Leergang. Spelling en Pers. Zoowel door het bestuur van de vereeniging De Nederlandsche Dagbladpers als door dat van de vereeniging De Nederlandsche Perio dieke Pers is aan zijn leden geadviseerd, nog niet tot invoering van de nieuwe spelling over te gaan. Het bestuur van de Nederlandsche Dagblad pers heeft dit advies in de volgende termen vervat: „De omstandigheid, dat ook de regeering zelve voor haar stukken de nieuwe spelling nog niet heeft voorgeschreven en de spelling kwestie klaarblijkelijk nog niet haar defini tief einde heeft gevonden, heeft het Bestuur tenslotte doen besluiten om den leden, resp. hoofdredacties, te adviseeren nog de oude spelling te blijven gebruiken en nog niet tot de invoering van de nieuwe spelling, waar aan voor de bladen zoo groote moeilijkheden van technischen en organisatorischen aard verbonden zijn, over te gaan. Aan de Regee ring is bij schrijven d.d. 8 September van dit advies kennis gegeven". Wij aanvaarden het advies van het bestuur van De Nederlandsche Dagbladpers, zoodat ook in dit blad de oude spelling nog gehand haafd zal blijven. Evenals (o.a.) in de Staats courant. Tegenover onze lezers wenschen wij dit be sluit toe te lichten zonder daarbij in apprecia ties van de technische spelling-wijzigingen te vervallen. Want onze bezwaren gelden niet die wijzigingen als zoodanig. Als men in Den Haag een krachtig algemeen besluit geno men had, als regeering en Staten-Generaal achter de spelling-Marchant stonden en wij van algemeene invoering bij het onderwijs en in de officieele regeeringsstukksn verzekerd waren, zouden wij ons bij de invoering aan sluiten. Of er détails in de nieuwe regeling waren, waarmee wij persoonlijk niet instem den, zou dan geen verschil voor ons maken. Wij begrijpen heel goed dat niemand een spelling kan voorstellen, waarmee iedereen het eens is. Anderzijds zijn wij ervan over tuigd dat een vaste nieuwe regeling, hoe dan ook, in het algemeen belang is. Maar dan moet het ook een algemeene regeling zijn, in de eerste plaats door de overheid toegepast en aan alle overheidsinstellingen opgelegd. Daar lijkt het thans niet op. Gemeentebe sturen «zie het Utrechtsche geval) kunnen van de spelling.-Marchant afwijken als het hun belieft. De houding van verschillende onder- wijs-instanties is onduidelijk. De regeering- zelf handhaaft de oude spelling in de offi- ciëele stukken. Deze Marchant-maatregel brengt geen oplossing in het spelling-vraag stuk, maar een voortzetting van den chaos. Waar de nieuwe spelling wèl en waar zij niet zal worden toegepast is op dit oogenblik zelfs in het geheel niet te overzien. In deze omstandigheden handhaven wij liever het bestaande systeem. Hopelijk zal on ze houding ertoe bijdragen dat men in Den Haag eindelijk gaat beseffen dat men in den spelling-doolhof radicaal moet optreden of anders blijven falen. Minister Marchants goede bedoelingen mis kennen we geenszins, maar wij blijven er bij dat de minister de zaak niet handig heeft aangepakt. Als hij zijn commissie van advies niet beperkt had tot taalgeleerden, maar haar uitgebreid met vertegenwoordigers van de uit voerende organen, wier steun hij noodig had zou hij bij voorbaat op een beslissend resul taat hebben kunnen rekenen. De 'spelling kwestie betreft niet meer in hoofdzaak ver eenvoudiging van het systeem-de Vries en te Winkel. De hoofdzaak is geworden: hoe ra ken we uit den chaos? En de uitvoering is een veel belangrijker zaak geworden dan de wijzi ging zelf. Wij willen allen graag een toestand, waarin eindelijk orde zal heerschen, en ik twijfel er niet aan dat de bewuste lichamen, wier steun- voor-de-uitvoering onmisbaar is, aan een mi nisterieel verzoek om hun afgevaardigden aan te wijzen zouden voldoen. Op dit oogenblik zal de minister moeilijk dien weg kunnen bewan delen. Over een jaar zal hij het wellicht wel kunnen aanpakken. Als hij de menschen van de practijk aan zijn zijde heeft, zal hij ook de Kamers mee kunnen krijgen. Wij zullen ons de technische moeilijkheden, die de invoering van een nieuwe spelling in ons bedrijf meebrengt, getroosten zoodra er van Den Haag een vaste algemeene leiding en dus een vast besluit in de spellingkwestie uitgaat. Die technische moeilijkheden zijn groot. Wij kunnen onze tallooze corresponden ten en medewerkers en onze machinezetters, die zeer snel moeten werken, niet in een paar weken tijds in geroutineerde nieuwe spelling- toepassers omtooveren. Ik zwijg dan nog van gelegenheidsmedewerking, ingezonden stuk ken enz. Derhalve zou de toepassing van een nieuwe spelling voor ons, bij de dagelij k- sche verwerking van een enorme hoeveelheid kopy in enkele uren tijds, in ieder geval geweldige uitbreiding van correctie, tijdelijk verlaagde productie der machinezetterij, dus de invoering van kostbare extra-maatregelen be teekenen. Wij zullen het in de toekomst doen, zoodra er een vaste koers is. Maar wij gaan er niet aan beginnen in het vooruitzicht van een voortgezette reeks spellingavonturen. Daar voelen we niets voor. en wij kunnen er den vlotten gang van zaken in ons bedrijf niet aan wagen. De kosten hebben we er trouwens ook niet voor over. Men zal er in Den Haag eerst toe moeten besluitente besluiten. R. P. BEVERWIJK WAARDEERING VOOR DE TRANSPORT COLONNE. De wielerclub „Kennemerland" heeft reeds vele malen kunnen profiteeren van de uitstekende diensten der Transportcolonne van het Ned. Roode Kruis. Steeds was de co lonne bij de wedstrijden aanwezig en menig maal werd van haar hulp bij voorkomende ongevallen van haar deskundige hulp gebruik gemaakt. De wielrenners weten deze belanglooze hulp ten volle te waardeeren en zij zullen dit s. Woensdagavond tot uiting brengen. In een speciaal daartoe belegde bijeenkomst zal op dien avond in hotel „Oud Meerenstein", aan de transportcolonne een oorkonde wor den overhandigd, waarmede de Rennersclub .Kennemerland" uitdrukking geeft aan haar evoelens voor de hulpverleening. SNIJBLOEMENVEILING. Gladiolen Oranje Queen 3,8; Early Sun Rise 39; Flamingo 312;; Inmacule 415: White Giant 39: Mount Everest 414; Hally 38; Prince of Wales 37; Violetta 4—11; Energie 415; Red Emperor 313; Jac. v. Beieren 412; Baron van Wijnbergen 39; Konijnen burg 48; Souvenir 37: Berlinde 413 Oranje Brillant 35; Golden West 49; Ble- riot 515; Ivon'ne 38. Rozen; Briarcliff 1065; Roselandia 1045 Hadley 15—85; Noack 10—60; Edith Helen 15—80. Lelies: Qurathum 5.508.50; Rubrum 35-:-85 per bos. Dahlia's: Roem van Aalsmeer 615; Roem van Maar- sen 511; Rapollo 616; Dr. Spath 819 Rubinant 48. Chrysanten: Hervester 513; Sept. White 829; Pulling 8—19. Diversen: Asters 27; Vuurpijlen 1423: Leeuwenbek 38; Helianthus 4—12; Zin ia 517; Afrika nen 27; Plumosa-groen 6—32; Sprengerie- Groen 528. Potplanten: Bladbegonia's 1535; Bromelia 3045; Nephrolepus 45135.. Plumosa 48; Spren- gerie 422; Primula 1225; Aralia 48 Adianthum 725: Cocuspalmen 3565; Pal men 501.45; Cyclamen 2865; Cactus 412 MARKTBERICHT. R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland". 17 Sept. 1934. Breekpeen per kist 5070 cent. Spinazie per kist 1030 cent. Sla per kist f0.35f 1.10. Postelein per kist 2026 cent. Andijvie per kist 4080 cent. Wortelen per bos 810 cent. Radijs per bos 12 cent. Pieterselie per bos 12 cent. Selderie per bos 23 cent. Prei per bos 1013 cent. Bloemkool I per stuk 46 cent. Tomaten per K.G. 25 cent. Aardbeien per slof f 0.70f 1. Aardbeien per doosje 1218 cent. Komkommers per stuk 28 cent. Capucijners W. per K.G. 1822 cent. Kassnijboonen per K.G. 1516 cent. Pronkboonen per K.G. 56 cent. Snijboonen per K.G. 612 cent. Dikke boonen per K.G. 411 cent. Sperc.b. z. dr. p. K.G. 815 cent. Sperc.b. m. dr. per K.G. 68 cent. Tuinboonen per K.G. 812 cent. Trosboonen per K.G. 714 cent. Spruiten per K.G. 25 cent. Groene kool per stuk 3—5 cent. Frambozen per doosje 40 cent. Appelen per K.G. 612 cent. Peren per K.G. 414 cent. Meloenen per stuk 612 cent. GEZAMENLIJKE DRANKBESTRIJDINGS- ACTIE. De besturen der alhier gevestigde drankbe- strijdingsvereenigingen zullen op Maandag 24 dezer een gecombineerde vergadering houden ter bespreking van de reeds gevoerde en nog te voeren gezamenlijke actie voor de V.A.S.- propaganda (geen alcohol bij snelverkeer). O.m. zal worden besproken de eventueele aan stelling van een plaatselijk agent van het K.A.S. SUCCESSEN VOOR LADY BOND. De pikeur Jan van Leeuwen Jr. won met Lady Bond van den heer A. v. d. Veen te Haar lem den derden prijs in de draverij te Krom menie en met hetzelfde paard den tweeden prijs in de Maandag te Medemblik gehouden harddraverij. De nieuwe aanwinst van stal van Leeuwen, de import „The Harvester Lee. startte te Medemblik voor de eerste maal op de Neder landsche korte baan. Het paard viel bijzonder op door zijn fraaie gangen en zal zich stellig ontwikkelen tot een prima korte baan draver. GOUDEN ECHTPAAR. Het echtpaar Niemanvan Rixel. wonnen- de aan de Oosterwijkstraat alhier, vierde onder groote belangstelling zijn gouden hu welijksfeest. De beide plaatselijke muziekcorpsen brach ten het gouden echtpaar de gebruikelijke serenades, die door een talrijk publiek werden bijgewoond. NAAR DE AMATO. De leden van de bloemenkweekersver- eeniging „Flora" brengen heden. Dinsdag een bezoek aan de tentoonstelling Amato te Am sterdam. In het bijzonder geldt de belang stelling der bloemenkweekers de gezamenlijke stand van de vereeniging „Flora" en de bloe menveiling „Centrum", die met een gouden medaille en met de zilveren medaille van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel werd bekroond De reis werd gemaakt in zeven autobussen, die hedenmiddag te 1 uur van af het veiling gebouw vertrokken. AUTOBOTSING OP EEN GEVAARLIJK KRUISPUNT. Het gevaarlijke kruispunt Alkmaarsche wegHoflanderweg was Maandag voor de zooveelste maal weer eens het tooneel van een vrij ernstige botsing tusschen twee auto's. Een vrachtauto van den expediteur Mid delkoop, die van den Hoflanderweg kwam. botste tegen een personenauto komende uit de richting Alkmaar. Deze auto werd aan de achterzijde door den vrachtwagen gegrepen. De personenauto liep aan de achterzijde vrij belangrijke schade op. o.a. was een ach- teband gesprongen en werd een spatbord vernield. De inzittenden van de beide auto's bleven ongedeerd. Over de schuldvraag werden heel wat woor den gewisseld. De rijksveldwacht maakte van het gebeurde procesverbaal op. WIJK AAN ZEE ONGEWENSCHTE VREEMDELING. In 't bosch nabij Wijk aan Zee werd dooi de politie een verdacht persoon ontdekt. Bij onderzoek bleek het een Duitscher te zijn rondzwervend zonder middelen van bestaan Bovendien werden op hem communistisch: geschriften bevonden. Maandag is de man op transport gesteld naar zijn vaderland. HEEMSKERK R.-K. V.V. „A.D.O." Voor het a.s. seizoen zijn de A.D.O.-reserve in de volgende afdeelingen ingedeeld: Reserve le klasse A: A.D.O. 2, V.V.Z. 2, K.G.B. 2, V.V.A. 2, Volen dam 2, Sparta 2, Vitesse 2, D.E.M. 2 Reserve 2e klasse B: A.D.O. 3, V.V.E. 2, Oranje Wit 2, Zeevogels 2. U.S.V. 2, W.S.V. 2, D.E.M. 3 CHR. WERKMANSBOND. De plaatselijke af deeling van den Chr. Werkmansbond houdt Donderdagavond een ledenvergadering in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. Ds. C. M. Krijger, Ned. Herv. Predikant alhier, behandelt in deze bijeenkomst het on derwerp „Troonsbestijging". Gewonde passagiers van de „Morro Castle", die door het stoomschip „Luckenbach" gered waren, worden te New-York aan land gebracht. f Te Oss is in een fabriek van leer- waren ingebroken. Uit de situatie bleek duidelijk, dat hier geen ex pert aan het werk geweest is.) ass brengt altijd weer wat anders In het nieuws van dag tot dag. Als een nieuwsbron is dit stadje Wel een. dat er wezen mag. Hoewel, anderzijds gesproken. 't Nieuws dat men er meest van las, Van de soort is. die doet wenschen. Dat het liever er niet was. Nu weer is er ingebroken In een Ossenleerfabriek. Door een leerling in het gappen. Zooals blijkt uit de techniek. Maar toen deze op zijn leerplan, Deze leergang had gezet. Was dat wel op grond van leerzucht. Maar niet van de leerplichtwet. Strakjes zal de man ervaren. Als hij wordt gearresteerd. Dat in ons geordend landje Zoo niet practisch wordt geleerd. 't Wordt voor hem figuurlijk leerrijk. Zij 't niet letterlijk dit keer, Want hij zal de draagkracht leeren Van 't principe: leer om leer. UIT HAARLEM 5.—. Men kan zijn planten billijker aan dë deur koopen. DE GEVONDEN SLEUTELS Er zijn menschen die men vindingrijk zou kunnen noemen, want ze vinden van alles. De een vindt een fiets, die tegen een hekje staat, een ander vindt een deurmat, die een juffrouw juist heeft uitgeklopt en even op haar stoep gelegd; een derde vindt een hond, die op straat loopt en zelfs was er een, die vijftien traproeden op een trap had gevonden, op elke trede een. En al die menschen vinden de wereld slecht en wantrouwig, omdat niet grif geloofd wordt, dat zij alles werkelijk ge vonden hebben. Nu was er een. die een bos sleutels had gevonden, wat op zich zelf niet ongeloofwaar dig is en evenmin zijn verzekering, dat hij de sleutels naar het politiebureau had willen brengen, al was hij daartoe den verkeerden kant uitgeloopen. Maar niet geheel met zijn bewering overeenstemmende was de verkla ring van den eigenaar der sleutels, dat deze ze in zijn huisdeur had laten zitten en ook was :;e verklaring van mevrouw dat de verdachte, toen deze aan de deur was geweest om bloe men te verkoopen, ongewoon lang had ge wacht, alvorens aan te bellen, niet bepaald verschoonend. De verdachte, die zeker weer ergens anders aan 't vinden is, was niet verschenen en, naar we vernamen, zwervende. De Officier, die van de vinderij niet veel geloofde, te minder daar de man al zes straffen heeft ondergaan, eischte 3 weken gevangenisstraf; de politierechter gaf 14 dagen Voor Haarlem's Politierechter. HET BEGEERDE RIJWIELPLAATJE Het gebeurt, dat iemand zijn fiets, als deze verzekerd is, een heelen nacht buiten laat staan met geen ander gevolg dan dat hij den volgenden dag een bekeuring krijgt, omdat geen enkele zwijntjesjager het de moeite waardig gekeurd heeft het aftandsche beestje mee te nemen. Neen, een oude fiets is bui len zoo veilig als het geld in de brandkast, maar datzelfde geldt niet voor rijwielplaatjes. Voor dat noodzakelijk toevoegsel moet ieder jaar een rijksdaalder betaald worden en het is heel niet ondenkbaar, dat iemand wel een oude, desnoods een nieuwe fiets heeft, maar geen rijksdaalder en dit verklaart meteen de groote voorliefde van dieven voor rijwiel plaatjes; die kunnen ze allicht voor den hal ven prijs kwijt. Er stond een jongen terecht, omdat hij op het sportterrein een plaatje van een rijwiel, dat daar in 't gras lag, had gestolen en de omstandigheid dat hij, toen hij dat deed, een soort beiteltje in den zak had, wijst er op. dat het niet heelemaal toevallig was, dat hij bij die fiets kwam en doet de vraag rijzen of het wel het eerste rijwielplaatje was, dat op die manier door zijn toedoen van bezitter verwisselde. Hij beweerde van wel en men hoort trouwens den dief altijd beweren, als hij betrapt wordt, dat het zijn eerste diefstal is. Het schijnt dat grijpgrage lieden echte on geluksvogels zijn. Deze jongen zei, dat hij wel een rijwiel, maar geen plaatje had, bovendien was hij werkloos en had maar een klein bee tje steun, zoodat hij geen plaatje kon koopen. maar en passant vertelde hij, dat hij kort te voren een andere fiets had gekocht voor 8. Hij gapte dus het plaatje voor zijn eigen fiets en de officier van justitie meende, dat 4 maanden gevangenisstraf daarvoor de ge paste correctie was. De politierechter wilde wat meer van den jongen weten, alvorens een beslissing te ne men en zal een reclasseeringsrapport aanvra gen; misschien zijn er nog lichtpunten, die een voorwaardelijke straf rechtvaardigen. WAT HET OOG BEKOORT Een zeeman uit IJmuiden wandelde met zijn vrouw langs een veld, waarop aardbei- planten in bloei stonden. De sneeuwwitte bloesem streelde haar oog en zij vroeg aan haar man wat dat voor planten waren. De man, schoon zeeman, was beter in de botanie thuis dan zij en hij lichtte haar in, waarop de vrouw den wensch te kennen gaf dergelijke planten in haar tuin te hebben. Die tuin was, naar we vernamen, slechts voor 1 vierkanten meter beplantbaar, en de zeeman, die het klei ne niet versmaadt, deelde mee, dat hij er aardappelen op geplant had, waarmee hij dus blijkbaar niet beoogde voor winterprovisie te zorgen. Toen de vrouw echter den wensch naar aardbeiplanten had geuit, als zijnde streelender voor het oog dan aardappelen, was dit voor den man een bevel en daarom ging hij 's avonds in zijn eentje naar het veld, trok zooveel planten uit als hij voor den vierkan ten meter grond noodig achtte en spoedde zich blijmoedig huiswaarts, hopende zijn vrouw te verrassen. Ach, hoeveel menschen zijn er met verras singen al niet bedrogen uitgekomen! De man had zich van verrassingen moeten onthouden dan was hij niet onaangenaam verrast met de 5 boete voor zijn vierkanten meter aardbei plantjes, die bovendien, omdat ze te oud wa ren, niet eens voor verplanting deugden. Een andere man, die door Velserbeek wan delde, werd weer door een ander kind van Flora bekoord; nu was het een bloeiende meiboom die zijn zinnen streelde en de be geerte naar bezit bij hem deed opkomen. Men weet, hoe groote vreugde het nog op verschillende plaatsen is, den Meiboom te planten ter viering van de lente en de man, die door Velserbeek ging, wilde in zijn hof len tefeest vieren. Ja. dat is alles goed, mits men het niet doet met meiboomen uit Velserbeek, want die behooren aan de gemeente Velsen en haar vertegenwoordiger deelde heel ern stig mede, dat er geen vergunning was gege ven om meiboomen of andere struiken uit dat park weg te halen. En zoo kostte ook dit boompje evenveel als de aardbeienstruiken: Landdag voor den Vrede. Groot aantal deelneemsters verwacht. Op Zondag 23 September a.s. zal er in Dreefzicht bij den Hout te Haarlem een Land dag worden gehouden door de Noord-Holland- sche afdeelingen van den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond Er wordt gerekend op een groot aantal deelneemsters uit Alkmaar, Amsterdam, Be verwijk, Eenigenburg, Haarlem, Heemstede, Kook a d. Zaan, Zaandam en Omgeving. Om 11 uur v.m. zal de presidente van de Haarlemsche afdeeling, mej. H. de Kruijff met een korte toespraak openen. Daarna volgt declamatie door mevr. Van der Veen—Wilson van Alkmaar uit „Gij Vrouwen" van Helen Zenna Smith. Na de koffie zal er bij goed weer een wan deling gemaakt worden door Den Hout, waarna mevr. P. Smit—Schuckmk Kool van Amsterdam zal spreken over: „Wij vrouwen allen samen tegen den oorlog en vóór den Vrede". Ds. Padt van Zutphen zal spreken over „De particuliere wapenindustrie! En wat doen de vrouwen?", terwijl tusschentijds mevr. Van der Veen—Wilson zal declameeren: „Het Ver trek" uit „Menschen in den oorlog" van An dreas Latzko. Te 5 uur n.m. zal de Landdag worden ge sloten. Als symbool van den Vrede dragen silo deelneemsters een witte bloem. EXAMENS COUPEUSE. Op het alhier gehouden examen op 15 Sep tember jl. slaagden de volgende candidaten: voor coupeuse-tailleuse: mevr. Schnitz-v, Es- veld. Heemstede en A. Koopmans te Gaströcum Voor coupeuse: mevr. v. d. Niet-Schoenma- kers, Overveen; W. v. d. Sluys, T. Bosse. S. Delfos, J. Zwanenburg, N. Nijssen en M. Jan sen allen te Haarlem; B. v. d. Bos. Heemstede, M. Beers, Hoofddorp, L. Daane, Vijfhuizen, B. v. Neste, Santpoort, B. Willekes, Amsterdam en C. v. Klooster, Abcoude. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DINSDAG 18 SEPTEMBER Thalia Bioscoop: „De Jantjes" en „Met Gladys op stap" 8.15 uur. Bioscoop de Pont: „Ein Lied geht um die Welt" en „Loulou maakt promotie". 8 uur. WOENSDAG 19 SEPTEMBER Jantjes" en „Met Thalia Bioscoop: „De Gladys op stap" 8.15 uur. Bioscoop de Pont: „Ein Lied geht um die Welt" en „Loulou maakt promotie". 8 uur. AGENDA TE HAARLEM DINSDAG 18 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 8.18—9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het lied van de Zee" Doorloopende voorstelling van 7 uur af. Palace: „Verboden huwelijk". Op het too neel Little Trixie, het nieuwe wereldwonder. 7 en 9 15 uftr. Rembrandt Theater: „Goud". Op het too neel Joe Coplan and Jack Masters. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 19 SEPTEMBER Bioscoopvoorstellingen avonds 's middags en dem HOLLAND—AMERIKA LIJN. Rotterdam 16 van Bermuda te New-York. Delftdijk, Vancouver n. Rott. p. 16 Lizard. Statendam. Rott. n. N.-York p. 16 Lizard. Veendam 15 van New-York naar Rotterdam. Bilderdijk 15 v. Rott. te Churchill, voor Rott. Binnendijk Rett. n. Philadelphia 15 te Boston. Burgersdijk. Pt Churchill n. Antw. en Rott. 16 (8.28 v.m.) 510 mijl Z.W. van Valentia. Damsterdijk, Rotterdam n. Vancouver 15 (4.1 n.m.) 150 mijl Z.W. van Valentia. Lochgoil, Vancouver n. Rotterd. 13 te Seattle. Dinteldijk, Rott. n. Vancr. 14 v. Kingston (Ja). Volendam. N.-York n. Rott. 17 (11.50 v.m.) v. Plymouth. Drechtdijk, Rotterdam n. Vancouver 14 'n.m.) te Los Angeles. HALCYON LIJN. Stad Haarlem Vlaardingen n. Triest p. 15 Gibraltar. Stad Dordrecht 14 v. Bagnoli n. Bilbao. Stad Arnhem 14 v. Servola n. Oran/Huelva Rozenburg 14 van Spezia n. Huelva. Stad Amsterdam 16 v. Lulea te Vlaardingen. Stad Zaandam 15 v. Seaham te Memel, voor Danzig. Stad Zwolle 15 v. Lissabon te Castro Urdiales naar Rotterdam'Vlaardingen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Klipfontein (thuisr.) 14 te Mombassa. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk (uitreis) pass. 16 Sept. Perim. Meerkerk (thuisreis) 16 Sept. van Dairen. Zuiderkerk 17 van Rotterdam te Antwerpen. HOLLAND—AUSTRAIë LIJN Almkerk (uitreis) 16 (12.38 n.m.) 60 mijl O. v. Niton. Almkerk (uitreis) 16 v. Antw. en p. Vlissingen. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (uitreis) 15 September van Colombo. JAVA—NEW-YORK LIJN Saleier. New-York naar Java 17 van Suez. Madoera, 15 van New-Orleans naar Batavia. Djambi, 14 van Batavia te Hampton Roads. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjibadak 13 Sept. van Btavia naar Hong kong. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Kennemerland, Gdynia n. Amsterdam pass. 17 (12 midd.) Brunsbuttel. Flandria (uitreis) 16 (11 n.m.) van South ampton. Zeelandia thuisreis) 15 (6 n.m.) van Per- nambuc. Kennemerland uitr.) p. 16 (3 v.m.) Holte- nau. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Agamemnon, Vlaard. naar Nemours pass. 15 Dungeness. Aurora, Venetië naar Amsterdam pass. 16 (15 midd.) Ouessant. Boskoop, Chili, naar Rotterdam 16 te Lon den. Colombia 17 van Barbados te Amsterdam. Crijnssen 16 van Hamburg te Amsterdam. Fauna, Rotterdam naar Oran pass. 16 Oues sant. Mars 16 van Catania naar Venetië. Merope 16 van Lissabon te Malaga. Oberon 15 van Belize naar Pto. Cortes Odysseus 15 van Santander naar Musel. Orestes 16 van Constantza te Stamboul. Rhea 17 van Esbjerg te Amsterdam. Titus 17 van Hamburg te Amsterdam. Vulcanus 15 van Livorno naar Napels. Costa Rica. 14 van Pt. oLimon te Cristobal. Alkmaar. Chili naar Amsterdam 14 van Callao. Perseus 17 van Stettin te Amsterdam. Deucalion, 16 van Lissabon naar Amsterd. v. Rensselaer 16 van Curacao naar Puerto Cabello. Telamon, Izmir naar Amsterdam 17 12.45 n m.) op 45.12 N. en 7.47 W. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alohiba (thuisreis) p. 17 Ouessant. Alphacca (thuisreis) 15 September van Ba- hia Aldabi 15 van Buenos-Ayres naar Rotterdam ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (thuisreis) 16 (2 n.m.) van Sa- bang. Indrapoera (uitreis) 17 (7 v.m.) te Belawan Sibajak thuisreis) pass. 17 (4 v.m.) Ouessant 17 (5 n.m.) te Southampton en 18 (11 v.m.' te Rotterdam verwacht. Kota Gede 16 Sept. van Batavia te Rotter dam. Kota Nopan 16 van Bremen te Rotterdam. Kota Pinang (uitreis) pass. 16 Sept. Las Palmas. Kota Tjandi 14 van Rotterdam te Soera- baja. Kedoe, Hamburg naar Gulf 16 (2 v.m.) 8f mijl Z. van Bermuda. Dempo (uitreis) 17 van Lissabon. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Troilus, Japan naar Rotterdam 15 van Ps- tang. Phrontis. Batavia naar Amsterdam 15 van Marseille. Memnon. Japan naar Rotterdam pass. 16 Gibraltar. Calchias, Japan naar Rotterdam -6 te Port land. Hector 15 van Yokohama naar Rotterdam. Laertes, Amsterdam naar Batavia pass. 16 Dungeness. Benledi, Otaru naar Rotterdam 16 te Lon den. Menestheus 13 te Osaka, voor Rotterdam. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Tabian 'thuisreis» 17 Sept. van Suez. Poelau Laut (thuisreis» pass, 14 Gibraltar. Poelau Tello (uitreis) pacs. 15 Sept. Perim. Mapia (thuisreis) 15 van Batavia. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Kota Inten Calcutta naar Vanc. 15 van Ma kassar. Manoeran 15 van Vancouver te New-Orleans Silveryellow. 14 van Calcutta te Seattle. Silverhazel. Bombay naar Vancouver 14 te Colombo. AANGEKOMF*' 17 September: Rhein s.s. Hamburg Titus s.s. Hamburg Colombia m.s. West Indië Amsterdam s.s. Paulsboro VERTROKKEN 17 September: Lustrous s.s. Preston Op zee v De stoomdrifter Five's One uit Buckie op zee verbrand, de bemanning is gered en aan land gebracht door den stoomdrifter Trio.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5