De groente- en fruitmark! te Amsterdam. Veertig jaar aan de Marnixstraat. Rubriek voor Vragen. Thans naar terreinen in West. Het ls half vijf in den morgen. Amsterdam Slaapt. In bleekgele, trillende strepen weer kaatst het vochtige asfalt de lichten der elec- trische lantaarns. De stad is uitgestorven, er rijden geen auto's geen trams. Een nacht waker, wiens stok regelmatig de straat aftikt, neemt mij goed in zich op; hij zou wel eens in mijn tasch willen kijken, die een suspecte ouit vertoont veroorzaakt door een on schuldig pak brood. Bij het Leidsche boschje is een rood licht, dat brandt bij den grond en automobilisten moet waarschuwen voor een opgebroken weg dek, het eenige dat leeft. Dan dringt het tjoeke-tjoek van een motor tot mij door; een schuit met groenten glijdt onder de brug aan de Nassaukade weg. Tegelijk zie ik een enorme vrachtauto met groenten, hoog opge stapeld over het Leidschplein rijden. Ons doel is hetzelfde: de groente- en fruit markt aan de Marnixstraat. Daar is op dit vroege uur vaji slapen geen sprake meer. Over een lengte van een kilometer, van Pa ss eer dergracht tot Rozengracht, is de Mar nixstraat gebarricadeerd door alle soorten vehikels en steeds komen er meer bij. Vracht auto's tractors, handkarren, paard- en wa gens staan dwars over de tramlijnen heen, het water ligt vol schuiten. Honderden han den tillen de bakken en manden met groen ten en fruit van de voertuigen, voor de pak huizen van de grossiers worden de uitstallin gen gemaakt. Lampen, bengelend aan karren, verlichten de paard-en, die na hun langen rit met hun kop in een smakelijken hap groentenafval duiken. De stemming op de markt is opgewekt men neemt de verkeersstagnaties zonder on geduld op en ondanks het drukke werk is er nog tijd voor een grapje. Men hoort er vele soorten „plattelandsch spreken, want het zijn meest echter buitenmenschen, die met hun waar naar de markt komen: Haarlemmer meer, de Streek, Broek op Langendijk, de Beemster en de Worm-er, de omtrek van Lei den, blijken de groenten-oorden te zijn, het frudt k-omt hoofdzakelijk uit het Westland, de Betuwe, Zeeland en Limburg. Niet alleen vóór maar ook tusschen en achter de Marnixstraat ligt het marktterrein dat met zijn haventjes en schiereilanden een typisch geheel vormt. De voorzijde van de Marnixstraat met de grachten er bij trekt alle drukte naar zich toe, de loodsen op de schiereilandjes liggen verlaten. Maar op één plek is het ook achter de Marnixstraat vol le ven en vertier, bij het gebouw van de Am- sterdamsche V-eiling van Land en Tuinbouw producten, waar alles in gereedheid wordt gebracht voor de groentenveiling, die om half zes gaat beginnen. Het is voor iemand, die er vreemd inkomt, niet zoo -gemakkelijk, uit deze markt wijs te worden. Hoe zit de handel hier in elkaar, wie verkoopen en wie koopen er? Kan een ^huis vrouw, die een pondje -pruimen noodig heeft, maar zoo naar een kar gaan en het koopen? Dit laatste worde hier zoo goed als niet ge daan. Koopers zijn niet de consumenten, maar alleen de winkeliers en de venters, en als deze omstreeks acht uur voorzien zijn, komt een groep menschen aan de beurt, van wie u misschien nog nooit hebt gehoord. Het zijn de „piekaniers", een soort gelegen- heidsventers, die zich van de overgeschoten artikelen tegen lage prijzen meester maken; zij hebben geen vaste wijk en geen vast ar tikel, zij „pikken mee" wat ze krijgen kunnen. En de verkoopen? Op vier manieren worden groenten en fruit op de markt gebracht. Daar zijn in de eerste plaats de telers zelf, meest uit de naaste omgeving der stad, die worden verdeeld in natte en droge tuinders, al naar ze hun producten in schuiten en vletten of per voertuig naar de markt transporteeren. Dan is er een categorie „aanvoerders", die voor producenten van elders de waren aan voeren; een derde groep vormen de hande laren, die op andere veilingen producten koopen en deze hier weer van de hand doen. En tenslotte is er de verkoop door middel van de veiling. Zoo'n veiling lijkt eerst een erg ingewikkeld bedrijf. Ik zie de koopers zitten in oploopende banken; op lorries worden de groenten voor gereden, een man roept met luide en voor mij onverstaanbare stem iets af, naast hem zitten twee anderen in razend tempo te schrijven, een vierde neemt telkens wat groenten van de lorrie en houdt met uitnoo- digend gebaar een smakelijk bloemkooltje, een bos wortelen, den koopers voor. D-e meeste aandacht is voor een groote klok met langzaam ronddraaienden wijzer, de veiling- klok. De directeur van de Amsterdamsche Veiling, de heer H. J. Houtkooper, verklaart mij de werking van de klok. De man, die den wijzer in beweging brengt, is de veilingmeester, hij roept den inzender de kwaliteit en de hoe veelheid af van de monsters te veilen groen ten. Naast den veilingmeester zit de man, die nummer en prijs op bonnen noteert, zijn buurman rekent het te betalen bedrag uit. Straks, als het fruit wordt geveild, komt er nog een mannetje bij; hij berekent de omzet belasting. Het is merkwaardig, het tempo te volgen, waarin dit alles zich afspeelt. De administra tie van de veiling, waar alles contant wordt verkocht wat op de markt niet het ge val is zit perfect in elkaar; de kooper kan straks meteen zijn waar meekrijgen, de reke ning ligt voor hem klaar; den inzender wordt nog denzelfden dag de ingevulde lijst met opgaaf van den prijs der voor hem ver kochte waren per post toegezonden. De directeur van de veiling, die mij ver telt, dat de omzet ongeveer 11/2 millioen gul den per jaar bedraagt en dat het gebouw van de gemeente wordt gepacht, brengt mij in kennis met bekende personen in deze om geving. Het gesprek komt op de nieuwe marktterreinen in West, waarheen half Octo ber ook de veiling wordt verplaatst. Deze ver andering wordt algemeen als een groote ver betering beschouwd: het opslaan van groen ten en fruit gaat in het tegenwoordige ge bouw nog wel, al_ is de ruimte niet groot, maar voor de aardappels is in 't geheel geen plaats; zij liggen op schuiten aan de Nassaukade. En dan: er zijn in de nieuwe marktlokaliteiten twee veilingklokken, zoodat de groenten- en fruitveiling gelijktijdig kunnen plaats hebben. Hoe bezwaarlijk het acUiteï êtear taie» nas öetfê gïsftstes blijkt dezen morgen duidelijk: de aanvoer van fruit is zóó groot dat tenslotte de groente er voor moet wijken; terwijl steeds weer nieuwe lorries met 't prachtigste fruit voor de klok worden gereden zoo slecht als dezen zomer de groententeelt is, zoo rijk en over vloedig zijn de vruchten geoogstverzamelt ergens in een hoek van het gebouw een der veilingmeesters de groentenkoopers om zich heen: het laatste gedeelte van de aangevoer de groenten wordt mondeling geveild. Als te ruim half negen de veiling van groenten, aardappelen en fruit is afgeloopen, leidt mijn pad naar huis niet over rozen, maar over glibberige koolbladen, rotte prui men en gekneusde tomaten; de Marnixstraat ligt er mee bezaaid. Straatvegers zwaaien fanatiek hun bezems, luid bellend banen de tramwagens van lijn 7 en lijn 10 die tot half negen een andere route hebben gevolgd zich een weg door de verkeersobstakels, die haastig worden verwijderd; met het straat- vuil zijn zij de laatste overblijfselen van een tooneel vol activiteit, dat zich lederen mor gen in de vroegte eenige uren lang afspeelt, terwijl de verdere stad nog in diepe rust is. Het vervolg krijgt men op andere plaatsen in de stad. De winkeliers voeren bestellingen uit of ontvangen hun klanten in den winkel, de venters trekken met hun waar langs de huizen. Op de drukke markten aan de ten Katestraat en de Albert Cuypstraat om er enkele te noemen komen de huisvrouwen haar karabiezen vullen met groenten en fruit. Op het Waterlooplein bij de Mozes en Aaron- kerk is het een bijzonder levendige handel; men koopt er de meloen in „brokken" voor een paar centen aan de karren en peuzelt zijn part ter plaatse met smaak op. Met de bloemenveiling, die dagelijks van half twaalf tot drie uur in het veilinggebouw aan de Marnixstraat wordt gehouden, is het ongeveer hetzelfde; ook de bloemen, die daar worden gekocht, vinden we op tallooze plein en straathoeken op karren en in kunstige stel lages terug, het stadsbeeld opfleurend. Een bloemenveiling is minder aantrekke lijk dan ik het mij had voorgesteld; het nuch tere afroepen, 5 cent 2 maal voor no. 15, wat dus beteekent dat kooper no. 15 twee bosjes bloemen van 5 cent heeft gekocht, en dat zoo eenige uren door, is niet bepaald bevorderlijk voor het scheppen van een poëtische sfeer. Al evenmin als het werk van den man, die de bloemen aan de koopers vertoont en die juist als hij een op het oog schitterende bouquet zinnia's, anjers of gladioles omhoog houdt, er verpletterend eerlijk bijvoegt: „bruine smet ten", „niet heelemaal zuiver", „iets gele je". De poëzie vind ik tenslotte terug in de bloemen namen op de lijsten van de inzenders: als ik die niet had gezien, zou ik niet hebben ge weten, dat er b.v. een „Goldene Sonne" en een „Roem van Aalsmeer'' waren geveild! Op 15 October gaat dit alles hier weg. Het was de le April 1895, dat de groente- en fruit markt aas Marnixstraat ïn gëbrüik wëra genomen, nadat de groentemarkt eenige eeuwen op de Prinsengracht was gevestigd ge weest, terwijl de fruitmarkt op den Singel tus schen Raam- en Heisteeg was gehouden. Het bezwaar van een markt in een straat achtte het toenmalige college van B. en W. van Am sterdam niet naar een rapport van de com missie tot onderzoek van den toestand van het marktwezen, ingesteld in 1913, memo reert „omdat de drukte alleen in den vroe gen morgen plaats heeft, de straat veel bree der is dan de Prinsengracht en de bebouwing geschiedt ten gerieve van direct bij de markt betrokkenen, die dus geen bezwaar tegen de drukte zullen maken." Toch was in 1885 door den toenmallgen di recteur van het Abattoir, die een buitenland- sche reis had gemaakt, waarbij hij o.a. de op dracht had vervuld „de groentemarkten goed op te nemen" al een rapport uitgebracht, dat de inrichting van een overdekte markthal, een goed, ruim, behoorlijk verlicht en geventileerd gebouw bepleitte, „waarin de waren behoor lijk tentoongesteld kunnen worden en zoowel verkoopers als koopers tegen de wisselvallig heden van het weder beschermd zijn en waar in bovendien de niet verkochte waren zonder gevaar voor achteruitgang in waarde tijdelijk moeten kunnen worden opgeborgen". Ook achtte deze functionaris „van overwegend be lang, dat de hal per spoor en zoo mogelijk ook te water kan worden bereikt." Het is wel merkwaardig, dat het vijftig jaar heeft geduurd eer nu met de ingebruikne ming van de nieuwe markthal in vervulling gaat, wat in dit rapport reeds werd bepleit! L. N. Paniek door vlammen uit den uitlaat. Drie arbeiders springen uit een autobus. SASSENHEIM, 12 September ('V. D.) Gis teravond omstreeks half elf passeerden twee autobussen, waarin arbeiders zaten, die van Leiderdorp, waar zij dagelijks werken naar hun woonplaats Volendam teruggingen. De tweede bus, toegerust met een Dieselmotor en waarin 30 passagiers zaten, gaf door den uit laat vonken te zien, hetgeen in den donkeren avond nogal gevaarlijk leek. Toen enkele ar beiders dit zagen, werd plotseling in de bus „brand" geroepen. Drie arbeiders maakten in hun angst de deur open en sprongen uit de bus, die met volle vaart reed. De eerste persoon sloeg op den grond, waar hij bewuste loos bleef liggen. Een tweede kwam met het hoofd op de steenen terecht, terwijl de derde puq[ ■jju'Ea uaqossniUT soq op rupjoop 'ropxaq.tv geminderd, met de schrik vrij kwam. Twee doctoren uit Sassenheim benevens de politie waren spoedig ter plaatse. De twee ge wonde arbeiders werden naar het Sta Bernar- dus ziekenhuis te Sassenheim vervoerd. De arbeider J. K. uit Volendam is hedenmorgen aan zijn verwondingen overleden. De autobus is later met den verbonden pas sagier H. K. naar huis vertrokken. Profesten tegen de ënquefe In de Wapenindustrie. Regeeringen richten zich tot Washington „Voortzetting zonder aanzien des persoons". NEW WESTMINSTER 'Brltsch Columbia) 12 September (Reuter) Een honderdtal ge detineerden van de federale gevangenis zijn in hun cellen opgesloten, nadat zij verklaar den in staking te gaan; zij eischen loon en erkenning van de comités van gedetineerden met het recht om vergaderingen te houden en hun belangen met de autoriteiten te bespre ken. De wakers verklaren, dat de staking wel luidruchtig, doch niet gewelddadig is. Patiënten te Den Bommel maken het beter. Levensgevaar bij allen geweken. DEN BOMMEL, 12 September (V. D.) Hoe wel alle patiënten lijdende aan vergiftigings- versohijnselen na het eten van ondeugdelijk gebak mog bedlegerig zijn, is hun toestand toch vooruitgaande. Ook bij de twee personen wier toestand ernstige reden tot bezorgdheid gaf, kan thans het elvensgevaar als geweken worden beschouwd. Verscheidene niet bij name genoemde regeeringen, waaronder waarschijnlijk de Britsche, hebben naar V.D. uit Washington verneemt, in verband met de verhooren van de senaatscommissie van onderzoek naar de gebruiken in de wapenindustrie bij het staatsdepartement geprotesteerd, De minister van buitenlandsche zaken Huil heeft met eenige leden der enquete-commissie geconfereerd. Na afloop van deze conferentie verklaarde de voorzitter der enquete-commissie Nye, dat de commissie niet noodzakelijkerwijze de meeningen, die door de getuigen tot uiting worden gebracht, tot de hare maakte, en dat het verhoor daarom, zonder zich te storen aan namen of persoonlijkheden, zou worden voort gezet. Dinsdag worden getuigen gehoord over de verkooppolitiek der vliegtuigfirma's. Levering van vliegtuigen syno niem met.steekpenningen! WASHINGTON, 11 September (V.D.) De senaatscommissie van onderzoek naar de ge bruiken in de wapenindustrie heeft vandaag haar werkzaamheden voortgezet. Brieven van agenten der Curtlss Wright Export Corpora tion toonden aan, dat de levering van vlieg tuigen in Zuid-Amerika ten nauv/ste samen hangt met het begrip steekpenning. De con troleur generaal van Bolivia zou als „stille partner" zijn opgetreden van den agent der vliegtuigenfabriek. Een Boliviaan was agent voor de maatschappij en een ambtenaar van het ministerie van Buitenlandsche Zaken evenzeer. De Mexicaansche agent meldde in Juli 1933 dat brigade-generaal Azcarta, de toenmalige chef van den staf van den presi dent, in aanmerking wenschte te komen als tusschenpersoon, doch er de voorkeur aan gaf door bemiddeling van derden op ie treden. Reuter meldt over deze zitting: De president van de Curtiss Wright Export Company legde getuigenis af waaruit bleek, dat een hooggeplaatst Boliviaansch regeerings- ambtenaar, Lopez, werd gebruikt als stille vennoot door een Amerikaansche vliegtuigver koopmaatschappij bij den handel met Bolivia. Britsche en Ncderiandsche firma's hadden dezen Lopez ook commissie aangeboden om hem te bewegen, de Amerikaansche firma op te geven, maar Lopez liet deze niet in den steek. Steeds bleek hierbij, dat onder allerlei vorm omkooperij aan de orde van den dag was. Bo vendien bleek dat de Mexicaansche president Rodrigues zich den vliegtuigaankoop voor den staat persoonlijk voorbehield en dat Noord- Amerikaansche firma's in Mexico, Bolivia en Chili gebruik maakten van de diensten van invloedrijke regeeringsambtenaren. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medeioerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijdert men donkere verf- vlekken uit licht beige schoenen? Benzine helpt niet. ANTWOORD: Is het olieverf of anilineverf? Zijn de schoenen van zijde of van leer? Dit zijn alle verschillende behandelingen. VRAAG: Hoe reinigt men een witte kinderwa- genvacht? ANTWOORD: Met een sterk zeepsopje de haarzijde goed wasschen en daarna met warm water terdege spoelen. Is de vleeschzijde ook nat geworden, wrijf deze dan stevig in met een op lossing van 1 eetlepel zout en 1 eetlepel aluin in 1 liter warm water. Laat buiten in wind of tocht drogen. VRAAG: Hoe maakt men zoetzuur van prui men? ANTWOORD: Benoodigd: 150 kwetsen, 30 kruidnagelen, 1 flesch inmaakazijn; 20 gram foelie, 1 K.G suiker en 10 gr. pijpkaneel. Wasch de kwetsen en prik met een zilveren vork of beenen priem kleine gaatjes in de schil. Kook terwijl de azijn met de suiker en de krui den (deze laatste vrij los in een lapje neteldoek) tot de suiker geheel is opgelost. Laat bekoelen en giet de vloeistof dan op de kwetsen. Laat een week staan en schud af en toe eens om. Kook daarna voorzichtig de kwetsen in de azijn op, tot zij hun rimpels verloren hebben, maar zorg voor al dat zij niet barsten. Gebruik daarom een pan met grooten bodem en doe daarin de azijn met telkens slechts één laag kwetsen, zoodat ze ge makkelijk zijn te overzien. Neem elke kwets, die glad geworden is, dadelijk uit het vocht en doe in goed schoongemaakte flesschen of potten. Bedek ze met het vocht en sluit goed van de lucht af. VRAAG: Hoe bakt men wafelen? ANTWOORD: Benoodigd: 1 pond bloem. 1 1/2 ons boter, 1 1/2 ons suiker. 2 eieren en wat water en melk. Maak hiervan eerst een stevig deeg. zon der klontjes. Roer er dan nog zooveel water en melk door. tot gij een vloeibaar deeg hebt. Maak het verwarmde wafelijzer schoon met een stuk grauw papier en wat zout en besmeer den eer sten keer met wat boter. Doe dan wat beslag in het ijzer en bak ze op matig warm vuur of gas vlam aan beide kanten lichtbruin en gaar. Laat uit het ijzer bekoelen. VRAAG: Hoe verwijdert men vetvlekken uit een rood zijden japon? ANTWOORD: Doop een dotje watten in wasch- benzine; druk het een beetje uit en wrijf daar mee zacht over de vlek. Bestrooi de vochtige plek dampt is. Laat drogen. Als de plek goed droog ls, afborstelen. Deze behanding buiten in de scha duw en vooral geen vuur of licht in de nabij heid! VRAAG: 1. Hoe moet men een wollen jumper (Greta Garbo) wasschen en drogen? 2. Hoe wascht men wollen dekens? 3. Een Leerdamsche siervaas is door het water van binnen aangselagen. wat met warm water, soda oi vim niet weggaat. Weet u een middel? 4. In een donkerroode wollige japon is een vetvlek. Hoe is die te verwijderen? ANTWOORD: 1. In een lauwwarm, neutraal zeepsopje goed wasschen. Tweemaal in schoon, warm water naspoelen en daarna nog eenmaal in koud water, waarin een weinig mierenzuur is gedaan. 2. In Marseillaansche zeep. Tweemaal flink spoelen in warm water en eenmaal in koud i ter. 3. Vul de vaas met lauw water en voeg daarbij een theekopje opgeloste overmangaanzure kali. Laat een uur staan. Giet dan leeg en vul de vaas met lauw water, tot de bruine kleur van de over mangaanzure kali geheel is weggetrokken. Met water naspoelen. 4. Doop een dotje watten In waschbenzine en druk het wat uit. Wrijf dan luchtig over de vlek. Bedek de vochtige plek met magnesia, vóór de benzine vervliegt. Laat drogen en schuier dan na. VRAAG: Hoe verwijdert men een vlek van zoete Voorburg uit een wollen stoffen japon? ANTWOORD: Met lauw water afborstelen. Met een "achte zeemleeren lap droog kloppen, De vochtige plek met magnesia bedekken. Laten drogen. Als het goed droog is, afschuieren. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Hoeveel belasting is een gehuwd persoon met 3 minderjarige kinderen, to Bloe- mendaal als forens woonachtig, verschuldigd van een inkomen van 4000? 2. Hoeveel te Haarlem woonachtig als' forens? 3. Hoeveel te Amsterdam woonachtig? ANTWOORD: 1. Rijks inkomstenbelasting 89.32. Gem. fondsbelasting 104.40, 2. Resp 89.32 en 157.50. 8. Resp. 89.32 en 172.50. Vermoedelijk. Het forens zijn maakt voor de belasting geen ver schil meer. VRAAG: 1. Hoeveel pers. bel. moet ik voor 1934 betalen voor een auto van 50.a 60. waarde, uitsluitend voor werkzaamheden? 2. Ik had deze auto voor genoemde waarde aangegeven, maar bij verkoop heeft zij slechts 35.opgebracht. Maakt dit nog verschil voor de belasting? ANTWOORD: 1. 6.— 2. Neen. de belasting blijft hetzelfde tot bene den 100.waarde. VRAAG: Is het voldoende de kwitantie te be waren van het laatste belastingjaar, ten einde gevrijwaard te zijn- voor de kans om per abuis nog eens voor een reeds vroeger betaalden be- lastingpost te worden aangemaand? ANTWOORD: Wonschelijk ls het de kwitanties voor betaalde belastingen 5 Jaar te bewaren, om dat de mogelijkheid bestaat, dat men bij het te niet gaan der kohieren bvb. ten gevolge van brand of andere rampen, zou kunnen worden opgeroepen om aan te toonen In hoever men aan zijn verplichtingen heeft voldaan. VRAAG: 1. Hoeveel bedraagt de belasting van een inkomen van j 2000 yopg een gehuwd per- 2. Hoeveel opcenten worden hierop geheven, resp. door Haarlem, Heemstede, Bloemeridaal, den Haag en Voorburg? 3. Hoeveel bedraagt de pers. "bel. bij een huur waarde van 4S0 te Haarlem? ANTWOORD: 1. Rijks ink. bel. 27.72 (hoofd som en 40 opc.). Gem. fondsbel. 56.70 (idem 110 opc.). 2. Op de Gem. fondsbel. resp. 110, 55, 45 en 95: (Voorburg or.s niet bekend). Op de Rijks ink. bel. bedragen de opcenten in Noordholland 40 en Zuid Holland 33. 3. Aangenomen dat de verkoopwaarde van het meubilair op 500.wordt geschat is de aan slag 60.84. RECHTZAKEN VRAAG: 1. Ik werk op een atelier; verdien per uur, maar word per week betaald. Wij heb ben pas twee weken vacantie gehad, waarvan een voor eigen rekening en een uitbetaald gekre gen. Nadat wij weer gewerkt hebben, geeft de juffrouw ons weer een week vrij, omdat zij uit moet. Hebben wij nu recht op uitbetaling? 2. Indien men per weck verdient, maakt dat nog verschil? ANTWOORD: 1. Ja, 2. De termijn, verstrijkend tusschen twee op eenvolgende betalingen van het loon is alleen van belang. PLANTEN. VRAAG: Ik heb sedert een jaar of drie in mijn tuin, ongeveer 3 M. van elkaar een Claps favorite en een Williams staan. De eerste is prachtig en draagt mooie gezonde vruchten, maar de tweede groeit niet; heeft mooi gebloeid, maar heeft slechts een paar armzalige vruchten, ter wijl de bladeren opgeschrorfipeld en met zwarte stippen overdekt zijn (zie bijgaande bladeren) Wat is hieraan te doen? 2. Toen mijn perzik met vrucht stond, zaten de bladeren vol gele cn zwarte luizen. Welke be spuiting kan daartegen worden aangewend, zon der dat de vrucht er schade van ondervindt? 3. Uit pitten, die met omwaschwatea- in den tuin terecht zijn gekomen, zijn appel- en peren- boornen en een druif opgegroeid. Kan hier wat goeds van komen? ANTWOORD: 1. De bladeren zijn sterk aange tast door de schurftzlekte, Bc-spuiten met Boullli Bordelaise vóór de bladeren in het voorjaar vol wassen zijn: daarna zoodra de vruchten gezet zijn en ongeveer vier weken daarna nog eens. 2. Droge perioden en oostenwind bevorderen sterke voortplanting der luizen. Bespuiten met tabaksaftreksel is het goedkoopste middel en bij eenige herhaling ook afdoende. 8. De zaailingen zijn bijna altijd van zeer slechte kwaliteit. Men noemt ze dan ook wild- lingen. Deze worden afgeënt met de soort welke men wenscht. VRAAG: Hoe bereidt men een lijmband voor een pereboom? ANTWOORD: Zij zijn in den handel verkrijg baar. Het gaat Juist om de soort lijm: ook ia ste vig papier noodzakelijk Als gij ze zelf wl!t maken, doet gij het beste aan den drogist op te geven, voor welk doel de lijm gebruikt moet worden. DIVERSEN. VRAAGWelke beteekenis heeft de letter X op nummerborden van auto's? ANTWOORD: De letter X wordt gebruikt voor wagens van Indische verlpfgaggerg, &UtQ wsaeiiweal, - -- Gedetineerden stellen ëiscKeri. O.m. loon en recht tot vergaderen en overleg. De buit in de lucht. En de inbrekers aan den haal! STOCKHOLM, 12 September (V. D.) De In woners van het stadje Kaevlinge (Scania) werden des nachts plotseling wakker ge schrikt door een geweldige explosie. Men ont dekte, dat het kantoor van een plaatselijke landbouwmaatschappij vernield was en de brandkast in stukken gesprongen. Waar schijnlijk hadden dieven de deur van de brandkast willen openen door middel van dy namiet en er een te groote hoeveelheid voor gebruikt. Stukken papier, rekeningen en verbogen munten, die over den heelen grond verspreid lagen, waren een bewijs van de kracht van de explosie en toonden aan, dat de mannen, die bijtijds gevlucht waren, geen buit hadden kunnen meenemen. Aardappelensteun-1933 niet uitbetaald. nog Landbouwers komen er door in moeilijkheden. De heer Vervoorn heeft aan den Minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld. Is het den Minister bekend, dat een groot aantal landbouwers, die in 1933 en in 1934 aardappelen van den oogst 1933 hebben ver kocht, nog niet hebben ontvangen het bedrag, hetwelk btf den verkoop op de koopsom werd ingehouden, ingevolge de daarvoor gegeven voorschriften? Weet de Minister, dat tengevolge der niet tijdige uitbetaling van deze bedragen, een groot aantal landbouwers in financieele moei lijkheden komen en althans daardoor groote schade lijden? i Wil de Minister bevorderen, dat de uitbe talingen, waar deze nog niet hebben plaats gehad, zoo spoedig mogelijk zullen geschie den ingevolge de door Zijn Excellentie daar voor gegeven voorschriften? De brand op de Castle". ,Morro Arrestaties van leden der bemanning. NEW-YORK, 12 September (V. D.) Een radio-telegrafist van de „Morro Castle" en verschillende andere leden der bemanning zijn op bevel van de rechterlijke overheid gearresteerd, teneinde hun verschijnen bij de behandeling van de zaak voor de federale rechtbank veilig te stellen. „Alle passagiers hadden gered kunnen worden". NEW YORK, 12 September (Reuter). De eerste machinist van de „Morro Castle" ver klaarde voor de Commissie van onderzoek, dat alle passagiers gered hadden kunnen worden. Het ongeluk heeft aan 135 personen het leven gekost. De tweede radiotelegrafist is gearresteerd. Het schynt dat hij de S. O. S. seinen te laat heeft uitgezonden. Zijn verklaring wijkt af van die van zijn chef, den eersten telegrafist. Amerikaansche textielstaking duurt voort. Gevecht op een kerkhof te Central Falls. WASHINGTON, 12 September (Reuter) De leider van de textiel-staking, Gorman, ver klaarde, dat de staking zal worden voortgezet. Het voorstel tot arbitrage is weer ingetrok ken, nu het niet op den vasfcgestelden tijd is aangenomen. NEW-YORK, 12 September. De ernstige botsingen tusschen ongeveer vierduizend sta kende textiel-arbeiders en tweehonderdvijftig man de nationale garde in Saylesville in Rhode Island hebben den geheelen nacht op Woensdag voortgeduurd. Tot heftige gevechten ls het ook gekomen in Central Falls in denzelfden staat, waar de stakers zich op een kerkhof hadden ver schanst waar zij dekking vonden achter de grafsteenen, vanwaar zij de oprukkende sol daten der nationale garde ontvingen met een hevig bombardement van steenen. Tenslotte slaagde men er in de stakers van het kerk hof te verwijderen, doch de strijd werd met onverminderde verbittering voortgezet in de met traasgas gevulde straten. De stad ligt vol komen in het duister, daar de stakers alle straatlantarens hebben vernield. Het aantal gewonden is zoo groot, dat een speciaal ver- bandstation moest worden ingericht. Volksraad verwerpt de nieuwe loonbelasting. Met groote meerderheid. BATAVIA, 12 Sept. (Aneta), Bij de stem ming in den Volksraad is het ontwerp voor dë loonbelasting met 26 stemmen tegen en 12 stemmen voor verworpen. Ook de betreffende begrootrngspost tot een bedrag van f 5.000.000 is daardoor geacht met dezelfde stemverhouding te zijn verwprpen. Het voorstel van de Regeering om de crisis heffing samen te smelten met de inkomsten belasting, is met 41 stemmen tegen en 1 stem -j voor verworpen. De eenige voorstemmer was de vopr&tten 5Wtea&3». v„

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 7