HET NIEUWE AVONDBLAD iiti&iddêt 'i Hukt tas Met fas! ten paedetaad (Ws aak vaat U!) daatfaseea sniokeiiikmuu! Visscherij-Snufjes '19e JAARGANG No. 267 ZATERDAG 15 SEPT. 1934 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2l/a cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 eents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algerneene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en RQBERT PEEREBOOM AD VERTENT IEN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig In de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien betzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. De Amerikaansche Onthullingen. Het staat nu vast dat de pogingen van eenige regeeringen, om de Amerikaansche onthullingen betreffende de wapenindustrie tot zwijgen te brengen, mislukt zijn. Minister Cordell Huil staat op zijn stuk, de Senaats commissie is even vastberaden en bovendien is gebleken, dat president Roosevelt zelf dit onderzoek heeft gewenscht en er zich zeer voor interesseert. Vermoedelijk hoopt de Ame rikaansche president dat hij niet alleen Ame rika maar ook en vooral Europa langs dezen weg tot het besef zal brengen dat de ruïneuse ren-naar-den-afgrond gestopt moet worden. Misschien is het nog niet te laat. In gesprekken met journalisten hebben de leden van de Senaatscommissie verklaard, dat zij vierkant weigerden hun beraadslagingen in het geheim te gaan houden ten pleziere van buitenlandsche regeeringen. En sommige com missieleden zijn van meening dat de protes ten van die regeeringen wel eens door de wa penindustrie beïnvloed zouden kunnen zijn. Minister Cordell Huil heeft zich uitgesproken vóór „meedoogenlooze publiciteit". Het Eiigelsehe protest grondde zich op een uitlating van een der gehoorde getuigen. Die had gezegd dat de koning van Engeland zijn persoonlijken invloed had aangewend om een Engelsche particuliere firma aan een order te helpen. Huil heeft geantwoord dat de voor de commissie afgelegde verklaringen niet inhou den, dat zij noodzakelijkerwijze door de com missie worden geëndosseerd. En men gaat verder Merkwaardig is de openhartigheid van de Amerikaansche getuigen. De commissie heeft blijkbaar heel wat documentaire bewijzen in handen gekregen. Senator Bone, een der com missieleden, is niettemin zeer verbaasd over deze buitengewone openhartigheid, en hij heeft het volgende van de getuigen gezegd: „In gesprekken met mij hebben zij bijna allen toegegeven dat de waanzinnige bewapenings wedstrijd alle landen, die er thans aan deel nemen, zal ruïneeren. En toch zeggen zij dat, als zij deze zaken niet dreven, een ander het zou doen. Zij erkennen dat de wereld recht streeks op een ramp afstevent, maar zij pogen hun gedrag te rechtvaardigen met „zaken- ethiek". Dit is heel belangwekkend. Men moet eruit afleiden dat sommige leiders der wapen industrie zelf ongerust worden over den ren- naar-den-ondergang. Misschien zijn er wel bij die gaarne zouden zien dat er ingegrepen werd óm hun onbegrensde handelsvrijheid aan banden te leggen. Als dan maar aan an deren ook de kans benomen werd, die vrijheid uit te oefenen Sommigen mogen dat onwaarschijnlijk vin den, maar mij lijkt zoo'n gedachtengang hee- lemaal niet uitgesloten. De heeren kennen hun eigen modernste producten het best, zij weten even goed als Napoleon dat een oorlog afhangt van de aanvals- en niet van de ver dedigingswapens, en dat de macht der eerst genoemde vooral via dat karakteristieke aanvalswapen: het vliegtuig ontzaglijk is toegenomen. Het is iets anders deze helsche machinerie in vredestijd te leveren, dan er zelf door aangevallen te worden en geheele steden te zien uitmoorden. Niet alle wapenindus- triëelen Bone geeft dat zelf te kennen maar sommigen onder hen kijken verder dan hun neus lang is en voorzien alvast staats bankroeten. Nu, staatsbankroeten zijn heele- maal niet in hun belang. Het bombardeeren van hun fabrieken door luchtvloten is ook niet in hun belang. De vernietiging van be volkingscentra zou bepaald gevaarlijk voor hun persoonlijke veiligheid kunnen worden.. Dit alles wijst op hetgeen al zoo vaak in deze rubriek is betoogd: „Ook als men alleen maar nuchter-zakelijk volkomen handels- egoïstisch redeneert zijn de bewapenings wedstrijd en de daaruit onvermijdelijk voort vloeiende oorlog pure waanzin. Zelfs de be langen der wapenindustriëelen zullen niet ge diend zijn bij een nieuw cataclysme. Als som migen hunner dat beginnen te beseffen, zal het misschien ook tot de rest nog tijdig door dringen. Voor de „zaken-ethiek", zoogenaamd zich uitend in de verklaring „als ik -liet niet doe, doet een ander het" geef ik geen cent. Dat zou een misdadiger ook tegen zijn rechters kun nen zeggen. B.v. een misdadiger, die terecht stond wegens omkooperij van ambtenaren-in- functie. (Jaja, ik bedoel natuurlijk in zijn eigen land; daarbuiten mag-ie 'tdoen, want de grens stopt de moraal). Stel dat deze man zei: „Als ik dien hoogen ambtenaar niet om gekocht had, zou mijn concurrent het hebben gedaan". Gelooft u dat de rechter dit als excuus zou aanvaarden? Ik weet wel heel zeker van niet! Nu dan, waar blijft de „zaken-ethiek" van de Amerikaansche getuigen? Er blijft slechts van over, dat men als toe laatbaar beschouwt hetgeen de strafrechter niet te pakken kan krijgen. En er is maar één antwoord op deze „ethiek": Meer strafbepa lingen. In de eerste plaats: Uitroeiing van de particuliere wapenindustrie. Die is en blijft hoofdzaak. R. P. LEGER DES HEILS. Zondag en Maandag wordt in de zaal van het Leger des Heils de jaarlijksche tentoon stelling gehouden. Maandagavond worclen de tentoongestelde bloemen en vruchten in het openbaar verkocht. De opbrengst is ten bate van den Leger- arbeid hier ter plaatse. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. De Zondagsdienst der- apotheken hier ter plaatse wordt morgen waargenomen door de Havenapotheek, Oranjestraat. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst In de komende week. Gebrek aan kolen in Grimsby. Wat de trawlers verslinden. Als gevolg van het quota-systeem en de tij delijke sluiting van de mijnen in Yorkshire heeft gebrek aan kolen gedreigd in het vis- scherijbedrijf te Grimsby. De in de haven beschikbare voorraden wa ren reeds uitgeput en de trawlers hingen af van de voorraden:, die van dag tot dag be schikbaar kwamen. Gedurende eenigen tijd was er geen goede kwaliteit steenkool voor de trawlers beschik baar. Weliswaar konden de booten nog zonder oponthoud vertrekken, maar tal van Noord- zeebooten gingen met slechte kolen naar zee. terwijl de IJslanders in de Tyne-havems gin gen bunkeren. Ofschoon ook in Huil de toestand critiek werd. heeft men in deze haven de trawlers nog kunnen voorzien. Voor deze haven is we kelijks 17000 ton voor de visscherij noodig. Voor de visscherij te Huil beschikt men thans over vijf bunker-inrichtingen elk met een capaciteit van 1000 ton per dag. terwijl een zesde binnenkort opnieuw in bedrijf wordt gesteld met nog grooter capaciteit. Doordat de vloot van HuP zich gestadig uit breidt, neemt het kolèngebruik steeds toe. De booten voor de Witte Zee en het Beren Eiland Iaden voor hunne reizen vaar drie weken. 260 a 300 tonde IJslanders, die gemiddeld 17 dagen wegblijven, varen uit met 220 ton en de kleinere Noordzee- en Faroerbooten nemen in den regel 100 tot 150 ton mee naar zee. Voor de 175 groote en. 60 kleine visschers- vaartuigen is dus heel wat noodig, in drukke weken soms wel 19000 ton. EEN ONGEVAL DAT GOED AFLIEP. Bij het klaar maken voor het uitvaren van den. stoomtrawler Petten IJm. 49 gebeurde een eigenaardig ongeval, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, maar dat gelukkig goed is afgeloopen. Op een gegeven oogenblik sprong nl. de pakking tusschen. het slik deksel vandaan. Gelukkig was er geen stoker op de vuurplaat, daar het ongeval in dit geval ern stige gevolgen had kunnen hebben. Door het ontstane lek is de ketel leeggeloopen. Nadat men de vuren heeft leeggehaald, zal de schade worden hersteld. NIEUWS VAN D. C. IJ. HET TIENJARIG BESTAAN. Dinsdag 18 September zullen de eerste wed strijden ter gelegenheid van het tienjarig be staan aanvangen. Het- betreft een wedstrijd welke alleen geldt voor leden der Damclub IJmuiden, een z.g.n. afvalwedstrijd volgens cup-systeem. Deze wedstrijd zal zich als volgt toedragen. Allereerst ontmoeten alle 48 spelers elkan der door loting in één klasse. De verliezers vallen af; voor de eerste ronde zal echter een herkansinesron de voor de verliezers georgani seerd worden,. Dan zal de tweede ronde weder door loting vastgesteld worden; op deze wijze gaat men door. totdat 2 spelers over blijven, die den eindstrijd spelen. Om allen gelijke kansen te geven, wordt met voorgift gespeeld. Zoo zal een eerste klasster tegen een tweede klasser afvallen met remise, terwijl bij het, ont moeten van een derde klasser 1 schijf voor moet worden gegeven. Voor Dinsdagavond a.s. ontmoeten dan Leijte—G. Poolma: H. BuisP. J. Smit; v. d. VeldeKraai; B. DukelF. Postma; Diede- riks—O'tt; SouvereinDe Jong; Engelhart— J. Smit; J. Kramerv. d. Heyde; A. Post,K. v. d. Outenaar; H. SchaapDe Wilde; Ligt- hartPlug. KlingeJ. Visser; BroekDe Boer BaisLaros, A. j. VisserRas; De BeursVrij hoef; F. DukelA. Sc'hager; Basstra.Koele- mij; Schouten—v. Straten; C. Bui-svan der G-aag; Lig ten-daal—v. d. Sluis; Koetsier, Smoor;C. SuykP. Postma; MeijerD. Oute naar; PostK. Outenaar. Door de groote correspondentie die het be stuur met tallooze ve-reenigingen moet voeren, is het nog niet mogelijk geweest een officieel w-edstrijdprogramma van het tweede lustrum te kunnen vermelden. Wat het organiseeren van -het internatio naal tournooi betreft kunnen wij nog mede- deelen, dat de onderhandelingen met Ra-ij- che-nbach zoover zijn gevorderd, dat thans de finitief kan worden gemeld, dat deze een week na zijn match met Keiler om het wereld-kam pioenschap te IJmuiden zal komen spelen. De datum van den wedstrijd Keiler—Raijchen- bach is echter nog niet vastgesteld. GASLICHT OF ELECTRICITEIT? Nu ook en vooral voor de winkeliers in IJmuiden de tijden verre van rooskleurig zijn, zijn de middenstanders in onze plaats er op uit, de exploitatie van him bedrijf zoo zui nig mogelijk te voeren. Tot de uitgaven, welke een groote handicap voor elk winkelbedrijf vormen, behooren die voor het electrisch licht. De bedragen, vast gesteld voor het vastrecht zijn in den regel zoo hoog. dat eenige bezuiniging hierop als onmogelijk beschouwd moet worden. Tot nu toe was ondanks dat, gasverlichting in winkels een groote zeldzaamheid. Wel be vindt zich. in een aantal arbeiderswoningen gaslicht in plaats van electrisch, maar de win keliers getroostten zich, om het gemak van het electrisch licht, de hooge kosten daarvan. De nood der tijden schijnt de winkeliers thans tot andere gedachten te brengen. Naar wij vernamen wordt door een der plaatselijke winkeliersverenigingen in een winkel van een der bestuursleden voor haar rekening een gasleiding aangelegd, teneinde bij wijze van proef de electrische lampjes door gloeikousjes te vervangen. Als de iproef slaagt, zullen ongetwijfeld meer winkeliers er toe overgaan het electrisch licht d'oor gaslicht te vervangen. -- Indien gij nog niet geabon neerd zijt op de 'VB'* «rw Vlaardingsche haring handelaren ontevreden. Dit blad is niet alleen het GOEDKOOPSTE dagblad in deze omgeving, maar boven dien de BESTE en EENIGE WERKELIJK PLAATSELIJKE cou rant. Geen wonder, dat dit blad het verreweg grootste aantal betalende abonnés heeft! Sluit U aan bij de meerder heid en Abonneert U nog heden! VERTRAGING DOOR LEKKEN KETEL. De stoomtrawler Limburgia IJm. 54, die uit zou varen, moest zijn vertrek door l-ekkage aan den ketel uitstellen. VTSCHBERICHT AMSTERDAM. Aangevoerd door 9 motorbotters benevens consig-nati-ezendingen. Afgeslagen aan de gemeente Vischhal. de Ruyterkade Amsterdam. Besomming dier botters 76346 Handschol per kist 8.5010.00 Kleine schol 5.508.50 Schar 2.40—2.80 Tarbot 4046 ct. per K.G. Groote tongen per K.G. 1.101.20 Middel tongen per K.G. 0.900.75 Kleine -tongen per K.G. 0.700.80 Uit de hand verkocht op het buitenterrein: Aal per pond 0.200.30 Bot per pond 0.160.25 Harder bokking 1.752.25 .per 100 stuks. Garnalen 100—2.00 par 12 1 2 K.G. DE STERKSTE VUURTOREN DER OOST ZEE. Te Rozewo, in den Poolschen Corridor, be vindt zich de sterkste vuurtoren der Oostzee. Hij is genaamd naar den grooten Poolschen romanschrijver Stephan Seromski. Deze vuurtoren is uitgerust met verschil lende der modernste hulpmiddelen, als radio- zend en ontvanginrichting, radiobaken en heeft een schijnwerper ter sterkte van 6 mil- lioen kaars. Als misthoorn is een sirene opgesteld, waar van het geluid gehoord kan worden op een afstand van ruim 10 mijl uit de kust. (Adv. Ingez. Med.) Over de steunregeling. Door de Regeering zijn met ingang van 15 September .as. de prijzen voor de op zee ge kaakte en gezouten haring vastgesteld op f 9 voor gekaakte en f 7 voor steurharing. In verband hiermede zijn de handelaren te Vlaardingen in vergadering gegaan, in welke vergadering de ontevredenheid over deze maatregelen tot uiting kwam. Met algerneene stemmien werd besloten het volgende telegram aan den minister van Econ. zaken te verzenden: „Namens de stichting voor de Ned. haring- visscherij is aan ons medegedeeld dat met. in gang van 15 September de prijzen van de op zee gezouten haring, gekaakt f 9 en ongekaakt f 7 zullen bedragen; wij r*et vrij groote zeker heid kunnen zeggen, dat tegen deze prijzen onze exporthandel nog eens extra belemmerd zal worden, waarom we uwe Exc. verzoeken maatregelen hiertegen te treffen, bijv. door toekenning van een exportpremie, dat genoemde regeling tot gevolg ka nhebben, dat voor exportdoeleinden alleen haring van minderwaardige kwaliteit gebruikt zal kunnen worden, welke soorten tot prijzen beneden de door de Stichting vastgestelde prijzen aan de markt komen; zulks tot schade van den goe den naam van het Hollandsche product.dat deze regeling, welke dezelfde fouten heeft als die van het vorig jaar, tot gevolg heeft, dat de reeders-handelaars, waardoor wij uwe Exc. in overweging geven de reederijen, die haar eigen aangevoerde haring wenschen te behou den, te verplichten f 1 per kantje in de kas van de Stichting te storten, als waarborg voor een eventueel te lijden verlies. BEVORDERING BIJ HET LOODSWEZEN. De loodsschippers A. Schol en F. N. E. Ha- nekroet zullen, zooals wij reeds eerder hebben gemeld per 1 November a.s. den loodsdienst met pensioen verlaten. Met ingang van den- zelfden datum zijn ter vervanging van deze heeren de stuurlieden bij het loodswezen A. J. Koningstem en J. Leegwater tot schipper bevorderd. EIGEN GEBOUW DER VRIJZ. HERVORMDEN Het gebouw aan den Groeneweg, dat 's zo mers als kindervacantiekoloniehuis werd ge bruikt en eigendom is van de vereeniging van dien naam, zal spoedig in eigendom over gaan van de afdeeling Velsen der Vereeni ging van Vrijzinnig Hervormden, die dit ge bouw voor de wintermaanden in huur had en er haar kerkdiensten in hield. Men koestert het voornemen het inwendi- dige belangrijk te veranderen, opdat het in terieur meer in overeenstemming met het doel als kerkgebouw zal zijn. VELSEN SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 19 September 1934, ten kantore van het Bouw- en Woning toezicht. Spreekuur der commissie van 10.30 tot 11.30 uur voormiddags. WERKVERSCHAFFING RONDOM VELSERBEEK. Sedert eenigen tijd is een aantal arbeiders bezig met het verwijderen va.n de verhar ding' uit de paden van het Villapark rondom Velserbeek, welke verharding bestaat uit pan nen,gruis vermengd met klei. Naar wij verne men geschiedt de verwijdering dezer verhar ding, waarvoor tegels in de plaats kom en voornamelijk, omdat de bewoners van de villa wijk hebben geklaagd over het „inloopen" van de roode en vette substantie. (Adv. Ingez. Med.) CLXXxvn. Deze week was er weer heel wat visch aan den afslag. In de eerste plaats zorgden daar voor de 48 stoomtrawlers, waaronder er vele waren met groote vangsten. Dit geldt vooral de haringbooten, waarvan we dan in de eerste plaats moeten noemen de Utrecht, die met 1400 manden de primus inter pares was en daarvoor als prijs een besomming van f 4100 weg droeg. Een fraai resultaat voor een reis van ben week. Er was overigens wel variatie in de besom mingen: er waren trawlers, die beneden de 1000 gulden bleven en er waren er boven de 4000 gulden. Maar we weten het wel in IJmui den: visscherij is loterij. Behalve de 48 trawlers kwamen nog 20 log gers en 10 kotters er voor zorgen, dat de visch- koopers niet met de handen in de door zorg vergrijsde haren behoefden rond te Ioopen. Ér was dus van alles voldoende; de eene dag was het natuurlijk ruimer dan de andere. Vooral de kabeljouw was nog al wispelturig. Deze vischsoort bleef vrij duur, tot Vrijdag, toen de Rotterdam IJM 112 een flinke hoe veelheid uitloste en er daardoor nog al de klad In kwam. Wat de prijs van de versche haring betreft, hiervan kan over het algemeen gezegd wor den, dat de goede kwaliteit goed betaald wordt. Over haring gesproken: de trawlers zijn deze week het monopolie van den aanvoer kwijt geraakt. Donderdag kwam de eerste Engel sche haringdrifter binnen en den dag daarop zoowaar een Scheveningsche logger met niet minder dan 260 kisten, Ik ben benieuwd, wat deze haring opbrengt. Nu ik dit snufje schrijf is de logger nog niet verkocht. Hij kwam gis teren tegen den middag binnen en verkoopt vandaag. Maar in elk geval kan het voor ons nationaal bedrijf geen kwaad, dat de eerste Engelsche aanval onmiddellijk door een ÏJe- derlandsche is gevolgd. Het is natuurlijk voor velen in IJmuiden prettig, dat er Engelsche haringdrifters komen, maar wij gunnen het toch liever aan onze landgenooten. Van een IJmuidensche standpunt bezien is aan dit standpunt misschien wel te tornen („wat ver dienen we aan die loggers?") maar we dienen verder te kijken dan onze neus lang is. De Engelschen maken het ons ook niet gemak kelijk. Het is van belang voor IJmuiden, dat de aanvoer van versche haring ook door de Nederlandsche schepen onbelemmerd plaats kan vinden. Zooals men weet heeft het gevaar gedreigd, dat er een kink in de kabel kwam, maar de Regeering heeft ter elfder ure haar standpunt gewijzigd en feitelijk het heele Crisis-Haringbesluit 1934 waardeloos ge maakt. Nog steeds gaan er opgelegde trawlers naar zee, alhoewel de vaart er op het oogenblik wel wat uit is. Maar het is ook veel te mooi weer voor de visch. Wie verwacht nu ook in September zooveel zomersche dagen. We heb ben er deze maand al meer eehad dan in Juli en Augustus samen, geloof ik. En nu is het wachten op de door de Regee ring van IJmuiden beloofde hulp. We hoor en er nog niet veel van, maar wie weet wordt er in den Haag al aan gewerkt. Overhaast is men in zulke gevallen nog nooit tewerk gegaan. Dus wachten we nog maar wat. PIETERMAN. DE TEXTIELSTAKING IN DE VEREENIGDE STATEN. Straatbeeld in een der Amerikaansche textielsteden, tijdens een meeting van stakers. AGENDA TE HAARLEM ZATERDAG 15 SEPTEMBER Circus Amanda Roberti, Kinderhuissingel bij den Zijlweg. 3 en 8 uur. Luxor Sound Theater: ..Het lied van de Zee" 2.30 uur en verder doorloopende voorstelling van 7 uur af. Palace: „Verboden huwelijk". Op het too- neel Little Trixie, het nieuwe wereldwonder. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Goud". Op het too- neel Joe Copan and Jack Masters. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 16 SEPTEMBER Circus Amanda Roberti, Kinderhuissingel bij den Zijlweg. 3 en 8 uur. Schouwburg Jansweg: Groot Ned. Tooneel. „De huizen van den weduwnaar". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 17 SEPTEMBER Circus Amanda Roberti, Kinderhuissingel bij den Zijlweg. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1