RUSSISCHE REISERVARINGEN. Noodlottige eerste filmvertooning. BINNENLAND Groot aantal meisjes bij brand te Hilversum gewond. Deuren kon men niet open krijgen. Veel kinderen door de ramen gered. Verscheidene ernstig gewonden. Maandagavond omstreeks half zes heeft te Hilversum een ernstige brand gewoed, waarbij niet minder dan 50 kinderen werden gewond, waarvan 13 ernstig. Op dat oogenbük werd in het ge bouw van de R.K. Werkliedenvereeni-' ging, St. Clemens, aan de Boschdrift, een missiefilm vertoond voor 180 kin deren door den R.K. missionaris, pa ter Buis. De aanwezige kinderen wa ren van 5 tot 14 jaar oud. Door nog onbekende oorzaak vloog plotseling de film in brand. Uit het ontzaggelijk brandbare celluloid schoten groote vlammen te voorschijn, de kleertjes van eenige kinderen raakten eveneens in brand en in ontzetting en paniek renden de kleintjes door elkaar, daar bij met hun brandende kleeren het vuur een steeds grootere uitbreiding gevende. Brandbluschapparaten waren niet aanwezig. Ook schijnen slechts zeer weinig volwassen personen ter bewaking in het zaaltje te zijn geweest. Tot overmaat van ramp weigerden de nooddeuren te functionneeren. Hoe dit mo gelijk geweest is staat nog niet vast, doch de politie stelt er een streng onderzoek naar in. Intusschen breidde het vuur zich steeds meer uit, terwijl de kinderen zich letterlijk in het kleine zaaltje opgesloten bevonden. De ijze ren ramen konden niet worden geopend en eenige oogenblikken zag de toestand er wel zeer fataal uit. Gelukkig slaagde men er eindelijk in eenige ruiten kapot te slaan en zoo goed en kwaad het ging een aantal kinderen daar door heen naar buiten te werken. Dat verschillende klei nen daarbij verwondingen door glasscherven opliepen, ligt voor de hand. Toegeschoten burgers en agenten van politie farceerden ten slotte de deur, zoodat de redding der in vree- selijke angst zinneloos tusschen de vlamcnien rondloopende kinderen vlotter verloopen kon. Na veel moeite had men eindelijk alle om streeks 180 kinderen in veiligheid gebracht. Gelijk reeds gemeld, waren hiervan echter 50 deerlijk door brandwonden en wonden van glasscherven overdekt, 13 hunner zijn ernstig verwond, hoewel voorloopig voor geen hunner levensgevaar schijnt te bestaan. De gewonden werden opgenomen in het Diacones,- senhuis en de R.K. Ziekenverpleging, in welk laatste gasthuisook de filmoperateur, de ge noemde missionaris, werd opgenomen. Deze had eveneens zeer ernstige brandwonden be komen, daar hij, onmiddellijk toen de vliaun- imen uit het filmapparaat schoten getracht had nog zoo veel mogelijk te blusschen. Zijn toestand is zorgwekkend. Het gebouw van de R.K. Werkliedenvereniging, St. Clemens, dat van steen is opgetrokken en overdekt is met een houten kap, is volkomen vernield. Het gebouw, waar de filmvertooning plaats 1 had, was nog geheel nieuw. Einde Juli van dit jaar werd het op feestelijke wijze geopend en - Maandagmiddag had de eerste filmvoorstelling plaats. Niet minder dan 145 meisjes, allen tus schen 5 en 14 jaar, waren in de zaal aanwe zig, waar pater Buys uit Soesterberg, een ver tooning gaf van de Missie-film, welke hij reeds in den loop der laatste jaren in tal van plaatsen in ons land heeft laten draaien. Na de voorstelling voor de meisjes zouden de vol wassenen der parochie de film komen zien en Dinsdagmiddag zou neg een voorstelling voor de jongens plaats hebben. De zaal.C waar de film werd gedraaid, was In het geheel niet ingericht voor bioscoopvoor stellingen. De vertooning geschiedde dan ook met een kofferkino, terwijl naar wel schijnt vast te staan geen of onvoldoende beveili gingmaatregelen waren genomen. Vroolijk zaten de kinderen allen leerlin gen van de St. Clemensschool en de Gerar- dus Majella-school bijeen; gramofoon.un- ziek verhoogde nog de stemming. Te vier uur In den middag was de voorstelling begonnen en voor zes uur zou zij geëindigd zijn. Toen er niet meer dan nog ongeveer vijftig meter film moest worden gedraaid, gebeurde het vreestelijke. Reeds hadden verschillende bestuursleden van het gebouw de zaal verla ten, zoodat alleen nog de meisjes, eenige on derwijzeressen, pater Buys en broeder Duimel aanwezig waren, toen door tot nu toe nov niet vastgestelde oorzaak de film in brand vloog. Bïroeder Duimel, die bij het filmapparaat had gestaan, had zich er van verwijderd om pater Buys er bij te laten, die, daar de film bijna ten einde was, het apparaat moest stilzetten. Toen hij, bij de kinderen gekomen, zich om draaide, zag hij tot zijn groeten schrik, dat het geheele filmtoestel in brand stond. Nog voor dat hij iets kon doen. schoten de vlammen, die in de film gretig voedsel vonden, naar alle kanten uit. Het vuur deelde zich onmidde '.iik mede aan het meubilair, de stoelen, de op den grond liggende loopexs en aan de op de eerste rij zittende kinderen. Gillend vlogen de kindsren door elkaar, wier pen de losstaande stoelen omver en versper den elkaar den weg. Het ergste was, dat de hoofdingang versperd was, doordat het film toestel juist daar voor was opgesteld en de vuurhaard zich dus daar bevond. De nooduit gang aan de andere zijde van de zaal was gesloten, althans de deur kon niet worden ge opend. In het midden van de zaal was nog een smallere deur, die toegang gaf tot een smalle zijgang. Deze wilde eerst ook niet open, doch, bjj gen tweede posing ontsloot z&h. Over elkaar bolden de kinderen de gang in, naar voren en achteren. Aan belde zijden bevonden zich daar uit gangen, doch deze waren te smal om de vluch tende meisjes vlug genoeg doorgang te geven. Van buiten af trachtte men tegelijkertijd het gebouw binnen te komen en slaagde men er in de nooduitgang open te maken. Zeer snel greep het vuur om zich heen: alles vatte vlam. Pater Buys, die ernstige brand wonden aan de beide handen had opgeloopen, was zich volkomen bewust van de dreigende ramp. Zich zelf volkomen meester sloeg hij met zijn verbrande handen de vensters in de zijgang in. Buiten, aan den zijkant op een grasveld, met een heg gescheiden van den grond rondom het gebouw stroomde het publiek toe: wanhopige ouders die hun kinderen zochten. Binnen, achter de stalen ramen, stonden tientallen kinderen, waaronder meisjes, wier haren in brand stonden, en daarachter de steeds feller oplaaiende vuurzee. Door de nauwe vensterra men, tusschen de stalen roeden, werden de kinderen naar buiten getrokken met den mees ten spoed, om te redden wat er te redden viel Het mag een wonder heeten, dat er geen dooden te betreuren zijn. Pater Buys en broe der Duimel traden in het brandende gebouw als de redders der kinderen op. Te hulp ge- snlde omwonenden hadden aan den kant van het gebouw, waar de zijgang lag. een ladder tegen den muur geplaatst, waardoor men de kinderen naar buiten trok en naar beneden wierp. Intusschen was er van alle zijden hulp komen opdagen. De brandweer arriveerde spoedig met twee mofcorspuiten en tastte het vuur met kracht aan. Voor het helpen der slachtoffers snelden direct de zusters van het op korten afstand gelegen Zusterhuis „St. Joseph" toe. In den loop van den avond waren in het Diaconessenhuis drie kinderen en in de R.K. Ziekenverpleging acht kinderen ter verpleging opgenomen. Ook Pater Buys, die er het ergst aan toe is, is in laatstgenoemde ziekenverple ging opgenomen. Toen alle kinderen en ook de volwassenen het gebouw hadden verlaten, brandde dit als een fakkel. De zaal, waar de brand, is ont staan, is totaal leeggebrand. Het staat echter vast, dat bij de vertooning geen brandweer aanwezig was. Ook ontbraken een emmer, natte dweilen en andere brand- bluschmiddelen. WAGEN DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN. De heer H. Zegers reed Maandagmiddag met zijn met fruit beladen, door een paard getrokken, wagen over den rijksweg van Sit- tard naar Beek, toen zijn wagen van achteren werd aangereden door een vrachtauto, be stuurd door R. uit Geul'le.' Op de plaats van- het ongeluk stonden aan weerszijden van den weg twee autö's geparkeerd. Zegers sloeg door den schok van den wa gen en raakte onder de wielen, waardoor zijn borstkast werd ingedrukt. Nadat ter plaatse de eerste geneeskundige hulp was verleend, is het slachtoffer overgebracht naar het zieken huis te Sittard. Zijn toestand is zorgwekkend. De vrachtauto is in beslag genomen. Belangrijke tariefverlaging voor telegrammen. Met ingang van 1 October. Van beteekenis voor telegrammen met minder dan 10 woorden. Met ingang van 1 October a.s. wordt het tarief voor binnenlandsche telegrammen met minder dan tien woorden belangrijk ver- De bestaande minimumprijs voor een locaal telegram was f 0.40, voor een binnenlandsch telegram f 0.50. Voor een telegram van zeven woor den of minder word dè prijs thans: in het locaal verkeer 25 cent en in het interlocaal verkeer 35 cent. Voor acht woorden resp. '30 en 40 cent en voor negen woorden 35 en 45 cent. Het tarief voor tien of meer woorden blijft ongewijzigd. Tevens zijn in het Rijkstelegraafreglement nog tariefsverlagingen vastgesteld voor het gebruik van huur en uurlijnen en voor foto grafische afschriften van telegrammen. De trein-telegrammen, welke destijds als proef in dienst zijn gesteld, worden definitief inge voerd. MAURICE VAN YZER BIJ DE AMSTER- DAMSCHE TOONEELVEREENIGING. De heer Maurice van Yzer heeft zich als vast muzikaal adviseur en medewerker verbonden bij de N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging artistieke leiders A. van Dalsum en A. Defres- ne. EEN ELFTAL IN ZAK EN ASCH. Twee-en-twintig kloeke jongemannen gord den zich aan ten strijd, dat wil zeggen, bij dit zich strijdvaardigmaken legden zij meer kleedingstukken af. dan -dat zij aandeden. Zij gingen n.l. voetballen op een terrein aan den Laanslootschen weg te Rotterdam. Naar het veld waren zij gekomen als keurige heer tjes, in Zondagsche colbertjes, lichte of don kere pantalons, beige regenjassen, kwieke deukhoedjes, slanke schoenen aan de voeten, kortom als meneer-meneer. Twee-en-twintig kloeke jongemannen ver dwenen in een voetbalkeet, elf links de thuisclub en elf rechts de gasten. En al spoedig* kwamen zij weer -te voorschijn, ge huld in ëen kleurig hemd, een heel kort broekje, dikke kousen en formidabele schoe nen aan.de voeten. Men tosste, de aanvoerder, die den opgooi won, koos zijn spelrichting, de scheidsrechter bracht zijn fluitje naar den mondMaar er knerpte geen schrille toon door de lucht. Het fluitje bleef voor de even geopende lippen, de mond zakte steeds verder open in pijnlijke verbazing. De spelers werden onrustig en zij keken, naar waar de scheidsrechter staarde. En toen ook zagen zij. Uit de voetbalkeet stegen dikke rookwolken opr;ylanimetjes speelden;: lapgs' •■den- dakrand: Tweê-en-twintig kloeke jongemanpen. spoed den'zich'naar. hun plunje. Eif slaagden erin hun boeltje te redden. De kleedkamer rechts brandde totaliter uit. Daar stonden elf jongemannen op veld, ver van huis en dun gekleed. Toen ontbood men een gesloten vlachtauto -en die heeft het elf tal veilig en ongezien door de stad geloodst. (N.R.Ct.) Onnes-zaak in October voor het Hof? Betalingen naar Duitschland. Thans een vluggere afwerking verwacht. Naar de Tel. verneemt, heeft het Amster damsche Gerechtshof dezer dagen de stukken in behandeling genomen, betrekking hebben de op de Onnes van Nyenrode-zaak. Naar verwacht wordt zal deze zaak reeds einde October in hooger beroep behandeld worden. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze affaire, welke tijdens de behandeling in eerste instantie zoovele maanden geduurd heeft, sleohts ongeveer vijf a zes zittingen van het Hof in beslag nemen. Het ligt in ieder geval in de bedoeling om de duizend-en-een details die door de rechtbank bij de zaak betrokken zijn. in hooger beroep buiten beschouwing te laten. Rijwielbanden worden duurder. De Nederlandsche Bandenfabrieken, mede de Nederlandsche importeurs van wielbanden hebben zich genoodzaakt gezien de prijzen der banden over de geheele linie te verhoogen, zulks ten gevolge van de voort durende prijsstijging der grondstoffen met name rubber en katoen. rij- Radio-avond van bet Crisis-Comité. De vier omroepvereenigingen werken samen. Het Nationaal Crisiscomité maakt bekend, dat in den avond van 2 October van 8.05 tot 9.20 een radio-uizending over beide zenders zal worden gehouden ter inleiding van de in zamelingen, welke in het a.s. najaar over het geheele land worden gehouden. De A.V.R.O. en de KR.O. hebben dien avond welwillend zendtijd afgestaan, zoodat thans met goedkeuring van den minister van Bin nenlandsche Zaken onder auspiciën van het Nationaal Crisiscomité een uitzending kan worden gehouden met medewerking der geza menlijke omroepvereenigingen. Het programma, dat gelijkluidend over beide zenders zal worden uitgezonden, omvat naast de reeds vermelde toespraak van HK.H Pripses Juliana, een openingswoord van den minister van Sociale Zaken. prof. dr. J. R. Slo tem aker de Bruïne. alsmede een toespraak van jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck minister van Staat, onder wiens bewind het Nationaal Crisiscomité in November 1931 werd opgericht. De avond zal worden besloten met een prijs vraag. waaraan, evenals ten vorige ja.re, door een ieder zal kunnen worden deelgenomen" Het geheel zal worden gegoten In den vorm van een nationaal programma. De vier om roepvereenigingen. A.V.R.O., KR.O.. N.C.R.V. en V.A.R.A.. hebben gezamenlijk de verzor ging van 'dit programma op zich genomen zoodat deze N.C.C.-uitzending nationaal zal worden in den ruimsten zin van het woord. Handels- en clearingverdrag met Turkije. Blijkens telegrafische mededeelingen van den tijdelijken zaakgelastigde te Ankara Zijn aldaar een handels- en een clearingyerdrag tusschen Nederland en Turkije onder,beekend. Nadere mededeelingen zullen dezer dagen ge daan worden. De Krim, voorheen en thans Het aantal „Europeanen", hetwelk het schier eiland de Krim heeft bereisd, is niet zeer groot. Toch geeft dit landschap den tourist veel bezienswaardigs. De Krim kan bogen op een rumoerige geschiedenis, maar heeft daar bij een belangwekkende historische beteeke nis. De Grieken, de Romeinen en de Mooren hebben er reeds in oude tijden hun invloed doen gelden. De herinneringen aan die perio den zijn er nog te vinden. Meer dan 18 hon derd jaar voor onze jaartelling leefden in de Krim de Kelten, de stam der Tauri's. Zij woonden in de omgeving van het thans be kende stadje Balaklava en hielden zich bezig met de vischvangst. Op een ander gedeelte van het schiereiland leefden de Cimmerians, een volk, hetwelk zich met landbouw en vee teelt bezig hield. Het werd omstreeks 1500 v. Chr. verdreven door nomadenhorden, de z.g. Scythen, die tegelijkertijd de Tauri's onder wierpen. Deze Scythen beperkten zich even wel niet tot de Krim. Zij breidden hun in vloedssfeer uit over een gedeelte van West- Azië en kwamen ook in aanraking met de Grieken. Laatstgenoemden vestigden zich ge leidelijk ook langs de kusten van de Krim en hun cultuur verbreidde zich sterk. Op hun beurt werden de Grieken verdreven door de Romeinen en deze maakten van de Ai-Todor baai een vlootbasis. Twee eeuwen duurde deze heerschappij, waarna in het midden van de 3e eeuw na Chr. de Gothen zich op het schier eiland vestigden. Ruim honderd jaren later liep deze heerschappij alweder ten einde in een strijd tegen de Hunnen, die behalve in de steppen van Zuid-Rusland ook in Zuidelijke richting een woonplaats zochten. Slechts in één onafhankelijk dictrict, Gothia genaamd, bleven de Gothen heer en meester. In het midden van de 7e eeuw werden de Hunnen en de laatste Gothen overmeesterd door de Khazaren, die, na de verovering van Konstan- tinopel, in aanraking kwamen met Italiaan- sche kolonisten. Deze vestigden er een leven- digen handel, die vernietigd werd omstreeks de eerste helft van de 13e eeuw door de Tata ren en Turken. Eerstgenoemden hadden hun centrum in Solkhat (later Bakhchisarai). Zij leefden in voortdurenden onmin met de Polen en de omringende volken en werden in de 15e eeuw ondergeschikt aan de Turksche sultans. De invasie der Turken in de Krim dateert van 1475. De tegenwoordige toestand De tegenwoordige Krim-bevolkïng is uit den aard der zaak gemengd. Uit alle vroegere tijdvakken zijn er nog herinneringen te vin den. In 1926 werd de bevolking geschat op 714.000 zielen, waaronder ruim 42 procent Russen, 25 procent Tataren, 10 procent Ukraï- ners en voorts Duitschers. Joden, Grieken, Bul garen, Armeniërs, Polen, Tsjechen. Wit-Rus- sen enz. Niettegenstaande de oppervlakte van het schiereiland slechts 9JQQ vierkante miii bedraagt en een groot gedeelte bergachtig is kenmerkt de bodem zich door de aanwezig heid van allerhande mineralen en bijzondere steensoorten. Tal van moskeeën in Konstan- tinopel zijn versierd met marmer, afkomstig uit de Krim. Ijzererts, sulfaatlagen, zout, soda, olie enz. zijn in meer of mindere mate te vinden. Uit landbouwkundig oogpunt is deze streek van groote beteekenis. Het zaad van de daar groeiende wintertarwe werd in Amerika gebruikt voor selectiedoeleinden. De druiventeelt heeft geleid tot de fabricage van Krim-wijnen, welke met tal van „Europee- sehe" wij'nen kunnen concurreeren. De ta bakscultuur heeft zich vooral in de laatste jaren krachtig ontwikkeld. In Yalta kan de citroen evenwel niet tot ontwikkeling komen, daarentegen in Batum wel. De Krim is verder rijk aan allerhande planten die voor medici nale doeleinden worden gebruikt. Aan de kus ten wordt de vischvangst beoefend. In de om geving van de Kerch-kust wordt onder meer haring gevangen. Per auto door de Krim Wij rijden van Yalta naar Sebastopol en hebben volle gelegenheid om het land zelf te bewonderen. Zooals ik reeds geschreven heb was de autotocht door den Kaukasus een ver rassing, maar ook deze trip is vooral wat het eerste gedeelte betreft buitengewoon mooi. De bergketens langs de kust vormen het oudste gedeelte van het schiereiland. Meer binnenwaarts liggen uitgestrekte step pen. De bodem is vulkaanachtig. waaraan de bevolking in het jaar 1927 nog eens werd her innerd door de hevige aardschokken, welke in den nacht van 11 op 12 September werden gevoeld. De bergweg, dien wij volgen, is volgens Russische begrippen van behoor lijk plaveisel voorzien. Mooi gevormde rots formaties en prachtige vergezichten over de Zwarte Zee, wisselen af met groote villa's, die natuurlijk ook hier aan hun vroegere be stemming zijn onttrokken en de eenvoudige bergdorpen, die hier en daar te vinden zijn. Na eenige uren rijden zwenken wij binnen waarts en maakt het bergland plaats voor de vlakte. Uitgestrekte graanvelden maken dit gedeelte zoo geheel anders dan de terreinen met hun kale rotsen en hun bergbeekjes. Sebastopol Aan het einde van een grintweg naderen wij Rusland's sterkste marine-basis aan de Zuidkust, Sebastopol. Reeds uit de verte vallen de muren op die deze stad omringen. De ge schiedenis heeft Sebastopo ltot een museum gemaakt. De belegering en verovering in 1854- 1855 door de geallieerden,de rol, welke de stad speelde in de contra-revolutionaire woe lingen en de Krimruzies uitgevochten om de hegemonie ter plaatse, deden telkens weer van Sebastopol spreken. De stad dateert van 1783, toen Potyëmkin een haven bouwde naast liet Meine Tatajenflorp Akhptar, Die eenvou.- Alles valt onder het nieuwe clearingverd rag. Voorloopig richtsnoer voor transacties. dige nederzetting groeide uit tot een machtig verdedigingspunt. Wanneer men in de stad ronddoolt ziet men het niet alleen maar het lijkt wel of men hét cok voelt. Bij het begin van den Krimoorlog telde de stad circa 50.000 inwoners. De strijd om Sebastopol is op mees terlijke wijze terug te vinden in een geweldig panorama met een lengte van niet minder dan 120 meter en een hoogte van 15 meter hetwelk in een daarvoor speciaal gebouwden koepel is te zien. Eenige uren heb ik dat meesterstuk bewonderd. Het is een werk van den artist Roubaud. Hij maakte het in München. Op duidelijke wijze kan men in een der zijzalen den opzet van dit grootsehe werk bewonderen. Alle tafereelen maakte Roubaud eerst in klein formaat, op schilderij. Daarna bracht hij de stukken op de grootte, die zij thans hebben en werd een en ander van Duitschland naar Sebastopol gevoerd. Vooral het perspectief is buitengewoon geslaagd en vóór het in cirkel opgestelde geschilderde panorama is een groote ruimte. Daar heeft men met de uit de belegeringsperiode overgebleven kazematten affuiten, tentjes van het Roode Kruis, bom vrije schuilplaatsen enz. een beeld gegeven van de toestanden waaronder men gedurende de gevechten leefde. Een afschrikwekkend voorbeeld voor oorlogszuchtigen en menschen die misschien onwetend voor den oorlog propaganda maken. In die jaren, 18541855, werd overigens wel met ongelijke hulpmidde len gestreden. Uit statistieken en afbeeldingen van allerhanden aard blijkt dit. De draag wijdte der Russische kanonnen en geweren was bijv. veel en veel minder dan die der wa pens van de verbonden troepen. De legerlei ding liet daarbij aan Russische zijde vrijwel alles te wenschen over. Dat de geallieerden er de zege zouden behalen was reeds een van te voren vaststaand feit. De stad vrijwel met den grond gelijk gemaakt. Jaren lang werd aan den wederopbouw gewerkt. Eerst na 1876 was het vroegere leed geleden en ging Sebastopol zich krachtig ontwikkelen, mede dank zij de spoorwegverbinding, welke het schiereiland met het overige Rusland verbond. Maar ook in de latere jaren bleef Sebastopol herhaaldelijk de aandacht vragen. Men den- ke daarvoor alleen maar aan het jaar 1905 en de Potyëmkin-geschiedenis. De stad heeft een levendig aanzien en kan zich zeer veilig voelen, want de baai, waaraan Sebastopol ligt, vormt een natuurlijke be scherming. Duitzenden bezoeken ieder jaar speciaal het Roubaud-panorama. De Pri morski boulevard of Marine Parade is de hoofdverkeersweg, die een prachtig beeld geeft over het noordelijk gedeelte der stad en de plaats, waar de gemeenschappelijke graven te vinden zijn van de 127.000 gevallen Russen in den Krimoorlog. Het Sebastopol- museum bevat een massa herinneringen aan de elf maanden, gedurende welke de stad be legerd werd. Zoo loopt de Russische reis teneinde. Via Odessa gaan wij naar Kiev. Over deze beide steden zal ik in een afzonderlijke reisbeschrij ving nog het een en ander mededeelen. Het Nederlandsch Clearing-instituut deelt het volgende mede; Door de voorloopige inwerkingtreding van het Nederlandsch-Duitsche Clearingverdrag, is van Maandag 24 September af een nieuwe toe stand geschapen. Het Clearing-instituut heeft een leidraad voor de toepassing van het ver drag in bewerking, welke spoedig het licht zal zien. In afwachting van het verschijnen van deze publicatie, wordt thans reeds op enkele hoofdpunten gewezen. Onder de clearing vallen alle schulden, zoo wel aan in Duitschland als in derde landen gevestigde personen, welke voortspruiten uit invoer van Duitsche goederen, onverschillig of deze rechtstreeks uit Duitschland. dan wel over andere landen plaats heeft. Onder Duit sche goederen verstaat het verdrag goederen, welke uitsluitend in Duitschland zijn voortge bracht, of aldaar een verwerking of belang rijke bewerking hebben ondergaan. Behalve de koopsom, zijn ook verschillende kosten in verband met het goederenverkeer, als vrachten, provisies, expeditie-kosten enz. aan clearing onderworpen. Hetzelfde geldt voor betalingen in verband met het binnenscheepvaartverkeer, het Rijn- vaartverkeer daaronder begrepen en voor be talingen van licentiegelden. Vorderingen, voortvloeiende uit het door- voerverkeer door Nederland uit Duitschland en door Duitschland uit Nederland, vallen niet onder het verdrag, behoudens dat betalingen wegens kosten in verband met dit verkeer, ingevolge art. 2, 3e, over de clearing moeten geschieden. Uit het bovenstaande volgt, dat dus vc ortaan niet alleen importeurs over de clearing zullen moeten betalen, maar ook alle andere perso nen. die schulden, welke onder het verdrag vallen, hebben te voldoen. Evenzoo zal op Ne derlandsche vorderingen, welke aan het ver drag onderworpen zijn, slechts via de clearing betaling kunnen worden ontvangen. De aandacht wordt er in het bijzonder op gevestigd, dat de regeling van het verdrag in zooverre ruimer is dan de voorloopige regeling ingevolge het K. B. van 6 Augustus 1934 no. 19, dat thans ook betalingen wegens invoer van goederen, welke voor 15 Aug. j.l. heeft plaats gevonden en wegens kosten in verband met zoodanigen invoer, onder het verdrag vallen. In herinnering wordt gebracht, dat krach tens art. 4 der wet van 25 Juli 1932, Staatsblad 375, het vereffenen van schulden op andere wijze, dan in het verdrag voorgeschreven, ge straft wordt met gevangenisstraf van ten, hoogste 6 maanden, of geldboete van ten hoog ste 10.000 gulden. Voorloopige handelwijze Zoolang geen nadere voorzieningen zijn ge troffen, moet het volgende worden in acht gén omen: 1. De documenten, die bij derf invoer moe ten worden overgelegd, blijven dezelfde, met handhaving van de dienaangaande reeds ge- tfof ferv hi j zon d er er re géiingen 2. Bij-tde""storting van.de verschuldigde be-, dragen bij de Nederlandsche Bank moet, ge lijk tot nu toe, de crediteur worden opgegeven. Men wordt verzocht, de voor de Nederlandsche Bank bestemde;- gegevens niet bij afzonderlijk schrijven- aan-, haar mede. te deelen, doch op het stoi-tingsbiljet zelf te -vermelden. 3. "Evenals tot dusver moet van iedere storting bij de. Nederlandsche Bank gelijktijdig mede- deeling. aan het clearing-instituut worden ge daan. Het opgegeven bedrag moet geheel over eenstemmen met het in werkelijkheid bij de Nederlandsche Bank gestorte bedrag. Boven dien moet ieder verschil tusschen het gestorte en het factuurbedrag, op het formulier wor den toegelicht. 4. De circulaires van het clearing-instituut: a. algemeene verklaring; b. consignatie-zen dingen, tusschenkomst van agenten, vertegen woordigers, filialen enz. van buitenlandsche leveranciers;, c. incasso door banken; d. rem- bourszendingen en op grond van deze circu laires of uit anderen hoofde getroffen indivi- dueele regelingen, blijven voorloopig gehand haafd; op enkele onderdeelen kan echter wij ziging tegemoet worden gezien. Ten slotte wordt er met nadruk op gewezen, dat ten einde wachttermijnen te voorkomen, het, zoolang de werking van de clearing nog niet kan worden overzien, geboden zal zijn, bij den export naar Duitschland groote voorzich tigheid in acht te nemen. Het ligt in de be doeling, half-maandelijks, te beginnen met 15 October a.s., de voornaamste posten der clea- ringrekening te publiceeren, waaruit de stand van zaken zal blijken. MOLLERUS Prinses Juliana in Zeeuwsch- Vlaanderen. Gisteren heeft prinses Juliana een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen gebracht. Te half twaalf arriveerde de prinses te Terneuzen, waar zij door den burgemeester werd be groet. Via Driewegen werd naar Zaamslag ge reden. Er werd stilgehouden voor de woning van den burgemeester. In een korte toespraak memoreerde deze het feit, dat de Koningin nu reeds zeven maal een bezoek aan Zaamslag had gebracht en hij sprak de hoop uit, dat ook Prinses Juliana steeds een even groote belangstelling voor Zeeuwsch Vlaanderen zal mogen hebben als haar moeder. Door een viertal in Axelsche kleederdracht gestoken meisjes werden bloemen aangeboden Daarop vertrok men naar Axel en werd via Wesidorpe naar Sas van Gent gereden, waar hét nieuwe Raadhuis werd bezichtigd om vandaar verder via Philippine, IJzendijke, Schoondijke eni Oostburg naar Zuidzande te gaan, waar de Prinses een bezoek bracht aan de Ooft- en Tuinbouwtentoonstelling. Om half vier werd de tocht voorgezet en ging men via Sluis, Retranchement, Cad- zand en Nieuwvliet naar Groede, waar het hooge gezelschap stilhield bij de woning van. mej. Ds. Duf our. Luthersch predikante al daar. Prinses Juliana bracht hier een ge heel particulier bezoek van een half uur. Mej. Ds Duf our die een studiegen oo te van de Prinses was geweest, was voorzitster van de Vrouwelijke Studenten Vereniging geweest. Hierop werd naar Breskens gereden, waar Prinses Juliana zich met haar gevolg aan boord begaf van de gereedliggende veerboot „Prins Willem I" Overal in Zeeuwsch Vlaanderen werd de Prinses op enthousiaste wijze "begroet. Om even over zessen kwam de veerboot na, een onstuimigen overtocht te Vlissmgen aan,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2