BINNENLAND PUROL De Luchtvaarttentoonstelling in den Haag geopend. De Edele Nederlondsche Huidgenezer Verbroken verloving eischt een doode. Amsterdamsche winkeliers zyn tevreden. Zij willen geen verruiming van den Zondagsverkoop. Slijters maken een uitzondering. Tien jaar tegen jongeman geëischt. Hij schoot zijn meisje dood. Moeilijkheden bij de verloving de oorzaak. 'De enquête, welke te Amsterdam onder de winkeliers over een verruiming van de ver koopgelegenheid op Zondag is gehouden, heeft,, naar de Tel. verneemt, een geheel an der resultaat gehad dan men verwachtte. Hoewel nl. algemeen de overtuiging be stond, dat de winkeliers deze verruiming op Zondagen ten zeerste zouden toejuichen, is uit de enquête het tegenovergestelde geble ken. Er kan, volgens het blad hoegenaamd niet gezegd worden, dat een meerderheid van winkeliers deze verruiming wenscht. Slechts in één bedrijf dat der slijters is een meerderheid verkregen. Het ziet er dan ook naar uit, dat de verrui- mingswet te Amsterdam van geen beteekenis zal zijn. Adres van Antwoord aan geboden. Kamercommissie bij de Koningin. De commissie, belast met het aanbieden van het adres van antwoord der Eerste Kamer op de Troonrede aan H.M. de Koningin, welke commissie bestond uit den vooriztter dier Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steen- wijk en de leden dezer Kamer, prof. dr. Alph. Steger, mr. D. Fock, J. Gelderman, mr. II. Smeenge en J. W. J. baron de Vos van Steen- wijk, heeft Vrijdag ten paleize Huis ten Bosch zich van haar taak gekweten. Een eerewacht, bestaande uit een detache ment Jagers onder commando van een officier bracht bij het terras de gebruikelijke eerbe wijzen. De voorzitter en de leden, de heeren Steger, Gelderman, Smeenge en De Vos van Steen- wijk droegen 't ambtseostuum van Kamerlid, terwijl de heer Fock in het gewaad van gou- verneur-generaal was gekleed. N. S. B. doet mee aan de verkiezingen. Echter alleen voor Provinciale Staten én i 0'. Kamér. Vrijdagavond heeft de N.S.B. in de nieu we tennishal aan de Apollolaan te Amsterdam een openbare vergadering gehouden. Een drietal sprekers voerde het woord, t.w. de heeren Geelkerken en Vlekke voor de pauze en'Ir. Müsser't na de pauze. De laatste spre ker legde een verklaring af van zijn houding ten opzichte van de regeering. De partij zou gaan meedoen aan de verkiezingen, niet aan die van den gemeenteraad maar wel aan die van de Provinciale Staten ep voor de Tweede Kamer. Men gaat meedoen aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten, om dat dit de weg is naar de Eerste Kamer. Spr. hoopt dat men dan zal zien. dat de N.S.B. behoort tot de groote partijen. De bijeenkomst had een rustig verloop. Ook buiten- het gebouw hadden geen ordeversto ringen plaats. De heer Edo J. Bergsma gehuldigd. Voor zijn SO-jarig voorzitter schap van den A. N. W. B. Groote belangstelling uit alle kringen. Gistermiddag is in hotel Paulez te 'sGraven- hage de heer Edo J. Bergsma op enthousiaste wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn 50- jarig voorzitterschap van den A. N. W. B. De voorzitter van het huldigingscomité huldigde in'een enthousiaste toespraak de verdiensten van den jubilaris. Als bewijs van de waardeering van het Ne- derlandsche volk deed spr. een reusachtigen lauwerkrans, tot dusver met een doek bedekt, onthullen. De krans was samengesteld uit duizenden naamkaartjes van de deelnemers aan het huldeblijk, van H.K.H. Prin.ses Juliana af tot aan den eenvoudigen werkman toe. Midden in den krans staat met zilveren let ters: „Hulde aan Edo Bergsma van de leden van den A.N.W.B.". Na de onthulling van den krans volgde een daverend applaus. De heer De Beaufort vervolgde zijn speech, Edo Bergsma verder huldigende. Een harte lijke ovatie werd den jubilaris na de rede ge bracht. De heer De B'eaufcrt overhandigde den heer Bergsma een belangrijke gift als bijdrage in de bouwsom voor het te stichten A.N.W.B.- museum te Rhenen. Ver-volgens voerden nog verschillende an dere sprekers het woord, dis eveneens be schenken aanboden. In zijn dankwoord verklaarde de heer Bergs ma op ontroerende toon zich gelukkig te ge voelen door de vriendschap, hem op dezen dag betoond. Het deed hem genoegen, dat de ge meente, waaraan hij een groot deel van zijn kracht heeft gegeven, den ouden band wil aan houden. Mede namens zijn familie dankende, verklaarde spr., dat veel van wat hij aan den Bond gegeven heeft, een offer is geweest van wie hem het naast staan, want hij heeft zich er wel eens voor aan het familieleven moeten onttrekken. De heer P. Schïnikel, sprak namens het Bondspersoneel en bood den jubilaris een por tefeuille aan, inhoudende „een reis naar de Italiaansche meren". Aan mevrouw Bergsma vereerde hij bloemen. Na zijn toespraak volg de een driewerf „hoera!" van alle aanwezigen. Ter receptie verschenen honderden belang stellenden, uit alle rangen en standen. In den avond van den 24en Januari schoot een jongeman in een perceel aan de Bonaire- straat, een zijstraat van den Hoofdweg te Am sterdam zijn meisje dood en richtte daarna het wapen op zichzelf. Hij verwondde zich ern stig, doch herstelde en Vrijdag had hij zich voor de rechtbank te verantwoorden. De jongen had ongeveer anderhalf jaar om gang met het 17-jarige meisje gehad. Het drama speelde zich af in de keuken van per ceel 65 Bonairestraat. De dochter des huizes en de 23-jarige H. V. uit Huizen (NE.) waren daar bijeen. De jongemanu had 's middags ten huize van zijn meisje gegeten en oogenschijn- lijk was de verhouding goed. De vorige week echter had het meisje ongenoegen met den jongen gehad en zij had gemeend de verloving te moeten verbreken. Eenige dagen later waren de vriendschapsbanden weer hersteld Aan tafel had de jongeman het meisje ge vraagd of hij haar alleen kon spreken. Beiden gingen toen naar de keuken, waar het meisje op een stoel plaats nam. Plotseling vielen schoten; de moeder van het meisje snelde naar de keuken, waar zij haar dochter bloedend op den grond vond liggen. Zij bleek reeds te zijn overleden. De jongeman was geheel overstuur hij liep de trap af en zeide naar de politie te willen gaan om zichzelf aan te geven. Hij had ook op zichzelf geschoten, doch hij had nog de kracht de trap af te loopen. Vrij ver van de woning verwijderd sprak hij een agent aan die hij vertelde wat voorgevallen was. De agent nam de jongen mee naar het politiebureau in de Borgerstraat, waar bleek dat hij ernstig gewond was. Per ambulance werd hij naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd, waar terstond operatief werd ingegrepen. Na geruimen tijd kon hij genezen uit het ziekenhuis worden ont slagen om in het Huis van Bewaring te wor den ingesloten. Aan verdachte was moord ten laste gelegd. De Officier van Justitie zeide in zijn requisi. toir, dat verd. zijn daad niet met voorbedachte rade heeft gepleegd. De doodslag staat echter vast. Spr. eischte 10 jaar gevangenisstraf. De verdediger drong aan op een psychia trisch onderzoek, waartegen, de Officier zich verzette. Uitsprak 5 October. Rondvlucht boven Nederland. Van de F 36 en de Douglas. I-Ieden zouden de leden van den Raad van Bestuur en den Raad van Commissarissen van de K. L. M. en de K. N. I. L. M. een rond vlucht maken met de Fokker F 36 en de Dou glas DC2. Om tien uur vanmorgen bezichtig den de genoodigden onder leiding van den heer A. H. G. Fokker de F 36 op Schiphol. Om 11.45 startte het vliegtuig naar Twente, waar het om 12.30 aankwam. Het Douglas vliegtuig verliet Schiphol om 10.45 en landde om 11.20 te Eelde, vanwaar het te 12.05 naar Twente vertrok, aankomst 12.30. Samen zouden de beide nieuwste vliegtuigen der K. L. M. om 13.40 naar Eindhoven ver trekken. Via Vlissingen Haamstede en Waal haven, zou men naar Schiphol vliegen. Weduwen en weezen van omgekomen visschers. Nieuwe regeling voor uit kee ring van rente? Kamercommissie wenscht zulks. De commissie voor de verzoekschriften, in wier handen werden gesteld, drie adressen, nl. van M. Loos-Woudenberg, van A. M. v. d. Ploeg-Koning en van B. Visser-Höffler, allen wonende te Zandvoort, wier echtgenooten, die de kustvisscherij' beoefenden, in de uitoefe ning van hun bedrijf om het leven zijn geko men. in welke adressen wordt verzocht, te be vorderen, dat aan adressanten, hetzij door toepassing van een der ongevallenwetten, het zij op andere wijze, weduwen- en weezenrente wordt .toegekend, deelt aan de Kamer mede, dat zij van oordeel is, dat de uitkomst van de door belangebhbenden gedane,pogingen cm in het genot, van weduwen- en weezenrente te worden gesteld zeer onbevredigend is. Niet al leen voor de betrokken 'personen, maar ook gezien uit een oogpunt van algemeen belang Het is, aldus de commissie, in hooge mate teleurstellend, te moeten ervaren, dat een be langrijke groep werknemers, die krachtens heel him maatschappelijke positie met zuivere loonarbeiders op één lijn moeten worden ge steld, buiten de werkingsfeer der Ongevallen wetten worden gesloten, omdat zij hun loon niet direct in den vorm van geld, maar in een deel van de opbrengst der gevangen viseh ontvangen. De commissie is van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat om de na de in hoogste instantie bevestigde beslissing ont stane leemte te laten voortduren. Een nadere wettelijke omschrijving, waardoor vast zal ko men te staan dat personen als de onderha vige, die als loon een bepaald deel der ver kregen opbrengst ontvangen, verzekerings- plichtig behooren te zijn, acht zij op korten termijn noodig. Voorts is zij van meening, dat indien de mogelijkheid daartoe bestaat alsnog aan adressanten, die door een samen loop van omstandigheden maar buiten den w'l van den wetgever buiten de werkingsfeer van de Ongevallenwet 1921 zijn gesteld, het ge- we rus cht is, dat alsnog aan adressanten de helpende hand worde geboden. Derhalve stélt de commissie voor, den minister uit te noodi- gen, te overwegen of het mogelijk is, dat ~ls- nog aan adressanten, overeenkomstig de voor de nagelaten betrekkingen van de in 1929 om gekomen bemanning van. de R. O. 42 getroffen regeling, via het Nationaal' Zeemansfonds een uitkeéring wordt verstrekt. DE HEER DUYS EEN KWART EEUW KAMERLID. Gisteren heeft mr. J. E. W. Duys zijn 25-ja- rig kamerlidmaatschap gevierd. Op 32-jarigen leeftijd kwam hij in de Kamer, waar hij vooral op den voorgrond trad door zijn werk op het gebied van de sociale verzekering. In 1926 be haalde de heer Duys, die door de wijzigingen in het Academisch Instituut in 1923 in staat was gesteld rechten te gaan studeeren, den meestertitel. I PRIJZEN VAN50CT AR BIJ APOTH.EN DROGISTENI (Adv. Ingez. Med.) Liefdesdrama te Koog a. d. Zaan. Afgewezen jongeman steekt 23-jarig meisje met een dolkmes. Vrijdagmiddag te omstreeks half zes is op het Sluispad te Koog aan de Zaan, de 23-jarige mej. Drieman uit Amsterdam, in koele bloede doodgestoken door een zekere J. K. eveneens uit Amsterdam. De dader heeft daarna getracht zelfmoord te plegen, doch deze pogingis niét geslaagd. De aanleiding van dit daarna is een liefdes historie. Het slachtoffer is een der staaksters aan de Bonbonfabriek „De Lelie" te Koog aan de Zaan Zij kwam n.l. Vrijdag naar Koog aan de Zaan om haar taak als postster te verrichten. Gis terenmiddag kwam K., zooals reeds te voren verschillende malen was gebeurd, op haar af, met het doel om de tusschen hem en het meisjes verbroken betrekkingen opnieuw aan te knoopen. Na circa een uur met het meisje te hebben gesproken, had hij geen succes en in woede hierover ontstoken, haalde hij een nieuw dolkmes uit zijn zak en stak haar hiermede ter hoogte van haar hart. Het slachtoffer gilde hevig, deed nog eenige "stappen achter waarts en viel toen neer. Omwonenden die op het gegil kwam toesnellen brachten het meisje in een der woningen, waar zij kort daarop is overleden. De dader heeft getracht zich met het mes eveneens van het leven te berooven en bracht zich een steek toe in de zijde, waarna hij be wusteloos neerzeeg. Hij werd naar het politie bureau overgebracht. Hij kwam daar weer bij kennis en het bleek, dat zijn verwonding niet van ernstigen aard was. Vrijdagavond arriveerde het parket uit Haar lem, bestaande uit Mr. Paardekooper Overman Officier, Mr. S. J. Pit, rechter-commissaris en Mr. Sloet, griffier. Het heeft, den dader van half negen tot kwart voor tien in verhoor ge nomen. Hij heeft bekend zijn misdaad met voorbe dachten rade te hebben bedreven. Met het plan daartoe heeft hij eenigen tijd rondge- loopen. Het meisje met wie hij eenige jaren ?er- keering had gehad, had hem korten tijd ge leden de liefde opgezegd, vandaar zijn wraax- neming. De dader zou hedenochtend naar Haarlem worden getransporteerd. De heer J. S. Ruppert ernstig ziek. Toestand zorgwekkend. Naar wij vernemen, is de toestand van den heer Ruppert, penningmeester van het C. N. V. na een operatie, welke Donderdag heeft plaats gehad, zorgwekkend. Prinses Juliana naar Londen? Aan de Daily Telegr. wordt uit 's Graven- hage gemeld, dat Prinses Juliana de volgende maand een langdurig bezoek aan Londen zal brengen. Vooruitgang in de vliegtechniek. Bommen op Nederland...; „En nu is het zoo jammer, dat wij wat achteraan komen en het nut, de ontwikke ling van de vliegmachines nog niet voldoende willen inzien", schreef Jan Feith in 1910 in: Een Week als Vllegmensch. „Wij", Nederland, wat achteraan komen.... Hij zou dit thans niet meer kunnen schrij ven. Wij, Nederlanders, achteraan komen in de vliegwereld? Wij, die de langste luchtlijn ter wereld, van Amsterdam naar Batavia, ex ploiteer en? Die in ruim 4 dagen dien afstand van ongeveer 14000 K.M. afgelegd hebben met de Pelikaan? Wier piloten een wereldver maardheid hebben verworven? Die om de vei ligheid in het luchtverkeer bekend en be roemd zijn? Achteraan komen Zijn prikkel misschien heeft de uitwerking gehad, die hij zich vermoedelijk heeft voor gesteld, althans gewenscht. Wij komen niet meer achteraan! Wij hebben de vlieg machine toegepast om haar practisch nut, zooals Feith het voorspelde, in datzelfde boek. Het vliegtuig zal zich altijd ongebonden weten van omzeede landen, van omlande zeeëngeen rails en geen wegen behoe ven en zoo vrij zijn als de vogel in de lucht". Als de Valk en de Uil en de Snip AmsterdamBatavia. Op de L.U.T.O.,. de Luchtvaarttentoonstel ling op het Malieveld in Den Haag kunt ge die reis meemaken. In een kwartier tijds zijt ge van Schiphol in Indië aangekomen en hebt onderwijl genoten van het buitenge wone schouwspel ,dat een Indiëvlucht biedt, dank zij het fraaie diorama, dat de K.L.M. voor u heeft bereid. Gij zweeft over het Eu- ropeesche berglandschap, over de Middelland- sche Zee en woestijnen, over pyramides en rotskusten, over Indische tempels en bosschen „boerenkool" genoemd door onze onversaagde piloten. En dr. Van der Sleen verlevendigt deze reis door vlot en onderhoudend vertel len. En als ge in Indië zijt aangekomen, dan bewondert ge den fraaien stand san, de I. L. M. en ge waant U werkelijk in ons schoone Insulinde De tentoonstelling is van een bizondere be koring en aantrekkelijkheid' voor iedereen. Technisch-onderlegden zullen hun hart kun nen ophalen aan de, als ik het zoo eens mag noemen: opengewerkte motoren en vliegtui gen. Belangstellende niet-werktuigkundigen vinden in de maquettes van de vliegvelden Schiphol, Waalhaven, Twente en Haamstede wat van hun gading. Op fotografiegebied zijn eenige mooie stands aanwezig. Statistici kun nen zien in hoeveel dagen de post naar In dië werd gebracht toen ze nog per zeilboot om de Kaap vervoerd werd, en hoelang we er thans met het postvliegtuig over doen. En voor dames zijn kleedingstands ingericht Zoekt ge een 3 passagiers-taxi-vliegtuig? Gij kunt het bezichtigen. Zoekt ge monsters van alle Fokkers sinds 1919? Alle typen op schaal 1 op 25 zijn tentoongesteld. Zoekt ge naar de werkzaamheden van de Luchtvaartschool? Welwillende standhouders zullen U inlichten. Wilt ge weten langs welke routen uw brieven over Nederland en Europa verspreid worden? Men zal U toonen de lijnen, waarlangs uw kaart, die gij des avonds post, vervoerd wordt om den volgenden morgen met de eer ste bestelling in de bus van den adressant ge stopt te worden. Gij zult zien de machine, die op alle groote postkantoren van Nederland staan, en die 40.0C7 brieven per uur kan stempelenals ge tenminste uw post zegel in den rechter bovenhoek hebt geplakt. Koolhoventoestellen, Panders en Fokkers demonstreeren het comfort van het tegen woordige luchtverkeer. Een Cierva's autogiro is opgesteld en een groote kaart toont u de zomer- en winterroutes van de vluchten naar Indië. Gij krijgt op deze tentoonstelling een bui tengewoon goed beeld van de groote vlucht, die het luchtverkeer heeft genomen, en van het praktische nut, dat van de vliegmachine getrokken is. Van het nut.... en van de onheilen, die het vliegtuig kan berokkenen. Want een groot ge deelte van de tentoonstelling is gewijd aan oorlogsvliegtuigen. „We zijn er nog niet verder aan toe" schreef Jan Feith in zijn hierboven genoemd werk, „dan dat onze minister van oorlog een Belgi schen vlieger gecomplimenteerd .heeft, alsof, het niet meer was dan een acrobatische ver- tooning, die hij daar voor hem gegeven had...." „En van onzen minister van Marine weten we," vervolgt hij, „dat hij een van zijn zeeof ficieren, die hem toestemming kwam vragen, te mogen leeren vliegen, gemoedelijk toevoeg de: wees toch wijzer! We kunnen onze offi cieren veel te goed gebruiken; om 'ze hun nek te laten breken!" De tijden zijn veranderd. Thans kunnen die officieren gebruikt worden om anderen, mili tairen èn burgers, hun nek te laten breken. Om die te vernietigen, dank zij de geperfec- tionneerde vliegtuigen, die bommen van tien, twintig tot tweehonderd kilo meenemen en ze met een ongelooflijke zekerheid laten val len. De laatste oefeningen, bij Terschelling ge houden, zoo zei mij een vliegofficier, hebben getoond, dat van de bommen, die van een hoogte van 2000 M. neergeworpen waren, niet minder dan95 pet. treffers waren. Afwij king in de diepte 0, afwijking in de breedte hoogstens 7 meter.Weliswaar doet afweer geschut veel afbreuk aan de zekerheid, waar mee de aviateur zijn projectielen naar bene den zendt, en dwingt hem veel hooger dan 2000 M. te vliegen, Maar de cijfers zeggen toch ondanks alles wreed-veel. In de stand van wapening is een. bommenrek tentoongesteld, dat onder aan een vliegma chine gehangen moet worden. Vrijwel vol- ma^te kijkers,- correspondeerende op het bomaïwerpapparaat, toonden, op welke ge makkelijke manier een vlieger zijn last kwijt kan raken. Er hangen drie zeer groote lucht foto's van den Haag, Amsterdam en Utrecht, zonovergooten, met een naarstige bevolking. Daartusschen prijken foto's van een bommen werper met elf groote bommen er onder aan, van een vliegtuig met een mitrailleur er onder, van de uitwerking van een bom van 100 kilo op harde heigrond: een geweldige, diepe en breede kuil. „Ze moeten noodig zoo'n kiek naast die van Amsterdam hangen," zei een toeschouwster en vertolkte daarmee vermoedelijk de gedachten van velen, die dien stand bezochten. En dan te bedenken, dat die bom ook weieens gas bevat zou kunnen hebben De Ironie van het Lot heeft dergelijke foto's naast elkaar gehangen We begeven ons verder, bewonderen de ge riefelijke inrichting van de F 36, waarvan een voorbeeld opgesteld is: zitplaatsen en slaap gelegenheden voor 36 resp. 18 personen, voor de vreedzame luchtlijnen over Europa en naar Indië. En ontmoeten dr. van der Sleen, die ons vertelt, dat zijn films - over -het Europeesche luchtnet, in dezen zomer opgenomen, op de L.U.T.O. de première zullen-beleven. „Misschien vanavond al, en anders Zater dag." Nog lang overal geen hulp posten langs de wegen. De meeste provincies gaven tot nu toe geen vergunning. Zooals bekend hebben de A.N.W.B. en dé K.NA..C. zich indertijd zoowel tot den minis ter van Waterstaat als tot de provinciale besturen gewend met het verzoek bij het ver- leenen van vergunningen voor het opstellen van hulpposten langs de wegen (Algemeens Telefonische en Medische Hulpdienst) in de eerste plaats met de eischen van de verkeers veiligheid te doen rekening houden en voorts zoowel bij de keuze van de plaats als bij de wijze van aanbrengen van reclame zoo veel mogelijk rekening te houden met den eisch, dat zij niet zullen storen in het land schapsbeeld en ten slotte dat door de hulp posten of door de daarbij behoorende aan. duidingsborden het uitzicht op bestaande weg wijzers, plaatsnaamborden, waarschuwings- en richtingsborden niet wordt benomen. Van de meeste provinciale besturen ontvin gen deze verkeersvereenigingen bericht, dat op de bedoelde belangen zal worden gelet. De &fcand van zaken is thans: In Friesland bestaat in beginsel, gelet op het groote belang, dat bij de totstandkoming der hulpposten is betrokken, geen bezwaar tegen vrijstelling van de in de betreffende verorde ning tegen ontsierende reclame opgenomen verbodsbepaling; de aan te brengen reclames zullen te voren aan de goedkeuring van Ge deputeerde Staten moeten worden onderwor pen. In Utrecht is een vergunning tot dusver nog niet verleend. Noord-Holland heeft geen vrijheid kunnen, vinden medewerking te verleenen ten aan zien van de oprichting door de N.V. Algemeene Telefonische en Medische Hulpdienst in Ne derland ontworpen. Zuid-Holland heeft nog geen beslissing ter zake genomen en de behandeling van deze zaak voor onbepaalden tijd uitgesteld. Weer een belangrijke runder afslachting? Dan zou ook het rundvleesch in blik herleven. De regeermg zou overwegen binnenkort over te gaan tot een omvangrijke afslachting van runderen. Dan zou tevens weer worden besloten tot distributie van rundvleesch in blik. Men is van oordeel, dat gebleken is, dat de distributie, welke heeft plaats gehad, geen aanleiding tot klachten heeft gegeven. Distri butie in verschen toestand wordt onuitvoer baar geacht. Twee Nederlandsche smokke laars in arrest. Naar hier overgebracht. Door de Duitsche douane zijn bij hét' gfëns- statïöif 'tvfêë" Nèdèflandséfié auto's, elk beladen met 1000 K.G. tabak, aangehouden. De bestuurders werden gearresteerd en naar Aken overgebracht. Bij deze overbrenging wist een derde persoon, die eveneens in een der auto's gezeten was, over de Nederland sche grens te vluchten. Zuidelijke provincies willen door de wapenen beschermd worden. Oprichting van een Comité van Actie. De actie, welke momenteel in de Zuidelijke provinciën gevoerd wordt tot versterking van onze weermacht, speciaal ook tot verdediging dier provincies bij een nieuwen oorlog, wordt gestaag voortgezet. Binnenkort zal thans naar de Limburger Koerier verneent, een algemeen comité voor Zuid Limburg worden opgericht. De oprichtingsvergadering zal vermoedelijk in de eerste week van November plaats hebben. Economische toestand van Indië. Voedseltoestand in Juli op Java en Madoera gunstig. De verschillende cijfers omtrent in- en uit voer in Ned. Indië over de maand Juli 1934 geven aanleiding tot de volgende opmerkin gen: de uitvoer over die maand is zoowel naar waarde als naar hoeveelheid gestegen ten op zichte van de maand Juni van dit jaar zoowel als van de maand Juli van het vorige jaar. Deze vooruitgang is voornamelijk te danken aan de vermeerdering van den export van aardoliën, thee, tin, tinerts, suikerresidu en bevolkingsrubber. Daartegenover is de uitvoer van ondernemingsrubber, coprah, vezels, cas- save-producten, mais, tabak en suiker ge daald. Rekent men de uitgevoerde hoeveelheden ondernemingsrubber.om tegen de prijzen, welke óver die maanden hebben gegolden dan zou de waarde van den rubberuitvoer over Juli 1934 f 5.900.000 hebben bedragen tegen f 4800.000 in Juli 1933 en f 2.100.000 in Jriü 1932. Voor de bevolkingsrubber zijn deze verschil len nog grooter. Wat den invoer betreft zoo geeft deze, zoo wel naar waarde als naar gewicht een daling te zien ten opzichte van de vorige maand doch een stijging in vergelijking met Juli 1933. Omtrent den voedseltoestand op Java en Madoera over de maand Juli kwamen slechts gunstige berichten binnen. Ook voor de Bui tengewesten geeft de voedseltoestand geen aanleiding tot ongunstige opmerkingen. Wat de werkloosheid over de maand Juli betreft wordt gemeld dat bij de verschillende arbeidsbeurzen in totaal ingeschreven waren 3723 Europeanen, 10.323 Inheemschen en 1106 Chineezen. Deze cijfers waren voor de maand Juni resp. 3788, 10.115 en 1050. Door de verschillende steuncomités op Java werd steun uitgekeerd aan 6167 personen tot een totaal-bedrag van f 77.622,22. Het aantal gesteunde personen over de maand Juni be droeg 6613 tot een totaal-bedrag van f 94.867,32. De uitkeeringen van het N.I.V.A.S.-fonds be droegen,over de maand Augustus 46-P88,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2