CENEEFSCH VOORSPEL1. ing. Het begin der 81ste zitting van den Volkenbondsraad. Documentenstroom over het Saargebied. Zal Sovjet- Rusland Volkenbondslid worden? De strijd om den Aziatischen Raadszetel. Bezorgdheid op het Nationale Minderhedencongres te Bern. (Van onzen Geneefschen correspondent) GENèVE, 8 -September 1934. Voor het eerst sinds 1931 zal de Volken- bondsvergadering ditmaal weder in de maand September bijeen zijn. De lange duur der ont wapeningsdebatten in de beide voorafgaande (jaren, waardoor tal van staatslieden met hun deskundigen ambtenaren tot einde Juli te Genève moesben blijven, maakten het in 1932 en 1933 wenschelijk de Geneefsche zomer- vacantie tot eind September te verlengen. Dit jaar hebben wij echter helaas ons over een al te inspannenden ontwapeningsarbeid niet kunnen beklagen! De Vijftiende Volkenbonds vergadering kan dus weder op het gebruikelijke tijdstip, den tweeden Maandag van September worden geopend. Overeenkomstig de gewoonte heerschte ook reeds in de week, die aan de Volkenbondsver gadering voorafging, heel wat drukte in de Volkenbondsstad. Niet alleen bracht de giste ren aangevangen 81ste zitting van den Volken- bondsraad reeds vele ministers en een nog veel grooter aantal journalisten naar Genève, doch reeds van het begin der week af was het uit den stroom van documenten van allerlei aard, waarmede de perszaal in het Volkenbonas secretariaat bedacht werd, duidelijk, dat be langrijke discussies ons weldra weder te wach ten staan! Nota's van de Fransche regeering, van de regeringscommissie over het Saargebied en van het aldaar bestaande „Duitsche Front" m verband met de komende volksstemming al daar, nota's over den oorlog tusschen Bolivia enParaguay, over de aanstaande verkiezing van drie niet-permanente leden van den Voi- kenbondsraad en over de Oostenrijksche fi nanciën, alsmede tal van geruchten betreffen de Soviet Rusland's toetreden tot den Volken bond waren de onmiskenbare voorboden van den strijd, die ons in de eerstkomende weken over deze kwesties te wachten staat. En de echo, die hier weerklonk over de beraadsla gingen op het te Bern gehouden Congres der Europeesche Nationale Minderheden, versterk te ons in de overtuiging, dat de Vijftiende Volkenbondsvergadering ook voor het vraag stuk van de minderhedenbescherming van groote beteekenis zal kunnen worden. De Volkenbondsraad wordt in deze 81ste zitting wederom eens door Eduard Benes ge presideerd. Ik herinner mij nog heel levendig hoe de toen nog niet 40-jarige Tsjechische staatsman ruim tien jaren geleden na zijn eerste voorzitterschap van den Raad op groot vaderlijke wijze door den grijzen Léon Bour geois voor zijn voortreffelijke leiding werd ge prezen! Sinds dien is Benes een der meest geroutineerde leiders van internationale bij eenkomsten geworden en niemand zal net meer wagen hem na afloop der 81ste Raads zitting a la Bourgeois goedkeurend op den schouder te kloppen met een „Dat heb je goed gedaan, jonge man!" Benes zal ditmaal als Raadsvoorzitter mis schien weder gelegenheid verkrijgen zijn be middelende talenten te toonen. Niet in de openbare Raadsbijeenkomsten, waar geen hef tige debatten te verwachten zijn, vooral niet, nu op verzoek van Bolivia de verdere bespre kingen over het herstel van den vrede tus schen Bolivia en Paraguay aan den Volken- bondsraad onttrokken zijn en aan de Alge meene Volkenbondsvergadering zijn toegewe zen! Doch in de vertrouwelijke bijeenkom sten tusschen de Raadsleden over het toetre den van Sovjet Rusland tot den Volkenbond zou het nog wel kunnen gebeuren, dat Benes) als leider der besprekingen een compromis formule te bedenken zal hebben, die de Pool sche regeering in staat zal stellen in de toe kenning van een permanenten Raadszetel aan het nieuwe Volkenbondslid te berusten. Het was de groote vraag, die deze week in alle gesprekken terugkeerde: zal het Barthou 'gelukken Sovjet Rusland Volkenbondslid te doen worden en daardoor de onontbeerlijke voorwaarde voor zijn Oost-Loearno-Pakt te verwezenlijken? Aan de bereidwilligheid van de Sovjetregeering, om tot de eertijds zoo gesmade Geneefsche organisatie toe te treden, valt niet meer te twijfelen, mits deze ééne voorwaarde wordt vervuld, dat Sovjet Rus land evenals de andere groote Mogendheden een permanenten Raadszetel krijgt. Aan de bereidwilligheid der Volkenbondsstaten, om Sovjet, Rusland in den Volkenbond op te nemen, behoeft evenmin getwijfeld te worden. Ook al zullen Zwitserland en nog enkele andere staten tegenstemmen, de vereischte twee-derden-meerderheid zal ongetwijfeld worden behaald. Het grootste gevaar, dat de verwezenlijking van Barthou's plan bedreigde en misschien nog bedreigt, is de eisch van het Volkenbondsverdrag, dat de toekenning van een nieuwen permanenten Raadszetel slechts door een eenstemmig Raadsbe sluit zal kunnen geschieden. Eén enkele tegenstem zal dit kunnen verhinderen zooals ook in de Buitengewone Volkenbondsverga dering van Maart 1926 de weigering van Brazilië, om aan Duitschland een permanen ten Raadszetel toe te kennen, tenzij deze ook aan Brazilië zelf zou worden verleend, deze Buitengewone Volkenbondsvergadering deed mislukken. (In September 1926 kreeg Duitsch land toch nog de vervulling van deze voor waarde voor Duitschland's toetreding tot den Volkenbond, doordat Brazilië zich uit den Volkenbond terugtrok en daardoor de een stemmigheid in den Raad bereikt kon wor den!) Alle bemoeiingen van Barthou vandaag en gisteren zijn dan ook erop gericht geweest dit gevaar van een tegenstem in den Raad tegen de toekenning van een permanenten Raadszetel aan Sovjet Rusland uit den weg te ruimen. Het schijnt, dat het Barthou inder daad gelukt is de gedelegeerden van Argen tinië en Portugal, die aanvankelijk tot tegen stemmen schenen besloten te zijn, ertoe te bewegen uit de Raadszaal weg te blijven, wanneer het besluit over den permanenten Raadszetel voor de Sovjetregeering zal ge nomen worden. Op deze wijze zullen zij de inwilliging van den Sovjetwensch niet be letten .zonder echter zelf medeverantwoor delijk ervoor te zijn. Moeilijker is het echter Beck's bezwaren te overwinnen. De Poolsche minister van bui- tenlandsche zaken legt een nauw verband tusschen Sovjet Rusland's toetreding tot den Volkenbond en de Volkenbondsverplichtingen tot bescherming der nationale minderheden. Polen is een der weinige staten, die den Vol kenbond verantwoording voor hun minder- hedenpolitiek moeten afleggen, hetgeen een verdrag van 1919 heeft bepaald. Van 1926 af was het den Polen een doorn in het oog, dat de Duitsche regeering de Polen steeds van onrechtvaardige behandeling der Duitsche minderheid in Polen kon aanklagen, terwijl de Poolsche regeering zich niet tot den Vol kenbond kon wenden met een klacht over de behandeling der Poolsche minderheid Duitschland. Polen wenscht niet,dat een dergelijke toestand izch thans met betrekikng tot de Russische minderheden in Polen en de Poolsche minderheid in Sovjet Rusland zal kunnen herhalen. Vandaar de Poolsche eisch: óf een algemeenmaking der minder heidsverplichtingen voor alle Volkenbonds staten óf 'n wegvallen der aan Polen en andere staten opgelegde verplichtingen. Daar deze Poolsche eisch natuurlijk niet in een hand omdraaien in een gesprek tusschen enkele ministers kan worden verwezenlijkt, tracht men thans de moeilijkheden op te lossen door van de Sovjetregeering de noodige beloften uit te lokken, dat Sovjet Rusland, eenmaal Raadslid zijnde, de Poolsche regeering niet met minderhedenklachten zal lastig vallen. Er schijnt goede kans te bestaan, dat op deze wijze ook Polen tot stemonthouding zal bewo gen „worden, zoodat Sovjet Rusland's toetre ding tot den Volkenbond dan verzekerd zal zijn. Dat de vertegenwoordigers der Europeesche nationale minderheden op hun deze week ge houden jaarlijksche congres te Bern de Pool sche politiek ten opzichte van de bescherming der nationale minderheden met bezorgdheid bespraken, is duidelijk. Allen zijn natuurlijk voorstanders van den Poolschen wensch van algemeene toepassing der minderhedcliver- plichtingen! Doch deze wensch schijnt voor Frankrijk, Italië en Engeland onaannemelijk. Het groote gevaar bestaat nu, dat na verwer ping van het (reeds onafhankelijk van Sovjet Rusland's toetreding ingediende) Poolsche initiatiefvoorstel tot algemeenmaking der minderhedenverplichtingen Polen en de Klei ne Entente eenvoudig weigeren zullen zelf nog door de bepalingen van 1919 gebonden te zijn! In dezen tijd van toenemende gering schatting voor de bindende kracht van inter nationale verdragen zou zulk een eenzijdig op zeggen eener verdragsverplichting niet meer ondenkbaar zijn! Vandaar de dringende wensch van het Minderhedencongres, dat ook bij verwerping van het Poolsche voorstel tot algemeene toepassing der minderhedenbe scherming althans de bestaande bepaling on verzwakt zullen worden in stand gehouden! Er is in deze week natuurlijk ook nog over veel méér gesproken: over het Fransche stre ven naar de schepping van een internationale politiemacht in het Saargebied ter waarbor ging "der meeningsvrIjheid hij de volksstem-' ming van 13 Januari 1935, over de verbetering van Oostenrijk's economischen en financieelen toestand, zonder welke de Oostenrijksche on afhankelijkheid niet duurzaam verzekerd zal kunnen zijn, over den niet-permanenten Azia tischen Raadszet?l, dien China behouden wil en Turkije met hulp van Perzië den Chineezen afhandig wil maken. Doch de kwestie van Sovjet Rusland's toetreding beheerschte toch het Geneefsche voorspel van dit jaar, zoodat ik in dezen inleidenden brief over de Geneef sche Septembermaand aan dit vraagstuk de hoofdplaats moest geven. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. BEVERWIJK HET MUZIEKINSTRUMENT GING NAAR SPAARNDAM. Onder de deelnemende vereenigingen aan het Zondag jl. zoo uitstekend geslaagde festi val van Harmonie- en Fanfarecorpsen werd na afloop een muziekinstrument verloot. De gelukkige winnaar- was het Fanfarecorps Crescendo" uit Spaarndam. ARBEIDERS TOONEELFONDS. Het Arbeiderstooneelfonds zal in het a.s. winterseizoen vier voorstellingen voor zijn le den doen geven, benevens een middagvoor stelling voor de jeugd. Het winte-rprog-ramma vermeldt opvoeringen van „Nummer Zeven-tien" van Herman Heijer- mans, „Spoken" van Ibsen en Coster's „Tijl Uilen-spiegel". De vierde avond is gewijd aan kleinkunst. Voor de kinderen wordt opgevoerd „I>e dap pere Jan Klaassen" van Jo Fiolet. DE FILM VAN DE FEESTWEEK. De film, welke is opgenomen van de feest- week, zal van a.s. Vrijdagavond af in het pro gramma van het Kennemer-Theater worden vertoond. De operateur van de N.V. Profil-ti- film te Den Haag heeft de aanbieding van het vaandel der harddraverij vereen iging, den sprookjesoptocht, de jubileum- harddraverij het bloemencorso en het muziekfestival in klank en beeld op liet gevoelige lint vastge legd. Ongetwijfeld zullen velen gaarne van deze gelegenheid gebruik maken, om al het schoone, dat Beverwijk in den loop der vorige week te zien heeft gegeven, nog eens weer aan hun oogen te zien voorbijtrekken. Wij kunnen reed-s -mededeelen, dat deze eerste Beverwij k- sche klankfilm, vervaardigd in opdracht van de directie van het Kennemer-Theater, uit stekend geslaagd is. LAAT GEEN FIETSEN ONBEHEERD. Een juffrouw, die haar fiets eemige oogen- blikken onbeheerd had laten staan kwam bij haar 'terugkomst tot de ontdekking, -dat een ander zich over haar karretje ontfermd had. De fiets kwam niet terug en de juffrouw toog naar de politie, die het geval uit te pluizen kreeg. EEN VACATURE TER SECRETARIE. De heer H. G. Backer, commies ter secre tarie, alhier heeft om gezondheidsredenen -met ingang van 1 September a.s. ontslag ge nomen uit zijn a-mlbt. De heer Backer is gedurende een lange reeks van jaren op de secretarie dezer gemeen te werkzaam. DE DRUKTE IN HET LUNAPARK. Hoewel de eindrekening van de exploitatie van het Lunapark nog niet geheel gereed is., kon toch reeds worden medegedeeld, dat on geveer 35000 betalende bezoekers in de feest- week het kermisterrein hebben bezocht. De baten van -het Lunapark komen voor een groot deel ten goede van het bouwfonds voor de stichting van een nieuw Volksbadhuis van het Witte Kruis. SPRINTRIT VAN „KENNEMERLAND". De wielerclub „Kennemerland" hield een spri-ntrit over 1 K.M. De uitslag was; Klasse A en B: 1. C. Brandjes; 2. J. v. d. Hoofd; 3. Th. Pronk. Klasse C: 1. W. Kool; 2. D. Hoekstra; 3. P. v. d. Laan. Op Zondag 16 September wordt een pelo- tonrit gehouden over 60 K.M., open voor alle klassen. STERRIT VAN DE K. M. C. De uitslag van de sterrit naar Nijmegen, georganiseerd door de Kennemer Motorclub, luidde als volgt: 1. J. Kanis; 2. C. Timmer mans; 3. H. Visser; 4. J. Speelman; 5. T. Wil- lems; 6. P. D. Ockerse. INZAMELING OUDE RIJWIELPLAATJES De nog jonge afd. Beverwijk der Vereen, tot bev. der bel. v-an t. b. c. pat. in Nederland heeft dit jaar een groot succes met de inzameling van oude rijwielplaatjes en andere metalen gehad. Ingezameld werden: 7135 rijwielplaat jes, 120 K.G. theelood, pl.m. 30 K.G. koper en pl.m. 25 K.G. zilverpapier. Voortgezette enquête naar de wapenindustrie. Overtollig oorlogstuig van Engeland naar China. Groote leveranties van de V.S. naaT Zuid-Amerika. WASHINGTON, 11 September (Reuter) De senatoriale enquête commissie naar de wa pen-industrie heeft verder ontdekt, dat na den oorlog een groote hoeveelheid kleine wa pens door een Amerikaansche maatschappij aan de Britsche regeering is verkocht Verder werd een brief voorgelezen van Ball, de directeur van de Soley Armament Com pany, waarin wordt verklaard, dat de Ame rikaansche .regeering mitrailleurs en andere wapens aan China zou hebben verkocht tegen Japan. De president van de maatschappij ver klaarde evenwel, dat hiervan niets waar is. De aviatrice Nichols ontkende te zijn opge treden als vertegenwoordigster van de maat schappij. Omkooperijen komen aan het licht. Ovea- 'deze zitting meldt Reuter verder: Eeniige omkooperijen in Bolivia en Brazilië worden geconstateerd en bovendien werd be wezen dat de attache's van leger en marine- zaken der Vereemigde Staten te Rio de Ja neiro in 1933 him. hulp verleenden aan Noord Amerikaansche wapenfabrikanten, bij den wapenverkoop. Het Britsche ministerie van oorlog bood in Maart 1934 door de Golfo Armament Com pany aan Amerikaansche firma's voor dertig millioen dollar overtollig oorlogstuig aan ter verdere verscheping naar China. Tenslotte kwam aan het licht, dat Amerikaansche fir ma's in het jaar 1933, 125 vliegtuigen naar Zuid-Amerika verkochten en dat zekere fir- rnas geheime documenten van het Amerikaan sche departement van oorlog over de nieuw ste watervliegtuig-typen bezaten die zij bij het zaken doen met het buitenland gebruik ten om winst te behalen. (Te Praag is een anti-scTwot- hondjesbo?id opgericht). oen ik van dien anti-schoothondenbond las, Toen was 'k met de beestjes begaan, Het leek mij wel erg, zelfs dit vriendelijk ras, Werd nu al bedreigd in *t bestaan. Het heerlijke luierend leventje uit, Op eenmaal niet langer verwend, Het ras .leek me wel door dit wree-de besluit In al zijn verdiensten miskend. 'k Was gisteren juist bij een tante te gast, Die zich aan een schoothondje wijdt, Een woordje van meegevoel leek mij gepast, Een zachte betuiging van spijt. Het dier keek me a-an met een zielvoller) blik, Die heeft mij het inzicht verschaft: Zijn standpunt was juist andersom, voelde ik, Als had het de woorden geblaft: Hoera, daar begint de victorie in Praag, Ik spring uit mijn schootsvel van vreugd, In plaats, dat ik mij over wreedheid beklaag, Begroet 'k de bevrijding verheugd. Denk jij. dat het leuk is, die liefkoozerij, Dat weeïge woordje-s-gedoe? Dat is me geen leven, dat is slavernij, Ik haat al wat schoot is en hoe! Terwijl daar een kat door den achtertuin sluipt. Word ik overvoed en verwend, Denk jij, dat geen trek in een been -mij bekruipt, Al heb ik nooit kluiven gekend? Dit leven van ons is een hondenbestaan, Naar menschlijken zin van het woord. Als ik ooit eens prettig aan 't vechten wil gaan, Wordt steeds mijn ambitie gesmoord. Ik mag nooit eens zwemmen, want dan vat ik kou, Men gunt me geen poot in een plas, En als het wat killer wordt, wikkelt de vrouw Mij in een bespotlijke jas. De mensch stelt zijn schoots-hoek volkomen verkeerd, Daarop geef 'k je ernstig mijn poot, Geloof me, een hond die zichzelf respecteert, Legt niet graag den kop in den schoot. P. GASUS. Vijf en twintig ernstige patiënten te Den Bommel. Drie personen in zorgwekkenden toestand. DE BRAND OP DE „MORRO CASTLE". Een langs telegrafischen weg over gebrachte foto van de vuurzee op het Amerikaansche passagiersschip. In het Zuid-Hollandsche dorp Den Bommel op het eiland Overflakke hebben zich zoo- al J kort gemeld bij een groot aantal perso nen tengevolge van het eten van ondeugdelijk gebak, vergiftigingsverschijnselen voorgedaan. De bakker G. U. had Zaterdagavond in zijn winkel een vrij groot aantal roomgebakjes, welke er tengevolge van de warmte op dien dag, minder goed meer uitzagen. Hij wilde dit gebak niet meer verkoopen en daar de hoe veelheid te groot was om alle gebakjes voor eigen gebruik te houden, besloot de bakker, deze taartjes bij het brood toe te geven. Gedurende den nacht van Zaterdag op Zondag werd een groot aantal personen ziek, Zij kregen koorts en moesten vreeselijk bra ken en Zondagochtend had Dr. P. Oosthoek niet minder dan vijf en twintig ernstige pa- tienten. Bij allen constateerde hij dezelfde ziekteverschijnselen, zoodat de oorzaak zeer spoedig was vastgesteld. Een der eerste pa- tienten was de vrouw van bakker U„ die zelf ook van het gebak had gegeten. De andere patiënten behoorden allen tot een viertal ge zinnen. n.l. de families Berkenbosch, de Graaf: Snijder en De Jong. Een andere patient is de heer Nipius te Mid- delharnis, die bij den winkelier Fluit te Den Bommel, een depothouder van Bakker U., van dit gebak had gekocht. De heer Fluit had echter spoedig daarna bemerkt, dat de room taart] es nier, goed meer waren en had den geheelen voorraad naar bakker U. terugge zonden. Hieraan is het te danken, dat nog niet veel meer personen door het ondeugde lijke gebak vergiftigd werden. De toestand van de meeste patiënten was in den loop van den Zondag zeer ernstig. Op het oogenblik, Dinsdagochtend, is alleen de toestand van twee kinderen van de familie Berkenbosch zooveel verbeterd, dat zij het bed konden verlaten. Alle andere patiënten moeten nog het bed houden en lijden allen nog aan koortsen. Van drie van hen, n.l. een 3-jarig en een 8-jarig kind van den heer De Graaf en de 20-jarige heer L. Snijder, was de toestand hedenochtend nog zeer zorg wekkend. De Burgemeester heeft tegen den bakker op grond van artikel 175 van het Wetboek van Strafrecht proces verbaal opgemaakt. De oorzaak van het ondeugdelijk worden van het gebak moet aan het warme weer van Zaterdag worden toegeschreven. Vermoedelijk was de melk, die gebruikt werd voor het klaar maken van de room, reeds geïnfecteerd. Brand woedt nog op de „Morro Castle". Oorzaak in sabotage te zoeken? NEW-YORK 11 September (Reuter) De leden van de zangvereeniging „Concor dia" die met de „Morro Castle" een uitstapje hadden gemaakt, zijn door de ramp wel bij zonder zwaar getroffen. Van de honderd leden, zijn 23, naar reeds vast staat, verongelukt, terwijl nog vijf deel nemers aan den tocht worden vermist. Een neef van den plotseling gestorven kapitein Wilmot deelde mede, dat de gezondheid van zijn oom nooit iets te wenschen over gelaten had. Hij achtte een onderzoek wenschelijk, daar hij vreest, dat een lid der bemanning, die zich verongelijkt gevoelde, sabotage ge pleegd heeft. De commissaris van politie te Havana gelooft, dat de brand het gevolg is van een communistischen aanslag. NEW-YORK 11 September (Reuter) De brandweer heeft in de kapiteinshut van de Morro Castle het geheel verkoolde lijk van den overleden kapitein Willmott gevonden. Het lichaam lag op een bed waarvan het metaal door de hitte was gesmolten. De brandweer heeft op de dekken geen lij ken meer gevonden. De hutten zijn geheel vernield. In het ruim woedt de brand nog steeds voort. AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 12 SEPTEMElER Circus Amanda Roberti, Kinderhuissingel bij den Zijlweg. 3 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Popje". Op het too- neel: Frankly's four Dancing Ladies. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Voorbvluchtigen". In het voorprogramma. Laurel en Hardy. 2.30 en verder doorloopende voorstelling van 7 uur af. Palace, Cinema en Variété: „Spionnen aan het werk". Op het tooneel: Dumas, Hollandsch humorist, 2.3-0, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 13 SEPTEiMBER Stadsschouwburg: Rubber, 8.15 uur. Circus Amanda Roberti, Kinderhuissingel bij den Zijlweg, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (thuisr.) 11 van Sydney. Serooskerk (uitr.) 7 van Livorno. HALCYONLIJN. Rozenburg 10 v. Antw. te Spezie voor Huelva. Stad Amsterdam 10 v. Lulea naar Rotter- dam/Vlaardingen. Flensburg 10 v. Vlaardingen te Pto Ferrajo. HOLLAND—OOST- AZIë LIJN. Gaasterkerk (thuisr.) 9 van Hongkong. Meerkerk (uitr.) 10 van Shanghai. HOLLAND—AFRIKALIJN. Nijkerk 11 van Amsterdam naar Hamburg. Meliskerk (uitr.) vertr. 12 van Kaapstad. Helder (uitr.) 11 te Dakar. JAVA—N.-YORKLIJN. Saleier, N.-York n. Java 10 van Oran. City of Derby 9 v. Iloilo n. Batavia en N.-Y. JAVA—CHINA—JAP ANLIJN. Tjinegara 9 van Batavia te Shanghai Tjikembang 8 van Hongkong naar Amoy. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zeelandia (thuisr.) 10 van Santos. Montferland 9 van Amsterdam te Hamburg. KON. NED. STOOMBOOT MIJ Aurora 10 van Torrevieja naar Amsterdam. Berenice 10 van Stettin te Amsterdam. Calypso 10 van Barcelona naar Genua. Euterpe 11 van Bordeaux te Amsterdam. Juno 10 van Bari naar Brindisi. Perseus 11 van Kopenhagen naar Stettin. Vesta 11 van Palermo te Amsterdam. Agamemnon 11 v. Coneron te Vlaardingen. Stuyvesant 11 van Amsterdam n. Suriname. Ceres 11 September van Malta naar Piraeus. Orestes 11 Sept. van Amsterdam te Bourgas. Stella 11 Sept. van Barcelona te Tarragona. Orion 11 Sept. van Beyrouth te Mutzuna. Amazone 11 van Amsterdam te Kopenhagen. Rhea 11 Sept. v-an Danzig naar Kopenhagen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Gede (thuisr.) p. 10 (7 n.m.) Gibraltar. Sibajak (thuisr.) p. 10 (4 n.m.) Kaap del Armi. Palembang (uitr.) 11 (v.m.) van Suez. Modjokerto 11 v. Rott. te Tjilatjap. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (thuisr.) 10 v. Rio de Janeiro. STOOMVAART MIJ. OCEAAN Benledi, Otaru n. Rottm. 8 v. Marseille. Troilus, Japan n. Rottm. 10 te Singapore. Polydorus, Batavia n. Amstm. p. 11 Gibraltar Dolius 8 van Batavia naar Amsterdam. City of Norwich, Hankow n. Rottm. 10 van Hongkong. Calchas, Japan n. Rotterdam p. 11 Gibraltar. Benledi, Otaru naar Rotterd. p. 11 Gibraltar. Atreus, Rotterdam n. Japan 9 van Penang. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN. Silveray N.-Orleans n. Calcutta 8 te Kaap stad. Tarakan N.-Orleans n. Calcutta 8 v. Pt. Natal Kota Inten Calcutta n. Vancouver 9 v. Ba tavia. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Tello (uitr.) 11 van Port Said. Enggano 11 van Amsterdam naar Batavia. Tabinta 11 v. Amsterdam naar Batavia. Chr. TX-" ms (uitr.) 9 van Sabang. AANGEKOMEN. l'O September: Bussum s.s. Archangel Spes m.s. Londen Anne H. s.s. Rafsö Fiat -m.s. Londen Berenice s.s. Stettin Helsinki s.s. Tornea 11 September: Possehl s.s. Gdynia Texelstroom s.s. Liverpool Euterpe s.s. Bordeaux Vesta s.s. Midd. Zee Capitaine le Diabat s.s. Casablanca VERTROKKEN. l'O September: Crijnssen s.s. West Indië Embla s.s. Lübeck Tovelil s.s. Esbjerg The Marchioness s.s. Blyth Nieuwendam m.s. Brussel 11 September: Erpel s.s. Helsingfors Harraton s.s. New Castle Overeenkomst geschonden; De vorige week moest het Noorsche vis- schersvaartuig „Bjomij", dat bij IJsland deel nam aan de haringvisscherij, wegens een plotseling opgekomen ernstige ziekte van een opvarende een der havens binnenloopen ten einde deze schepeling naar een ziekenhuis te doen verveeren. Na het vertrek werd het schip aangehouden en opgebracht door den IJs- landschen politiekruiser „Aegir", omdat de schipper zonder betalen van havengeld was weggevaren. Voor dit feit werd hij veroor deeld tot een boete van Kr. 410, waarmede de reeder van het schip geen genoegen nam. Deze heeft de zaak aangebracht bij het mi nisterie van Buitenlandsc'ne zaken, die op haar beurt de Noorsche gezant liet protesteeren, omdat deze boste in strijd zou zijn met een in 1932 tusschen beide landen gesloten over eenkomst, waarbij in boven geschetste geval len geen havengeld verschuldigd zou zijn. De IJslandsche regeering heeft evenwel restitutie geweigerd, omdat de overeenkomst hierbij niet geschonden, is. De reederij zal thans trachten de zaak in hooger beroep te brengen. IJzerverscheping. Het Grieksche stoomschip Rinos is in bal last van Amsterdam bij de Hoogovens aange komen om ijzer te laden. Mast gebroken. Het hier aangekomen Finsche s.s. Helsinki rapporteert -bij het verlaten der haven van Tornea slagzijde te hebben gekregen, waardoor de bezaanmast afbrak en een deel van de dek last van het achterschip over boord is ge slagen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 11 September. Ondertrouwd 10 September: Teugkoe A. Hod en H. Snoeck. Bevallen 6 September: G. A. Blesgraaf Kunis, z.; 7 September: A. P. Hoogland Westerhoven, d.; B. Hubatkav. Walt v. Praag, d.; 8 September: J. DuinSchippers, z.; J. W. NoletNïeuwenhuizen, z.; E. C. HoenderdosWitteman, z.; 9 September: I. van Baekelv. d. Meer, z.; J. de Kwant Buijs, z.; C. Gieselingden Heeten, d.; J. M. van Meurs—v. Zutphen, z.; A. C. Koster— Gosen, d.; A. M. Goversde Keizer, z.\

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5