GEBIT/35 HET TANDHEELKUNDIG VOETBAL 16 RIJKSSTRAATWEG 16 DAMRUBRIEK De wedstrijden voor Zondag. De verwachting, die wij in ons vorige over zicht uitspraken, n.l. dat onze eerste-klassers wel op eeriige van de vier te behalen punten ■beslag zouden leggen, is uitgekomen. Zelfs eischten zij de grootste helft voor zich op! Achteraf bekeken, had het zelfs niet zoo vreemd geweest, wanneer alle vier de punten in IJmuiden waren terechtgekomen, want ten slotte was het gelijke spel van Stormvogels toch nog een tegenvaller. Opvallend waren de cijfers, waarmee V. S. V. haar eersten competitie-wedstrijd tegen Over maas won..Zal de ,.8" bij allen, die voor rood wit gevoelen, de noodige voldoening schen ken, de „5" wijst er op, dat het met de ver dediging nog niet in den haak is. Wanneer dit reeds bij een tegenpartij als Overmaas blijkt, dan zullen sterker voorhoedes er nog mee? van weten te profiteeren. De kans bestaat echter ,dat de verdediging der rcodwitten ster ker is dan het cijfer 5 zou doen vermoeden, immers het is best mogelijk, dat Van der Griendt c s. bij den 82 voorsprong wat non chalant zijn gaan spelen met als gevolg nog drie tegenpunten. Laten we hopen, dat deze veronderstelling waar is, want morgen, als Ajax op bezoek komt, is een sterke verdediging tot het beha len van een overwinning een gebiedende eiseh. Hoewel het seizoen nog jong is, kan men er zeker van zijn, dat beide partijen den wed strijd serieus zullen opvatten. Dat Ajax niet „zoo maar" gewonnen heeft, staat voor ons vast. Er zal ongetwijfeld op het V. S. V.-ler- rein een spannende strijd te zien zijn, waar van de uitslag zich moeilijk voorspellen laat. Het gelijke spel van Stormvogels tegen Her- mes-D. V. S. was, zooals gezegd, een tegenval ler. Wel waren de verwachtingen ten opzichte van de voorhoede niet hoog gespannen, maar feitelijk zijn de prestaties van het aanvals- quintet er nog beneden gebleven. Opvallend was ook nu weer. dat. de blauw-witte aanval lers over het geheel zoo weinig positie-spel laten zien, zoodat ze maar zelden eens een vrije schietkans krijgen. En ook het tempo laat zoo niet alles, dan toch veel te wenschen over. Voor de. Stormvogels is het te hopen, dat ze zoo spoedig mogelijk over een beteren aan val kunnen beschikken, want anders voorzien we, dat ze. dit seizoen slechts een bescheiden rol zullen spelen. Zondag wordt Tol in de voor hoede geprobeerd. Dan wondt aan een oude tegenstandster een "bezoek gebracht, n.l. Z. P. C. Ook de Zaankan- ters zijn niet meer de geduchte pleeg van weleer. Reeds het vorige seizoen bleek dat af doende en: de vorige week tegen D. F. C. werd dit nog weer eens onderstreept. Tenslotte echter achten we Z: F. C. ook weer niet zoo zwak, dat een Stormvogels-overwin ning bij vqorbaat vast staat. Veel meer denken We aan een gelijk spel. Kinheini: zette het seizoen lang niet kwaad 3n, door op; A. F. C. een kleine overwinning te behalen. We 'zeiden reeds, dat A. F. C. niet onderschat mocht worden en de uitslag heeft ons in :t gjglijk gesteld. Zondag brengen de Kinheimers een bezoek aan Alcmatia Vietrix. Zouden deze Alkmaar- ders wat Éi den zin hebben? De stevige 'over winning, welke zij de vorige week op O. S. V. behaalden zou zulks bijna doen vermoeden! Voor Kinliëim is deze sprekende overwinning een voordeel, want zij weet nu, waar ze aan toe is. We'rekenen minstens op een gelijk spel, KinheimefsJ De start van de Kennemers is ons niet be paald meegevallen. Tegen Zand voort hadden wij een gunstiger resultaat verwacht. En dan te bedenken, dat. ze zelfs nog niet 2—0 heb ben achter gestaan! Morgen komt Celeritas op bezoek. Lettende op de stevige overwin ning welke, deze club Zondag j.l. op Alpliia behaalde (|71) zouden we moeten aannemen, dat Kennemers liet morgen verre van gemak kelijk zal krijgen. Opgepast, Kennemers! Bsverwijk komt morgen voor het eerst in het veld tegen Zaanlandia. We meenen veilig te kunnen aannemen, dat beide punten mee naar de aardbeienstad gaan. Stormvogels 2 zette het seizoen op buiben- gewoon slechte wijze in door met 50 van Z. F. C. 2 te verliezen. We wisten, dat Z. F. C. over een flinke ploeg beschikte, maar hadden in de Stormvogels-defensie meer vertrouwen gehad. Tegen R. C. H. 2 geven we Spruyt c.s. wel een betere kans, al mag niet vergeten worden, dat de Racing Zondag jjl. niet 2—1 van E. D. O. 2 won. We houden het op een gelijk spel. 'V. S. V. 2 was ook nog niet heelemaal op dreef; zij boekte slechts een benauwde 10 zege op V. V. A. 2. Dit zijn nog geen cijfers, die op een kampioenschap wijzen! We vreezen, dac mor gen tegen K. F. C. 2, wanneer dit team ten minste niet al te veel invallers aan het eerste behoeft af te staan, een of twee punten ver speeld worden. De reserves der Kennemers begonnen met een nederlaag het seizoen. We verwachten morgen tegen O. S. V. 2 een rehabilitatie. te pakken. Nu de Bloemendaalsche verdedi ging een verzwakking heeft ondergaan door het niet beschikbaar meer zijn van Donk. al is Schönthaler een verdienstelijke plaats vervanger, zal het succes van den jeugdigen, enthousiasten aanval moeten komen. Zou Bloemendaal van H. D. M. 2 winnen, aan komt in de volgende ronde vermoede lijk Deventer den weg versperren. Bloemendaal 2 heeft dadelijk tegen H.O.C. geloot en zal het dus wel niet verder kunnen brengen. In de onderste helft zijn o.a. Amsterdam en Hilversum geloot, welke elftallen elkaar waarschijnlijk in de halve finale zullen ont moeten. In de bovenste helft hebben H. O. C. en H. D. M. de beste kansen voor de halve eindstrijd, i; De wedstrijden beginnen te half elf op de Stadionvelden te Amsterdam en zijn te ca. vijf uur geëindigd. BILJARTEN. KAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND 4e KLASSE GROOT-BILJART. Door het bestuur van den Ned. Biljartbond is bovengenoemd kampioenschap uitgeschre ven voor spelers van 3 tot 5 moyenne cadre 45 cM. op de match-tafel. De organisatie van dit tournooi. dat op Vrijdag 26. Zaterdag 27 Zondag 28 October e.k. zal gehouden worden. :s opgedragen aan de Biljartclub der Sociëteit Vereeniging alhier. De deelnemers, wier aan tal ieder jaar zeer groot is. zullen voor-wed- trijden splen, waaruit de 8 spelers met het hoogste aantal punten (moyenne plus winst punten)' in den eindstrijd worden geplaatst. KORFBAL. NED. KORFBALBOND. De tweede wedstrijddag brengt de volgende Haarlemsche twaalftallen in het veld: Oosterkwartier gaat naar D.D.V. II en zal zeker trachten, niet met gelijk spel uit Am sterdam terug te komen. Sport Vereent speelt haar eersten strijd tegen de reserves van Haarlem, die het dus niet gemakkelijk zullen hebben. T.H.B., dat verleden week één puntje be haalde, trekt met goeden moed naar Amster dam. om van D.E.D. II toch zeker minsten één puntje mee terug te brengen. Haarlem I ontvangt om kwart over twee haar stadgenoote Animo I. Een plaatselijke ontmoeting kan verrassingen brengen, maar we geven aan de thuisclub de beste kansen. S.S.H. (HOOGOVENS). Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe sportterrein van S.S.H. speelt een com binatie dezer vereeniging tegen een S.V.-com- biriatïe'om vier uur. S.S.H. I speelt tegen Haarlem 3. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN S.V. De volgende nederlaagwedstrijden worden morgen op 't S.V.-terrein gespeeld: S.V. 3 O.G. 2; S.V. 3—Flora 2, S.V. 4—Palvu 2; S.V. 4— Aurora. INSTITUUT HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent thans nog voor een geheel met garantie Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand, f 3. Iedere Tand meerI 1.75 Porcelein of Zilve,-vulling f 3. Goudvulling vanaf. I 9. Goudkroon vanaf 115. 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies f 1.50 Rflondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen van 9-12 en van 1-4 uur Zaterdags van 9-12 unr AVOND SPREEKUUR Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag 7-9 unr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING door Nederfandsch TanH9S*fc en Afrterikaansch l«fllUdllö (Adv. Ingez. Med.) gelen op het centrum. Met het spelen dezer opening is Wit om moeilijkheden te ontgaan, vrijwel verbonden aan één zettenreeks, waar na dan het onzekere en pikante wordt ver kregen. 6. 36—31 15—20 Thans kan Wit rustig op 25 aankomen, daar op 34—30 20—25 dam volgt door: 4136 40x20 33—29 en 27—22. 7. 34—30 10—15 8. 30—25. Zwart is nu opgesloten aan den rechte: vleugel. Door 24—29 kan Zwart loskomen, doch dan speelt Wit z'n strategie met 3934. Er blijft dus niets over dan het spelen met schijf 17 naar 22. 17—22 Wit kan thans vereenvoudigen met 3223, doch deze zet geeft het karakter van den ope ningszet niet weer. 9. 41—36 11—17 Stand na den 9en zet van zwart luidt: Zwart 20 schijven: 14 6—9 1220 22 23 en 24. Wit: 25 26 27 31 32 33 35 37—45 47—50 ZWAR1 onder leiding van B. Dukel. De oplossing van het wedstrijd vraagstuk no. 9 luidt als volgt: Auteur onbekend. Zwart 1 dam op 43 en 6 schijven op 3 7 14 17 21' 22. Wit: f3 15 23 28 29 33 40 en 1 dam op 42. Wit wint door: 15—10 13—9 23—18 en 4218, waarna Zwart verloren is! Van de volgende inzenders mochten wij goede oplossingen noteeren: P. J. v. Buuren p.; G. Buis 9 p.; J. de Vlugt 9 p.; C. Suyk 9 p.; F. Dukel 9 p. J. Vrijhoef 9 p.; X 9 p.; R Binkhorst 9 p.; P. Mulder 9 p.; C. Rike 9 p.; P. v. d. Velde 9 p.; L. Haver 9 p.; C. Broek 9 p.; H. Laros 9 p.; C. Zijp 8 p.: P J Smit 7 p.; G. Haver 7 p.; G. v. Zanten 7 p.; P. de Boer 4 p.: K. de Jong 4 p.; H. Schaap 4 p. allen te IJmuiden; H. de Reus, Santpoort 8 p.; -T. Mul der en P. Gozinnen, Beverwijk 9 p.; A. Hopman 7 p. en G. Numan 6 p., P. de Graaf, Amster dam 5 p.; C. H. Wouters 9 p. en O. B'aëhe 7 p., Antwerpen. CORRESPONDENTIE. X. Brief ontvangen. Geheimhouding verze kerd. H. de R. Santpoort. Echt jammer, dat u gestruikeld bent. Een volgende wedstrijd beter. EEN BELANGWEKKENDE PARTIJ. Onderstaande partij, welke wij Dinsdag j.l. tegen den heer P. Leyte in de onderlinge.! com petitie van D. C. IJ. speelden, is een parr.ij die zeer veel oefenstof voor de theorie bevat en buitengewoon interessant is. Het naspelen en het 'bestudeeren is wel aan te bevelen. Wit: N. N. Zwart: P. Leyte. 1. 31—26 19—23 Met deze opening aanvaardt Wit het onze kere, daar met deze inleiding meestal riskant spel wordtvérkregen. Zwart heeft naast dén ;espeelden zet, goede zetten in 1823 20—25! 2. 36—31 14—19 3. 41—36 10—14 4. 46—41 5—10 5. 31—27 20—24 Het doel dezer opening is, Zwart te omsin- door Col. j. C. Fitzmaurice. Geduchte tegenstanders. Befaamde 99 STORMVOGELS 2—R.C.H. 2. R.C.H. 2 komt als volgt uit: Van Gendt, Kaestner. Van Thiel. Kok. Van Eek, Waalewijn, Van den Berg, Kedde, Ruygrok, Slot, Meyer. ULYSSES I—IJ. F. C. I. IJ. F. C. speelt hedenmiddag 3 uur een vrïendschappelijken wedstrijd tegen Ulysses I. Vergierdeweg Haarlem-Noord met de volgen de opstelling: W. Brallen, -- Gomes, Schaap, Dijkhuizen, Zwanenburg, H. van Strien, Rets, de Boer. Borst, Jochems, Oldenburg. Reserves: Kist de Ruyter, Bresser en Meïj- boom. HOCKEY. DE HOCKEYDAG TE AMSTERDAM. Na de diverse voorronden in verschillende plaatsen op Zondag j.l. komen a.s. Zondag in Amsterdam 16 elftallen de eigenlijke offi- cieele opening vieren. Men weet reeds dat alleen Bloemendaal 1 Bloemendaal 2 zich in de voor-wedstrijden hebben weten te handhaven. De beide Mus- sehen-teams en de beide elftallen van H. B. S. werden uitgeschakeld. Bloemendaal 1 heeft in de eerste ronde te gen H. D. M. 2 geloot, In Den Haag heeft H. D. M. 2 in de eerste ronde reeds Togo weten te wippen. Dat duidt op eenige sterkte zoo- deelnemers. Vrouwen in den strijd. Het is geen overdrijving te beweren, dat de LondenMelbourne-race de bloem der piloten heeft aangetrokken. Een blik op de deel nemerslijst toont, dat 64 van de meest be faamde vliegers er op prijken. Vijftien lan den zijn vertegenwoordigd. Zes dames zijn onder de deelnemers. Menig bekend leider in de industrie-wereld behoort tot hen. die hun steun verleenen. Het meest houden mij de deelnemers bezig. Wie zijn mijn tegenstanders? Wat moet ik van man en machine vreezen? Sir Charles Kingsford Smith is misschien één der meest vooraanstaande persoonlijk heden uit de luchtvaart. Hij is om de wereld gecirkeld, over iederen Oceaan gevlogen en kent de Engeland-Australië-route uit zijn hoofd. Hij heeft durf, is evenwichtig en vast beraden. „Smithy" vliegt met een ..Lockhead Altair", die een intrekbaar landingsgestel heeft en een kruissnelheid van 200 mijl per uur. Veel Engelschen uitten hun teleurstelling, dat zulk een beroemd piloot gebruikt maakt van Amerikaansche toestellen. Maar Kings ford Smith is verstandig. Hij acht de Engel- sche machines niet voldoende ontwikkeld, om hem een kans te geven zijn Amerikaansche concurrenten te verslaan. Dan hebben wij de Mollisons, Jim en Amy. Beiden hebben prijzenswaardige dingen ver richt. Zij zullen een Britsch toestel vliegen. Hun machine zal een van de nieuwe Havil- Jand's zijn, „Cornets", die speciaal door de Haviiland-onderneming voor deze race ge bouwd zijn. Momenteel is het uiterlijk van deze machine nog een geheim. De „Cornet" zal voorzien zijn van verstelbare propellers, geïmporteerd uit Amerika, tenzij het blijken zal, dat deze te zwaar zijn voor de Gypsy-motoren. In dat geval is het moge lijk dat Fransehe verstelbare propellers ge bruikt worden. C. W. A. Scott en Bernard Ruben vliegen eveneens met „Comet". Neville Stack, een van de meest belovende Engelschen, zal een „Air speed "-machine, aangekocht door Sir John Siddeley, vliegen. Stack is een man met het juiste temperament en de juiste ervaring om een dergelijke race te volbrengen. Ik moet bekennen, dat ik hoofdzakelijk be lang stel in de Amerikaansche concurenten. Eén die de meeste aandacht verdient, is Wiley ia* Bloemendaal van meet af aan heeft aan Post. Post verloor zijn eene oog bij het werken in de petroleum velden van Texas, toen hij een jongeman was; dat was voor hem geen beletsel, zijn opzienbarende vlucht om de wereld met Harold Gatti te volbrengen. Hij is een buitengewone kerel, bijna een mensche- lijke robot. Hij vliegt met zijn beroemde ma chine „Winnie Mae", zoo genoemd naar de dochter van den borg voor zijn wereldvlucht. Hij bekent, dat hij de Londen-Melbourne- race wil volbrengen door een vlucht op uiter ste hoogte. Teneinde de physische effecten te weerstaan in de ijle lucht van de stratosfeer, die hij wil bereiken, heeft Post een speciale kleeding ontworpen. Men heeft mij verteld, dat hij daarin veel op een duiker zal ge lijken. Het pak zal opgevuld worden met lucht en oxygeen door een pomp, die in ver binding staat met den motor. Post is een prachtige kerel met een ontzag lijke hoeveelheid durf en een rijke ervaring, een ernstige concurrent voor alle deelnemers. Naast hem zou ik Jimmy Weddell geplaatst hebben, die ongelukkigerwijze gedood werd, toen hij onlangs zijn machine te New York invloog. Dan komen we aan een romantische figuur, die een zeldzaam fijn piloot is: Roscoe Turner. In zijn vrijen tijd is hij leeuwentemmer. Roscoe is houder van de records voor de vluchten over het Amerikaansche vasteland, Oost-West en West-Oost. Beide volbracht hij vorig jaar; zij zijn nog niet verbeterd. Het record staat op 10 uur 4 minuten. Hij behaalde een snelheid van meer dan 250 mijl per uur. In den regels vliegt hij met een welpje als mascotte. Harold Gatti, die een Douglas vliegt heeft misschien de goden van de omstandigheden mét zich, want hij vliegt naar huis. Gaoty werd ais navigator aan het Australian Naval College opgeleid en is thans de eerste naviga tor-ingenieur te Washington. Hij onderwees Mrs. Charles Lindbergh. In 1930 ondernam hij zijn eerste lange afstandvlucht en poogde van uit Japan Amerika te bereiken. Hij was onfor tuinlijk, maar gelukkig kwam hij nog heel huids terug. In het volgend jaar vergezelde hij Wiley Post op de bekende achtdaagsche wereldvlucht. Een ander rond-om-de-wereld-man is Clyde Pangbourne, die de eerste was, die over beide Oceanen vloog. Pangbourne is een oorlogs vlieger, die nadien in zijn onderhoud voorzag als chef-piloot van een reizend luchtcircus. Hij was één van de eerste luchtpolitie-mannen ter I wereld. Zijn bekendste daad is wel de wereldvlucht met Hugh Hemdon ih een Bellanca-monoplaan 'Wfr '^222 WIT Wit heeft thans zetten in 2721, dioch dan volgt 711, Zwart dreigt 2228 gedw. 2126 waarna 1721 26x28 en 23x41 volgt. Op 4741 vclgt 2328 waarna Wit niet meer aan moei lijkheden kan ontkomen. Op 33—28 22x33 39x28 neemt Zwar.t met 711 een fraaie posi tie in, terwijl de randschijf een gunstig com binatie object beteekent. Met 4034 verkrijgt Zwart door 2429 en 2328 belangrijk posi tievoordeel. Er blijft dus niets anders over dan 3329, hetgeen Wit dan ook speelde. 10. 33—29 24x33 11. 38x29 23x34 12. 40x29 Thans ontstaan voor Zwart moeilijkheden met beide vleugels. Het is zeer moeilijk en las tig om in dergelijke posities de juiste voort zetting te kiezen. IQ91 13. 42—38 23x34 14. 39x30 13—19 Zwart wil den uitruil door 19—23 te spelen met 1419 mogelijk maken, waardoor hij aan één vleugel vrij spel krijgt. 15. 38—33 Om het plan met 33—29 te verhinderen. 6—11 16. 47—41 Deze zet die vreemd aandoet, moet Wit be hoeden voor combinatie-mogelijkheden, die Zwart zich heeft geschapen. 813! zwiaik. 1923 had Zwart gloed spel gegeven. 17. 32—28 20—24? Door deze voortzetting krijgt Wit schijf winst, die echter niet behouden kan worden. Met 2—8 te spelen in plaats van 20—24 volgt ook 32—28 doch dat is o.i. juist verloren of altijd volgt, schijf verlies. 26—21 Hoewel Zwart, fout gespeeld heeft buit Wit deze fout niet genoeg uit. Met de noodige con centratie had Wit kunnen berekenen, dat de voorloopige schijfwipst niet te behouden was. Daarom is de tekszet niet sterk en was 43—39 de juiste voortzetting. Het is voor onze oplossers, die dit partij - fragment als waagstuk moeten beschouwen, leerzaam om te onderzoeken of het hier ge schrevene juist is. Met 43—39 te spelen kan Wit dus winst foroeeren. Stand in cijfers luidt: Zwart: 1—4 7 9 11—19 22 24. Wit: 25—28 30 31 33—35 36 37 41 43 44 45 48 49 50. Wit speelt en forceert winst. In onze volgende rubriek verdere analyse. Tot slot dezer rubriek een vraagstuk dat wij ontleenden aan Het Dammersweekblad en onzen lezerskring ter oplossing aanbieden. ZWART Het vertrek zal te Zeist' plaats hebben' op Zaterdagavond 20 October a.s. en wel voor de eerste deelnemexs(sters) in beide af deelingen cm 19 uur, en vervolgens telkens om de mi nuut. De route is in drie gedeelten gesplitst; aan het eind van ieder gedeelte zal de te volgen weg voor het volgende gedeelte bekend worden gemaakt. Ten einde vast te stellen, dat de deelnemers de opgegeven route volgen, zal een aantal geheime routs-contróles plaats hebben. Het eindpunt te Amsterdam op het vliegveld Schiphol moet 12 uur nadat een deel nemer vertrokken is, zijn bereikt. Iedere inschrijver (ster), die den tocht re glementair heeft volbracht zal ter herinnering een speciale herfstochtplaquette der K. N. A. C. ontvangen, terwijl de hem (haar) begelei dende inzittende een souvenir zal worden uit gereikt. De inschrijving sluit 12 October of zooveel eerdere, wanneer het aantal van 150 deelne mers is bereikt. ZEILEN „Rainbow" wint de derde race. Uit Newport (U.S.A.)Donderdag heeft dè derde race voor den Amerika Cup plaats ge had over een afstand van dertig mijl. Ei- stond slechts weinig wind uit Noordoostelijke richting. De kansen voor de „Rainbow", die den beker verdedigt, achtte men gunstig. De jachten lagen bij het passeeren van de start lijn naast elkaar, de „Endeavour" aan de loef zijde. De „Endeavour" verkreeg spoedig eenJ geringen voorsprong, dien zij langzamerhand1 vergrootte, ondanks de pogingen van de „Ram bow" om haar de loef af te steken. Het ver schil, dat een half uur na den start ongeveer negentig Meter bedroeg, was in het volgende uur toegenomen tot bijna negen honderd Meter, hoewel de wind nog wat afnam. Bij het ronden van de boei bedroeg de tijd van de „Endeavour" 2 uur 22 sec.; het verschil in tijd was met de „Rainbow" 6 min. 23 sec. Op dat moment liep de wind terug naar het Zuidoosten. Daarna veranderde de situatie, de „Rainbow" liep langzaam in, om de ..En deavour' vervolgens te passeeren en de leiding, te veroveren, weldra met een halve mijl. De „Rainbow" won in 4 uur 35 min. 34 sec. Santpoort krijgt een nieuwe bewaarschool. WIT Stand in cijfers: Zwart: 2 5 6 13 14 18 19 20 27 28 29 31 32 33 35 42. Wit: 10 11 15 16 17 24 25 30 36 40 43 44 45 46 en 50. Totaal 31 schijven. Wit speelt en wint. Het is een fantasieprobleem van den heer Damase Carrier te Lévis, Canada. Oplossing en correspondentie binnen 9 da gen te zenden aan bureau van dit blad of Willem Barendsstraat 46. IJmuiden. AUTOMOBILISME DE HERFSTTOCHT DER K. N. A. C. De j aarlij ksche herfsttocht der Kon. Ned. Automobiel Club zal ditmaal in den nacht van Zaterdag 20 op Zondag 21 October worden ge houden. In vergelijking met vorig jaar betee kent dit een vervroeging van den datum van eenige weken, welke de Spcrtcommissie der K. N. A. C. noodig heeft geacht ten einde te voorkomen, dat detocht evenals de vorige maal te zeer te lijden zou krijgen van al te ongunstige weersomstandigheden. Aan het ons toegezonden reglement ontlee- nen wij het volgende: De deelneming is uitsluitend open voor le den en candidaatleden der K. N. A. C. met sport- en toerwagens, waarin ten hoogste ze ven zitplaatsen. Het maximum aantal deel nemers bedraagt 150. Er wordt in twee afdeelingen gereden, n.l. een voor hen, die nog nimmer aan een herfst tocht hebben deelgenomen (nieuwelingen- klasse) en een voor die rijders die reeds eerder in een herfsttocht uitkwamen. Voor elke af- deeling wordt een afzonderlijke route vast gesteld. Voortzetting van de stichting van mevrouw Wüste. Nu de vorige week de bouw van de bewaar school te Santpoort in de raad is behandeld en zijn beslag gekregen heeft, willen wij een korte terugblik geven. Indertijd was door mevrouw Wüste een be waarschool gesticht, die, zooals haar bedoeling was, bezocht werd door kinderen van alle ge zindten. Bij het overlijden van de stichtster werd de exploitatie voortgezet door een stichting „Be waar en Naaischool Spaarnberg" in welker be- ;uur personen van verschillende richtingen zitting namen en welker exploitatie mogelijk maakt werd door een ruim legaat van mevr. Wüste, later gesteund door een jaarlij ksche subsidie van de gemeente. Toen nu enkele jaren geleden de gemeente zich genoodzaakt zag, die subsidie in te trek ken en de jaariijksche exploitatie een zoodanig erlies opleverde, dat het kapitaal belangrijk werd ingeteerd, meende het bestuur der stich ting in het belang van Santpoort te hande len door de school te vervangen door een bad huis, dat zich zelf op den duur kon bedruipen, hetgeen is geschied; de school verdween en het badhuis verrees. Het gemis der school deed zich echter ge ducht voelen waarom de afdeeling Santpoort van „Volksonderwijs" de exploitatie van een bewaarschool, op zeer bescheiden schaal, voort zette. Zij slaagde hierin in zooverre dat zij in Mei 1933 een school met een klas in een lokaal van school F kon openen. De aanvraag om plaatsing overtrof steeds het aantal beschikbare plaatsen, waarmee duidelijk de behoefte aan een bewaarschool edemonstreerd werd. Men besloot het nog beschikbare reserve' kapitaal te gebruiken voor een nieuwe school, deze dan aan de gemeente aan te bieden, on der voorwaarde, dat zij op haar beurt de school ter exploitatie gratis in gebruik zou afstaan aan de afdeeling Santpoort van „Volksonder wijs", opdat daardoor de bedoeling van me vrouw Wüste kon blijven voortbestaan. Op voorstel van B. en W. vereenigde zich de raad met bovengeschetsten opzet. De school komt te staan op een terrein naast het badhuis, thans deel uitmakend van het Burgemeester Rijkens park. Men heeft zoo min mogelijk van het houtgewas gekapt, waar door van de Wüstelaan weinig van de school te zien is, doch waardoor ze geheel windvrij rondom in het bosch ligt. De beide leslokalen liggen met het speel lokaal zoogenaamd „op elf uur", d.w.z. zooveel mogelijk op het Zuiden waarbij het speel lokaal onder een hoek van 45 graden op de beide leslokalen staat. Daardoor wordt 'een maximum profijt getrokken van het zonlicht. Haaks op het speellokaal ligt de overdekte speelplaats, open naar het noorden. De plint van het geheele gebouw wordt ge vormd door zoggenaamde „Limburgermoppen", speciaal op maat gebakken ter grootte van 29 x 14 x 10 cM.; daarop worden de muren op getrokken van goudbronzen steenen, kleuter model 4 cM. dik, het geheel symboliseerend, dat het kinderleven behoefte heeft aan een stevige basis, een ondergrond waarop het later voortbouwen kan. Het schuine dak wordt belegd met paarse leien. De geheele bouw is zoodanig opgevat, dat de exploitatie zoomin mogelijk onderhouds kosten vereischt. De hoofdingang die door een luifel is over dekt, geeft toegang tot de circa 14 meter lange gang; aan de rechterzijde daarvan is een ka mertje voor het personeel, tevens spreekkamer aan den linkerkant bevinden zich de beide les lokalen elk 7.50 meter lang bij 6 meter breed, beide voorzien van een ruime erker, hetgeen aan elke klasse iets gezelligs geeft. De vloeren ook die van het speellokaal, zijn „mapple vloeren" uiterst hard Amerikaanseh ahorn hout, dat geen splinters of naden heeft. Tot deurhoogte worden de wanden betimmerd en de plafonds worden niet gestucadoord, doch voorzien van „Donna conna platen, platen van geperste houtvezels. Het speellokaal, dat een lengte heeft van 9.75 meter, krijgt in tegen stelling tot de leslokalen die 3.50 meter hoog zijn, een hoogte van 4.20 meter en daarom een kap van eiken triplex. Hier worden de wanden tot een hoogte van 1.40 meter voorzien van een lambriseering en bespoten met „fortholite"- verf (emaille verf in diverse kleuren). Alle vensterbanken worden voorzien van gegla. zuurde vensterbanktegels van 4 cM. dikte. De gang met toiletten krijgt een tegelvloer, en de wanden worden bezet met tegels. De meubileering der leslokalen zal bestaan uit stoeltjes en tafeltjes, volgens speciaal ont werp gemaakt van Slavonisch beukenhout. De verwarming zal geschieden door gasradia- toren. Het metselwerk is nu reeds tot aan het dak gevorderd. Men hoopt in den loop van November dfi school te kunnen opleveren.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 10