HET NIEUWE AVONDBLAD Quo Vadis? 19e JAARGANG No. 257 DINSDAC 4 SEPTEMBER 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cte., per maanfl 40 cents plus 2y£ cents incasso, per kwartaal f 1.2( plus 5 cents incasso, losse nummers! cents. j| Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs, ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers «ljn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd Se ^voSnTaJon^v?^ zijn kiteloo. verEd telen üe gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedraeen- 1 T~ bÜ overliJd€n; bij verlies van •en hand, voet of oog, 256.— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van Doven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vtouw alleen Opvarenden van "vlsschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e> zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.-Bank to Schiedam. IJMUIDEN Hoe een Engelschman Rotterdam ziet visch eten. Paling en pekelharing zijn populair. Een Engelschman. afkomstig uit Grimsby is eenigen tijd geleden de Noordzee overgestoken om eens te zien hoe men in ons land visch verkoopt en visch eet. Het verhaal over zijn wederwaardigheden is een beetje aan den on vriendelij ken kant, vermoedelijk als gevolg van de zeeziekte, die hij op de reis aan boord van de Macclesfield heeft opgeloopen. Want hij trof, nog al slecht weer en het ontbijt- aan boord Smaakte hem in 't geheel niet. Een vloot van „trawlers' Ongeveer 7 mijl van Hoek van Holland was de zee bezaaid met een heele vloot Holland- sche „trawlers". (Het zullen wel botters ge weest zijn, die trouwens ook trawlen Red.); van een afstand gezien leken het wel vlekken op het water. Het zijn kleine scheepjes, weinig grooter dan een scheepsboot. De Grymsbyaan zag er een in Rotterdam liggen met zijn net ten overboord gehangen en het scheepje maakte geen indruk op hem. Onze vriend had vernomen, dat Rotterdam geen visschers- vloot heeft. Op Donderdagmorgen passeerde men Hoek van Holland, nadat men een paar mijl van de kust een loods aan boord had genomen. Bij den Hoek moet voorzichtig gemanoeuvreerd werden omdat het daar gevaarlijk is. De naam „Hoek" heeft den schrijver altijd doen denken aan iets dat den vorm van een hoek heeft, maar alles wat er te zien is, zijn twee enorme havenhoofden met een nauwen doorgang. Onmiddellijk nadat men tusschen de hoofden is doorgevaren vaart men de Maas op en dan begint een 17 mijl lange reis naar Rotterdam. Dit is een prachtige topht en juist lang genoeg om weer op te knappen vóórdat men aan land gaat. Het landschap is zeer in teressant en bovendien was onze reiziger zoo gelukkig een Hollandschen student bij zich te hebben, die hem het een en ander uitlegde. Hij stelde natuurlijk belang in visch en de student wees hem de visschershaven Vlaar- dingen, waar onze vriend een heele vloot vis- schersvaartuigen in de haven zag. Om een uur kwam onze vriend in Rotter dam, met zijn enorm havencomplex aan, en nadat de douane en de politie waren gepasseerd, wandelde hij naar de Calandstraat, waar hij en zijn vrouw hun intrek namen. De Rotterdamsche vischhal. Zaterdag wilde onze vriend den vischafslag bezoeken, maar hij vernam, dat er dien dag geen markt was, dus moest hij zijn bezoek uit stellen. Inplaats daarvan nam hij een kijkje in de vischhal. of in het Nederlandsch „Gem. Vischal (Gemeentelijke Vischhal). Dit is een lang smal gebouw, dat naar onze vriend had vernomen, enorm veel geld had gekost. Van buiten is het niet bepaald interessant en het animeert niet tot een bezoek. Er zijn ongeveer 60 stands, 30 aan lederen kant, beschikbaar, maar toen onze Engelsche vriend er was waren er slechts acht bezet. De stands zijn zeer net jes ingericht en met glazen „tegels" van elkaar gescheiden. Bakken met zoet water, inhoudende levende paling baas enz. bevinden zich vóór de stands, maar men ziet er weinig visch zooals men die in Engeland ziet. Hij zag echter een stand met wat tarbot, gul, kleine schol, kleine poon enz. en een ander met wat tong en zalm. De meeste han del werd gedaan in levende paling. De kooper beziet de aal, vraagt er zóóveel van en de koop man schept ze met een net uit den bak. Zij worden dan gewogen en indien de koop geslo ten is, worden ze gedood, gevild en in mooten gesneden. Onze vriend had vernomen, dat de Rotterdammers een massa paling eten, van daar de levendige handel in dit artikel. Dit was het eenige bijzondere, dat hij in de visch hal zag. De winkels. In een vreemd land verwacht men heel an dere methoden dan in zijn eigen land, maar wat onze vriend in den vischhandel zag, was een treffend verschil met de Engelsche toe standen: Ik moet nog een vischwinkel zien met versche visch op de toonbank. Er moeten zulke winkels zijn, maar zeker niet veel schrijft onze vriend. Dit geldt ook voor de winkels met ge bakken visch. In de winkels, die onze vriend gezien heeft, verkocht men alleen gedroogde visch, maar niet de visch, die in Engeland ver kocht wordt, maar wel paling, kleine platvisch, sprot, makreel enz. die alle „rond" gerookt zijn, met uitzondering wellicht van de kleine makreel, die gespleten zijn. De visch is uitgelegd op schalen in de eta lage. In de winkels waar gebakken visch werd verkocht, lag deze ook op schalen in de eta lage koud en onze vriend zag geen spoor van een fornuis. Hij wil niet zeggen dat er geen fornuizen zijn, maar veel zijn er in geen geval. Engeland heeft zijn gebakken-viseh eethuizen en Holland heeft zijn café's, dat is liet verschil. Niemand praat over gebakken visch en nie mand schijnt te weten wat dit is. Onze vriend veronderstelt, dat een paar gebakken-visch winkels het wel zouden doen, wanneer de menschen eerst leerden visch eten. maar vóór dat men ze zoover heeft, zou het een heeleboel geld kosten. Haring daarentegen is buitenge woon populair in Rotterdam, zoo populair, dat indien men in Engeland zooveel at als in Rot terdam, de Engelsche haring industrie spoedig over haar moeilijkheden heen zou zijn. Overal haring. U zult er wel belang in stellen, hoe men in Rotterdam haring eet. Men vindt op straat meer haringverkoopers dan in Engeland room- ijsventers, schrijft hij. Wanneer men'dit groote aantal haringventers in aanmerking neemt, moet er dagelijks wel een enorme hoeveelheid haring geconsumeerd worden. Wij Britten zullen echter niet gauw wennen aan de wijze waarop men in Rotterdam haring eet. meent hij. Zoo bij wijze van proef wilde hij ook eens een RotterdamsChen haring eten, toen hij een wandeling maakte door een van de hoofd straten van de city. De wijze van verkoop is zeer interessant. Daar gaat een man met een kar, waarop hij een aantal emmers heeft staan; of een vrouw met een juk over haar schouder met emmers aan de kettingen. Een oogenblik vraag je je af. wat ze wel verkoopen, maar spoedig wordt het raadsel opgelost, als iemand .een haring koopt. De koopman of koopvrouw haalt een haring uit een van de emmers, doet het vel er af en de graat er uit, splijt hem in tweeën en biedt hem zoo zijn klant aan, zonder hem af te wasschen. Niet erg smakelijk. De klant grijpt den haring bij zijn staart, doet zijn mond open en de heele haring gaat bijna in één hap naar binnen. De venter, van wien ik mijn haring kocht deed het weer an ders. Hij vilde den haring, haalde de graat/ er uit. spleet'hem in tweeën en legde er drie schijfjes rauwe ui tusschen. Toen hij mij zag, vertelt onze vriend, vroeg hij of ik er een wilde hebben. Maar toen hij hoorde, dat ik Engelsch sprak, glimlachte hij. Daar ik niet uitgelachen wilde worden zei ik „I'll have one"; maar ik kan niet navertellen, hoe ik den haring naar binnen kreeg. Ik at hem echter, omdat ik niet wilde, dat de Hollander zou denken, dat ik niet durfde. Maar lekker vond onze vriend het niet, of schoon hij moest bekennen, dat er niets verlo ren gaat. Hij betaalde zes centen en vroeg zich af, of het mogelijk zou zijn in Engeland ook op zulk een manier haring te verkoopen. Hij twijfelt er aan, maar misschien zou men het met eenige wijziging in het klaarmaken kunnen probeeren. En hij besluit dan met de opmerking, dat Rotterdam de Engelschen wat betreft den verkoop van versche visch niets kan leeren, misschien wel wat betreft den verkoop van haring. - OPENING WASSCHÊRIJ SNELLIUSSTRAAT. Gistermiddag 3 uur werd door een luid ge blaas van de stoomfluit aangekondigd, dat de opening zou plaats vinden van de IJmuider Stoom Wasch- en Strij kinrichting Snellius- straat 39. Een groot aantal belangstellenden, hoofd zakelijk dames, maakte gebruik van de gele genheid. de inrichting te bezichtigen. Ongetwijfeld heeft de inrichting een gun- stigen indruk op de aanwezigen gemaakt. En inderdaad ziet alles er keurig en frisch uit. Er is al heel wat in veranderd, waardoor we veel aan haar gewonnen hebben. Er is thans ook een chemische reiniging aan de was- scherij verbonden. Het ligt in de bedoeling dei' directie, zooveel mogelijk personeel in dienst te nemen dat in IJmuiden woonachtig is. Badinrichting in eere hersteld. De badinrichting die vroeger aan dit bedrijf was verbonden, maar die eenige jaren gele den werd weggebroken, wordt weer in orde jebracht. Van a.s. Vrijdagmorgeen 9 uur af kan van de inrichting weer gebruik worden gemaakt. Op dien dag zijn reeds acht bad kamers beschikbaar, welk aantal spoedig zal worden uitgebreid. De directie is voornemens de badinrichting tegen een laag tarief te ex- ploiteeren. Bij de opening getuigden de vele bloem stukken van de groote belangstelling, die men van vele zijden in deze gebeurtenis stelde. N. S. B. EN R. S. P. Eenige dagen geleden publiceerden wij in ons blad het antwoord van den Kringleider der N. S. B. op het voorstel van de afdeeling IJmuiden der Rev. Socialistische Partij. Laatstgenoemde afdeeling heeft naar aanlei ding van dit antwoord het volgende schrijven aan de N. S. B. verzonden: „Naar aanleiding van uw schrijven dd. 28 Augustus 1934 het volgende: U schrijft ons, dat we op de door de N. S. B. te beleggen openbare vergadering op 12 Sep tember met den héér Frenay kunnen debat- teeren; daar wordt, zoo meldt u, debat toege staan. Hiermede wordt de zaak toch wel zeer sim pel gesteld, immers is er verschil tusschen een vergadering met debat en een debatver gadering tusschen twee richtingen. In het eerste geval wordt door de N.S.B. bepaald, hoelang er gedebatteerd mag worden en be staat de kans, dat er van allerlei kanten ge debatteerd wordt, waardoor er van een werke lijke uitwisseling van gedachten geen sprake is. In het tweede geval dienen o.m. de volgen de bepalingen in acht te worden genomen: a. de vergadering wordt door beide par tijen voorbereid en voor gezamenlijke reke ning; b. iedere partij ontvangt evenveel plaats bewijzen; c. spreekt de N. S. B.er dan is een R.S.P.'er voorzitter en andersom; de spreektijd wordt gelijk verdeeld; d. de beide partijen waarborgen, dat hun menschen zich behoorlijk gedragen; onder hun menschen te verstaan degenen aan wie ze kaarten verkochten: e. verder gelijke rechten voor beide par tijen. We betreuren, dat uw bestuur door be stuurswisseling niet in staat was, om met minder dan 2 1/2 maand tijdverlies ons schrij ven te beantwoorden en vertrouwen, dat we binnen niet al te langen tijd uw antwoord kunnen tegemoet zien." (Het m.s. Mc.mix van St. Alde- gonde is zoo juist teruggekeerd van een toeristenreisje waarvan de bijzonderheid was, dal de rei zigers bij de afvaart niet wisten waarheen zij zouden gaan). Dit is wel een nieuw en bijzonder idee, Dat waard is om van te gewagen; Je gaat met een Indie-vaarder in zee, Met koffers voor enkele dagen; Maar waar je naar toe zult gaan, wordt niet verteld, Dat zul je wel zien als het tijd is, Er zijn vele mogelijkheden voor 't geld, Op 't golvend gebied, dat zoo wijd is, Je hoeft er, dat spreekt, niet benauwd om te zijn, Waai'heen ze den steven ook draaien, Je gaat met zoo'n schip en met zoo'n kapitein, In elk geval niet naar.lde haaien. Geen nood dat j'een Vjiegende Hollander wordt, Die blijvend op zee moet gaan dwalen, Dit schip draagt geen zeil en het duurt dus maar kort, Voordat het weer brandstof moet halen. Het vreemd geheimzinnige trekt je wel aan, Want waar j'ook per slot zult geraken, Je zult op een zorgeloos boottochtje gaan En kunt je wei-varend vermaken. Het denkbeeld lacht mij ook ten deele wel toe. Nog van 't lekker eten gezwegen. Maar toch moet ik zeggen, dat ik het niet doe, Ik heb er toch ook nog iets tegen. Wij gaan onzen levensweg iederen dag, Gehuld in een nevel van zorgen, Waardoor je maar nauw 't onderscheiden vermag, Waar of je belanden zult morgen. Je vraagt je voortdurend af, waar gaan we heen? En kunt er geen antwoord op vinden, Je kunt er naar raden, maar dat ook alleen, Je stumpert maar voort als een blinde, Maar als ik dan ook met vacantie mag gaan En eens al mijn zorgen vergeten, Dan wil 'k toch ook weten waar leg ik straks aan, Dan wil 'k mijn bestemming ook weten. P. GASUS. STEUNREGELING WERKLOOZEN De firma Vermande Zonen, IJmuiden-Hoorn zond ons ter recensie een ;door haar uitgege ven „Steunregeling Werkloozen", 3e deel, een boekwerkje van ca. 135 pagina's, waarin zijn opgenomen alle ministerieele circulaires be treffende de steunregeling. Verder zijn in de zen druk de volledige tariefstabellen opge nomen. Voor degenen die iets met de steunregeling te maken hebben of iets daaromtrent willen weten is dit werkje „je" vademecum. Het lijkt ons onmisbaar voor gemeentesecretarieën, on misbaar tevens voor de bestuurders der vak beweging en voor zoovele anderen. Verdere circulaires van den Minister wor den desgewenscht als aanvulling automatisch nagezonden. NIET NAAR DE „ALMITENTO" MAAR NAAR DE JAARBEURS. Het bestuur der Winkeliers- en Handelsver- een i ging „Groot IJmuiden" deelt den leden mede, dat de deelneming aan den tocht naar Amsterdam voor een bezoek aan de „Almi- te-nto" niet voldoende was, zoodat deze reis niet door gan gaan. Het bestuur stelt de leden thans in de ge legenheid op 11 September een bezoek te brengen aan de Jaarbeurs, met daaraan ver bonden een -tocht door de omgeving van Utrecht, eventueel bezoek aan -het Natuurbad Bilthoven. De omzet in den Rijksvisch- afslag in Augustus. Circa 140.000 meer dan in Juli. Zoo gaan we dus geleidelijk omhoog. In de maand Augustus 1933 bedroeg de omzet f 491958. Veelzeggende!' is echter een verge lijking me! de voox-afgaande maanden van '34. En dan zien we dat een aanzienlijke voor uitgang valt te constateeren. Juni f 358992. Juli f 408112 en Augustus f 544000. En het lijdt, geen twijfel of September zal weer veel noo- ger zijn. misschien wei een ton. In elk geval passeert het omzetcijfer deze maand de f 600.000. Bezien we thans eens de resultaten der stoomtrawlers. De 130 trawlers die in Augus tus 1933 binnen waren besomden f 277095 of per reis f 2130, de 165 die de vorige maand hun vangsten alhier aan den man brachten f 359957 of per reis f 2180. Het resultaat was dit jaar dus'ooge-nschijnlijk iets beter. Of het in werkelijkheid ook beter was is niet zoo ge makkelijk te bepalen. Men zou, om dit -te kun nen constateeren gegevens moeten hebben over het aantal in. de vaart zijnde trawlers en het type daarvan. Bekend is echter, dat de vorige -maand over het algemeen korte reizen werden gemaakt en ook een groot-er aantal kustbooten dan cle voorafgaande maanden aan de visscherij heeft deelgenomen. Dit voor oogen houdende, kan van een eenigszins beter resultaat gesproken worden. Vergelijken we de resultaten bij die der voorafgaande maanden, dan valt wel eenige verbetering te' constateeren. In Juni bedroeg de reisopbrengst slechts f 1810 in Juli was het iet-s meer, ml. f 1985. En dit waren juist de maanden waarin een overwegend aantal groote trawlers in de vaart was, zoodat de reisopbrengst van f 2180 in Augustus in wer kelijkheid nog gunstiger uitvalt, vergeleken bij Juni en Juli. Het is te hopen, dat deze verbetering ook in September geconstateerd mag worden. En de ka-ns daartoe is vrij groot nu we weer de koude dagen tegemoet gaan Want "we weten maar al te" goed, dat men in óns land 's zomers over het algemeen niet gaarne visch eet. Het sprookje, dat visch niet goed is wanneer er geen ,,r" in de maand is, doet nog steeds opgeld. Het moge waar zijn, dat het bakken van visch wanneer het warm weer is niet bepaald een pretje genoemd kan worden, de wetenschap heeft reeds lang be wezen, dat ook in -de maanden zonder ,.r" er goede visch in overvloed verkregen kan wor den. In Engeland wordt juist in den zomer de meeste visch gegeten. In Billingsgate wordt in de maanden Juli en Augustus het meest, in de maand Februari het minst omgezet. Het kan geen kwaad hier nog eens even op te wijzen. Keeren we thans naar onze statistiek terug. De motorkustvisschers maakten een heelen sprong, alhans wat het aantal vaartuigen be treft: 656 (516) van deze scheepjes besomden f 55.635 (f 51408). Het zal wel zijn als gevolg van de moeilijkheden, die onzen Urker vrien den bij de uitoefening van de visscherij op hun historisch vischwa-ter. het IJsselmeer (ex-Zuiderzee) in den weg wordt gelegd, dat er thans zooveel meer naar IJmuiden komen. De Deensche kotters profiteerden van het nieuwe contingent, dat hun per 1 Augustus was toegestaan en dat ze thans -bezig zijn. zoo hard mogelijk op te maken. Met een gemid delde besomming van ruim f 500 per reis mo gen ze tevreden zijn. Over de drijfnet visscherij valt weinig te zeggen. En ook weinig goeds. De cijfers spre ken voor zichzelf. De eerste 8 maanden. Met de bijna 5 1/2 ton van Augustus is de omzet in den Rijksvischafslag in de eerste acht maanden gestegen tot f 4034006 (f 2937729). O.a. kwamen in dit tijdvak bin nen 1094 (353) Nederlandsehe stoom- en mo tortrawlers met f 2363941 (f 753149), 21 (19 Duitsche stoomtrawlers met f 53524 (f 58688 en 1 (0) Fransche met f 4619. Verder 188 (200) De bevolking van Napels heeft aan de kroonprinses van Italië, die een blijde gebeurtenis tegemoet ziet, een kostbare wieg geschonken. Deensche motorketters met f 100756 f 137461)] en 10 (23) Belgische met f 2944 (f 8205». De opbrengst der consignatiezendingen be droeg f 117510 (f 425001)., (Tusschen haakjes zij.n geplaatst de cijfers van de overeenkomstige periode in 1933). AANGEKOMEN 2 September: Zuid Beijerland m.s. Kings Lynn 3 September: Ajax s.s. Hamburg Criehtown s.s. Leit-h Rhein s.s. Hamburg Marnix v. St. Aldegonde m.s. Ierland. DE OMZET IN DEN RIJKSVISCHAE'SLAG IN AUGUSTUS c.a. f 140.000 MEER DAN IN JULI. Gedurende de maand Augustus kwa-meni aan den Rijksvischafslag: Van de trawl- en zccvischzegen visscherij 165 '1301 Nederlandsehe stoom- en motor- trawlers met f 359957 (f 277095), 1 (12) Duit sche stoomtrawler met- f 4452 'f 39881). 147 (122) motorloggers met f 72577 (f 74658). 656 (516) motorkustvisschers niet f 55635 (f 51403) 34 (9) open booten met f 343 (46 48 (17) en Deensche motorkotters met f 26677 (f 12227); van de drijfnetvisscherij kwamen binnen 4 (2) motorloggers met f 5254 (f 9761). De opbrengst der consignatiezendingen be droeg f 10484 (f 14795). De -totale omzet in de maand Augustus be droeg f 544001. NAAR ZEE De stoomtrawlers Orion IJM. 67 en Evelinê IJM. 115 zijn naar Amsterdam gebracht om te worden klaargemaakt voor de visscherij. VELSEN Dienstplicht. Inlevering van Rijksgoederen. In opdracht van den Minister van Defensie roept de Burgemeester van Velsen de gewone dienstplichtigen der landmacht, die op 1 Oc tober 1934 naar de aanvullingsreserve over gaan, op, om de aan hen verstrekte rijksgoe deren met uitzondering van schoenen, haarkam, roskam en spons in te leveren, voor zoover de inlevering van deze goederen niet reeds heeft plaats gehad. Tot de hierbedoelde personen behooren: a. de gewone dienstplichtigen van de lich ting 1919. met uitzondering van hen. die de eerste oefening met een andere lichting heb ben beëindigd; b. de gewone dienstplichtigen van andere lichtingen, die met de lichting 1919 de eerste oefening hebben beëindigd, met uitzondering van hen, die reeds eerder naar de aanvullings reserve zijn overgegaan. De inlevering moet, voor zooveel deze ge meente betreft, plaats hebben te Velsen, in de voormalige Openbare Lagere School E, aan den Stationsweg op Vrijdag 12 October a.s. des voorm. 9, 10 en 11 uur en des nam. 1, 2 eiï 3 uur. De goederen zullen in ontvangst worden ge nomen door den indeelingsdistrictscomman- dant of een ander daartoe aangewezen offi cier. De scheepvaart voor onze havens. In de afgcloopen week en in Augustus. In de afgeloopen week kwamen voor de ha vens in onze gemeente binnen 12 zeeschepen, waarvan 7 voor de Hoogovens, n.l. 3 met erts en 4 om ijzer te lossen, 3 voor de papierfabriek met hout en 2 voor IJmuiden, n.l. 1 wiet. ijs en 1 om te laden. In de maand Augustus kwamen voor de Hoogovens binnen 23 stoomschepen, waarvan 14 met erts, 3 met steenkool en 7 om te laden. Er vertrokken in deze maand 7 stoomsche pen met een lading ijzer, waarvan 3 voor De nemarken, 3 voor Zweden en 1 voor Noord- Amerika. Verleden jaar kwamen in Augustus 22 sche pen voor de Hoogovens aan, waarvan 15 met erts en 2 met kolen en 5 schepen om te laden en vertrokken 5 schepen met een lading ijzer Voor de papierfabriek kwamen in Augustus aan 11 stoomschepen, waarvan 10 met hout en 1 met cellulose, tegen verleden jaar 10 schepen, n.l. 9 met hout en 1 met houtstof. Verder kwamen voor IJmuiden in Augustus nog aan 12 zeeschepen, waarvan 2 met ijs, 1 met toeristen, 1 om te bunkeren en 1 als bij legger, tegen verleden jaar in dezelfde maand 15 schepen, waarvan 2 met ijs en 3 met toe risten. In totaal zijn dus in Augustus voor de ha vens in onze gemeente aangekomen 46 zee schepen, tegen verleden jaar 47, dus thans 1 schip minder. GROOTE DRUKTE. Aan de papierfabriek is het thans zeer druk met den aanvoer van 'neut. Zaterdag lag het Noorsche stoomschip Fjeld nog in lossing, ter wijl in het kanaal alweer drie schepen lagen te wachten, n.l. de B'ellatrix, Hubwijk en Snar, terwijl ook nog verschillende schepen verwacht worden. Zelfs de terreinen langs het kanaal worden voor den opslag van hout in gebruik genomen. Als de groote drukte in den aanvoer echter voorbij is, komen er 70 man weer zonder werk.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1