HET NIEUWE AVONDBLAD A A m 'T 9e JAARGANG No. 278 VRIJDAC 28 SEPT. 1934 IJMUIDEQ COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT1EN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers sijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen'. 2800.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig.- Uitkeeringen krachten* deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank té Schiedam. IJMUIDEN De N. S. B. en de heer Frenay. Burgemeester Rambonnet ontkent onjuist heid van het verslag zijner rapporteurs. „Ik heb mij tot taak gesteld, orde en rust in deze gemeente met alle mij ter beschikking staande middelen te handhaven. In éen schrijven aan burgemeester Ram bonnet had die heer K. Tusenius, gewestelijk commissaris van de N. S. B. te kennen gegeven, dat het gesprokene van den heer Frenay in eernige vergaderingen .in deze gemeente onjuist door de rapporteurs van den burgemeester was weergegeven. Burgemeester Rambonnet heeft een nader ©n-deraoék ingesteld en naar aanleiding daar van het volgende schrijven aan den heer Tiu- seniuis doen toekomen: Naar aanleiding v;an Uw schrijven van 17 September 1934 heb ik de eer U mede te dee- len, dat het door U verzocht nadere onderzoek door mij is ingesteld. Ik heb mij daarbij echter ■bepaald tot de rapporteurs in kwestie zelve. Het zou m.i. volkomen onjuist zijn ambtenaren, aan wier waarheidsliefde of juiste verslagen in den loop der jaren nooit eenige twijfel is gerezen, thans plotseling, waar het bovendien gaat om de uitlatingen van een, op zijn zachtst gemoimen, niet geheel onbesproken per soonlijkheid, te confronteeren met allerlei onverantwoordelijke en 'in het weergeven van vergaderingsbesprekingen veel minder ge routineerde personen, Bovendien mioet niet worden vergeten, dat de bedoelde ambtena ren, ook wat betreft de door hen te leveren rapporten, onder eede staan, hetgeen met be trekking tot hun eventueele tegensprekers •nooit het geval zou kunnen zijn. Waar dus de bedoelde ambtenaren pertinent hun standpunt volhouden meen ik te mogen ©onstateeren, dat ook mijn gedragslijn in de zen volkomen juist is geweest. Ik meen hierbij te mogen opmerken, dat het publiek worden der zaak niet mijn -maar Uw schuld is: bij de bespreking' met den heer Kok gaf ik dezen ge legenheid de geheele kwestie sub ros a af te werken. Na Uw rede van denzelfden avond te Velsen Noord, was ik genoodzaakt ook mijn motieven te pubüiceeren. Ik meen trouwens te mogen aannemen, dat de geheele houding en het optreden van den heer Frenay na de bedoelde gebeurtenissen te Velsen ook U wel een eenigszins anderen kijk' op zijn persoonlijkheid en optreden zal heb ben gegeven. Zijn nadien te Rotterdam ge houden rede bevatte immers volgens het cou rantenverslag merkwaardigerwijs weer ver schillende van dezelfde uitdrukkingen als. hij volgens U te Santpoort niet zou hebben ge bruikt. Ik meen ten slotte nog het volgende onder Uwe aandacht te mogen brengen: wie zegt achter'het gezag te staan en dit te eerbiedi gen dient, vooral in de huidige onrustige tijden bij zijn oritiek op dat gezag de grootste voor zichtigheid te betrachten wil hij zelfs den schijn van revolutionnair zijn vermijden. Dat de taak can met deze opdracht en onder deze omstandigheden in politieke volksvergaderin gen op te treden bij een gewezen communist, die zooals U schrijft „de taal van den zeeman spreekt" in veilige handen zou zijn meen ik te mogen betwijfelen. Ik heb mij tot taak gesteld orde en rust in deze gemeente niet alle mij ter beschikking staande middelen te handhaven, het kan U bekend zijn op welke wijze ik ten opzichte van communistische en overeenkomstige woe lingen daarin geslaagd ben. Ik kan echter on mogelijk dulden, dat van geheel andere zijde op igelijkluidendeii toon of met gelijk schij nende middelen die rust en orde opnieuw zou de worden verstoord. Waai' iik alle irfwoners mijner gemeente met volkomen gelijke maat meet zal ik in het laatste geval ook niet te rugdeinzen vGor het toepassen van volkomen dezelfde maatregelen als door mij op de eerst genoemde categorieën zijn toegepast." DAT LIEP NOG GOED AF. Sedert eenige dagen is op sommige punten van IJmuiden de politie bezig het publiek, voornamelijk de wielrijders practisch onder richt te geven in de nieuwe verkeersregelen,. Vooral wordt er op gewezen, dat bij het ver anderen van richting dit met armuitsteken moet worden aangeduid. Ondanks deze practische verkeerslessen blijken er nog steeds weggebruikers te zijn, die niet weten wa.t in het belang van eigen en anderer veiligheid te doen staat. Of mis schien is het geen onkunde maar onwil. Waartoe dit leiden kan ondervond Donder dagmiddag een wielrijdster op de Juliana-kade. Een auto reed haar met vrij groote snelheid achterop. Plotseling stak zij den weg over, zonder haar hand uit te steken. Slechts door zeer krachtig te remmen kon de bestuurder een aanrijding voorkomen. Echter had het niet vsel gescheeld, of hijzelf werd het slacht offer van de onvoorzichtigheid van de wiel rijdster. Door het krachtige remmen draaide de auto een halven slag om. De auto werd door deze manoeuvre beschadigd, de bestuur der kwam er echter zonder letsel af. HEROPENING. Door verandering van eigenaresse, zal morgen de heropening plaats vinden van „'t Wolhoekje", Zeeweg 201, IJmuiden-Oost. Het zal de kooplustige dames niet moeilijk zijn, in deze zaak te kunnen slagen, gezien de ruime keuze en kwaliteit. ,,'t Wolhoekje" mag zich reeds verheugen in een gunstige reputatie, en de nieuwe eigena resse zal door prompte bediening trachten haar clientèle uit te breiden. BINNENGESLEEPT. Donderdagmiddag is alhier binnengesleept door den Duitschen stoomtrawler Bürgemeis- ter Mönckeberg H.C. 54, de stoomtrawler Cor- rie. IJM. 21, die op de Noordzee een tros in schroef had bekomen. MAURICE CHEVALIER IN THALIA. Thalia brengt op het nieuwe programme ,.,The way to love", waarin Chevalier en Ann Dvorak de hoofdrollen vervullen. Hieronder volgt de korte inhoud: „Bent u gelukkig? Neen? Bezoekt dan Pro fessor Bibi, 17 Rue Canton". Dag in dag uit sjouwt Frangois door Parijs met het zware bord op zijn rug. maar in zijn eigen hart is het laatste sprankje geluk ge doofd. Want Frangols heeft een ideaal, en dat ideaal wil maar niet in vervulling gaan. Zijn dierbaarste verlangen is bet om eenmaal als officieel erkend gids vreemdelingen over de boulevards te mogen leiden. Het leed dat hij draagt Is echter nog niets vergeleken bij de smart die hem wacht als hij Madeleine ontmeet, Madeleine is een allerliefst meisje, dat als levende schietschijf fungeert voor Pedro, die als messenwerper op de boule vard-kermissen optreedt. Pedro is een ver van gemakkelijk heerschap en hij beschouwt Ma deleine als zijn persoonlijk eigendom. In Professor Bibi's woning krijgt de arme: Francois de attenties te verduren van Anne- Marie, een welgevormde jonge schoone uit de provincie. Anne-Marie is een nichtje van Bibi's vrouw, en is naar Parijs gekomen om jacht te maken op een echtgenoot. Zij beschouwt Francois als een prijs uit de loterij, en is vastbesloten zich haar buit niet te laten ontglippen. Beangst door Anne-Marie's klaarblijkelijke attenties vlucht Francois de straat op, waar hij twee personen van een wissen dood redt. De eerste persoon is een klein wit hondje, waarop de hondenvanger het gemunt heeft, en de tweede is Madeleine, die door de woeste Pedro met een handvol messen achtervolgd wordt. Francois neemt beide vondelingen mee naar huis, waar Madeleine kennis maakt met Su zanne, Joe, een jongen Amerikaanschen com ponist en met Pierre de huisbaas. Allen doen veel moeite Madeleine op haar gemak te stel'len en zij wordt als gast in Pierre's huis geïnstal leerd. Den volgenden avond kondigt Francois aan dat hij met een mooi meisje gaat dineeren. Joe vraagt hem of hij -zijn geluk bij Madeleine beproeven mag', en Francois geeft zijn toe stemming, zij het aarzelend. Joe stelt voor dat zij met hun vieren eten gaan, mar Madeleine voelt er niets voor, want zij houdt niet van haar redder. Francois is alles behalve vroolijk gestemd bij de gedachte dat zijn mooie geliefde met Joe uitgaat, en hij keert naar huis terug. Juist als hij daar aan komt stormt Pedro binnen met agent Chapusard. Chapusard bedreigt Francois met arrestatie als Madeleine niet met Pedro, haar wettelijke voogd, meegaat. Om Francois te helpen gaat het meisje inderdaad met Pedro mee, maar s avonds komt zij terug en gaat naar Suzan ne s kamer, terwijl Suzanne Pedro en den agent wegstuurt. Dan wordt er krijgsraad gehouden m den vriendenkring, en men besluit dat Ma deleine alleen veilig zal zijn als zij getrouwd is. Francois voelt zich voor haar verantwoor delijk en biedt haar ridderlijk zijn hand Den volgende morgen krijgt Francois een aanbod om als gids op te treden. Terwijl Frangols vol trots zijn examen als ids aflegt, gaat Madame Bibi aan het werk om het huwelijk met Madeleine onmogelijk te maken. Zij vertelt Madeleine dat haar nichtje Anne-Marie, die een bruidschat van veertig duizend francs meekrijgt, toch eigenlijk een veel betere vrouw voor onzen gids zou zijn 's Avonds zegt Madeleine hem dan ook dat zij hem niet trouwen kan, en zij verlaat het huis. We komen dan in de complotten en het slot is een triomftocht, die men in Parijs niet gauw zal vergeten. VELSEN „DE BEWAARSCHOOL" IN „DE PONT" In de bioscoop „De Pont" komt deze week als hoofdfilm „De Bewaarschool", naar het boek van Leon Frapie „La Maternelle", waar aan vooral het spel van de kleine Pa,ulette Elambert 'als Marie zooveel bekoring heeft ge geven. De inhoud is als volgt: Een jiong meisje, uit de betere kringen, Rose, kent slechts geluk, vreugde en zonne schijn in het leven, totdat zij zdch plotseling van alles beroofd ziet. De dood van haar va der brengt aan het licht, dat deze meer schul den dan bezittingen heeft. Rose ziet baar verloving verbroken en is ge noodzaakt in haar eigen onderhoud te voor zien. Zij kan een betrekking krijgen als werk ster op een bewaarschool en om dan toch ook maar iets te verdienen, neemt zij dit baantje aan, zie er tot verwondering van de directrice van de bewaarschool. Hier komt Rose in directe aanraking met de kleinen, die de eerste wankele schreden op het levenspad zetten. Het is een 'bewaarschool, hoofdzakelijk bezocht door kinderen uit de arbeidersklasse. Door de dagelijksche omgang- met de kleuters hecht Rose zich met groote warmte en innigheid aan de kindertjes, met welke zij als hulpwerkster het meest intieme contact heeft. Immers zij is het, die ze allen om beurten onder handen neemt, hetzij cm de smerige gezichtjes te wasschen, de dito neusjes een beurt te geven, en vooral de aller kleinsten uit- en aankleeden, indien zulks moedig is. Niet minder is Rose aan de kinde ren gehecht dan de kinderen aan haar. Het speeluur in de bewaarschool is dan ook voor de kinderen aanleiding om Rose met vra gen en liefkoozingen te overstelpen. Het meest beeft zich aan haar gehecht Marie Coeuret, een meisje zonder vader en die dikwijls door haar moeder alleen gelaten wordt. Langzaam maar zeker neemt Rose een voorname plaats Dr. Mello Franco, vroeger Braziliaansch minister van buitenlandsche zaken, is naar aanleiding van zijn bemoeiingen tusschen Peru en Columbia, welke tot resultaat leidden, candidaat voor den Nobelprijs gesteld. op de bewaarschool in. Het zijn niet alleen de kinderen, doch er is ook dokter Libois, een regent, die de school vaak bezoekt en die meer dan gewone belangstelling voor de werkster koestert. De dagelijksche sleur van de bewaarschool wordt verstoord door de komst van rector Sed- ling, die studie maakt van de mentaliteit der kinderen en voor die gelegenheid een eenvou dige lezing zal houden. Als één der onderwij zeressen Roze verzoekt even op de klas te pas sen, is rector Sedling er getuige van hoe Rose de kinderen bezig houdt over het onderwerp, hetwelk hij van plan was met ze te behande len, en Rose deed het naar zijn meening wel zoo gosd, dat hij ervan afzag, dit onderwerp verder te behandelen. De directrice is in het geheel niet gesticht over het feit, dat een werkster voor de klas staat, maar de rector is een heel andere mee- mirag toegedaan. Loonen en jaarwedden van gemeentepersoneel Nadere regeling voorgesteld. Den 13en Januari 1934 deelden Burgemeester en Wethouders aan Gedeputeerde Staten mede, bereid te zijn, den Raad voor te stellen, de loonsverlaging van het personeel der ge meente van 3 pet. te brengen op 5 pet. B. en W. wezen er op, dat deze maatregel tot gevolg zou. moeten hebben een algemeene herziening, omdat het evenwicht in de ver houdingen door een evenredige korting wordt verbroken. Naar de meening van het College diende aan een verandering van de algeheele salarisregeling vooraf te gaan overeenstem ming over de hoogte der salarissen van den Burgemeester, den Secretaris en den Ontvan ger. In aansluiting daaraan zou dan de her ziening van alle salarissen aan de orde wor den gesteld. Gedeputeerde Staten hebben wel een nieuwe regeling van de jaarwedden van den Burgemeester, den Secretaris en den Ont vanger in uitzicht gesteld, doch daar is het tot. heden ook bij gebleven. De netto jaarwedden der drie genoemde functionarissen zijn dooi de reeds ingevoerde kortingen teruggeloopen van resp. f 8000, f 7000 en f 4900 op resp. f 7199.30, f 6287.50 en f 4372.72, welke bedra gen met- ingang van 1 Juli j,l. door verhoogd pensioenverhaal verder verlaagd zijn tot resp. f 7086.50, f 6188.80 en f 4303,63. Bij schrijven van 24 April 1934 deelde de JWIi- nister van Binnenlandsche Zaken aan de Ge meentebesturen mede, dat- de voortschrijding van het onvermijdelijk aanpassingsproces der loonen in het particuliere bedrijfsleven aan de door de crisis gewijzigde omstandigheden, het noodzakelijk maakt, dat de salarisregelin- gen van gemeenten, welke nog steeds uitgaan eenerzijds boven het Rijkspeil, anderzijds bo ven den plaatselijken loon- en levensstand aard, met den grootsten spoed daarmede in overeenstemming worden gebracht- De Minis ter heeft het hier niet over regelingen, welke beneden het Rijkspeil zijn, alhoewel hij in de Tweede Kamer der Staten-Generaal verklaar de bereid te zijn een circulaire te laten uit gaan om de te lage salarissen te verhoogen. Bij brieven van 6 Juni en 18 Juli 1934 deelden Gedeputeerde Staten mede, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken verlangt, dat een herziening dei' wedden onafhankelijk van de regeling der wedden van den Burgemeester den Secretaris en den Ontvanger, plaats heeft en dat de nieuwe regeling 1 October 1934 dient in te gaan. Over de door B. en W. ontworpen jaarwedderegeling was het College verplicht, het oordeel te vragen van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Met de door den Mi nister gemaakte bemerkingen is rekening ge houden, behalve voor één categorie ambtena ren, omdat naar het oordeel van B. en W. den Minister daar niet voldoende voor oogen heeft gestaan de omvang van de werkzaamheden. Beschouwt men de factoren, die bij een sa larisregeling van integreerend belang zijn als stedelijk karakter, hooge levensstandaard of huishuren, dan bezit Velsen die, wij zou den haast zeggen in overtreffenden trap, waarbij nog komt de belastingdruk, aldus merken B. en W. op. Buiten beschouwing mag ook niet worden gelaten, dat de ambtenaren een geringere kans op promotie hebben bij de gemeente dan bij het Rijk, alsmede ae factor kindertoeslag geldende voor het Rijksperso neel, doch niet voor het personeel der ge meente. Bij het Rijk geldt in het algemeen de regel, dat voor elk kind beneden 18 jaar een toelage wordt gegeven van 3 pet. der wedde met een minimum van f 60 en een maximum van 216 per jaar-. Men kan aannemen, datJ het gehuwd personeel dezer gemeente gemid-1 |F% BjPj*1 S ^3 JjS deld per gezin 2 kinderen beneden 18 jaar |f% |r® |l felfa felfe al I'll telt. Voor een zoo juist mogelijke vergelijking met de Rijkswedden van gelijksoortige func ties is het dus noodig bij de Rijksnormen op te tellen de verhooging voor 2 kinderen. Even eens dient er rekening mede te worden gehou den, dat de gehuwde Rijksambtenaren op jaarloon een toelage ontvangen van f 180 voor zoover niet aldus het gezamenlijk bedrag aan wedde en toelage, met uitzondering van de kindertoelage, zou stijgen boven f 1800 of het gezamenlijk bedrag aan wedde en toelage daardoor zou stijgen boven het maximum van de desbetreffende schaal van bezoldiging in dien dat maximum minder dan f 1800 bedraagt Daarbij komt dan te ver-vallen de tegemoetko ming in de woninghuur ad f 100 per jaar, welke de gehuwde ambtenaren ontvangen. Op het vervallen dezer toelage is ook in Uw Col lege reeds meermalen aangedrongen. Met betrekking tot de ongehuwden wordt evenals in de Rijksregeling bepaald, dat voor hen het salaris wordt verlaagd met 3 pet., met dien verstande, dat zij nimmer méér dan 90 pet. van de aan hun functie verbonden maxi mum-wedde ontvangen. Zooals B. en W. hiervoren reeds mededeel den is door de evenredige korting van 8 pet. het evenwicht in de verhoudingen verbroken. Een herziening der wedden zal dus tot ge volg moeten hebben, dat eensdeels eene. zij het dan ook zeer geringe, verhooging plaats heeft naar het Rijkspeil, anderdeels een ver laging tot het Rijkspeil. Daarbij moeten zij ook wel bedenken, dat de verhouding zooals die bestond vóór de korting, reeds niet juist was. De oorzaak hiervan was een min of meer belangrijke algemeene verhooging van de loo nen der werklieden en politie-ambtenaren, in 1921, terwijl de aan de overige ambtenaren in uitzicht gestelde algemeene verhooging, door de inmiddels voor de gemeente minder gunstig geworden financieele omstandighe den, niet tot stand is gekomen. Alleen werden enkele partieele wijzigingen aangebracht, be doeld als een correctie op onjuiste verhoudin gen. Over de door ons ontworpen nieuwe rege lingen, zooals die-naar aanleiding van de dooi den Minister van Binnenlandsche Zaken ge maakte bemerkingen waren gewijzigd hebben wij overleg gepleegd met de drie commissien van overleg. Na uitvoerig melding te hebben gemaakt van het standpunt der drie commissies van overleg, stellen B. en W. den Raad voor, de jaarwedden der politie te regelen als volgt: Hoofdinspecteur f 3400f 4000 (thans f 3272.50—f 3833.50), inspecteur f 2700—f 3300 (thans f 2618—f 3179), hoofdagent f 2100— f 2400 (thans f 2090,66f 2528.24), brigadier f 1850—f 2150 (thans f 1773.70—f 2211), agent le klas f 1800—f 2100 (thans f 1750.32— f2187.90), agent 2e klas f 1700—f 1900 (thans f 1589.50—f 1776.60), leerling-agent f 1200 (thans f 1200), rechercheur f 1950f 2250 (thans f 1890.57f 2328.15), motoragent, ver keersagent, kringagent (nieuwe functies) f 1850f 2150, hoofdklerk f 2000f 2500 (thans f 2431—f 2618), klerk f 1800—f 2300 (thans f 1870—f 2431). Voor de ambtenaren stellen B. en W. de vol gende salarisregeling voor: Geldophaler f 1600—f 1900 (thans f 1776.50 f 2057), bode, bevolkingsagent, bevolkings agent-bode, controleur M. H. f 1700—f 2000 (thans f 1776.50—f 2057), deurwaarder f 1900 f 2200 (thans f 1963.50—f 2244), schrijver en schrijfster f 950-f 1450 (thans f 935-f 1355.75) klerk, teekenaar bij O. W., 2e klerk bedrijven en klerk-controleur Arbeidsbeurs f 1450 f 2050 (thans f 1402.501963.50), ambtenaar in algemeenen dienst bij de secretarie, klerk magazijnmeester bij de bedrijven voor gas en water en le klerk bij die bedrijven f 1550- f 2150 (thans f 1589.502150.50), verpleegster f 1700—f 2250 (thans f 1683—f 2244), adjunct commies, adj.-boekhouder, opzichter 2e kl. O. W„ opzichter gas en water f 1950f 2750 (thans f 2150f 2711.50), opzichter le kl. O.W. en boekhouder gas en water f 2500f 3300 (thans f 2711.503272.50)commies ter secre tarie, commies en boekhouder O. W., directeur M. H. en directeur Arbeidsbeurs f 2800f 3600 (thans f 2992-f 3553), hoofdopzichter O. W. en hoofdboekhouder gas en water f 3450— f 4050 (thans f 3366f 3927), hoofdcommies ter secretarie en adj. directeur gas en water f 3700—f 4300 (thans f 3646.50—f 4207.50), verificateur der gemeente-financiën 4300- f 4900 (thans f 4301f 4862), directeur van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst f 4400 f 5000 (thans f 4394.50f 4955.50) directeur O. W. en gas en water f 5200f 6200 (thans f 5236f 6171), directeur van den gem. ge- neesk. dienst f 5600f 6600 (thans f 5703— f 6638.50). Bij de opgaven der thans geldende salaris sen is rekening gehouden met den aftrek van 6 1/2 pet. De salarissen der hulpkeurmeesters thans f 2337.50f 2898.50 stellen B. en W. voor te be palen op f 2300f 2900. Verder wordt voorgesteld invoering van een kindertoelage voor ambtenaren met een be zoldiging beneden f 3000 voor kinderen bene den 18 jaar ten bedrage van 2 1/2 pet. van het loon, met een minimum van f 50, doch slechts indien en voor zoover deze meer dan vier in getal zijn en alleen voor deze meerdere, dus alleen voor het 5e, 6e kind, enz. Voor ongehuwden worden de wedden ver minderd met 3 pet. Voorgesteld wordt de verlaging in te voeren op I October 1934 en 1 Januari 1935 telkens voor de helft. R. C. „BREDERODE". I VERZEGELDE ZAKKEN maat gegarandeerd Eric»son*lraal (Sluisplein), Zeeweg Z63, Meeresteinpl., Beverwijk (Adv. Ingez. Med.) DE GEMEENTE VELSEN IN 1933. Verschenen is het verslag van den toestand •der gemeente Velsen over het jaar 1933, dat wederom tal van gegevens van allerlei aard Het ee.'öte hoofdstuk vermeldt o.a. de sa menstelling van den gemeenteraad en het college van Burgemeester en Wethouders, "net bevat een opg'ave van het aantal kiezers voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, het vermeldt de ver deeling der werkzaamheden van B. en W. en bevat voorts tal van andere gegevens omtrent de gemeente-huishouding o.a. van de ver schillende diensten. Wij noteeren uit dit hoofdstuk, dat het onder den Commissaris van Politie werkzame per soneel bestaat uit 1 hoofdinspecteur, 1 inspec teur en 2 inspecteurs-titulair (waarvan 1 hoofdagent en 1 schrijver, 2 klerken, 3 hoofd agenten-titulair, 5 brigadiers en 18 agenten (waarvan 4 in tijdelijken dienst) voor den politiedienst te IJmuiden; 2 hoofdagenten en 6 agenten voor den politiedienst te Velsen (Noordelijk deel); 1 hoofdagent en 1 agent voor den politiedienst te Velsen Zuidelijk deel) 1 brigadier voor den politiedienst te Driehuis en 2 agenten voor den politiedienst te Sant poort. Uit het tweede hoofdstuk (Bevolking) no teeren wij, dat op 31 December 1933 de bevol king over de drie afdeelingen van de gemeente verdeeld was als volgt: IJmuiden 29014 inwoners 7031 gezinnen. Velsen 7095 inwoners 1653 gezinnen. Santpoort 7487 inwoners 1870 gezinnen. Totaal 43596 inwoners 10554 gezinnen. Het gezinsgemid-delde (inwonende perso nen inbegrepen) was 4.131. In het gemeentehuis werden 283 huwelijken voltrokken; het getal echtscheidingen bedroeg 18. Hoofdstuk Hl behandelt het grondgebied en de eigendommen. Het grondgebied is groot 4862.95.45 H.A. en is verdeeld in 13 wijken. De totale oppervlakte van de gemeente-eigendom men bedroeg op 31 December 1933 256 H.A. .6 A. en 49 cA., verdeeld als volgt: Gebouwen met aansluitende erven 13.46.67 H.A., straten en pleinen, wegen en voetpaden 71.82.18 H.A. plantsoenen en parken 54.69.31 H.A., bouw-, industrie- en handelsterreinen 29.88.04 H.A., bouw-, gras- en tuinland 11.12.69 H.A,, andere gronden 71.15.10 HA.., water 3.92.50 H.A. Een oppervlakte van 2,59.10 H.A. is buiten de gemeente gelegen. Verkocht werd aan bouwterrein 2.22.30 H.A. In ruil werd afgestaan 6 Are 97 c.A., waartegen over werd ontvangen 2 A. 31 oA. Een gedeelte park groot 9 H.A. 39 A. werd verkocht alsmede een gedeelte weg groot 10 A, 30 cA. Hoofdstuk IV. Financiën geeft een kort over zicht betreffende de in 1933 geheven belastin gen, retributies enz.: Precariorechten f 1837.70, straatbelasting f 141.422.21, hoofdsom der grondbelasting op de geb. en ongeb. eigendommen f 110.264.21, opcenten hierop f 109.507.17, hoofdsom perso- neele belasting f 142.850, opcenten hierop f 139.700, dividend- en tantièmebelasting f 10.475.10, opcenten vermogensbelasting f 9.311.75, 100 opcenten gemeentefondsbelas ting f 258.026.65, hondenbelasting f 6.343.25, be lasting op tooneelvertooningen enz. f 18.848.17, vergunnings- en verlofrecht f 5.626.25. Uit hoofdstuk VI, Openbare orde, veiligheid ,en zedelijkheid noteeren wij, dat in het ver slagjaar 57 branden (en brandjes) voorkwa men. De brandweer bestaat uit een commandant, een plaatsvervangend commandant, 2 opper- brandmeesters, 3 brandmeesters, 3 ass. brand meesters, 6 chauffeurs en 18 manschappen. Volgens hoofdstuk VII, Openbare gezond heid is de toestand in de vleeschwinkels be vredigend te noemen; ten opzichte der slach terijen en werkplaatsen valt geen nieuws te vermelden. Het aantal vleeschwinkels be draagt 59, het aantal slachterijen 42, het aantal slagers 55. Er werden geslacht 1714 (1564) runderen, 187 (166) paarden, 4331 (6246) varkens, 538 (325) vette kalveren, 251 (65) graskalveren, 384 0314) nuchtere kalveren, 306 (139) schapen pl. 1 lam, 1 (5 geit), 0 (2) speenvarkens. Van de 1714 runderen bleken 21.8 pet. lijden de te zijn aan t.b.c., bij de varkens was dit 5.4 pet., bij de kalveren 0.6 pet. Er werd bovendien ingevoerd 6183 (6368) K.G. rundvleesch, 3169 4530) K.G. paarde- vleesch, 62934 (94670) K.G. varkensvleesch. 19796 (18649) K.G. kalfsvleesch, 263 (40) K.G. schapenvleesch en 37255 (24410) K.G. vet. De invoer van bevroren buitenlandseh. vleesch via het „eerste kantoor van invoer" bedroeg 26787 K.G. en 11404 K.G. vet, totaal 38191 K.G. Besmettelijke ziekten. Er deden zich voor 14 (20) gevallen van diphterie, 0 (2) van dysentrie, 1 (2) van meningitis, 1 (1) van poliomyelitis, 85 (59) van roodvonk, 12 (18) van scabies, 18 (24) van tuberculose, 27 (4) van typhus en 0 (1) ziekte van Weil. (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van 1932). Het waterverbruik bedroeg (zonder het Het programma voor Zondag is als volgt: Staatsvisschershavenbedrïjf) 632.394 M3., Brederode I.V.O. II, 10 uur. j tegen 612.734 M3. in 1932 of een vermeerde- Brederode H—Kennemers VI, 12 uur. I ring van 3.11 pet. Beverwijk Jun.-—Brederode Jun., 12 uur, 1 Wij komen op het verslag nog nader terug.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1