De Koningin opent de Staten-Generaal. Nieuws van het Engelsche wegfront. Kijkjes op de Amato. Om de America Cup. NEDERLAND Een actief bewindsman. Br is alleen nieuws van het wegfront in het Engelsche land. Het is vaak naargeestig, soms verbijsterend, nu en dan opwekkend. De laatste eigenschap in het nieuws en in zijn persoon levert de bewegelijke minister van Transport met het Spaansche uiterlijk en den althans Spaansch klinkenden naam. Hora Belisha schijnt zich de taak te hebben opge legd, bij afwezigheid van zijn aanbtsgenooten, genoeg nieuws te verschaffen voor een volle dig Kabinet. Wat zou de pers doen zonder hem in deze dagen? Hij beweegt zich met dartele sprongen over de witte lijnen der straten die even zooveel boeien zijn géwordén voor het verkeer. De verslaggevers en de spreekfilm- machines vergezellen hem. Wanneer de avond valt en ongewoon geroezemoes, als een drei gend opstootje, in het hart van de metropool in uw omgev' .g merkbaar wordt- dan blijkt het Mr. Hore Belisha te zijn die met zijn officieel circus en op zijn eigen bijzondere wijze „op de vlakte" is. Het geeft geen pas een ijverig en handelend overheidspersoon zoo lichtzinnig te bespreken. Het kari slechts zijn aard zijn, die hem zoo doet timmeren aan den weg. Maar deze zijne afwezigheid van phlegrna is zoo ongewoon in den gemiddelden lands- of stadsbestuurdr dat men geneigd is het schoone doel van 's ministers activiteit te vergeten in de concentratie op zijn luidruchtige persoon lijkheid. De maatregelen, bij ministerieel besluit, vol gen elkaar met verrassende snelheid op. Lut tele dagen van ervaring met de Londensche stiltezone (het nieuwste en het treffendste voorbeeld van de betrekkelijkheid van alle stilte) waren voor den Minister voldoende om zulke zone's af te kondigen voor het gansche land, voor zoo ver het bebouwd is. En het land is bebouwd wanneer er wegverlichting is Nauwelijks was de mare van de nieuwe na tionale instelling tot aller- hersenen doorge drongen of daar hadden de ambtenaren van Transport, bezield door hun onweerstaanbaar hoofd, reeds een ontwerp-examen voor den voertuigbestuurder aan de openbaarheid prijs gegeven. Over de wenschelijkheid van een vaardigheidsproef voor automobilisten, als middel om die slachting op het wegfront tegen te gaan, of over het tegendeel, heeft men een dozijn jaren gedelibereerd De contra's heb ben het altijd gewonnen. Bh men wist niet beter dan dat zij het voorgoed gewonnen had den. De minister heeft eenvoudig uitgemaakt dat het examen ver moet komen.en rnet terugwerkende kracht. De 75.000 menschen die sedert 1 April van dit jaar automobilist zijn geworden zullen moet bewijzen dat zij den titel waardig zijn. En in de toekomst zal geen persoon gerechtigd zijn 'n motor voer tuig te besturen tenzij grondige kennis van de weg ende (een soort handboek van weg-etiquette). van wezen en beteekenis van hand- en me chanische signalen, van het automatisch seinsysteem in de steden, rij- en stuurvaar- digheid onder meer of minder benarde om standigheden, dragelijk sterke oogen en on vatbaarheid voor duizeligheid en nog beden kelijker vormen van physieke ongesteldheid bewezen zijn. De voetgangerslanen, als duo- dimensiale ladders, verblindend wit op het donkere asfalt over de straten gelegd, van trottoir tot eiland, van eiland tot trottoir, blijven zoowel hen die er speciaal mee zijn verblijd als hen die er speciaal door warden belemmerd verbijsteren. De Minister weet het. Hij weet dat duizenden voetgangers nog niet beseffen hoe zijn lanen moeten worden ge bruikt en dat bestuurders van motorvoertui gen nog maar slecht inzien wat zij met dit kunstig lijnenspel, dat zij allerwege op hun weg otnmoeten zullen beginnen. Dat is echter voor den voort varenden Minister geen reden zich in te toornen. In tegen-1 eel, hij heeft aan de plaatselijke besturen van Londen opgedra gen allie beschikbare schildersgezellen aan het weirk te zetten opdat zij tegen 27 October de stad over alle lengten en breedten zullen hebben voorzien van voetgangerslanen ten getale van minstens 10.000. Verder is de ministerieele eigengerechtigheid (ten behoeve van een inderdaad allerdringend ste zaak) tot heden niet gegaan. Maar er is alle reden te veronderstellen dat Mr. Hore Be lisha niet zal rusten voordat de stiltezones het daglicht hebben gezien en zijn verbod op ge luidssignalen voor verkeer tot het volle etmaal zal zijn uitgestrekt, en niet zal rusten voordat alle straten van alle steden een maximum van arrangementen in zwart en wit te zien zullen geven. De ontsteltenis is wat men aanduidt als auto ikringen is niet gering. Wat, is de vraag, zal er terecht komen van het Londensch verkeer, van het verkeer in zijn geheel? 's Minister's ingrijpend stelsel van verkeersregeling zal worden gesteund door ingrijpende wetsvoor schriften. De bestuurder, die gisteren oan bijkomen de omstandigheden nog vrij-uit ging na een voetganger op een laan met zijn voertuig te hebben gedood zal morgen alleen omdat zijn slachtoffer zich op de laan bevond schuldig worden verklaard en zijn straf moeten onder gaan. Het besef er van zal hem van den aan vang af worden bijgebracht en het effect kan slechts zijn dat de bestuurder een vaart, welke hem niet die gelegenheid zou geven binnen een meter te stoppen, niet aan zal durven. Aan merkelijke vertraging van het verkeer in de stad moet het gevolg zijn. In deauto-kringen voornoemd wordt niet zonder recht gerede neerd diat het doel van rij verkeer meer wordt gemist naarmate het trager gaat. 'Vlugge re kenaars' hebben uitgerekend dat Londenaars reeds nu door de verkeersopstoppingen per jaar 200.000.000 uren verliezen, hetgeen in geld uitgedrukt overeen zou komen met een schade aan de gemeenschap van meer dan 30.000.000 per jaar. Het zijn indrukwekkende cijfers maar men moet zich afvragen hoe de berekenaars er aan komen. Het is twijfelach tig of voor alle Londenaars, die in gemeen schap de 200.000.000 uren in ledigheid in de verkeersopstoppingen hebben doorgebracht, tijd inderdaad geld is. En misschien heeft de Minister, die zeer zeker het tempo dér wielen wil vertragen, overdacht dat het voor de veiligheid beter is het tijdverlies van vastge- loopen verkeer geleidelijk te verdeelen over de gansche baan. Een voertuig dat tien mi nuten over een zekeren afstand doet in wat men kenschetst als een goed gangetje en aan het einde van den afstand tien minuten in een opstopping moet wachten alvorens verder te kunnen zou even ver zijn opgeschoten indien het met de helft van de snelheid had gereden. Blijkbaar is de ministerieele gedachtengang dat de omzichtigheid van bestuurder en voet ganger, die jiaren Safet-First-propaganda niet vermochten in te prenten, moeten worden af gedwongen door de afschaffing van getoeter en door die telkens vermanende witte ladder- patronen in den weg der wielen. Het probleem van de dichtheid van het verkeer en de ontoe reikendheid van de straatruimte wordt hache lijker naarmate meer motorvoertuigen in de steden verschijnen. Toeneming van verkeer moet onafwendbaar tot vertraging leiden. Een einde van het proces, dat van verkeer stilstand zou maken, behoeft echter niet te worden ge vreesd. Ontdaan van alle bijkomstigheden is I (deze* weegt het zwaarst, SfiOO gesneuvelden per jaar op het wegfront of een gedeeltelijke miskenning van hst doel van verkeer? De Minister is klaarblijkelijk van meening dat het met die miskenning zoo'n vaart niet zal loopen maai' dat een bewinds man, die niet al het mogelijke en het bijna onmogelijke zou doen om de slachting te ver minderen, het vertrouwen, dat hem door zijn benoeming is gegeven, ernstig zou beschamen. A. K. v. R. Alles nauwkeurig te beschrijven wat er op de Amato te zien is, zou, in een artikel van normale lengte, ondoenlijk zijn. Daarom zullen we hier en daar een greep moeten doen uit het vele belangrijke, dat er te zien is. De bezoeker wordt allereerst verwelkomd door. een paar bijenvolkjes, die dicht bij den ingang een aan tal korven en kastjes bewonen. In het eerste bijgebouw, het Pluimveehuis, zijn allerlei kip pen ondergebracht en ineens begroet ons dan het gezellige gesnater van een paar koppels eenden. Donkere krielkippen met witte kuif komen den leek voor als verkleede comedian- ten, maar buitengewoon aardig is te zien het verloop van grootte en aantal der eieren ge durende een jaar, dat in September klein be gint. Boven is een belangrijke stand van de Ned. Zjjdeteeltvereeniging. Groote massa's cocons liggen hier uitgestald en doozen met echte en wilde zijderupsen zijn hier te zien. De echte Zijderups (Bombyx Mari) heeft het voordeel dat zij haar cocon spint uit een lange idraad, die gemakkelijk „afgehaspeld" kan worden. Zoo'n draad is wel 3000 m, lang, maar men kan er slechts de middelste drie tot zeshonderd, hoogstens negenhonderd meter van gebruiken. De rupsen leven van de bladen der Moerbei- boomen worden, als ze zich ingesponnen en verpopt hebben, gedood door verwarming. De wilde zijderupsen spinnen niet een lange draad en hebben dikwijls takjes aan de cocons vast gehecht. Toch schijnt het nog wel de moeite te loonen deze dieren in cultuur te nemen, waardoor het dan de z.g. „halfwilde soorten" worden. Het spinsel van de rupsen komt voort uit een dubbele klier, die uitmondt aan de on derlip en de draad bestaat uit vezelstof en zijdelijm. De witte Moerbei (Marus alba) schijnt speciaal voor de zijderups gekweekt te worden. Langs allerlei landbouwmachines en neustrekkende konijnen komen we dan aan het hoofdgebouw, waarop met groote letters Amato staat. De eerste indruk die we hier krijgen is die via onzen neus, want een heer lijke bloemengeur komt ons tegen. In de in gebouwde ruimten langs de kanten zijn veelal de producten van allerlei bedrijven tentoon gesteld maar het middenterrein is één groot bloemperk. De planten komen hier allemaal zoo prachtig uit doordat de tusschenruimten met frisch groen gras belegd zijn. Dahlia's in allerlei kleuren, waaronder mooi donkerpaars, overheerschen wel, maar er is ook een heel mooi veld roode en witte cyclamen te bewon deren, rose begonia's temidden van varens (Chevelures) en een groote massa chrysan then. Het middengedeelte is iets opgehoogd en hier staan uitheemsche soorten, zooals cac tussen, wat palmen, een mooie boomvaren en insectenetende bekerplanteh (Nepenthes). De bekers bevatten een vocht waarin insecten, althans gedeeltelijk, verteerd worden. Buiten-' gewoon mooi is de uitstalling van groente en fruit, dat den indruk maakt van een kleuren- mozalek. De schuinoploopende tentoonstel lingsruimte is hier verdeeld iin vierkante vak ken of langwerpige strooken, die zijn gevuld met roode tomaten naast blauwe druiven en groene komkommers. De bovenrand is afge werkt door een massieve rij van roode- en savoyekool. Vlak bij den ingang is een prachtige stand met Tritomas op zwarten achtergrond. Deze Tritomas zijn de bekende „vuurpijlen' die men op het oogen,blik in bijna alle bloemenwinkels ziet. Op duidelijke wijze wordt gedemonstreerd het verschil tusschen onze Hollandsohe en de Z-weedsche granen. De eerste worden in Maart, de laatste in Juni gezaaid, maar voor beiden is Augustus de oogsttijd. In Zweden heeft men dan nl. het voordeel van de Middernachtzon, Het Zweedsche ge was is kleiner dan het onze, maar de korrel- waarde is gelijk. De plantenziektekundige dienst te Wage- ningen heeft ons ook veel belangrijks te laten zien. De ziekten zijn hier aan versch of ge conserveerd materiaal gedemonstreerd en hun bestrijdingsmiddelen en tijd van toepassing' zijn er aangegeven. Natuurlijk neemt de Iep- ziekte hier een groote plaats in. Tegen deze schimmelziekte, die de vaten verstopt en daardoor voeds el transport belemmert en die verspreid wordt door schorskevers, is nog geen afdoende remedie gevonden. Maar er zijn reeds soorten afgebeeld die minder gevoelig zijn dan onze Holiandsche Iep. De plantenziektekundige dienst te Baam verricht eveneens belangrijk werk op dit ge bied. Houtdoorsneden met bruine verkleuringen demonstreeren het inwendige ziektebeeld. Ook gaat deze dienst uitvoerig na het voordeel en de schadelijkheid van vogels als Spreeuwen, Uilen en Meezen t.o.v. land- en tuinbouw. Opvallend door vorm en' kleur zijn tenslotte nog de Suriname-producten zooals groene en gele. bananen (bacoven), Klappers (Oocosno- ten), Citroen, Grapefruit, Mandarijnen en Pompelmoes met zijn rood vruchtvleesch. Ananas, Watermeloen en Advocaatvruchten completeeren hier het schilderachtig geheel. Deze advocaatvruchten zijn bruin en peer vormig, het vruchtvleesch is vettig en de za den leveren een roode verfstof. De boom be hoort tot de Laurierachtiigen. De platen „wilde rubber" of Balata zijn af komstig van de bullet-tree. Aan de stam van dezen boom worden insnijdingen gemaakt, waaruit een melksap te voorschijn komt. Dit sap wordt vervolgens ingedampt in de zon en het ontstane vlies gedroogd. Nog veel meer dan het hier beschrevene is er op de tentoonstelling te zien en als we ein delijk weggaan, nadat het al donker is ge worden, kunnen we nog de verlichting bewon deren, die langs de gevellijnen van al de ge bouwen der Amato is aangebracht. C. H. A. Verdachte „Oranjeklanten". Politie houdt autobus aan. AMSTERDAM, 18 Sept. (V.D.) Van het Mercatorplein zijn hedenmorgen een groot aantal touringcars .vertrokken met leden der vereeniging Princenvlag, ter bijwoning van de opening der Staten-Generaal. Een der wagens is door de politie aange houden. Alle passagiers waren voorzien van oranjestrikjes, maar hun Oranjegezindheid bepaalde zich alleen'tot hun strikjes. In hun hart waren zij communisten. Pe politie vond het beter dat zij niet naar Den Haag gingen De groote zeilwedstrijd. (Van onzen Londenschen correspondent.) LONDEN, 17 September, De eerste wedstrijd van de zeven (het jacht dat vier van de zeven wedstrijden wint is winner) tusschen de Amerikaansche Rainbow en de Engelsche Endeavour is tenslotte bij be slissing van het comité geen wedstrijd ge weest. Een van de bepalingen is dat de 30 mijlen van de wedstrijdbaan moeten worden afgelegd binnen 51/2 uur. Aangezien dit bij de heerschende windkalmte niet mogelijk bleek kreeg men, in de termen van dit evenement, „no contest". De jachten hebben dus de gansche serie nog voor de boegen. De serie bestaat zooals gezegd uit zeven kampen, maar ze wordt uiteraard niet voortgezet wan neer een der jachten er vier heeft gewonnen. Voor de Endeavour was het gelukkig dat de eerste race niet telde, zooals het ongelukkig was voor de Rainbow, die toen het onherroepe lijk uur aanbrak zoowat anderhalven kilometer vóór was. Het Amerikaansche jacht was toen nog een kleinen kilometer van het eindpunt af. Toen zijn bemanning merkte dat het ge vaar voor „no contest" zeer ernstig werd zette zij alle zeilen bij tevergeefs.*) Van Endea vour is verklaard, dat ze bij kalmte haar beste eigenschappen toonde, hoezeer ze in forschen wind al het zeilvermogen kon ontwikkelen dat Engelsche jacht-constructie en Engelsche zeil vaardigheid een jacht kunnen verschaffen. In de Atlantische wateren ter hoogte van New port heerschte zeker in de tweede helft van den wedstrijd die kalmte, die Endeavour's kans heette te zijn. De troost, welke de Engelschen hebben gekregen, is dat Endeavour in elk ge val een veel betere uitdaagster is dan alle Shamrocks van Lipton, den sportsman-krui denier, ooit zijn geweest. Rainbow was 2 mi nuten en 40 seconden vóór aan het einde van de heenreis tegen den wind. Tegen dien tijd was er van wind zoo goed als niets meer over gebleven. De thuisreis was een zaak van Mee- resstille en om de omstandigheden zonder haar complement ..Glueckliche Fahrt". Zeil werd bijgezet om vooruit te komen en ieder vleugje wind te vangen. Hoewel wordt gezegd dat de amateur-bemanning van Endeavour perfect was in de behandeling van de zeilen wordt deze voorstelling tegengesproken in de gedetailleerde beschrijvingen van hijschen en spannen. Bij de Rainbow scheen dit niets, bij Endeavour veel te wensehen over te laten. In dit feit herkent men het eenige permanente nadeel waarmede een Engelsch jacht, dat de America'. Cup terug wil winnen, in dezen tijd nog te kè mpen heeft. De bemanning van het Engelsche jacht moet geoefend worden in de voorwedstiijden thuis en in den korten tijd in Amerika, die voor den aanvang van den wed strijd beschikbaar is. De tijd er tusschen moet worden besteed aan het oversteken van den oceaan. De Amerikaansche bemanning kan intusschen met trainen voortgaan. In het ge val van de Endeavour is het nadeel geaccen tueerd, omdat de beroepsbemanning er den brui aan heeft gegeven (algemeen als een bui tengewoon onsportieve daad gekenschetst) en een amateur-bemanning in de laatste stadia voor den overtocht moest worden, verzameld. De overtocht zelf wordt niet langer als een handicap beschouwd, nu dit sleependerwijze mag geschieden en nu de jachten zoo stevig van bouw zijn, dat ruwe oceaangolven er geen kwaad meer aan kunnen doen. De jongste bepalingen voor den wedstrijd verlangen dat de jachten practisch van de zelfde grootte, lengte en tonnage moeten zijn en ook van den zelfden stevigen bouw, Lloyd's 100 A. Masthoogten en zeiloppervlak moeten ook gelijk zijn; en de gelijk- en gelijkvormig heid binnen zekere nauwe grenzen moet zijn voortgezet in de verblijven van den eigenaar, zijn gasten en de bemanning, en hun uitrus ting. Wanneer men dat verneemt vindt men het wat raadselachtig dat het Amerikaansche jacht 80.000 en het Engelsche daarbij verge leken „slechts" 30.000 heeft gekost. Zooals steeds bij deze wedstrijden is er ook ditmaal weer extra nadruk gelegd op den sportieven geest, welke de tegenstanders en volgelingen ver en nabij bezielt. Maar zooals eveneens steeds het geval is, zijn in het uit dagende kamp verwijtende stemmen gehoord. De Rainbow wordt volgens eenige Engelsche beoordeelaars weer te veel een zeil-,.machine" geacht. En zij hebben gemeend te mogen zeg gen dat de inwendige inrichting van Rainbow niet in overeenstemming is met de voor den wedstrijd vastgestelde bepalingen. Zij kunnen het niet hebben gezegd zonder eenige recht vaardiging. En men zal dus mogen aannemen dat de bepalingen wat rekbaar zijn in uitleg ging en dat de Amerikanen die rekbaarheid hebben aangewend om aan hun boot die ma chinale eigenschappen te geven in den vorm van hulpmiddelen voor behandeling der zeilen waartegen eenige Britsche deskundigen als stuurlui aan den wal vruchteloos verzet aan- teekenen. Deze eerste wedstrijd wordt niet zoo ge wichtig geacht als de race over de driehoeks- baan van 10 mijl per zijde, die eerst goed laat zien wat de jachten waard zijn. Wij vernamen uit bevrienden kring de bladen hebben er, voorzoover wij hebben kunnen nagaan, geen gewag van gemaakt dat een der leden van de amateur-bemanning van de Êndeavour een Nederlander is. Het Amerikaansche jacht is, zooals de meeste Amerikaansche pleizierj ach ten, grootendeels met Skandinaviërs bemand. A. K. VAN R. Een gouden koets trekt zonovergoten voorbij. Duizenden bij een van het Noordeinde tot het Binnenhof. (Van een specialen verslaggever) Treinen rollen naar Den Haag, treinen vol! Honderden loopen de stad in van het Hol iandsche en het Staatsspoor Station ter bij woning van het feit, dat Den Haag heden weer in het middelpunt der Nederlandsche belangstelling plaatst. Groepen in autobussen komen van heinde en ver om getuige te zijn van de jaarlijksche gebeurtenis, die voor velen het hoogtepunt vindt in het voorbij trekken van den koninklijken stoet met de schitterende gouden koets. In de treinen maakt men voorspellingen omtrent het weer van heden Als altijd is het vandaag ook weer voor velen van groote be teekenis of de zitting der Staten Generaal zal geschieden onder een strakblauwen he mel of een donkergrijze lucht. De verademing is zichtbaar als de stroomen menschen bij de intrede in de Residentie begroet worden door een zomersche zon, die dezen dag grooten luister bijzet. Een overweldigende drukte kenmerkt de straten en de pleinen van de voornaamste punten van binnenkomst tot de wegen aan de route, die de gouden koets zal nemen. Tientallen trachten zooals gebruikelijk is, op dezen dag, iets extra's te verdienen en de verkoopers van Oranje, chocolade en dergelij ke zijn legio. Als men op het Lange Voorhout komt, een centrum van belangstelling, wordt de me nigte nog compacter dan zij reeds was. Politieagenten per motor, te paard en te voet trachten de rijen zooveel mogelijk te formeeren, terwijl in het midden van den weg de voertuigen, die een speciale permis sie hebben, er zich doordringen. De restaurants op het Lange Voorhout en de huizen er aan zijn tot aan het dak gevuld met kijkers, die zich verdringen voor de ra men om ieder voor zich een zoo goed moge lijke plaats te veroveren. Op de straten ruischt het gerommel van de trommels van de Vereeniging „De Princevlag", Van een andere zijde nadert een troep pad vinders en van een derden kant vieren joe lende schoolkinderen de opening van de Sta ten Generaal op hun manier. Tusschen het gewriemel van de menschen door trachten sommigen politieke geschriften te loozen, doch op dezen dag interesseert nie mand zich voor wat anders dan voor zon, drukte en de gouden koets. De spanning onder de massa stijgt met het nader brengen tot het oogenblik waarop wij wachten en waarvoor sommigen zich uren rei- zens hebben getroost. Met het verloop van den tijd wordt het ru moeriger en rumoeriger, soms plotseling afge wisseld door een stilte, die doet vermoeden dat het oogenblik van glans, schittering en koninklijke pracht reeds is aangebroken. Groote hilariteit ontstond plotseling, toen statig door het afgezette gedeelte een zand- wagen voorbijtrok, die langs de route het fijne gele stof strooide, dat moest voorkomen, dat de paarden zouden uitglijden. Daar waar tramrails lagen, werden de geultjes volge- strooid en alles had het aanzien dat het groote oogenblik tot in de puntjes werd voorbereid. Autoriteiten per au/to kregen vrij baan door de afzettingen en op weg naar het Binnenhof was het zOó druk, dat reeds ruim anderhalf uur van te voren elke halve meter was bezet. Op het Binnenhof. Hoe anders was de sfeer van het Binnen hof. In tegenstelling tot de drukke rumoerig heid van daarbuiten, heerscht hier een sta tige stilte, ondanks het feit, dat ook hier hon derden bijeengroepen. De weg van het Lange Voorhout tot het Binnenhof werd afgezet door militairen, die telkenmale het geweer presenteerden, als een auto van een gezant, commissaris der konin gin in een of andere provincie of een andere autoriteit passeerde. Op het Binnenhof, waar de gouden stoet straks zou stilhouden, stonden militairen in verschillende uniformen en telkens kwamen tientallen geweren, als was het één slag, op den grond. Persfotografen hollen heen en weer en ma ken momentoipneminjgen, de heer Hans, die per radio een beeld geeft van die gebeurtenis sen op het Binnenhof, staat met zijn micro foon midden tusschen het publiek en kijkt verstoord als weer een zandwagen luidt ram melend op een decimeter langs de microfoon heenrijdt. Uit verschillende boeken van het grillige Binnenhof klinken vaderlandsehe liederen, die opschall'en tegen de vele muren voor welker ramen louter belangstellende gezichten te zien zijn. Bevelen aan de militairen klinken luid over alles heen en ook hier wacht men in een yersfrrakea minuten, minsten tóe easls&k&re spannmg.hefc teaditïoneele oog^blik al, De Koningin en de Prinses arriveeren. De stilte voor het groote oogenblik wordt plotseling' verbroken door hoefgetrappel in de verte. Tientallen militairen te paard komen stapvoets door het Binnenhof. Daarachter ko men enkele koetsen met versierde paarden. Hooge autoriteiten met veelkleurige unifor men en gouden tressen steppen uit en bestij gen de trap, die voert naar de gezamenlijke zitting van Eerste- en Tweede Kamer. Dan een stil hoerageroep, dat met de seconde aan zwelt tot een krachtig enthousiaste instem ming van dit groote oogenblik. Wij weten de gouden koets in onze onmiddellijke nabijheid, Politiebrigadiers zorgen nu met agenten voor strakke afzetting en enkele oogenblikken later rolt de koets met enkele spannen paar den er voor tot aan den ingang. Luid speelt de muziek het Wilhelmus en helder klinken de stemmen van de menigte door de klare zomer lucht. De koetsier kijkt strak voor zich uit, houdt de teugels gespannen, alles is onbeweeglijk totdat het portier van de gouden koets wordt geopend en de Prinses, die- in een lange witte japon is gekleed het eerst naar buiten treedt. Daarna stapt de Koningin uit en begroet met een hoofdknik de militairen en de menigte, waarna zij de trap bestijgt gevolgd door de Prinses. De spanning is gebroken. Het oogenblik. waarvoor velen zich uren wachten hebben ge troost, is voorbij. Het ceremonieel, de jaarlijk- sehe traditie, is weer ten einde. De troonrede, de vastlegging van wat spoe dig zal geschieden wordt op het oogenblik uitgesproken. Onze Haagsóhe oorrespondent telefoneert: Nauwelijks had de Koningin de troonrede uitgesproken, of een „Leve de Koningin" werd aangeheven, doch tegelijkertijd probeerden de communisten, van wie Roestam Effendi, L. de Visser en Schalker aanwezig waren de meerderheid der Soc.-Dem. fractie was dit keer ook verschenen eenig protest te de monstreeren. Wij zagen Roestam Effendi op springen en den vuist ballen, konden niet verstaan, wat hij riep, doch vermoedelijk had hij ook geen tijd. om een mond op te zetten, wamt terstond werd hij door twee bodes bij de kraag gepakt en verwijderd in de richting van den uitgang der zaal. Ook zijn partijgenooten Schalker en L. de Visser zagen wij aangepakt door rechercheurs en als wij het wel hebben, trachtte heélemaal aan 'het eind van de zaal de Visser tegen te spartelen, zoodat er toen zicht- en hoorbaar een paar klappen vielen. Heel deze scène behoorde in luttele minuten tot het verleden. Onze correspondent seint ons nog uit den Haag: D* drie communisten Schalker, de Visser en Roestam Effendi zijn om 2 uur per cel wagen naar het politiebureau overgebracht. Omtrent het incident verneem ik nog van mensehen, die vlak bij de communisten ston den, dat één hunner geroepen zou hebben: „Weg met het hongerregime Colijn". Zelf zag ik, dat Roestam Effendi zijn gebal de aeasè^stak-w de mümg j>an M Oom* Inmiddels is de eerste race overgezeild en door het Engelsche jacht Endeavour met een halven mijl voorsprong gewonnen Red. vergeleken met Amerika. Een bouquetje statistiek. Vreemdelingenverkeer" licht de Amerikaansche school- kinderen in. De Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer heeft in samenwerking met de Nederlandsche Spoorwegen een aardige ge- illustreerde „folder" te New-York uitgegeven en gratis ter beschikking gesteld. Hef ge schriftje is .bedoeld als tegemoetkoming aan tallooze aanvragen van Amerikaansche scho lieren: wanneer nl op Amerikaansche schoienJ in de aardrijkskundelessen Nederland ter sprake komt, ontvangt hef bureau der A.N.V.V. in Den Haag telkens brieven van leerlingen waarin om toezending van fotos, briefkaar ten en gegevens van anderen aard gevraagd wordt. Een goed idéé dus, deze folder uit te geven. En wij laten er hier een gedeeltelijke verta ling van volgen omdat er vooral in de sta tistische vergelijkingen van Nederland met de Vereenigde Staten veel in voorkomt dat ook vele Hollanders niet zullen weten. Elike bladzijde van de filder begint met „Do you know" (Weet uen dan volgen deze mededeelingen: dat 40 pet. van Nederland beneden het peil van zee en. rivieren ligt. dat het oppervlak van Nederland (13.000 vierkante Eng. mijl) minder dan 1/1000 deel van dat van Amerika beslaat, maar dat de Nederlandsche koloniën in Oost- en West-Indië 60 maal zoo groot zijn als het moe derland. dat de gezamenlijke bevolking van Neder land (8 millioen zielen) en dé koloniën (60 mil Hoen) meer is dan de helft van de bevolking van Amerika. dat het grondgebied van Nederland nog geen twintigste is van dat van Texas, maar dat de bevolking van het eerste bijna twee maal zoo groot is als die van het laatste. dat de oppervlakte van Nederland met 7 pet. vergroot zal worden en het landboiuwge- bied met 10 pet. door de drooglegging van de Zuiderzee en door dat 300.000 menschep een goed bestaan zul len. vinden op den gewonnen grond. dat Nederland ongeveer 15 maar zoo dicht bevolkt is als de Vereenigde Staen, waar ge middeld maar 40 menschen op een vierkante mijl wonen, terwijl in Nederland niet minder dan 614 menschen op een vierkante mijl wonen. dat de Vereenigde Staten 1800 millioen in woners zouden hebben in plaats van 125 mil lioen, als ze dezelfde bevolkingsdichtheid hadden als Nederland. dat de bevolking van bij de 8 millioen'in woners 2 1/2 millioen fietsen heeft. Nederland is daarom een wielrijdend, geen autorijdend land. dat Nederland het land is, dat op twee na de meeste schepen bouwt, na Engeland en Duitschland respectievelijk als eerste en tweede. dat Nederland zich kan beroemen op de groot ste sluizen ter wereld (in IJmuiden), waarbij die van Panama en Kiel niet zijn uitgesloten. dat 2.900.000 stuks vee het uitstekende Hol iandsche vleesoh en de heerlijke Hollandschë kaas leveren. dat Nederland per jaar gemiddeld 76.200.00tt kilo eieren uitvoert. dat de Nederlanders de eerste kolonisten in Amerika waren, die de Hudson rivier ontdek ten, toen Hendrik Hudson deze rivier opvoer in het Nederlandsch schip de Halve Maen in 1607 en dat zij het eiland Manhattan kochten van de Indianen van 2.00 dollar. dat het golfspel uit Nederland stamt, waar feêS sMBgpijöêJaii „ïnotó" genoemd mcSi „al

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 7