Naar een blijvend lager uitgavenpeil. (Door onzen Haagschen correspondent). Als men nog even wacht blijft er aanstonds geen enkele Rijks<-Universiteit meer over .Want reeds nu hebben achtereenvolgens ruchten de radde gedaan omtrent plannen tot •opheffing "van de Groningsche en van ae UtrechtSche Universiteit. Deze geruchten mis sen voorhaaids eiken redelijken grond van waarschijnlijkheid. Boe zij dan in de wereld kwamen? De verklaring hiervan is heel een voudig. Bekend en begrijpelijk is, dat er op radicale manier naar verdere verlaging der staatsuitgaven zal werden gestreefd en dat men dus allerlei maatregelen in overweging zal moeten nemen ter bereiking van dat doel. En waar reeds op zijn minst meer dan een halve eeuw telkens weer van tijd tot tijd het liedje wordt aangeheven, dat voor een klein landje als het onze het aantal Rijksuniversi teiten. te groot, de daaraan verbonden kosten dan ook te hoog zijn, duiken er steeds opnieuw beweringen omtrent op handen zijnde ver dwijning van een of meer dier instellingen op. Steeds staan er dan echter ook weer verdedi gers van hun behoud gereed, om met dikwerf heel deugdelijke argumenten tegen dergelijke afbraak-pogingen in verzet te komen. In het algemeen genomen zal men vermoe delijk verstandig doen met zich niet in de eerste plaats blind te staren op wat er zoo al t.a.v. het universitaire onderwijs bezuinigd zou kunnen worden. In de laatste vier jaar is n.l. op die uitgaven al een besparing van niet minder dan 27 pet, aangebracht. Bovendien, datgene wat vrijwel het duurste Is, zal men nagenoeg onaangetast moeten laten, te weten de bosten der Medische faculteit. Zoowel het materieel als het personeel hiervan heeft men nu eenmaal met het oog op de volkshygiëne noodig (er hl-ijve hier natuurlijk in het mid den of wellicht hier of daar op een onder deeltje wat te bezuinigen valt) en de voor spelling is dan ook niet gewaagd, dat zeker deze faculteit zal worden ontzien. Die der ju risten komt niet voor ernstige inkrimping in aanmerking, omdat zij zich vrijwel zelf be druipt. Zoo toost b.v. in Leiden een juridisch student den lande f 303 terwijl hij zelf aan het Rijk f300 betaalt. Ook met andere cijfers, b.v. omtrent de in de praktijk door de studenten zelf vergoede uitgaven die met universitaire opleiding in de moderne talen gemoeid gaan, zou heel duidelijk 'zijn aan te toornen, dat het grootendeels op een misvatting berust als men zou nneenen, dat er voor de schatkist nog heel wat voordeel te behalen ware door het universitaire onderwijs met het bezuinigings mes te bewerken. Anders staat het, gelijk trouwens bekend, bovenal met het Lager- en ook wel het Nijverheidsonderwijs. Daar valt wel een flink stuk te bezuinigen, al dient ter stond erkend, dat hierbij het gevaar voor aan- tastig van vitale waarden voor ons volk niet onderschat mag worden. In elk geval komen zeker 0,111. deze takken van dienst ernistig -in aanmerking om nader dopr den bezuinig.inigsbrll van het Kabinet be keken te worden, gelijk trouwens in het alge meen het geval zal zijn met die uitgaven, „die sedert den oorlog het meeste zijn verhoogd, in het bijzonder als zij onevenredig zijn uit gezet". Aldus de Millioenennota, die immers al aankondigt, dat de Regeering straks het hare zal doen om het peil der staatsuitgaven een stuk verder omlaag te brengen. Voor de be grooting die thans is ingediend lcwam het er allereerst n-og op aan het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten te bereiken: wilde de patiënt (de schatkist) niet dood bloeden, dan moest men toch beginnen met een „noodver band" te leggen. Daarmee werd sinds de vorige begrooting. waarvan deze nog een voortzetting, is het direkte gevaar bezworen. Doch een goed geneesheer kan noch mag hiermee op den duur volstaan: hij zal er tevens voor hebben te waken, dat, voor zoover het tenminste in zijn vermogen is, volledig herstel en weer goed op krachten komen van den zieke be reikt wordt. Zooals gisteren nog in het hoofd artikel werd opgemerkt, kan men feitelijk niet meer spreken van een „crisis" waarin wij leven. Neen, wij zijn op een aanzienlijk lager levenspeil terecht gekomen en dat voor onaf- zienbaren tijd. Vandaar ook de noodzaak heel het uitgavenpeil van het staatshuishouden een stuk naar beneden te brengen, taak waar mee de Regeering zich thans nader zal hebben bezig te houden. Uit den aard der zaak heeft liet Kabinet zich in het algemeen wel een denkbeeld gevormd omtrent het bedrag waar mee -op den duur de uitgaven, die, nadat de voor de begrooting voor '35 aangekondigde, ten deele ook nog slechts perspectiefbezuini gingsmaatregelen, zullen hebben doorgewerkt, op een kleine 655 millioen gulden neerkomen, nog verminderd zullen moeten worden. Ook schijnt de Regeering in groote lijmen wel een werkmethode voor oogen te hebben, die zij in verband met het hier aangeduide streven zal volgen. Overigens staat er echter in concreto wat ook niet doenlijk was omtrent wat er zal gebeuren nog niets vast, zoodat de Mil lioenennota ten deze verder nog geen mede- deelingen bevat. Men kan er imtusschen wel van op aan, dat het niet de methode van het domme potlood zal wezen, zoodiat dus ook geenszins de uitgaven van elk begrotings hoofdstuk met een gelijk percentage zullen dalen. Bij de verdere ingrijpende vermindering der uitgaven zal, naar ook in de Millioenennota is kenbaar gemaakt, helaas veel moeten vallen wat op zichzelf nuttig is, ten einde aldus in staat te wezen zeer groote algemeene volks belangen te redden. Nu ligt het voor de hand, dat de vraag, wanneer men met een „vitaal volksbelang" te doen heeft, naar gelang van tijdsomstandigheden en in niet mindere mate naar gelang van het persoonlijk-staatkundig- sociale inzicht van den beoordeelaar, gansch verschillende antwoorden wil uitlokken. Van daar dat het juist goed is, dat het tegenwoor dige Kabinet uit vogels van zoo verschillende politieke pluimage bestaat. Daardoor immers stijgt de kans, dat als de heeren ministers het eenmaal omtrent de reeks van te treffen maatregelen, door uitwisseling van gedachten, onderling eens zijn geworden, de aldus tot stand gekomen voorstellen, tenminste wat de hoofdzaak betreft, de instemming van een groote meerderheid der burgerij en der volks vertegenwoordiging zullen kunnen verwerven. In den loop van dit zittingsjaar en wel tij dig, hoopt de Regeering een en ander voor elkaar te krijgen, om aldus zonder moeite de uitwerking van heel het complex van bezul- gingsmaatregelen in het budget van 1936 (dat dan dus op een belangrijk lager uitgavenpeil dan van 655 millioen gebaseerd zou dienen te zijn) te bereiken. Het denkbeeld van het Ka binet om de hierop gerichte voorstellen ten slotte in één enkel wetsontwerp samen te vatten, is misschien nog zoo kwaad niet. Ten slotte moet men een dergelijk stel van bezui nigingsmaatregelen inderdaad als één geheel en in onderling verband zien. Natuurlijk be hoort daarbij het recht van amendement niet in het gedrang te komen en zou de Regeering ook bereid moeten zijn tot behoorlijk gemeen overleg met het Parlement zoodat de volks vertegenwoordiging zich niet verplicht zou hoeven te zien zulk een omvangrijk wetsont werp in zijn geheel te slikken zonder zelf ook maar In de kleinste onderdeelen eenige ver andering te mogen aanbrengen. Dat ware on verstandig en onjuist. Wel echter is het be grijpelijk, dat de Regeering, als zij eenmaal haar bezuinigingsontwerp over-de-heele-linie voor elkaar heeft gekregen, geen aantasting van de hoofdzaak daarvan zou kunnen aan vaarden en dat dus het Kabinet zijn leven zou verbinden aan de totale strekking en tevens aan het totaal-resultaat van een dergelijk ont werp. BEVERWIJK IN MEMORIAM N. P. J.. ROMMEL. In den ouderdom van bijna 73 jaar is alhier plotseling overleden de heer N. P. J. Rommel, oud-gemeente-ontvanger van Beverwijk.. De heer Rommel, die in 1891 benoemd werd, heeft zijn verantwoordelijk ambt gedurende 33 jaar met groote plichtsbetrachting en nauwgezetheid waargenomen. Van de oprichting in 1903 af was de heer Rommel lid van het bestuur van de Spaar bank aanvankelijk als commissaris, welke functie hij ook reeds bekleedde in de vroegere Nutsspaarbank. In 1910 volgde hij den heer J. Waterschoot van der Gracht op als penningmeester. Deze bestuursfunctie behield hij tot zijn sterfdag. De heer Rommel heeft zich jegens de spaar bank buitengewoon verdienstelijk gemaakt, voor haar belangen en die van de spaarders heeft hij gedurende een lange reeks van jaren op de bres gestaan. Het stoffelijk overschot van den heer Rommel zal Zaterdag a.s. na aankomst van trein 14,14 uur op de begraafplaats „Wester- veld geschieden. NED. VER. VAN MEELAGENTEN. De 'Nederlandsche1 Veree'nigilig Van Meel- agenten zal op Zaterdag 29 Sept. a.s. des v.m. te half elf in het Kennemer Hotel haar 20ste jaarvergadering houden. Na afloop wordt een excursie gemaakt naar de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken. Verbetering van Volkshuis vesting. Aanbesteding van 34 arbeiderswoningen. Voor rekening van de Woningbouwvereni ging „Het Witte Kruis" zal op Dinsdag 2 Oct. a.s. worden aanbesteed het bouwen van 34 ar beiderswoningen op een terrein aan de Deken Waarestraat. Voor dezen woningbouw verleen de de gemeenteraad een voorschot uit de ge meentekas van f 92042, waarvan f 25571 als grondvoorschot en f 66.471 als bouwvoorschot. Aan het type woningen, dat „De Voorzorg" zich voorstelt te bouwen bestaat in onze ge meente groote behoefte en op grond van het feit, dat B. en W. van particuliere zijde geen voorziening in deze behoefte verwachten, be sloot de raad het gevraagde voorschot te ver- leenen. De woningen mogen eerst in de laatste plaats worden verhuurd aan personen, die de hun in eigendom toebehoorende woning vrij willig hebben verkocht en dan alleen, indien zij een huur betalen, welke den kostprijs der woning dekt. Vervolgens zal de instelling be halve aan personen, die tengevolge van maatregelen tot verbetering der volkshuis vesting hun huisvesting verloren en niet in staat zijn den vollen prijs van een voor hun gezin geschikte woning te betalen, haar wo ningen niet verhuren beneden den prijs, welke voor woningen van de door haar ge bouwde soort in het betrokken gedeelte der gemeente te bedingen is. Een bijzondere be paling is ook, dat de woningen uitsluitend mogen worden verhuurd aan personen, die op het oogenblik, dat de huur zal ingaan, ten minste een half jaar hun woonplaats in de gemeente Beverwijk hebben. In bijzondere ge vallen zullen B. en W. van deze bepaling ont heffing kunnen verleenen. Architect van den bouw is de heer H. J. W. Meyran, N.I.V.A., te Wijk aan Duin. De aanbesteding zal op 2 October des voor middags te 11 uur ten raadhuize in het open baar geschieden. PRIJSUITREIKING „FLORAJLIA- VEREENIGING". Donderdagavond werden in het veilingsge bouw „Centrum" de prijzen uitgereikt van de in den loop der vorige week gehouden ten toonstelling van potplanten door de Flor alia- vereeniging. De schooljeugd toonde door een groote op komst haar belangstelling in deze plechtigheid niet alleen om de gelukkige winnaars hun prij zen in ontvangst te zien nemen, maar mis schien nog wel meer, omdat het bestuur der Floraliavereeniging een filmvertooning in het vooruitzicht had gesteld. De heer Th. Runia wist de woelige schare spoedig tot bedaren te krijgen en kreeg toen gelegenheid nog -eens te herinneren aan de goede prestaties, welke dit jaar met het ver zorgen en opkweeken van de uitgereikte stek ken door de kinderen waren geleverd. Ook de jury was daarover zeer voldaan en de resul taten waren zelfs zoo goed, dat het volgend jaar ook de overjarige planten kunnen inge leverd worden. Voor de beste prestaties in deze af deeling zal het bestuur extra prijzen be schikbaar stellen. Aan Truida Magiër werd als extra prijs voor de mooiste planten der tentoonstelling een mooi armbandhorloge uitgereikt, dat de heer Ir. Felders beschikbaar had gesteld. De scholen 2 en 3 ontvingen vor de inge leverde collecties planten een schoolprijs. Daarna werden de kinderen, die eerste- Uyeede- en derde, prijzen hadden gewonnen, in liet bezit gesteld van hun cadéaux. Als gewoon lijk hadden de damesbestuursleden zich be ijverd, om voor de kinderen practische ge schenken aan te koopen. Menigeen zag zich bijv. in het bezit gesteld van een mooi lees- De nieuwe Douglas-machine van de K. L. M. heeft Woensdag met de volledige bemanning een proefvlucht gemaakt boven Rotterdam. 'boek. Ook de kinderen, die een eervolle ver melding hadden behaald, ontvingen nog een' klein prijsje. Een en ander verhoogde natuur lijk de geanimeerde stemming en het was een gesnater van belang. De jongste inzendster was Jannie Houtzager en deze vier-jarige kleuter kreeg een mooien ketting als belooning voor haar vroege liefde voor bloem en plant. Tot slot van den prijsuitreiking vertoonde de heer Nauta drie films, waarvan de kinderen bijzonder genoten. Het behoeft nauwelijks ge zegd te worden, dat de klucht, met Buster Keaton in hoogst eigen persoon daverende lachsalvo's ontketende. Zeer voldaan over wat de Floravereeniging hun had bereid, trokken de kinderen huis waarts, vast besloten om ook het volgend jaar wéér een plant van „Floralia" op te kweeken. ZAANLANDIA—BEVERWIJK. De voelbalvereeniging „Beverwijk" opent a.s. Zondag qe competitie met een uitwed strijd tegen „Zaanlandia" te Zaandam. Als gewoonlijk zal ook in dit seizoen de Suppor tersvereniging „Rood-Wit" het vervoer der talrijke Beverwijk-supporters organiseeren. Zoo staat voor Zondag een autobustocht naar Zaandam op het programma. Deelnemers aan dezen tocht moeten zich vóór Zaterdagavond acht uur bij de bekende adressen aanmelden. De bussen vertrekken de namiddags te 1 uur vanaf het clublokaal „Vessies" aan den Alk- maarschen weg. EEN PROPAGANDA SCHAAKAVOND. De schaakclub „Weellink" alhier zal op Woensdag 26 September a.s. in de Lunch room „Suisse" aan de Breestraat des avonds te 8 uur een propaganda-schaakavond hou den. De heer J. Zoontjes, de bekende Bever wij ksche hoofdklasse speler, heeft zich bereid verklaard, om op dien avond een simultaan- séance te geven. Alle schaakliefhebbers uit Beverwijk en omgeving zijn dien avond wel kom; zij kunnen aan de seance deel nemen. KAMPIOENSCHAPPEN VAN NOORD-HOLLAND. Zaterdagavond zullen te Amsterdam de krachtsportwedstrijden om de kampioen schappen van Noord-Holland worden voort gezet. Van de plaatselijke Krachtsportver- eeniging D.O.K. nemen daaraan deel in ge wichtheffen J. Bakker (2e afd. licht gew.) J. Rooymans (le afd. veder gew.); C. G. Tabak (licht gew.); S. Beentjes (midden-B gew.)C. Vessies en A. J. Burger (zwaar ge wicht). Zondag worden de worstelwedstrijden voort gezet. Daaraan wordt deelgenomen door de D.O.K. leden J. van Heek (midden-A gewicht), A. G. van Soest (midden B-gewicht), B. Bootsman en P. Kluft (midden C-gewicht). DE VERZORGING DER MELAATSCHEN. Over dit onderwerp zal zuster N. de Borst uit Suriname op Vrijdag 28 Sept. in het ver gaderlokaal op het C. H. Moensplein een cau serie houden in een openbare vergadering, georganiseerd door de plaatselijke afdeeling van den Ned. Chr. Vrouwenbond. LEDENVERGADERING VAN HET WITTE KRUIS. De afdeeling Beverwijk en Omstreken houdt op Maandag 24 September des avonds te half negen in het Kennemer Hotel een ledenver gadering. In deze bijeenkomst zal mededeeling worden gedaan van de resultaten der feestweek, waar van de baten ten deele bestemd waren voor het bouwfonds van het Witte Kruis voor de stichting van een nieuw volksbadhuis. Vervol gens zal een bestuursverkiezing plaats vinden wegens periodiek aftreden van mej. A. C. A. Sepp en de heeren J. Deegenaar, Van Eek en Timmer. Aangezien de heer A. Visser voor zijn functie van secretaris heeft bedankt, zal in deze functie moeten worden voorzien. Verder komt in be handeling de beschrijvingsbrief voor de alge meene vergadering van de Provinciale vereeni ging. Ook zal een afgevaardigde naar deze vergadering worden benoemd. Tenslotte worden de begrootingen voor 1935 van de verschillende onderafdeelingen behan deld en wordt een commissie benoemd, be last met het nazien der rekeningen voor het boekjaar 1934. HEEMSKERK AANGEREDEN. Een zoontje van C. Rijs werd spelenderwijs door een vrachtauto in de Van Coenenhoven- straat aangereden. De jongen kreeg een been en hoofdwonde en werd bij den heer Th Win ter 'binnen gebracht. Dr. Ypma was spoedig ter plaatse die den jongen meenam naar zijn woning en hem na behandeld, te hebben naar zijn ouders ge bracht. De auto die aan de Groot uit Castri- cum behoorde, reed door. De politie heeft de zaak in handen. UITSTAPJE. De jongens van de 7e klas der R.-K. Jon gensschool alhier hebben een uitstapje ge maakt naar Artis in Amsterdam waarna een rondvaart gehouden werd. DISTRIBUTIE. In de week van 21 tot 28 September zijn dei winkeliers P. de Boer en M. de Rüyter aan gewezen tot den verkoop van onvertnengdé margarine. AANRIJDING. Donderdagmiddag werd het 10-jarig zoontje van den heer C. R. op het Rendorpplein aan gereden door een vrachtauto, die met grint was beladen. Het knaapje werd aan 't hoofd en aan de beenen gewond maar kon, na door Dr. IJpma te zijn verbonden, weer naar het ouderlijk huis worden vervoerd. R.-K. VOETBAL. Programma voor Zondag a.s.: A.D.O. 2V.V.A. 2 A.D.O. 3Zeevogels 2 S.V.A. 3A.D.O. 4 G.V.O.A.D.O. a D.S.V. bA.D.O. b „A.D.O." Het programma voor 23 September voor dé competitie luidt als volgt: A.D.O. 2V.V.A. 2 2.30 uur (Amsterdam). A.D.O. 3—Zeevogels 2 12.30 uur G.V.O. Juni.—A.D.O. a 2.30 uur W.S.V. b—A.D.O. b 2 uur ARROND. RECHTBANK. Diefstal met inklimming te Santpoort. De diefstal met inklimming, welke daarna in behandeling kwam, was van minder «matigen aard. Hier waren het drie jeugdige bewoners van Santpoort, die op roof waren uitgetrok ken. Van oordeel, dat in de woning van den heer T. misschien wel wat te halen was, had den zij op een tijdstip, dat de bewoners afwe zig waren, een raam opengeschoven. Een der jongens was naar binnen geklommen, terwijl de anderen buiten de wacht hadden gehou den. De inklimmer verscheen later weer bij zijn kameraden met een bedrag van f 20 dat hij in de woning had weggenomen. De jongens bekenden en beloofden beter schap. De officier van justitie wees er op, dat de jongens niet zoo heel best bekend staan, maar dat de reclasseeringsvereemiging hoopt, dat een voorwaardelijke straf gunstig zal wer ken, waarom hij tegen ieder 6 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk eischte. Uitspraak over 14 dagen. Diefstal van een rijwiel. Een hoofdagent van politie te IJmuiden zag in een pakhuis je twee fietsen staan en omdat hij wel eens had hooren vertellen, dat daar in dat schuurtje gestolen rijwielen werden ge borgen, wilde hij den gebruiker van het schuurtje- eens vragen wat dat voor fietsen waren. Hij trof den bewoner niet thuis, en bleef daarom in de nabijheid van het schuur tje. Daar verscheen even later een persoon, die behoedzaam om zich heen keek en die, toen hij den politieman zag, gauw de schuur deur dicht gooide. De agent ging toen het schuurtje binnen en zag dat de fiets die eerst in het oog had gestaan, nu achter de deur was gezet, terwijl de man in liet schuurtje de andere fiets aan de hand had. Gevraagd van wien de andere fiets was, beweerde de man, dat die ook van hem was, wat vreemd was, aangezien de man werkloos was. De agent nam de fiets mee en hem bleek bij onderzoek, dat de fiets aan iemand was ontstolen. Nu had-de man zigh voor diefstal te ver antwoorden. Hij. ontkende de fiets gestolen te hebben doch beweerde ze van een onbekende te hebben gekocht voor f7 met de bedoeling ze weer te verkoopen, waartoe hij echter geen pogingen had gedaan. Ook was het niet duide lijk hoe hij, een steuntrekker zeven gulden teveel had om een fiets, die hij niet noodig had te koopen. De Officier geloofde niets van den groot-en onbekende en was van oordeel, dat verdachte het rijwiel gestolen had, waarom hij 6 maan den gevangenisstraf eischte. Mr. Tonino achtte het bewijs niet geleverd en pleitte vrijspraak subs, een lichte straf. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 21 SEPTEMBER Thalia Bioscoop: „Mijn hart roept naar jou" met Jan Kiepura. 8 uur. Bioscoop de Pont: „Warum hast du mich wachgeküsst" en „Dienst is dienst". 8 uur. ZATERDAG 22 SEPTEMBER Thalia Bioscoop: „Mijn hart roept naar jou" 8 uur. Bioscoop de Pont: „D'arum hast du mich wachgeküsst" en „Dienst is dienst". 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: VRIJDAG 21 SEPTEMBER Luxor Sound Theater: Gekooide Jeugd. Door loopende voorstelling van 7 uur af. Palace: Ik ben Suzanne. Op het tooneel de vier Messems 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Bleeke Bet, Op het tooneel: Het Haarlemsch Salon Orkest o 1 v. J. J. Stoffer. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 22 SEPTEMBER avondSsCOOPVOOrStemngen 'S middags en dea HOLLAND—AMERIKA LIJN. Binnendijk, Rotterdam naar Philadelphia 19 te Norfolk. Dinteldi.jk, Rotterdam naar Vancouver 18 van Cristobal. Boschdijk, N.-Orleans naar Londen en- Rot terdam. 19 (1.35 n.m.) 400 mijl W.Z.W. van Land's End. Burgerdijk, Port Churchill naar Antwerpen en Rotterdam, pass. 19 (8.30 v.m.) Start Point. HALCYON .LIJN. Maasburg', 20 van Vlaardingen n. Pto. Fer- rajo. Stad Zwolle 19 van Castro Urddales naar Ro tte rdam—Vlaardingen Stad Dordrecht, Bagnoli n. Bilbao p. 18 Gi braltar. Stad Haarlem 19 van Vlaardingen te Bag noli. Vredenburg 20 van Vlaardingen naar Lulea. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfomten (thuisreis) 20 te Rotterdam, vertrekt 20 (n.m.) naar Hamburg. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom 19 van Hamburg naar Am sterdam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasberkerk (thuisreis) 18 van Singapore. Zuiderkerk 20 van Antwerpen te Hamburg. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (thuisreis) 20 van Antwerpen via Hamburg. JAVA—NEW-YORK LIJN Tali'sse, Java naar New-York 19 te Bosten. Djambi 17 Sept. van Norfolk naar Batavia. JAVACHINAJAPAN LIJN. Tjisaroea 18 van Soerabaja te Hongkong. Tjinegara 18 van Hongkong naar Manilla. Tjibesar 18 Sept. van Padang naar Oost- haven KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Bacchus 19 Sept. van Setubal te Cadix. Calypso 19 Sept. van Alexandrië n. Jaffa. Ceres 19 Sept. van Salonika te Izmir. Hermes, Bourgas n. Amsterdam pass. 18 Gibraltar. Mars 19 Sept. van Catania te Venetië. Merope, 19 Sept. van Carthagena naar Ali cante. Odysseus 19 Sept. van Musel te Oporto. Orestes, 19 Sept. van Stamboul te Kiuktfk. Telamon, 20 Sept. van Izmir te Amsterdam. Venus, 19 Sept. van Banes te Bordeaux. Vulcanus 19 Sept. van Napels te Catania. Oberon 18 van Puerto Barrios in. N.-York. Colombia 20 van Amsterdam te Hamburg. Agamemnon, Vlaardingen n. Nemoiirs pass. 20 Gibraltar. Fauna, Rott. naar Qran pass. 20 Gibraltar Juno, 19 van Venetië te Huelva. Hebe, 20 van Hamburg te Amsterdam. Titus 20 van Amsterdam naar San Juan (P R.) Aurora 20 van Amsterdam naar Haanburg. Berenice, 20 van Amsterdam naar Rotter dam. Saturnus 20 van Amsterdam naar Malta. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Flandria (uitreis) 20 van Lissabon. Montferland, Hamburg naar Amsterdam 20 te Bremen, Zaanland (thuisreis) 20 te Amsterdam. Amsteiland 20 van Amsterdam n. Curacao. Maasland (thuisreis) 19 Sept. van Santos. Kennemerland (uitreis) 19 (11.18 v.m,) 45 mijl Oost van Niton. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (uitreis) 18 Sept. van Singapore Dempo (uitreis) 20 Sept. te Marseille. ROTTERDAM—ZUTD-AMERIKA LIJN. Alwaki 20 Sept, van Hamburg te Rotterdam SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Bengalen 19 Sept. van Vancouver te Ran goon. Kota Inten, Calcutta naar Vancouver 18 te Cebu- Silverwillow 17 van Tacoma naar Calcutta Silverbelle 19 van San Franc, te Manilla. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Roebiah (uitreis) 20 te Antwerpen. Mapia (thuisreis) 18 Sept. van Padang. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Atreus, Rotterdam n. Japan 19 te Shanghai. Philoctetes, Japan naar Rotterdam 19 te Dairen. Benledi, 20 Sept. van Ota.ru te Rotterdam. Clytoneus, Batavia naar Amsterdam 20 van Port Said. Laertes, Amsterdam naar Java pas's. 20 Gi braltar. City of Norwich, Hankow naar Rotterdam 20 van Penanig. AANGEKOMEN 19 September: De Hoop m.s. Noordzee Poelau Lout m.s. Batavia Boskoop s.s. Chili Broughty s.s. Kirkcaldy Larenberg s.s. Archangel Asbarte s.s. Bremen Nieuwendam m.s. Caen Arendskerk s.s. Japan 20 September: Telamon s.s. Midd. Zee Gateshead s.s. New Castle Rijnstroom s.s. Leith Sonja Maersk s,s. Onega, VERTROKKEN 19 September: Pinnau s.s. Gent Poelau Roebiah m.s. Batavia Naumburg s.s. Hamburg Cape Verde s.s. Durban Colombia m.s. Hamburg Theseus s.s. Kopenhagen Rheim s.s. Hamburg De Russische bergingsrlienst. De speciale bergingsdienst van schepen in Rusland is op het oogenblik met verschillende objecten bezig. Zoo tracht men o.m. in de Finsche golf het in 1917 gezonken Fransche stoomschip Amoud be bergen en 111 de Witte Zee het in het vorig winterseizoen gezonken Russisch stoomschip Yamal. In de Zwarte Zee ls een andere expeditie bij het bergen van het Russisch stoomschip Altai, dat in den burger oorlog tot zinken werd gebracht, en van het Britsche stoomschip Freiderlke, dat in 1918 bij Novorossisk verongelukte. In 1920 zonk de Russische ijsbreker Caspi in de Caspische Zee, ook daarmede is men bezig, in het Verre Oosten tracht men het in 1920 Deze dienst is niet beperkt bot Europa want door de Japanners tot zinken gebrachte stoomschip Moskva en den ijsbreker Langr in den mend van de Amur boven water te brengen. Ten slotte probeert men de berging van twee in 1918 in de haven van Archangel gezonken drijvende kranen en een paar in de golf van Onega gezonken vaartuigen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6