HET NIEUWE AVONDBLAD IfteuidetCmitahi Slechts êeti duUeUje BERICHT De wetenschap en het haringonderzoek H (*iSt Vf# Uitgaven moeten nog verder verlaagd. 19e JAARGANG No. 269 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN16 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn*, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers *ijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: t 2000bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100.— bij breaü van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vtouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 200Q—indien hetzelfde ongeval den dood van vijf ol meet abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Ultkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank U Schiedam. IJMUIDEN. Van waar ze komen en waarheen ze trekken. Drijfnet- en trawlharing op de Fladen gronden. Waar de haring vandaan komt en waarheen zij trekt, ziedaar een vraagstuk dat zij die haring visschen al jaren geleden beantwoord wilden zien, lezen we in The Fishing News. Eenig licht is op het mysterie van den ha ring geworpen door Ds. H. Wood van de vis- scherij-inspectie te Aberdeen. Uit een lezing, door IDr. Wood voor de Zoö logische afdeeling van de British Association te Aberdeen gehouden blijkt dat de overvloed van haring in de wateren langs de Oostkust van Schotland het gevolg is van den trek van scholen van Noordelijke en Zuidelijke gedeel ten van de Noordzee. De haring bestaat uit 'ten minste twee ras sen, waarvan het eene ras in 'het voorjaar, het andere in het najaar paait. In de gebieden benoorden 57.30 N.B., waar de meeste haring wordt gevangen, werd slechts weinig haring gevangen jonger dan 2 jaar; de jonge, onrijpe haring houdt zich gewoonlijk In betrekkelijk ondiepe wateren op. Van de in de herfst paaiende haring, die het hoofd bestanddeel vormt van de zomervisscherij worden de jongere geslachten gevonden in baaien en riviermonden van de Oostkust en in de ondiepere gedeelten van de Midden- Noordzee. In hun derde levensjaar trékken zij Noordwaarts, steeds de streken van middel matige diepte -houdend, naar de gebieden, waar de drijf netvisscherij wordt uitgeoefend en waar het kuitschieten plaats vindt. Atlantische haring. Haringen in hun derde levensjaar, die'ge vonden werden in de diepere deelen van de Noordzee komen van het Noorden en zijn bijna uitsluitend van een in het voorjaar kuitschietend ras, waarvan de paaigronden liggen in het Noorden en Noordwesten langs den rug van den Atliantisehen Oceaan. Onder deze haringen vindt men dikwijls een groot aanital haringen in hun vierde jaar, eveneens voorjaarsharing, die la-ter de maatjesharing leveren. De andere scholen, die bij deze haring wor den aangetroffen bestaan uit voorjaars- en najaarsharing, hoofdzakelijk echter uit laatst genoemde. Deze verschijnt het eerst overvloe dig in de vangsten van April en Mei in de Noord-Oostelijke wateren van de Noordzee buiten het normale vanggebied van de dirif- tervloot. In het voorjaar en vroeg in den zomer komt de trok van deze haringscholen overeen met den loop van de Oceaanstroomingen en aldus komen zij het eerst in de Shetlandsche wate ren in de maanden Mei en Juni, waarna zij bij het naderen van den paaitijd de drijfnet vischgronden langs de Noord-Oostkust van het vasteland van Schotland bereiken. Er vindt dus gedurende de meest inten sieve voedingsperiode van April tot midden Juli een ontmoeting plaats van haringscho len. samengesteld uit verschillende rassen. Midden Juli valt deze gemengde bevolking weer uiteen; scholen rijpe haring bewegen zich in Zuidelijke richting naar de ondiepe banken en kuststroken om kuit te schieten, terwijl bijna tegelijkertijd een concentratie plaats vindt op de Fladengronden, waar echter geen paaiing plaats vindt en waar al leen met het trawlmet met kaïns op succes gevischt kan worden. Dat in deze gebieden na midden Juli met drijfnetten niet gevischt kan worden, komt voornamelijk door de temperatuur-gesteld- heid. Op de drijfnetgronden is de tempera tuur van 't water na midden-zomer van den bodem tot het oppervlak vrijwel gelijk, nl. 10 a 11 gr. Celsius. Op den Fladengrond echter vindt men deze temperatuur niet verder dan tot een diepte van ongeveer 25 vaam. Direct onder deze waterlaag gaat de temperatuur plotseling over tot een wintertemperatuur van circa 7 gr. Celsius welke temperatuur zich voortzet tot den bodem op ongeveer 70 a 80 vaam. De trawlers visschen in de diepe koude bo demlaag en de scherpen overgang naar de warmere laag op een diepte van 25 vaam vormt als t ware een scheidsmuur welke de beweging van de haring beperkt en de viscb houdt buiten het bereik van de drijfnetten. Gedurende zekeren tijd dus is de haringbe volking van de Noordzee in twee „volksstam men" gesplitst, die voor de rest van hun vis- schenbestaan onder geheel verschillende om standigheden leven. Men heeft, ontdekt, dat in sommige jaren een aanzienlijke hoeveelheid haring na het seizoen, wanneer de visch veel voedsel tot zich neemt, verhuist van het gebied der drijf netvisscherij naar dat der trawlvisscherij. De scholen, die op deze wijze op de Fladen-gron den naar beneden verhuizen komen niet eer der weer in het drijfnet-gebied terug dan na dat zij in het volgende voorjaar in de Noorde lijke wateren teruggekomen zijn. Fladen-haring. De op de Fladen-gronden gevangen harin gen loopen wat hun rijpheid betreft, zeer uit een. Een groot aantal, dat weinig, teekenen van ontwikkeling vertoont, behoort tot een 'in het voorjaar paaiend ras, nauw verwant aan de voorjaarsharing uit de Shetlandsche wateren. Het grootste deel echter vertoont verschillende graden van rijpheid tot de soort die op de markt als „volle" geclassificeerd wordt. Van haring, die men in dezen toestand vond terwijl de paaitijd op de drijfnetgron- den reeds in vollen gang was. Augustus September) dacht men oorspronkelijk, dat het voorjaarsharing was, waarvan de ontwikke ling tegengehouden was gedurende hun ver blijf in de koude laag van de Fladen-grond en. De onderzoekingen van het haringras hebbe- echter uitgewezen, dat dit vermoeden onjuist is. Voorjaarsharing heeft in de Schotsche wa teren in den regel een grooter aantal wervel- dan najaarsharing. De rijpende haring met den trawl gevangen op Fladen-gronden heeft minder wervels en bezit nog eenige andere kenmerken, eigen aan de in het najaar paaien de haring. En aan de hand van deze feiten kan met zekerheid worden vastgesteld, dat de paaitijd van deze groep valt van begin Octo ber tot einde December. Het bepalen van den juisten paaitijd en de paaiplaats van haring is een wetenschappe lijk werk van groot belang, daar de haring- visseherij in het Noordelijk dieel der Noordzee samenvalt met deze periode. HET WITTE KRUIS. Gisteravond heeft in het gebouw van het Witte Kruis, Kennemerlaan, een vergadering van genoemde vereeniging plaats gehad. De vergadering werd geleid door den voor zitter den heer H. Unger. Na voorlezing der notulen werd de beschrij vingsbrief voor de te Amsterdam te houden algemeene vergadering voorgelezen, die ech ter geen stof tot bespreking opleverde. Voorts werd op voorstel van het bestuur besloten, voor de leden die tot dusver nog f 1.50 en f 1.75 contributie betalen deze te verhoogen op f 2. Aan de beurt van aftreden waren de be stuursleden Mevr. Suwerink en de heeren pas toor L. Rinkel en J. Verschoor die allen bij acclamatie herkozen werden. Waar verder niets meer aan de orde was, sloot hierna de voorzitter de vergadering. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Dirkje RO 53 f 4570. Loggers: KW 175 f 400, KW 163 f 260, KW 178 f 370, KW 91 f 340, KW 154 f 540. KW 28 f 330, KW 104 f 460, KW 44 f 710, KW 23 f 620. GEEN COLPORTAGE OP DE JULIANABRUG. Burgemeester en Wethouders van Velsen hebben, gelet op artikel 139a der Algemeene Politieverordening, verboden het te koop, om niet of in welken vorm ook aanbieden of ver spreiden van drukwerken, plaatwerken of ge schriften van welken aard ook, op alle dagen van 5 uur tot 24 uur op de Julianabrug, met inbegrip van de vleugels van die brug. Overtreding van het verbod wordt gestraft met boete van ten hoogste drie honderd gul den of hechtenis van ten hoogste twee maanden. DE WERKLOOSHEID of U betaalt te veel als U GEEN abonné bent op de wanter bestaat geen beter of goedkooper blad. De Dmuider Courant is het aangewezen dagblad voor Velsen/Umuiden, Driehuis en Santpoort. per week, met hooge gratis Ongevallen-verzekering! SPELLING MARCHANT. Naar we vernemen, hebben B'. en W. aan alle hoofden van inrichtingen van gemeentelijk openbaar onderwijs te kennen gegeven, dat in den vervolge de spelling Marchant zal moe ten worden gebruikt. DR. H. FABER VOOR DE V. P. R. O. Vrijdag 21 September a.s. des avonds 9 uur zal Dr. H. Faber, predikant bij de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden voor de Vrijz. Pro- testantsche Radio Omroep spreken over het Internationale Verbond voor Vrijzinnig Chris tendom en zijn toekomst. LEZINGEN VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN De Ver. van Vrijzinnig Hervormden organi seert dit jaar een drietal lezingen in het ver- eenigingsgebouw Groeneweg. Als sprekers zullen optreden op Vrijdag 28 September Mr. Roel Houwink te Zeist, onderwerp: „Heeft de mensch recht op geluk?", op Vrijdag 26 Octo ber Ds. G. J. Sirks, Remonstrantsch predikant Amsterdam, onderwerp: „De zin van het lij den" en op Vrij'dag 23 November Ds. J. Mispel blom Beyer, Boskoop, onderwerp: „Wat boven geluk en leed uitgaat." SANTPOORT SPEELTUIN-VEREENIGING. Het bestuur van de speeltuin-vereeniging „Spaarnberg" organiseert op 26 September in den tuin der vereeniging een tuinfeest. Ver schillende attracties, als de oud-Hollandsche Poppenkast en een goochelaar, zullen de kin- TROONREDE. Geen belastingverhooging. Crisisregelingen tot strikt noodzakelijke beperkt. Industrialisatie van Indië zal worden bevorderd. De drang naar herbewapening en onze defensie. beurs als werkzoekende ingeschreven: 340 bouwvakarbeiders, 315 metaalbewerkers, 33 houtbewerkers, 40 kantoorbedienden, 15 huisbedienden, 347 arbeiders in het visscherij- bedrijf (13 koks, 68 machinisten, 77 stokers, 84 visschers en 105 havenarbeiders), 534 losse en fabrieksarbeiders, 245 diverse beroepen en beneden.den leeftijd van 18 jaar: 4 bouwvak arbeiders, 20 metaalbewerkers, 1 houtbewer ker, 17 kantoorbedienden, 6 huisbedienden, 1 visscher, 33 losse en fabrieksarbeiders en 7 in overige beroepen. Het totaal aantal ingeschreven werkzoeken den bedroeg derhalve 1958. deren bezig houden. Zij, die zich met ingang van 1 Oct. per kwartaal abonneeren, ontvan gen de in September nog te ver schijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE September 1934. H.M. de Koningin heeft heden de Vereenig- de Vergadering van de Eerste- en Tweede Kamer der Staten-Generaal met de volgende rede geopend: Leden der Staten-Generaal, In deze tijden van zwa-ro beproeving, zoo zoo voor het Vaderland als voor Mijn Huis, Mij wederom in Uw midden bevindend, is het Mii eene behoefte allereerst uiting te geven aan Mijn warmen dank voor de treffende be wijzen van genegenheid en verknochtheid, die Ik gedurende de laatste maanden uit alle •kringen van ons Volk heb miogen ontvangen. Meer dan een jaar geleden ondervinden» ook wij de gevolgen van de geestelijke en eco nomische ontreddering, waaronder de geheele wereld heeft te lijden. De toestand van het bedrijfsleven zoo hier te lande als lin Nederlandsch-ïndië is zeer zorgwekkend. Alle bedrijfstakken onder gaan den druk der tijden; vele er van zijn zelfs zeer zwaar getroffen. De verhoudingen in de landen waarmee wij economical het nauwst verbonden zijn doen voorts de vrees opkomen, dat nog zwaardere druk te ver wachten is. Voortbrenging, handel en verkeer zoeken tastend den weg in dé wanorde van de tal rijke en vaak meest onverwachte verschuivin gen op economisch gebied. Onder deze snel wisselen dé omstandigheden moet in het Regeeringsbeléid kracht gepaard gaan met behoedzaamheid en voorzichtige aanpassing. Onveranderd handhaaft de Regeering .hare overtuiging, dat moet worden gezorgd voor gezonde publieke financiën. Daar verhooging van de reeds zoo zwaar drukkende belastingen zonder gevaar voor ineenstorting niet moge lijk wordt geacht, zullen de uitgaven, ten einde binnen de grenzen der bechikbare mid delen te .blijven, nog verder verlaagd moeiten worden. Voorstellen om daartoe te geraken zijn in bewerking. Nu in het afgeloopen jaar het resultaat van onze politiek inzake de handelsverdragen niet geheel bevredigend is geweest en de vooruit zichten dienaangaande eer slechter dan beter zijn, zal met handhaving zooveel mogelijk van onzen export tseeds grootere aandacht moeten worden geschonken aan behoud en verruiming van den afzet in het binnenland. De aan het bedrijfsleven opgelegde en wel licht nog op te leggen crisisregelingen zullen tot het strikt noodzakelijke worden beperkt en niet langer dan onvermijdelijk noodig wor den gehandhaafd. Op verlaging van heffin gen, uit deze regelingen voortgekomen, blijft de aandacht der Regeering onophoudelijk ge vestigd. Voor Nederlandsch-Inddë zal bij voortduring worden gestreefd naar bevordering van den uitvoer en naar aanpassing van de productie bij de mogelijkheden van afzet. Ook de in dustrialisatie van dit deel van het Rijk zal. waar mogelijk, geleidelijk worden bevorderd. Op den overweg bij Schoorldam heelt Zaterdagavond een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij drie c^tonen «ra bet leven »jn gekomen. V Be Mts werd aeheeJ verbrijzeld Het is verheugend, dat in het afgesloten zit tingsjaar verschillnde maatregelen getroffen konden worden, die Nederland in nauwere economische aanraking brachtqn met Neder- landsch-Indië en Suriname; in die richting zal worden voortgegaan. Voor Curacao, waar de financieele en econo mische toestand de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen vrij gunstig kan wor den genoemd, bleek de mogelijkheid van soortgelijke maatregelen nog niet aanwezig te zijn. Met groote bezorgdheid voor de toekomst der menschheid moet worden vastgesteld, dat bijna allerwegen de drang naar sterke bewa pening herleefd is. De Regeering zal doen wat binnen haar vermogen ligt om mede te wer ken aan de beteugeling van dat treven. Zij is echter tevens verplicht met dit verschijnsel rekening te houden bij de uitvoering van hare aanvankelijke voornemens met betrekking tot de nationale verdediging. De talrijke en zware tegenslagen op econo misch gebied, gepaard aan verschillende ge beurtenissen op ander terrein, roepen licht geestelijke verwarring te voorschijn. Des te meer is het noodzakelijk, dat de Regeering zoo hier te lande als in de overezeesche ge westen ernstig aandacht blijve schenken aan handhaving van de zedelijke volkskracht en aan versterking van de eendracht des volks, opdat het vastberaden stand houde te midden der beproevingen. Wie zich toeleggen op het zaaien van wan trouwen en verdenking, wie het gezag der Overheid ondergraven, zijn werkzaam tot ver derf van het land en zullen met beslistheid worden wederstaan. Veel zal in het komende zittingjaar wederom van Uwe werkkracht worden gevorderd. In de onwrikbare overtuiging, dat het geloof in Gods Almacht ons Volk den noodigen levensmoed geven kan en met de bede, dat het Hem be hagen moge Zijn zegen te schenken op Uwen in eendrachtige toewijding aan het Vaderland te volbrengen arbeid, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Een zomer-idylle op het Kennemerplein. De fontein spuit. Het is Zondag en 16 September. Niets bijzonders, zoudt u zeggen Inderdaad, niets bijzonders. Nog één week en de zomer neemt officieel afscheid, om plaats te maken voor de herfst. Ook dat gebeurt elk jaar. Dat is nu eenmaal de loop der dingen. Na cle lente komt de zomer, na den zomer de herfst en dan wordt het winter. Zoo is de eeuwigdurende wisseling van het leven en den dood, van zaaien, kiemen, rijpen en oogsten. Maar het is nog altijd Zondag en 16 Sep tember. Wat zien we veelal in andere jaren op dezen vergevorderden zomerdag? Regen, wind, afge wisseld door een enkelen dag met wat zon, met een gejaag van wolken, die fel plekken tegen het azuur van den hemel. In 1934 lijkt de zomer niet van ons te willen scheiden. September wei^d de eerste zomer maand, September bracht meer zomersche da gen dan Juli en Augustus tezamen. September laat ons puffen van de hitte, en dat op den drempel van het koude jaargetijde. Zondagmorgen op het Kennemerplein. Het plantsoen is een en al bloemenweelde. Alles wat bloemen voortbrengt bloeit en zelfs de meest prozaïsch aangelegde voorbijganger blijft even stilstaan om het kleurenspel van Flora's kinderen te bewonderen. Maar dit kleurenspel is het niet in de eerste plaats, dat de aandacht van den voorbijganger trekt. Er klatert wat, er is gedruisch van val lend water. De fontein spuit. Lustig springt het heldere water omhoog. Het klettert neer op den vier kanten bak, dartelt lustig over den rand en huppelt langs de uitspringende steenen. eerst in den grooten bak aan den voet van het „monument" en dan in den vijver, het domein der goudvisschen, die vroolijk rondzwemmen in het koele water. De fontein spuit. Een weelde, die we den ge- heelen zomer nog niet hebben mogen smaken, een verkwisting in een tijd, waarin het ge meentebestuur van elk extra uitgegeven dub beltje tegenover den rijksaccountant rekening en verantwoording moet afleggen. De fontein spuit, want het is zomer. De fon kelende droppels stuiven als een regen van diamanten over het tegelpad van het plant soen. Een paar vermetele jongens laten zich de haren nat regenen. De fontein spuit, spuit maar door. Het water springt omhoog en huppelt omlaag als een klaterende waterval. De waterplanten strekken hun stengels en richten hun bladen op, ver jongd als ze zijn door het frissche water. De fontein spuit en de dubbeltjes komen in de rekening van de gemeente. De rijksaccoun tant Maar wat kan ons den rijksaccountant schelen Laat spuiten dat water, laat open de kraan. Want zoolang de fontein spuit is het zomer. S. B.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1