HET NIEUWE AVONDBLAD Miss Europa. De B.B.C. zender te Droitwich. ADVERTENTIëN, QPoroTOa, VOOR DIT BLAD WOKBE!, KO^S OPG„ m pE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. '19e JAARGANG No. 263 DINSDAG 11 SEPTEMBER 1934 NMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers I zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 1 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; j 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf oi mee* abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéve» zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachten* deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank té Schiedam. IJMUIDEN HERVORMDE KERK AAN DEN VELSER- i DUINWEG HEEFT EEN WINDVAAN. Zaterdagmorgen is de windvaan op de nieuw gebouwde kerk aan den Velserduinweg ge plaatst. Dit uiteraard nogal moeilijk werk heeft een goed en vlug verloop gehad. Op den toren, prijkt nu eens een windvaan, die (het wapen van Velsen voorstelt en geheel in ■rood koper is uitgevoerd. De vaan heeft een gewicht van pl.m. 25 Kilo. De omwonenden kunnen nu terecht weten „uit welken hoek de wind waait". f 104.99 VOOR DE SCHOOLVOEDING. Na aftrek der noodzakelijke onkosten is f 90.19 aan het comité voor schoolvoeding ter ihand gesteld. De Harmoniekapel ..De Eendracht" kwam met 40 man. Velen offerden hun vrijen tijd voor het goede doel. Het voorloopig comité zegt aan allen, die tot het welslagen hehhen medegewerkt, op recht dank. Laatste opgaaf f 788.53 ------- 90.19 1.— 2.50 1.— 1 1-— 1 Batig saldo collecte Inget. op de lijst Br P. D. P. D. J. R. V. Th. J. P. Totaal f 886.22 Bovendien is door de wed. K. f 1.per maand en door den heer L. f 2.50 per maand, gedurende de voedingsperiode, toegezegd. VERGADERING COMITé SCHOOL VOEDING. Woensdagavond 8 uur zal het voorltoopig' Comité Schoolvoeding op het Raadhuis een Vergadering houden. „JULIANA" NAAR HET CONCOURS TE HEEMSTEDE. Dé Christelijke muziekvereeniging .Juliana" «dir. P. Klut heeft besloten om, aan het in No vember te Heemstede te houden solistencon cours,' deel te nemen. Er zal in verschillende (klassen worden deelgenomen met drie kwar tetten, een trio en een duo. HET BERGEN VAN DE LUSITANIA. Met het bergen van de schatten uit het wrak van de Lusitania zal binnenkort worden begonnen. Er liggen waarden tot een bedrag van honderden millioenen op den zeebodem. Ongeveer een paar geleden werd een combi natie in Engeland gevormd, die zich tot doel stelt te probeeren de groote hoeveelheden goud en andere voorwerpen van waarde uit het schip van den zeebodem naar boven te brengen. Thans is men gereed gekomen met de voor bereidende werkzaamheden en eerlang kan het stoomschip Starnin, dat hiervoor speciaal werd ingericht, zijn groote taak beginnen. Zooals bekend werd de Lusitania ongeveer 18 jaar geleden door een Duitsche duikboot beschoten en zonk onmiddellijk zonder dat iets gered kon worden. Dit prachtige en om zijn luxe veel besproken schip had 150 mil- lioen dollars aan goudgeld en 50 millioen dol lor aan goudstaven aan boord. Behalve deze fabelachtige waarde was er nog een ka pitaal aan briljanten, bestemd voor diamant handelaren in Antwerpen, alsmede een paar brandkasten vol met kostbare steenen, en paarlen als eigendom van een Indischen maharadjah! Als men hierbij nog optelt, wat de passagiers persoonlijk nog bij zich hadden, blijft men niet ver van de waarheid als men beweert, dat er voor een waarde van meer dan honderd millioen aan hoord van deze mailstoomer was. De „Lusitania" ging niet ver van de Iersche kust ten onder. Wat den bergers het meeste belang in boezemt is wel de beroemde diamant „Kalif". toebehooren aan de echtgenoote van een Amerikaanschen staalkoning, die tachtig ka raat weegt. Het moet niet zoozeer de waarde van den steen zijn, die hem zoo aantrekkelijk maakt, dan wel de zuiverheid en de glans, welke door geen andere steen worden over troffen. Het zal evenwel geen gemakkelijk werk zijn al die rijkdommen boven water te brengen. Een eerder ingesteld onderzoek heeft uitge wezen, dat het wrak weliswaar op zand bodem rust doch overdekt is met een dikke laag klei, welke zoo hard is als rotssteen. En dan de schaaldieren niet te vergeten, welke zich op het wrak hebben gehecht en een levend pantser vormen. Vóór de duikers het schip zullen kunnen bereiken zal men ge noodzaakt zijn met dynamiet openingen te maken. Volgens het geldend recht behoort de buit aan de vinders en bergers maar niettegen staande dat heeft het bestuur van de combi natie zekerheidshalve een overeenkomst ge maakt met de reederij van de' Lusitania. zoodat men later gevrijwaard is van even- tueele langdurige en kostbare processen. Volgens deze overeenkomst zal 75% van de geborgen waarde aan de bergers worden toe gekend. Men zal, geheel werkende volgens de meth J den der bekende Italiaansehe bergers van de „Artiglio" trachten nog voor den aanvang van het winterseizoen een begin te maken. Opdat, wanneer men tengevolge van de beruchte Atlantische stormen het werk zal moeten staken, met de overtuigende bewijzen van de mogelijkheid tot het naar boven bren gen dezer verzonken schatten, zal met de i definitieve berging vroeg in het voorjaar een aanvang zal kunnen worden gemaakt. MACHINESCHADE. De stoomtrawler Invierno IJm. 158 is hier van de visscherij binnengekomen met machine schade. De schade wordt alhier gerepareerd. BOOM GETROFFEN. Op het Snelliusplein is een boom door den bliksem getroffen en midden door gebroken. De boom is neg niet verwijderd en hangt nog met de takken op straat. VELSEN OVERZICHT VAN DE ARBEIDSBEURS. Bieden zich aan: A. Bouwvakarbeiders: Behangers 3, be tonwerkers 43, opzichters 4, fundeeringswer- kers 2, grondwerkers 110, metselaars 27, op perlieden 27, schilders 14, straatmakers 12, stucadoors 4, timmerlieden 100, uitvoerders 1. voegers 3. B. Metaalbewerkers: Bankwerkers 95. bran ders 2, constr. werkers 4. electriciens 8. gas fitters 1. handlangers 3. horlogemakers 1, ketelmakers 14, klinkers 4, koperslagers 1, metaaldraaiers 16, metaalschavers 1, metaal schilders 3, metaalslijpers 1, pijpwerkers 4, monteurs 10, motordrijvers 3, plaatwerkers 19. rijwielherstellers 2, scheepmakers 1, scheeps timmerlieden 9, scheepstuigers 4, smeden 7, staaldraadsplitsers 1, stokers 39, tegenhouders 1, voorslaanders 1, vormers 2, vuurwerkers 11, ijzerwerkers 1. C. Houtbewerkers: Mach. houtbewerkers 7, kuipers 12, mandenmakers 6, meubelmakers 2, rietmattenmakers 1, stoffeerders 1, zagers 4. D. Visscherij-personeel: Totaal 245 w.o. kok 12, machinisten 71, stokers 76, visschers 86, havenarbeiders 112. E. Kantoorpersoneel: Bedienden ml. 27, idem vr. 6, musici 2. F. Huishoudelijke beroepen: Dagdienst boden 4, werksters 5, winkelbed. vr. 1, fa brieksarbeidsters 3. G. Diverse beroepen: Drukkers 1, letter zetters 4, aardewerkers 1, glasbewerkers 1, kleermakers 3, waschmeesters 2, rubberbe werkers 1. schoenmakers 3, zeilmakers 3, bak kers 22, bierbottelaars 2, broodbezorgers 3. koks 1, sigarenmakers 2, slagers 8, bloemisten 6. landarbeiders 3. tuinders 14. magazijnbe dienden 4, reizigers 12. winkelbedienden 7, bakkenschippers 14, chauffeurs 38. dek- knechts 9, expeditieknechts 1, kellners 4, kraanmachinisten 3, matrozen 2, pakhuis knechts 2, schippers 2. sleepb. kapiteins 7. stuurlieden 4. voerlieden 9. controleurs 4, incosseerders 7, portiers 4, opzichters 2. H. Zonder vakkennis: Losse en fabrieks arbeiders 490. Personen beneden den leeftijd van 18 jaar: A. Bouwvakarbeiders: Straatmakers 1, timmerlieden 1. B. Metaalbewerkers: Bankwerkers 4, elec triciens 5, monteurs 1, rijwielherstellers 2, smeden 2. C. Houtbewerkers: Stoffeerders 1 E. Kantoorpersoneel: Bedienden ml. 9, idem vr. 6. F. Huish. beroepen: Dagdienstboden 5, dienstb. dag en nacht 1, naaisters 1, fabrieks arbeidsters 2. G. Diverse beroepen: Schoenmakers 1, bakkers 1, slagers 2, loopjongens 2. H. Zonder vakkennis: Losse en fabrieks arbeiders 23. (Te Hastings is Miss Finland uitgeroepen tot Miss Europa). Ik heb de eer niet, u te kennen, Schoone Miss Finland, bovendien, Heb ik, hoe vreemd het moge klinken, Zelfs uw portret nog nooit gezien. Maar, als 'k mijn geestesoog laat werken En mijn gewone oogen sluit, Dan kan ik mij uw beeld verbeelden, Zoo ziet gij ongeveer er uit: Twee oogen van een klare diepte. Twee wangen, zacht en teeder rond, Een fijne neus, twee kleine oortjes, Een gaaf gebit, een kleine mond; Een kroon van permanente lokken, Die zachtfluweelig glanzend zijn, Een onberisplijke gestalte, In de volmaakte slanke lijn. Gij zijt gekroond tot Miss Europa, De schoonste van een zestiental. Gij wacht nu op de eer en glorie, Die u dien titel brengen zal. Men zal nieuwsgierig naar u staren Op elk moment van eiken dag. Een fotografenheir zal vragen, Of het u even kieken mag. Men zal u mooie kleeren sturen. Voor de reclame, snapt u wel? Gij krijgt zelfs mogelijk een auto Van 't aller-allernieuwst model. Men zal u vleien en vereeren, Gij wordt als nooit tevoor verwend, Men zal u ongetwijfeld spreken Over een filmengagement. En dat zal duren nou, wat wilt u, 't Komt mij niet op een maandje aan, Ik wil royaal zijn, dus zes maanden, Maar dan is 't met de pret gedaan. Dan zal de wereld u vergeten, Dan is het sprookje zeker uit, En dikwijls hebben zulke sprookjes Nu niet zoo'n bijster fraai besluit. Uw schoonheid wordt niet overtroffen Miss Finland, wel gefilsiteerd, Toen koos men u tot Miss Europa, Miss Finland, wel gecondoleerd. P. GASUS. COLLECTE VOOR BESTOLENEN. Eenigen tijd geleden, werd aa.n de papierfa briek een rijwiel ontvreemd. Uit de opbrengst van een collecte hebben collega-arbeiders een nieuwe fiets gekocht. Ook zijn vijf nieuwe plaatjes gegeven aan hen wier plaatjes wa ren ontvreemd. Het restant (ongeveer f 8) zal worden ter hand gesteld aan de vereeniging voor T B.C. bestrijding. VELSER-ZWEMINRÏCHTING. Het aantal bezoekers in de afgeloop6n week bedroeg 1.449. Op Zaterdag, 1 September werd het hoog ste aantal genoteerd 343 Zondag, 2 September waren er slechts 56 bezoekers. DE SCHEEPVAART. In de afgeloopen week kwamen voor de ha vens in onze gemeente aan 12 zeescnepen, waarvan 5 voor de Hoogovens, n.l. 1 met erts, 1 met steenkolen en 3 om te laden; benevens 8 voor IJmuiden, waarvan 1 met makreel, 1 met ijs en 1 onn te bunkeren. Voor de papier fabriek kwam in deze week geen enkel schip aan. Van de Hoogovens vertrokken in deze week 3 schepen met een lading ijzer, waarvan 1 voor Zweden, 1 voor Middellandsche zeehavens en 1 voor Noord-Amerika. DRIEHUIS R.K. VOLKSUNIVERSITEIT. De R.K. Volksuniversiteit „Driehuis-Sant poort' hield gisteravond haar jaarvergade ring. Bij de bestuursverkiezing werd de heer De Jong tot voorzitter gekozen. De overige functies zullen verdeeld worden onder de hee- ren J. J, Duin, N. J. Oudt, Jac. Molenaar en Van Dorp. De heeren Molenkamp en Dijkman wensch- ten geen herbenoeming. Dit jaar zal o.m. weer les worden gegeven in sociologie, economie, spreekkunst, esperan to, boekhouden, geschiedenis en eerste hulp bij ongelukken. Verder zal ook de cursus van het Werklieden-verbond worden gegeven. PATER WITLOX. Deze bekende pater, die het van metselaar tot missionaris-onderkening bracht, zal cp 25 en 26 September in ,,'t Huis te Velsen" een tweetal spreekbeurten komen vervullen. Een nieuwe sterke lange-golf-zender. (Van onzen Londenschen correspondent) De British Broadcasting Corporation heeft gisteren met een minimum van drukte haar nieuwen sterken lange golf-zender te Droit wich ingewijd. Zij had binnenlandsche er. buitenlandsche journalisten uitgenoodigd er getuige van te zijn. Een extra-trein bracht lien van Londen naar het bij Birmingham ge legen plaatsje, dat eens slechts wat binnen landsche bekendheid genoot als oord voor ge nezende pekelbaélen maar dat thans als zetel van een nieuwen beroemden radio-zender in ternationalen roep heeft gekregen. Dat Droit wich voor zijn stem internationale aandacht verwacht blijkt uit het embleem in steen, bo ven den ingang van het machinegebouw aan gebracht (de eenige versiering aan een pret tig aandoend gebouw in eenvoudige utiliteits architectuur, opgetrokken van beton, gemo delleerd en gekleurd op aangename wijze), waaronder men met hoop en instemming den volgenden tekst leest: NATION SHALL SPEAK PEACE UNTO NATION. In elke stadsstraat zou dit bouwwerk ook door zijn afmetingen een imposanten indruk maken. Hier, op de wijde golvende grasvelden van Worcestershire en aan de voeten van twee antenne-masten die zich 210 M. hoog in de lucht verheffen, lijkt het van eenigen afstand bezien laag en onaanzienlijk. De B. B. C. heeft deze zend-installatie die meer aan 2U0.Q00 heeft gekost laten bouwen teneinde nagenoeg alle bewoners van de Brit- sche Eilanden op een lange golf (1500 M-200 kilocycles) goede radio-ontvangst te geven. De zender heeft den ouden zender van Da- ventry (5xx) vervangen en werkt met een uit stralingsvermogen op de antenne van 150 Ki lowatt. Uit de deskundige voorlichting, welke de 200 bezoekers gedurende een rondgang, voor afgaande aan de eerste uitzending, ontvingen konden zij leeren dat zij omringd waren van de supreme scheppingen van radio-vernuft. Tot voor kort leende de lange golf minder dan de gemiddelde golf zich tot transmissie van muziek en zang omdat hooge tonen in het eindstadium der transmissie niet tot hun recht kwamen. In de nieuwe installatie is een modulatie-apparaat toegepast een in- genieuse noviteit in radio-techniek dat be werkt dat de klank van de viool hoog op de toonladder, die van de fluit en de piccolo aanzienlijk dichter bij zijn natuurlijke waar de komt dan tot heden bij ontvangst op lange golflengte het geval is geweest. Intelligente waardeering aan hetgeen hier technisch is volbracht kan een leek uiteraard bij een rondgang niet geven. Hij heeft ver nomen dat de dynamo's, gekoppeld aan reus achtige Dieselmotoren een stel van vier 20.000 volt spanning kunnen ontwikkelen. Uit het vertrek waar het vermogen wordt ge wekt, komt hij in de zalen waar het ge vangen wordt gehouden of vrij wordt gelaten om dienst te doen langs streng afgebaande wegen. Electrische kracht van deze grootte moet stevig geboeid en gekooid worden om ze in toom te kunnen houden. De boeien en de kooien zijn van dik. spiegelglas, van vlekloos blank metaal en van glad geslepen steen. Zoo krijgt men daar in dat gebouw in de wijdte van het landschap van Worcestershire een interieur van op het oog technische perfectie en voor het oog perfecte schoonheid-in-tech- niek. De 25 zendlampen, die de trillingen der klanken electrisch moeten meedeelen aan de antenne, worden door water en lucht koel ge houden. Er zijn er bij die meer dan 80 K.G. wegen en voor haar koeling 125 L. water per minuut noodig hebben. Water is de eenige stof, welke het station van dag tot dag van buiten-af moet ontvangen. Er zijn twee bak ken, die 300 ton oliebrandstof bevatten, vol doende om den zender drie maanden lang op volle kracht te laten werken. Elk apparaat heeft zijn duplicaat. Droitwich kan daarom in tijden van spanning en onrust, van oorlog of burgerkrijg" drie maanden lang nationale voor lichting blijven geven, aannemende dat geen vernietigende machten tot dit in het hart van het land liggend orgaan voor propaganda en publiciteit kunnen doordringen. De constructie der masten verschaft een verrassend effect. Deze ontzagwekkende ge vaarten zijn opgebouwd in stalen latwerk, vierkant en over de gansche lengte van de zelfde diktemet uitzondering van de ba sis die den vorm heeft van een pyramide op haar top gezet, en deze top is verankerd in een zwaar blok van beton. Zoo maken de masten den indruk van potlooden die op hun punten in evenwicht staan. Onze eerste kennismaking met hetgeen Droitwitch voor radio-ontvangst kan doen had plaats onder ongunstige omstandigheden Sprekers voor de weergeving van de muziek, die werd gespeeld in een Londensche studio, waren opgesteld op de galerij van het machi negebouw waar het gedruisch van de loopen- de dynamo's de lucht vulde. De keuze van de muziek voor de eerste uitzending deed veronderstellen dat de B. B. C. opzettelijk aan de gelegenheid een plechtig of historisch belangrijk karakter wilde onthouden. De regionale zender voor de Midlands wordt ook naar Droitwich verplaatst. Toen men tot het besluit was gekomen den nieuwen Droit- wich-zender van 150 Kilowatt te bouwen was de opzet de secundaire zenders, drie in getal, die op de gemiddelde golf het nationaal program van Daventry 5xx voor Londen, West-en Noord-Engeland uitzonden, af te schaffen. Het is echter niet zeker dat Enge land de ruimte, die hierdoor in den ether be schikbaar zou komen, prijs zal geven. Indien het dit wel deed zou de ontvangst van buiten- landsche zenders om en nabij die golflengten beter worden. Het voordeel voor de Engelsche luisteraars is vooral dat het nationaal pro gram in hun huizen beter (ook qualitatief beter) zal worden gehoord. En er is reden te veronderstellen dat dit ook zal gelden voor hen in Nederland, die het Engelsch nationaal program volgen. A. K. v. R. Londen, 7 September 1934 „Rupsenregen" in Zweden. Bij honderden neergekomen. Na de aankomst van de „Tabinta" te Amsterdam, verlaat de Koningin het schip. Links onderscheidt men de prinses die afscheid neemt van de officieren. De bewoners van de tuinstad Nockeby, nabij Stockholm, bemerkten tijdens een hevigen storm tot hun verbazing dat het rupsen re gende. Zij vielen zoo vertelt Reuter bij hon derdtallen tegelijk op de veranda's; er waren exemplaren bij van bijna 5 centimeter lengte. Volgens geleerden is de verklaring van dit verschijnsel zeer eenvoudig. Tijdens den storm werden de rupsen door wervelwinden van de bladeren opgenomen en op grooben afstand neergeworpen. TWEE ERNSTIGE SCHEEPSONGELUKKEN IN DE V. S. Naar uit Texarkana in den Amerikaanschen staat Arkansas wordt gemeld is aldaar een bcot, die 19 negers vervoerde, omgeslagen, ten gevolge waarvan 11 personen den verdrin kingsdood stierven. Te Saint-Louis in Missouri had een soort gelijk ongeluk plaats en verdronken zes per sonen. BRAND OP DE SANTA RITA GEBLUSCHT Het Amerikaansche s.s. „Santa Rita", aan boord waarvan in de nabijheid van het Pana ma-kanaal brand was uitgebroken, is kort na middernacht te Balboa aangekomen. De be manning is er in geslaagd, 't vuur meester te worden. De passagiers bevinden zich buiten gevaar. (Reuter.)

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1