HET NIEUWE AVONDBLAD '19e JAARGANG No. 261 ZATERDAG 8 SEPT. 1934 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmüiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeens Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers *Un ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 1 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.Dij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachten* deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank to Schiedam. Het Onwrikbare Stelsel. In de laatste jaren rijst er steeds meer ver- Zet tegen het verouderde, onwrikbare stelsel van ons Middelbaar Onderwijs. Wij zijn in Ne derland op velerlei gebied ondernemend ge noeg, maar op dit terrein allerminst. In ver scheidene andere landen heeft men nieuwe methodes beproefd en toegepast, waarover hij ons eigenlijk alleen maar wordt gerede twist, hoogstens gerapporteerd. Er verandert vrijwel niets. En inmiddels heeft in de laatste halve eeuw het karakter der Middelbare School-bevolkingen zich totaal gewijzigd. Vroeger was zij samengesteld uit de zonen van een zeer beperkte categorie burgers. Later kwamen de dochteren erbij, en voor 99 pet. harer bleken de wiskunde-vakken na het derde leerjapr een marteling. Toen kwam de groote verandering: de geweldige uitbreiding van het M.O. door de „democratiseering", als men het zoo noemen wil, ook van dit onderwijs. Maar het onderwijs zelf, met al zijn op jager ij en cijfergedoe en examen-kwellingen, veranderde volstrekt niet. Wel ontstonden tenslotte de Lycea, die eenige differentiatie brachten, maar deze oplossing bleek zeer kostbaar en alleen in tijden van abnormale welvaart houdbaar. Ver schillende Lycea zijn aan ook weer tot ge wone H.B.S.'en teruggebracht moeten worden, waaronder het Haarlemsch Gemeentelijk Lyceum. Een nieuwe koers, die in elk geval een verbetering der onderwijsmogelijkheden beteekende, werd daar dus verlaten, en het M.O. is weer wat verder achtergeraakt bij de moderne werkelijkheid. Zoo lang heeft men gewacht en alleen maar gepraat, dat de nood zakelijke herzieningen die tenslotte toch zullen móeten komen, aangezien dit leven nu eenmaal dynamisch en niét statisch is de zaak wel in de kern zullen moeten aantasten. Dit is ook het gevoelen van den heer Leo Straus, leeraar in de Duitsche taal aan de •Rijks H.B.S. te Velsen, die in een artikel in de Groene Amsterdammer van deze week o.a. het volgende betoogt: „Wij hebben op onze scholen leerlingen, die geen orgaan voor wiskunde hebben. Wat gaan we nu doen? We gaan ze daarom van school sturen en we beletten hen nu ook nog om talen te leeren. Of we hebben er die blijkbaar geen knobbel voor litterair schoon hebben en nu gaan we hen daarom ook nog beletten een weinig wis. kunde' 'té leeren. En zoo in duizenderlei sehakeering. Maar ik geloof toch eigenlijk niet dat wij leeraren goed doen den leerling op dezen grond uit te schakelen. Wij hebben hem te onderwijzen en als 't om de een of andere reden niet tot hem door dringt, dan is 't niet aan ons hem daarover lastig te vallen. Als die wiskundeknobbel wer kelijk noodig is en hij ontbreekt, dan zal de maatschappij hem dat later wel aan z'n ver stand brengen. Aan ons was het te trachten hem dit en dat bij te brengen, hem, gelijk op met al die ande ren. Het is immers iets ongerijmds dat wij do centen, die te doceeren hebben, met al de moeilijkheden daaraan verbonden, want een publiek op 'n leeftijd van 13 tot 17 of 18 hoort niet tot 't aangenaamste, dat wij ons recht aanmatigen onze discipelen te beoor- deelen. Hier zit een kneep, waar men met geen enkel cijfersysteem bij kan. Verlangt de maatschappij een keuring van 'de vermogens der leerlingen, men kan er vrede mee hebben; men kan het niet met de soms zeer willekeurige, zeer subjectieve metho den in de hand van den eigen leeraar. Om dus op ons probleem terug te komen, het probleem dat ons allen aangaat: Onze maatschappij vraagt menschen die zy in de gelegenheid gesteld heeft, krachtens het feit van het bezoldigen der leeraren, iets te leeren talen en wiskunde eventueel ta len of wiskunde. Ook al zal men later mis schien heel ander werk verrichten, dan is het toch geen schande iets geleerd te hebben. Maar een schande is het aardige, deugde lijke jonge menschen, die wel degelijk over bepaalde capaciteiten beschikken, de straat op te sturen op grond van deze of gene te kortkoming. Er is de laatste jaren inderdaad een streven merkbaar dat dezen kant uit wil, maar het is meer symptomatisch dan georganiseerd. Het komt mij voor dat vereende krachten van docenten en ouders in deze tot resulta ten kunnen geraken. Geen enkele maatschappij kan iets hebben aan een massa jongelieden waarop wij, om welke redèn dan ook, een stempel van onvol waardigheid gedrukt hebben. De eerste consequentie uit dezen gedach- tengang ware lijkt mij: weg met de zooge naamde „bevordering" naar de hoogere klas. Het doorloopen van bijv. een H.B.S. is con stant: met het ouder worden komt de leer ling in het volgende studiejaar. Wil men of meent men dat op 't eind een eind-examen afgenomen dient te worden het zij zoo, men kan dan de onvoldoenden af wijzen; de afgewezenen hebben dan tenmin ste het voordeel dat ze althans in de gelegen heid geweest zijn deze en gene vakken te lee ren. Wil iemand, omdat 't leven hem wenkt, binnentijds de school verlaten, dan staat hem dat natuurlijk vrij. Onzerzijds hem daartoe te noodzaken lijkt mij absurd uiterste geval len van onwil cf onvermogen en dergelijke natuurlijk daargelaten. Ik hoor den Nederlander al. Het kan nooit. Och, vriendelijke lezer, gij moet zulke groo te woorden niet gebruiken. Veel kan, gij ziet het voortdurend om u heen. De naam van de school doet er weinig toe. Of wij van Gymnasium, Lyceum, H.B.S. of wat ook spreken komt er weinig op aan. 't Diploma zij 't getuigschrift, dat de jonge jnensch ontwikkeling heeft opgedaan; maar het gaat om de ontwikkeling, niet om het di ploma. U ziet dat de heer Straus er radicale onder- wijs-inzichten op na houdt. Ik heb er een gesprek met hem over gehad. Hij ziet de school als een bedrijf, dat zooveel mogelijk jonge menschen op de best-voor-hen-geschik- te-wijze kennis moet bijbrengen. Móet, wat de school betreft, omdat de ouders van die jonge menschen daarvoor betalen, en omdat de maatschappij daar belang bij heeft. Móet, wat de leeraren betreft, omdat zij daar ook voor betaald worden. De maatschappij, en de ouders en leerlingen die daar deel van uitma ken. hebben geen belang bij selectie-metho den, die het verlaten van de school tengevol ge hebben. Men moet den leerlingen de dht- wikkeling, waartoe hun verschillende aanleg hen in staat stelt, bijbrengen. Dat is het overheerschende, algemeene belang. Het is dus duidelijk dat de heer Straus ook een voorstander is van facultatief onderwijs op de Middelbare Scholen. Hij acht het ver keerd kinderen jarenlang af te martelen met enderwijs in vakken, die zij niet bevatten kunnen. Hij acht het even verkeerd hen weg te sturen en hun daarmee het onderwijs te onthouden in andere vakken die zij wél bevatten kunnen en waarin zij de ervaring leert het vaak meer begaafdheid toonen dan anderen, die het geheele programma met middelmatig succes kunnen verwerken. Hij is ook, op grond van zijn twintigjarige onderwijs-ervaring, de mee ning toegedaan dat bij vele kinderen het ge martel en getob de eeuwige angst voor proeven en examens en de rest, gevolgen hebben die voor hun later leven zeer ernstig kunnen zijn. Het wil mij voorkomen dat zeer vele ouders het met deze inzichten eens zullen zijn Ik voor mij ben dat zeker. Voert men ertegen aan, dat het verkeerd zou zijn het den kin deren te gemakkelijk te maken, dan kan daarop instemmend geantwoord worden met de verzekering, dat dat natuurlijk niet de bedoeling is. Wel degelijk blijft het de taak van de leeraren; te zorgen dat er gewerkt en aangepakt wordt. Maar dat is te handhaven ook als men de verkeerdheden van het huidige verouderde stelsel uitroeit. Is het- niet onzinnig dat bij den tegenwoordigen toestand slechts 55% van de leerlingen der eerste klassen het tot het einde van het vijfde schooljaar brengen...... er hoevelen dan nog met allerlei kunst- en vlieg werk en veel narigheid? Hoevelen van de overige 45% zouden niet een boel nuttigs heb ben kunnen leeren, ten bate van de samen leving en van zichzelf, als de stroefheid en antiquiteit van het stelsel dat niet belet had en hen uitgeschakeld? De heer Straus is van meening dat men ook vele van zijn collega's, die thans tengevolge van de crisis op straat gezet zijn. en vele jonge pas-afgestudeerde leeraren weer aan 't werk zou kunnen zetten als men van zijn ge dachte de middelbare school als ontwikke- lings-bedrijf voor de maatschappij uit ging. Ook daarin ligt ongetwijfeld veel waar heid. R. P. IJMÜIDEN VEILINGEN. Door notaris G. D. Boerlage werden Vrij da; middag in Hotel „Nommer Eén" te IJmüiden geveild de volgende onroerende goederen: 1. een pakhuis met kantoor, kelder, afzon derlijke bovenwoning en erf aan de Prins Hendrikstraat 7 en 7rood; 2. een pakhuis met kantoor, met het recht van erfpacht op den grond tot 1 Augustus 1937, aan de Verlengde Kanaalstraat 2 en 4; 3. een woonhuis met erf en grond aan de Jacob van Heemskerkstrat 13. De perceelen 1 en 2 werden voor f 8000 ge kocht door P. Heere te IJmüiden. Perceel 3 voor f 2330 dor W. Post te IJmüiden. HULPMIDDELEN VOOR DE NAVIGATIE. In het laboratorium van de Marconiwerken te Chelmsford heeft men. zij het nog slechts provisorisch, een apparaat samengesteld, dat het aanvaren van schepen tijdens mist op den duur zal kunnen voorkomen. Wanneer een ander schip het vaartuig, aan boord waarvan dit instrument, is opgesteld, nadert, geeft het toestel waarschuwingsseinenHet principe be rust op een radio-technische eigenschap; de aanwijzingen geschieden op een matglasplaat met de opschriften vóór, achter, bakboord en stuurboord Draadlooze signalen van een. gevaarlijk dicht in de nabijheid zijnd schip zorgen er voor, dat op de plaat een verlichte streep ver schijnt in de richting van het naderende schip. Naarmate het schip dichterbij komt, wordt de streep steeds grooter en helderder. Wanneer de koers van de beide schepen tot een aanvaring zou leiden, blijft de richting van de streep ongewijzigd. Men kan dus dan maatregelen nemen om elkaar te ontwijken. De streep geeft- ook alle koersveranderingen van het naderende schip door middel van ge richte radio-telegrafie weer. Het instrument is bruikbaar over een zóne met een straal van 10 zeemijlen. Een ander belangrijk hulpmiddel voor de navigatie is eveneens te Chelmsford beproefd. Het is een instrument dat onmiddellijk rea geert op het afwijken van den koers van een vaartuig, dat er mede is uitgerust. Wijkt ml. het schip af naar bakboord, dan :aat op de brug onmiddellijk een rood licht branden. Is de afwijking daarentegen naar jtuurboord, dan flitst een .groen lampje aan. Hieraan kan de roerganger onmiddellijk zien, of hij den goeden koers houdt en naar welke zijde hij eventueel afwijkt. Ook kan dit cor rectie-apparaat aangebracht worden op eer. automatische stuurinrichting. Steeds is de techniek er op uit om de mist- gevaren voor den zeeman te verkleinen en speuren ingenieurs e.a. naar hulpmiddelen om de navigatie niet alleen veilig, maan- ook vlug en voordeelig -te doen zijn. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. Voor den dienst op Zondag 9 September is aangewezen de Kennemer Apotheek Wijk- aan Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de volgende week. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Verschenen is het verslag over de maand Augustus 1924 van de Gemeentelijke Arbeids beurs te Velsen. Hieruit blijkt, dat het aan tal ingeschreven werkzoekenden aan het ein de der maand bedroeg: 1984 mannen boven en 66 onder de 18 jaar; 29 vrouwen boven en 18 onder de 18 jaar, totaal 2097 (de vorige maand bedroeg het totaal 2534). Het aantal ingeschreven werkloozen bedroeg 8086. Bemiddeling. Het totaal aantal inschrijvingen bedroeg 616. Geplaatst werden 292 ingeschreven werkzoe kenden. Het aantal aanvragen van werk gevers bedroeg 292. Voldaan werden 290. Buiten de gemeente werden geplaatst 1 elec- trisch lasscher te Zaandam en 1 idem te Haar lem. Werkverschaffing. Het aantal tewerkgestelden bij de Rijks- werkverschaffing bleef 45. Bij de gemeentelijke werkverschaffing ble ven 18 arbeiders tewerkgesteld, verdeeld over de volgende objecten: steenensorteeren Hadleystraat 4 man; uitbaggeren vijver Park Rooswijk 4 man i egaliseeren en plantsoenaanleg Tiberius- plein 10 man. ORGELBESPELING GER. KERK. De heer H. J. Kruithof uit Kampen hoopt Dinsdag 11 September, des avonds acht uur in de Geref. Kerk te IJmüiden een orgel bespeling te geven, afgewisseld met zang en het lezen van een meditatie in blinden- schrift. VEREEN. VOOR FACULT. LIJK VERBRANDING. In het Stationskoffiehuis te Velsen kwam de afdeeling Velsen der Vereeniging voor Facul tatieve Lijkverbranding in ledenvergadering bijeen. De belangstelling der leden was ditmaal niet groot, waaraan zeker het mooie zomerweer schuld had. De voorzitter, de heer P. J. Klok, opende met een hartelijk woord van welkom, waarna de secretaris, de heer IJ. J. Reitsma het woord verkreeg teneinde tot lezing der no tulen en ingekomen stukken over te gaan. Een verzoek van de V. v V. IJmuiden's Bloei om toe te treden als lid dezer vereeniging werd aan een uitvoerige bespreking onderwor pen. De vergadering besloot bij wijze van proef voor 1 jaar van IJmuiden's Bloei lid te wor den. Als contra-prestatie zal de vereeniging in de door IJ. B. uit te geven pensiongids eenige propaganda-artikelen plaatsen. Van een groep Beverwijksche drankbestrij ders was een in warme bewoordingen gestelde dankbetuiging ingekomen naar aanleiding van hun deelname aan een in de maand Juli j.l. ge houden excursie naar het crematorium. Het aantal leden is thans gestegen tot 339, hetgeen de voorzitter aanleiding gaf nog eens op te wekken meerdere nieuwe leden te wer ven, opdat de 400 zoo spoedig mogelijk bereikt wordt. Uitvoerige besprekingen werden aan de agenda van de te Anrhem op 22 September te houden algemeene ledenvergadering dei- landelijke vereeniging gewijd. Tot afgevaar digde naar deze bijeenkomst werden de heeren Klok en Klerk, resp. voorzitter en penning meester der afdeeling aangewezen. Namens de kascommissie werd den penning meester décharge verleend van het beheer over het jaar 1933 en dank gebracht over de keurig gevoerde administratie, waarna de ver gadering gesloten werd. DE ENGELSCHE HARINGVISSCHERIJ EEN ZEEREUS IN AANBOUW Luchtfoto van het 73000 ton metende stoom schip „No. 534", dat te Glasgow in aanbouw is en nog deze maand van stapel sal loopen. De haringvisscherij in Engeland heeft even als bij ons onder de ongunstige tijdsomstan digheden ernstig te lijden; haar positie i; dan ook critiek. Vooral het verlies der Rus sische en de verminderde afzet der andere buitenlandsche markten, (de Duitsche niet te vergeten) heeft hiertoe veel bijgedragen. Ook de binnenlandsche consumptie is sterk gereduceerd, zoodat de schuldenlast der vele, waaronder groote en gevestigde, bedrijven buitengewoon opgeloopen is en nieuwe creaie- ten niet meer te verkrijgen zijn. De vloot is meerendeels sterk verouderd; en dringende reparaties kunnen uiterst moeilijk uitgevoerd worden wegens het gebrek aan geld. Wanneer dan ook geen steunmaatregelen getroffen worden, zal volgens het oordeel van een door de Engelsche regeering in het leven geroepen commissie, de Engelsche haringvisscherij, waarin 15.000 visschers thans hun werk schamel brood vinden, langzamerhand ten on dergang gedoemd zijn. In haar aan de regeering uitgebracht rap port stelt de commissie voor een controle lichaam van acht leden in te stellen, dat vol ledige volmacht verleend zal worden om het geheele bedrijf te reorganiseeren, zoowel van 't begin (de eigenlijke haringvangst op zee) tot hét einde (de afzet in binnen- en buiten land). Alle onderdeelen van het bedrijf moe ten door haar gecontroleerd worden. Zij stelt zich voor, daartoe vergunningen (licenties) uit te reiken. Een door den Staat uit te vaardi gen keur voor de Engelsche haring zal de qualiteit en den afzet zéker bevorderen. De re geering. zoo zegt het rapport, stelle onmiddel lijk 50.000 pond sterling beschikbaar voor het. sloopen van totaal verouderde schepen, ten einde zoodoende de vloot te verkleinen. Voor de bevordering van den afzet van het nationaal product vraagt zij 125.000 pond ster ling. Dit contrölelichaam moet de bevoegdheid krijgen om aan de bedrijven, welke steun noodig hebben, deze eredieten toe te staan tot een bedrag van 800.000 pond sterling! In het geheel is dus met z-ulk een -steun ver leening een bedrag gemoeid van 975.000. Of in Hollandsche munt ongeveer f7.215.000! EEN MERKWAARDIG VEHIKEL. Gistermiddag zagen wij' op de Wijk aan Zeeërweg een merkwaardig vehikel, nl. een combinatie-fiets voor een tweetal personen ditmaal niet als een gewone tandem de zadels achter elkander, maar naast elkander. Twee damesfietsen waren door middel van een combinatie van stangen en kettingen naast ekaar bevestigd; het vehikel had 4 pe dalen, 1 loos stuur en 1 werkelijk stuur (het linker). Beide personen konden ieder afzon derlijk remmen. Voor bejaarde menschen «en vinding van een bijzonder comfort, die tevens het voordeel had slechts 1 rijwiel-merk noodig te hebben! JAARVERGADERING DAMCLUB IJMÜIDEN. In Hotel Kennemerhof te IJmüiden werd de negende algemeene jaarvergadering der Dam club IJmüiden gehouden. In verband met het a.s. jubileum droeg deze vergadering een feestelijk karakter. Het be stuur werd als volgt- gekozen. De Jong, voor zitter-secretaris (bij acclamatie); P. de Boer, penningmeester (eveneens bij acclamatie), terwijl ook de heeren B. Dukel, Meier, Ligt- hart en Ost werden herkozen. Besloten werd het internationale tournooi in elk geval door te laten gaan. Goedkeuring werd verleend tot het houden van talrijker wedstrijden en feestavonden. In verband met de talrijke wedstrijden werd besloten, om twee clubavonden te houden, n.l. op Dinsdag- en Donderdagavond. Ook dit jaar zal weder met 4 tientallen aan de competitiewedstrijden van den N. D. B. worden deelgenomen. Vijf nieuwe leden gaven NED. CHR VROUWENBOND. De afdeeling IJmüiden en IJmuiden-Oost van den Ned. Christen Vrouwenbond mag weder een welgeslaagden dag in haar annalen boeken. J.l. Donderdag vertrok men in twee groote touringwagens van de welbekende Storm vogels naar Vlaardingen. Bijna 60 dames hadden gehoor gegeven om deel te nemen aan deze excursie; te on geveer 12 uur arriveerde men aan de Lever's Zeepfabrieken, waar men door de directie werd verwelkomd en waar door de directie eerst voor de inwendige mensch was gezorgd, wat door de dames op hooge prijs werd ge steld. Hierna werd men in twee groepen onder vakkundige leiding rondgeleid en werd deze mooie Nederlandsche industrie tot in de klein ste bijzonderheid aan de dames verklard en uitgelegd. Na deze mooie fabrieken werd naar Den Haag gereden naar het Zeiss Planetarum en werd de schoonheid van zon, maan en sterren bewonderd. Voor velen was dit geheel nieuw om deze natuurwonderen zoo dicht bij te kun nen bewonderen. Na met elkander gedineerd te hebben en Scheveningen te hebben doorgetoerd, werd bij tienen IJmüiden weder bereikt. De dames zullen niet nalaten het wakkere bestuur onder leiding van mevr. Swaan verder te steunen in deze mooie arbeid om geest en ver stand te ontwikkelen. NAAR DE BETOOGING VAN S.D.A.P. EN N.V.V. TE AMSTERDAM. Door den plaatselijken raad Velsen en Be verwijk is van de Alkmaar Packet een salon boot gehuurd om de betoogers uit deze streek te brengen naar de groote betooging van S. D. A. P. en N. V. V. op Zondag 16 September te Amsterdam. Vertrek 8.45 uur uit IJmüiden; uur uit Velsen (steiger Alkmaar Packet). Vertrek uit Amsterdam 's avonds zeven uur. De kaarten zijn aan de bekende adressen ver krijgbaar. NED. VEREEN. VOOR HUISVROUWEN. In het Vacantiekoloniehuis aan den Groe nenweg hield de afdeeling VelsenIJmüiden der Ned. Vereen, voor Huisvrouwen haai' ope ningsbijeenkomst in het nieuwe seizoen. Een groot aantal dames had aan den oproep van het bestuur gehoor gegeven, zoodat toen de presidente, mevr. de Boer-Harder de bijeen komst met een hartelijk speechje opende, de zaal stampvol was. Mevrouw Marie Hamel, welke hierna het woord verkreeg, hield een lezing over het anti- motpraeparaat Eulan, dat door het Indan- threnhuis in den handel gebracht wordt. Het onderwerp, dat onze Nederlandsche ac trice wel was toevertrouwd, werd door haar op boeiende wijze voorgedragen. Haar rede, welke doorspekt was met tal van geestige ge- dichtj'es van Clinge Doorenbos, oogstte groo- ten bijval. Tal van voorbeelden en praeparaten waren aanwezig, teneinde 'de demonstratie aanschou weiijker te maken. In de pauze werd een aantal keurige prij zen gratis verloot. i VELSEN BAZAR T. B. C.-VEREENIGING. Men schrijft ons: Gaarne willen we herinneren aan den ba zar ten bate van de Tuberculosebestrijding in de gemeente Velsen. Het Comité maakt zich op om de huizen langs te gaan, teneinde een bijdrage te vragen. Alles is welkom! Getracht zal worden zooveel mogelijk een ieder te be zoeken. De bedoeling is, over enkele weken met een auto rond te gaan om de toegezegde gaven op te halen. Wie iets heeft te missen zoekt dit alvast op en zet het klaar! Het comité hoopt op aller medewerking. Laat ieder, die het voorrecht heeft gezond te zijn denken aan de velen onder ons, die wachten op een plaats in een sanatorium; of denken aan de lijders, die verpleegd worden en wier beterschap een feit zou zijn, als de financiën er waren om hen nog langer de genezende frissche lucht in te laten ademen. Laten wij dan, 4, 5 en 6 October trekken naar de Theeschenkerij van Velserbeek. Het wordt daar zoo aantrekkelijk mogelijk gemaat. U zult er iets van uw gading vinden. Een kleinigheid, die u reeds lang in uw bezit wenschte, kunt u koopen aan de welvoorziene tafels óf u zult vermaken met de vele attracties. U kunt uw dorst lesschen met thee, limonade en ijs en smullen van allerlei heerlijkheden. Extra bussen zullen lederen avond na af loop rijden. Alles wordt met toewijding op gebouwd en kan door uw aller hulp een suc ces worden. Zaterdag 6 October, des namiddags 3 uur, zal voor de kinderen tegen een geringen, toegangsprijs de poppenkast worden vertoond. Tevens treedt op „de Familie Honolulu met het weerhuisje". De bazar is d$s avonds tot 12 uur geopend Een strijkje is aanwezig zoodat naar wij hopen voor oud en jong de bazar in Velser beek aantrekkelijk zal zijn. Komt dan allen en steunt het nuttige werk der T.B.C. Vereeniging. KANTOOR GEMEENTE-ONTVANGER. B. en W. stellen aan den raad voor, het per- veel Heidestraat no. 30 te IJmüiden, dat vroe ger dienst heeft gedaan als ambtswoning van een hoofd der school en dat aan de gemeente toebehoort, geschikt te maken als kantoor voor den ontvanger en van den ophaal- eri zich op. Na "de rondvraag sloot de voorzitter stortingsdienst. Zij vragen daarvoor een ere- deze jaarvergadering. diet van f 3030.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1