De 31ste Jaarbeurs geopend. Nieuws in enkele regels Betalingsverkeer met Duitschland. Op gewone wijze via de Nederlandsche Bank. Wat men moet doen. De Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam deelt het volgende mede. Zooals bekend, moeten, ingevolge K. B. van 6 Augustus 1934, alle goederen die na 14 Augus tus 1934 uit Duitschland in Nederland wor den ingevoerd, betaald worden door stortin, Van het verschuldigde bedrag in Nederland sche guldens bij De Nederlandsche Bank. Aan gezien gebleken is dat nog altijd eenig mis verstand bestaat over de wijze waarop be doelde betalingen behooren te geschieden, wordt nogmaals medegedeeld, dat deze beta lingen bij de Hoofdbank, de Bijbank en alle Agentschappen van De Nederlandsche Bank kunnen plaats hebben op de gewone wijzen d.w.z. door middel van overschrijving van bank- of postrekening, of door storting in contanten en met gebruikmaking van de gewone formulieren. Er bestaat volstrekt geen bezwaar tegen, dat de debiteur voor de beta lingen in kwestie gebruik maakt van d-e be middeling van zijn particuliere bankrelatie, Bij de betalingen in kwestie behoort als te crediteeren rekening te worden opgegeven „De Nederlandsche Bank te Amsterdam, af- d-eellng Buitenland", terwijl voorts duidelijk en nauwkeurig opgave moet worden ge daan van den naam en het adres van den Nederland- schen importeur; den naam en het adres van den Duitschen exporteur voor wien het bedrag bestemd is en eventueel ook van den naam en het adres van de bankinstelling of firma in Duitschland'; door welker bemiddeling men wenscht dat het bedrag wordt uitgekeerd. „Met nadruk wordt verzocht deze gegevens niet bij afzonderlijk schrijven aan de Bank mede te deelen, doch te vermelden op het stortings- of giroformulier. Opgave bij afzonderlijk schrijven leidt in den regel tot vertraging in de afdoening'. Het kan aanbeveling verdienen bij de be taling een korte aanwijzing te geven omtrent het doel waarmede zij geschiedt, (bijvoorbeeld „ter voldoening van factuur-nr Dergelijke aanwijzingen dienen eveneens op het stortings- of giroformulier te worden ver meld." Voor het geval de factuur van den Duitschen exporteur in Reichsmark of in andere niet-Nederlandsche valuta luidt, dient het factuurbedrag te worden omgere kend in guldens naar den officieelen koers van d-e betrokken valuta op den laatsten werkdag voorafgaande aan dien van storting Het bedrag der vreemde valuta en de voor d-e omrekening gebezigde koers behooren in dit geval -bij de betaling-der g-uldens-mede op het stortings- of giroformulier aan De Neder landsche Bank te worden opgegeven. Tegelijk, met de betaling aan De Nederland sche Bank moet door den importeur van die betaling worden kennis gegeven aan het Ne- derlandsch Clearinginstituut te 'fi Gravenhage onder gebruikmaking van een door dat Insti tuut vastgesteld formulier. Van dit formu lier zijn, behalve bij het Nederlandsch Clea ringinstituut, bij de Hoofdbank, de Bijbank en de Agentschappen van De Nederlandsche Bank, zoomede bij een aantal particuliere banken en bankiers, gratis exemplaren ver krijgbaar. Toezending van dit formulier aan het Nederlandsch Cleiaringinstituut behoort door den importeur rechtstreeks te geschie den; het formulier moet dus niet aan De Nederlandsche Bank worden toegezonden. Bepaald is, dat de guldens die ingevolge bo venbedoelde regeling bij De Nederlandsche Bank zullen worden gestort, tot nader bericht zullen worden aangewend voor de liquideering van het „Sonderkonto" van De Nederlandsche Bank bij de Reichsbank, dat ingevolge de de- viezenregeling van 31 December 1932 geopend was. In verband hiermede zal d-e betaling van de Duitsche exporteurs te wier gunste door Nederlandsche importeurs guldens bij De Ne derlandsche Bank zijn gestort, tot nader be richt aldus plaats hebben, dat De Nederland sche Bank de tegenwaarde van de gestorte guldens aan de Duitsche begunstigden in marken doet uitbetalen ten laste van haar „Sonderkonto" voornoemd. De uitbetaling van de marken in Duitschland zal in den regel binnen enkele dagen nadat de guldens bij De Nederlandsche Bank zijn binnengekomen, haar beslag kunnen krijgen. Ten slotte wordt er nog eens uitdrukkelijk op gewezen, dat De Nederlandsche Bank de be voegdheid mist om geheele of gedeeltelijke vrijstelling te verleenen van het voorschrift, •dat na 14 Augustus 1934 uit Duitschland in Nederland ingevoerde goederen bij haar be taald moeten worden. Aan importeurs voor wie bedoeld voorschrift bijzondere moeilijkheden oplevert, wordt aangeraden die moeilijkheden j voor te leggen aan het Nederlandsch Clearing instituut te 's Gravenhage. Koningin door ontvangst getroffen. De Koningin ten zeerste getroffen door de verrassende wijze waarop zij bij haar aan komst te Amsterdam Maandagmorgen is ver welkomd, heeft den burgemeester der hoofd stad verzocht, hiervoor namens Hare Maje steit aan de talrijke personen, die aan deze begroeting hebben deelgenomen warmen dank over te brengen. De moord op Sonja Beugeltas. Dader wijzigt zijn verklaringen. Men zal zich herinneren, dat de da-der van het gruwelijke misdrijf in het banan-enpakhuis aan het Waterlooplein te Amsterdam, waaraan het 8-jarig meisje Sonja Beugeltasch ten offer viel, destijds heeft verklaard, dat hij zijn slachtoffer om het leven had gebracht en daarna naar de vliering had gebracht om het lijkje te verbergen. Wij vernemen thans dat de dader later op deze verklaring is teruggekomen en aan de Justitie, toen hem door haar erop gewezen werd, dat zijn verklaring niet juist kon zijn, een andere' lezing van het gebeurde heeft ge geven. Hierbij is o.m. vast komen te staan, dat het meisje zich krachtdadig tegen haar aan. ran-der heeft verzet en heftige tegenstand heeft geboden. Henric van Veldeken geëerd. Standbeeld te Maastricht onthuld. Onder groote belangstelling heeft te Maas tricht de onthulling plaats gehad van het standbeeld van Henric van Veldeken op het mooiste plein van Maastricht tegenover de bronzen deur van de St. Servaaskerk en recht tegenover den ouden St. Janstoren. De Minister van Onderwijs mr. H. P. Mar ch an t heeft een korte geestige toespraak ge houden waarna de onthulling van het stand beeld plaats had. Verscheidene kransen werden voor het standbeeld neergelegd, o.a. van het Al-g. Nederl. Verbond, wiens voorzitter P. J. de Kanter een re-de uitsprak. ■Het standbeeld werd tenslotte overgedragen aan de gemeente Maastricht. KIND IN EEN TOBBE VERDRONKEN. Het twee-jarig kindje van den heer H. uit Versiliënbosch -onder de gemeente Heerlen viei In een onbewaakt oogenblik in een tobbe water en verdronk. AANNEMEN VAN GIFTEN DOOR MILITAIREN. Zij moeten de veroorzaakte schade vergoeden. Het Hoog Militair Ge-re chsthof heeft uit spraak gedaan in de strafzaken tegen den sergeant-hofmeester S. en den sergeant-bot telier S„ die door den Zeekrijgsraad te Wil lemsoord onderscheidelijk tot 1 maand en tot maanden gevangenisstraf werden veroor deeld, wegens het als ambtenaar een gift aannemen, wetende, dat zij ham gedaan wordt teneinde hem te bewegen om, in strijd met zijn plicht, in zijn bediening iets te doen, (het aannemen van giften bij de betaling van leveranties). Het hof legde deze straffen voorwaardelijk op, -en stelde als bijzondere voorwaarde, dat -de veroordeelden de veroorzaakte schade ge heel zullen vergoeden. Omgangstaal in Hekelingen! Bij politieke debatten in de smidse. „Hoe zou bij ons anders de dag om komen?" Een -gewezen Kamerlid, de heer B. uit Heke lingen was in hooger beroe-p gekomen van een vonnis van den Rotterdamschen politierech ter, waarbij hij terzake van eenvoudige belee- dig'ing was veroordeeld -tot 100.— boete- sub-s. 20 dagen. De zaak werd Maandag voor het Haagsche Hof behandeld. De beleedigde veldwachter van Hekelingen, M., 'verklaarde, dat hij op 9 April j.l. in de smidse van K. aldaar was gekomen waar ook de verdachte en eenige andere inwoners naar gewoonte de gebeurtenissen van den c' kwamen bespreken. Getuige, die ook een stem ii-n het kapittel -had -mengde zich in de dis cus-sie en toen er op een zeker oogenblik eenige heeren, blijkbaar notabelen, voorbij -de smidse kwamen, die zich naar het gemeente huis begaven, heeft hij zelfs de opmerking ge maakt, -dat -die heeren maar .goede sigaren rooken, terwijl zijn salaris gekort werd. Een en ander werd een onderwerp van beraadsla ging. „En hoeveel verdien jij bier wel" vroeg de verdachte aan den Veldwachter, die zich haastte -het bedrag te noemen,zonder het kor ting-percentage te vergeten. Volgens getuige kreeg hij toen ten antwoord: ..Zoo da's veel te veel, je- doet er niks voor." Deze oiivriendelijkheid werd door getuige be antwoord met ide opmerking d-at verdachte tijdens zijn kamerlidschap vijf duizend gulden per jaar opstreek, en thans nog pensioen ge noot zonder er ooit veel voor te hebben ge daan. Ook deze opmerking viel niet in goede aarde en werd aanleiding tot de geïncrimi neerde woorden: „jou idioot, je bent gek, ze nuwlijder etc. etc. Drie andere getuigen hadden uit de uit latingen van den verdachte niets beleedigends bespeurd; integendeel het was de gebruike lijke Hekeling,sehe omgangstaal en het debat was dan ook met wedierzijdsche 'groeten ge ëindigd. Op de vraag van den president of er gere geld over politiek in -de smidse werd gespro ken, klonk h-et antwoord; „Ja zeker, hoe zou anders bij ons de dag omkomen." Verdachte zeide niet rechtstreeks te heb ben belee-digdhet woord „idioot" was door hem niet gebezigd, althans niet in dit verband wel zou hij hebben gezegd: „man wat maak jij je toch zenuwachtig, je doet als een gek" etc. etc. De Advocaat-Generaal vroeg ƒ80.boete subs. 10 dagen. De verdediger pleitte vrijspraak. In -de smidse van Hekelingen werd gisteren geen politiek „gepleegd', of het moet gister avond na de zitting van het Hof geweest. De heer A. C. R. Dreesmann 80 jaar. Tot officier ïn de Orde van Oranje Nassau benoemd. ALMITENTO BOEKTE 70.000 BEZOEKERS. Nu na -de sluiting van de Almitento de balans kan worden opgemaakt, blijkt, dat ongeveer 70.-000 betalende .personen de Almitento -in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam hebben bezocht. Maandagmiddag heeft de heer A. C. R. Dreesmann, de stichter van de firma Vroom en Dreesmann, die dien dag 80 jaar werd, op Looverhof te Bussum gerecipieerd. Onder de velen, die hun gelukwenschen kwamen aan bieden, was h-et gemeentebestuur van Bussum, De telegrammen werden bij paketten binnen gebracht, terwijl h-et aantal bloemstukken niet ver van de 100 af bleef. In den namiddag kwam telegrafisch bericht binnen, dat de regeering den heer Dreesmann tot officier in de orde van Oranje-Nassau heeft benoemd. Weer een nieuwe omroep- vereeniging. Uit Vara-actie-comité's voortgekomen. Te Amsterdam is opgericht de „Socialisti sche Arbeiders Radio-organisatie", kortweg' S.A.R.O. genoemd. Het initiatief hiertoe werd genomen door enkele van de zoogenaamde Vara-actie-comité's, die indertijd zijn opge richt als protest tegen het ontslag van den heer Zwertbroek als secretaris van de V.A.R.A, De nieuwe omroepvereeniging telt reeds een aantal afdeelingen, verspreid over het land. Na het verkrijgen van de Koninklijke goed-, keuring op de statuten, zal een verzoek om toewijzing van zendtijd worden ingediend. De S.A.R.O. wenscht buiten en boven elke partij politiek te staan. MINISTER SLOTEMAKER 40 JAAR PREDIKANT. Zondag a.s. hoopt minister Slotemaker de Bruïne te herdenken, dat hij 40 jaar geleden zijn intrede deed als Ned. Herv. predikant te Haulerwijk. In verband met dit jubileum is de minister voornemens dien Z-ondag een dienst te leiden in de Kievitskerk te Wassenaar. Behalve in de gemeente Haulerwijk, stond minister Slotemak-sr te Beilen, Middelburg, Nij megen, en Utrecht. Op 27 September 1916 werd hij kerkelijk hoogleeraar te Utrecht, welke functie hij vervulde tot 8 Maart 192-6, waarna hij voor de eerste maal als minister optrad. Liberalen tegen nieuwe belastingen. Ook tegen verdere bezuinigingen op defensie De Centrale Kiesvereenigingen in Drente en Groningen van „De Vrijheidsbond" hebben te Zuidlaren een landdag gehouden waarop de voorzitter der partij vooruit is geloopen op de houding der liberale kamerfractie bij de ko mende begrootingsdebatteii en het dan in te nemen standpunt. Het Kabinet zal, aldus spr., voor 1935 dan komen met een sluitende begrooting. Dat re sultaat stemt ons echter alleen tot verheu genis, wanneer het verkregen wordt zonder het stoppen van gaten door middel van nieuwe drukkende lasten op de bevolking. In de afgeloopen regeeringsperiode hebben wij, zoo zeide spr., tot ons zeer groot leedwezen moeten ervaren, dat de regeering voor het in evenwicht brengen van 's lands financieelen toestand de noodige maatregelen bijna uit sluitend vond in h-et opzetten der belastingen en nog la-ng niet genoeg in een drastische be zuiniging. Wij hopen dan ook op 18 September a.s. te mogen vernemen, dat het sluitend bud get verkregen zal worden, niet door nieuwe heffingen, maar door verdere bezuiniging en dat het ten slotte met de belastingverhooging voorgoed uit zal wezen Ten aanzien van de bezuiniging op de de fensie zeide spr., dat de liberalen bij het ko mende begrootings-overleg geen maatregelen dulden, welke nieuwe bezuiniging op leger en vloot inhouden. De liberale Kamerfractie zal nog niet gaan aandringen op opheffing van den steun aan den landbouw, omdat deze tak, op export voor namelijk aangewezen, zoo bijzonder afhanke lijk is van de maatregelen in het buitenland. Maar zij zal toch pogen eerlang te bereiken een terugkeer op den weg van steeds meer steun uit de Rijkskas. De gemeentelijke autonomie willen de libe ralen niet aantasten, doch, wanneer er mis bruik van gemaakt wordt, zal het rijksgezag niet mogen aarzelen van -deze autonomie, door een krachtig ingrijpen, zooveel terug te nemen als noodig is, waarbij dan niet teruggedeinsd mag worden voor een eventueele overneming van de gemeentelijke bestuurstaak. ,,Een lichtpunt tegen donkeren achtergrond". Bevredigende binnenlandsche deelneming. Beslaglegging op Aethergids gehandhaafd. Overtreding der Auteurswet. De President van d-e Arron-dissements Recht bank te Amsterdam heeft in kort geding uit spraak ge-daan in de zaak van het beslag leggen op de oplaag van de „Aethergids" namens de K.R.O., door Mr. Witteman. Door den President is het verzoek tot op heffing van het beslag afgewezen. De uitgever werd. veroordeeld in de proces kosten. D-e -tijd, waarin wij leven, is donker", zei de heer W. Graadt van Roggen, secretaris- ;eneraal van den Eaad van Beheer der Kon. Nederlandsche Jaarbeurs, toen hij Maandag' de pers gelegenheid gaf een rondgang dooi de 31ste Jaarbeurs te maken. „En zoo -deze Jaarbeurs, wat haar voorbereiding en deelne ming aangaat, tegen het donkere achterdoek van dezen tijd afsteekt als een licht figuur, dan is dat alleen te -danken: aan het feit, dat het jaarbe-urswezen speciale economische ka- •ak-tei-trekken bezit, welke aan -geen ander soort van handelsintermediair eigen zijn. En deze kenmerkende hoedanigheden bezitten het voordeel juist in tijden van ontwricht handelsverkeer aan het zakelijk contact tus- ;chen producent en wederverkooper die dien sten te bewijzen, die de productie en de distri butie van goederen noodig hebben -stneile orienteering, persoonlijk contact, aanpassings vermogen -en uiteindelijk ook de consump tie, d.w.z. de -maatschappelijke samenleving in- haar -geheel ten go-ede komen". Meer en meer word-t het moderne jaarbeurs wezen, -dat op een internationale arbeidssfeer georiënteerd en ingesteld is, van het univer- seele internationale terrein teruggedrongen naar eenzijdig nationaal arbeidsveld, terwijl juist bij alle jaarbeursleider, ten congresse in Juli in Nederland vereenigd, de zeer stellige overtuiging bestond, dat inzonderheid door zijn internationaal karakter een jaambeursin- stituut in de eerste plaats het wezenlijke na tionale belang in zijn vollen omvang dient. Het begrip nationaal belang is echter in-ge- schrcmpeld tot een exclusief begrip, van zóó bekrompen omvang, dat bijkans geen reke ning meer gehouden wordt met het feit, dat geen enkel land economisch het buitenland kan ontberen. Het congres is uit elkaar gegaan onder den indruk van deze verantwoordelijkheid: da.t de jaarbeui-sinstituton, zoolang de waan der autarkie de volken zal gegrepen houden tot naaste taak zullen hebben de kansen, welke aan de inheemsche industrie in elk land thans geboden worden, zooveel mogelijk tot haar r-echt te doen komen. Maar dat daarbij het jaarbeurswezen tot h-et uiterste verdedigd moet worden als laatste en aangewezen toe vluchtsoord voor het beschermen van het geen er van het internationaal handelsver keer en voor den export van het nationale product nog te redden zal zijn. Er is in het laatste halfjaar slechts een zeer geringe opleving in het Nederlandsch bedrijfs leven -geweest. Toch heeft het afgeloopen half jaar zich gekenmerkt door een groobere mate van stabiliteit. Wie den economischen toestand va.n ons land Vergelijkt met dien van het bui tenland, heeft alle reden om moedig voort te gaan. Wij hebben in de afgeloopen vijf jaren veel aan economische kracht ingeboet, maar ons volk en ons bedrijfsleven in het bijzonder 'heeft nog kracht genoeg over om als het moet stand te houden, anaar zoodra het kan wederom zee te kiezen. Wat de toekomst zal brengen, is een vraag- teeken. Men denkt er ook niet te veel over, omdat men genoeg te doen heeft met het heden. Ook de zakenwereld wordt beheerscht door de ééne gedachte: alle krachten gecon centreerd op he-t heden, dat zorg baart. En wanneer ik 'dan in -den grauwen mist van den algemeenen economischen toe-stand van het heden toch hier en daar 'n lichtere- plek meen te bespeuren, aldus de heer Graadt van Rog gen, dan zou ik geneigd zijn het meest nog vertrouwen te stellen in dit verschijnsel: da-t in de meest verschillende groepen van het za kenleven zich een vaste en blij ven-de opinie be gint te vormen, da-t voor een uitredding uit den huldigen nood allereerst twee dingen noo dig zijn: stabilisatie der voornaamste valuta's en afbraak van de voornaamste handelsbar rières. Omtrent de stabilisatie der valuta's zijn de voorteekenen nog zeer vaag. Omtrent de af braak van de tarief muren, bracht het laatste half jaar merkwaardige verschijnselen, die op koersverandering kunnen -duiden. Dat Presi dent Roosevelt door een telegraaf agentschap de wereld heeft bekend gemaakt, dat -de ver schillende landen zich moeten toeleggen op de voortbrenging van die zaken, welke zij het goedkoopst kunnen vervaardigen en deze goe deren in een vrij ruilverkeer moeten laten circuleeren, dat zooals Prof. Verrijn Stuart eenige dagen geleden opmerkte de toe,ge- 1 spitste au-tarkiegedacliten van een half jaar geleden thans niet meer -aangetroffen worden i in ide redevoering van rijkskanselier Hitler, dat Mussolini nog weer eens de gedachte heeft geaccentueerd, dat géén land politiek en eco nomisch een eiland kan zijn, dat Denemarken, Zweden, Noorwegen en Finland -de vorige week tot sam-enwerking gekomen zijn om tot vrij,er goederenverkeer te komen, dat ook in andere landen steeds luider stemmen opgaan- tegen de onnatuurlijkheid van een ongebrei deld, éénzijdig nationalisme op economisch gebied r— dat alles is voor het He-den nog slechts een lichtere plek in den overigens niog on,doordringbaren mïSt. Maar kondigen -deze verschijnselen inderdaad een koerswijziging in het internationaal handelsverkeer aan, dan bewijst dit tevens, dat trots alles een in ternationaal saamhorigheidsgevoel is blijven bestaan, sterk genoeg om als basis .te kunnen: dienen voor een opleving van den wereld handel". Wat de deelneming betreft, -het aanital deel nemers vergeleken met dat van de vorige na- jaarsbeurs (1109) is gestegen met 29. Deze toeneming is te danken aan de binnenland sche firma's, voornamelijk door de groep vo-e- ■din-gs en genotmiddelen, z ui vel werkt u. igen huishoudelijke en luxe artikelen en de Duit sche sectie, een nieuwe buibenlandsche offi cieel© collectieve inzending, die voor den eer sten keer aan de N,ed. Jaarbeurs deelneemt. Onze Jaarbeurs is een der weinige jaarbeurs instituten, waaraan Duitschland dit jaar offi cieel heeft deelgenomen. Verder zijn er offi- cieele vertegenwoordigingen van België, Frank rijk, Italië. Oostenrijk, Polen en Zuid-Afrika. Het aantal vierkante meters verhuurde opper vlakte steeg van 12.800 bot 13.200. De zijbeuken van het derde gebouw moesten thans op ver schillende verdiepingen met monsterkamers worden volgebouwd, en de kop van dat gebouw is nu geheel voor jaarbeursdoeleimden ver huurd. Gewezen mag worden op de afdieelang Koloniën en de jonge groep Uitvindingen. „Mogen wij du-s, op grond van de wei-gesteld heid van de beurs tevreden zijn over de deel neming en over de voortzetting van de op gaande lijn, waarin het Nederlandsche Jaar beursinstituut zich de laatste jaren mocht verheugen, men trekke daaruit niet lichtvaar dig de conclusie, dat het bij ons alles van een leien dakje gaat", eindigde de heer Graadt van Roggen. „Lettende op den zeer sterken aan val, die door -de toenemende bescherming van de Nederlandsche industrie op het internatio nale deel van onze jaarbeurs is gedaan en mede in aanmerking nemende, dat in he-t af geloopen half jaar de algemeen© economische toestand slechts zeer matig zich in gun-sti-gen zin gewijzigd heeft, moge -deze volle najaars- beurs niet alleen voor het jaarbeursbesbuur een zeer bevredig,eind resultaat heeten, maar ook als een verblijdend 'beeken van het weer standsvermogen van onze Nederlandsche nij verheid wordt beschouwd, Tegen den donkeren achtergrond van het Heden, staat de komende majaarsbeurs als een lichte en tevens als een lichtgevende figuur. Wij mogen dan al niet weten, langs welke wegen tenslotte d-e -terugkeer naar betere tij den zal plaats vinden één middel kan nim mer falen en dait is-daar waar onze handen nog werk te doen vinden, arbeiden, naar beste weten arbeiden, naar besté krachten arbeiden, naar beste -kunnen". Na korte ongesteldheid is te 's-Graven- hage overleden dr. J. R. B. de Roos, adjunct directeur van het Centraal Bureau en secre taris van de Centrale Commissie voor de statistiek. Op het vliegveld Waalhaven zal a.s. Zon dag het nieuwe toestel van de K.L.M., de uit Amerika onderweg zijnde Douglas, voor het publiek te bezichtigen zijn. In den ouderdom van 67 jaar is te Benne- kom overleden de heer H. J. Doorman, ge pensioneerd generaal-majoor der artillerie. Hij was officier in de orde van. Oranje Nas sau. Op het Stationsplein te Amsterdam werd een Italiaan gearresteerd die bezig was uit een dam-estaschje eenige voorwerpen te'roo- ven. Ook hebben zakkenrollers hun slag ge slagen onder de toeschouwers die op de brug bij Lido stonden te kijken. Op den hoek van de De Clecqstraat en de Agatha Dekenstraat te Amsterdam is een 65- jarige man door een auto aangereden. Met ernstige hoofdwonden, werd hij naar het Tes- selschade Ziekenhuis overgebracht. TWEE OPLICHTERS IN ARREST. In het Huis van Bewaring te Roermond zijn een verzekeringsagent en een assuradeur in gesloten, di-e tal van parson-en welke hypotheek tegen lage rente zochten, geld afhandig heb ben gemaakt. Zij plaatsten in de Limburgsche bladen advertenties, waarin tegen zeer lage rente hypotheken werden aangeboden en waarop tal v.a.n personen uit Roermond en omgeving reflecteerden. Zij bezochten daarna remlectanten en maakten de noodige beschei den klaar. Als waarborg dat later de hypotheek ook zeker werd genomen en vor dekking van de kosten voor inzage kadaster en taxatie der panden moest een bedrag dat soms ruim hon derd gulden bedroeg, worden vooruitbetaald. Zoodra deze betaling lia-d plaats gehad, deel de het tweetal den buit broederlijk en be schouwde de zaak als afgedaan. Thans is aan hun oplichterijen een ein-de gemaakt. TWEEMAAL POGING TOT DOODSLAG. Voor de Maastrichtsche rechtbank heeft te recht gestaan de 39-jarige mijnwerker M. N., te Mariadorf (D.) ter zake van poging tot doodslag 2 maal gepleegd. Verdachte was al eens wegens doodslag op een boer tot 7 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij had thans met zijn broei* W. N. ruzie gekregen -over het verknopen van een hond. Ten huize van zekeren van Laar- bedreigde verdachte, die gedronken had, zijn broer met doodslag. De broer ging bescherming halen bij de po litie. Oo'k deze werd bedreigd, zoodat de agent uit verdediging op verd. schoot en hem licht verwonde. Zoo kon hij onschadelijk gemaakt worden. Het O. M. eischte tegen verdachte ter zake' van poging tot doodslag, 2 anaal gepleegd, 3 jaar gevangenisstraf. MOTORRIJDER DOOR AUTO WEG GESLINGERD. Op 'den Haarlemmerweg te Amsterdam- heeft Maandagavond te ruim half tien een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. De 25-jarige motorrijder B. kwam met een licht motorrijwiel uit de richting Sinter-dijk. Bij de Maggi-f,abrieken vlak voor den zich daar ter plaatse -bevindenden overweg wilde hij omtoeeren. Een automobilist die uit de richting van Amsterdam kwam, zag deze manoeuvre niet en -de motorrijder kwam in aanraking met het linkerachterwiel van de auto. De man werd van zijn motor geslingerd en werd hoogst ernstig gekwetst. Bij het transport naar het ziekenhuis is hij aan de gevolgen overleden. Na zes jaar nog gepakt. Goede vangst der hoofdstedelijke politie. Door de Amsterdamsche recherche is een goede vangst gedaan. Zij wist n.l. de hand te leggen op een 38-jarigen man, die er van ver dacht wordt 6 jaar geleden te hebben ingebro ken in den ju weiiers winkel van den heer Kan' in de Reguliersbreestraat. Er is toen een aan zienlijke hoeveelheid goederen gestolen, ter wijl ook een der daders is gearresteerd. De man, die thans in hechtenis is genomen wist echter tot op heden buiten het bereik van de justitie te blijven. Hij schijnt geruimen tijd in het buitenland te hebben vertoefd. DE DIEFSTALLEN UIT VRACHTAUTO'S. Een heler gearresteerd. De rijksveldwachter van Muiden en de ge meenteveldwachter van Muiderberg hebben té, Amsterdam een zekeren W. S. gearresteerd, verdacht van heling van goederen, welke naar wij Zaterdag j.l. hebben gemeld, uit vracht auto's tusschen Amsterdam en Amersfoort werden gestolen. Motorrijders in botsing met auto's. Twee dooden. Op den Afsluitdijk is bij Kornwerderzand een auto-bus van de „Babo" uit Harlingen te gen een motorrijwiel aangereden. De bestuurder van het motorrijwiel, de heer A. Herder uit Julianadorp, werd op slag ge dood, terwijl een dame, die op de duo zat, zeer ernstig gewond werd. Zoowel het lijk van den heer Herder als de zwaargewonde dame zijn naar het zieken huis te Den Helder overgebracht. Waarschijn lijk is de aanrijding te wijten aan het feit, dat het motorrijwiel geen achterlicht droeg. GEBREKKIG UITZICHT OP DE TRAMBAAN TE NOORDWIJK. Het uitzicht op detrambaan Leiden—Noord- wijk, welke in laatstgenoemdt plaats parallel loopt aan de Heer-eweg, is, komende langs de Beeklaan in de richting Katwijk, zeer onvol doende, doordat een heg ter plaatse het uit zicht belemmert. De Afdeeling Wegen en Ver keer van den B. B. N. heeft tot B'. W. van Noordwijk het verzoek gericht, in het belang van de verkeersveiligheid maatregelen tot ver betering te willen treffen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2