HET NIEUWE AVONDBLAD aBEL 4-4-0-0 m Een krachtmeting. A DAALDERS NOOTJES 19e JAARGANG No. 277 DONDERDAG 27 SEPT. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden. van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz, 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van f 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachten» deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN Vijf en twintig jaar Scheepvaartinspectie. Moeilijke en belangrijke taak in IJmuiden. Heden is het vijf en twintig jaar geleden dat de Scheepvaartinspectie in ons land haar veel omvattend sociaal werk begon, is het vijf en twintig jaar geleden, dat niet alleen voor de groote vaart, maar ook voor de visscherij, de tijd aanbrak dat de reeders verplicht werden hun schepen te onderwerpen aan de controle van de deskundige ambtenaren van dit insti tuut en de „Op Hoop van Zegen"s uit de wereld raakten. Een belangrijk tijdperk voor onze zee- en vischvaart vormt wel deze eerste kwart eeuw van de Scheepvaartinspectie, die een einde maakte aan het varen met onzeewaardige schepen en dus van zulk een groot belang is voor de veiligheid der zeelieden en zeevis- schers. De Schepenwet 1903 ontstond, nadat 24 Augustus 1906 ingevolge een Koninklijk Besluit een staatscommissie werd benoemd om te on derzoeken, op welke wijze een van Rijkswege uit te oefenen preventief toezicht op koopvaar dijschepen en zeevisschersvaartuigen inge richt zou kunnen worden. In verband met de buitenlandsche concurrentie mochten echter aan de reederijen geen onnoodige moeilijkhe den in den weg worden gelegd. De wet maakte de instelling van een scheep vaartinspectie noodzakelijk. Ook IJmuiden vormt een belangrijk werk terrein voor het jubileerend instituut, voorna melijk door de visscherij. Maar ook de koop vaardij, met alhier in- en uitgaande schepen valt onder de bemoeiingen van den heer D. Bakker, adjunct-inspecteur en de vier onder hem werkende experts. Nog slechts korten tijd geleden is door het nieuwe Schepenbesluit 1932 de werkingsfeer van de inspectie uitgebreid, doordat niet lan ger alleen de schepen zelf, doch ook het tuig onder controle kwam. Verder kwam ook de kleine kustvisscherij de aandacht vragen en het is maar al te goed bekend, welke moeilijk heden hierdoor door gebrek aan medewerking voor de inspectie zijn verrezen. Maar ondanks tegenwerking in welken vorm ook, ondanks een zee van critiek, 'die dikwijls over ambtenaren uitgestort wordt, gaan ze on verstoord hun eigen weg, waarvan zij zich niet laten afleiden. In het belang van de levens onzer zeelieden NAAR ZEE. De stoomtrawler Walrus Urn. naar zee vertrokken. i is gisteren DE BAZAR VOOR DE BEWAARSCHOOL. Hedenmiddag half vijf vindt de officieele opening plaats van den bazar,, die tot en met Zaterdag wordt gehouden in de lokalen der bewaarschool aan de Pres. Krugerstraat. We hebben gistermiddag onder leiding van den voorzitter van het bazarcomité den heer H. Broekhuizen eens een kijkje genomen in de lokalen van de school. Alhoewel de ijverige comité-leden nog druk met de inrichting van den bazar bezig waren bleek reeds duidelijk, dat er veel werk van den bazar gemaakt is en uit het feit, dat alles wat er te koop is en alle prijzen van de verschillende attracties uit evenzoovele geschenken bestaan blijkt het medeleven van de burgerij met het streven van het comité. De bazar beslaat een vijftal lokalen. In de eerste zaal vindt men eenige tafels met voorwerpen, waarvan de bezoekers de ge lukkige bezitter kunnen worden wanneer ze tegen een vastgesteld tarief met ringen hebben geworpen of aan een touwtje hebben getrok ken. De tweede zaal is de -expositiezaal van hand werken en babyartikelen, ook alles geschonken. Verder is hier het onmisbare rad van avontuur opgesteld. De derde zaal bevat een stand van kruide nierswaren, schoenwerk, etsen enz. Hier is als attractie een sjoelbak aanwezig, die evenals een rad van avontuur op geen enkelen bazar mag ontbreken. In de vierde zaal heeft de kraanmachinist Visman als bijzondere attractie eenige fraaie staaltjes van huisvlijt geëxposeerd, n.l. een tweetal getrouwe nabootsingen (in miniatuur) van de kolenkranen van -den Vereenigde Steen kolenhandel alhier. Dit werk verdient wel de bijzondere aandacht want wat de heer Visman gewrocht heeft zijn ware kunststukjes van techniek. De miniatuurkranen, gedreven door electriciteit werken geheel als „echte" kranen en zijn voorzien van een volledige bewegings installatie. Het werken der grijpers geschiedt ook op dezelfde wijze als bij de drijvende mon sters in de Visschershaven. De heer Visman heeft met deze fraaie werkstukken het bewijs geleverd, dat hij niet alleen is een bekwaam vakman, maar bovendien beschikt over een taaie wilskracht, noodig om een dergelijk werk samen te stellen. In dezelfde zaak is eveneens de rijksvisch- afslag in miniatuur tentoongesteld, eveneens een mooi stukje huisvlijt. Wanneer de bazar geopend is, zal de heer Visman met een der kranen werken, echter niet met steenkool, dat minder geschikt is. maar met kippenvoer. Dat is wat- voor de jon gens. Ten slotte zal op den bazar een theeschen- kerij niet ontbreken, waar den bezoekers gratis een kopje koffie of thee zal worden geschon ken. In de theeschenkerij worden de prijzen van de groote verloting tentoongesteld, waar van alle 2500 loten reeds verkocht zijn. Er komt radiomuziek, er komt een kleine band. kortom alles is gedaan om den bazar aoo gezellig mogelijk te maken. Bn dan komt het publiek ook wel. Ad Deï Gloriam. Wijdlngsavond in de Bethlehemkerk. Gistel-avond heeft, de meisjesvereendging Ad Deï Gloriam -haar eerste lustrum gevierd met een wijdingsavond in de Bethlehemkerk. Het kerkgebouw was goed bezet. Onder de bezoekers bevond zich burgemeester Ram bonnet. Na een korte liturgie en gebed werd, door mevrouw Swaan een kort openingswoord ge sproken. Deze gewaagde van de weugde die er is bij de velen en vooral :bij de meisjesver- eeniiging, nu deze haar eerste lustrum viert. Vervolgens memoreerde zij -dat de vereeniging, tot de oprichting waarvan het initiatief is uitgegaan van de da-mes Meyer en-Drenth in de voorbije vijf ja-ar voor velen een steun en zegen is geweest. Mevrouw Swaan eindigde haar -openingswoord, met al de aanwezigen op te wekken, de vereeniging in liefde en gebed te gedenken. Mevrouw M. RambonnetSpeet die voor de zen avond hare medewerking verleende bracht -hierna een paar Duitsche liederen ten ge- h'oore, waarna een der oprichtsters mej. Drenth een toespraak hield. Deze thans wonende te Rotterdam feliciteerde de ver eeniging met het 5 jarig bestaan. Vervolgen;, schetste zij het ontstaan en de oprichting der vereeniging, en alhoewel deze, zeide spreek ster niet in 10 duizenden is uitgegroeid, toch is zij verheugd dat deze in diepte en vastheid gegroeid is. Met een opwekking, gericht tot leden, om aan hun beginsel trouw te blijven eindigde ni-ej. Drenth ha-ar, met aandacht ge volgde toespraak. De avond werd gevuld met orgels-piel van den heer J. E. Fal-k en zang van mevrouw RambonnetSpeet, waarna met een korte titurgie en dankgebed deze goed ge slaagde wijdingsavond werd gesloten. VISCHUITVOER NAAR FRANKRIJK De af deeling Visscherij en van het Ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat blij kens ontvangen telefonisch bericht de maan d-elijksche contingenten voor den invoer van versche z-eevisch en gezouten haring in Frank rijk voor het vierde kwartaal 1934 als volgt zijn vastgesteld Fijne versche ze-evisch (No. 45a van het ta rief): October, November en December 90.000 K.G. per maand; Grove versche zeevisch (No. 45b van het ta rief) October en November 450.000 K.G. per maand; December 500.000 K.G. Gezouten haring (No. 46 van het tarief) October 420.000 K.G.; November en December 3:20.000 K.G. per maand. Gedroogde, gezouten en gerookte visch, an dere dan haring: October, November en De cember 4000 K.G. per maand. VERKEERSONGEVAL. Gistermiddag speelde een tweetal jongens bij een stilstaande auto in de Roggeveenstraat. Toen het 8-jarig zoontje van den heer P. plot seling achter de auto vandaan kwam en de straat overstak werd hij aangereden door een motorrijder, met het gevolg, dat de jongen aan een zijner voeten ernstig werd gewond. Dr. van H. verleende de eerste hulp, waarna de jongen naar huis werd gebracht. STOOMLOGGER MET VERSCHE HARING. De stooml-ogger Victor IJm. 149 was gisteren aan den afslag met 350 manden versche haring Het is wel een bijzonderheid dat een voor pekelharing bestemd vaartuig alleen versche haring aanvoert. Ook de Victor is evenals de stoomlogger Gorredijk gedeeltelijk ingericht voor berging van versche haring. NIEUW EVANGELISATIEGEBOUW. Zooals wij eenigen tijd geleden reeds hebben gemeld, werden er van de zijde van de Gerefor meerde Kerk alhier pogingen in liet werk ge steld om te komen tot de oprichting van een evangelisatiegebouw in West-IJmuiden. Naar wij vernemen heeft het kerkbestuur thans voor dit doel gehuurd het gebouw de Wetstraat-hoek Enschedéstraat. Behalve voor evangelisatie-bijeenkomsten zal 't gebouw gebruikt worden voor cursussen in handenarbeid voor jongens en in handwer ken, knippen en naaien voor meisjes. De opening zal geschieden Donderdag 4 Oc tober a.s. (Te Santpoort reed in een der ,j.l. nachten een auto tegen een hoe op, die juist den weg overstak. De auto werd beschadigd, de koe ver volgde haar weg.) Ziehier een simpel kort bericht, Dat niet belangrijk is. Maar, nader dan op 't eerst gezicht, Toch vol beteekenis. Een auto, glijdend door den nacht, Over een eenzaam pad, Een door den mensch geschapen kracht En door hem hoog geschat. En dan een koe, die welbewust, Den weg kalm oversteekt, En die de auto in haar rust En gang niet onderbreekt. Een botsing is het resultaat, Dat zich niet mijden liet, De auto stopte wat te laat, Het koebeest stopte niet. De auto is niet onverlet, Beschadiging van voor', Doch aan de koe is niets ontzet, Die wandelt kalmpjes door. Ziehier een simpel kort bericht, Dat niet belangrijk is, Maar, nader dan op 't eerst gezicht, Toch vol beteekenis. Want als je 't nu een goed bekijkt, Dan bleek hier, dat de macht, Van slechts een koeienkracht niet wijkt Voor massa's paardenkracht. En 't geestesoog ziet in 't verschiet, Reeds in Amerika, De nieuwste autos langer niet Met P.K., maar K.K. P. GASUS. Bescherming van den visch- stand op zee. Dame door een hond gebeten. Woensdagmiddag was de hond van den heer S-, wonende aan den Wijk aan Zeeërvveg ter wijl hij in den tuin achter de woning tegen het hek opsprong, met zijn poot in dit hek bekneld geraakt. Mevrouw S. slaagde er met eenige moeite in, den poot uit het hek los te krijgen. De hond, een groote herder, vloog op mevrouw S. aan, gooide haar tegen den grond en beet haar op verschillende plekken in het lichaam. Op haar gegil snelden de buren te hulp, waarop de hond het huis in vluchtte. Het bleek, dat mevrouw S. leelijk toegetakeld was. Haar beide armen vertoonden diepe vleesch- wonden. De hond had er letterlijk stukken vlesch uitgebeten. Eenige buren hebben mevrouw S. voorloopig ver-bonden, waarna dr. Van der K. gewaar schuwd werd, die spoedig ter plaatse was om haar verder bij te staan. De heer S., die zeeloods is en niet thuis was, werd gewaarschuwd en naar de haven ge bracht. DE STRAWBERRIES Nadat Strawberries in de voorronde van den Hockeydag een vrij behoorlijk resultaat tegen Amsterdam I, de landskampioene, heeft be haald, zal zij de a.s. Zondag beginnende com petitie openen met een thuiswedstrijd tegen Bloemendaal II. Het vertoonde spel tegen Amsterdam doet ons een overwinning ver wachten. De opstelling is als volgt: v. d. Bliek, Verwoerd, v. d. Ploeg, Brandhof, Bobeklijk, Roodenberg, v. d. Werf, Schaap, Damgen, Limburgh Mey-er, Het tweede elftal heeft een uitwedstrijd te gen Bloemendaal III; het zal zijn beste been tje voor moeten zetten om in dit jaar een be hoorlijk figuur te slaan. De opstelling is: Pleyler, Huender, Bunte, Visse, v. Nifterick, Docen Rietbergen, v. Rees, de Jong, Wuis, Molenaar. Ericsconstraal (Sluisplein), Zeeweg 263, Meeresteinpl., Beverwijk (Adv. Ingez. Med.) Voorstellen van den internationalen raad van zee-onderzoek. De Britsche delegatie voor de onlangs t-e Kopenhagen gehouden 27e jaarlijksche bijeen komst van den internationalen raad voor zee- onderzoek heeft thans, naar Reuter meldt, haar rapport uitgebracht. Volgens dit rapport wordt ter handhaving van dien visc-hstand en. ter voorkoming van verspilling alge-meen aan bevolen, dat bepalingen worden ingevoerd be treffende den verkoop van ondermaatsehe visoh en de cniaaswijdte van vischnetten voor de groote visehvangst, welke ten minste moet overeenkomen met die welke in Groot-Brit- tannië in gebruik is. Bovendien wordt de wensch uitgesproken, dat de beperkende be palingen worden uitgebreid aan de hand van opgedane ervaringen. Ten einde de visehvangst op vischgronden, waar kleine platvisschen de overhand hebben, te doen afnemen, moeten er voor platvisch minimummaten worden ingevoerd. Het voorstel tot invoering van grootere ma zen voor de visehvangst op de Noordoostelijke vischgronden heeft de raad in principe -ge- vissohen, wordt aanbevolen dit voorstel zorg- steund; aan de landen, die in deze wateren vuldig te overwegen en er zooveel mogelijk practischs uitvoering aan te geven. De raad erkent de moeilijkheid der uitvoe ring van de verschillende beschermingsmaat regelen, maar is van oordeel dat de voorge stelde hioogere minimumafmetingen moeten worden bestudeerd. TEGEN HET SLINGEREN OP ZEE. De stoomtrawler En Avant IJm. 8 is naar Amsterdam gegaan om daar van kimkielen te worden voorzien. Het schip slingert zeer zwaar op zee en deze kielen worden gemaakt om het slingeren tegen te gaan. OPDRACHT. Aan de N.V. Amsterd. Ballast Mij. is weder een groot werk opgedragen en wel het maken van de aardebaan vor den nieuwen rijksweg Den Haag—UtrechtArnhem, in de gemeen ten Zegwaard, BleLswijk, Waddingxveen, Moor drecht en Zevenhuizen, voor f 951.000. SANTPOORT igistreert en de hulpkrachten instrueert en organiseert; in ieder vak wordt bovendien een algemeene kern gevormd voornamelijk van technischen aard. In sommige wijken is zelfs onderverdeeling in „buurtschappen" mogelijk. Hieruit blijkt dat de hulpverleening in hoofd zaak geschiedt voor het behoud van eigen huis. De vrouwelijke ulp is voornamelijk noodig voor ziekenverpleging en voedselvoorziening, alsook voor kleedingverzorging en admini stratie. De mannelijke hulp omvat vooral brandweer hulppolitie en technische diensten. De inschrijving sluit 15 October a.s. AUTOBUS AANGEHOUDEN. Zooals men weet wordt thans van over heidswege streng gelet op de diensten van autobusondernemers van Friesland en Gro ningen naar Haarlem, Amsterdam enz. ter vaststelling van eventueele overtredingen van de wet op de Openbare Middelen van Vervoer. In de Noordelijke provincies trachten de auto busondernemers moeilijkheden te voorkomen door de passagiers in te schrijven als lid van een Reisvereeniging. Thans schijnt de Rijksverkeerspolitie ook hieraan te willen gaan tornen. Woensdagmid dag werd n.l. op den Rijksweg alhier een auto bus, die van Haarlem naar Groningen met 15 passagiers onder weg was, aangehouden. Na dat de kaartjes der passagiers aan een nauw keurige controle onderworpen waren, en tegen den chauffeur procesverbaal is opgemaakt, kon de autobus haar reis vervolgen. LEZING PATER WITLOX. In 't Huis te Velsen" hield Pater Witlox. metselaar-missionaris, een interessante lezing over zijn werk in Britsch-Afrika. Hij moest van de havenplaats af vijf -dagen 1-oopen om de missie-post te bereiken. Hier werd hij verwel komd door den missie-bisschop. Hij bouwde daar de eerste steenen kerk van zelf gebak ken steenen (klei met strooverbinding drogen door zonnewarmte. Later bouwde hij nog meer steenen kerken, scholen en wonin gen en werd benoemd tot kapelaan van de kathedraalkerk. Hierna werd spr. voor 3 weken aangewezen tot waarnemend pastoor. Plotseling brak pest uit waardoor zeer velen stierven. Ook spr werd aangetast doch hij bleef in leven. Hij werd echter afgekeurd en met f 600 voor de reis naar Holland gezonden. In de haven plaats aangekomen keerde hij echter terui en trok met zijn boy de bergen in. Na eenige dagen kwam hij bij een negerstam, wier taal onverstaanbaar was. Eenige maanden later keerde spr. naar den bisschop terug, vertelde van zijn wedervaren, gaf zijn f 600 terug en vroeg (en verkreeg) toestemming om weer naar den negerstam terug te keeren. Later namen de Engelschen bezit van -dit land en. benoemden Pater Witlox tot onderkoning. VELSEN Gemeentelijke Lucht beschermingsdienst. Oproep voor vrijwillige hulpvereening. -ii de jv,«. .-„our* wc- ee*i stuwuam goo~uwa en naar Amerikaansehe wijze moet deze natuurlijk bijzonder groot zijn. Om den aanvoer van materialen te verzorgen, moesten, serschillende. bruggen worden gebouwd* -Nu de plannen voor de organisatie der hulp diensten voor den luchtbeschermingsdienst te Velsen zijn vastgesteld, zijn het de ingezetenen 7,elf, die deze hulpdiensten moeten vormen. De Burgemeester van Velsen roept op: a. Alle mannelijke ingezetenen behalve de gewone dienstplichtigen en het gemeente- personeel lichamelijk daartoe in staat, van af den 20-jarïgen leeftijd; b. Alle vrouwelijke ingezetenen van 25 tot 51 jaar, om zich beschikbaar te stellen als vrij willige hulpkracht bij bedoelden dienst en zich daartoe onder duidelijke opgave van naam, voornamen, adres, geboortejaar en met ver melding van beroep, diploma's, vakstudies graad, positie enzoovoorts schriftelijk aan. te melden bij den Technisch Ambtenaar van den luchtbeschermingsdienst Gemeentehuis te Velsen. (N.B. Opgave van ge wensch te indeeling bij een bepaald onderdeel der hulpverleening zal op prijs worden gesteld). ■Bij den oproep is gevoegd de volgende toe lichting: Het plan voor de gemeente Velsen is onder verdeeld in 2 vakken, resp. N. en Z. van het Noordzeekanaal. Het N.-vak heeft 2 wijken, gescheiden door den spoorweg naar Beverwijk. Met Z.-vak heeft de wijken: Oud-IJmuiden, Havenwijk, de wijk weste lijk Kennemerplein, 2 wijken in IJmuiden- Oost, ongeveer gescheiden door de lijn Kenne merplein RJH.B.S. en de Wijk Velsen, ingeslo ten tusschen kanaal, spoorbaan en Driehuis, Driehuis en de 2 deelen van Santpoort vor- rook zwak, doch geen anthraciet Bij slippen niet remmen. De K. N. A. C. schrijft ons: Er kan niet genoeg op worden gewezen, dat het rijden met gladde dus afgesleten banden een vorm van zuinigheid is, die de wijsheid bedriegt. Het is niet het springgevaar alleen, dat het rijden met gladde banden ontoelaatbaar maakt. Een auto welke is uitgerust met ban den waarvan het profiel totaal is afgesleten, zal minder vlug tot stilstand kunnen worden gebracht dan een wagen waarvan de banden sterk geprofileerd zijn. Natuurlijk is het tot stilstand brengen van de auto in de eerste plaats afhankelijk van het goed funetionnee- ren van de remmen, maar deze zijn het niet alleen die een voorname rol spelen. De wrij ving tusschen banden en wegdek werkt in niet geringe mate mede' bij snel stoppen. Nu spreekt het vanzelf dat een gladde band min der wrijving met het wegdek ondervindt dan een goed geprofileerde. Ook de kans van slippen is bij het rijden met afgesleten banden aanmerkelijk grooter dan bij het rijden met geprofileerde. Stelt men b.v. het geval dat van een auto de beide rech ter banden glad zijn afgesleten, terwijl ook de linkervoorband dit euvel vertoont, dan ligt het voor de hand, dat op een weg waarvan het wegdek, om welke reden dan ook glad is, bij het remmen het linker achterwiel van den wagen de grootste weerstand zal onder vinden. Dit wiel zal dan ook als spil worden gebruikt waarom de auto draaien gaat, zoodat men van wegslippen volkomen verzekerd kan zijn. Het is dan ook raadzaam om er zorg voor te dragen dat men indien men in het ongelukkig bezit is van banden welke niet meer aan de te stellen veiligheidseischen be antwoorden, deze te doen vervangen. Kan men hiertoe b.v. om redenen van financiee- len aard niet overgaan, dan verdient het aan beveling de banden dusdanig te doen aan brengen, dat deze zich nooit aan de zelfde zijde van den wagen bevinden. Men doet het verstandigst de twee afgesleten banden om de achterwielen te leggen, daar het springen van een achterband toch altijd nog de minst gevaarlijke problemen schept. Om zoo weinig mogelijk de kans van slippen te loopen behoort men er voor te zorgen, dat de remcapaciteit over voor- zoowel als over achterwielen gelijkmatig is verdeeld. Maar dit alleen is niet voldoende. Tevens zullen de ban den goed geprofileerd moeten zijn, terwijl de belasting van den wagen zich niet aan één kant mag bevinden doch behoorlijk moet wor den verdeeld, terwijl de banden behoorlijk op spanning moeten zijn. Komt men niettegen staande deze voorzorgsmaatregelen toch nog in de ongelukkige omstandigheid van slippen, dan moet men er voor waken vooral niet te remmen. Dit kan funeste gevolgen hebben en moet onder alle omstandigheden bij slippen worden nagelaten. Men stuurt den wagen mee in de richting van de slip (dus als het achtergedeelte naar rechts wegslipt wende men het stuur naar rechts. Dit mag echter vooral niet met een ruk worden gedaan. Voorts moet men geen gas geven. Ontkoppe len kan zelfs beter zijn en haast onder alle omstandigheden worden aanbevolen. Het bo venstaande advies is vanzelfsprekend lastig na te volgen indien men aan de uiterste rechterzijde van den weg rijdt, zoodat het weg slippende achtergedeelte van de auto groote kans loopt met de wegafzetting in botsing te komen. Vermoedt men dat zulks het geval zal zijn dan dient er toch voor gewaakt te worden het stuur niet naar links te wenden. De wagen zou dan dwars over den weg komen te staan, terwijl het kantelen ervan lang niet denkbeeldig behoeft te worden geacht. In dit geval zorge men ervoor het stuur recht te men ieder afzonderlijk een wijk. In iedere wijk zal een leider worden aan-1 houden, zoodat de voorwielen de wegrichting gewezen^. di^de-4aar-aa,nwezjge huiprniddeleni- blijven yolgen,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1