werd de Linge stroom in het eerste het beste dok van de Ne- derlandsche Droogdok Mij. gezet. Men durfde de risico niet aan, het schip verder te sleepen. Dat alles zoo goed is afgeloopen is voor een. groot deel te danken aan de medewerking die men zoowel in IJmuiden als op het Kanaal van den havenmeester heeft mogen onder vinden. De heer Seyffert heeft de reis naar Amsterdam aan boord van de Lingestroom meegemaakt. En mogen wij ten slotte degenen die meenen, dat men in IJmuiden de sleepbooten best kan missen er even op wijzen, dat al weer het be wijs geleverd is, dat sleepbooten in onze haven onmisbaar zijn? Wat zou er van de Linge stroom terecht zijn gekomen, als men op sleep- bootassistentie van Den Helder of Hoek van ■Holland had moeten wachten?

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1