DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Schip Arendskerk Alkmaar Aurora Ad al ia Achilles Alcor Aalsum Agamemnon Apollinaris VU Boskoop Barneveld Baann Clytoneus Colombia Cottica Dalblair. Daybreak Dolius Deucalion Dijkwater Flora H. Crootekerk Goodlegh Gaasterkerk G-anymedes Geziena Heemskerk Heidelberg Harpathian Kermes Ha'ls Harpagus irini Joh. de Witt Juno Joh. v. Oldebarnevelt Kuimark Luciston Lustrous Larenberg Luneburg Leersum Maasland Maja MC'iitferland Naumburg Nereus Orion Peisander Poel au Roebiah P.,.ydorus Phrontis Poelau Laut Poseidon Prceyon Pcelau Laut Queensland Transport Reggestroom Rand fontein Rhea Rail a '^-'fontein Sirra H Tablhn Telamon Ulysses Ulm Zaanland Zeelendia van verm. aankomst Laatste bericht Japan Chili Venetië West Indië Midd. Zee Archangel Buenos Aires Couercn Londen 15 Sept. 30 Sept. 15 Sept. 29 Sept. heden heden 6 Sept. te Marseille. 6 Sept. van Iquique. 10 Sept. van Torrevieja. 8 Sept. van Curapao. 7 Sept. van Gibraltar, in lading. 1 Sept. vertrokken. 11 Sept. te Vlaardiingen. 10 Sept. uitgeklaard. Chili Hamburg Chili 27 Aug. van Curasao, in lading. 6 Sept. te Talcahuano. Batavia West Indië West Indië 16 Sept. 23 Sept. 8 Sept. van Colombo. 5 Sept. van Barbados. 6 Sept. v. Parimaribo. Ocean Island La Plata Batavia Midd. Zee Rosaiio 7 Oct. 20 Sept. 5 Sept. van Colon. 5 Sept. vertrokken. 8 Sept. vertrokken. 10 Sept. te Tarragona, in lading. Helsingfcrs 14 Sept. 8 Sept. vertrokken. Japan La Plata Oost Azië Bourgas Londen 28 Sept. 30 Sept. heden 7 Sept. te Port Sudan. 24 Aug. van B. Aires. 9 Sept. van Hongkong. 5 Sept. te Smyrna. 7 Sept. uitgeklaard. Zuid-Afrika Ned. Indië La Plata yourgas 'Ted. Indië Rosario 19 Sept. 10 Oct. 25 Sept. 8 Oct. 2 Sept. te Hamburg, vertr. 12 Sept. v. Marseille. 30 Aug. v. Buenos Aires. 6 Sept. te Calamata. 7 Sept. van Colombo. 7 Sept. v. Buenos Aires. Constantza 20 Sept. 6 Sept. van Stamboul. Ned. Tndië Venetië Ned. Indië 14 Sept. pass. 9 Sept. Gibraltar. 10 Sept. van Bari. 9 Sept. van Sabang. Ned. Indië 2 Oct. 8 Sept. van Colombo. La Plata Pt. Arthur Archangel Ned. Indië Archangel 27 Sept. 11 Sent. 15 Sept. 18 Oct. 26 Aug. van Buenos Aires. 24 Aug. vertrokken. 6 Sept. vertrokken. 5 Sept. v. Macassar, in lading. B'uenos-Aires Curasao Hamburg- 16 Oct. 6 Sept. te Santos, in lading, in lading. Ned. Indie La Plata 14 Sept. 19 Sept. pass. 10 Sept. Gibraltar. 1 Sept. v. Fern. Noronha. Alexandrië 8 Sept. van Beyrouth. Batavia Batavia. Ned. Indië Batavia Ned. Indië Midd. Zee Archangel (v. Velsen) Ned. Indië 9 Sept. 11' Sept. 19 Sept. 20 Sept. 1.9 Sept. 12 Sent. 19 Sent. 9 Oct. 11 Sept. van Londen. 8 Sept. te Londen, pass. 11 Sept. Gibraltar. 10 Sept. van Pt. Said. 8 Sept. van Pt. Said. 8 Sept. van Setubal. 9 Sept. vertrokken. 9 Sept. van Batavia. La Plata 3 Oct. 2 Sept. v. Buenos Aires. Hamburg Zuid Afrika Danzig Constantza heden 16 Sept. in lading. 4 Sept. van Kaapstad, in lading, in lading. "toid Afrika Archangel 13 Sept. 10 Sept. van Gibraltar. 7 Sept. v. d. Noordkaap Ned. Indië Smyrna 1 Sept. van Belawan. 7 Sept. vertrokken. Hamburg Levant in lading. 9 Sept. van Cent a. Archangel in lading. Buenos Aires Buenos Aires 20 Sept. 29 Sept. 4 Sept. van Bahia. 10 Sept. van Santos. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TE 1JMEIDEN AANöKKOMKM SCHEPEN Grieksch s.s. Rinos Amsterdam IJMUIDEN ONGEVAL. Dinsdagmiddag heeft op den IJmuider- straatweg bij den Wijk aan Zeeërweg een on geval plaats gehad, doordat een motorrijwiel, bestuurd door W. uit Santpoordt, botste tegen de vrachtauto van den heer B'. alhier. De mo torrijder brak zijn rechterbeen, terwijl de duo- rijder ontvellingen kreeg. De Roode Kruls- colonne, onder toezicht van Dr. Bekker, ver leende de eerste hulp en bracht W. over naar het Antonius ziekenhuis. VOETBAL. L.R.C. I—IJ.F.C. I. Op het sportterrein aan de Esschenlaan speelde de Lisser voetbalclub L.R.C. tegen IJ.F.C. van IJmuiden, welke wedstrijd werd gewonnen door Llsse met 50. L.E.C. IV won voorts van Oude Wetering II met 3—0 en L.R.C. III won het van Sport man III met 31. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuis stoomende voor de Donderdagmarkt: Timor IJm. 491: 85 m. schelvisch, 130 m. braad- schelvisch, 50 m. wijting, 40 m. makreel, 45 m. platvisch, 35 m. gul, 15 m. varia. Totaal 400 manden. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Woensdag, 12 September 1934 radio-telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio. Alchiba, Alcyone, Alphacea, Alpherat, Al- waki, Baloeran, Chrlstiaan Huygens, Colom bia, Cottica, Dempo, Indrapoera, Johan de Witt, Johan van Oldenbarnevelt, Kota Gede, Ornania, Marnix van St. Alde- gonde, Poelau Bras, Poelau Laut, Poelau Tello, Sibajak, Simon Bolivar, Statendam, Stuyve- sant, Volendam, Zeelandia. Behalve bovengenoemde passagiersschepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningen radio te bereiken. MARKTPRIJZEN. Tarbot per R.G. f 0.7S—f 0.62 Griet per 50 K.G. f 24—f 12 Tongen per K.G. f 1.40f 0.80 Groote schol per 50 K.O. f 30 Micldelsóhol per 50 K.G. f 38 Zet schol per 50 K.G. f 25f 17.50 Kleine schol per 50 K.G. f 19f 4.50 Vleet pier s'tuik f 0.85if 0.60 Kleine poon per 50 K.G. f 6f 1.10 Groote schelvisch per 50 K.G. f 21f 17 Middelschelvisch per 50 K,G. f 15r—f 12 Kleine aniddelschelvisch per 50 K.G. f 11.50 -f 5.— Kleine schelvisch per 50 K.G. f 7f 3,40 Kabeljauw per 125 K.G. f 56f 23 Groote gullen per 50 K.G. f 9—f 4.70 Kleine gullen per 50 K.G. f 7.10f 0.7-5 Wijting per 50 K.G. f 3.50—f 2.50 Malde el per 50 K.G. f 1150.f 3.20 Heilbot per K.G. f 0.58 Leng per stuk f 0.60-f 0.29 Versehe haring' per kist f 5f 3.50 Kleinmiddelhake per 50 K.G, f 29f 24 Kleine 'hake per 50 K.G. f 22f 10 BEVERWIJK Trawlers: manden Margaretha IJM 94 200 f 1220 Limburgia IJM 54 415 f 1900 Adelante IJM 19 480 f 2700 Schoor 1 IJM 39 365 f 2670 Maria IJM 95 400 f 1850 Roode Zee IJM 41 65 f 1030 Cornells IJM 15 380 f 2140 Perseus IJM 45 90 f 1160 Sperwer IJM 133 90 f 1260 Carolina IJM 26 650 f 3700 Marie Ommering IJM 7 575 f 2640 Derika 5 IJM 418 450 f 2440 Utrecht IJM 73 1'400 f 3890 Maria Elisabeth IJM 114 105 f 1340 Kotter: E 482 f 930. Logger: KW 35 f760. DE COMMIES H. G. BACKER GAAT HEEN. De heer H. G. Backer, commies ter secretarie te Beverwijk, heeft met ingang van 1 Novem ber a.s. wegens gezondheidsredenen ontslag uit zijn ambt aangevraagd. Het zal velen in gezetenen leed doen te vernemen, dat deze be scheiden ambtenaar, die zich nimmer op den voorgrond geplaatst heeft en die hier 35 jaar werkzaam was, heengaat. In 1899 kwam de heer Backer uit Wormerveer en werd volontair ter secretarie te Beverwijk. Op 1 Juli 1901 werd hij benoemd tot tweeden ambtenaar en op 1 Aug. 1902 tot eersten ambtenaar. Dit is hij tot heden gebleven. Ook is hij secretaris van den brandraad. Wij wenschen den heer Backer, dien het afscheid zwaar zal vallen, een spoedig herstel toe. LET OP DE RIJWIELPLAATJES. De politie vond Dinsdag te Beverwijk een heerenrijwiel dat tegen een schutting stond. Het bleek toe te behooren aan B. die aangifte van de vermissing van zijn karretje gedaan had. Het plaatje bleek uit de huls om de stuurstang verdwenen te zijn, FIETSEN GESTOLEN. Door H. te Beverwijk is Dinsdag aangifte gedaan dat uit een hok achter zijn woning drie fietsen zijn gestolen. NIET OP DE GAZONHEKKEN ZITTEN. Door de politie is Dinsdag proces-verbaal opgemaakt tegen twee personen, genaamd H. z. en T. v. d. L. te Beverwijk wegens het zit ten op de gazonhekken. DE PRIJS VAN DE WINKELWEEK. Ter gelegenheid van de Winkelweek Neder- landsch Fabrikaat had de winkelweekcom missie een prijsvraag uitgeschreven. De uit slag was: le pr. f 25 A. Dors, Strick van Lhischoten- straat 15, Beverwijk: 2e prijs f 15 Tini Visser, Hendrik Burger straat 10, Beverwijk. 3e prijs f 10 Corrie Dekker, Munnikenweg 10, Beverwijk. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. De afdeelimg Beverwijk en omstreken van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen hield Dinsdagmiddag in gebouw „De Harmonie" aan de Groenelaa-n een deimonstratiemiddag voor haar leden. Dezen middag ma-akten de dames kennis met Penjel, een product, waar mede men zeer snel en op bijzonder voor deel! g.e wijze jam kaar maken. Penjel is een vruchitenpoeder, vervaardigd uit apoels. Het is geen conserveeringsmiddel, maar het heeft de eigenschap, dat het de marmelade of jam 'n uitstekenden smaak geeft, waarbij die van de vruchten blijft overheerschen, Een ander belangrijk voordeel van dit product is. da.t de jam slechts korten 'tijd behoeft te koken., in ieder geval veel 'korter, dan bij de tot nu toe gevolgde en algemeen bekende methode. Pen jel maakt de jam in precies acht minuten ge reed, met behoud van. alle meest waardevolle bestanddie-e-len van de vruchten. De petten worden afgesloten met het Penjel-inimaak- vlies, dat kiem- en schimmelvrlj is en ondoor dringbaar voor bacteriën. Na een technische uiteenzetting van de de- monstra trioe volgde een demonstratie waarbij in een minimum van tijd met toepassing van Penjel, jam werd toebereid, een en ander met belangstelling gadegeslagen door de da mes, die met het bij de Huiavrouwenveireeni- ging geleerde al weer hun voordeel konden doen. Een kopje thee en een. stukje appeltaart, door .een der bestuursleden vervaardigd, maakte deze bijeenkomst va.n de vereeniging van Huisvrouwen tot een recht gezellige en leerzame, De presidente, mevr. Moens-v. d. Veen deel de tenslotte nog mede, dat in heit begin van de maand October Dr. v. Bremen voor de le den van de Huisvrouwenvereeniiginig een le zing zal houden over rheumatlek en haar be strijding. Vervolgens vestigde de presidente de aandacht op de ,Eet meer visch"-reclame. uitgaande van de Vereeniging van Visch- orooaganda te IJmuiden en spoorde de dames in het belang van onze Nederlandsche Vis- scherii aan het receptenboekje, uitgegeven door die vereeniging, te bestudeeren. Met een dankwoord aan de demionstratrioe en aan mejWaagïme ester, die de bijeenkomst met pianomuziek had -opgeluisterd, sloot mevr. Mo ens deze welgeslaagde bijeenkomst. VELSEN Het 60 millioen-plan Vragen aan B. en W. Het raadslid de heer J. v. d. Veer, heeft de volgende vragen tot B. en W. gericht: le. Is het juist dat het gemeentebestuur van Velsen zich tot de regeering heeft gewend om aan deze te verzoeken eenige werken te mogen uitvoeren vallende binnen het raam van en gefinancieerd dóór het werkverruhnings of 60 millioen-plan 2e Zoo ja, is Uw College dan -bereid mede te deelen welke óbjecten ter uitvoering aan de regeering door Uw College zijn voorgelegd en welk geraamd bedrag de uitvoering dezer wer ken zouden vorderen; 3e. Zoo neen, is Uw College dian -bereid zich alsnog tot de regeering te wenden met het verzoek om eenige in onze gemeente voorhan den zijnde objecten vallende binnen het raam van dit plan te mogen uitvoeren, eventueel na deze werkobjecten vooraf aan den Raad te hebben voorgelegd of :net dezen terzake over leg te hebben gepleegd? Wijziging van de Drankwet. Verlofbedrijf onder eigen naam en voor eigen rekening. De minister van Sociale Zaken, prof. Slote- maker de Bruine, heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, tot wijziging der Drankwet. In de memorie van toelichting wordt mede gedeeld, dat door een uitspraak van dien Hoo- ge-n Raad een der belangrijke doeleinden van -de Drankwet, nl. het tegengaan van de z,g. verpachtingen, niet ten volle tot gelding kan komen en de zekerheid bestaat, dat de toe standen-, waaraan ed wetgever in 19-3-1 een einde heeft willen maken, weer, zij het ten deele, herleven. Het verdient daarom aanbe veling de Drankwet zoodanig te wijzigen, -dat buiten twijfel worde gesteld, dat ook degene, die op grond van het bezit van een vergun ning het verlofsbedrïjf uitoefent, gehouden is dat bedrijf uitsluitend op zijn naam en voor zijn rekening uit te oefenen. De wijzigingen, dn artikel I voorgesteld, heb ben'de strekking 'dien twijfel uit te sluiten. De overgangsbepaling beoogt aan verpachters, -en pachters, als hier bedoeld, de gelegenheid te geven hun verbintenissen zonder overhaas ting te liauideeren. B-ij artikel 2 wordt gezegd: Nu de gelde lijke nood heeft gedwongen tót opheffing der gezondheidscommissies kunnen de artikelen 9. 10 en 56 der Drankwet, welke nog met het be staan -dier commissies rekening houden, niet ongewijzigd blijven. Het in art. 2 voorgestelde strekt er toe, de vereisehte wijzigingen aan te brengen. JONGEREN VREDES ACTIE. De J. V. A. schrijft ons: In het feit, -dat de in Mei en Juni van dit jaar georganiseerde -openbare getuigenisavon den zoo uitnemend zijn geslaagd en een- bui tengewoon groote belangstelling hebben ge trokken, 'heeft het Dagelijksch Bestuur van de Jongeren Vredes Actie een aanwijzing gezien om de reeks van dergelijke avonden in de ko mende maanden te vervolgen. Vandaar, dat er acht nieuwe bijeenkomsten, waad-mede be doeld wordt in het openbaar gemeenschap pelijk getuigenis af te leggen van den onge- wijzigden trouw aan het anti-oorlogsbeginsel, zijn- vastgesteld, nl. te Leeuwarden, Amster dam, Alkmaar, A-pledoorn, Dordrecht, Haar lem, Deventer -en Enschedé, Profesfen fegen de enquete in de Wapenindustrie. Regeeringen richten zich tot Washington „Voortzetting zonder aanzien des persoons". Verscheidene niet bij name genoemde regeeringen, waaronder waarschijnlijk de Britsche, hebben naar V.D. uit Washington verneemt, in verband met de verhooren van de senaatscommissie van onderzoek naar de gebruiken in de wapenindustrie bij het staatsdepartement geprotesteerd. De voorzitter der commissie, senator Nye, heeft na overleg met staatssecretaris Huil verklaard, dat het onderzoek zal wor den voortgezet zonder aanzien des per soons. Levering van vliegtuigen syno niem met.steekpenningen! WASHINGTON, 11 September (V.D.) De senaatscommissie van onderzoek naar de ge bruiken in de wapenindustrie heeft vandaag haar werkzaamheden voortgezet. Brieven van agenten der Curtiss Wright Export Corpora tion toonden aan, dat de levering van vlieg tuigen in Zuid-Amerika ten nauwste samen hangt met het begrip steekpenning. De con troleur generaal van Bolivia zou als „stille partner" zijn opgetreden van den agent der vliegtuigenfabriek. Een Boliviaan was agent voor de maatschappij en een ambtenaar van het ministerie van Buitenlandsche Zaken evenzeer. De Mexicaansche agent meldde in Juli 1933 dat brigade-generaal Azcarta, de toenmalige chef van den staf van den presi dent, in aanmerking wenschte te komen als tusschenpersoon, doch er de voorkeur aan gaf door bemiddeling van derden op te treden. De N. R. A. wordt gereorgani seerd. Overeenstemming tusschen Roosevelt en Johnson. HYDEPARK (New York). 11 Sept. (Reuter). Tijdens een nachtelijke bespreking zijn pre sident Roosevelt en generaal Johnson het eens geworden over de beginselen eener onmiddel lijke reorganisatie en vereenvoudiging van de N.R.A. De N.R.A. zal worden ingedeeld op de zelfde wijze als de federale regeering, d.w.z. zij zal bestaan uit drie gedeelten: de uitvoerende, de gerechtelijke en de wetgevende macht. Johnson zal ook in de toekomst het hoofd zijn van het uitvoerend orgaan; de gerechtelijke afdeeling zal zich bezighouden met arbeids geschillen en vervult de taak der code-admini strateurs; de wetgevende afdeeling bepaalt de politiek, welke zal worden gevolgd. Stakingsonlusten in Amerika. Nationale garde in verscheidene staten gemobiliseerd. NEW YORK, 11 Sept. (V.D.) In verband met de textielstaking hebben weer verschil lende botsingen plaats gehad tusschen sta kers eenerzijds en politie en werkwilligen an derzijds. Bij deze opstootjes zijn talrijke per sonen gewond. In Rhode Island, Connecticut en Maine is de nationale garde gemobiliseerd, daar men onlusten vreest. Bij een botsing te Saylesville (Rhode Island) zijn vijf personen gewond. Drie compagnieën van de garde doen reeds dienst in het onrustige deel der stad. Te Lancaster in Pennsyllvanie zijn duizend stakers door de politie uiteengedreven, nadat vele werkwilligen door steenworpen waren gewond. Drieduizend stakers zijn daar in 100 vracht auto's aangekomen om een groote handschoe nenfabriek tot sluiting te dwingen. De aanval is echter vooralsnog uitgebleven, daar de fa briek bewaakt wordt door 300 nationale gar disten. De stakingsleiding heeft bekend gemaakt, dat zij de arbitragecommissie een aanbod zal overhandigen, wanneer gedurende de onder handelingen de fabrieken worden gesloten. Het aanbod zou echter ingetrokken worden, wan neer de fabrieken Dinsdag te 18 uur niet aan dezen eisch zouden hebben voldaan. FAILLISSEMENTEN. Door de Arr. Rechtbank alhier zijn op 11 September de volgende faillissementen uit gesproken. 1. E. Coster, koopman in galanterieën, wo nende te Zaandam, Ged. Gracht 4850. Cura tor Mr. H. H. Riepma te Edam. 2. A. Baltes, stratenmaker, wonende te Haar lem, Vergierdeweg 113. Curator Mi'. M. van Toulon van der 'Koog, alhier. 3. G. J. Kol, kruidenier, wonende te Zand- voort, Stationsstraat 6. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier. 4. H. van Wilsem Vos, winkelier in huishou delijke artikelen, wonende te Beverwijk, Gens- straat 7. Curator Mr. L. V. Hoog, alhier. 5. A. Polak, koopman in manufacturen, wo nende te Zandvoort, Stationsstraat 10. Cura tor Mr. M. van Toulon van der Koog, alhier. 6. de Handelsvennootschap onder de firma Zeevischhandel GEO, gevestigd te IJmuiden gem. Velsen en hare firmanten: KI. Olden burg, vischhandelaar, wonende te IJmuiden, Adrianastraat 31 en A. Gomes, vischhandelaar, wonende te IJmuiden, Linschotenstraat 3. Cu rator Mr. J. Deenik, alhier. 7. Rintje van der Wal, loodgieter, wonende te Beverwijk, Adriehemstraat 51. Curator Mr. L. V. Hoog, alhier. 8. Tj ailing van der Wal, loodgieter, wonende te Beverwijk, Adriehemstraat 51. Curator Mr. L. V. Hoog, alhier. 9. J. van Es, aannemer, wonende te Bloe- mendaal, Kleverlaan 25. Curator Mr. F. van der Goot, alhier. 10. C. Kraayenoord, gescheiden echtgenoote van J. Koelemeyer, sigarenwinkelierster, wo nende te Haarlem, Middenweg 48. Curator Mr. F. J. D. Theyse, alhier. 11. G. Oostrom, chauffeur, wonende te Haar lem, Voorduinstraat 46. Curator Mr. C. Blan kevoort, alhier. 12. P. Veenis Kzii., schilder en behanger, wo nende te Assendelft, Statiorisbuurt 916. Cura tor Mr. L. Ali Cohen, alhier. Reehter-Commissaris Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten. Opgeheven is wegens gebrek aan actief het faillissement van: J. van Slooten, vischventer, wonende te IJmuiden. Curator Mr. W. Veniet, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst de faillissemen ten van: 1. Chr. Steffers. caféhouder, wonende te Haarlem. Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. 2. C. J. J. Smit, vleeschhouwer, vroeger wo nende te Haarlem, thans te IJmuiden-Oost. Curator Mr. L, Ali Cohen, alhier» meldt: Hoogste barometerstand 772.6 m.M. te Blaavantshuk. Laagste barometerstand 747.5 m.M. te Isafjord. en voorspelt: Zwakken tot matigen, Noordelijken tot Noord-Oostelijken wind. Nevelig tot lichtbe- wolkt. Droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Barometer Stand hedenmorgen 9 uur 768 m.M. I Neiging: Vooruit. J Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden 64 F. 58 F. 60 F. OPGAAF MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden TEMPERATUUR ZWEMINRICHTING V. Z. V, Lucht 64 F. Water 65 F. f HOOGWATER TE IJMUIDEN Woensdag v.m. 4.46 uur; n.m. 5.05 uur, Donderdag v.m. 5.19 uur; n.m. 5.37 uur. Vrijdag v.m. 5.53 uur; n.m. 6.13 uur Motorrijder trachtte te passeeren. Twee zwaargewonden het resultaat. Een Tilburgsche motorrijder B., die een ze-* keren R. uit 'Veghel op de duo vervoerde, trachtte onder Heeswijk een motorrijder G. uit Berlicum met zeer groote snelheid voorbij' te rijden. Bij het passeeren echter kwam de heer B. in aanraking met het andere motor rijwiel, met het noodlottig gevolg, dat beide motorrijders alsmede de duo-passagier ernstig kwamen te vallen. Het ongeluk bleek ernstige gevolgen te heb ben gehad. De heer B. bleek een zware hersen schudding en een gebroken pols te hebben bekomen. De toestand van dit slachtoffer was zoo ernstig, dat de geneesheer onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis te 's Herco- genbosch noodzakelijk oordeelde. De heer G. werd eveneens naar het ziekenhuis vervoerd. UIT HAARLEM Honderden bij Enny Wever's begrafenis. Belangstelling zooals zelden gebeurt,' Zelden heeft de Algemeene Begraafplaats aan aan de Kleverlaan zooveel menschen be vat als gistermiddag om twaalf uur. Zelden zijn zooveel menschen als hedenmiddag bij - eengedromd om tegenwoordig te zijn bij een begrafenis. Zelden is ook in het hartje van de stad een drukte geweest als hedenmorgen, toen het stoffelijk overschot van het 18-jarige meisje uit de Anegang ter aarde werd besteld en, nadat de stoet even voor het huis in de Anegang had stilgehouden (waar inspecteurs, politie te voet en per motor de honderden' menschen in rijen hielden), reed zij onder e enbelangstelling zooals Haarlem eigenlijk: slechts een keer 'heeft betoond, toen prof. Lorentz ten grave werd gedragen, naar dé Kleverlaan. Honderden wachtten hier de komst van de rouwwagens af. tientallen had den bloemen bij zich en de drukte was zoo overstelpend groot, dat de opzichters van de begraafplats de orde niet alleen konden rege len, doch politieagenten te hulp moesten ko men, De plaats om het graf was met touwen: afgezet en negen tiende deel der belangstel lenden kon de met vele bloemen beladen kist slechts uit de verte tusschen de boomen waar nemen. Van het gesprokene kunnen zij niets hebben verstaan. 1 Warm was het tusschen de graven. Stil was hèt er, ondanks de honderden. Drukkend was het er, door de warmte, de menschen en de gebeurtenis die op komst was. Iedereen sprak over wat zich in de Anegang moet hebben af gespeeld. Brokstukken van zinnen bevestig den dit vermoeden, en het roezemoesde door de lucht: Anegang Tot de kist werd gedragen naar het graf. Men zweeg. Bloemen-bedolven werd het zwar te omhulsel, met het veelzeggend, diep-tragi- sche lakzegel op het knooppunt van de zwar te linten, boven de uitholling gezet. Langzaam zonk het zwart in het zwart en een zonne- schicht raakte nog' even de zilveren schroe ven, vlekte weg over de zilveren plaat en deed de vogelen in de donkergroene boomen zingen. Krachtig klonk daarop de stem van Ds. Waardenburg. Hij sprak over deze tegenstel ling: zonnelicht en duisternis en over haar wezenlijke eenheid: de verkondiging, de pro fetie. „Wij zijn één van gevoelen nu, hoe we anders ook mogen verschillen", ging hij voort, nadat een golf van schrik, bewogenheid, deer nis en verontwaardiging over stad en land zijn getrokken". Ds. Waardenburg zei dat men de gebeurtenis hier niet moest onderzoeken, op de begraafplaats past geen oordeel of de wensch naar opheldering. „Wat het mensche- lijke recht betreft is daarvoor de justitie en politie, die in dienst staan der waarheid en ten slotte is het oordeel toch aan God en God alleen". Toen de dominee het meisje herdacht in haar schooltijd en als cateehisante, konden velen, die haar in deze omgeving hebben ge kend, hun aandoening niet verbergen. „Een onvolgroeid kind, dat veel te goed van ver trouwen was, heeft zich laiten vangen in een booze strik", besloot Ds. Waardenburg, voor dat hij een troostwoord tot de oudiers (richtte. „Het is echter beter onrecht te lijden dan te doen, beter door den dood naar de rust te gaan dan in het leven de onrust te kennen door een kwellend geweten". Met verzen uit gezang 270 en heit Onze Vader sloot Ds. Waar- denburg zijn toespraak. Een broer van het meisje dankte, een bewo ner van de Anegang, de voorzitter van dé straatvereeniging, zei ook nog iets. Hiermedei was het einde gekomen aan een begrafenis die Haerlem naar de Kleverlaan deed stroo men, Toch is de droevige gebeurtenis van de! Anegang nog niet ten einde Honderden verlieten de plaats waar zij' getuigen hebben willen zijn, van een mate loze droefheid, een voor velen onbegrijpelijk leed, dat nimmer te benaderen zal zijn. Door geen honderden en door geen duizend den,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6