HET NIEUWE AVONDBLAD Het Huis te Velsen. Het gladde vlak. '19e JAARGANG No. 256 Maandag 3 September 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per ma&na 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT1EN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN Y©ÖR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers Hjn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit- blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 1 M00_ bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; *00— bii verlies van een haad, voet o! oog; 250^ bi) verlies van een duij,; 15o._ vïÜ2 van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van t 2000.Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodlg. Ultkeeringen^ krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN Belgische viseK uit Denemarken. Een zonderling geval. Verleden Maandag kwam ln Antwerpen met de Deensche boot uit Esbjerg aan het adres van een Antwerpsche firma een zending van 8 kisten visch aan, vergezeld van een ver klaring van de Deensche douane, dat de visch afkomstig was van den Belgischen motor- trawler Neptunus O 62. die wegens lekkage ln Esbjerg was binnengeloopen. Door de Antwerpsche firma werd aan het Beheer van het Zeewezen gevraagd, wat er met die zending moest gedaan worden. Zij bestond uit 20 K.G. rof, 26 K.G. tarbot, 50 K.G. tong en 108 K.G. schol van minder dan 40 c.M. Het antwoord was, dat de Belgische visch mocht verkocht worden, maar dat de op brengst in handen van den vischmijnbestuur- der moest blijven tot nadere beschikking. Daar de visch door de Deensche douane als Belgische visch was bestempeld en de Belgi sche er in toegestemd had, ze als zoodanig binnen te laten zonder vergunning of taxe, moet naar de meening van Het Visscherij - blad de opbrengst aan den eigenaar van het Belgische vaartuig ten goede komen. Inmiddels is gebleken, dat de visch te Esbjerg voor 118 kronen verkocht was. Is die eerste koop geldig, dan mocht die visch niet meer als Belgische visch in België worden ingevoerd, meent het blad. En daar ze door niemand besteld was (consignatie-zen dingen worden immers in België niet toege laten!) kan niemand ze met een vergunning ■dekken en had ze dus geweigerd moeten worden. De visch, die in Esbjerg voor 118 kronen gekocht werd, bracht in Antwerpen netto ongeveer 1500 francs op of ruim 300 kronen. De redactie van genoemd blad leidt uit deze transactie af, dat de Belgische schepen er be lang bij zouden hebben, indien ze zoo nu en dan hun vangst in Denemarken konden los sen om ze dan van daar met een douane certificaat naar Beglië te zenden. Wij meenen naar aanleiding hiervan te moeten opmerken, dat dit wel een heel zon derlinge geschiedenis is. Indien in IJmuiden mogelijk was, wat in Esbjerg was gebeurd, zouden we zeker spoedig in onze haven ge regeld bezoek van Belgische trawlers of kot ters krijgen. Maar zoo mal zijn we hier ge lukkig nog niet. Want wat een ontduikingen zouden hiervan het gevolg zijn. HET FEEST VAN OLYMPIA. ■De openlucht-uitvoering van de Gymnas- tiekvereeniging Olympia, die a-s. Woensdag avond op het terrein van Stormvogels, ter herdenking van het 10-jarig jubileum zal worden gehouden, wordt ongetwijfeld weer hoogst interessant. De deelnemers stellen zich des avonds 6 uur op liet Willemsplein op en marcheeren langs Amstelstraat, Kanaalstraat, Emma- straat. Wilhelminakade, Julianabrug, Ken nemerlaan. Kennemerplein en Edisonstraat naar het terrein. Door ca. 300 gymnasten zal een keurig programma worden uitgevoerd. Het terrein zal rijk worden verlicht, terwijl er tevens een geluidsinstallatie aanwezig is. Een en ander wordt verzorgd door de fa. Jb. v. d. Broek. Het gemeentebestuur zal aan wezig zijn. Groote medewerking heeft de vereeniging ondervonden van het bestuur van Storm vogels. de directie van de V. E. M., de Bïnnen- landsche Exploitatie Mij. en niet te verge ten de politie. Na afloop van de gymnastiekuitvoering zal een schitterend vuurwerk worden afgesto ken. Ten bate van het Crisiscomité en het ju- bileumfonds van Olympia zal Woensdag het Olympia-vlaggetje verkocht worden. BAZAR BEWAARSCHOOL. Naar wij vernemen heeft het bestuur der afdeeling VelsenIJmuiden van „Volkson derwijs" van B. en W. van Velsen toestem ming gekregen om een bazar te houden op 27 28 en 29 Sept. a.s. ten bate van haar bewaar school in de Pres. Krguerstraat. Deze bazar, welke in de lokalen der school wordt gehou den, belooft, als de plannen der bazarcommis- sie worden verwezenlijkt, zeer aantrekkelijk te worden. Behalve de gewone attracties zal waarschijnlijk op één der drie dagen een pop penkast worden vertoond.voor de jeugd, waar voor de entree zeer laag gesteld zal worden. Ook wordt aan de bazar een loterij verbon den, waarvoor eveneens reeds toestemming is verkregen met als hoofdprijs een heeren of damesrijwiel en verder verschillende an dere prijzen. In het begin der volgende week zal een rondgang door IJmuiden worden gemaakt om bijdragen voor den verkoop in allerlei vorm in te zamelen. Het afdeelingsbestuur en de commissie hopen op een flinke oogst, zoodat het voortbestaan der bewaarschool weer voor geruimen tijd gewaarborgd zal zijn en men zonder financieele zorgen den winter tege moet kan gaan. Vooral nu de zomer ten einde spoedt, zullen verschillende moeders hun kin deren naar de bewaarschool willen zenden en er bestaat dan- ook dagelijks gelegenheid tot aanmelding. Ieder, die voelt voor goed bewaar- schoolonderwijs en dat zijn er ongetwij-1 feld in IJmuiden velen steune de b'azar op een of andere wijze. GEDUPEERDE SCHILDERSKWARTIER- BEWONERS EN V.S.V.-BEZOEKERS. De weg naar het Schilderskwartier en de •terreinen van V.S.V. leidt door de Paulus Pot terstraat en over het tegelpad langs de Gere formeerde kerk. Vroeger moest alles door de Paulus Potterstraat, maar op aandringen van de bewoners van de min of meer afgelegen buurt heeft de gemeente later het tegelpad aangelegd. Van dit pad maken ook verreweg de meeste bezoekers van de wedstrijden van V.S.V. gebruik. Al deze menschen zijn nu niet weinig ge dupeerd. Want sedert ©enige dagen is een groot deel van het tegelpad opgebroken in verband met de werkzaamheden voor het aanleggen van een straat. Dit opgebroken ge deelte is nu in een heuvelachtig zandte-rrein herschapen. Voor voetgangers is het nog eenigszins te doen. maar wielrijders en vooral moeders met kinderwagens kunnen er haast niet meer door. Vooral voor deze laatste cate gorie, een zeer talrijke, is de toestand thans buitengewoon onaangenaam en ongetwijfeld zullen velen zich maar liever den omweg door de Paulus Potterstraat getroosten. Het is maar te hopen, dat men spoedig overgaat tot het. aanleggen van de straat. Dan wordt het misschien weer iets beter. Onbegrijpelijk is het, dat men een dergelijk kwartier, waar eenige honderden gezinnen wonen kan aanleggen zonder dat het op een behoorlijke wijze met de bewoonde wereld verbonden is. Ook in de toekomst zal dit moei lijkheden blijven opleveren, omdat het ge- heele woningcomplex feitelijk opgesloten ligt achter particulier terrein. Wellicht wordt de toestand iets beter wan neer de Rembrandtlaan achter de kerk wordt doorgetrokken. Maar van een algeheelen aan leg van deze laan kan ook niets komen omdat De Kikvorsch haar in den weg ilgt. Verder is het noodzakelijk dat de Ruysdaelstraat met de Rembrandtlaan wordt verbonden, wil men de Schilderskwartierbewoners op een eenigs zins behoorlijke wijze uit hun isolement ver lossen. Een object voor werkverschaffing voor ónze honderden werklooze grondwerkers? NED. VEREEN. V. HUISVROUWEN. De Velser afdeeling van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen begint haar nieuwe seizoen met een bijeenkomst op Vrijdag a.s. 2.30 in het Vacantiekoloniehuis. Mevr. Marie Hamel, de bekende actrice, zal als vertegenwoordigster van het Indanthren- Huis een voordracht over het verschieten van kleuren houden. Voojr de e.k. weken hebben de Velser-dames nog een viertal excursies op het programma staan. Op 12 Sept. gaan zij naar de glasfabrie ken te Leerdam, den 28sten worden de ateliers van Gebr. Gerzon's Modemagazijenn te Am sterdam onder deskundige leiding bezichtigd. De dames, welke de excursie naar de Droste's fabrieken te Haarlem niet medege maakt hebben, zullen op 2 en 4 October e.k. daartoe alsnog in de gelegenheid worden ge steld. En de heeren der schepping, mogen al die dagen thuis blijven! RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor IJmuiden en de daaronder ress-orteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Augustus 1934 ingelegd f 71558,40 en terugbetaald f 47864.07. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boeaje draagt het nummer 26876. SCHOOLVOEDING Vorige opgaaf f 781.03. Ingeteekend op de lijst door de volgende personen: d. V. f 1, W. f 1.—, K. F. f 2.50 L. J. 2.—, S. f 1.— met de toezegging van f 1 per maand tot wederop zegging. Totaal f 788.53. Het comité beschikt thans over 16 pannen waaronder kook- en braadpannen. Hoewel dankbaar, is het nog niet voldaan. Wie heeft nog 1 of meer pannen ter beschikking? De pannen worden, na afloop der voedingsperiode netjes thuis bezorgd. Het aantal emaille em mers, waarover het comité thans beschikt, is nog lang niet toereikend. Het comité schat het benoodigde aantal emmers op ruim Het aanschaffen van meergenoemd aantal emmers vraagt heel wat geld uit de kas en het geld kan beter. n.l. voor voedsel, gebruikt wor den. Het comité doet daarom nogmaals een ernstig beroep op Velsen's ingezetenen. Helpt het comité. Slechts door eendrachtige samen werking en gevensgezindheid is het mogelijk, dat a.s. winter geen enkel kind aan voedsel gebrek behoeft te lijden. Moge het comité spoedig over het benoodig de aantal emmers beschikken. Aan de lezeres sen en lezers de vervulling van dezen wensch. Een berichtje aan ondergeteekende en de em mers worden gehaald. Voor het Voorl. Comité, E. VIJLBRIEF, Roggeveenstraat 27. NIEUWE DIENSTREGELING ALKMAAR PACKET. Voor het tijdvak van 3 September tot en met 13 September is door de Alkmaar Packet een nieuwe dienstregeling ingevoerd. In dit tijdvak vertrekken dagelijks 6 booten in beide richtingen en wel van IJmuiden te 8.30. 10.30. 13.30. 15.30. 17.30 en 19.30 en van Amsterdam te 8.30. 11.00, 13.30. 15.30, 17.30 en 19.30 uur. Er zijn zoowel dagretours als maandretours verkrijgbaar. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN De navolgende schepen zijn Maandag 3 September 1934 radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Alchiba, Aldabi, Alwaki, Christiaan Huygens Costa Rica. Crijnssen, Flandria, Indrapoera, Johan de Witt, Kota Gede, Kota Tjandi, Mar- nix van St. Aldegonde, Orania, Oranje Nassau Poelau Laut, Poelau Roebiah, Poelau Tello, Sibajak, Simon Bolivar, Veendam, (Op de Almitento te Amsterdam is ook een klein kunstijsbaantje) Een middenstandstentoonstelling, Een woord om van te beven. Maar een gebeurtenis voorwaar, Om aandacht aan te geven. Die Almitento zal. 't staat vast, Met vlag en wimpel slagen, Maar wat doet daar die ijsbaan nou, Zal menigeen wel vragen. Die ijsbaan dat is een symbool Van deze harde tijden, Waarin de middenstand zijn deel Der crisis krijgt te lijden. De middenstand staat op glad ijs, In deze crisisjaren, Het kost hem moeite, 't evenwicht Bij 't voortgaan te bewaren. Hij mag, bij alles wat hij doet, Nooit de „balans" vergeten, Want anders wordt hij door het lot Soms pijnlijk neergesmeten. Het is een kleine ijsbaan maar Daar op de Almitento, Z' is niet voor algemeen gebruik, Ze dient meer voor memento: Gedenk vooral in dezen tijd, Flink aan den slag te blijven, Wie stil blijft staan, loopt het gevaar, Tenslotte te verstijven. Maar ga met waakzaamheid, er wordt In deze rare dagen, Te vaak door onvoorzichtigheid Een rare schaats geslagen. En wie een bocht te scherp, een slag Niet zuiver heeft genomen En valt, die heeft vaak moeite om Weer heelhuids op te komen. Maar als hij ook weet schrap te staan En goed let op gevaren, Dan zal hij ook het evenwicht In dezen tijd bewaren. P. GASUS. NAAR ZEE. De trawler Eveline IJM. 115 en Union IJM. 87, beide van de reederij der fa. Wed. S. J. Groen, zijn heden naar Amsterdam gebracht om voor de visscherij te worden gereed ge maakt. De Perseus IJM. 45 en de Zeehond IJM. 70 zijn ter visscherij uitgevaren. Ertsaanvoer. Het Spaansche stoomschip Arinda Mendi is van Bona aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. Scheepvaartbeweging. In de afgeloopen week kwamen hier oinnen 58 stoom- en 17 motorschepen, tezamen 75 schepen tegen 81 schepen in de week tevoren. Naar zee vertrokken 66 stoom- en 19 motor schepen. tezamen 85 schepen tegen 73 sche pen in de voorafgaande week. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 160 schepen of 6 schepen meer dan in de voorlaatste week. IJzerverscheping. Het Japansche stoomschip Capetown Maru is in ballast van Roti aan aangekomen on ij zei- bij de Hoogovens te laden voor Noord-Ame- rika. Eveneens kwam voor hetzelfde doel bij de Hoogovens aan het met stukgoed beladen Duitsche stoomschip Wachtel, dat evenwel voor Libau zal laden. Haven van Leningrad. Volgens opgave van de Sovjet-autoriteiten zal de haven van Leningrad vermoedelijk 20 December voor de vaart worden gesloten. Vlootvermindcring. Naar de „Scheepvaart" verneemt is het stoomschip Kennecnerland van den Koninklij ken Hcllandschen Lioyd te Amsterdam naar Brazilië verkocht. Het schip is dezer dagen in ballast van hier naar Gdynia vertrokken om ijzer te laden naar het nieuwe land van bestemming en zal dan na aankomst ginds worden afgeleverd. Op aandrang van Gijsbrecht van Amstel riep Gerard van Velsen in Kamerijk de vijanden van Floris V te samen, een bisschop als afge vaardigde van koning Edward, afgevaardigden van den Graaf van Vlaanderen en den Graaf van Cuyck namens den Hertog van Brabant. Men weet. hoe later andere Hollandsche edelen in 't complot betrokken werden: Arent van Benschop, Gerard van Kraayenhorst, Willem van Teylingen en Willem van Zaenden. De oude kroniek geeft het verhaal, dat Floris V, toen hij zich met zijn familie en gevolg in Utrecht ter kerke begaf, door een oudvrouwtje werd opgewacht, die aan zijn secretaris een boodschap overhandigde, welke een bijbeltekst bevatte, n.l. een woord van koning David: „De man des vredes, waar ik in vertrouwde en die mijn brood at, heeft tegen mij grootelijks overtreden". Floris V heeft deze waarschuwing echter in den wind geslagen en hield met de prelaten, ridders en burgers groote feesten. Men kent den afloop. Toen de edelen Floris V gevangen hadden genomen en op 't Muider- slot gebracht, met het doel hem naar Engeland over te brengen, kwamen de Kennemers, Waterlanders en West-Friezen opzetten, om den hun zoo goedgezinden vorst te bevrijden En Gerard van Velsen, die vreesde dat zijn doodsvijand hem zou ontgaan, heeft hem toen doorstoken. Vreeselijk heeft het volk zich op hem en de andere edelen gewroken. De graven van Cleve en Cuyk konden geen genade voor hen verkrijgen. En Gerard van Velsen viel in handen der Leidsche poorters. Deze namen hem mee naar Leiden, waar zij zijn naakte lichaam in een ton met nagels en spijkers hebben voortgerold en daarna hebben ont hoofd. Ook al zijn bloedverwanten, tot in het verste geslacht,, werden gedood. Het slot Kro nenburg werd 'tot den grond toe geslecht, het kasteel te Velsen tot een ruïne gemaakt. Zijn bezittingen en goederen kwamen aan de Sta ten van Holland. Aangrijpend heeft Hooft het dramatisch ge beuren in zijn treurspel „Geeraert van Velsen' verwerkt. In de inhoudsopgave wijst Hooft er op, dat Floris V het volk lang opgevoed had om den adel te onderdrukken en dat het ver ongelijken en de wederwaardigheden, dein adel door den graaf aangedaan, op de spits gedreven werd door den smaad van de vrouw van den heer van Velsen aangedaan. Natuurlijk valt de daad in Gerard van Vel sen niet goed te praten. Maar zij is alleszins verklaarbaar, vooral als wij haar bezien in het licht van .den tijd, waarin zij gebeurde. De oude kroniek noemt Gerard van Velsen niet met de opgeschroefde adjectieven van Hof dijk, integendeel, zij noemt hem een kloek en grootmoedig ridder. Sterk van lichaam en dap per van wapenen. Wel mag het opschrift van het verhaal, zooals de kroniek dit geeft, hee- ten: „Van het ongelijk, dat Geraert van Vel sen geschiedde van Graaf Floris van Holland, waar veel leed uit voortkwam." Onze dichter Hooft heeft wel een zuivere visie gehad op deze tragedie. De wraak van Velsen keurde hij af, de dood van Floris is zeer smadelijk, maar 't droevigst acht hij het ver .deelde volk en het vele getwist. Aangrijpend is het, als Hooft aam 't einde van zijn treur spel de rei van Amstellandsche jofferen doet klagen: O, Velser Ridder! vleit gij u met zulk een wraak, Waardoor uw doodsvijand uit allo lijden raakt? Tevoren vreesd' hij 't klem van uwen strengen moed. De Fransche minister Barthou (rechtsbij de opening van het telefoonverkeer Parijs—Moskou. Hoe Gerard van Velsen zich op Floris V wreekt. Tevoren kon de schrik zich prenten in zijn bloed. Tevoren vreesde hij, om zijnen diepen val, Nu acht hij niemand en is schootvrij tegen all's. Eenvoudig volk, wat is het, dat gij klaaglijk mort Om 't bloed, onedel in gevangenis gestort? Dat schooner aan de spits eens heir's in oorlogsbrand Gesloten hebben zou, ten offer 't vaderland. Dit 's late rouw. 't Was tijd te schreien, toen de ziel Van vorstelijken lof, oneed'ler wijz', verviel In laster goddeloos en stierf, aan ontrouw groot En aan meineedigheid, eer schandelijken dood. Tijd is het, tijd is 't nu, om te beschreien (laas!) Den jammerlijken val der Edelingen, dwaas; Die door wraakgierigheid zoo verre zijn geraakt, Dat zij tot onrecht hebben hun goed recht gemaakt. Nu is het tijd om op u zeiven 't oog te slaan En schouwen uw ellend' en eigen kwalen aan. En te beschreien, met droef opgeheven klank, Uw scheuring, nederlaag, verwoesting, ondergang. Want Holland zie ik heel verward lo, droeve schijn!), De Gooiers, Kennemers en buren van den Rijn In oproer. Op de been Westfries en Waterland, Het Huis te Velsen plat en Woerden in den brand;' Gekleurd van bloed de Amstel en de Vecht, Oneens de adel, 't gewone vollek slecht, Gescheiden een verspreid en (wat ik 't meest beween)' Een ieder gaat zijns weegs en niemand weet waarheen. De ruïne van het kasteel Velsen is lange jaren bewaard gebleven. De Haarlemsche his torieschrijver Ampzing zegt; Dan kondt gij wat beneden Een weinig van der hand na stuifzand dy vertreden. Voords Santpoort hooger aan en daar, door 't snoode feyt Van Gerrit den verraer, 't Huis Velzen stucken leyt. Tot zijne schand en smaet en tot een eeuwig teeken, Hoe Prinzenmoordery den moorders op zal breken, Gouthoeven zegt in zijn bijvoegsel op de oude Hollandsche kroniek, dat het slot te Vel sen in ruïne gelegen heeft sedert den moord, die heer Gerrit deed aan Graaf Floris van Holland in 't jaar 1296; „dan men ziet nog staan eenige stukken muurs". Hadrianus Junius deelt mede, dat de gron den met de ruïne hebben behoord aan Kaspar van Enzum, heer van Nijenoord en daarna aan Jan van der Does. „Het ten gronde geworpen Huis te Vel sen vertoont nog tegenwoordig zijn gebro ken en vervallen muren; zijnde het zelve wegens den schandelijken vadermoord, aan de Graaf begaan, door de gemeene wapenen van Holland en Zeeland inge nomen en omgesmeten, welks geheelen grond tegenwoordig den grooten dichter Janus Danza toebehoort". (Batav. cap. XVIII). Na 1600 kwam de ruïne aan de weduwe van Pieter Evertsz Huift, van wie het op haren zoon, Mr. Jan Huift, schepen der stad Am sterdam, overging. Deze liet op de oude fun damenten een sterk huis bouwen, dat de Leth in Zegepralen t Kennemerland vertoont. Brouerius van Nidek vertelt hierbij, dat de drie zijmuren van de oude burcht in het huis ingesloten werden en dat Mi-. Johan Huift par ken rondom het huis heeft aangelegd. Van de ruïne van den burcht bestond een teekening van Roelant Roghman, waarnaar later J. Schijnvoet en Jacob Stellingwerf etsen hebben gemaakt. Dat de plaats voortdurend belang stelling trok, blijkt uit het feit, dat de Gro- ningsche geleerde L. Smids hier in 1706 ver toefde en er later in zijn Schatkamer over schreef. In 1774 werd het door Mr. Jan Huift gestichte gebouw afgebroken en daarmede verdwenen de laatste resten der ruïne van de burcht. In 1804 werd op deze plaats de boer derij Het Huis te Velsen gebouwd. En wanneer men hier nu rust en terugdenkt aan de oude tijden, kan men deze het best voor den geest roepen, als wij een wandeling maken naar de dichtbij gelegen ruïne van Brederode, het eens zoo trotsche slot van dit oude en trotsche ge slacht. Langs den Brederodeweg komen wij er. Deze ruïne, thans rijksmonument, verkeert in goeden staat en geeft een goeden kijk op de sterkte en indeeling van een slot in de middeleeuwen. .Velsen, G. VOET, J

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1