li VLAMMEN p i Het verkeer leidt B SfMMEMLJIM ID 'T IDEALE IR) n imi ixn f r\n n m imi flakkerden! BRANDEN DOOR velerlei oorzaak alom tot droefheid. De lijst waaraan nooit een einde komt. Auto met musici rijdt tegen de tram te Amersfoort. Op het kruispunt van de Barchman Wuy- tierslaan en de Daan D-ockemalaan te Amers foort is -tusschen een vrachtauto uit Almelo, waarop een aantal musici zat, dat op weg was naar het Lunapark te Laren, en een uit de richting Soesterberg komende electrische tram een 'botsing geweest. Door onbekendheid met den loop der rails stond de bestuurder plotseling voor de tram. Hij trachtte toen een botsing te voorkomen, door naar rechts uit te wijken, doch door deze manoeuvre raakte hij bekneld tusschen een lichtmast en een trans formatorhuisje. De lichtmast knapte geheel af, terwijl doordat de transformatoren ontzet werden, een kortsluiting ontstond. Ondanks de hevigheid der botsing werd slechts een der- op de auto zittende personen gewond. Met een zware hoofdwonde en ernstige inwendige kneuzingen is hij naar het ziekenhuis De Liehbeberg vervoerd. Zijn .toestand is zeer ernstig. De auto werd geheel vernield. Oud-veldwachter stak plotseling den weg over en werd gewond, Op den Oosterhoutschen weg onder dé ge meente Teteringen is de gep. chef-veldwachter van Raamsdonkveer toen hij per rijwiel plot seling den weg overstak door een auto uit Doorn aangereden. Zwaar gewond bleef hij liggen. Met een gecompliceerde beenbreuk en een zware hersenschudding is hij naar het ziekenhuis te Breda vervoerd. Motorfietser verongeluk met groote vaart. In de gevaarlijke bocht in de gemeente Goor is de heer A. de Jong uit Oldenzaal met zijn motorfiets in botsing gekomen met een vrachtauto. De motorrijder die met een groote snelheid reed, werd van de motorfiets geslin gerd en kwam op de cabine van den auto te recht. Hij had een dubbele beenbreuk en ern stige wonden aan hoofd en handen. Taxi rijdt in 't donker op een vrachtauto. Op den Utrechtschen straatweg nabij Vol- lenhove is 's avonds een ernstige aanrijding geweest. Een taxi, komende uit Utrecht, waarin zich het echtpaar Ds. Griethuizen uit Brussel bevond, reed op een stilstaande vrachtauto, De botsing geschiedde met zooveel kracht, dat de taxi vrijwel over de eene helft geheel werd ingedrukt. De inzittende dame werd op den weg geslingerd, terwijl de chauffeur bewuste loos achter het stuur bekneld werd. De heer Griethuizen had een hoofdwonde. De dame bleek er zeer ernstig aan toe te zijn. Behalve een beenbreuk had zij een zeer ern stige hoofdwonde. De drie patiënten werden naar de Rijksklinieken overgebracht. Daar de verlichting slecht was, had de politie handen vol werk om het zeer drukke verkeer in goede banen te leiden. Motorfiets botst tegen auto op de Weesperzijde. Op de Weesperzijde te Amsterdam Is een motorrijder tegen een auto gebotst. De bestuur der van het motorrijwiel en zijn duopassagiere beiden afkomstig uit Hilversum, werden weg geslingerd en liepen verschillende wonden op. Het meisje kreeg een hersenschudding en een diepe wonde aan het achterhoofd terwijl de motorrijder aan zijn beenen gewond werd. Fietser ernstig gewond na autobotsing. Te Blerick aan het St. Lambertusplein werd teen 24-jaiige kantoorbediende die per fiets uit de van Laerstraat kwam, door een perso nenauto uit Weert gegrepen en overreden. Met ernstige wonden aan het hoofd en met een gecompliceerde beenfractuur werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Venlo over gebracht. Zijn toestand is ernstig. Communisten zouden 18 Sept, naar Den Haag marcheeren. Zal de regeering betoogingen verhinderen? Oplossing te Krommenie schijnt nader te komen. Directie wil een nieuwe loonregeling invoeren In een gecombineerde vergadering der me taalbewerkers werd medegedeeld, dat de di rectie der Blikfabrieken zich schriftelijk bereid had verklaard een nieuwe loonregeling voor alle fabrieken, dus niet alleen voor Krommenie doch ook voor Delft, Weesp, Hillegersberg enz., in te voeren, op voorwaarde evenwel, dat de stakende arbeiders het werk zouden hervatten waarna de verbeterde loonschaal tot stand kon worden gebracht. Dit voorstel der directie werd op advies van het hoofdbestuur in beginsel aanvaard. Eenige afdeelingsbestuurders van de moderne en R.K bonden zullen zich nu met de overige stakers in verbinding stellen, tepeinde te vernemen, hoe die over het voorstel van de directie den ken. ,Ter gelegenheid van de opening van de Staten Generaal zouden de communisten van plan zijn een demonstratie te houden in Den Haag". Dit berichtten wij eenige dagen geleden en het wordt ons ook van anderen kant be vestigd. Volgens de Tel. zouden de communisten van plan zijn het Amerika arische systeem toe passen en in dagmarschen naar Den Haag op te trekken waarbij zij hoopten dat in verschil lende plaatsen geestverwanten zich zullen aansluiten. De werkloozen zouden in de eer- te plaats opgeroepen worden mee te gaan. Des nachts zou men verblijven in groote kampen. Men rekent erop dat deze opmarsch wel eenige dagen kan duren. De regeering voorziet echter het gevaar van ;zoo'n marsch: een actie van de communisten zal een tegenactie van andere politieke par tijen tot gevolg hebben. Er worden maatrege len genomen dat door een eventueele commu nistische optocht geen ongeregeldheden kun nen geschieden. Daarom zullen de communis tische „troepen" Den Haag waarschijnlijk niet bereiken. De spijkerplank was er weer, De eigenaar, die van niets wist, moet zijn taxi missen. In de Noord-Limburgsche gemeente Swal- men hebben ambtenaren van de invoerrech ten en accijnzen een smokkelauto aangehou den. Een uit Roermond afkomstige taxi naderde op den weg naar het gehucht Maalbroek. Op het haltgeroep van de ambtenaren reed de wagen met nog grooter snelheid door, doch de volgende post werd gewaarschuwd, zoodat de beruchte spijkerplank over den weg werd ge reed gemaakt. De taxi reed er overheen en kreeg lekke banden, waardoor hij in een sloot kwam. In de auto werd een groote hoeveelheid Duitsch margarine, die frauduleus ons land werd ingevoerd, aangetroffen. De bestuurder en een mede-inzittende wisten te ontkomen. Zij zijn later opgespoord en gearresteerd. Het bleken twee personen uit Roermond te zijn. De taxi, welker eigenaar van deze smokkelarij onkundig bleek te zijn, en de smokkelwaar zijn in beslag genomen. Twee indringers slaan man en vrouw bewusteloos. Almelosche omgeving ïs onveilig. Voor de-n tweeden keer is binnen een week een roofoverval geschiedt bij Almelo. Vorige week was het in een boerderij te Albergen, en nu is het in een boerenwoning te Bornebroek ge weest. In den macht van Donderdag op Vrijdag na melijk hoorde de 60-jarige bewoner buiten een hond janken. Hij meende dat het beest wel licht ziek was en ging het huis uit. Toen hij buiten kwam werd een zaklantaarn op hem gericht en kreeg hij van een man een harde klap op het hoofd. Daarna greep de kerel hem bij de keel en duwde hem zijn woning binnen, De vrouw van den aangevallene wilde te hulp komen maar ontving eveneens een s op het hoofd, waardoor zij een groote -wond kreeg. Toen de man uit zijn verdoovi-ng ontwaakte, zei hij tegen de indringers dat zij toch wel konden zien dat er niets te halen was. Blijk baar waren zij ook tot die overtuiging geko men. Zij zijn in ieder geval vertrokken zonder iets mede te nemen. Men veronderstelt -dat het dezelfde twee jonge kerels zijn geweest die de overval bij Albergen op hun geweten heb ben. DE HEER J. POSMA f Op 52-jarigen leeftijd is te Leeuwarden overleden de heer J. Posma, hoofdbedrijfs- leider der Staatsmijn Maurits te Lutterade. ROLBRUG BIJ GEERTRUIDENSBERG AANGEVAREN. De Rolbrug over de Donge nabij Geertrui- üenberg is zoodanig door een sleepschip aan gevaren, dat de brug ontzet is waardoor het scheepvaartverkeer gedeeltelijk en het rijver- keer geheel gestremd is. Vermoedelijk zal de Rolbrug niet v-oor Za terdagavond hersteld zijn, daar deze opgevij zeld moet worden, wat veel tijd in beslag zal nemen. De voetgangers werden eerst per roeiboot overgezet, maar later is door de Spoorwegen toestemming gegeven, dat voetgangers en rij wielen over de spoorbrug mogen gaan* Nederlandsche werkgevers bespreken den toestand. De heer H. P. Gelderman heeft te Apeldoorn met een uitvoerige rede de algemeene verga dering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers geopend. „Het dieptepunt der crisis schijnt voor som mige landen nog niet voorbij te zij-n. In Duitschland heeft men blijkbaar met groote moeilijkheden te kampen". Buitenlandsche maatregelen, boycot-actie en protectionisme, meende de spreker als oor zaken te moeten kenmerken. ,In Amerika experimenteert men nog steeds. Meer en meer blijkt, dat het succes maar matig is," zeide spreker. Tegen industriebanken had de heer Gelder man bezwaar, hoe enthousiast men er aanvan kelijk ook voor kon zijn. „Ons land kan over het algemeen niet bogen op een geleidelijke verbetering in het bedrijfsleven gedurende het af-geloopen jaar, terwijl de vooruitzichten ook allesbehalve roos kleurig zijn. De bezuinigmgspolïtiek der regeeerïng heeft spreker met voldoening gevolgd. Dit is de eenige consequentie voor het behoud van den gouden standaard. Toch zou men nog verder kunnen gaan/Het lijkt er op alsof men nog te veel op een opleving speculeert. Behalve zware belastingen drukt op onze bevolking de last van de steunmaatregelen. Het Verbond heeft zich nooit tegen steun- verleening gekant, maar men vraaigt zich toch af waar dit naar toe moet. Voor de landbouwcrisissteun alleen moet reeds f 220 millioen per jaar opgebracht wor den. Over de Japansche concurrentie sprak de heer Gelderman tenslotte. De daling van de yen maakte concurrentie zeer moeilijk.Scherp ingrijpen van de Indische regeering lijkt spre ker noodzakelijk, indien Japan profiteert yan den langen duur der conferentie, j De brandweer oefende juist. Te Well in Limburg is door onbekende oor zaak brand ontstaan in de woning van den heer G. Kessels. Het vuur werd aangewakkerd door een sterken wind en breidde zich spoedig uit, zoodat er gevaar bestond, dat ook de om het perceel gelegen gebouwen door het vuur zouden worden aangetast. De gemeentebrand weer van Well was voor een oefening uitgerukt en was spoedig ter plaatse. Door krachtdadig optreden wist men de belendende perceelen te sparen, doch het huis van -den heer Kessels brandde geheel af. Het grootste gedeelte van den inboedel heeft men weten te redden. De schade wordt door verzekering gedekt. Dorschmachine sticht brand. Varkens en hond verbrandden. Te Oerle is een kapitale boerderij afgebrand. De brand is waarschijnlijk ontstaan, doordat vonken uit een dorschmachine, die gedreven werd door een benzinemotor, in een hoop kaf vielen. Het kaf vloog direct in brand en het vuur sloeg over op het stroo en het gedorschte koren in en buiten de schuur. De geheele boer derij stond in een oogwenk in lichterlaaie. De geheele oogst, die in de schuren lag opgesla gen, werd vernietigd. Niets kon worden gered. Drie varkens en een waakhond zijn in de vlam men omgekomen. De inboedel en de perceelen waren laag verzekerd. De verbrande boerderij lag midden in de hei tusschen Oirschot Oerle en was voor de brandweer onbereikbaar. Trouwens deze zou wegens gebrek aan water toch niets hebben kunnen uitrichten Brandweer rukte maar niet uit. Te Zeelst is brand uitgebroken in de Vei- straat. De brand was in de schoorsteen ont staan. Het huis, dat gedeeltelijk met riet was bedekt, brandde geheel af. Eenig huisraad kon worden gered. Het pand was laag, de in boedel was niet verzekerd. Aangezien er geen blusehwater aanwezig was, is de brandweer niet uitgerukt. Het Crisiscomité vraagt den minister om meer geld. Regeeringsbijdrage zal 100.000 meer zijn voor 1935. Turf maakt brand, Vermoedelijk door onvoorzichtigheid bij het in den oven werpen van turf is brand ontstaan in een turfloods van een steenfabriek in den Spreeuwenhoek te Ouderkerk aan den IJsel. De l-oods brandde geheel af, ongeveer 5000 turven gingen verloren. De brandende oven kreeg door de gunstige windrichting geen schade. Dieven wierpen pakjes van de eene auto naar de andere. Een nieuwe wijze van stelen ïn 't Gooi. Onlangs werd te Amsterdam een chauffeur gearresteerd, verdacht van heling van gesto len balen suiker. Bij het door de politie inge stelde onderzoek werd de suiker teruggevonden in een perceel begraven onder den vloer. Bij het verdere onderzoek heeft de politie n-og vijf verdachten gearresteerd. Bij de huiszoekingen, die de politie ten huize van de gearresteerden heeft verricht, werden op verschillende daarvoor minder geschikte .aatsen van diefstal afkomstige goederen aangetroffen, die waren verborgen in de kachel, in een peluw, achter het behang, enz. De gearresteerden bekenden de goederen gestolen te hebben van auto's die regelmatig dienst doen op het Gooi. Wanneer het donker geworden was, gingen zij met een auto vlak achter de bestelauto rijden, waaruit men voor nemens was goederen te ontvreemden. Een der aangehoudenen klom dan op de bestelauto en wierp pakjes naar den eigen, achter de bestel auto rijdenden wagen. Door de politie te Muiden en Barneveld is eveneens een onderzoek ingesteld. Onder de zes verdachten bevinden zich twee ouwen. Deze vrouwen zijn niet in hechtenis gehouden. De vier andere personen zijn voor den offi cier van justitie geleid. TOEVAL GEKREGEN ONDER WATER? Het personeel van de gemeentelijke bad- en zweminrichting te Zwolle kwam bij het slui ten van de inrichting tot de ontdekking dat een van de kleedkamertjes nog kleeren lagen. Het bleek dat de kleeren van een onge veer 18-jarigen jongen waren. Onmiddellijk werd de badinrichting onderzocht en toen werd het lijk uit het bassin opgehaald. De jongen was een lijder aan toevallen, en hoewel aan het zwemmen voor hem gevaren waren verbonden, maakte hij toch vrij regel matig van de inrichting gebruik. Hij heeft vermoedelijk onder water een toeval ge kregen, DORSCHRIEM VLIEGT BOER IN HET OOG. Bij het dorschen van rogge werd te Ernst een man zeer ernstig aan het gelaat gewond, doordat de 20 M. lange riem van de dorsch machine sprong en hem in het gelaat trof. Ernstig bloedend zakte hij in elkaar. De toe stand van den gewonde is zeer ernstig. Hij zal vermoedelijk een oog moeten missen.. De politie heeft de riem in beslag genomen. Buitenlanders moeten het land verlaten. Zij kwamen met een ander doel dan zij zeiden. Naar men weet, kent het Nationaal Crisis- comité behalve den algemeenen steun, waar voor het Nederlandsche volk op allerlei wijzen de gelden bijeenbrengt, nog een speciale steun actie voor werkloozen om in zeer noodzake lijke gezinsbehoeften te voorzien. De gelden daarvoor worden gevonden uit een post van f750.000 op de begrooting van het Departe ment van Sociale Zaken ten behoeve van het Nationaal Crisiscomité uitgetrokken, terwijl de deelnemende gemeenten elk voor haar deel een gelijk bedrag beschikbaar stellen als van het Comité wordt ontvangen. Het N. C. C. heeft zich onlangs tot den mi nister gewend met de vraag of de uitgetrok ken som v-oor 1935 niet zou kunnen worden verhoogd. Door den langen duur der crisis immers wordt de behoefte aan voorziening in dezen extra nood steeds grooter. Het comité achtte het daarom gewenscht, dat voor de berekening van de bijdragen per gemeente mede van den maatstaf van f2.50 per werklooze zou worden uitgegaan en niet van f 2,10 zoo als in 1934. Bovendien is het aantal werkloozen stijgend. Door het één en ander zou, naar het N. C. C. vaststelt, met de aangegeven som v-oor 1935 moeilijk kunnen: worden volstaan. Wij vernemen thans, dat de minister van Sociale Zaken aan het Nat. Crisiscomité heeft bericht, -dat overeenkomstig den uitgedrukten wensch de Rijksbijdrage voor 1935 met f 100.000 zal worden verhoogd. Naar en van school. Leeftijdsbepaling bij K. B. Bij K. B. is bepaald, dat kinderen, om tot een school voor gewoon lager onderwijs te worden toegelaten hetzij vóór 1 April hetzij vóór 1 September van het kalenderjaar, waar in de toelating geschiedt, den leeftijd van zes jaar moeten bereiken, of bereikt hebben, al naar gelang de klasse, waarin zij worden geplaatst, in de eerste of in de tweede helft van het kalenderjaar aanvangt. De kinderen, die een school voor gewoon lager onderwijs bezoeken, moeten die school verlaten, wanneer zij de klasse d-oorloopen hebben, waarin zij bij het bereiken van den vijftienjarigen leeftijd waren geplaatst, in dien die klasse binnen de eerste zes leer jaren valt DUIZENDEN GAAN NAAR TEXEL Het bezoek aan het eiland Texel neemt eik jaar toe. Velen brengen er hun vacantie door. In Juli en Augustus werden met de booten van T.E.S.O. niet minder dan 49721 personen. 2080 rijwielen en 1265 auto's vervoerd, wat resp. 3058, 2503 en 202 meer is dan in dezelfde maanden van 1933. Jhr. Mr. D. J. de Geer verlaat „De Nederlander". Jhr. Mr. D. J. de Geer is als hoofdredacteur van het dagblad De Nederlander afgetreden. Gezondheidsredenen hebben hem tot dit be sluit genoopt, dat hij met groot leedwezen heeft genomen, zooals hij schrijft in zijn „Ten Afscheid". De hoofdredactie bestaat nu uit dr. Ph. J. Ivenburg, prof. dr. P. Lieftinck, mr. G. E. van Walsum en prof. dr. J. de Zwaan. Als voor zitter van de commissie van hoofdredactie treedt mr. G. E. van Walsum op. Zoo gaat het niet langer! Aan het Drielsche veer worden alleen voet gangers en wielrijders per bootje overgezet, Wegens den onhoudbaren toestand hebben B. en W. van de gemeente Renkum telegrafisch tot den minister van Waterstaat - het verzoek gericht, om maatregelen van voorziening te treffen. DIOPHA VERSTERKINGSMIDDEL f 0.60 void 1 maand f 1.60 void 3 maanden Nederlandsch Fabrikaat. In alle Apoth. en Drog. (Adv. Ingez. Med.) LANGS HET STRAND. Zandvoort. Het was volkomen stil in de natuur, blad stil; „blak", zooals de zeeman zegt. De lucht was geheel bedekt en er lagen rimpels in de luchtbedekkin-g, waarin de regen scheen opgerold en vastgehouden. Aan het Zan-dvoortsche strand heerschte rust; de drukte van het seizoen was verdwe nen. Overal prijkten weer de bordjes: Kamers te huur en men was hier en daar bezig de in ventaris van het strand naar beter berg plaats te vervoeren. Rimpelloos lag het zeevlak in parelmoere kleuren; alleen op de banken krulden zich loom de makke brandingskopjes. Helder was het zicht; de pier van IJmuiden was duidelijk, sterk opdoemend, zichtbaar. De motorschuitjes, het zeil geheschen tot breking van de deining, die altijd in het wa ter is, gingen ter kustvisscherij en de smook van de afgewerkte ruwe olie lag als een zwarte wolk op zee. Aan den einder koepelde een rookwolk, die uitgebraakt was door een stoomboot, waarvan slechts de masttoppen zichtbaar waren. Een driemastschoener, in deze tijden wel unicum, had de zeilen gestreken daar het windstil was en bewoog zich voort op zijn motorkracht. Meeuwen wiekten zich geruischloos voort langs de vlo-edzoom of stonden visschend in het aanspoelende zeetje. Een enkele bader, die de zee nog niet kort vaarwel zeggen, zoolang het weer nog niet de ruwheid van den herfst had aangenomen, profiteerde van de heerlijke afspoeling van het reine zeewater. De vlet van de Z. R. B., weldra gedoemd1 tot volkomen rust, werd met kwieken roeislag tusschen de banken gestuwd. Een enkel vuurtje brandde nog op strand, waarop vermoedelijk het potje werd gekookt van een tentbewoner, -die van het grootsché der zee nog niet kon scheiden. Grootsch was het nog aan zee. Het scheert een gewijde lente, waarin het rumoer van de wereld was verstomd. De eenzame mensch voelt zich dan opgeno men in het groote geheel en kan rustig al dit grootsché tot zich laten doordringen. Veel daarbuiten schijnt hij dan niet noodig te hebben. Alles spreekt tot hem van de reinheid1, did in de schepping is en waarin het hoogste we zen dier schepping d-e mensch vaak zooveel troebelheid brengt. Maar nu ademde het alles rust en harmo nie. Geen enkele klank stoorde het geheel. Even glim-pte een gouden streep door het wolkfloers en het parelmoer van de zee rea geerde daarop met een gulden schakeering. Voort stuwden de kustvisschers, voort pufte! de driemaster, voort trok de rookpluim aart den einder. Want het leven kent géén rust, hoe gebrek kig de mensch zich ook soms kan gevoelen in zijn heerlijke droomstemming. Zooals de zee straks weer zal worden op gejaagd d-oor den stormwind, zoo wordt dé mensch telkens gerukt uit zijn droomstem ming door het brandende leven, dat geen rust kent. Venniljoenrood kleurde de rafels vart het wolk-gordijn. Vredig lag nog het Zandv-oortsche strand* Vorst van Geleen mag geen vorst meer zijn. Hij is nu als advocaat beëedigd. Voor de Maastrichtsche Arrondissements rechtbank is een advocaat beëedigd-. Di:t is op zichzelf niets bijzonders maar wat er bij komt wel. De beëedigde advocaat is namelijk de Vorst van Geleen. De vorst van Geleen zelf, die van zich heeft doen spreken -dooi* rechten te laten gelden op dezen titel, die de belangrijkste was van een heele serie fraaie voorvoegsels. Hij meende ook aanspraak te 'kunnen maken op het vorstendom Geleen, en beschuldigde adel lijke families dat zij op zijn -terrein woonden. Hij wilde als landheer optreden en het resul taat was dat hij velen op kosten joeg en an deren aan het lachen bracht. Nu hij heeëdi-gd is, is dit afgeloope-n. Alleen als hij verzekerde zich rusti-g te zul len gedragen, werd hij tot -de balie -toegelaten. Want zijn actie voor zij-n vorstendom hiel-d nota bene ook critiek in op de. souverei-ne rechten van den Staat der Nederlanden. Dat zat er namelijk onverbreekbaar aan vast Het stukje Limburg, dat men sinds den Eransohen tijd als stukje Limburg kenmerkte, is nu prijs gegeven. De vorst van Geleen is advocaat gewonden. De vorst van Gelee-n is niet meer.... Toren van Delftsche Nieuwe Kerk moet herzien worden. Twaalf vreemdelingen zijn over de grens ebracht. Van den Nederlandsch en consul hadden zij een visum gekregen doch toen ge bleken is dat zij voor een ander doel hier in "iet land^vertoefden dan waarvoor zij- zegden dat zij kwamen, zijn zij over de grens ge leid. Een groot aantal buitenlanders zet hier za ken op. Dat is de oorzaak dat 2 a 300 van hen geleidelijk uit ons land zullen vertrekken. Zij krijgen voldoenden tijd om hun zaken te li quideeren, doch wanneer het zoover is moe- ten-zij- het land uiti Wat ƒ280.000 zal kosten. Bij het door den dienst van Openbare Wer ken en de commissie voor de Monumenten zorg ingestelde onderzoek naar den toestand van den toren van de Nieuwe Kerk te Delft is gebleken, dat tengevolge van verweering, verzakking, doorroesten van ankers en andere ouderdomsgebreken de toestand van het bouw werk van zoodanigen aard is, dat het ge wenscht is, om spoedig tot omvangrijke res tauratie over te gaan. De totale onkosten van de restauratie wor den geraamd op f 280.000 Het Rijk zal 50 pet., de provincie 20 pet en de gemeente 30 pet bijdragen, De Kroon vergat iets De kantonrechter te Zwolle heeft artikel Q eerste lid nieuw van het motor- en rijwiel reglement, houdende verbod voor het zonder noodzaak links houden, onverbindend ver klaard, omdat de kroon door dit verbod niet te beperken tot openbare wegen, haar wet gevende bevoegdheid in deze te buiten is ge gaan. De verdachte werd ontslagen van rechtsvervolging. TER DOOD VEROORDEELDE BEGENADIGD, WEENEN, 6 September. Hoelzer heeft gratie gevraagd. Zijn straf is -thans veran derd in levenslange zware kerkerstraf. WAT ONZE BELANGSTELLING WEKT. Eigenaardig gebruik. In sommige strekert van Pruisen is het de gewoonte om de deur van het huis, dat een pas getrouwd paar zal betrekken, met gebroken aardewerk te bom bardeeren. Een vogelbelasting. In Japan heft mert belasting van kanarievogels. NIEUWS UIT INDIE. Verbod van vergadering moet normaal worden geacht."- Resident van Sumatra's Westkust nam steekproeven. PADANG, 7 September (AnetaV De Resi dent van Sumatra's Westkust maakte de uit slag bekend van de steekproeven, die geno men zijn ter vaststelling van den po-litiekeri toestand in het gewest. Hieruit is hem ge bleken dat -de animo voor politieke actie zoo groot is, dat bij toelating van openbare ver gaderingen (welke materie een onderwerp van het steekproevenonderzoek uitmaakte), een herhaling van de situatie opgetreden in de tweede helft van 1931 tot de eerste helft van 1933 te verwachten is. „Men heeft nog niets of heel weinig ge leerd", zoo luidt het rapport. De beperking van het recht van vergaderen moet dus nog geruimen tijd worden gehand haafd. Wellicht is het beter om deze beper king voortaan als normaal te aanvaarden. Speciaal vestigde de Resident in zijn rapporti de aandacht op de verpoliltiekte jeugdbe weging,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2