HET NIEUWE AVONDBLAD BERICHT De onovertroffen Reclame Campagne De spuitdemonstratie van Bureau Wijsmuller. l 3 L 1 HL. ja f DE HULDIGING VAN DEN HEER VAN 'T HOFF. Millioenendans. 19e JAARGANG No. 271 DONDERDAG 20 SEPT. 1934 IJ MUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeens Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs, ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE SET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Allo abonnéa van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 8000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400bij verlies van ©en hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; ,f 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 8000.bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood dooi- ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of mee* abonnéa mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank té Schiedam. De Millioenen-Nota. Minister onir. P. J. Oud heeft zijn staatsbe- grooting en zijn millioenien-nota ingediend. Hij is ietwat epwekkender, in dit laatste docu ment, dan de geheele regeering zich toont in de sombere Troonrede. Hij zegt tenminste „ongetwijfeld is sinds de indiening van de vorige begroeting veel verbeterd" en men her ademt als men het leest. „Het begrootingste- ikort is tot heel wat geringer proporties terug gebracht dian verleden jaar". Nog een blij moedig woord. Na deze troostende verzekerin gen schrikt men niet zoo erg meer van het feit dat die minister 93 millioen heeft moeten „vinden" en van de opmerking: „Dat het doel, dat de regeering zich heeft .gesteld nog bij lange na niet is bereikt, daarvan geeft de mi nister zich ten volle rekenschap". Het vinden van de 93 millioen. het „dek- kingsplan", of als u 't gemoedelijker uitge drukt wilt zien: het „stoppen van het gat" stelt de minister van Financiën voor in de vol gende maatregelen: 1. vermindering van las ten inzake pënsionneering: drie millioen; 2. besparing op het hoofdstuk Onderwijs: tien miliioen en twee ton; 3. wijziging financieele verhouding van Rijk en gemeenten: 20 1/4 millioen; 4. verhoogde heffing motorrijtuigen, 7 1/2 millioen en vermindering spoor weg te kort io millioen; 5. verlaging van door het Rijk aan Invaliditedtsfonds en Ouderidiomfonds te betalen annuïteiten: 14 millioen; 6. bezui nigingen op Defensie door invoering van capi- tulantenstelsel, afschaffing van vooroefenings- Institujuit en van het gebruik van burger eer veërs: vijf millioen. Dat zijn de verminderingen op de uitga ven, die 'in totaal zoowat zeventig millioen be dragen. Wat de middelen betreft raamt de minister drie millioen extra uit belasting op het vermogen in de dioodie hand, en 191/4 millioen uit omzetting van die (tot nog toe ten bate van het gemeentefonds geheven) crisis- opcenten op de gemeente fondis belasting en op de vermogensbelasting in een ten bate van het Rijk komende heffing van opcenten op Rijks inkomstenbelasting en op Vermogens belasting. Het is duidelijk genoeg dat in het alge meen het hoofdstuk Onderwijs en in de twee de plaats het gemeentebeheer voor zwa.re nieuwe inkrimpingen gezet worden. Nieuw is dat niet; we wisten het- al. Uitdrukkelijk verklaart de Millioenen-noita, dat aan het verlaten van den gouden stan daard door de regeering, niet wordt gedacht, Even uitdrukkelijk, wordt, gezegd, dat zij de belasting-grens bereikt acht. Eu op dit laatste punt begeeft minister Oud zich in beschou- 1 wingen, waarin hij den. nadruk legt op de 1 verminderde (en nog steeds verminderende) koopkracht der bevolking. Hij wijst er op dat men met het uitgaven-niveau wel omlaag móet, omdat men dat op het huidige peil slechts zou kunnen handhaven door het hef fen van steedis talrijker en dikwijls zeer zwaar drukkende belastingen. Mogelijk had de minister dit nog krasser kunnen uitdrukken. Het volkomen bereiken van de 'belastinggrens beteekent immers, dat men moet stoppen omdat de invoering van nieuwe heffingen zou leiden tot bezuinigingen en inkrimpingen-van-bedrij ven door die belas- tingbetalers-zelven, die tengevolge zouden hebben diat men de geraamde extra-op brengst ook niet meer bereiken zou. Deze factor is ongetwijfeld al in zoo sterken mate opgetreden, dat men omag aannemen dat een poging om een groot deel van de te „vinden" 93 millioen uit nieuwe belastingen te krijgen eenvoudig zou mislukken. Het is er niet meer uit te halen. Stel dat men de Wegenbelasting verdubbelde. Het gevolg zou ongetwijfeld zijn, dat zooveel menschen hun auto's af schaften, diat het kohier der Wegenbelasting niet of nauwelijks zou stijgen. De belangrijk mindere opbrengst der Om zetbelasting over het jaar 1934 (dat zonder die daling te rekenen reeds een tekort van dertiig millioen zal aanwijzen) geeft een zeer duidelijke aanwijzing hoe de belasting-grens is bereikt. De algemeene richting die deze Millioenen- nota aangeeft is heel duidelijkverlaging van levensstandaard. Niet alleen voor .den Staat, ook voor zijn burgers. Feitelijk kunnen wij het woord „crisis" wel loslaten, na deze vijf jaren van daling, en het feit vaststellen dat de igeheele samenleving op een lager levens niveau is beland en daarop voor onafzienbaren tijd zal blijven. Oritiek op het financiëele regeeringsbeleid zal niet uitblijven, maar zich vrijwel zeker be palen tot onderdeelen. Men kan zich in de huidige omstandigheden niet voorstellen hoe de regeering op dit oogenblik in hoofdlijnen een andere koers zou kunnen volgen. Schepen uit den Viking-tijd. Interessante opgravingen bij Danzig. IJMUIDEN HANDENARBEID-VEREENIGING OPGERICHT. Dinsdagavond was de oprichtingsvergade ring van de vereeniging ter bevordering van handenarbeid. De vergadering, die gehouden werd in gebouw Oranjestraat 8, werd geleid door den heer A. J. Visser. De heer D. Been, oud-leeraar aan de Rijkskweekschool te Haar lem heeft een causerie gehouden over handen arbeid op school. De statuten werden vastge steld en de afdeeling zal toetreden tot de ver eeniging ter bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Nederland. Het bestuur is samengesteld uit mejuffrouw R. Koning en de heeren A. J. Visser en A. Bal last. Voor den cursus, die geleid zal worden door de heeren T. Hofman en A. groenendijk hebben zich reeds tien cursisten opgegeven. Reeds eerder hebben wij op deze plaats een artikel gewijd aan vondsten op scheepvaart gebied uit ouden tijd. In ons land bewees het z.g. Schip van Utrecht hoever onze voorouders omstreeks 300 jaar n. Chr. met hun scheeps bouw gevorderd waren; van dezen voorlooper van de Marnix, Oldenbarnevelt e.a. vertelden wij reeds uitvoerig. Thans komt uit Duitschland het bericht van de uitgraving van één der specifieke Viking booten. In het begin van den zomer van 1934 stuit te men in een vroeger moeras, zuidelijk van Danzig, bij het maken van eenige afwaterings- kanaaltjes op de overblijfselen van een drie tal zeer groote, geheel uit eikenhout vervaar digde booten uit den tijd der Noormannen. Onder leiding van professor ing. dr. Otto Lienau van de Danziger Technische Hooge- school, bijgestaan door deskundigen van scheepsbouw werven en oudheidkundige musea, werden deze kostbare vondsten geborgen. Reeds werden meerdere van deze opgravin gen gedaan en als we de door het Danziger museum verstrekte kaart beschouwen, zien we, dat in het land ten Westen van den Weichsel tallooze belangrijke historische ontdekkingen gedaan werden. Tot ver in het binnenland, tot aan den oorsprong van het riviertje de Stolp, bij het meertje van Radgune, ja t.ot 45 K.M. bezuiden Karthaus zijn de cirkeltjes te vinden, welke de plaatsen aangeven waar de archeologische expedities met succes gezocht hebben. Na maandenlangen moeizamen ar beid was het prof Lienau mogelijk, de ver spreid liggende deelen der booten wederom tot complete schepen te re construeer en. Het grootste Vikingvaartuig, geheel gerestaureerd en gecompleteerd is thans in het museum van Danzig Oliva ondergebracht. Het was, daar het een z.g. oorlogsprauw was, met 28 bewapende roeiers bemand en werd door een op den hoo- gen spiegel staanden stuurman door middel van het in dien tijd .door de Noordelijke volken zoo gebruikelijke zijroer bestuurd. Dit roer was aan stuui'b oordzij op ongeveer 1.5 M. van den spits toeloopenden achtersteven bevestigd. De afmetingen van het schip zijn: lengte 12.76 M-, breedte 2.37 M. en hoogte 0.70 M, Bij een aangenomen diepgang van slechts 30 c.M„ noodzakelijk om ook ondiepe riviertjes op te kunnen varen, bezat het schip ook een zeer scherpen vorm en het moet een verrassend snellen voortgang gehad hebben. Het karakteristieke, dat deze drie booten van alle andere opgegraven schepen uit den tijd der Noormannen onderscheidt is het ge bruik van houten pennen in plaats van de zoo gebruikelijke ijzeren nagels. Ook is het dichten der naden tusschen de breede planken niet met wol van dierenhaar doch met in elkaar gevlochten en gestampt moerasmos geschied. Dit mos groeide in deze streken destijds zeer snel. De houten nagels, waarmede de eiken plan ken aan elkaar verbonden werden, zijn ver vaardigd uit het zachtere hout der pijnboomen. Dit is gedaan om e.e.a. goed te doen passen. Ze hebben een licht af gerond en kop en zijn aan den binnenkant van het vaartuig door middel van een eikenhouten wig opengesple ten, waardoor de hechtheid van het bouwsel natuurlijk versterkt werd. Deze constructie, dit bewezen de proeven die men er mee nam, is even sterk als een geklonken ijzeren. Onderzoekingen hebben uitgemaakt, dat deze booten van Danzig-Oliva overeenkomstig de vondsten ten Westen van den Weichsel tot aan het Lebasmeer in Pommeren bestuurd werden door Gothische of oud-Germaansche volksstammen uit het laatste tijdperk der le duizend jaar n. Chr. De vorm dezer schepen, het bouwtype, en voor alles de nauwkeurige mooie afwerking, geheel handwerk, wijzen op de verwantschap met Noord-Germaansehe volksstammen, in tegenstelling met zoovele opgravingen van oude schepen, waarvan de bouw grootendeels niet vrij is van Romeinsche of Slavische in vloeden. Deze Danziger opgravingen hebben dus niet alleen archeologische, doch ook historische be- teekenis. Omdat hiermede bewezen wordt, dat de landstreken tot aan de huidige grens van Letland door Germaansche stammen bewoond werden, iets dat door vroegere historici nog dikwijls betwist werd. LEGER DES HEILS. Zooals wij reeds hebben medegedeeld heeft mej. A. Ree haar taak als jeugdleidster van het Leger des Heils wegens vertrek naar Gro ningen neergelegd. In verband hiermede heeft de kommandant besloten, voor deze vacature te benoemen mej. T. van Croonenburg, die reedsgedurende eeni ge jaren penningmeesteresse van het Jeugd werk was. Haar taak zal worden overgenomen door mej. J. Kraayenoord, die ook al geruimen- tijd een belangrijke plaats in de afdeeling IJmuiden inneemt. In een speciaal voor deze gelegenheid belegde samenkomst hedenavond 8 uur zal de plechtige installatie van mej. van Croonenburg plaats hebben. DE NIEUWE SPELLING. Zooals wij reeds meldden is door B. en W. voor de openbare scholen de nieuwe spelling voorgeschreven. Dit geldt ook voor de U.L.O.- school en de Visscherijschool. Verder vernemen wij, dat B. en W. aan de besturen der bijzondere scholen hebben ver zocht, tot invoering der nieuwe spelling over te gaan, aan welk verzoek inmiddels door de Comitéschool, de Insingerschool en de Creutz- bergschool is voldaan. Op de kantoren der gemeente wordt de oude1 spelling nog gehandhaafd, totdat do nieuwe spelling door het rijk wordt ingevoerd. nieuwsverzorging en de uiterst lage abonnementsprijs maakten de Umuiéêt CGutctfat tot het meestgelezen dagblad in deze omgeving en dus tevens tot het aangewezen en onmisbaar middel voor uw Alleen een dergelijk blad kan de grootste publieiteits- waarde garandeeren- Vraagt onze advertentie-tarieven Velser Zweminrichting. Dit seizoen 50.000 baden? Naar het bestuur der Velser Zweminrichting ons mededeelt, was het aanvankelijk de bedoe ling, het zwembad op Zaterdag 22 September te sluiten. De gunstige weersomstandigheden van den laatsten tijd en de aandrang door de zwementliousiasten op liet bestuur uitge oefend, heeft het bestuur doen besluiten, den sluitingsdatum te bepalen op Zaterdag 29 September des n.m. 5 uur. Omtrent het bezoek vernemen wij, dat tot en met Dinsdag 18 dezer er dit seizoen niet minder dan 46905 baden werden genomen. In dien het weer wat meewerkt is het dus niet uitgesloten, dat het cijfer van SO.OCfO wordt be reikt temeer daar het bezoek in de afgeloopen week nog 2524 bedroeg. Indien het aantal van 50.000 bereikt wordt, wil het bestuur zulks niet ongemerkt voorbij laten gaan. Aan de 50.000ste bezoeker (ster) zal een gratis abonnement voor het zwemseizoen 1935 worden aangeboden. PERSONALIA. Te Amstetdam slaagde voor het examen politiediploma de heer G. Broek, alhier. De heer J. van Doorn, alhier, is te Amster dam geslaagd voor het examen politiediploma van den Alg. Ned. Politiebond. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de In September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. \u - Hierboven plaatsen wij een foto van de lnteressantie spuit- en pompdemonstratie van de sleepbooten Nestor, Hector en Stentor van Bureau Wijsmuller. Komen de stralen van de brandpompen door d n helderen achtergrond minder tot hun recht, duidelijk kom op de foto uit welk welk een enorme massa water de centrifu- gaalpompen uitwerpen. Een grappenmaker maakt de opmerking, dat men het water in de haven kon zien rijzen. DAMMEN. DE VOORWEDSTRIJDEN OM DEN MEESTERTITEL Dinsdagavond werd de partij Ligthart— Schaap gespeeld, welke door Ligthart werd gewonnen. De stand luidt thans: Ligthart 2 gesp. 2 gew. Leyte 1 gesp. 1 gew. De Jong 2 gesp. 1 gew. 1 verl. Schaap 1 gesp. 1 gew. Bais 2 gesp. 2 verl. In den loop dezer week zal de .partij Leyte Schaap gespeeld worden. HET EERSTE TIENTAL VAN D. C. IJ. In Oetqber zullen de wedstrijd, der hoofd klasse-competitie N. D. B. aanvangen. Het be stuur van D. C. IJ. heeft thans het eerste tien tal samengesteld. Dit luidt als volgt: 1. B. Du- kel, 2. A. Ligthart. 3. P. Leyte. 4. C. Suyk, 5. H. Diederiks, 6, Kramer. 7. H. Schaap. 8. F. Bas- stra. 9. J. Smit. 10. A. Kraai. Als reserves zijn aangewezen: 1. K. de Jong. 2. P. v. d. Velde. 3. L. Koetsier. 4. Ott. 5. Souverein. 6. C. Bais. 7. G. Postma. JUBILEUMWEDSTRIJDEN. Dinsdagavond werd in Hotel Kennemerhof een begin gemaakt met de jubileum-wedstrij den, welke bestonden uit afvalwedstrijdenmet handicap alléén voor leden van D. C. IJ. De uitslagen der eerste partijen luiden als volgt: J. Smit wint van Engelhart. B. Dukel wint van T. Postma. C. Suyk wint van F. Postma. P. Leyte verliest van G. Postma, Ligthart wint van H. Plug, Laros wint van Bais, Meijer ver liest van Outenaar, Koetsier wint van T. Smoor, K. v. d. Outenaar wint van v. d. Sluis, Schouten wint van v. Straten, v. d. Heyde wint van J. Kramer, J. BeursVrijhof afgebr. Ras wint van A. J. Visser, F. Dukel wint van A. Schager, Diederiks wint van Ott, Broek verliest van de Boer, H. Buis wint van P. J. Smit, v. d. Velde wint van A. Kraai, Souverein wint van K. de Jong, KlingeJ. Visser re mise, C. Buis wint van de Gaag, De Wildé—IH. Schaap uitgesteld, KoelemeijBasstra uit gesteld, LigtendaalPost uitgesteld. Dinsdagavond a.s. zal de herkansingsronde der verliezers gespeeld worden. De heer J. P. Boon, directeur van Bureau Wijsmuller, spelt den heer Van 't Hoff de Fransche medaille op de borst. Inzet: de heer Van 't Hoff. Bij de huldiging van den heer A. H. W. van 't Hoff, waarvan wij in ons blad van' gisteren reeds een uitvoerig verslag plaatsten, werd nog het woord gevoerd door den heer D. Bak ker, adj.-inspecteur van de Scheepvaart, na mens de scheepvaartinspectie. Ook de heer Bakker complimenteerde den heer Van 't Hoff met de door hem ontvangen onderschei ding en releveerde nog de nuttige samenwer king tusschen den radio-luisterdienst en Bu reau Wijsmuller, aan welke samenwerking van hoogerhand een einde werd gemaakt. Hij sprak verder den wensch uit, dat de sleepdienst van Bureau Wijsmuller, dien hij voor IJmuiden onmisbaar achtte, spoedig tot nieuwen bloei mag komen. Daar treedt minister Oud naar voren, Omgeven door het kabinet, Hij maakt zijn buiging voor de massa, En heeft den eersten voet gezet Op 't slappe koord van de begrooting. Waarop hij strakjes dansen zal; Zal hij het evenwicht bewaren, Of komt hij smadelijk ten val? Men nam, om hem te ondersteunen, Wel voorzorg voor zijn veiligheid, Want onder hem blijft, sterk verbonden, Een stevig kabi-net gespreid. Dat geeft natuurlijk zelfvertrouwen, Al is het koord bedenklijk slap, Al is 't gerafeld en versleten, En kraakt het luid bij eiken stap. Wij kijken wat beangst naar boven, Wij hebben hoog entree betaald, Nu willen w' ook een mooien dans zien» Niet een, die halverwege faalt. Sta vast, Minister Oud, dan lukt het, Al is de toer bijzonder zwaar, En, ook al mag men critiseeren, Wie onzer speelt het beter klaar? Critiek is makkelijk geleverd, Maar 't kunststuk eischt een kunstenaar. P. GASUS T. V. IJ.-NIEUWS. Zondag 23 September zal de tweede wandel- marsch plaats vinden. Vertrek van het Wil- lemsplein 8 uur precies. De af te leggen afstand bedraagt 20 K.M.; de toegestane tijd vier uur en een kwartier. Het tempo is dus niet hoog; we kunnen er een behoorlijke rustpoos afnemen. VOOR DE SCHOOLVOEDING. A.s. Zondag zal bij den wedstrijd V.S.V.— Ajax gecollecteerd worden ten bate van de schoolvoeding, Het spreekt vanzelf, dat wij deze collecte gaarne bij de bezoekers aanbevelen en den wensch uitspreken, dat de oogst gunst1 g mag uitvallen. Vlootvermimleiing. Het stoomschip Ti-ent, dat onlangs door de reederij Phs. van Ommeren te Rotterdam van een andere reederij aldaar werd aangekocht, is thans verkocht aan een Fransche reederij. Deze zal het liaten verbouwen tot tankschip tot het vervoer van wijn. VELSEN Pontschipper H. v. d. Schuit met pensioen. Ruim 30 jaar in Rijksdienst. Binnenkort zal een bekende figuur uit het openbare leven verdwijnen. Op 1 October n.l. gaat de heer H. v. d. Schuit, le gezagvoerend pontwachter bij het pontveer alhier den dienst met pensioen verlaten. De heer H. v. d. Schuit kwam 21 Januari 1903 in dienst van den Waterstaat en wel bij de directievaartuigen. In 1920 kwam hij bij dep verendienst en spoedig zag men zijn flinke gestalte op de vrij varende ponten te Velsen, waarvan hij de eerste .schipper was. Automo bilisten van heinde en verre kennen den heer van der Schuit en waardeeren hem vanwege zijn bezadigd en beleidvol optreden in een functie, die dikwijls verre van gemakkelijk is. Want op de spitsuren en vooral op drukke Zondagen wordt er heel wat gevergd van den verantwoordelijken man op de pont Hij heeft niet alleen rekening te houden met hetgeen over, maar ook met hetgeen door het kanaal gaat. De heer v. d. Schuit is nog slechts 59 jaar oud. Hij kan dus nog langen tijd van een wel verdiende rust genieten, hetgeen wij hem gaarne toewenschen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1