Door iJe 'lucht naar Spanje. Langs de Zuidkust van China He, who will thrive, must rise at five. He, who has thriven, may lay till seven! De Pyreneeën op hun mooist. De luchtvaart is een jong bedrijf en dus moeten wij vroeg op. Ons vliegtuig vertrekt om 5 uur van Marignan, het groote vliegveld, waar de Pelikaan ons neerzette. Dat is drie kwartier rijden, maar de Fransehen, die den naam van beleefdheid hebben, halen eerst de passagiers op, dan de post, wat meestal een kwartier tijd kost. daar de chauffeur de zakken zelf uit het postkantoor moet sleuren, dan halen wij den piloot op en die alleen weet de mecanicien te wonen, waarvoor wij weer vijf minuten terug moeten en dan gaat het naar het vliegveld, o neen, eerst nog naar een stationnetje, waar de nachttrein uit Parijs gelukkig met slechts 10 minuten vertraging aankomt! Onder een prachtigen sterrenhemel worden wij en onze koffers enz. uitgeladen en staat het toestel te wachten. De Air France gebruikt op deze belangrijke internationale lijn, die ge deeltelijk over zee en dan 2000 M. hoog over de Pyreneeën gaat één-motorige Latecoère vlieg tuigen, zooiets als onze D.O. en D.X. die op Vlissingen en Twente vliegen, maar een beetje kleiner. Ze ontwikkelen een snelheid van on geveer 200 K.M. per uur, maar stijgen dunkt mij langzaam. Ik ben de eenige passagier. Voor in de cabine zit de marconist met zijn appa raten. Af en toe klimt hij op den rechter voor sten zetel, opent een luikje boven in den voor wand, wringt daar zijn bovenlichaam door heen en geeft zóo boodschappen door aan den piloot. Beneden ons duiden lichtrijen de wegen, Vlekken van tintellichtjes de dorpen en zwaaiende vuurtorens de kapen en rotsen aan. De lucht begint lichter te worden schuinsch achter en, al spoedig teekenen zee en land zich als donkere en lichtere vlekken af. Niet lang echter. Een lichte nevel vormt zich onder ons en verdikt zich tot een wolkenlaagje, dat e$n paar honderd meter boven de plassen en moe rassen der Rhönedelta hangt en zich een klein, eindje in zee uitstrekt. Achter ons teekenén. zich de van ouds bekende lijnen van het ge bergte af, vóór ons boven de wolken zee als een donkere band tusschen grijze wolken en grauwe lucht de Pyreneeën. Het is prachtig stil weer. Wij hangen rustig in de lucht. Nu eens de eene vleugel dan de andere op den horizon. Slordig noem je dat, dweilen door de lucht en als de wolken wat hooger stijgen en een beetje beweging veroor zaken valt dat nog veel sterker op. Geen fijn vlieggevoel. Geen corrigeeren van de beweging, van de afwijking van de horizontale op het oogenblik zelve dat die ontstaat, zooals wij dat van onze vliegers gewend zijn. Maar al gauw heb ik geen oogen meer om op dergelijke klei nigheden te letten. Achter ons kleurt de lucht; het komende licht brengt meer en meer tee- kening in de wolkenzee. De schaapjes scharen zich in rijen om de zon te begroeten en de slor dige rotsmuren aan den overkant rekken zich hooger en hooger uit om als eersten de dag- vorstirme te verwelkomen en kleeden zich in sluiers en gewaden van sneeuw. Hoe meer licht, hoe helderder de sneeuw zich afteekent van de rotsgevaarten. Kwart voor zes begint mijn Contaxcamera zijn dagwerk, vijf minuten later de Agfa-movex, smalfilmcamera en dan blijft het heen en weer hollen van linksachter naar rechtsvoor met geelfilters en telelenzen om dat prachtige op plaat en rolfilm vast te leg gen; de spierwitte, zonovergoten wolkenzee, opbruisend, neen, opwuivend tegen de donkere rotsgevaarten of grijze wolkenlagen, verdoeze lend en grauw, doezelig overgaand in fel- zwarte rotswanden, waarop glanswitte sneeuw- tongen omlaaglekken, naar de grauwe damp- massa's beneden. Als wij op 2000 M. over de Oostelijke Pyre neeën Spanje's lucht bevliegen (ik had eerst willen schrijven Spanje's grondgebied gaan betreden, maar je moet zoo op je woorden passen in de lucht) blijven de wolken achter ons. De Zuidkant der Pyreneeën is geheel hel der, alleen nog niet zoo mooi verlicht als zoo even de Noordzijde was. Al verder wijken de sneeuwbergen terug en het eerste wat wij van Spanje zien lijkt op wat aardrijkskunde boe ken schreven: een hoog plateau, diep uitge sneden rivierdalen. Verspreid liggende armoe dige dorpen. En als wij Barcelona naderen, komt een lichte nevelsluier het land bedekken. Om straks de verrassing des te grooter te doen zijn als wij tot de conclusie komen dat Spanje een moderne staat is geworden met alle ge makken en voordeelen van dien. Maar wij zijn er nog niet! Wel boven Bar celona. De kerktorens boren door den nevel heen; de zee is helder, de heuvels achter de stad baden in het zonlicht, maar een nevel sluier ligt in de breede vallei en bedekt juist het vliegveld der Air France; bedektdat is te zeggen. Ik zie den windzak en het dak van de hangar, maar het veld zelf zie ik niet, ja toch, daar is het midden vrij, nu het Oos telijk einde. Wij zwerven rond op 200 M. hoog te. Een gat in de nevelmassa drijft langzaam aan, passeert het heele vliegveld in de lengte, alles lijkt vrij. Maar de piloot blijft rond zwie ren. Ja, komt de marconist vertellen, de piloot is er pas één keer geweest en dat is 2 jaar gele ien, en er kunnen boomen geplant zijn.Smirnoff zou hem er allang ingeprikt hebben, ook zon der aansporing van Soer. Volle vijf kwartier hebben wij daar rondgeslingerd en gezwaaid, drie keer de landing geprobeerd, den 4den keer lukte het en kon hij net zijn zwaai nemen op 20 M. afstand van het einde van het veld. Als onze militaire vliegers 15 jaar geleden het zoo deden kregen ze veertien dagen provoost. Onze piloot kreeg een standje van 13 12 minuut van den welbespraakten Franschen manager van het vliegveld en door al die vertraging, kwam ik te laat voor de luchtvaart acrobatiek- •yedstrijden ter besluiting van het Lentefeest en had de keus tusschen den schoonheids wedstrijd der bloemstalletjes (maar er waren meisjes bij) of een snelheidswedstrijd voor fietsers. De keus was niet moeilijk want na afloop ging alles weer samen naar het eve nement van de feestweek: Het stierengevecht met den beroemden toreadorweet ik veel hoe die man heette. Ik had nog juist peseta's genoeg voor een plaatsje heel bovenaan de schaduwzijde, maar wat hindert dat in de eeuw der kijkers en tele-objectieven. En mijn Zeiss kijker had druk werk hoor! Een prachtige op tocht. Als de deuren van de arena openvliegen komt in gestrekte draf een eskadron cavalerie binnen in prachtige uniformen, rood, wit, goud, koperen helm met haneveeren; het es corte van den Gouverneur der Provincie. Dan zijn rijtuig en een tiental volgtrijtuigen, je reinste bloemencorso. Prachtige bloemen, prachtige meisjes, prachtige paarden. Ik had het nog maar half gezien, toen ik alweer er gens anders heen. moest'kijken. Al dat moois had zich rond de arena opgesteld en daar kwamen plotseling twee cowboys te paard binnen galoppeeren. Steigeren, boksen, dan sen of ze een hobbelpaard ingeslikt hadden. Zoo'n steigersprong uit volle ren moet je dan mooi vinden al wordt het arme paard er zoo wat bij uit elkaar getrokken. Ik wou dat de teugel gebroken was, wat zou die vent, er dan afgezijn (ik waag mij niet aan één letter meer!). Toen verdween al het moois uit de arena en alleen een cowboy bleef over en pas nadat Gouverneur en dames hun zitplaatsen hadden ingenomen stoof de eerste stier de arena in. De cowboy was intusschen gewapend met een houten stootspeer van 1 M. lang en een lemmet van een voet, blinkend staal. Toen begon een aardig maar wreed spel. De rijder liet zijn paard--steeds vlak-voor den uitvallen den stier ..langs rennen en trachtte hem dan den speer in den rug te stooten. Gevaarlijk spelletje, althans voor het paard! al liep het deze keer en goed af. Je krijgt trouwens zeer sterk den indruk dat ook het gevaar voor den toreador te voet niet groot is. De stier char geert den rooden lap en die houdt de moedige man altijd zuinig naast zich. In Peru hadden de toreadors tenminste een rood pakje aan, maar dat was hun blijkbaar ook te gevaarlijk hier. Zoo werd het geheel een laffe vertooning, voor wie niet geleerd heeft te applaudisseeren als anderen het ook doen. Neen hoor, ik heb mijn laatste stierengevecht gezien, tenzij ik een volgenden keer zelf mee vecht. Dat zou ik wel eens willen probeeren, maar dan eerst met een beetje 'n tamme! Dr. W. G. N. v. d. SLEEN. WIELRIJDEN. De kampioenschappen van Nederland op den weg. C. Bogaert algemeen kampioen. Uit Hoogerheide (Noord-Brabant)Maan dagmiddag één uur zijn de professionals, on- afhankelijken en amateurs gestart, in totaal ruim 225 renners. Het parcours, dat een leng te had van ongeveer 18 K.M., anoest zeven maal worden afgelegd. Geruimen tijd bleven alle renners bijeen, totdat in de vierde ronde in de groote groep een scheuring kwam. Allereerst liep C. Bo gaert weg, die geruimen tijd alleen aan den kop ging. Kort daarop kwamen Middelkamo. Van der Ruit en Snoeyers bij den alleen rij denden Bogaert, terwijl even later C. Heeren zich bij dit viertal kwam voegen. Dit kleine groepje breidde zich nog met eenige renners uit. doc-h geen hunner slaagde er in om alleen de leiding te veroveren, zoodat de beslissing in den eindstrijd viel. Tijdens dezen eindspurt werd Bogaert door Van der Ruit naar de rechterzijde van den weg gedrongen. Bogaert zou tusschen het pu bliek zijn geraakt, zoo hij niet op een gegeven moment Van der Ruit met den arm had weg geduwd. Het gevolg daarvan was, dat Van der Ruit na afloop van den wedstrijd bij de wed- strijdcommissie een protest indiende. De wedstrijdcommissarissen hebben ruim twee uur noodig gehad om dit protest te be handelen; eerst daarna kon de einduitslag worden vastgesteld. Oeze luidde: Professionals: 1 C. Bogaert (St. Janssteen- Zeeland), tijd 3 uur 50 min. 44 sec. 2 G. van der Ruit (Capelle a. d. IJsel), 3 W. H. Cober (Hpënsbroek) 'beiden op eenige lengten). Onafhankelijken: 1 Th. Middelkamp (Kiel- drecht), eveneens in den tijd van 3 uur 50 min. 44 sec. 2 C. Heeren (Bossohenhoofd), 3 P. van Zundert 'Et-ten). Amateurs: 1 P. Snoeyers (Hoogerheide)2 J. A. Verveer (Rotterdam), 3 J. H. Brauns (Heerlen) 'Algeméén kampioen vair Nederland werd C. Bogaert. Na afloop werd hij namens de Nederland- sche Wielren Unie toegesproken door den heer Swaab de Beer. 's Morgens tien uur waren de veteranen vertrokken. Hiervan luidde de uitslag: 1 S. Koppen Amsterdam. Tijd 2 uur 16 min. 17 sec.; 2 L. van Grinds ven. Den Bosch 2 uur 20 min. 8 sec. 3 Van Buitendijk, Amsterdam; 4 J. J. Hombeek. Helmond, 5 L. Meester. Vlij men, 6 H. V. Wagenaars, Gouda; 7 M. van dei- Weg, Roosendaal. DAMMEN. De zomercompetitie van D. C. IJ. G. Postma kampioen. De uitslagen der achtste en negende (laat ste) ronde van ae zomercompetitie, gespeeld tusschen een 10-tal leden van de Damclub IJmuiaen, luiden als volgt: Roelofs wint van Wartenhorst, SchagerF. Postma remise. Vrijhof verliest van G Post ma. Rasv. d. Velde remise, Souverein ver liest van F. Dukel, T. Postma remise met F. Dukel, G. Postma wint van Wartenhorst. Vrij hof verliest van Ras. De eindstand luidt: gesp. gew. rem. verl. pnt. G. Postma 9 6 2 1 14 Vrijhof 9 6 1 2 13 T. Postma 9 3 5 1 11 F. Dukel 9 4 2 3 10 J. Roelofs 9 4 2 3 10 Souverein 9 3 3 3 9 v. d. Velde 9 2 4 3 8 A. Ras 9 2 3 4 7 Schager 9 1 4 4 6 Wartenhorst 9 1 1 6 3 Zoo won dus G. Postma het kamüioenschap dezer zomercompetitie. Eindelijk een mislukte zeeroof. Hardhandige douaneambtenaren. Senator Nye trekt conclusies. WASHINGTON, 17 Sept. (V.DOndanks het streven van staatssecretaris Huil, de verhooren voor de commissie van onderzoek voor den Senaat met betrekking tot de ge bruiken in de wapenindustrie, zooveel moge lijk tot ziiiver Amerikaansche kwesties te be palen, en het betrekken van het buitenland te vermijden, gaat de pers voort te wijzen op de betrekkingen van de Amerikaansche wapenfabrikanten met vreemde mogendhe den. De bladen schetsen de internationale intrigues en wijzen op het omkoopen van bui- tenlandsche ambtenaren en officieren en op het verraad van militairen alleen uit winst bejag Senator Nye heeft het resultaat van het onderzoek, voorzoover tot nu toe bekend, als volgt samengevat: Particuliere wapenfabrikanten nemen den oorlog ter hand om bevriende volken met el kaar op slechten voet te brengen en de po gingen te ontwapenen tegen te werken. Le ger en marine hebben den verkoop van oor logsmateriaal aan vreemde mogendheden on dersteund. Amerikaansche wapenfabrikan ten werken samen met de Europeesche colle ga's. In grooten omvang zijn steekpenningen betaald, terwijl ontzaglijke winsten zijn ge maakt. WASHINGTON, 16 Sept. (Reuter). In de Senaatscommissie tot onderzoek naar de wa- penfabricatie en -handel werd verklaard, dat Duitschland een militaire luchtvloot bouwt; de onderdeelen van de vliegtuigen worden uit Engeland en de Vereenigde Staten ingevoerd. Verder worden verklaringen afgelegd over het verschepen van wapens uit Italië naar Oostenrijk en de distributie van oorlogsgas- sen. Verder werden rapporten ingediend over de herbewapening van Hongarije, niettegen staande de protesten van de Kleine Entente, welke door de houding van de Britsche, Fran- sche en Italiaansche gedelegeerden te Genève worden doodgezwegen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 17 September. Ondertrouwd 15 September: K. A. F. J. Pliester en E. I. G. van Eek Duijmaer van Twist. Bevallen 13 September :M. de BoerPaetz- hold, z.; M. H. C. van RoonSmelter, d.; M. M. v. d. ZouweNoorderbroek, z.; 14 Septem ber: E. M. den OtterSteenkist, z.; J. M. DeenVroom, z. Overleden 14 September: J, Clausing, 75 j., Warmoesstraat. I-W m 51 Nieuwe straat te Sfwatow. „Well gentlemen, I see this is a friendly game" (Dit is een vriendschappelijk spelletje zie ik, heeren), merkt de Amerikaansche con sul op den rooksalon binnenstappend. „Ja, u zult zich hier wel thuis voelen", spot iemand Er wordt gebridged. Aan bak-.- en stuur boord voor de salondeuren staan soldaten met geladen geweer; op kleine tafeltjes naast de spelers liggen revolvers voor onmiddellijk gebruik gereed. De brutale overval van de „Shuntien" om de Noord aan den mond der Gele Rivier heeft de waakzaamheid verscherpt. We hebben nog ongeveer duizend Chineesche sailon- en dek passagiers aan boord, waaronder zich best ge vaarlijke elementen kunnen bevinden. Zooals bekend werd het nieuwe Engelsche stoomschip „Shuntien" op haar tweede reis door zich onder de passagiers bevindende Chineesche bandieten overmeesterd en uitge plunderd. De derde officier, die zijn gezag voerder wilde ontzetten werd bij deze poging levensgevaarlijk gewond. Twintig Chineesche-, vijf Engelsche- en één Japansche passagier werden door de roe vers als gijzelaars meegevoerd. Hieronder bevonden zich een gewezen mi nister van het Nangking Gouvernement, twee Engelsche Marine officieren, terwijl de Japanees, hoewel officieel schoolmeester, een belangrijke post bij het léger moet hebben bekleed. Doordat de piraten verzuimden het draad loos station onbruikbaar te maken, kon bijna onmiddellijk nadat de roovers met buit en gevangenen in vijf jonken verdwenen waren, om hulp worden geseind, waarop drie Engelsche- drie Amerikaansche en één Ja- pansch oorlogsschip zich met volle kracht naar de plaats des onheils begaven. Onder de te hulp gesnelde schepen bevond zich ook het vliegtuigmoederschip „Eagle". Al spoedig mocht het, door onvoorzichtig schieten gewaarschuwd, één der aviateurs gelukken de schuilplaats der boekaniers te ontdekken, die om sneller te kunnen vluch ten, hun gevangenen vrij lieten. Hun jonken werden door Chineesche vliegtuigen gebom bardeerd en vernield. Nangkingtroepen sne den den vrijbuiters den pas af. Nu was de ongelijke strijd spoedig beslist. Na een kort maar hevig gevecht werden de weinige overlevenden, waaronder de rooverhoofdman gevangen genomen. Dezen keer was de zee roof schitterend mislukt. Of dit echter ook voor anderen een les zal zijn? Nog even voor ons vertrek van Hong kong ontvingen we een „Piracy Warning" (Waarschuwing tegen zeeroof), waarin stond, aat ongeveer vijftig, als piraten bekend staan de personen zich naar Hongkong hadden be geven. Waarschijnlijk niet met de bedoeling daar inkoopen te gaan doen. Ten dienste van de kustvaart is door het Britsche bestuur een waarschuwingsdienst ingesteld, die van diverse plaatsen op de Chi neesche kust zijn spionnenberichten binnen- krijgt. Deze waarschuwing beteekent dus voor ons hetzelfde, als de zwarte bal van de seinposten op de Nederlandsche kust beteekent voor de visschers: „Weest op uw hoede". Hoe het altijd mogelijk is dat de zeeroo- vers zich o tusschen de passagiers kunnen verbergen, zondet verdenking, op-te wekken. en bij bagage controle en (of) onderzoek aan den lijve hun wapenen weg weten te hou den is nog steeds een onopgelost raadsel. Ver moed wordt dat, door handlangers onder de bemanning, de revolvers reeds van te voren aan boord worden gesmokkeld. Zeeroof bestaat sinds mensohenheugenis op de Chineesche kust. Nagenoeg iedere maand wordt een rivier-, of zeeschip door pi raten overmand en geplunderd, om van de jonken maar te zwijgen. In de Engelsch-Chineesehe pers wordt den scheepsbouwers en -eigenaars dan ook verwe ten te weinig aandacht aan dit probleem te schenken en-wijst men* er terecht op, dat vreemde, (Hollandsche) schepen, wat ligging, hutten der officieren, alarmtoestellen en af- siluiting aangaat veel heter te verdedigen zijn. Daarentegen hebben de Eng'elschen een goed geoefende .sterke vloot bij de hand, tei wijl wij slechts beschermd worden door wat Javaansche Veldpolitieagentjes, die ofschoon van goeden wille en goed gedrild, geen zee lui zijn waarvan kwaadwilligen wel eens gebruik zouden kunnen maken. Onze capabele Hollandsche matrozen, bik ken en meniën de ankers der permanent te Soerabaja in conservatie liggende kruisers en trekken grassprietjes uit voor de Marine kazerne te Goebeng. Maar nu, met goed weer. kunnen we op onze bewakers vertrouwen en al hebben de passa gier-s in de hutten beneden wel eens een beetje last van de heen en weer stappende militaire laarzen, het geeft hun aan den an deren kant weer een gevoel van veiligheid. Heel vroeg den volgenden morgen, bij het naderen van Swatow (Swatau) raken we tus schen de uitzeilende visschersvloot. Overal dansen de lichtjes. Toch neemt men op vele prauwen niet eens de moeite deze aan te ste ken, telkens doemen weer vlak voor ons de donkere omtrekken van romp en zeilen der jonken op. Dan moet haastig worden uitge weken, want niettegenstaande de schuld bij aanvaring ontegenzeggelijk bij de jonk zou liggen, vloeien er toch voor ons allerhande cnaangenaamreden uit voort, buiten de schandelijk hooge schadeloosstelling, die men de stoomvaartmaatschappij, onder bedrei ging met boycot zal trachten af te persen. Gelukkig is de „Ban Hok' een goed ma- noeuvreerbaar schip.. Ongeveer een uur later wordt gestopt voor het overnemen van den loods. Met haar rotsachtige kale kust, maakt Swatow reeds bij het binnenvaren een on- herbergzamen indruk. Nadere kennismaking verbetert dien indruk niet. Kort nadat de loods aan boord is gekomen moet weer worden gestopt, nu voor een grijze motorboot, waaruit wel twintig inllcht- blauw linnen gekleede Chineesche douane ambtenaren opduiken. De Russische leider van het geval stapt de brug op: „Search party on board Captain" meldt hij zich aan, salueert en verdwijnt weer. Zijn ondergeschikten zijn ondertusschen reeds begonnen de bagage der passagiers te doorzoeken. Speciaal op suiker en geweven stoffen heeft men het gemunt, maar verder wordt alles wat er maar nieuw of bruikbaar uitziet, belast. Bij poging tot smokkelen wor den om te beginnen een paar rake klappen uitgedeeld, verder zijn invoerrechten en boe ten zoo hoog. dat verscheidene passagiers er de voorkeur aan geven hun belastbare arti kelen over boord te gooien, dan in de han den van de Chineesche douane te vallen. Bij het opstoomen van de reede worden we tegemoet gevaren door een tiental sam- pangs, vol luidschreeuwende. ongure Chinee- zen. Het zijn de ronselaars voor de In- landsche hotels. Als het schip nog volle kracht vaart worden enterhaken in de verschansing en onze tus- schendeks patrijspoorten geslagen. Als apen klimmen de kerels langs de touwen en stok ken omhoog. Nog eer de beduusde passagiers van den ruwen douane-overval bekomen zijn, hebben ze een nieuwe te doorstaan. Ongevraagd ma ken ze zich van de vrijgegeven bagage mees ter, plakken er alvast etiketten op en vieren ze, indien mogelijk, in hun sampangs. De passagier is nu wel genoodzaakt te volgen en voorloopig van hun kosthuis gebruik te ma ken alvorens naar het binnenland door te reizen. Swatow is de voorhaven van Chaochofoe, de voornaamste stad van de provincie Kwan- toeng. waarmede het door een spoorweg ver bonden is. Sinds 1858 is het bij tractaat van Tientsin voor den buitenlandschen handel opengesteld. Gelegen aan den Zuidkant van de Straat van Formosa en aan den mond der Hanrivier is het een vrij goede natuurlijke haven. Ech ter ligt het geheel open voor Zuid—Oostelijke winden en de Oceaandeining. In Augustus 1922 werd het door een zware typhoon nage noeg geheel verwoest. De waterstand rees twaalf voet (3,75 M.) boven „hoogwater- spring". Verscheidene stoomschepen werden op den wal geslagen, bijna de geheele In- landsche visschersvloot verging, of werd in de haven vernield, ook driekwart der sam pangs, motorbooten en kleinere kustvaartui gen ging verloren. Dijken en kaden werden weggeslagen en de geheele ongelukkige stad en omgeving liepen onder water. Duizenden verloren hierbij het leven. Hongersnood en besmettelijke ziekten teisterden daarna het land en sleepten wederom duizenden ten grave. Maar al spoedig liep het water terug, een nieuwe moderner stad verrees en op het oogenblik is de catastrophe al bijna verge ten. Chaochofoe is een .centrum vanaardewerk-* industrie, reeds in de zeventiende eeiiw wer den hier als eenige vreemdelingen eenige Hol landers toegelaten, om het poceleinbakken te bestudeeren. We zullen slechts een paar uur te Swatow blijven Zoodra de douane gereed is en de pas sagiers zijn gedébarkeerd vertrekken we. Men kent hier nog niet als in Neder- landsch-Indië, of Europa, den „boom": een afgesloten havengebied met slechts enkele poorten, waardoor al het verkeer geleid wordt en waar dus ieder met zijn bagage de douane moet passeeren. Hier te Swatow worden alle inklaringswerk- zaamheden aan boord verricht, hetgeen de scheepvaart veel oponthoud geeft en boven dien niet practisch werkt. Op de reede liggen een Amerikaansch en een oorlogsschip. Over de komst van dit laat ste hoorden we de volgende geschiedenis: De Chineesche burgemeester van Swatow had een nieuw controlesysteem bedacht voor bin nenkomende dekpassagiers dat, daar ook hier bij weer alles aan boord moest geschieden, zoowel aan ons, als aan de Engelsche en Noor- sche scheepvaart, veel nadeel en oponthoud zou veroorzaken Vergeefss hadden de scheep vaartmaatschappijen en diverse consuls te gen dezen maatregel geprotesteerd, hij zou en moest worden doorgevoerd. Toen stuurde En geland de „Folkestone". Het eerste wat de burgemeester den Engel- schen commandant vroeg toen deze zijn opwachting maakte was, wanneer het oor logsschip weer zou vertrekken, waarop de commandant prompt antwoordde, dat het over twee weken zou worden afgelost. Gevolg van het onderhoud was, dat de las tige maatregel voorloopig werd opgeschort. AI heel spoedig kwam bericht uit Nanking, dat hij definitief van de baan was. Bij het uitstoomen ontmoeten we een Ja- panschen torpedojager. China behoeft zich werkelijk niet te beklagen over gebrek aan buitenlandsche belangstelling in zijn havens! Al spoedig verdwijnt Swatow uit het ge zicht. Een kalm zeetje, lichte deining en wind mee geven ons allle hoop, dat we vóór donker nog onze volgende bestemming Amoy zullen bereiken. Plvr. Jonden ter reede van Swatow.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3