HET NIEUWE AVONDBLAD Het hoogovenbedrijf in het afgeloopen boekjaar. BEL 4-4-0-0 '19e JAARGANG No. 274 MAANDAG 24 SEPT. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2 y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummersS cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeen© Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTLEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeUngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. bh»? Van z^n- 2(XK*ra ziJ 14 dagen als zoodanig in de registers Sftiï n op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd dA van gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen ftnnA u:? va-n ongevallen voor de navolgende bedragen: LIIrrJ a?ele ^validiteit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; £50— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de ahonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. Een Zeilwedstrijd. Bij oppervlakkige beschouwing doet het niet ai te prettig aan dat in een tijd als deze de Amerikaan Vanderbilt en de Engelschman Sopwith er enorme bedragen aan uitgeven om hun jachten, de Rainbow en de Endeavour, tegen elkaar te laten zeilen om de ..America Cup Vanderbilt en Sopwith, die béiden mul- timilliomiairs zijn, hebben die jachten spe ciaal laten houwen voor. dezen eenen wed strijd. De Endeavour' schijnt, in Hollandsche guldens gerekend, gaowat drieënhalve ton te hebben gekost, en de Rainbow ongeveer an derhalf maal zooveel. De oorzaak van het ver schil is niet erg duidelijk, want de voor schriften votu* den wedstrijd laten weinig ruimte vqar afwijkingen in den bouw. Maar dat kan tons koud laten. Zeker is. dat beide heer en nog groote extra-bedragen hebben moetjen besteden aan de voorbereidingen voor den, wedstrijd. Vooral de Engelschman heeft dat moeten doen, want als uitdager had hij de verplichting, zijn jacht over zee naar Ame rika te 'laten slepen. Sinds tientallen jaren is Amerika houdster van de „America Oup"; de pogingen van de „thee-koning" Sir Thomas Lipton om den beker met zijn Shamrocks I, II, in enz. terug te winnen zijn steeds mis lukt. Voor hem was de zaak in zooverre moei lijker, dat hij met zijn jacht over den Oceaan moest zeilen en daardoor zware constructies moest toepassen, die de Amerikaan ten bate van de snelheid kon vermijden,. Sopwith heeft volgens de nieuwe bepalingen zijn jacht mo gen laten slepen, hetgeen hem iets meer spe ling schijnt te hebben gegeven. En inderdaad heeft nu eindelijk de Engelsche uitdager een 'kans om t§ winnen. Na drie races leidt hij met 21, Er worden hoogstens zeven races gezeild, zoodat wie er vier wint overwinnaar is. De tennissers, die sore keu. van „best of three" en „best of five" zouden dit „best of- s^ven" noemen. 'Is er nu reden tot zekere verontwaardiging jegens Vanderbilt en Sopwith,. omdat zij in een zoo zwaarbeproefden tijd als deze zulke gewel dige sommen aan een dergelijken luxueusen zeilwedstrijd besteden? Ik geloof het niet. Ik geloof dat dat erg kortzichtig zou zijn. Daar in zullen ten eerste de tallooze menschen in Amerika en Engeland, die aan deze races werk en verdiensten te danken hebben het met mij eens zijn. Maar er zit nog meer in de zaak. Heel Engeland en heel Amerika volgen het verloop van den strijd in de grootste spanning, en de rest van de beschaafde wereld heeft er in elk geval groote belangstelling voor. De geheele wereldpers schrijft er dagelijks over. Het is een van die beminnelijke, onschuldige ficties waarmee de mensch zich nu eenmaal in dit leven pleegt te amuseeren. Zij is alleen wat duurder in haar voorbereiding en organi satie, en in haar materiaal, dan de tallooze internationale voetbal-, hockey-, tennis-, cricket-, athletiek-, roei-, korfbal- en zwem wedstrijden die in wezen eigenlijk precies het zelfde en net even fictief zijn. De „nationale eer", wordt erbij gehaald, of schoon nog nimmer de eer van één enkele natie bezoedeldis door een nederlaag op sportgebied. Dat kenmerkt het fictieve van die dingen nog eens extra-duidelijk. Maar zoo zijn we nu eenmaal: de fictie staat den mensch nader dan de werkelijkheid. Zij is hem lang zoo vreemd niet, en lang niet zoo onbegrijpelijk, en zijn zin voor romantiek wordt prettig gekitteld door de gedachte aan die twee prachtige, kostbare jachten, die daar ver weg op Amerika's kust een scherpen strijd voeren, waarvan het resultaat misschien zal zijn dat de America Cup eindelijk en ten laat ste weer eens van eigenaar verandert. In een tijd als deze hebben we zulke amu sementen meer dan ooit noodig. Zij prijken hier spreek ik als journalist als oasen van opgewekt leven en frissche sportiviteit in de sombere ellende der internationale nieuws-sensaties. Ik wou dat we veel meer van dit soort nieuws hadden. Het is zorgelooze, plezierige lectuur. Ik wou zelfs dat Nederland een jacht bezat van de klasse van de Rainbow of de Endeavour, zoodat wij mr. Sopwith zou den kunnen uitdagen als hij won. Het zou een goed plannetje zijn, en ons allemaal opvroolijken. Als „wij" wonnen zou den we er fijn opgewonden over kunnen zijn. en genieten van de victorie, zooals we straks hopelijk weer genieten zullen als het Neder- landseh Elftal wint, of als Berger het tot een verbetering van het wereldrecord met een tiende seconde mocht brengen Kinderlijk is het wel een beetje. Maar is dat liiet het beste, en vroolijkste, en misschien zelfs het echtste dat wij hebben? Het is ten slotte maai* een geluk dat zulke gebeurtenis sen als de wedstrijd om de America Cup nog kunnen plaatshebben. En een wereld die ze miste zou er zooveel te armer om zijn.. R. P. De storm eischt een slacht offer. Roekelooze Amsterdammer van de Zuiderpier geslagen. Ondangs het waarschuwingsbord op de Zui derpier, waarop wandelaars er op attent wor den gemaakt, dat het ook bij o ogenschijnlijk kalme zee gevaarlijk kan zijn, zich op de pier te begeven, gebeurt het nog maar al te dik wijls, zelfs wanneer de zee verre van kalm is, dat onvoorzichtige bezoekers, aangetrokken door de grootsche aanblik, die een wilde, schuimende branding oplevert, te ver de pier uitloopen. Het zijn meestal menschen die niet bekend zijn met het feit, dat geheel onver wacht een golf de pier kan bespringen, alles met zich meevoerende wat zij op haar weg tegenkomt. Reeds meermalen hebben vreemdelingen, die de waarschuwing in den wind sloegen, hun roekeloosheid met den dood moeten be- koopen. Zondagmiddag is opnieuw een slachtoffer gevallen. Eenige Amsterdammers, waaron der de gebroeders van Hoeven waren, zoo roe keloos, veel te ver te gaan. Zij waren reeds ter plaatse waar de pier zich binnenwaarts ombuigt, dus op een aanzienlijken afstand van het strand. Daar gebeurde het noodlottig ongeluk. Beide broers stonden naast elkaar, toen plotseling een golf over de pier kwam rollen. Een der broers, de 36-jarige J. P. van Hoeven, werd meegesleurd en verdween in de buitenhaven in de diepte. Onmiddellijk werd hulp ingeroepen. De heer Oud, lid van de plaatselijke commissie der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat- sehappij, die toevallig aan de semaphore was, gaf aan schipper Kramer order, met de Neeltje Jacoba naar de plaats te varen waar men wist dat de ongelukkige was verdron ken. Gedurende meer dan een uur heeft de Neeltje Jacoba de plaats afgedregd, echter zonder succes. Zelfs nadat het ongeluk was geschied moest men van de reddingsboot, af nog herhaaldelijk personen die te ver de pier waren uitgewan deld, waarschuwien, terug te gaan. Begrooting Staatsvisschers- havenbedrijf. Regeering rekent nog op achteruitgang. IJMUIDEN HET EERSTE LUSTRUM VAN AD DEI GLORIAM. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal de Christel. Meisjesvereeniging Ac! Dei Gloriam 26 September a.s. in de Bethlehemkerk haar eerste lustrum vieren. Mevr. Rambonnet—Speet en de heer J. E. Falk verleenen hierbij hun medewerking. Mevrouw Rambonnet zal liederen zingen van Dvorak, Wolf, Cath. van Rennes e.a. De leidster mej. F. J. Drenth, spreekt een openingswoord, de heer Fal'k zal behalve de begeleiding der gezangen als solist Handel's Largo ten gehoore brengen. De meisjesver eeniging zal een tweetal liederen zingen. GESLAAGD. Voor het politiediploma is geslaagd de heer Keuter, alhier. Blijkens de memorie van toelichting tot de begrooting van het Staatsvisschershavenbe- drijf te IJmuiden voor 1935 verdient het met het oog op de vooruitzichten van het visscherijbedrijf in het algemeen aanbeveling, bij de beoordeeling van de uitkomsten van het staatsvisschershavenbedrijf voor 1935 eenige voorzichtigheid te betrachten. Werd voor 1933 op een omzet van 10.000.000 gerekend, blijkens het onlangs gepubliceerde verslag van het bedrijf over dat jaar bleef de opbrengst daar ver beneden, waarbij de invloed van de staking in het IJmuider Treilvisscherijbedrijf zich ernstig deed gevoelen. Voor 1934 werd op een omzet van ƒ8.000.000 gerekend; omtrent de uitkomsten van dat jaar valt op het oogenblik nog niets te voorspellen, in ver band waarmede de raming voor 1935 niet hooger dan 7.500.000 ware te stellen, het geen neerkomt op een opbrengst van de retri butie voor den verkoop van visch van 150.000. Het op de exploitatie geraamde tekort bedraagt 199.850, d. i. ruim 36.000 lager dan de raming voor 1934. Het totaal van de lasten der exploitatie wordt geraamd op 656.930, dat van de baten op 457.080. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Door den Kerkeraad der Chr. Gerefor meerde Kerk is als tweetal voor beroep ge steld Ds. S. van der Meulen, Rotterdam-Zuid en Ds. H. Kleisèn, Vlissingen. WAARSCHUWING De Commissaris van politie der gemeente Velsen deelt in het algemeen belang het na volgende mede: De brigadecommandant der Kon. Mare chaussee te Waalwijk maakt bekend, dat Jo hannes Cornells van Gelderen, 44 jaar, wo nende te Tilburg, zich ook noemende Jan Sikkema, als heer gekleed, de landbouwers bezoekt en zich voordoende als scheikundige, dan zegt dat de fruitboomen ziek zijn. Bij voorbeeld door te zeggen dat de betreffende grond te arm is aan ijzeroxyde. Van Gelderen vraagt dan de boomen te mogen behandelen tegen een zeker bedrag per boom. De behan deling bestaat uit het ontblooten van een der trekwortels van den boom waarop dan een zeker vocht door hem wordt gegoten. Voor noemde brigadecommandant geeft ieder in overweging om alvorens zijn fruitboomen door genoemden persoon te laten behandelen, eerst inlichtingen bij hem in te winnen. OEFENTOCHT LEERLINGEN VISSCHERIJ SCHOOL. Een 18^-tal leerlingen van de Visscherij- school maakt de volgende week onder lei ding van den directeur, den heer P. Ver- waijen een oefentocht met de Prins Hendrik- het oefenschip van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. Er zullen verschillende prac- tische oefeningen gehouden worden als uit brengen van ankers, zeilen, enz. De tocht begin a.s. Maandag en zal ver moedelijk 5 dagen duren, Nog een en ander uit het jaarverslag. Voortzetting van het bedrijf afhankelijk van de export mogelijkheid. In ons blad van j.l. Zaterdag hebben wij reeds een beknopt uittreksel, bevattende de voornaamste punten uit het jaarverslag over het boekjaar 1933—1934 van de N.V. Kon. Nederl. Hoogovens en Staalfabrieken opgeno men. Hieronder volgen nog eenige nadere bij zonderheden. Bedrijf (technisch en algemeen). De beide hoogovens 1 en 3 bleven het ge- heele jaar onafgebroken in bedrijf De totale ruwijzerproductie gedurende het verslagjaar bedroeg 258.137 ton of gemiddeld per etmaal 707 ton. De cokesproductie bedroeg 268.808 ton. Van de Centrale van het P.E.N, werden 73.613.000 KWh betrokken. De eigen turbines die alleen nog dienst doen als reserve voor de Provinciale Centrale leverden bovendien 656.000 KWh. Het blijkt, dat er bij den tegen- woordigen omvang der productie in de zomer maanden. vooral 's nachts nog hoogovengas verloren gaat, omdat de Provinciale Centrale voor het gasoverschot geen voldoende emplooi heeft. Aan de gemeenten werden de volgende hoe veelheden cokesovengas geleverd: Velsen Beverwijk Krommenie Wormerveer 1933/1934 5.791.159 M3. 3.003.583 M3. 1.757.900 M3. 1.916.820 M3. 1932/1933 5.910.570 M3. 2 865.307 M3. 1.730.100 M3. 1.978.600 M3. Totaal 12.469.462 M3. 12.484.577 M3. De productie van bijproducten destillatie bedroeg: benzolproducten teer ammoniumsulfaat 1933/1934 2539 ton 9301 ton 3466 ton 1932/1933 2240 ton 8648 ton 3323 ton De bedrijfsinstallaties werkten bevredigend. De onderhoudsrekening kon evenwel niet op het zeer lage peil worden gehouden van het vorige boekjaar. In den loop van het boekjaar ondergingen de loonen en salarissen ten.tweeden- male een al- gemeene verlaging. Melding wordt gemaakt van de werkzaam heden van de firma Pelt en Hooijkaas te Rot terdam en van de firma M. J. Feenstra te Capella a. d. IJsel/IJmuiden. Eerstgenoemde houdt zich bezig met den afzet van het slak- kenzand voor verschillende doeleinden, samen hangende met den wegenbouw en heeft verder de afgraving van den slakkenberg ter hand genomen, waaruit zij een materiaal verkrijgt, dat bij den wegenbouw steeds ruimere toepas sing vindt. Laatstgenoemde firma fabriceert op het terrein drijf steen met behulp van spe ciaal daartoe door het bedrijf toebereid slak- kenmateriaal en bevordert verder de toepas sing van het slakkenzand als isolatiemiddel. Het toenemend gebruik van de slakken voor verschillende doeleinden leidt tot een belang rijke vermindering van het jaarlijksch over schot aan slakken. Bedrijf Commercieel) De toeneming van de productie van ijzer en staal in de wereld, waarvan reeds in het vorig jaarverslag melding werd gemaakt, zette zich voort, zooals de volgende cijfers doet zien: ruwij zerproductie le halfj. 1933 le halfj. 1934 Ver. St. v. N. Amerika 4.512.059 (100) 9.955.086 (221) Engeland 1.930.197 (100) 2.945.587 (153) Duitschland 2.381.142 (100) 3.895,686 (164) Frankrijk 3.087.000 (100) 3.065.000 99) België/Luxemburg 2.442.054 (100) 2.374.939 97) Dit productieherstel komt vrijwel geheel voor rekening van de opleving van de binnenland- sche markten der betrokken landen. De we reldmarkt voor ijzer- en staalproducten is zeer weinig verruimd, vandaar dan ook, dat aan het herstel, naar de meening der directie, nog geen groote beteekenis mag worden toe gekend. Het herstel heeft zich voorloopig al leen geopenbaard in die landen, wier binnen- landsche markten vrijwel geheel zijn afgeslo ten tegen concurrentie van buiten en die de consumptie in het eigen land hebben aange wakkerd. Intusschen heeft de productievermeerdering in Engeland en Duitschland een grootere vraag naar ertsen veroorzaakt-, tengevolge waarvan de prijzen van deze grondstof zijn opgeloopen. Waar de prijzen voor ruwijzer, in tegenstelling- met die voor stalen walsproducten, niet ge stegen zijn, komt deze prijsstijging het bedrijf zeer ongelegen, De Internationale Rohstahlgemeinschaft d.i. het kartel voor halffabrikaten en walsproduc ten, heeft in liet afgeloopen jaar blijk gegeven van kracht en is er in geslaagd, een aanzien lijke prijsstijging voor de voornaamste wals producten door te voeren, Voor ruwijzer zijn prijsafspraken van eenige beteekenis, naar het schijnt, onbereikbaar; stafijzer maakt thans een prijs, welke ruim tweemaal zoo hoog is als die van ruw ijzer, een verhouding welke sinds lange jaren niet bestaan heeft. De voorzetting van ons bedrijf aldus het verslag is, zoolang wij niet tot verdere ver werking van ons ruw ijzer overgaan, geheel afhankelijk van de mogelijkheid, om ruw ijzer te exporteeren. Zulks geschiedt, zooals van zelf spreekt, tegen de zeer lage prijzen van de wereldmarkt, welke ook in ons land gel den. Wij slaagden er in onzen afzet in het afgeloopen jaar te handhaven en onze voor raden verder te verminderen. Niettemin moe ten wij ook thans weer waarschuwen dat onze positie als exporteerend bedrijf steeds meer in gevaar komt doordat de wereldhandel in ruw ijzer steeds verder ineen schrompelt. De mo gelijkheid van den afzet van ruwijzer naar andere landen wordt elk jaar geringer dientengevolge wordt het steeds meer onzeker of wij ons aandeel daarin wel in vollen om vang zullen kunnen behouden, In Januari 1934 ging Frankrijk over tot con- tingenteering van den invoer van ruwijzer. Na langdurige onderhandelingen verkreeg Ne derland een contingent van 100% van den in voer van 1932; niettemin beteekent deze con- tingenteering voor ons een aanzienlijke ach teruitgang, daar onze uitvoer naar Frankrijk in 1933 belangrijk was toegenomen. De afzet in het eigen land vertoonde met 39.426 ton gelukkig een toeneming vergeleken met dien van het vorige jaar, toen hij slechts 25.803 ton bedroeg, welke toeneming gedeelte lijk voor rekening van het gestegen verbruik van de met ons gelieerde Nederlandsche Staal fabrieken v/'h De Muinck Keizer komt. Er werd m ons land nog 9.288 ton ruwijzer uit het bui tenland ingevoerd. Wat de markt voor bijproducten betreft, valt weinig belangrijks te vermelden. De opbrengst- prijzen van benzol, teer en ammoniumsulfaat ondergingen, vergeleken met het vorig jaar. slechts geringe wijziging. In den laatsten tijd is de benzolmarkt zeer zwak geworden. Dit product wordt hoofdzakelijk naar Duitschland geëxporteerd, doch de export lijdt sterk ten gevolge van de maatregelen, welke door Duitschland genomen worden om den invoer te beperken. A A NTH RAC! Er ft ——■■li _1 DOMAfJlALE EN ANDERE IVl ■■■■■■■■■■■lm EricMonstraat (SluUplein), Zeeweg 263, Meeresteinpl, Beverwijk. (Adv. Ingez. Med.) VELSEN Van Gelder's Sportvereeniging DE MERAPI WERKT WEER. Na een vrij lange rustpoos is de Merapi weel* gaan werken. De dessa's in de omgeving zijn reeds ontruimd, De viering van het eerste lustrum. Den 21 Augustus 1929 werd door leden van het personeel van de papierfabriek een voet balclub opgericht, die men den naam gaf van Van Gelders Sportvereeniging. De sportvereeniging mocht zich verheugen in de grootst mogelijke medewerking der di rectie, welke medewerking zich duidelijk de monstreerde door de totstandkoming van een keurig sportterrein. Vooral aan Ir. M. van der Lee komt een woord van lof toe voor de vele opofferingen, die hij zich getroost heeft voor de inrichting van het sportterrein en de om wikkeling der leden. Eerst tegen het einde van September van het oprichtingsjaar liet V. G. S. zich inschrij ven voor de Zaansche Zaterdagmiddag-compe titie en met veel succes, want reeds tweemaal achtereen werd V.G.S. kampioen dezer com petitie, waardoor zij in bezit kwam van clen hiervoor uitgeloofden beker. Verder wisten de papiermakers in 1933 en 1934 beslag te leg den op den N.L.T.-beker door met goede cij fers hun tegenstanders te verslaan en in Mei 1934 behaalde V.G.S. het zilveren Laurens Kosterbeeld als prijs van het voetbaltournooi van Jöhéz. Het bestuur heeft gemeend, het" eerste lus trum, dat de jonge vereeniging zooveel lau weren bracht, op feestelijke wijze te herden ken. Zaterdag 29 September speelt V.G.S. 111 het sportpark een jubileumwedstrijd tegen Johez. Des avonds vindt voor de deelnemende vereenigingen, donateurs en genoodigden in Concordia een feestavond plaats. Hieraan wer ken mede mej. T. Out en de heer J. van Tonge ren, humorist-conferencier, beiden uit Haar lem en de Haarlemsche Stemmingsband. Zooals vanzelf spreekt is er bal na. HUISHOUDONDERWIJS IN DE GEMEENTE VELSEN. Men .schrijft ons: Dezer dagen is de jaarvergadering van de commissie van het Huislioudonderwijs in de gemeente Velsen gehouden. Uit het jaarver slag bleek de groote voldoening, dat de Dag huishoudschool een groot succes is geweest: de cursus 1933—1934 begon met een in twee parallelklassen gesplitste eerste klasse; de nieuwe eerste klasse én een tweede klasse. De financieele basis bestaat uit lesgelden en par ticuliere giften. Uitbreiding van het aantal lesuren en van het aantal vakken is dringend gewenscht. Nu de behoefte aan dit onderwijs overtuigend gebleken is besloot de commis sie te trachten Rijks- en gemeentesubsidie te verkrijgen. Daar Beverwijk een volledige Dag huishoudschool en Haarlem drie volledige huishoudscholen uit openbare kassen finan cieren mogen, wordt het feit, dat IJmuiclen van alle steun van het Rijk verstoken blijft, als een onrecht gevoeld. De meer welgesteden kunnen hun meisjes naar Beverwijk of I-Iaarlem laten gaan; de mindergegoeden, de werkloozen kunnen deze extra reiskosten onmogelijk dragen. De avondcursussen in IJmuiden, IJmuiden- Oost en Santpoort werden druk bezocht. In normale tijden kan dit onderwijs zichzelf vrijwel bedruipen. Maar nu is het voor vele dochters en vrouwen van werkloozen een be zwaar het volledige of zelfs gedeeltelijke les geld op te brengen: vandaar een nadeelig saldo op deze cursussen. Terecht geeft de ge meente Velsen kostelooze cursussen aan jeug- meisjes en vrouwen uit die gezinnen geen kosteloos huishoudonderwijs ontvangen? Zij het zeer noode moest de Commissie be sluiten het aantal niet betalende cursisten te beperken tenzij er flinke of vele giften voor dit onderwijs binnen komen. De commissie is van oordeel, dat de meisjes na het doorloopen van de lagere eéhool min stens een tweejarige cursus van huishoude lijke vorming dringend noodig hebben. Hier door zullen de meisjes die geschikt zijn voor dezen arbeid er eerder toe komen, huishoude lijk werk als beroep te kiezen en door deze voorbereiding zullen ze meer kans van slagen hebben. Wat de ouderen aan huishoudonder wijs tekort gekomen zijn, kunnen zij in half jaarlijksche avondcursussen in naaien, knip pen en koken inhalen, waarvoor de inschrij vingen in ve'rschillende deelen der gemeente a.s. Maandagavond gehouden zullen worden. Vele giften, ook van buiten de gemeente Vel sen hebben dit onderwijs mogelijk gemaakt, alleen door nóg meer giften zal het dit jaar uitgebreid kunnen worden! Het postgiro- nummer der penningmeesteres is, mevrouw A. F. Klimp—Blad te IJmuiden No. 214339. Een goed verstaander HULPPREDIKER. Tot hulpprediker bij de Ned, Herv. gemeente alhier is benoemd de heer H. van Vliet, candidaat tot den H. Dienst te Rotter dam.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1