BINNENLAND Indrukken van de vijftiende Vol ken bondsvergadering. Inkomstenbelasting in gebreke. „Nederland is een agrarisch land". En niet industrieel-agrarisch. Rede van prof. Van Vuurcn. Maandagmiddag congresseerde de ITat. Bond Landbouw en Maatschappij in het vergade ringsgebouw op het terrein der Amato. De aan wezigen werden namens de afd. Noord-Holland en den Ned. Tuindersbond hartelijk welkom geheeten op dit eerste congres. Prof, L. van Vuuren hield een inleiding over de welvaart van het Nederlandsche volk en de nood in den landbouw. Spreker wees er op, dat het den duren plicht is van alle beoefenaars der sociale wetenschappen, dat zij thans de grondslagen aangeven, waarop het welvaarts- streven der menschen noodwendig moet be rusten. Niet alleen bezien van abstract theoretische zijde, maar ook van den kant der sociale ethiek. De tegenstelling stad-platteland is, aldus spr. de fundamenteele oorzaak van de ontwrichting, waarvan wij thans getuige zijn. Scherp critiseert de inleider de opvatting, dat ons land industrieel-agrarisch zou zijn, met den nadruk op industrieel. Het ware karakter' van ons volk is agrarisch. Uitvoerig schetst spr. de landbouwsteun in Engeland en verge lijkt deze met de onze en wijst er op, dat in Engeland, evenals elders het besef groeiende is, hoezeer men op den verkeerden weg was door na de z.g. Industrial Revolution de so ciaal ethische beteekenis van den landbouw voor een volk te miskennen. Geen volk, en zeker niet het Nederlandsche kan die breede krachtige onderlaag van een welvarende boe renstand missen. LANDBOUWERSWONING TE OSS AFGEBRAND. Maandagmorgen om ongeveer tien uur is de groote landbouwerswoning van den heer J. Smits aan de Bosschestraat te Oss. met een groot deel van den inboedel, alsmede voor raden hooi en stroo, en een aantal landbouw-, gereedschappen, door brand vernield. Eenige kippen kwamen in dé vlammen om. Een be langrijk bedrag aan geld is verloren gegaan. De oorzaak van den brand'is onbekend. Niets was verzekerd. Verruiming van den Zondag verkoop. Beteekenendc meerderheid voor uitbreiding vereischt. De niinister van EconomischeZaken heeft ieen nadere circulaire afgezonden aan de ge meentebesturen in zake de eventueele verrui ming van' dear Zondagverkoopzes uur voor winkels voor fruit, voor visch, voor brood, ban ket, suikerwerkenchocolade en consumptie ijs en vier uur voor tabaksartikelen en slijt- vergunningen De minister vestigt er daarin de aandacht op, dat van de in sommige gemeenten be staande opvatting, als zoude artikel 4 der Wijzigingswet een. één geheel vormende re geling betreffen in dien zin, dat het resultaat van het hooren van de belanghebbenden, be trokken bij één groep van winkels, ook be teekenis heeft voor hetgeen ten aanzien van een andere groep zal worden beslist, hem niet juist voorkomt. Tevens brengt de minister nogmaals in her innering, dat het niet voldoende is, indien de meerderheid ider gehoorde winkeliers zich voor stander van de betreffende regeling toont, doch dat voor toepassing daarvan een be- teekenende meerderheid uit de betrokken branche vereischt is. Fascistenbond weigerde huur te betalen. Hij zou nog niet als stichting hebben bestaan. De heer J. C. Tetzner verhuurde in April 1933 aan den Algemeenen Nederlandschen Fascistenbond, vroeger gevestigd te 's Graven- hage, het perceel Ja vast raat 38 te 's Graven- hage tegen een huurprijs van f 1600 per jaar. De eerste huurtermijn over drie maanden f 400 werd betaald, doch de op 1 Augustus versche nen termijn werd niet voldaan. Het huurcontract was onderteekend dooi den heer Baars en eenige andere leden van zijn partij, toen echter de Algemeene Neder landsche Fascistenbond voor de betaling van de huurpenningen werd aangesproken, wei gerde deze te betalen. De bond beweerde pas sedert 11 Juli 1933 te bestaan als stichting, als zoodanig konden zij niet gehuurd hebben. „Wellicht", zoo antwoordde de Bond, „hebt gij gecontracteerd met den Algemeenen Neder landschen Fascisten Bond, maar dat was een Haagsche vereeniging en daarmee hebben of hadden wij niets uit te staan (de Bond ves tigde zich later te Utrecht). Be zaak werd aanhangig gemaakt voor de Utrechtsehe rechtbank. Bij interlocutoir von nis werd eischer toegelaten om te bewijzen dat gedaagde n a 11 Juli 1933 in het feitelijk ge not is geweest van perceel Javastraat 38 te 's Gravenhage. Dit bewijs werd door den raadsman van den eigenaar van het perceel geleverd en de recht bank te Utrecht veroordeelde den Algemee nen Nederlandschen Fascistenbond tot beta ling van de huur. Maandag werd in deze zaak in hooger be< roep gepleit voor het Gerechtshof te Amster dam. De pleiter van den Fascistenbond zeide, dat op den dag van de huurovereenkomst de bond nog niet als stichting bestond, Mi'. Groeneboom, voor den heer Tetzner op tredend, was van oordeel, dat de stichting reeds op 18 April 1933 bestond. Het zou ook wel erg gemakkelijk zijn, om wanneer men van zijn verplichtingen af wilde zijn plot seling onder een anderen vorm op te treden en daarmede van zijn schulden af was. i Eitspraak 1 Nov. a.s. Groot aantal rampokkers in arrest. De leider een „intellectueel" Bevolking verheugd. An,et meldt uit Madioen, d.d. 15 Sept. Giste ren en hedennacht zijn in de desa's Gorang- gareng, Moaspa-ti en Ngawi in totaal 61 ram pokkers gearresteerd, die deel hebben gehad aan 15 rarnpokovervallen. Onder de gearres teerden bevindt zich ook het beardehoofd, die een .Intellectueel" bleek te zijn. Hij is afkom stig uit de desa Toeloeng en is genaamd Man_ •goennedja alia Redjobagoes.Deze bendeleider werkte geheel achter de schermen. De bewol king is verheugd over deze arrestaties. Verder* is gearresteerd de beikei (desahoofd) van de desa Bogema in Koranggareng en de bekel van temooeredjoe. eveneens in Gomngganeng. Het arrestauteailokaal te Megetan is overvol, zoodat 60 gevangenen naar Madioen zijn over gebracht. Sedert Augustus van dit jaar zijn in het hospitaal van Madioen en Magetan 6 en 5 desaiieden overleden, tengevolge van ver wendingen, hun door rampokkers toege bracht. BAKKERS WILLEN LAGEREN TARWEPRIJS. De Nederlandsche Bakkersbond heeft een adres gericht tot den minister van Economi sche Zaken, waarin wordt aangedrongen, om die f 1, waarmede de inheeimsche tarwe in prijs is verlaagd, het publiek via de bakkerij en de meel industrie te n g oede te doen komen en den orijs van de Vita-tarwe te brengen op f 14.20 per 100 K.G., daar een broodprijsverhoogtng niet kan uitblijven, wanneer de Vita-tarwe niet beduidend wordt verlaagd. MR. CORT V. D. LINDEN GEHULDIGD. Voor zijn beleid in mobilisatietijd. Het hoofdbestuur van den B'ond van Jonge Liberalen heeft ter gelegenheid van de her denking van den aanvang der mobilisatie in 1914 hulde gebracht aan den Minister van Staat, Mr. P. W. A. Gort van der Linden, ter zake van het feit, dat het voor een zeer groot deel aan het beleid van dezen oud-premier is te danken, dat Nederland buiten den we reldoorlog is gebleven, Mr. Van Zanten, voorzitter van den Bond, boor Mr. Cort van. der Linden een boekwerk aan, „Het Liberalisme in Nederland, schets van de ontwikkeling in de negentiende eeuw", door Dr. K. E. van der Man dele. De heer Gort van der Linden verklaarde ten zeerste erkentelijk te zijn voor de hulde. KLEINE IN EEN SLOOT GERAAKT EN VERJDRONKEN. In een onbewaakt' oogenblik is.'het twee jarig dochtertje van de familie van. Drie uit de Birk onder de gemeente Amersfoort tijdens het spelen in een sloot geraakt en jammerlijk verdronken. Bezuiniging op de krankzinnigenverpleging? Uitgaven der Rijksgesticliten als maatstaf. Deze dagen zou op initiatief der regeering ten departement van Binnenlandsche Zaken, volgens „Het Volk" een bespreking zijn ge- houd tusschen den minister en besturen van krankzinnigengestichten. In deze conferentie heeft de minister aangedrongen op verlaging- der uitgaven over de geheele linie. Zoowel de uitgaven voor de verpleging als personeelsuit gaven zouden verlaagd moeten worden. Als maatstaf zouden de uitgaven der Rijksgestich ten te Woensel en Grave gelden. BEDRIJFSRAAD VOOR BOEKDRUKKERS EN RASTERDIEPDRUKBEDRIJF. Bij K. B. is ingesteld een bedrijfsraad voor het boekdrukkers- en raste r diep dru kb e drijf. Tot het boekdrukkersbedrijf worden ge acht te behooren de ondernemingen of ge deelten van ondernemingen, waar letterbeel- den of andere voorstellingen in iederen voor hoogdruk bestemden vorm worden vervaar digd of afgedrukt. Tot het rasterdiepdrukhedrijf worden ge acht te behooren de ondernemingen of ge deelten van ondernemingenwaar de druk van langs fotomechanischen weg gemaakte rasterdiepdruibedrijf warden uitgeoefend, of daarvoor bestemde drukvormen worden ver vaardigd of andere voorbereidende werkzaam heden worden verricht. Onder het boekdrukkers- en fasterdiepdruk bedrijf worden niet' gerekend te vallen de een onderdeel van bedoelde ondernemingen uit makende binderijen of brocheerinrichtingen, die volgens de gebruikelijke opvatting als zelfstandige binderij of brocheerinrichting worden aangemerkt, de chemigrafische in richtingen en de cartonnagebedrijven. Het aantal leden en plaatsvervangende le den van den bedrijfsraal zal 12 bedragen. De overval te Tegel en. In hooger beroep weer vijf jaar geëischt. Voor het Bossche Gerechtshof stond Maan dag terecht de timmerman Ch. W. J. V. uit Tegelen, diie door de Roermondsche rechtbank tot vijf jaar .gevangenisstraf was veroordeeld wegens bea-ooving. Op 8 Februari j.l. had hij te Tegelen mejuffrouw J. Siebers in haar woning met een houten hamer bewusteloos geslagen en van een taschje met geld beroofd. Hij had de berooving gepleegd oni met een meisje Vastenavond te kunnen vieren. De Advocaat-Generaal eischte bevestiging- van het vonnis der rechtbank. MR. P. W. J. H. CORT V. D. LINDEN BURGEMEESTER VAN GRONINGEN. Met ingang van 1 October a.s. is benoemd tot burgemeester der gemeente Groningen mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, algemeen secretaris van het Verbond van Nederland sche Werkgevers. „Dood Water" bekroond. De Nederlandsche Metrö Goldwyn Mayer Film „Dood Water", regie Gerard Rutten, is op het internationale filmfeest der Biennale" bekroond met de coupe van het-Institute Nazzionale Luce, een der zeven hoofdprijzen.' Arbeiders in reservoir bewusteloos geraakt. Door benzoldampen bedwelmd. Eén van hen overleden. Op de terreinen van de voormalige plan- tenboterfabriek aan den Distelweg te Am sterdam is Maandagmiddag een ernstig on geluk gebeurd. Twee werklieden waren bezig in een reser voir, dat ongeveer 8 meter diep is, de bodem waterdicht te maken. Door de ontwikkeling van benzoldampen zijn deze beide werklieden, bewusteloos ge raakt. Onmiddellijk werd hulp geboden, zoodat de beide bewustelooze mannen betrekkelijk spoe dig uit het reservoir in de buitenlucht waren gebracht. Een van hen, Hendriks genaamd, kwam spoedig weer tot bewustzijn. De 30-jarige B. J. van Bruggen bleek ech ter reeds te zijn overleden. Zijn stoffelijk overschot is naar het Binnengasthuis ver voerd. terwijl Hendriks naar huis is gegaan. De politie en de arbeidsinspectie stellen naar de oorzaak van dit ongeval een onder zoek in. Het werk mag niet worden voortge zet. Verzuimd de gaskraan te sluiten. Man om het leven gèkomen. De 67-jarige D. V., wonende in de. Ger- brand Bakkerstraat te Groningen is door gasverstikking om het leven gekomen. Hij had bij het naar bed gaan verzuimd de gas kraan te sluiten. Zijn dochter vond hem latei- op den avond dood op bed. PREMIERE „MALLE GEVALLEN" OP 28 SEPTEMBER. Bij Tusehinskï. De première van de film „Malle Gevallen" zal op 28 Sep,tembei' a.s. plaats hebben in het theater Tuschinski te Amsterdam. Autobus door trein gegrepen. Weer een ongeval op een onbewaakten overweg. Predikantsvrouw ernstilg gewond. Te Zaandam werd op den onbéwaakteri overweg aan den Bockhorstérweg te Spanke ren, de particuliere autobus van de firma Aandewiel door een uit Dieren komenden trein gegrepen en geheel vernield. De echtgenoote van Ds. Ort uit Spankeren, die in de autobus zat, werd ernstig gewond. De chauffeur werd licht gewond. Mevr. Ort zou met de Spankerensche Meisjesvereeniging een reisje naar Amsterdam maken.- De meis jes wachtten op' iïiev'r. Öft/, 'die, omdat "zij' slecht ter been'was, van huis was gehaald niet' de autobus op den Rijksweg. Het uitzicht ter plaatse is goed. Vermoedelijk is de chauf feur, die als een goed rijder' bekend staat, door de zon verblind. Ruslands opneming in den Volkenbond. Het eind van de week heeft, zeker uit een journalistiek oogpunt 'bezien, veel goéd ge maakt van het matte onzekere begin dezer Assemblee. Trouwens, wat van nog meer be lang is, udt ©en standpunt van hoog,ere orde bekeken, nl. als men vooral let op wat in het belang van den internationalen vrede en van den Volkenbond is, bestaat er thans heel wat meer a-eden tot tevredenheid dan in, de aller eerste dagen. Het inademen van Geneefsche lucht schijnt sommigen toch bepaald goed te doen. Zoo is b:v. dank zij het overleg dn Ge neve een dreigende breuk in die Kleine En tente achterwege geblevenJoego-Slavië, dat aanvankelijk Italië met een verre van vrien- idelijk oog aanikeek dn verband met de Ita- liaansche bemoeiingen met en voor Oosten rijk, heeft men tenslotte tot de overtuiging weten te brengen, dat hiervoor niet de minste reden aanwezig is en aldus werden dan de laaiden dei* Kleine Entente het tenslotte roe rend eens over hetgeen t.ó.v. Oostenrijk dient te gebeuren. De wilde uitval van Beek die, naar mij wel bleek, zeker wat den vorm zijner rede aan gaat, niet eens bij al zijn mede-afgevaardig den volledige instemming had kunnen ver werven -heeft hem scherpe afstraffingen van Sir John Simon en Barthou doen oploo- pen, terwijl ook wat de Italiaan Aloisi zeide, wel beschouwd, voor de Polen geenszins pret tig was. Het fijnst van allen zei hun Sir John de waarheid, die in een heel kort speech je de kunst verstond met lichten fijnen Engelschen humor en op 'buitengewoon elegante wijze den eersten gedelegeerde van Balen op zijn num mer (te zetten, wegens zijn verklaring inzake de minderhedenbescherming. Generalisatie van dit stelsel wil zeggen, revisie van verdrags bepalingen, aldus Aloisi, die hieraan onmid dellijk nog iets toevoegde, dat ten doel had den Poolsehen heeren duidelijk te maken, dat als eenmaal het revisdeballetje aan het rollen gebracht zou worden, het ook wel eens in een richting zou kunnen rollen, die hun juist al lesbehalve aangenaam zou wezen,: want Polen heeft inderdaad meer dan de meeste landen te vreezen van pogingen tot wijziging 'der in 1919 getroffen regeling, waarbij het immers zelf, ten koste van anderen, als onafhankelijke staat, werd geschapen. Van belang was ook. dat Italië's woordvoerder met nadruk onder streepte, dat er geen sprake kon wezen van eenzijidige, dus onwettige wijziging van ver dragen. Ook de Italianen wenschen ten dezen louter legale paden te betreden en dus blijft volgeais hen een oud verdrag, laat het zelfs verouderd wezenbestaan zoolang de nieuwe regeling nog niet is aanvaard. gelsch-Fransoh-Italiaansche trio een paar ferme tikken in ontvangst had moeten nemen, pleit nog voor zijn gemoedsgesteldheid. Ove rigens viel het mij op, hoe men van Boolschen kant nu druk doende is, vooral duidelijk te maken, dat de Polen met geen woord een hou ding hebben aangekondigd, die met schending hunner minderhedeaiverphchtingen gelijk zou staan. Juridisch hebben zij wellicht volkomen gelij.k, doch op zijn minst plegen zij dan toch een dusdanige sabotage door niet meer te wil len medewerken ten behoeve van de cotnrble op te naleving der verplichtingen in kwestie,, dat de boosheid van heel de verdere Assem blee geheel en al verklaarbaar is. Het is dan ook bepaald goed, dat de zooeven genoemde kopstukken de Poolsche speech niet stilzwij gend lieten voorbijgaan. Nadat wij vanmiddag eei*st de plechtige overhandiging der door de internationale unie van volkenbondsvereena- gingen aangenomen resoluties 'hadden bijge woond (Mr. Limburg stak een goed apeechje af en de President der Assemblée, de Zweed Sandler antwoordde met een ongekend kort en werkelijk niets inhoudend toespraakje) had den wij een evenmin lang gesprok met Sandler en dit versterkte bij mij den indruk, dat deze Assemblée-voorzitter wel een heel bescheiden- figuur is. Zijn uiterlijk alleen, reeids zou bijkans de vrees wakker roepen, dat hij tegen een man vaar zwaar kaliber als Litwinoff het onmiddellijk moest afleggen! Gelukkig maar schijnt Rusland's a.s. eerste gedelegeerde niet met bokshanidschoeneai naar Genève te komen, snaar veeleer met den vre despalm in de hand. Dat valt op te maken uit het hedenavond gepubliceerde antwoord, door Rusland aan de uitnoodigende staten verzon den. Natuurlijk moesten de Russen er een draai aan geven, dat zij nu tott den Volleen- bond willen toetreden', 'dien zij vroéiger heb ben uitgemaakt voor al wat leelijk is,'Vandaar dat zij in hun brief 'den Bond het pluimpje geven, dat deze heden ten dage zoo .goed paci fistisch blijkt te zijn! Merkwaardig is zeker, dat de Russen roeds bij voorbaat kenbaar ma ken hun internationale verplichtingen te zul len nakomen en tenslotte is wel heel verma kelijk te merken, hoe zij het oude Geaieefsohe voorbeeld volgen door met phrases te werken. iets wat er tegenwoordig vrijwel uit is. Ik denk hier aan hun verklaring, dat zij vooral blij zijn den Volkenbond binnen te treden van het oogenbhk af waarop de Bond aaneindeerim van het Handvest onderzoekt, om het in over eenstemming te brengen met het Kélloeg-ver drag tot uitbanning van den aanvalsoorlog. De heer Litwinoff weet echter natuurlijk net zoo goed als iedereen die eenige aandacht aan, het Dat Beek ,met het schaamrood op de kaken 1 werk der Assemblée wij'dt, dat heel dit vraag de vergaderzaal verliet, nadat hij, yam het En- stuk, evenals een jaar geleden, weer (tot eeni volgenden keer is aangehouden. Maar wat wij men, nu de Russische Volkscoanmissaris op het' punt staat den Volkenbond binnen te treden, is hij blijkbaar bij voorbaat al zoozeer door de Geenesche wol geverfd, dat hij er niet tegen opziet zulk een praatje voor den vaak te ver- koopen! Vermakelijk was vanavond de groote span ning waarmee de journalisten op het resultaat van de geheime Raadszitting zaten te. wach ten, een spanning, 'die getuigde van een juist inzicht in de beteekenis die Rusland's opne ming in den Volkenbond ongetwijfeld voor heel de internationale samenleving zal heb ben. Men wist, dat de Raad'zich mét dit waag stuk bezig- hield. En toen hét meer dan een uur duurde, zonder dat de heeren met hun besloten zitting gereed waren;, rees bij meer dan een persbroedei* de vraag, of er misschien toch nog óp het laatste oogenblik een 'kink in den kabel gekomen zou zijn,Éindelijk'daalden de groote heeren dé trappen van het Secre tariaat a.f. Onmiddellijk werden zij door een zwerm journalisten omringd; het scheelde niet veel of men liep den kiemen Barthou onder den voet. Deze vertelde in het kort wat er ge beurd was en wist zich toen met een elegante kwinkslag aan verdere eventueel lastige vra gen te onttrekken. Het bleek, dat de Raad thans officieel besloten had, Rusland, zoodra het lid van den Bond zal zijn, eéor permanen ten zetel toe te kennen, Behalve Portugal en Argentinië had thans ook Panama zich van stemming .onthouden', terwijl Polen blijkbaar* voor stemde. Het Ziet er nu naar uit, dat Dins dagmiddag uiterlijk Woensdagochtend de op neming der Rus,seai een feit aal zijn en dit zonder dat zij zelf het lidmaatschap aanvra gen, wat nl. niet noodlg is; althans nergens in hét Haaidvest 'staat voorgeschreven. Heel Europa, met uitzondering van ons land, Bel gië, Luxemburg-, Portugal, Zwitserland en ler end, hebben den. Russen doen weten 'dat men hun deelneming aan den Bond op prijs zou stellen, zoodat reeids vaststaatdat de ver- eischte meerderheid van 2/3 die noodig is voor de aanneming van een nieuw lid bereikt zal worden. Als ik nog even heb aangestipt hoe van middag in een 'der commissies namens de Ne derlandsche delegatie de perschef Lievegoed het woord voerde het ging juist over een onderwerp de pers betreffende waarmee nog eens duidelijk de moderne geest gede monstreerd is die tot opneming van den pers chef in onze delegatie leidde (iets wait zeker te loven valt)moge tot besluit van dit epistel een grapje uit de wereld der Volkenbondsjour- nalisten vermeld worden. Tijdens het lange wachten op den uitslag der Raadszitting wist plots een der journalisten met een doodern stig gezicht te vertéllen, dat er* zeer groote moeilijkheden waren gerezen. Men was nl. tot de conclusie gekomen, dat de Secretaris-Ge neraal Avenol zijn naam in Ave-Rusland moest veranderen en daarover vond nu een heftige discussie plaat-s! Onderwijl genoot Litwinoff dicht bij Genève. op Fransch grond gebied, volop van hét heerlijke zomerweer na. eerst in een gesprek met een ondernemend dienaar van de Koningin der Aarde groote bliiken vaar diplomatieke tact aan den dag te hebben geleed, door feitelijk niets te zeggen. Grootere diplomatieke gave is in de gegeven omstandigheden wel nauwelijks denkbaar! Dl'. E, y, RAALTE. Evenals de overige middelen De stand der Rijksmiddelen ultimo Augustus. Volgens het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op ultimo Augustus is aan directe belastingen, waarvan de opbrengst over het geheele jaar f 93,309,500.zal moeten bedragen, f72.815.37,12 ontvangen. Het vorige jaar werd over hetzelfde tijdvak ontvangen f79.905.170,73. zoodat een mindere opbrengst van circa f7.000.000 kan worden geconsta teerd. Deze daling komt hoofdzakelijk voor reke ning van de inkomstenbelasting, die alleen reeds f7.5.10.101,94 minder opbracht. Te za- mear met de verdedigingsbelasting vormt deze bron van inkomsten den eenigen post, die minder opbracht dan het vorige jaar, want zoowel de grond- als vermogensbelasting brachten over dit jaar iets meer op dan in het zelfde tijdvak in het vorige jaar. Van de overige middelen toont de omzet belasting een. plotselinge stijging. In Juli 1934 was de opbrengst van deze belasting f3.728.011, in Augustus f 5.414.273,97. Niette min blijft deze opbrengst nog steeds onder dé maandelijksche raming van f 6.791.666,67. Ook de totaalopbrengst der overige midde len blijft nog ondier de raming. Ontvangen werd n.l. f 30.905,951.59, terwijl de raming f32.209.791,67 bedraagt. In totaal is de opbrengst over de eerste acht maanden van 1934 circa f 28.000.000 onder de raming- Wilhelmina Kley overleden. I Zaterdagmiddag is te Amstei'dam plotse ling op 88-jarigen leeftijd overleden de too- neelspeelster Wilhelmina Kley. De overledene is langen tijd verbonden ge weest aan het Rotterdamsch-Hofstad Tooneel en daarna bij het gezelschap van Van der Lugt. Een van haar succesrollen was o.a. de dou blure van vrouw Frochard en zuster Gene- ère in „De Twee Weezen". Wilhelmina Elisabeth Kley is in November 1848 te Rotterdam geboren. Haar eerste optre den was in Antwerpen onder leiding van Vic tor Driessens in den Vlaamschen Schouw burg. Daarna is zij naar Holland vertrokken en heeft daar bij verschillende gezelschappen opgetreden o.a. in Amsterdam bij het gezel schap Van Lier en bij de Nederlandsche Too neel Vereeniging. Zij trad vooral in karakter rollen op o.a. in „Eenzamen" en als Catha- rina in „Vriènd Frits" terwijl zij groot succes oogstte in „De Twee Weezen" als vrouw Fro chard. Met het Rotterdamsche Tooneelgezel- schap heeft zij een reis medegemaakt naar Londen en met de Nederlandsche Tooneel- Vereeniging naar Berlijn. Ongeveer 8 jaar ge leden heeft zij afscheid van het tooneel ge nomen. Twee wielrijders met vracht" wagen in botsing. Eén doode. Maandagmiddag* kwamen twee wielrijders uit Scliijndel, op weg' naar Boekei in botsing met een vrachtwagen. Beiden werden tegen, den grond geslingerd. De gehuwde H. Steen bakkers werd op slag gedood terwijl zijn ka meraad A. v. d. Wyer* in bewusteloozen toe stand maar Huize „Padua" moest worden over gebracht. Boerderijen brandden k r a k Maandagavond omstreeks half tien ontdekt ten eenige voobrijg,angers dat in bet groote! gebouwencomplex van de N.V. Handelsmaat schappij v.h. v. d. Meiden te Amersfoort braardi was. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd, die -met allé aanwezige materiaal spoedig ter plaatse was. Het vuur bleek te woeden in de kelders, welke geheel gevuld waren met emballagemateriaal, als hooi, kis- ten enz. De brandweer stond door de sterke rook ontwikkeling en de felle hitte in het begin ge heel machteloos. Het vuur woedde over die g©_ - heele kelder oppervlakte, ongeveer 1500 M2. De brandweer was gedwongen het vuur van ver schillende zijden te bestrijden, en met 12 stra len op de waterleiding werd die vuurhaard aangetast. Het vuur vond in het vele brandbare mate- riaal gretig voedsel en breidde zich snél uit naar het gelijkstraatsche gedeelte. Hiervan zakte een gedeelte van de vloeren in, waar door een groet aantal haarden en kachels die daar omgeslagen lagen in den vuurhaard 'kwa men en een prooi der vlammen werden. Dank zij het krachtig optreden van de brandweer kon uitbreiding voorkomen worden en kon den de eerste verdieping en de zolder geheel gespaard blijven. Daar men het vuur van alle kanten aantastte, zelfs vanaf het dak, hebben de gedeelten van het gebouw die niet door 't vuur aangetast werden veel waterschade ge kregen. Om kwart voor* twaalf kon gezegd war den dat men het vuur* meester was en toon met de nablussohing begonnen worden, dié eenige uren .in beslag nam. De kelders zijn geheel uitgebrand, evenals een gedeelte van 'het gelij'tostraatsche gedeelte, welke diende als opslagplaats. De rest van het gebouw kon voor het vuur gespaard blij ven, o.a. de toonzaal en de kantoren. Omtrent de oorzaak van den brand kon nog niets vastgesteld worden. De schade, welke nog niet te overzien was» wordt door verzekering gedekt. Maandag brandde de boerderij van den land bouwer Mook te Druten, benevens eenige voor raadschuren en hooibergen, tot den grond toe af. Een vijftiental varkens vond den dood in de vlammen. De brandweer kon tegen de vuurzee niets uitrichten. De oorzaak van den brand is onbekend. De heer Mook was laag verzekerd. Maandagmiddag ontstond door tot nu toé onbekende oorzaak brand in een hooimijt, staande bij de boerderij, bewoond door den landbouwer K. te Overwater bij Hellendoorn.. Het vuur deelde zich weldra aan de boerderij mede. Deze was met riet- .gedekt en in een mi nimum van tijd geheel in vlammen opgegaan. De brandweer kon bii sebrok aan bluschwa ter weinig uitrichten, Het vee kon spoedig in veiligheid worden gebracht, doch de geheele oogst werd een prooi der vlammen. De sch wordt door. verzekering gedekt'.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2