HET NIEUWE AVONDBLAD De ?M&6Uiieitswaatde jfmiide* Ceutakt. De ie duizend twee en ueetti9 Dtie duizend twee bondeed t/ijfii#. '19e JAARGANG No. 266 VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per raaawri 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers aJjn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 1 2000.— bij algeiheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; f 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank to Schiedam. IJMUIDEN Uit het visscherijbedrijf. De opzegging der arbeids overeenkomsten. Niet-teekenen bij binnenkomst leidt tot moeilijkheden bij arbitrage. De opzegging van de arbeidersovereenkomst voor de havenarbeiders hebben wij reeds eer der medegedeeld. Zooals men weet, loopt die af per 31 December a.s. aldus lezen we in Toe nadering, het orgaan van den Nederl. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportar beiders. Thans is ook opgezegd geworden de arbeids overeenkomst voor de kolenwerkers. Die loopt dus af drie maanden na opzegging en aldus op 30 November a.s. Reeds vóór dien tijd had de firma Groen te kennen gegeven, dat zij het contract voor de kolenwerkers opzegde voor wat betreft het bunkeren van de loodsbooten. We kunnen ons indenken dat genoemde fir ma bezwaar heeft om het bunkeren van de loodsboo.ten vast te leggen in een overeenkomst die in hoofdzaak omvat het bunkeren van stoomtrawlers. 't Gevolg moest echter wel zijn, dat door de werkgevers onderling het bestaande contract moest worden opgezegd, om de omschrijving van het bunkeren van loodsbooten daaruit te laten vervallen. We hopen dus dat het alleen zal beteekenen een formeele kwestie, zonder dat er verdere veranderingen zullen worden voorgesteld. De ontvangst van het schrijven hebben wij bevestigd en tevens ons bereid verklaard tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst. We komen dus voor algeheele vernieuwin gen van de overeenkomsten te staan, want zoóals men weet loopt het contract voor de trawlvisscherij per 31 December automatisch af, tenzij partijen vóór dien datum bij nieuwe overeenkomst to.t verlenging zouden besluiten. Over de ongewijzigde verlenging van het. laatste contract zou onzerzijds wellicht geen bezwaar bestaan, ware het niet dat een arbi trale uitspraak van 15 Augustus 1.1. ons reden gaf om het punt „arbitrage" onder de aan dacht van onze leden te brengen. In bedoelde overeenkomst wordt o.m. ge zegd in: Art. 7. De schipper van ieder vaartuig is ge houden de leden der bemanning in een daar voor bestemd register vóór de beëindiging van iedere reis door het plaatsen hunner handtee- kening te doen verklaren, dat zij de volgende reis met hetzelfde schip weder zullen mede maken. Ingeval door eenige oorzaak een schip bin nen 24 uur na uitvaren binnenkomt, zullen de in het register geplaatste handteekeningen voor de opnieuw aan te vangen reis van kracht blijven. Schepelingen, die weigeren hun handteeke- ning te stellen, worden geacht hun ontslag te hebben genomen. Schepelingen, die door den schipper niet 2ijn uitgenoodigd hun handteekening voor de volgende reis te zetten, worden geacht te zijn ontslagen. Deze bepaling geldt bij binnenkomst in Ne- derlandsche havens. Bij binnenkomst in bui- tenlandsche havens gaat het dienstverband door, totdat zij in een Nederlandsche haven zijn teruggekeerd en zal alleen in bijzondere gevallen ontslag mogen worden gegeven en genomen. De onderteekenaars van het register worden geacht bekend te zijn met den inhoud der geldende loon- en arbeidsovereenkomst. Art. 8. Bij het aangaan van een dienstver band onder omstandigheden, welke het teeke nen van het zich aan boord bevindend register onmogelijk maken, wordt in de plaats daar van in duplo een bewijs van dat dienstverband geteekend, waarvan reederij en opvarende ieder een exemplaar bewaart en waaruit moet blijken: a. dat het verband werd aangegaan op de in deze bepalingen vastgestelde voorwaarden; b. voor welk vaartuig, in welke functie en tegen welk tijdstip het dienstverband is aan gegaan en vanaf welken datum de gage ingaat. Art. 9. Bij eventueele geschillen zal het dienstverband alleen dan als werkelijk aan gegaan worden beschouwd, wanneer het is vastgesteld op de wijze, omschreven in de ar tikelen 7 en 8 dezer bepalingen Art. 10. Wanneer een opvarende getee kend heeft om de volgende reis mede te ma ken en zonder geldige reden ontslagen wordt, dan zal hem worden uitbetaald een schade loosstelling, gelijk de vaste gage en procen ten van de voorgaande normale reis in de functie van den ontslagene. Art. 11. Opvarenden, die overeenkomstig het bepaalde in de artt. 7 en 8 zich verbon den hebben om de volgende reis mede te gaan en geldige reden van verhindering krijgen, zijn gehouden daarvan telegrafisch kennis te geven. Opvarenden, die ter plaatse wonen, kunnen ook volstaan met onmiddellijke mondelinge mededeeling. Wanneer om eenigerlei andere oorzaak door een der opvarenden wordt gewenscht de reis niet mede te maken, zal dit alleen geoorloofd zijn, wanneer ten genoege van de reederij een ander in de plaats wordt gesteld. Tot zoover de voorschriften in de arbeids overeenkomst. Nu hadden wij een geschil aanhangig ge maakt over een, o.i. onrechtmatig ontslag aan iemand, die ziek was geworden; tijdens zijn ziekte was ons gebleken, dat de directie het dienstverband wenschte te bestendigen, maar toen de man. weer in staat was om te varen, werd hij ontslagen. Door ons werd voorgesteld een compromis te treffen; aanvankelijk stond de directie daar welwillend tegenover. Heel veel is daarover gecorrespondeerd en geconfereerd, tot uitein delijk geen overeenstemming te bereiken viel en de zaak ter arbitrale beslechting aan de commissie werd voorgelegd. Doordat- de onderhandelingen lang hebben geduurd, kwam dus allereerst in 't geding de vraag: Is de tijd van indiening niet verstre ken? Wij stelden ons op het standpunt, dat eerst dan een geschil t-usschen partijen ontstaat, vanaf het oogenblik. dat partijen niet -tot over eenstemmirig kunnen komen. Aangetoond werd dat het niet aan dè klagende partij had gelegen dat het zoo lang duurde voor het ge schil geconstateerd kon worden. De tegen partij moest dat toegeven en onderwierp zich dan ook bij voorbaat aan een uitspraak van de arbitrale commissie. Di-t punt kwam dus niet imeer ter sprake en nu volgden de gronden van de rechtmatig heid van de klacht. De rechtmatigheid werd door ons verdedigd terwijl de tegenpartij daar tegenover stelde, dat bij ziekte het dienstver band verbroken was. Hiertegenover stelden wij, dat uit een eigenhandig geschreven brief aan klager aangetoond kon worden, dat de i werkgever het dienstverband als niet geëin- dig-d beschouwde. De tweede moeilijkheid werd door den voor zitter opgeworpen, nl. of er wel of niet getee kend was geworden, waarop door gedaagde als vanzelfsprekend ontkennend werd geant woord. 't Is algemeen bekend, dat men in dezen -tijd van malaise niet laat 'teek-enen-, omdat de reeders in -den on zekeren toestand, waarin het bedrijf verkeert, die handen vrij willen heb ben, Hiervoor is dan ook wel red-en, waarom het nalaten dezer verplichting van de re e diers door de organisaties oogluikend wordt toege laten. om de uitoefening van 'het bedrijf ,geen moeilijkheden in den weg te leggen. We hebben daarop gewezen en tevens de aandacht er op gevestigd, dat er dan geen enkele klacht in bshandeling zou genomen kunnen worden, omdat op grond hiervan niet één. enkele reeder aan de voorwaarden vol deed en de opvarenden hierdoor rechteloos gemaakt zouden worden. We konden -dus verwachten een uitspraak van het scheidsgerecht als van goede -mannen na-ar billijkheid. Wat stonden we echter -te kijken toen wij de uitspraak onder de oogen kregen. We willen de overwegingen aan onze leden dan ook niet onthouden, maar deze in haar geheel hier opnemen, opdat men zich beter een oordeel zou kunnen vormen. „Overwegende, dat door partijen ons is ver zocht geworden omtrent dit geschil uitspraak te willen deen als arbiters in hoogste ressort; overwegende, dat partijen naar behooren in de gelegenheid gesteld zijn den eisch toe te lichten en daartegen verweer te voeren; overwegende, dat gedaagde het bestaan eener arbeidsovereenkomst betwist en geble ken is, dat bij binnenkomst door eischer het register hiervoor in de collectieve arbeidsover eenkomst genoemd, niet is geteekend. omdat aan boord een dergelijk register niet wordt gehouden overwegende, da-t artikel 9 van het contract gebiedend voorschrijft, dat bij betwisting van het bestaan eener arbeidsovereenkomst deze alleen door teëkening van het register of een verklaring, zooals in artikel 8 zal kunnen worden bewezen; overwegende. dat uit de overgelegde brieven is gebleken het voornemen van gedaagde om eischer wederom in dienst te -nemen, aan welk voornemen plotseling om voor de commissie -niet na te gane redenen geen gevolg is ge geven; overwegende, dat alzoo -ten onrechte door •eischer 't bestaan eener arbeidsovereenkomst •is gesteld; overwegende, dat -mitsdien aan eischer zijn vordering dient te worden ontzegd; recht -doende als goede mannen naar bil lijkheid in hoogste ressort. ontzeggen eischer zijn vordering ten aan zien van het uitbetalen der gevraagde schade loosstelling en veroordeelen hem om tegen be hoorlijk bewijs van kwijting te betalen de kosten van het geding". Hieruit blijkt, -dat -men over het ontslag als zoodanig met geen woord rept en eenvoudig op formeele maar voor ons gevoel op im- moreele gronden de vordering ontzegt. De reeders kunnen tevreden zijn. Alle voorkomende geschillen kunnen aan dezen kapstok worden opgehangen en de op varenden zijn met hun prachtig arbitrage reglement volkomen rechteloos. De vraag is dus gewettigd: Zullen wij hij een eventueele vernieuwing van het contract ons niet moeten ontdoen van een dergelijke, rechtspraak, die in wezen niets anders is dan een wassen neus? We prefereeren boven zulk een uitspraak maar liever een uitspraak van den bevoegden rechter, waaraan bovendien ook geen kosten verbonden zijn. We zullen ter zijner tijd goed doen deze aangelegenheid op onze vergaderingen ernstig te bepreken. VOOR DE SCHOOLVOEDING. Naar wij vernemen belooft de door de Post- duivenvereeniging „Kijk Uit" op touw gezette verloting ten bate van de schoolvoeding een groot succes te worden. Thans zijn reeds 2500 van de 3600 loten aan den man gebracht. En zij die nog geen lot hebben gekocht, zullen ongetwijfeld willen meewerken om de restee- rende 1100 loten productief te maken. van de Het komt ons dienstig voor, nog eens de publiciteitswaarde van ons blad naar voren te brengen, vooral ten behoeve van adverteer ders, omdat zij het recht hebben, precies te weten, wat zij aan een courant hebben. Wij komen daarom ook niet met vage en oncontroleerbare ronde cijfers, maar met het eenige, dat waarde heeft cch fnti tewfo frutcbofcLz t/ec- Utacuifr uoh kei aantal tovz&c UtalencU aboHHét. Met geregelde tusschenpoozen wordt door een aantal Neder landsche dagbladen, die hun adverteerders en zichzelf respec teeren, en het licht der openbaar heid niet schuwen, aan het Bureau voor Publiciteitswaarde te Den Haag een, door een door dat bureau erkend accountant afgege ven certificaat over het aantal betalende abonnés verstrekt, be rekend over een bepaald tijds verloop- De laatste maal is dit, voor al deze bladen gelijk geldend, geschied over het laatste kwartaal van 1933. Welnu: Het certificaat, verstrekt over ons blad, geeft als gemiddeld aantal betalende abonnés over het ge noemde kwartaal het aantal: Dit certificaat, afgegeven op 17 Maart 1934, is bekrachtigd door het Accountantskantoor G. Smits, te Haarlem, een kantoor dat ook in Kennemerland zeer bekend is. In het voorjaar van 1935 zal het volgende certificaat over ons blad worden gepubliceerd, dat de cijfers van het laatste kwartaal van dit jaar zal betreffen. Het aantal zal dan zonder twijfel aanmerkelijk hooger zijn, want het bedraagt thans reeds ruim Ondanks den nood der tijden dus een rustige gestadige groei. Volledigheidshalve voegen wij hier nog aan -toe, dat het aantal exemplaren dat dagelijks van ons blad -verspreid wordt, ruim vier duizend bedraagt, waarvan dus ruim 3250 naar betalende abonnés gaan. Aan oncontroleerbare ronde ge tallen heeft de adverteerder niets; hij heeft recht op bewijzen, zooals wij hem die hierbij gegeven hebben. DE DIRECTIE. GROOTE VANGSTEN VAN DUITSCHE HARINGTRAWLERS. Woensdag 24 Augustus kwam in Cuxhaven binnen de haringtrawler Nordland met 2450 centenaars visch, waarvan 2370 ctrs. haring. Den zelfden dag kwam in Wesermünde binnen de haringtrawler Koblenz met 2400 ctrs. waar van 2340 ctrs. haring. Dit zijn de grootste vangsten, welke dit sei zoen door Duitsche trawlers werden aange voerd. De Adolf Hitler, die Donderdag 23 Augustus met 2100 ctrs. haring in Wesermünde binnen kwam. was Vrijdag 31 Augustus weer aan de markt te Wesermünde, ditmaal met 1600 ctrs. Berichten uit Duitschland maken melding van een erristige ziekte van den Tsjechischen president Masaryk. Er zouden zich verlam mingsverschijnselen en storingen in het gezichtsvermogen hebben voorgedaan. DE WACHTKAMERS IN HET STATION. De wachtkamers Mi' het station he-bbieai een heele gedaanteverwisseling onder-gaan. De nieuwe pachter heeft het nl. aangedurfd deze igehëel te laten restaureeaen, waardoor de reizigers in de gelegenheid worden ge steld in een gezellig lokaal den tijd. van het' ver-trek van hun trein af te wachten, hetgeen zij zeer zeker zullen waardeeren. De nieuwe pachter heeft kosten noch moeite gespaard om de exploitatie op een voor het reizend pu bliek aantrekkelijke wijze ter hand te kunnen nemen. „DE JANTJES" WEER IN THALIA. Toen eenige maanden geleden de tweede Nederlandsche geluidsfilm „De Jantjes" haar intrede in het Thalia-Theater deed, hebben duizenden haar gezien. Haast eiken avond was de zaal tot op de laatste plaats bezet en ook om den bijval, die deze speciaal voor IJmuiden aantrekkelijke film hier heeft genoten, mocht de vertoonteg M IJmuiden een groot succes genoemd worden. Stedsdien heeft de film ook elders triom- phen gevierd, overal werd de vertoonteg een groot succes. Het is daarom voor degenen, die bij de eerste vertooning in Thalia niet in de gelegenheid waren „De Jantjes" met de Chris- tiaan Huygens van IJmuiden te zien vertrek ken verheugend nieuws, dat deze film op het nieuwe programma is geplaatst. Zij zullen on getwijfeld van de gelegenheid profiteeren en ook de velen, die haar nog eens willen zien. De verfilming van het populaire volksstuk van Bouber is niet voor niets een succes voor de jonge Nederlandsche filmindustrie geweest. VOOR NATUURLIEFHEBBERS. Hen, die er van houden, het leven der vis- schen te bestudeeren, die bezitters zijn van een aquarium of een terrarium of die van plan zijn het een of ander op dit gebied aan te schaffen kunnen wij een bezoek aan de zaak van den heer Roodzandt. Cederstraat 40 warm aanbevelen. De heer Roodzandt houdt er een zeer interessante collectie siervisschen, water planten enz. op na en aquariums en terrariums levert hij op bestelling in alle gewenschte ma ten. Zijn yoorraad visschen is zeer uitge breid, van den goudvisch af tot de gupjes (le- bistus reliculatus) en den Braziliaanschen maanvisch. De kleinste en sierlijkste vischjes kan men er te de aquariums zien rondzwem men. De fraaie collectie is een bezoek overwaard. VEREENIGING VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Naar wij vernemen, zal de'Zondagsschool der Vereeniging van Vrijz. Hervormden weder aanvangen op Zondag 16 September a.s. des middags 12 uur in het gebouw der Vereeniging aan den Groeneweg IJmuiden-Oost, dus niet als voorheen in school E. Alle kinderen, even eens nieuwe leerlingen, welke niet jonger dan 6 en niet ouder dan 12 jaar mogen zijn, zijn welkom. IJSLANDSCHE BEVROREN FILETS IN GRIMSBY. Onlangs zijn met een vrachtboot in Grimsby uit IJsland aangevoerd 4000 kisten bevroren kabeljauwfilets, die in een koelhuis werden opgeslagen. Reeds eerder werden in Grimsby kleine con signaties aangevoerd. Men hoopt nu, dat de handel in dit artikel zich zal uitbreiden zoo als reeds met den handel in bevroren heilbot het geval is. POLO-WEDSTRIJDEN VELSER ZWEM- VEREENIGING. Zaterdagmiddag vindain in de V.Z.I. eqn serie polowedstrijden plaats tusschen 3 zeven tallen van de V.Z.V., Beverwijk en D.W.R. Onderstaande ploegen zullen tegen elkander kampen V.Z.V.-adsp.Kenn. Zwemclub adsp. V.Z.V. II—D.W.R. III. V.Z.V. I—D.W.R. H. De wedstrijden beginnen te 4.15 uur. VELSEN BIOSCOOP DE t>ONT. Het nieuwe programma van de Bioscoop de Pont brengt twee zeer interessante films, nJ. de amusante „Loulou maakt promotie" en „Ein Lied geht um die Welt", waarin men de stem kan bewonderen van d.*n beroemden Duitschen tenor Joseph Schmidt. In eerstgenoemde film vervult Lilian Harvey de rol van Loulou, die a la minute verliefd ge raakt op Ronnie (Lew Aires), Loulou is het dienstmeisje van Ronnie's oom Ellery Gre gory (Henry Travers). Het wordt een heel kluchtige geschiedenis, die draait om de door den oom ingehouden toelage, terwijl ook Cupido een groote rol speelt. Bij elkaar een programma, dat veel aantrek kelijks biedt en dat ongetwijfeld wel veel be zoekers aan „De Pont" zal leveren. Waarom de koeien minder gaven. Brutale melkdiefstal te Abcoude. De Abcouder politie heeft een bijzonder goe de vangst gedaan, door de hand te leggen op een misdadig drietal, bestaande uit twee man nen en een vrouw, verdacht van diefstal van melk uit de koeien, door welke arrestatie te vens verschillende andere diefstallen en in braken aan het licht zijn gekomen. De veehouder W. de W„ wonende aan den Winkeldijk te Abcoude-Proostdij, had reeds eenige maanden bemerkt, dat de melkgift van zijn koeien, 34 in getal, geleidelijk sterk achteruitgeloopen was. Soms werd per dag 20 L. minder gemolken, dan voorheen het geval was. Hij besloot 's avonds in het land een oog in het zeil te houden en als het donker was geworden, begaf hij zich met een deel van zijn personeel naar het weiland, om af te wachten, of ook een onbevoegde de koeien molk. Deze controle mocht echter geen resul taat opleveren, totdat eenige avonden gele den genoemde veehouder alleen het land in ging en, liggende achter een koe, tot zeer laat in den avond zijn waarnemingspost bleef in nemen. Eindelijk werd zijn wachten beloond, want hij zag, hoe twee personen, van wie één öe emmer bij zich droeg, het land inkwamen. Niettegenstaande het donker was. herkende hij in de beide mannen zijn knecht J. v. R., die 5 maanden bij hem in betrekking was. en diens kostganger L. V. Eenige oogenblikken later vernam d. W. duidelijk, dat de melk in de emmer spoot. Hij verwijderde zich onge merkt uit het weiland en 's morgens vroeg begaf hij zich onmiddellijk naar den gemeen teveldwachter Stokman, wien hij het gebeur de mededeelde. Deze politieman toog er, ver gezeld van den rijksveldwachter van Heel, on middellijk op uit. Zij troffen den melkknecht aan in het wei land, die weer bezig was de koeien te melken, maar nu in opdracht van zijn patroon. Hij werd in verhoor genomen en spoedig legde hij een volledige bekentenis af. De man ver klaarde gehandeld te hebben onder bedreiging van zijn kostganger L. V„ die verklaard had, v. R. te zullendoodslaan, als hij niet 's avonds laat melk uit de koeien van zijn baas thuisbracht. De kostganger L. V. werd door de politie geboeid naar het gemeentehuis overgebracht en voor den loco-burgemeester, wethouder B. de Pijper, geleid, die hem een verhoor afnam. V. bekende medeplichtigheid aan den melk diefstal, maar ontkende de hem ten laste ge legde bedreiging. Het bleek, dat met de aan houding van L. V. een zeer goede vangst was gedaan. Hij had kort geleden een gevangenis straf van 11/2 jaar ondergaan wegens rij wieldiefstal, en bovendien had hij reeds 11 vonnissen achter den rug. De rijks- en gemeenteveldwachter van Abcoude-Proostdij hebben L. V.. die 47 jaar oud is, overgebracht naar Utrecht, waar hij in het Huis van Bewa ring is ingesloten. Bij een huiszoeking, welke de gemeente veldwachter van Abcoude-Proostdij, vergezeld van den gemeenteveldwachter Van Dijk van Abcoude-Baambrugge, deden in de woning van v. R. de kostganger-medeplichtige had verklapt, dat v. R. en diens vrouw zich aan verschillende diefstallen hadden schuldig ge maakt werden verschillende voorwerpen aangetroffen, welke van diefstal afkomstig moeten zijn. v. R. kon echter van sommige artikelen niet eens meer opgeven, waar ze ontvreemd waren. Tenslotte bekende hij een diefstal met zeke ren v. F. gepleegd te hebben. Deze is ook ge arresteerd. De vrouw van v. R. blijft voorloo- pig op vrije voeten.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1