HET TANDHEELKUNDIG GEBIT/35 Troonrede vrij goed ontvangen. De Londen-Melbourne-Race. Route en indeeling. INSTITUUT 16 RIJKSSTRAATWEG 16 RukrieJc voor Vragen.' Uit de Pers. De Troonrede heeft over het algemeen in de pers een goed onthaal gevonden. Niets ■positiefs. De Nieuwe Rott. Courant (lib.) is van oordeel, dat de troonrede der laatste jaren zoo goed als niets positiefs meer bevat. Werd de opening van de zitting vroeger gebruikt tot aankondiging van wetsont werpen, waarvoor de goedkeuring der Sta- ten-Generaal zou worden verzocht, duide lijke uitstippeling van een bepaalde re- geeringsstaatkunde, waarvoor medewer king werd verwacht thans is daarvan in de Troonrede weinig of niets meer te vinden, en waar nog iets van die strekking in bedekten vorm is ondergebracht tast men in het duister omtrent de eigenlijke bedoeling. De Troonrede heeft het karak ter gekregen van moderne kunst: geen duidelijk welgevormde beelden, geen scherp omlijnde gedachten, doch stemming, sfeer (zooals we dat tegenwoordig dan gaarne noemen), weergeving van algemeene aan doeningen van het gemoed. Somber. De Telegraaf (neutr.) schrijft, dat geen Troonrede sedert onheugelijke tijden zulk een somberen klank heeft gehad als deze. De regeering ziet geen lichtpunten en de maatregelen die zij aankondigt, zijn, zon der uitzondering, in overeenstemming met deze sombere opvattingen. De ernst en zwaartillendheid in regee- ringskringen is voor ons een waarborg, dat het kabinet-Colijn met inspanning van alle energie, de moeilijke taak ten einde zal brengen, die het in deze Troonrede wordt opgelegd. In de laatste plaats past aan een regeering voorbarig optimisme. Daarentegen ligt het wel op ónzen weg er op te wijzen, dat het economische in zinkingsproces zijn eindstadium bereikt schijnt te hebben en dat wij, hoewel op veel lager niveau, weer vasten grond onder onze voeten beginnen te voelen. De regee ring heeft den plicht er op te wijzen, dat ons overheidsapparaat zich nog altijd niet heeft aangepast aan onze verminderde welvaart en rijkdom. Zij kon dit moeilijk doen onder het brengen van een saluut aan onze nijvere en taaje bevolking, die vecht en niet ondergaat. Dank zij den ernst, en de zorg der regeering behoort in deze ongelukkige wereld, Nederland tot een der gelukkigste landen, dat wel is waar ook zwaar is getroffen, maar dat niet, zooals zoovele groote en kleine staten, voor de moeilijkheden van deze ongekend zware crisis heeft moeten capituleeren. Zakelijk. Het Handelsblad noemt de Troonrede een sobere boodschap. Doch zij is zakelijk en die zakelijkheid is tnans voor leiders, die het hoofd koel en helder moeten houden, hoog noodig. Het blad komt tot de volgende con clusie over de Troonrede: Zij bevat goede en gezonde gedachten en zij drukt deze voorzichtig uit; maar zij zegt enkele belangrijke dingen niet, of niet duidelijk genoeg, en de toon is matter dan wij gehoopt hadden op een oogenblik dat ons volk een hart onder de riem vraagt van zijn wettige leiders. De slotparagraaf van de troonrede vraagt levensmoed voor ons volk. Wij verwachten, dat bij deze nationale regeering die moed geen oogen blik zal verzwakken. Noch naar binnen, noch naar buiten. Slechts een moedige regeering zal ons volk krachtig aan zich kunnen binden. Defensie en bezuiniging. De Maasbode (r.k.) schrijft: Wat de bezuinigingen betreft: de vorige millioenennota somde veel op wij her inneren slechts aan Defensie, Onderwijs en Spoorwegen waarvan 'n groot deel nog niet verwezenlijkt kon worden. De passage waarin de Troonrede over den drang naar sterke bewapening spreekt, een verschijnsel, waarmee de regeering rekening moet houden, geeft wel de zeker heid, dat op Defensie niet zooveel bezui nigd worden zal, als vóór de verschijning van het rapport-Idenburg is gehoopt. En verder: Realia biedt de Troonrede verder niet: om nadere aangrijpingspunten voor een beoordeeling van het komend politiek be leid te vinden, zullen wij de millioenen nota moeten afwachten, al is onze indruk, dat ook dit staatsstuk geen verrassingen zal bevatten, nu belastingverhooging wordt tegen gehouden en bezuinigingen blijk baar geen salarisverlagingen „in be werking" heeten. De ernst der tijden. Aan het hoofdartikel van De Standaard (a.r.) ontleenen we de volgende karakteristiek van de Troonrede: De Troonrede draagt het stempel van den' ernst der tijden. Zij schroomt niet de volle werkelijkheid, die voor het heden zwaar is, maar ook voor de toekomst weinig licht biedt, onder de oogen te zien. Alleen zóó vindt de Re geering den weg, dien zij moet gaan, en leert het volk zijn roeping verstaan. Een der ernstigste kenmerken van de werkelijkheid, die de Troonrede ons zoo voor oogen stelt, is de onzekerheid, die heel het leven drukt. De Troonrede gaf geen opsomming van allerlei wetsontwerpen of maatregelen, die mogen worden verwacht. Zij zegt alleen: veel zal in het komende zittingsjaar van de werkkracht der Staten- Generaal worden gevergd. Zij is in volle overeenstemming met den grooten ernst van onze dagen. Dien ernst moet ons volk leeren zien. Aanpassing. H e t V o 1 k (s.d.) schrijft o.a. over de Troon rede; Aanpassing. Geen verhooging van be lasting om den nood te helpen lenigen. Be lastingverhooging wordt „niet mogelijk" genoemd. Er zijn honderden bezittenden, die nog nauwelijks geleden hebben onder de crisis, waardoor het overige volk zoo zwaar getroffen is. Wij noemen de huis eigenaren en de hypotheekhouders. Maar hen zwaarder te belasten wordt afgewezen. Geen verhooging van belasting, maar en kel zullen de uitgaven „nog verder ver laagd" worden. Aanpassing, aanpassing. Zullen „de" uitgaven verlaagd worden? Neen, een ca tegorie van uitgaven zal van de verlaging uitgezonderd worden, de defensie-uitga yen namelijk. Anders' kunnen- wij 4e alinea mefc waarin gesproken wordt over den buiten- landschen „drang naar sterke bewape ning", waarmede de regeering zich ver plicht ziet rekening te houden wat betreft haar „aanvankelijke voornemens" aan gaande de defensie. Bemanning van motorschip te water geraakt. Schipper verdronken. HANSWEERD, 19 Sept. (V.D.) Hedenmor gen is te Hansweerd door het motorschip Pie- ternella binnengebracht het motorschip Dina uit Gouderak. Genoemd motorschip was van morgen van Hansweerd vertrokken met aan boord een groote deklast stroo in pakken, wel ke deklast naar België werd vervoerd. Door dat de last aan het schuiven raakte, geraak ten de schipper, zijn vrouw en zijn knecht in de Westerschelde. De vrouw en de knecht wis ten zich in de roeiboot te redden, de schipper echter verdronk. Het lijk is nog niet opge haald. Kerkconflict mag niet besproken worden. STUTTGART, 10 Septemta- (V, D.) Het ministerie van binnenlandsche zaken van Würtemberg heeft gisteren een verordening uitgevaardigd, waarin alle besprekingen van het Duitsche kerkconflict in de dagbladen wordt verboden. ZEILEN De „Endeavour" wint opnieuw Alle bestaande baanrecords gebroken. NEWPORT, 19 September (V.D.) Ook de tweede race voor den America-Cup is door het Engelsche jacht de „Endeavour" van mr. Sopwith gewonnen. Er werd gezeild over een driehoeksbaan, waarvan elke zijde een afstand van 10 Mijl vormde. In totaal dus weer 30 Mijl. De „Rainbow" van Vanderbilt nam bij den start de leiding, doch spoedig passeerde de „Endeavour" en legde de eerste 10 Mijl af met een kleinen voorsprong op de „Rainbow". Na 20 Mijl leidde de „Endeavour" met een tijd van 1 uur 54 min. 56 sec. voor de „Rainbow" met een tijd van 1 uur 56 min. 27 sec. Op het laatste gedeelte kon de „Rainbow" nog iets van haar achterstand inloopen, maar met een voorsprong van 51 sec. passeerde het Engelsche jacht het eerst de finish, voor de tweede maal als winnaar. Tijd van de „Endeavour" 2 uur 49 min. 1 sec., die van de „Rainbow" 2 uur 49 min. 52 sec. De derde race wordt Woensdag gehouden op een baan van 15 Mijl, die heen en terug moet worden gezeild. Met bovengenoemde tijden heeft de „En deavour" op deze baan alle bestaande records verbeterd. HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent thans nog voor een geheel met garantie Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand, f 3. Iedere Tand meerf 1.75 Porcelein of Zilvervulling f 3. Goudvulling vanaf. f 9. Goudkroon vanaf 115. 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies I 1.50 IVSondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen van 9-12 en van 1-4 unr Zaterdag! van 9-12 nor AVOND SPREEKUUR Maandag, Dinidag, Woensdag en Donderdag 7-9 aar. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING door Nederlandsch Tnnrlartc en Amerikaansch IdlIUaila (Adv. Ingez. Med.J Berlijn betreurt de munitie smokkelarij. Antwoord op Zwitsersche nota. Naar aanleiding van de aanhouding in Staad van een motorboot, bevattende nationaal- sociaiistisch propaganda materiaal en ont plofbare stoffen, bestemd voor Oostenrijk, heeft de Zwitsersche regeering eenigen tijd ge leden een protest ingediend bij de Duitsche regeering. Deze heeft thans naar Reuter verneemt ge antwoord, dat zij het gebeurde betreurt en alle maatregelen genomen heeft om de schul digen de consequenties van hun daad te laten ondergaan, en herhaling te voorkomen. De Zwitsersche regeering heeft het antwoord voor lief genomen. Twaalf terechtstellingen in Guatemala. GUATEMALA, 19 Sept. Gistermiddag om 4 uur zijn twaalf personen, die betrokken wa ren bij de radicalistische samenzwering, die op 11 September ontdekt was, terechtgesteld. Het hoogste gerechtshof had hen ter dood veroordeeld. Zij hadden aanslagen beraamd op hooge regeeringsambtenaren, waaronder ook president Obico. De politie, die geduren de verscheidene maanden de samenzweerders in het oog had gehouden, had in de woning van den raddraaier wapenen, munitie en bommen gevonden. De terechtgestelden zijn grootendeels voormalige politici. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men zelf yoghurt en hoe kom Ik aan een plantje daarvoor? ANTWOORD: Yoghurt kunt gij het beste op de volgende manier bereiden; dat is smakelijker en hygiënischer dan met dat vieze plantje. Breng een liter melk aan de kook en laat tot 45 graden afkoelen. Roer er dan 2 of 3 lepels yoghurt door, waarvoor gij dus de eerste maal een fleschje moet koopen. Laa-t het, in hooikist of in kranten en dekens gewikkeld. 3 a 4 uur op temperatuur blijven. De yoghurt is dan klaar, Bewaar steeds 2 a 3 lepels voor den volgenden dag. VRAAG: Een witte elpenbeenen ketting is geel geworden. Hoe krijg ik die weer wit? ANTWOORD: "Wasch de ketting in sterke zeep sop en spoel in schoon, warm water na. Maak in een geëmailleerd teiltje een oplossing van 1 theelepel ovevmangaanzure kali op 1/4 liter water en laat de ketting daarin 1 uur lig gen. Maak dan een bad van 1 theekopje zwaveli; zuur op 1/4 liter water. Intusschen hebt gij de ketting 5 minuten in de schaduw laten hangen. Leg dan de ketting in het bad van zwavelig- zuur en laat haar daarin blijven, tot de kalikleur geheel is weggetrokken. Spoel in koud water na. VRAAG: Hoe verwijdert men koffievlekken uit een crêpe de ohine jurk? ANTWOORD: Behandel de vlek eerst met warm water. Klop goed met een zachte zeemlee- ren lap af en behandel daarna met verdund mie- renzuur. Goed afsponsen en de natte plek be dekken met een laagje magnesia. Als het goed door en door droog is, afschuieren (buiten). Magnesia is zeer licht ontvlambaarl VRAAG: Hoe kan ik een vaal geworden bruin gummi regenmantel, waar ook zeepsopvlekken in zitten, weer goed krijgen? Was helpt niet. ANTWOORD: Daai-aan is niet veel te doen. Probeert u eens den mantel flink te wassöhen met een warm sop van neutrale zeep Tweemaal goed in schoon warm water naspoelen. Daarna in een zuurbad van 1 theekopje mierenizaiur op 1 emmer water. Goed in schoon water naspoelen. VRAAG: Hoe maakt men een witten vilthoed sohoon? ANTWOORD: Maak een papje van magnesia met benzine en borstel daarmee den hoed stevig in. Voordat de hoed weer geheel droog ls, schuui-t gij hem voorzichtig en luchtig met het fijnste schuurpapier tot zij droog is. Met een harden hoL'stel naschuieren. Deze behandeling moet bulten en in de scha duw geschieden en vooral geen vuur of lioht in de nabijheid! VRAAG: Hoe maakt men witte wol, die geel geworden is, weer wit? ANTWOORD: Zet de wol in een lauw zeepbad, niet te sterk. Behandel daarin een minuut of door Col. J. C. Fitzmaurice. Het evenement deze Wat gedaan moet worden. In de aanstaande McRobertson Londen Melbourne International Air-Race, is de route verdeeld in vijf trajecten: LondenBagdad, 2550; BagdadAllahabad, 2300; Allahabad- Singapore, 2200; Singapore—Darwin, 2150; Darwin-Charleville, 1400; en Oharleville-Mel- bourne, 800 mijl. Dit zijn Eng. landmijten, die de kortste verbinding aangeven, tusschen de plaatsen, waar geland moet worden. Er zijn feitelijk twee races. Aan de eerste, bekend als de snelheidsrace, kunnen alle vlieg tuigen, ongeacht gewicht, capaciteit en be manning, deelnemen.. De eerste prijs hiervoor bestaat uit 10.000 pond en een gouden cup, ter waarde van 600 pond. Groote snelheid en lange vluchten zijn voorname factoren en de constructeurs zijn er dan ook op bedacht, ma chines te bouwen, die aan deze voorwaarden voldoen. -De deelnemers zullen er dan ook alles op zetten, slechts daar te landen waar ge land moet worden. De handicap-race is eveneens voor vliegtui gen van iedere grootte, capaciteit en beman ning. De concurreerende toestellen zullen hier echter gehandicapt worden door een formule, waarin de nuttige last en motoren-capaciteit doorslaggevend zijn. Daar machines van alle grootten, vormen en snelheden, van de kleine Moth af tot het groote passagiersvliegtuig deelnemen, zijn keuze-punten op afstanden van vijfhonderd mijl vastgesteld, waar even tueel geland mag worden. In beide races moet de deelnemende ma chine een bewijs van luchtvaardigbeid verkre gen hebb-en, uitgeschreven door de betreffen de autoriteiten, die geconstateerd hebben, dat het vliegtuig aan de minimum-eischen, ge wone categorie van de I.C.A.N. voldoet. Deze bepaling is aanleiding geweest tot een inter nationaal gekibbel, inzake de toepassing er van op de snelheidsrace. Geen gerechtvaar digd bezwaar hierover kan gemaakt worden ten opzichte van de handicaprace. In de snelheid- race zal 'het kwantu-m brandstoffen, dat mee gevoerd mag worden b ener kt worden en zoo doende ook het aantal der deelnemende ma chines beperkt. Terwijl ik het er volkomen mee eens ben, dat de brandstof bepaald moet worden naar den afstand, kan ik niet mijn goedkeuring hechten aan het feit, dat de bal last afhankelijk gesteld wordt van den bouw. ie piloot zon toi ie .verleiding feomea, een grooten sprong te wagen, terwijl de rege ling hem de noodige hoeveelheid brandstof ontroofd heeft. Als een machine met volle la ding na 650 yards los is, en een hoogte van 65 voet kan nemén met een sterken tegenwind, dan. is zij geschikt voor de race, die tenslotte 'n snelheidswedstrijd is. De naam van de race geeft den aard aan, maar nu is deze bouwbe- grenzing ontegenzeggelijk een handicap. De laatste Kings Cup fiasco's, teen alle snelheids machines uitgeschakeld waren, voordat zij op stegen, zijn daarvoor wel een voorbeeld. Met deze eene uitzondering moet gezegd worden, dat de Royal Air Club van Engeland en de Melbourne-eeuwfeest-commissie regels heb ben opgesteld, die het gebeuren zoowel veilig als sportief maken. Zekere deelen van de machine zullen ver zegeld zijn, maar gewone reparatietjes zullen mogelijk blijven. Volgens mij beteekeant ma chinepech in ieder geval, dat men uit de race ligt. Maar deze bepalingen moeten gemaakt worden. Er zou anders iemand kunnen komen, die op de vliegvelden eenage motoren in. re serve had liggen. In beide races moet de chef-piloot, die te Londen start, te Melbourne arriveerenanders wordt de machine gedisqualificeerd. Alleen op de vijf vligevelden zijn de snelheidsduivels verplicht te landen,. Wij mogen zoowel dag als nacht vliegen en in de lucht bijvullen, indien dit gewenscht wordt. Maar ik voor mij denk niet, dat dit laatste van eenige waarde is, in ieder geval ligt het ook niet in de bedoeling der deelnemers. Ik ben bezig een schema op te stellen volgens hetwelk onze machine na gezien kan worden in de oogentolikken, dat mijn medepiloot, mr. Eric Watt Bonar en ik wat eten. Natuurlijk heb ik alleen met de snelheid rekening gehouden. Wij vertrokken 6.30 uur van Londen en vlie gen zuid, passeeren Luik, Wiesbaden, langs den Donau naar Boedapest. Boekarest, over de Zwarte Zee, Turkije en de noordoosthoek van Syrië, over het dal van de Euphraat moeten wij dan om 18.30 uur, na twaalf uur vliegen, Bagdad bereiken. Op dit traject kunnen wij slecht weer verwachten: mist, hagel, natte sneeuw en ijs op de vleugels. Men heeft mij gezegd» 4at aa-dit traject de .wmctes pm guö-' stig zijn. Bovendien staan wij voortdurend met radiostations in verbinding. Bij schemering vertrekken wij, vliegen dwars over Perzië en bereiken om 7,30 of 12.00 plaatselijken tijd, Allahabad. Den volgenden ochtend om 4.00 plaatselijken tijd, zullen wij te Singapore zijn. Ongetwijfeld zal deze sprong ons de gevaarlijkste weersomstandigheden bieden. Men heeft mij gewaarschuwd voor de stormen, de noordoostmoeson en de tegen winden. Dit traject zullen wij juist afleggen gedurende de kentering, welke ons voor diver se problemen kan stellen. De volgende sprong van Singapore naar Dar win voert over de Golf van Bengalen; deze sprong over 98% water zal ons in den Austra- lischen zomer met den zuidoost moeson, strie- menden regen brengen. De kans op tegenwin den is 100 tegen 1. Na twaalf uur verder vliegen zullen wij Darwin bereikt hebben en de laatste étappes kunnen aanvallen; dwars over de Australische woestijn naar Charleville is 1400 mijl. Dit tra' ject zal geheel bij nacht gevlogen worden. De streek is zoo eentonig, dat wij weinig voordeel bij een dagvlucht zouden hebben. Ons lijstje geeft dan een aankomst te zien van 6.30 plaat selijken tijd. Vanaf Charleville resten ons nog slechts mijl; bij een vertrek om 7 uur is het een kwes tie van 3 uren en onze wielen raken het ES' sendon Aerodrome, zoodat wij om 11 uur (Melbourne tijd) ..arriveeren: prachtig voor de lunch. Velen vroegen mij, welke voorbereidingen een piloot voor een dergelijke vlucht treft. Veel is er te doen. In een volgend artikel zal ik mijn eigen voorbereidingen beschrijven. Op het oogenblik zijn mr. Bonar en ik bezig met de kaarten. Mr. Bonar heeft de route van Londen tot Singapore per Imperial Airways geïnspecteerd. Hij heeft een rapport meegebracht, dat bui tengewoon waardevol is en de route over 6000 mijl zoo duidelijk maakt als een autoritje van Londen naar York. Mijn medepiloot heeft ieder kenmerk van het terrein genoteerd, alsook de meteorologi sche omstandigheden, die wij er in dien tijd zullen ontmoeten. Voor U mogen zijn aantee- keningen veel op hiëroglyfen lijken, voor ons zijn zij een waardevolle schat. Onze- route is nauwkeurig uitgestippeld. Vliegvelden zijn op de gebruikelijke wijze aan gegeven. De roode lijn is verdeeld in stukjes van 100 mijl; wanneer ik op de kaart kijk, zie ik dat wij b.v. na 300 mijl bezuiden Keulen zijn. Na 500 mijl naderen wij Neurenberg. Op 800 mijl passeeren wij de Hongaarsche grens. De 1600 mijl is de Zwarte Zee. Wanneer wij onze kaart geheel voltooid zullen hebben, zal zij van onschatbare waarde voor ons zijn. Herhaaldelijk wordt mij gevraagd, hoeveel de race kost. Precies weet ik het niet; één ding is zeker de prijs van 10.000 pond zal geenszins de kosten dekken, die de winnende piloot gemaakt heeft, Ik veronderstel, dat de onkosten ongeveer 20.000 pond bedragen. Hierbij zijn inbegrepen: machine, instrumenten, radio, controle van de route, verzekering van de machine, kaarten en brandstof. Sommigen zullen misschien deze cijfers passeeren. Het kan geen kwaad, in te zien, dat het geld voor de meeste pogingen door particulieren en ondernemingen is sa mengebracht, die voldoende gevoel voor het luchtwezen hebben, om in te zien dat dit evenement van een alles omvattende waarde is en zich niet alleen beperkt tot een paar pilo ten en fabrikanten. Het verheugt mij bovendien te weten, dat duizenden menschen direct of indirect door 4eze race werk vinden, vijf. Spoel tweemaal tri wartrt water: druï goe« uit. Neem een geëmailleerde pan of teil: vul die met warm water: doe daarbij een oplossing ran 1 eetlepel overmangaanzure kali; sla dit door een dun doekje, zoodat beslist geen onopge loste kristalletjes meekomen. Laat de wol een kwartier in het bad staan, terwiji gij het af en toe omhaalt. Sla uit het bad en laat 5 minuten glad in de lucht hangen. Uw wol is nu bruin. Nu maakt gij een bad klaar van water, waarin 1 liter zwaveligzuur. Doe de wol daarin en behandel die tot zij wit is. Knijp goed uit, twee maal in schoon warm water spoelen en in den wind laten drogen. Hoe bakt men poffertjes? ANTWOORD Benoodigd 1/2 pond bloem, 1 1/2 dL. melk en 1 dB, water; 2 eieren, 20 gram gist. Iets zout en 60 gr. boter om te bakken. Maak op de gewone wijze een gistbeslag van alle bestanddeelen, behalve de boter. Smelt de boter, doop er een kwastje in en bevochtig de akjes van de verwarmde poffertjespan. Giet in elk vakje een weinig beslag en bak ze aan beide kanten lichtbruin. Presenteer ze met koude bo ter en bestrooi ze flink met poedersuiker, VRAA.G: Hoe maakt men zuurkool? ANTWOORD: Benoodigd: 4 witte kool*n, 2 Savoyekoolen; 60 gram zout en 12 zwarte peper korrels. Ontdoe de kooien van de buitenste bla deren en snij ze in lange dunne reepen. De stronken verwijderen. Kneed kool en stronken zoolang, tot zich pekel vormt. Doe er de peper korrels door en druk het zoo stevig mogelijk in een schoone Keulsche pot. Bedek het met een schoon, wit doekje, waarop een schoon plankje en een schoone zware steen. Onderzoek de eer ste 6 weken iedere week of zich kiem vormt: verwijder dit dan zorgvuldig en strooi er wat zout op. Breng het schoongemaakte doekje, plankje en steen weer er op. Later om de 14 da gen nazien. Na 6 weken goed. VRAAG: Hoe verwijdert men vetvlekken uit een messenêtul van hout. met papier overtrok ken? Benzine en grauw papier met warme bout helpen niet, ANTWOORD: Maak een papje van magnesia en waschbenzlne; leg dat op de vlek; laat goed drogen; bulten afschuieren. Indien de vlek niet geheel verdwenen is. nog eens herhalen. Magnesia is zeor licht ontvlambaar evenals benzine; dus bulten behandelen en vooral geen vuur of licht ln de nabljheidl VRAAG: I. Hen wollen trui ls door het was- schen hard gewórden. Hoe krijg ik die weer zacht? AJMTWOORD: Hoogstwaarschijnlijk bedorven door te warm zeepsop of door te lang daarin laten staan. Leg de trui een uur in een lauw zwak soda'bad; af en toe omhalen en wasschen. Daarna eerst in heet water afspoelen en dan in koud water. Ten slotte in een zuui'bad; een half kopje zwavelzuur op een emmer water (geëmail leerde emmer). Laat daarin 3 minuten staan; tweemaal flink met schoon water naspoelen en bulten glad ophangen, VRAAG: Hoe kan men gewasschen kunstzijden lint weer stijf krijgen? ANTWOORD Los wat gelatine op ln warm wa ter. maar zorg dat geen kleine stukjes gelatine achterblijven. Doe het lint erin: druk het goed uit en laat buiten drogen, tot het zg. wlnddroog is, dus nog klam. Strijk het dan onder een dun doekje. Is het niet stijf genoeg, dan kunt gij een weinig goed doorgekookte stijfsel aan het gela- tlnebad toevoegen. Door een dun doekje slaan, VRAAG: Hoe wasoht men een zwart velours japon? 2. Hoe een teddybeer jasje, dat wit geweest is, maar door het hangen ge'el geworden is? Het is al eens gewasschen. ANTWOORD: 1. Laat 3 theekopjes houtzeep trekken op 2 liter water. Giet dit bij een emmer lauw water en wasch daarin de japon. Spoel tweemaal In koud water na en hang, zonder wringen, glad op. Gij kunt de japon ook ln waschbenzine was schen, maar dan wordt het nogal een dure ge schiedenis. 2. Wasschen in een lauwwarm sopje van sun- lichtzeep; tweemaal spoelen in warm water. Doe een theekopje goed opgeloste overmangaanzure kali in lauw water en laat het jasje daar 5 minu ten in; goed omhalen. Dan 5 minuten glad op hangen. Vervolgens ln een bad van 1 liter zwa velig zuur op 1 emmer warm water (geëmailleer de emmer). Laat daarin tot de bruine kleur van de kali is weggetrokken; spoel tweemaal ln warm water uit;, wring uit en laat buiten in wind en tocht drogen. MILITAIRE ZAKEN. VRAAG: 1. Als iemand gewetensbezwaren heeft om zijn militairen dienstplicht te vervullen, bestaat dan de mogelijkheid om anderen staats dienst te vervullen? Geldt dit voor eiken dienst plichtige? 2. Is er in Haarlem een militaire of burger lijke instantie, die deze zaken behartigt? 3. Als iemand in bovenbedoelden staatsdienst treedt, is dan de volgende zoon dienstplichtig? 4. Zijn er speciale takken van staatsdienst om militairen dienst te vervangen? 5. Duurt deze dienst langer dan de militaire? ANTWOORD: 1. Ja, voor eiken dienstplichti ge die gewetensbezwaren heeft. 2. Voorzoover ons bekend is niet. 3. Ja. 4. Ja. 5. Ja. Gij dient een met redenen omkleed ver zoek in bij den Minister van Defensie, om vrij stelling van den gewonen dienst. Dit verzoek wordt door een com'tnissie onderzocht, waarna de beslissing volgt. RECHTZAKEN VRAAG: Wie moet het zegel van een huur contract van 8.betalen, de huurder of de verhuurder? ANTWOORD: De huurder, als zegelkosten verschuldigd zijn. PLANTEN. VRAAG: 1. Wat kan ik nu nog zaaien of plan ten ,om er het voorjaar plezier van te hebben? 2. Moeten tweejarige gewassen thans uitge zaaid worden? Welke aclit u voor een stadstuin tje het geschiktst? ANTWOORD: 1. Gij kunt het nog probeeren met violen, muurbloemen en madeliefjes. Het is wel laat, maar als gij in kistjes zaait en onder glas, is het nog wel mogelijk. 2. Stokrozen, Digitalis (vingerhoedskruid) en Judaspenning. De in- en uitvoer van bloembollen. Toeneming in Augustus. Blijkens een officieele opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek aan het Week blad voor Bloembollencultuur zijn de cijfers betreffende den in- en uitvoer van bloembol len in de maand Augustus belangrijk hooger dan in Augustus 1933. De invoer bedroeg in Aug. 1933: 75.313 K.G. 47.714); in dezelfde maand van 1934: 183.565 K.G. (f 91.461). De uitvoer bedroeg in Augustus 1933 9.827.888 K.G. f 4.401.280); in Aug. 1934: 14.611.085 K.G» ?»3p9.962)j

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 7