HET NIEUWE AVONDBLAD BERICHT DE NIEUWE VISCHHAL TE OSTENDE. Visscherij-Snufjes 19e JAARGANG No. 273 ZATERDAG 22 SEPT. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per manwri 40 cents plus 2*4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 et., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers lijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd ©n ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: i tOOO— bij algeheele invaliditeit; 600— bü overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.,bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-„ marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Affaire-Prince. Sinds den moord op den Parijschen rechter Prince, wiens lijk op den spoorweg bij Dij on gevonden werd, zijn er zooveel andere schok kende gebeurtenissen in de wereld voorgeval len dat men buiten Frankrijk deze zaak al weer vrijwel vergeten is. De heele Stavisky- historie, waarvan de moord op Prince blijk baar een gevolg was omdat hij een geheim dossier bezat, dat hij nog aan den procureur- generaal nescouvé moest overleggen is op den achtergrond geraakt in de internationale publieke belangstelling. Wat is er sindsdien al niet gebeurd: De Hitler-raid op 30 Juni, de moord op Dollfuss in Juli, de huidige Ameri- kaansche enquête in de internationale wapen industrieik noem maar enkele van de geweldigste sensaties. De publieke belangstel ling dringt veel minder dan vroeger tot een besef van het wezen dezer dingen door. Een gevaarlijke zaak: men raakt afgestompt en behoudt alleen een algemeenen indruk, dat de mensehenmaatschappij totaal uit haar voegen is geslagen. Al geeft dan de enquête te Washington de hoop, dat men althans zal pogen te voorkomen dat de waanzin van 1914-1918, die al deze ellende heeft nage- sleept, herhaald wordt. In honderdvoud her haald wordt.... .Frankrijk zalf is de affaire-Prince niet ver- geiten, omdiait er een politieke zaak van is ge maakt, waarbij men klaarblijkelijk eenerzijds tracht, ihaar onder tafel te duwen en an dier- zij'ds zich uitslooft, haar levend te houden. Intusschen heeft 'de Süreté, hoeveel roem zij ook in andere onderzoeken verworven moge hebben, in deze zaak treurig gefaald. Er is nimmer een spoor van Prince's moordenaar of moordenaars gevonden. Zelfs is nooit dui delijk komen vast te staan of men met een igeval van moord of met een van zelfmoord, te doen had. En hu is het uitvoerige'rapport van den commissaris van politie Guiïlaume gepu bliceerd, waaruit blijkt dat meneer Prince heeleimaal niet zoo'n nette man was ais men. van a-echts steeds beweerd had, dat hij er zeer louche vriendinnen op na hield en dat hij vrijwel 'door zijn duiten heen was. Met het fraaie gevolg dat de nechtsche bladen het rapport-Guillau'me vrijwel negeeren en de linksche het in extensó openbaar maken, ter wijl zoowei links als rechts kwaad zijn op den- minister van Justitie, Henry Chéron. Er wordt zelfs verwacht dat zijn val aanstaande is, het geen een eerste bres zou beteefcenen in het katoinet-Doiumergue, gezegd „van de nationale eenheid", dewelke eenheid er -niet sterker op schijnt te worden en van den aanvang af Bieb. meer in de populariteit van den persoon Doumergue dan in een werkelijk streven tot samenwerking heeft geconcentreerd. Uit een en ander blijkt wel dat men in Frankrijk nog lang niet uit de ellende, door de historie-Stavisky ontstaan, verlost is. De twintig millioen gulden, door dezen oplichter ten nadeele van een aantal kleine spaarders verdonkeremaand, zijn een onbeteekenend détail geworden in een affaire, die de rust en hét vertrouwen in den lande grondig heeft geschokt. Of de pogingen van politici, om er ten voordeele van hun richting munt uit te slaan, succes zullen opleveren, blijft daarbij twijfelachtig'. Men durft blijkbaar nog steeds geen Kamerontbinding en nieuwe verkie zingen aan. De oude heer Doumergue blijft op zijn post en mag tot zijn verdriet hij is allang moe en snakt naar rust niet naar het vriendelijk Tournefeuille terug. Maar het is veelbeteekenend, en het zou ont stellend zijn als wij nog in tijd van bezinning en evenwicht leefden, dat een Nederlandsch -journalist in Parijs kalmweg aan zijn blad schrijft: „Het moet Doumergue het grootste hoofdbreken kosten, onder de huidige omstan digheden een nieuwen minister van Justitie te vinden, hetzij dan zichzelf. Doch daarmede zou hij zijn figuur als leider gevaarlijk blootstel len". Dit schrijft de Farijsche correspondent van de Telegraaf, misschien zonder er bij te be denken dat hij bezwaarlijk een erger veroor deeling van den huldigen toestand in Frank rijk zou kunnen geven. En in Europa? Wie zou ei*stel dat er een werkelijkheid van inter nationaal recht bestond thans minister van Justitie van Europa kunnen zijn, zonder zich zelf „gevaarlijk bloot te stellen?" En dan zwijg ik nog van de enquête te Washington, die veel meer betreft dan Europa alleen, die nog door geen enkele andere en quête in eenig ander land is gevolgd of schoon alle naties, zonder uitzondering, daar alle reden toe hebben en waarvan ik u de nauwkeurige lezing met aandrang blijf aanbe velen. R. P. IJMUIDEN „CAVALCADE" IN „HET WAPEN VAN VELSEN". De IJmuider Bestuurdersbond heeft gebruik gemaakt van de gelegenheid welke de film- rondreis biedt, die het N.V.V. in het tijdvak van September 1934 tot April 1935 heeft geor ganiseerd, om ook in onze gemeente het daarvoor bestemde programma te vertoonen. Als hoofdfilm wordt vertoond Cavalcade, „Het epos eener generatie". Cavalcade geeft de geschiedenis weer van het EngeLsche volk of feitelijk van de geheele menschheid, zooa-ls deze zich sinds 1900 heeft ontwikkeld. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt morgen waargenomen door de IJmuider Apo theek, Koningsplein, welke apotheek tevens is aangewezen voor den nachtdienst in de volgende week. Fraaie modern geoutilleerde inrichting. Zooals men weet. is jl. Zaterdag de nieuwe vischmijn van Ostende geopend. Het is met den bouw van deze moderne in richting niet zoo heel vlot gegaan. Wij lezen hierover in Het Visscherijblad, dat reeds in 1906 door het bestuur van de stad Ostende eer- bij zondere commissie werd benoemd met de opdracht het vischmijn-vraagstuk te onder zoeken en een oplossing voor te stellen. Deze commissie', die tal van vïsscherijhavens bezocht, bracht reeds 14 Juli 1917 haar ver slag uit. Voorgesteld werd, aan den Oostkant van de haven een complex van inrichtingen te bouwen. Eerst in 1921 kwam er een minis ter, die bereid was de voor de uitvoering be- noodigde crédieten voor te stellen. Op 26 Juni 1921 gaf minister Anseele zijn goedkeuring aan de plannen en de begrooting en Vrijdag 2 December1921 vond de aanbesteding plaats. Door verschillende technische tegenslagen kwam het werk eerst in 1934 gereed. De vissehershavenwerken bestaan uit een toeleidingskanaal, een inlaatsluis, een tij dok en een vlotdok met helling. Vlotdok met hel ling zijn door de sluis (die herbouwd moet worden) van de buitenhaven, gescheiden. Deze sluis is 85 M. lang en 1-6 M. breed. Het vlotdok, de eigenlijke visschershaven langs de hal, is 125 M. breed en heeft een nor male diepte van 8 M. Plet vlotdok is door een 112 M. breede grondstrook van het tijdok ge scheiden. Op deze grondstrook is de nieuwe vischmijn gebouwd, die 336 M. lang en 66 M. breed is en bestaat uit een verkoophal (zie foto) van 35 M. breed, twee rijen bureelen-ma- gazijnen van resp. 19 en 9 M. breed en van elkaar door een overdekten rijweg van 9 M. breedte gescheiden, een bestuursgebouw en voorts uit twee vischperrons met vierdubbel spoor. De verkoophal is geheel overdekt en bestaat uit drie beuken elk van 10 M. breedte. De middenbeuk en de langs de haven loopende beuk vormen in het bijzonder de eigenlijke markt, waarvoor dus een breedte van 20 M. beschikbaar is. Langs de bureelen-magazijnen is een rijweg van 8 M. aangelegd. Het bestuurs gebouw is 42 x 22 M. en bevat buiten de loka len voor het bestuur van de mijn een portiers woning, een brandweerpost, een verbandlokaal bureelen voor de diensten der posterijen, tele grafie en telefoon, terwijl ook lokalen zijn gereserveerd voor. de banken. De geheele inrichting is zoo gebouwd, dat zoowel vischhal als visschershaven gemakke lijk uitgebreid kunnen worden. Toen wij ons thans drie jaar geleden in Ostende bevonden hebben wij op aandrang van den heer M. G. Velthof, bestuurder van de Stedelijke Vischmijn en thans van de nieuwe visschershaven het nieuwe complex, dat toen reeds zijn voltooiing., naderde, bezichtigd. Het Visscherijblad schrijft met trots: „De visscherij en de vischhandel beschik ken nu over een complex, waarvan men de weerga moeilijk vinden kan". En inderdaad, zoo is het. Ons korte bezoek aan de grootsche inrichting gaf -ons ook de overtuiging, dat er moeilijk iets dergelijks te vinden is. Men heeft ginds in Ostende vele studies gemaakt en zoo doende fouten, die men elders (ook in IJmui den) vond kunnen verbeteren. Bij een verge lijking der verschillende afmetingen zal men zien, dat de hal en de spoorwegruimten veel breeder zijn dan in IJmuiden, Nochtans staat de inrichting te Ostende in een opzicht ver bij die te IJmuiden ten ach ter: de trawlers en andere visschersvaartui- gen moeten, voor zij de loskade bereiken, de sluis passeeren. Dit is een groote handicap, die nog grooter is omdat deze sluis niet deugt. Maar desondanks is er voor het Ostendsche visscherijbedrijf alleszins reden tot vreugde en wij twijfelen er niet aan of de inwijding van de nieuwe inrichting is met de bekende Belgische jolijt gevierd. CHR. MEISJESVEREENIGING AD DEÏ GLORIAM. De Christ. Meisjesvereeniging Ad Deï Glo- riam zal Woensdag 26 September in de Beth- lehemkerk haar 5-jarig bestaan herdenken. Medewerking wordt verleend door mevr. Ram- bonnetSpeet (zang) en den heer J. E. Falk (orgel). Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. BARON VON NEURATH, de Duïtsche minister van binnenlandsche zaken hield op het internationale wegencongres te Berlijn, een rede, waarin hij de kwesties der gelijkgerechtigdheid van bewapening en het Saarvraagstuk besprak. IJmuiden's Mannenkoor. Op concours in de hoogste afdeeling'. Nu het IJ-muiden's Mannenkoor, de laatste jaren onder Henk Arisz' directie zooveel succes oogstte, heeft het bestuur besloten, op het a.s. concours in de hoogste afdeeling Mannen- kóren uit te komen. A.s. Zondag gaan de zangers naar Dordrecht waar de Gemengde Zangvereeniging „Apollo" directeur D. W. van Leeuwen, ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan een groot nationaal concours heeft uitgeschreven. De jury bestaat uit de heeren Hubert Cuypers, Alphons Vranken, Jan Nieland allen te Am sterdam; D. W. van Leeuwen en Ed. Erdel- mann te Dordrecht en Henri van Nieuwenho- ven te Breda. IJmuiden's Mannenkoor zingt als verplicht werk Vlaamsche Kermis van Jan Nieland, als vrij nummer Brands-Buys' De Ruïne. In dezelfde afdeeling hebben de IJmuidena- ren nog als concurrenten naast zich: G.E.W.A. uit Amsterdam onder L. C. Keereweer, Zaan- landsch Mannenkoor onder Sicking en Dor- drechtsch Mannenkoor onder Henk van den Berg. Onze beste wenschen vergezellen de IJmui- denaren en hun directeur Henk J. Arisz. HET JUBILEUM VAN D. C. IJ. Dezer dagen kwam wederom het bekende damescomité bijeen, waartoe tot nu toe reeds twintig dames toetraden. In principe werd be sloten tot het organiseeren van een bazar en tot de oprichting van een tooneelclub, waar voor reeds eenige bekende plaatselijke krach ten zich hebben opgegeven. De voorzitster, mevrouw Ligthart, Keizer Wilhelm,straat 2 en mevrouw de Jong, Kanaal straat 8, zijn gaarne bereid, de noodige in lichtingen omtrent de plannen van het dames comité te verstrekken. IJMUIDER REDDINGSBRIGADE. u bestuur der IJmuider Reddingsbrigade neeit besloten in het a.s. seizoen wederom een cursus in eerste hulp bij ongelukken te orga niseeren. 14,DeT?ursus' die Z3& worden geleid door Dr. J. Mac Damel, begint op 9 October a.s. en worclt gehouden m School H. aan den Wijk aan Zeeerweg. Daar het noodzakelijk is, schrijft het be stuur, dat de werkende leden een opleiding tot E.H.B.O.-er volgen, worden zij opgeroepen 'den cursus te volgen. De leden, die reeds in het bezit van het diploma van het Oranje- kruis zijn, doen er goed aan, ook dit jaar wederom present te zijn om de verkregen ken nis te vernieuwen en uit te breiden. Zij, die den nieuwen cursus wenschen te volgen, kunnen zich opgeven bij A. P. Bakker Cronjestraat 7, of M. W. Hellemons, Da Cos talaan 6, Driehuis. Aanmelding vóór het begin van den cursus is noodzakelijk. Tot den cursus worden alleen werkende leden der brigade toegelaten. stuwende kracht voor de verbetering van de volkshuisvesting. Ook internationaal was hij erkend en geëerd. Na den wereldoorlog kwam de leiding van de internationale samenwer king in handen van de Federation for Housing and Townplanning te Londen in welks be stuur mr. Hudig vertegenwoordigd was. Om streeks 1928 vormde zich bij een groot deel der leden op het vasteland het -denkbeeld, dat de Federation de belangen niet doelmatig diende. Mr. Hudig had in de Federation veel goede vrienden, maar ook hij behoorde tot hen die van meening waren, dit een reorga nisatie in het belang der volkshuisvesting noodig was en daarom schaarde hij zich onder de oprichters van de nieuwe organisatie, het Verbond für Wohnungwesen te Frank furt a.M. Verder memoreerde spreker zijn 30-jarige samenwerking met den overledene. De heer A. W. Michels herdacht met groote dankbaarheid hetgeen de overledene heeft gedaan. Met groote energie was hij overal waar hij geroepen werd om het algemeen belang te dienen, werkzaam. Hij was uit diepe overtuiging een strijder voor orde in het maatschappelijk leven. Zeer bijzonder mag de provincie Noord-Holland, die zooveel van zijn kennis geprofiteerd heeft hem dankbaar zijn. Nadat de kist was neergelaten, dankte een zoon van den overledene de aanwezigen, voor hun belangstelling. BLOEMPJESDAG WITTE KRUIS. Behoudens goedkeuring van B. en W. zal Woensdag 17 October in deze gemeente een bloempjesdag worden gehouden ten bate van de zuigelingenbescherming van Het Witte Kruis. NAT. CHRIST. GEHEELONTH. VEREENI- GING. De winterpropaganida va orde Nat. C-hr. Ge heelonthouders Vereeniging zal -dit jaar wor den ingezet met een filmavond in het gebouw voor Christelijke Belangen op Woensdag 10 October. Door den agent der vereeniging, den heer Van Veen uit Utrecht zal worden ver toond de propagandistische film „Herwonnen Levensgeluk'. VELSEN CREMATIE MR. D. HUDIG. Onder zeer groote belangstelling vond Vrij dag-middag in het crematorium op Westerveld de crematie plaats van wijlen nyr. D. Hudig in leven secretaris-directeur van het Neder landsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, oud-voorzitter der Gezondheids commissie voor Velsen en oprichter van de W o-ninghou wvereeniging Velsen, voorheen woonachtig te Santpoort. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.a. op professor van Poelje, directeur-gene raal van Onderwijs aan het departement, jhr. ir. C. J. A. Reigersman, hoofdingenieur directeur en Ir. C. Thomese, hoofdingenieur- van den Provincialen Waterstaat te Haarlem, H. P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem en voorzitter van den Stedebouwkundigen Raad, mr. ir. v. d. Ban, secretaris van de vas te commissie voor uitbreidingsplannen in Noord-Holland, jhr. ir. M. J. I. de Jonge van Ellemeet,- voorzitter van het Nederlandsch In stituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, W. van Boven, inspecteur van de Woningwet in Zuid-Holland, Ir. J. P. Bakker Schut, di recteur Stadsontwikkeling en Volkshuisves ting, den I-Iaag, M. Vrijenhoek, oud-wethouder van Volkshuisvesting, den Haag, Dr. F. M. Wi- baut en S. R. de Miranda, oud-wethouder, Amsterdam, A. W. Michels, lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, Mr. dr. G. van den Bergh, voorzitter van den Nationalen Woningraad, prof. W. A. Bonger, ir. G. Tij ken, namens de A.N.W.B., mejuffrouw Kooi- stra, medewerkster vanden overledene, mr. Gerrits, wethouder van Haarlem, den heer J. C. Dunnebier, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, W. Landeweert, oud-wet houder van Velsen en de heeren L. M. Cam- man en W. P. Mets, namens de Woningbouw- vereeniging „Velsen". Het eerst werd het woord gevoerd door eenige familieleden uit Rotterdam, die den overledene dankte voor de vriendschap, die zij van hem hebben mogen ondervinden. Jhr. de Jonge van Ellemeet, sprekend na mens het Instituut schetste de groote versla genheid, die het overlijden in het Instituut had gesticht. Hij noemde mr. Hudig de stuwkracht van het Instituut en zijn vele ver takkingen. Hij heeft deze positie kunnen in nemen, doordat hij beschikte over een groote kennis en veel wilskracht. Pr. W-ibaut zei, dat mi\ Hudig was een OLXXXVIH. Als u eens in de hal komt en u informeert bij de vischkoopers hoe het deze week was met den aanvoer en den handel, dan zult u ongetwijfeld van allen te hooren krijgen, dat er veel handel, maar geen visch was. Dit laatste moet dan met een korreltje zout ge nuttigd worden: geen visch is overdreven, maar veel te weinig visch is een alleszins juis te beschrijving van den aanvoer. Het was een wanhopige toestand. Ik kwam toevallig op het kantoor van een vischhan- delaar. „Pieterman", zei hij, „nou moet je eens kijken". En wat moest ik kijken? Een handvol brieven, briefkaarten, telegrammen, telefoon notities. Allemaal bestellingen voor Woens dag. Het was Dinsdagavond dat ik bij hem was en hij had juist het briefje met wat er bin nen was. En daar stond weinig op. Wel een behoorlijk aantal booten, maar wat heeft een handelaar aan een boot met 1000 manden haring of 600 manden makreel? Dat is goed voor de rookers en de exporteurs. Maar voor het binnenland moet er schelvisch wezen en lekkere kabeljauw, scholletjes enz. En van deze soorten was er veel te weinig. Want zoo als gezegd, er was veel vraag; eensdeels kwam dit door het frissche weer anderdeels door het feit, dat er deze week drie vastendagen wa ren. Men hoeft de marktprijzen maar eens na te gaan om tot de conclusie te komen, dat de visch voor een behoorlijken handel veel te duur was. Kleinmiddel schelvisch voor 20 a 30 gulden, kabeljauw voor 60 a 70 gulden, scholletjes voor 15 a 20 gulden zijn prijzen, die bij het tegenwoordig alom toegepaste systeem van vaste offertes fnuikend voor den handel zijn. Het is nog altijd het oude liedje. Er is geen systeem, er is geen verband tusschen aanvoer en behoefte. Thans vaart een tiental booten op makreel en haring en de binnenlandsche markt worclt verwaarloosd. De reeders moeten zich veel meer op de hoogte stellen van de behoeften van den handel en moeten veel meer hun best doen om in die behoeften te voorzien. Voor de reeders was het een goede week, want er werden prachtige besommingen ge maakt Ook de loggers en vooral de kotters profiteerden van de hoogconjunctuur. Donder dag waren er twee kotters binnen, die even veel besomden ais de kustbooten die op dien dag aan de markt waren. Waar-bij opgemerkt moet worden, dat de klstbooten dien dag weinig visch hadden. Dat de Julie Streiff voor haar 60 mandjes visch (het is niets als ,ie het in de markt ziet) toch nog f 1060 kon be sommen, bewijst, dat de handel de visch dien dag niet cadeau heeft gekregen. Er kwamen deze week 39 trawlers aan de markt, waarvan een 7-tal met haring of ma kreel. Elf booten besomden meer dan 3000 gulden en maakten over het algemeen korte reizen. Het record voor deze week staat met f 4500 op naam van de nieuwe Rotterdam- sche motortrawler Dirkje R O 53 waarmede deze nieuwe boot een eclatant succes geboekt heeft. 1 Voor goede booten is er nog wel wat te ver dienen. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1