BERICHT Herfst. ZEILEN HOCKEY AUTOMOBILISME GOLF. DE MAN, DIE DE TROEVEN HAD. BEVERWIJK WINKELIERSCOMBINATIE „PLAN WEST". De Winkelierscombinatie ,:Plan West" heeft besloten om ook dit jaar weer een reclame campagne te organiseeren ter gelegenheid van bet St. Nicolaasfeest. Uit het verslag van de in Augustus gehouden boottocht bleek, dat met deze reclame een be drag van f 1000 gemoeid was geweest. Voor de herziening van het reglement is een commissie benoemd, waarin zitting hebben ge nomen de heeren Overbeek, Portegies en Pais. SCHOUW IN DEN WIJKERBROEK. De groote najaarsschouw in den polder „De Wijkerbroek" zal op Donderdag 4 October a.s. worden gehouden. De herschouw geschiedt veertien dagen daarna. R.K. HANDELS-, KANTOOR- EN WINKEL BEDIENDEN. De afdeeling Beverwijk en Omstreken van den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden houdt Dinsdagavond een ledenvergadering in het K.S.A.-gebouw in de Peperstraat. KINDERUITZENDING NAAR ZEE. Na de succesvolle uitzending van kinderen naar zee in den jongsten zomer is dezer da gen alhier opgericht de Christelijke Vereeni- ging „Vacantiebezigheden voor Schoolkinde ren." In het bestuur hebben zitting genomen de heeren G. Visser, voorzitter, H. H. Kraan, se cretaris, C. Th. Fossen, penningmeester J. Baas, alg. adjunct en A. v. Velthoven. Op Maandag 1 October, des avonds te 8 uur zal in het Vereenigingsgebouw aan de Verl. Groenelaan een vergadering worden gehou den. In deze bijeenkomst zullen de resultaten van de werkzaamheden in den afgeloopen zo mer worden medegedeeld. Vervolgens zullen de plannen voor den zomer van 1935 worden besproken. JONG-HERVORMDEN. Op Donderdag 27 September a.s. houdt de vereeniging van Jong Hervormden een propa- gandavergadering in het Ned. Herv. Vereeni gingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. Ds. C. M. Krijger, houdt dien avond een bijbelbe spreking LEZING VOOR HET INSTITUUT. Ds. J. D. van Calcar, Doopsgezind preui- fcant alhier zal op Donderdag 4 October voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een lezing houden over „De Oppenheims" van Louis Feuchtwanger. Mevr. Suyck-Schik, sopraan alhier verleent aan dezen avond haar medewerking. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad houdt op Donderdag 27 September des avonds te half acht een open bare vergadering. De agenda vermeldt onderstaande punten van behandeling. 1. Benoeming van: a. een lid van het be stuur der instelling Maatschappelijk Hulpbe toon b. vier leden der commissie van bijstand in het beheer der llchtbedrijven. c. Idem in het beheer der openbare wer ken. d. idem in net beheer der financiën. e. idem in het beheer van het Openbaar Slachthuis. 2. Vaststelling tweede suppletoir kohier be lasting dienst 1934. 3. Voorstel tot wijziging van het reg emert voor de instelling Maatschappelijk Hulpbe toon. 4. Voorstel tot het afleggen der ve .-klaring bedoeld in art. 5 van de wet tot wijziging der winkelsluitingswet (Verruiming van den Zon dagsverkoop) 5. Voorloopige vaststelling gemeenterekening dienst 1933. 6. Voorstel tot verlaging der huren van de gemeentewoningen aan den Wijkermeerweg. 7. Mededeelingen en ingekomen stukken. 8. Belastingreclames. TERAARDEBESTELLING N. P. J. ROMMEL. Zaterdagmiddag werd op de begraafplaats „Westervelr" te Driehuis het stoffelijk over schot ter aarde besteld van wijlen den heer N. P. J. Rommel, oud-ontvanger dezer ge meente, die op bijna 73-jarigen leeftijd Woensdag j.l. plotseling is overleden. Van het gemeentebestuuh waren aanwezig de heeren J. F. Brian, wethouder en loco-burgemeester en A. A. Post, die den gemeente-secretaris verving. Namens de Spaarnebank waarvan de heer Rommel bijna vijftig jaren bestuurslid was werd de baar gevolgd door de heeren Mr. A. Moens, voorzitter, J. P. Negt, secretaris, F. H, Wijnveldt, administrateur Ir. J. C. v. Hattum en C. A. Zwager, commissarissen. Ook vele persoonlijke vrienden, waaronder wij ook dr. H. F. G. Lijnkamp, oud-geneesheer van Be verwijk, opmerkten, volgden den heer Rom mel op zijn laatsten gang. Een zeer groot aantal bloemstukken waren de stille getuigen van de algemeene achting en waardeering, welke de de heer Rommel zich had weten te verwerven. Aan de groeve werd het woord gevoerd door een neef van den overledene, kapitein Burg- öorfer, die een afscheidswaard sprak na-1 mens de familie. Namens het bestuur van de Spaarnebank herinnerde Mr. A. Moens met groote waar deering aan den zoo plichtsgetrouwen en accu raten penningmeester, die gedurende een lange reeks van jaren werkzaam is geweest voor de instelling en aan wien het te danken is. dat zij tot hoogen bloei en soliditeit is gekomen. Op 24 December a.s. zou het juist vijftig paren geleden zijn, dat de heer Rommel als bestuurslid werd geïnstalleerd. In verband met dit a.s. jubileum had het bestuur aan Laurent Bleeker opdracht gegeven het portret van den a.s. jubilaris te schilderen. Noch tans hoopt het bestuur, dat het portret toch afgemaakt zal kunnen worden, waarna het een plaats zal krijgen in het kantoor der instelling. Nadat mr. Moens nog een persoonlijk af scheidswoord had gesproken, daarbij memo- reerend de vriendschap, welke spr. en vooral diens overleden vader van den heer Rommel had mogen ondervinden, dankte kapitein Burgdorfer namens de familie voor de deelne ming en belangstelling in deze droevige dagen en bij de teraardebestelling ondervonden. De gaslevering aan Heemskerk Een arbitrale uitspraak. In het tusschen de gemeenten Beverwijk en Heemskeark gerezen geschil nopens de uitcoering van de bestaande overeenkomst inzake gas levering is dezer dagen een arbi traal vonnis gewezen. Deze uitspraak komt echter slechts hierop neer, dat door Bever wijk vóór 20 September 1934 aan de andere partij rekening en verantwoording zal worden gedaan betreffenre de bedrijfsresultaten van haar gasbedrijf over de jaren 1929 en 1930. Voorts is Beverwijk gehouden om de kosten van de arbitrage en van de tegenpartij te dragen. WIJK AAN ZEE EN DUIN ONVERMENGDE MARGARINE De verkoop van onvermengde margarine is voor de eerstvolgende drie weken opgedragen aan de Weda van Heilsbergen, Boeweg alhier. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. AGENDA TE HAARLEM Heden: MAANDAG 24 SEPTEMBER Luxor Sound Theater: Gekooide Jeugd. Door loopende voorstelling van 7 uur af. Palace: Ik ben Suzanne. Op het tooneel de vier Messems 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Bleeke' Bet, Op het tooneel: Het Haarlemsch Salon Orkest o. 1. v. J. J. Stoffer. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 25 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. De herfst is in het land, De zomer is gedaan, Wij komen binnenkort Weer in de kou te staan; De kachel is welhaast Een half jaar genegeerd Maar strakjes wordt zij weer Als zwarte vriend vereerd. De winterjas moest weg In een gesloten kast, Wij zoeken haar weer op En zien, of ze nog past. De schoorsteenveger zweeft Verheugd van dak tot dak, De gieter van het lood Schept vreugde in zijn vak. Het groene bladerdak Wordt prachtig geel en bruin, Tot het in schoonheid sterft En neervalt uit den kruin. De herfst is in het land, De zomer is weer uit, De lente is nog ver, Met haar steeds nieuw geluid. Wat doen wij in de kou? Wij mopperen maar wat, Maar ik wou dankbaar zijn, We hebben 't mooi gehad. Om de America-Cup. Twee gelijkwaardige tegenstanders. Nu de eerste vier wedstrijden om den Ame rica-Cup achter den rug zijn, is het mogelijk zich eeniig idee te vormen omtrent de krachts verhouding van deze beide race monsters, het beste wat Engeland en Amerika op dit gebied kunnen preste eren. En het is merkwaardig om te zien, hoe weinig krachtsverschil er is; de schepen zijn practisch gesproken volkomen gelijkwaardig. Met weinig wind is de Ameri- kaansche „Rainbow" het snelst, terwijl zoodra de wind begint door -te zetten de „Endeavour" heit gevaarlijkst wordt. Wij geven hier nog een nadere beschrijving van de eerste vier wed strijden. Eerste dag. Op den dag van den eersten wedstrijd wa; de lucht grijs en bewolkt en hoewel de weer berichten wind voorspelden kwam deze niet. Tien minuten vóór den start zette Rainbow haar enorme Genua-fok bij, terwijl Endeavour dit pas op het laatste oogenblik voor den start deed. Dit kostte Endeavour dadelijk reeds de leiding, want hoewel de gecombineerde be roeps- en amateur bemanning dit zeer snel deed, verloor het schip te veel vaart. De Rainbouw, die iet slater gestart was, liep haar rivaal dadelijk voorbij. Met het opkruisen bleek Rainbow een weinig sneller; zij liep ge leidelijk aan iets uit, zoodat zij bij de boei een voorsprong van 2 min. 47 sec. had. Voor den wind op den terugweg verdween echter ook het laatste beetje wind; het werd een strijd tegen het horloge. De Rainbow wa; nog slechts een driekwart mijl van de finish toen de voorgeschreven tijd gepasseerd, was en de wedstrijd werd geannuleerd Tweede dag. Er was nu wat meer wind en er liep een' flinke deining. Bijna startte Endeavour te laat, daar er in het tuig bij het hijsehen van het grootzeil iets onklaar raakte; tot twee maal toe moest iemand in den mast worden gèheschen om het te' klaren. De jachten start ten vrijwel gelijk, met Rainbow aan loef. In den wind wist Rainbow haar tegenstanders iets voor te komen, en toen zij in den aan- wakkerenden wind op kwamen zetten, goed- vast te houden. Bij de boei had de Rainbow met 23 sec. de leiding, maar voor den wind wist Endeavour in te loopen; zij slaagde er na eenige vergeef- sche aanvallen in voor te komen en daarmee den wedstrijd te winnen. Derde dag. Bij den derden wedstrijd stond er een flinke bries uit het Z.W. Mr. Sopwith van de Endeavoud startte schit terend in volle vaart, -terwijl Rainbouw iets te vroeg was; die moest loeven om niet door de lijn te gaan: zij kwam daardoor 6 sec. achter den 'tegenstander. Endeavour kreeg dadelijk de leiding. Een angstig moment voor de Engelschen ontstond, toen hun Genua-fok een scheur kreeg en in tweeën dreigde -te gaan, maar voor het zoo ver was, slaagden zij er in een reserve-fok te zetten. Hoewel de Amerikanen verschillende malen een aanval op de Endeavour deden, om te trachten deze af te dekken, gelukte dit niet: de Endeavour ging 16 sec. eerder om de boei, Endeavour maakte na de boei een korten slag en draaide mee toen Rainbow dadelijk na de boei overslag ging. In den nog iets toenemen- den wind was de Engelschman iets sneller hij won gedecideerd in 51 sec., zonder dat de Rainbow de kans had gehad vrij te komen. Vierde dag. In den vierden wedstrijd was er weer wei nig wind, maar net genoeg om de baan in den voorgeschreven tijd af te leggen. En wat de duizenden Amerikanen op de volgboot-en hoop ten, werd werkelijkheid, Rainbow behaalde haar eerste overwinning. Met weinig wind is zij uitgesproken iets sneller; wat Endeavour ook deed, het gelukte haar niet haar concurrent onder zich te hou den. De nog komende wedstrijden zullen dus de beslissing moeten brengen; veel zal hierbij van het weer afhangen. Zaterdag begon te Newport de vierde wed strijd om den America-Cup. Gezeild werd op de driehoeksbaan met twee keerpunten. De Rainbow was 20 sec. eerder over de startlijn en behaalde in de eerste vijf mijl een voorsprong van 300 yards, maar toen kwam de Endeavour opzetten; precies bij de eerste bocht lagen beide jachten weer gelijk. Nu moesten zij la- veeren tegen den Oostenwind in; dit deed de Endeavour beter, die op de halve baan een voorsprong had van ruim 150 yards. De wed strijd is door Rainbow gewonnen in 2 uur 55 min. 38 sec. met 75 seconden voorsprong op de Endeavour; 300 yards vóór het eindpunt ging aan boord van den uitdager de protest-vlag de hoogte in. Waarop dit protest berust, was bij het afzenden van dit bericht nog niet be kend, maar aangezien beide jachten op de laatste 10 mijl vrijwel boeg aan boeg gezeild hebben, is het mogelijk dat de Rainbow bij de tweede boei de Endeavour de loef heeft af gestoken. De stand zou nu 2—2 zijn, met nog drie wedstrijden te zeilen. De 534, het reuzen-schip van de Cunard-lijn, dat Woensdag te water zal worden gelaten. met eere, want 't Gooi moest alle zeilen bijzet ten om deze enthousiaste jeugd van zich af te houden. Hilversum I speelde een genoeglijke party tegen het eigen tweede en won met 42. In de halve finale ontmoette H.O.C. Deventer waarbij de Hagenaars verdiend met 3—0 won nen in een overigens onbelangrijke wedstrijd. Des te belangrijker was de andere halve finale, waarin 't Gooi en Hilversum tegen el- Opnieuw heeft' 't. Gooi met open spel. stick- astheid, positie-spel en snelheid gewonnen op een wijze, welke bewondering afdwingt, te meer daar 't Gooi reeds een-zwaar programma achter den rug had. Dat de finale geen eigenlijke eindstrijd werd wegens vermoeidheid, behoeft geen betoog, 't Gooi slaagde er in een 1—0 zege te behalen op H.O.C.waarbij het vermoeide Gooi- team alle moeite had het minder vermoeide H.O.C.- elftal te weerstaan. Na afloop werden onder geweldig Gooisch enthousiasme aan de spelers de beroemde .hockey-speldjes" uitgereikt. NED. HOCKEYBOND. De Hockeydag te Amsterdam. 't GOOI WINT VERDIEND NA EEN ZEER ZWAAR PROGRAMMA. (Van onzen medewerker). Reeds de eerste ronde van den hockeydag bracht verrassingen.' De grootste verrassing was wel, dat 't Gooi kans zag het roemruchte kampioenselftal van Amsterdam te slaan met 32. De Bussumers verdienden de zege volkomen De tweede verrassing was de 31 overwin ning van Pinokkio op P. W. Hier heeft het enthousiast opportunistische spel gezegevierd; de jonge tweede klassers, pas als zoodanig ge promoveerd, kunnen met dit team een fraaie hockey-toekomst tegemoet gaan. Dat Bloemendaal 2 het niet tegen H.O.C. kon bolwerken was te voorzien, zoodat de 40 nederlaag der Bloemendalers niet al te zwaar getild moet worden. H.D.M. had een narrow escape (2—1) tegen Nijmegen. Twee enthousiaste ploegen met- een beetje positiespel, waarbij de betere Haagsche techniek de doorslag heeft gegeven. Voor Deventer zag het er aanvankelijk som ber uit, toen het Baarnsch Lyceum met 1—0 kwam voor te staan. Maar vol moed werkte Deventer verder en had succes. Met 2—1 werd de eerste klip ge haald. Bloemendaal I speelde weer een goede partij nu tegen het lang niet zwakke H.D.M. 2 Zoo als reeds de vorige week opgemerkt: er zit leven in dit Bloemendaalsche team en daar men niet alles tegelijk bereiken kan met pas aangestel de jeugdige krachten, is het nu nog niet te verlangen, dat het positie-kiezen geheel feil loos zal zijn. Met 31 werd de volgende ronde bereikt. Hilversum 2 en Amsterdam 2 speelden een gelijk spel (22), zoodat de doelschoten de beslissing ten voordeele van Hilversum 2 moes ten brengen, waarmede dus tevens de beide Amsterdamsche teams er uit lagen, wat wel een unicum mag heeten! Tenslotte won het eerste van Hilversum in de eerste ronde met 30 van de Delftsch Stu denten. In de tweede ronde werden de wedstrijden spannend. De Haagsche strijd H.O.C.H.D.M, eindigde 11, maar v. d. Does keepte het best, zoodat H.O.C. in de halve finale kwam. Ook Deventer—Bloemendaal werd een 1—1 gelijk spel. In dezen wedstrijd speelde Bloe mendaal niet zoo goed; niet doortastend ge noeg, waarmee ook de eerste verschijnselen van samenspel direct weer wegbleven. Keeper Jonker liet één onhoudbaar schot te veel door, zoodat ook Deventer in de halve finale kwam. Pinokkio liet ook tegen 't Gooi de tanden zien maar moest toch de vlag strijken, zij liet Jaarlijksche algemeene vergadering. (Van onsen medewerker). Zaterdagmiddag werd te Amsterdam de jaarvergadering van den Ned. Hockey bond ge houden. Te kwart voor drie opent de voorzitter de vergadering met een welkomstwoord, waarbij melding wordt gemaakt van de oprichting van den Ned. IJshockey Bond onder leiding van Jhr. Boogaert, zoodat de officieele naam Ne- derlandsche Hockey- en Bandy Bond gewijzigd zal worden in Ned. Hockeybond. De verslagen van secretaris en 'penning meester worden onder applaus goedgekeurd. Het bestuur van den Bond wordt bij accla matie herkozen. De vaststelling van verschillende bijdragen aan den Bond worden snel behandeld- Een wijziging in het huishoudelijk reglement om het amateurisme in den Bond te bescher men, vindt natuurlijk aller steun. Het voorstel tot verzekering, tegen ongeval len van hockey-spelers wordt als dwingende verzekering verworpen, doch het Bondsbestuur wordt gemachtigd, een anderen vorm van vrij willige verzekering te zoeken. De volgende vereenigingen worden tot deel neming aan de competities toegelaten: I. C. C. (Amsterdam), Rijswijksche H. C., Assensche H. C. „De Maaiers", Lochemsche H. C„ Zeister M. H. C. „Sctoaerweyde"' en R'o'osendaalsehe M. H. C. „de Pelikaan". De competities zullen hl verband met den steeds voortdurenden groei van den Bond worden uitgebreid, zoodat lil de toekomst in het Westen behalve de eerste klasse zullen ko men twee promotie-, vier tweede-klasse, zes derde en acht vierde klasse afdeeliugen. De competitie-leider deelt mede, dat hst terrein te „Waalsdorp" voor eerste klasse com petitie-hockey is afgekeurde waarna de voor zitter te vijf uur de vergadering sluit. DE HERFSTTOCHT DER K. N. A. C. De jaarlijksche herfsttocht der Kon. Ned. Automobiel Club zal ditmaal in den nacht van Zaterdag 20 op Zondag 21 October worden ge houden. In vergelijking met vorig jaar betee- kent dit een vervroeging van den datum van eenige weken, welke de Sportoommissie der K. N. A. C. noodig heeft geacht ten einde te voarkomen, dat de tocht evenals de vorige maal te zeer te lijden zou /krijgen van al te ongunstige weersomstandigheden. Aan het ons toegezonden regiement ontlee- nen wij het volgende: De deelneming is uitsluitend open voor le den en candddaatledien der K. N. A, C. met sport- en toerwagens, waarin tèn hoogste ze ven zitplaatsen. Het maximum aanbal deel nemers bedraagt 150. Er wordt in twee afdeëlingén gereden, n.i. een voor hen, die nog nimmer aan .een herfst tocht hebben deelgenomen (nieuwelingen klasse) en een voor die rijders die reeds eerder in een herfsttocht uitkwamen. Voor elke af deeling wordt een afzonderlijke route vast gesteld. Het vertrek zal te Zeist plaats hebben op Zaterdagavond 20 October a.s. en wel voor de eerste deelnemerssters) in beide afdeelingen om 19 uur, en vervolgens telkens om de mi nuut. De route is in drie gedeelten gesplitst; aan het eind van ieder gedeelte zal de te volgen weg voor het volgende gedeelte bekend worden gemaakt, Ten einde vast te stellen, dat de deelnemers de opgegeven route volgen, zal een aantal geheime route-controles plaats hebben. Het eindpunt te Amsterdam op het vliegveld Schiphol moet 12 uur nadat een deel nemer vertrokken is, zijn bereikt. Iedere inschrijver (ster), die den tocht re glementair heeft volbracht zal ter herinnering een speciale herfsttochtplaquette der K. N. A. C. ontvangen, terwijl de hem (haar) begelei dende inzittende een souvenir zal worden uit gereikt. De inschrijving sluit 12 October of zooveel eerder, wanneer het aantal van 150 deelne mers is bereikt. Te Zand voort is Zondag een wedstrijd ge speeld 18 holes handicap tegen Bogey, om den Haagschen Ooievaar-wisselsprijs, waaraan 15 dames en heeren deelnamen. De eerste prijs is gewonnen door jhr. P. Quarles van Ufford, handicap 30 met 4 up. Verder noteerden A. E. Thierry de Bye Dolleman, handicap 23 en C. N. Nienhuis handicap 18, 1 down. FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 30) „Ik heb werkelijk den nachttrein gemist", begon hij. „Ik probeerde hem te halen, wer kelijk. Maar toen ik zag, dat hij weg was, kon ik niet slapen. Ik was tobberig en angstig. Die zaak met de bank hinderde mij geweldig. Ik dwaalde rond zonder op te letten, waar mij bevond. Ik had mijn bagage aan het sta tion gelaten. Opeens bemerkte ik, dat ik in Manniston Road was, vlak voor no. 9, uw huis. Ik voelde mij vermoeid en ging op de onderste stoeptrede zitten. Ik had een regen jas aan. Het was daar pikdonker. De twee electrische straatlantaarns van dat huizen blok waren uit. Het eenige licht, dat ik zien kon, was op den hoek van Manniston Road en Freeman Avenue en dat verlichtte de plek [piet, waar ik mij bevond"* „Heel goed. Ga voort. Wat zag je?" Morley trok zijn stoel nog verder terug. Het zweet parelde hem op het voorhoofd. „Het regende", ging hij met gesmoorde stem voort, „een fijne motregen en dit maak te een lichtcirkel, een soort lichtend scherm, rond het licht van de Avenue-lantaarn. Wat er op of bij de stoep van no. 5 gebeurde, dat werd op dat lichtscherm geprojecteerd. Ik was er maar even, toen ik een soort bewe ging waarnam op de stoep van no. 5. Een man kwam de trappen van de stoep af. Hij bewoog zich heel voorzichtig en langzaam, het leek, alsof hij op zijn teenen liep". Bristew boog zich over hem heen, hem aandrijvend en force erend tot spreken. Bra- ceway en Majoor Ross, die er zenuwachtig uitzagen, leunden in hun stoelen voorover, ieder woord opvangend, dat de gevangene sprak. „Hij ging de treden af en liep Manniston Road op, in de richting van de Avenue". „Heel goed", moedigde Bristew aan. „En toen?" „Dat was eigenlijk alles. Ik bleef zitten. Het kwam mij wel vreemd voor, maar ik ging hem niet achterna. Ik vroeg mij af, wat hij had gedaan. Ik dacht geen oogenblik aan moord of zoo iets. Daar kan ik een eed op doen!" Hij bevochtigde zijn lippen en slikte met moeite. „Ik bleef zitten ,ik weet niet hoe lang, tamelijk lang, denk ik. Ik hield mijn oogen niet op no. 5 gevestigd. Toen ik dien kant, weer uitkeek, zag ik weer een man de stoep afkomen, heel stil en voorzichtig. Hij kwam eerst mijn kant uit, maar verdween toen tus schen twee huizen no. 5 en no. 7". „Heb je die worsteling gezien?" vroeg Braeeway scherp. Bristew keek boos over de onderbreking. „Welke worsteling?" vroeg Morley, zijn sta rende oogen m de richting van Braeeway. „Dat weet je wel! Die worsteling tusschen twee mannen onderaan de stoep van no. 5". „Ik heb geen worsteling gezien", zei Mor ley. „Er was heelemaal geen worsteling". „Je zoudt beter doen, nu maar dadelijk de waarheid te zeggen, Was je daar ook in die worsteling gemoeid?" „Neen". „Luister nu eens! Wij weten, dat er zoo'n worsteling was. Als je er was, zooals je zegt, dan moet je die gezien hebben. Dat kan niet missen". Morley ontkende opnieuw en bleef ont kennen, niettegenstaande alle pogingen van Braeeway. Er was geen worsteling geweest, geen ontmoeting tusschen twee personen. Daar bleef hij zich halsstarrig aan vasthou den. Bristew wist hoe groot Braceway's teleur stelling was. Hij was er van overtuigd, dat Braeeway gehoopt had in Washington een bevestiging te zullen krijgen van het verhaa1 van Withers. Maar in plaats van een bevesti ging, kreeg hij een strakke, beslist^ ontken ning te hooren, HOOFDSTUK 23. Op de pijnbank. Braeeway wuifde achteloos met de hand en deed afstand van zijn rol als ondervrager. Bristew nam deze van hem over. „Wat deed je toen je dien tweeden man zag?" „Eerst bleef ik stil zitten. Na een poosje, niet heel lang, kwam het in mij op, dat de twee vrouwen in no. 5 mogelijk in gevaar verkeerden. Ik liep terug naar de villa, maar ik hoorde niets en zag ook geen licht. Ik bleef even op de bovenste trede van de stoep, luisterde, maar alles was stil. Toen ging ik naar het hotel terug neen, ik ging eerst naar het station, haalde mijn handbagage en wandelde toen naar het hotel. „Had je geen idee van moord of roof. toen je die twee mannen op de stoep zag?" „Och neen; ik kan niet zeggen, dat ik aan zoo iets dacht". „Waar dacht je dan aan?" „Ik wist, dat Withers zijn vrouw onver wachts bezocht had, een of tweemaal van te voren, laat in den avond". „Waarom?" „Dat weet ik niet. Ik daeht, dat hij jaloersch was. wantrouwend". „Was het beide keeren Withers?" ..Het zou hem beide keeren geweest kunnen zijn", antwoordde Morley vermoeid. „Ik kon het niet duidelijk zien, maar maar ik ge loof, dat de eerste man een lange regenjas droeg, of anders was hij zwaar gebouwd. Toen ik den volgenden dag van den neger hoorde, dacht ik. dat de eerste gestalte, die ik had gezien, de neger moest geweest zijn. De twee de zag er vrijwel gelijk uit, Hij had misschien een baard; misschien was hij een beetje slan ker. Dat zijn eenige verschillen, die ik mij kan herinneren". „Droeg de tweede een regenjas?" ,.Ik meen van wel". „En had de eerste een baard?" „Misschien, maar ik geloof van niet". „En nu over de worsteling onder aan de stoep". „Zooals ik u reeds zei ik ik heb geen worsteling gezien. Die man of beide mannen gingen onhoorbaar heen". Braeeway probeerde nog iets verder ko men, maar hun vereenigde pogingen lever den weer niets op. Zij probeerden hem van de wijs te brengen door de beschuldiging, dat hij de villa op Maandagnacht binnengegaan was; zij zeiden hem ook. dat ze hem weer mee naar Turmville, terug zouden nemen, onder be schuldiging van moord. „Het kan mij niet schelen", zei hij met een zwakke poging tot lachen. „Bet komt er nu toch niet meer op aan". Toen werden zijn zenuwen hem de baas. Hij wierp zich achterover in zijn stoel en sloeg de handen voor het gezicht. Zijn li chaam schokte van het snikken en hij trapte wild met de yoeten, i

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5