VOOR DE VROUW DE VROUW IN DE XXe EEUW. KEUKENGEHEIMEN. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. SPECIALE AANBIEDING. Onderstaande patronen zijn tegen den prijs van 38 ct. per stuk te verkrijgen in de zooge naamde „standaard-maat": bovenwijdte 102 c.m.; taillewijdte: 82 c.m. en heupwijdte: 107 c.m. Het knippen met dit patroon levert geen moeilijkheden op, daar men het door het al of niet aanknippen van naden passend kan maken voor het eigen figuur. ..No. 277: mooie japon van zware gebloemde zijde of mousseline. Jabot van witte of crème kleurige georgette. Benoodigd materiaal; 4.50 meter van 100 c.m. breedte en 50 c.m. geor gette. No. 282: japon van grijze wollen stof met kantgarneering. Benoodigd: 3 meter van 130 c.m. breedte en 75 c.m. kant. No. 281a: aardige mousseline japonnetje. Slankkleedend model. Benoodigde stof: 4 M. Iets waaraan we allen gebrek hebben is spon taniteit. De spontaniteit uit onze kinderjaren toen we op alles direct en eerlijk reageerden hebben we in den loop van de jaren verloren. „Natuurlijk", zeggen we, „dat kon immers niet anders". We denken er aan hoe we als kinderen wa ren we zien naar de kinderen van nu om ons heen. En het zou toch wel een wonder lijke wereld worden waarin een dergelijke spontaniteit heerschte. „Ik vind jou naar", zegt Freddie tegen het bezoek van zijn moeder. „Moeder is zij er nog? Wat blijft ze lang, hè?" „Ik vind jou lief", zegt Loesje tegen het ver legen jongmensch dat vader komt spreken. Het jongmensch wordt daarna nog een paar graden verlegener. Het kind lacht bij elke vreugde, huilt bij elke teleurstelling. Zelfbeheersching, zeggen we, moeten we het leeren, want met het uiting geven aan al je gevoelens kom je er in de wereld niet. Het zou wel eens merkwaardig zijn te kun nen zien hoe de wereld zou wezen als ieder aan zijn gevoelens uiting gaf, als iedereen zooals dat heet: zich liet gaan. Of de wereld er beter op zou worden? Heel waarschijnlijk is het iet; we weten voor ons zelf maar al te goed welke neigingen er in ons sluimeren. Hoe dikwijls hebben we bijvoorbeeld meo den aan.1 drang iemand een klap om zijn ooren te geven, hoe graag zouden we soms iemand kwetsen die ons op de een of andere manier in den weg r' van erger dingen nog maar te zwijgen. Het sou allicht geen betere wereld zijn die we te zien kregen, eerder een wereld waarvan we terugschrokken, we zouden alleen beter dan nu weten waar we aan toe waren. Spontaniteit moet werkelijk beteugeld wor den door zelfbeheersching, door de stem van het geweten die ons zegt hoe te handelen tegenover anderen. Het is de moeilijke taak van den opvoeder dit geweten wakker te maken en wakker te houden. Maar het is niet de taak van den opvoeder die spontaniteit door conventie te verstikken. Hoe raar en verwrongen doen de menschen zich dikwijls aan ons We kunnen uit hun houding niets op maken, ze zijn alleen maar beleefd of vormelijk of terughoudend. Van den waren mensch worden we niets gewaar. En wij zelf toch ook. We trekken on. -.eiug uil vrees belachelijk of ongewoon te worden, ge vonden. Het komt dikwijls voor dat we onze antipathie nog eerder durven laten blijken dan onze sympathie. Conventie sluit ons in ons zelf op. Leer daarom nooit aan het kind, dat spon taniteit gek is. Iemand die niet meer spon taan durft zijn, mist vele vreugden in het leven. Zonde, spontaniteit is geen liefde, is geen vriendschap denkbaar. Men leert elkaar pas kennen en begrijpen in oogenblikken van spontaniteit. Laat het kind maar zeggen tegen het schuchtere jongmensch dat het hem lief vindt, het jongmensch mag dan verlegen wor den, in zijn hart zal hij er toch blij mee zijn en dit kind zoo gauw niet meer vergeten. Maar leg het uit, aat het iemand verdrie' kan doen als je het tegen hem zegt: ik vind je naar. Probeer hem zoo goed mogelijk een idee van goed en kwaad bij te brengen, laat het zelf leeren voelen wanneer het zijn spontani teit bedwingen moet. Probeer een levend mensch van hem te maken, die zich uiten durft en niet bij voorbaat wantrouwend tegen over de menschen staat. Zelfbeheersching. maar geen conventie. Want door die conventie raken we hoe langer hoe verder van elkaar en wordt de verwarring in de wereld steeds rooter. We hebben spontaniteit, échte uitingen noodig willen we elkaar kunnen verstaan. BEP OTTEN. HUISHOUDELIJKE WENKEN. V Op bijgaande teekening zien we drie fouten in de keuken-inrichting, die de huisvrouw een hoop tijd kosten en die haar onmooddg ver moeien. Ie. de tafel is te hoog en de stoel te laag, waardoor een ongemakkelijke houding ver- kregen wordt, die vooral vermoeiend is voor irmen en hals. J mousseline van 90 c.m. breedte en 50 c.m. zijde voor de jabot. No. 283b: elegante japon van zwarte zijde. De kraag met jabot is van witte zijde. Benoo digd materiaal: 4 meter van 90 c.m. breedte en 40 c.m. witte zijde voor garneering'. Al deze patronen zijn dus in de aangegeven maat, tegen den prijs van 38 ets. per stuk te verkrijgen bij de „Af deeling Knippatronen" van de Uitgeversmaatschappij „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in postzegels, of per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het ver langde patroon te vermelden. Gelieve verder naam en adres goed op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertra ging in de opsturing. 2e. De belichting is zoodanig, dat de scha duw op de handen valt, waardoor de huis vrouw haar oogen onnoodig in moet spannen. 3eo De plank, waarop de verschillende be- noodigdheden geplaatst zijn, is te hoog. Dit veroorzaakt overbodig opstaan en rekken. Mrs, X. MODE-TIPS. VOOR KOELE DAGEN. De lichte zomerjurkjes zijn opgeborgen tot het volgend jaar, linnen rokken en jasjes heb ben plaats moeten maken voor kleedingstukken van wollen stof. De wollen stoffen hebben dit seizoen aardige dessins. Heel vaak ziet men de combinatie van bewerkte wollen stoffen met effen materiaal. Onze afbeelding toont eenige herfstpakjes, die bijzonder aardig zijn. No. 1: jeugdig costuum, bestaande uit effen, gladde rok met geruit jakje. De breede kraag is van hetzelfde materiaal als de rok. Twee groote aparte knoopen dienen als sluiting. No. 2: modern sporteostuum met kort smo king-jasje, zonder revers en kleine opgestikte zakken. De rok heeft een diepe plooi midden voor. No. 3: elegant driedeelig complét van wollen crêpe. De blouse is van witte crêpe satin en wordt over de rok gedragen. Een breede zijden shawl verlevendigt het geheel. HET JONGE MUSCHJE. Onder leiding van een onderwijzer zouden een paar jongens uit de Mas gaan kampeeren. Hoewel m'n jongen in mijn oogen nog maar een kruimel is, wilde ik mijn vacantie niet door egoïstische angst bederven. Hij mocht dus mee kampeeren. Het spreekt vanzelf dat er nu allerlei hoogst gewichtige inkoopen moesten worden gedaan, die aan niemand anders dan aan hem en mij samen konden worden toevertrouwd. Gewa pend met een groote tasch gingen we dus op stap. We hadden net met veel succes een rugzak gekocht, met alles wat daarbij schijnt te be- hooren en wilden nu voor proviand gaan zor gen, toen Henk stil bleef staan. „Och Mams kijk eens, een jong muschje! 't Kan niet meer wegvliegen!" Voorzichtig sloop hij nader en nam het angstige diertje met zachte han den op. ,,'t Heeft niets gebroken, ziet U wel? 't Kan alleen nog maar niet goed vliegen. Zielig, dat kleine beestje hè?" Een schuine blik naar boven, om eens te peilen hoe ik keek. „Mag ik hem meenemen, Mams?" „Maar jongen, je moet morgen immers weg? Wat moet er dan met dat diertje gebeuren?" „We kunnen het toch in den tuin zetten. Als we het wat voeren kan het misschien wel weer vliegen. En morgen is hij toch ook alweer een klein beetje sterker. U hoeft toch alleen maar wat brood voor hem te strooien. En hier gaat het natuurlijk dood. Mag het Mams?" Hij had van zijn handen een schuitje ge maakt, waar het vogeltje rustig in lag. Het scheen te voelen, dat het daar veilig was. „Neem jij dat muschje maar mee hoor. Ik hoop voor jou dat het flink en sterk wordt. Maar nu moeten we flink opschieten joch, an ders wordt het te laat". Een paar straten verder kochten we fruit bij den groenteboer, om den hoek nog even een paar reepen bij den kruidenier en toen nog gauw even een blokje om, waar Henk een fijn zakmes had gezien, met wel twaalf verschil lende afdeelingen. Het leek mij een moord dadig instrument en ik weet dat ik heel wat nachten zal droomen van afgesneden vinger toppen en erger. Maar als hij niet met z'n eigen mes kan snijden, zal hij het met een mes van een vriendje doen, wat geeft het dus alle maal? Laat hem dan maar de vreugde hebben van het eigen mes, bungelend aan een leeren riem, waar extra gaatjes in moesten worden gemaakt, omdat er geen enkele nauw genoeg was voor zijn dunne middel. Nog steeds heeft hij het muschje voorzichtig in z'n handen. We loopen nu snel terug, hollen nog even, om te trachten een tram te halen, maar we zijn net te laat en we moeten op een volgende wachten. Toevallig is de tramhalte net onder den boom, waar we het muschje vonden, maar geen van beiden hebben we daaraan gedacht. „Piep piep" sjirpt het boven ons en nog eens „Piep piep piep". Voor Henk erop verdacht is, is het muschje met één slag uit z'n handen gevlogen, 't Was of dat „piep piep" hem op eens kracht had gegeven. Maar tot de veilige takken kon het jonge muschje toch niet vlie gen. Aan een raamkozijn moest het zich vast- klammen. Gespannen keken we toe. Daar kwam de moeder musch aanvliegen. Even vloog ze om het jolig heen. „Piep piep piep", het leken wel instructies en toen was het als of ze het jong op de vleugels nam. Een flinke slag, het jong werd omhoog geduwd en kon op eigen kracht de takken bereiken. Aandachtig hadden we allebei het tooneel- tje gevolgd en ik stond erover te denken of ik daar niet een moraal aan vast kon knoopen, om hem er op te wijzen wat er allemaal kan gebeuren wanneer jongen meenen dat ze al alleen uit kunnen vliegen. Want nu was alles goed gegaan, maar hoe licht had het beestje niet vertrapt of overreden kunnen wordenEn ik begon: „Dat jonge muschje is zeker eigenwijs ge weest en wou gaan vliegen voor hij het kon. Gelukkig maar dat de moeder er nog was om te helpen!" Maar m'n drie turf hooge zoon had een ander oordeel. „Nou ja, da's de natuur. Hoe kan hij nou leeren vliegen, als hij het niet pro beert?" Toen heb ik de moraal voor mij maar ge slikt en heb hem zonder vermaningen en wijze lessen uit kampeeren gestuurd, vertrouwend op „de natuur". HELEN, Een nieuw Parijsch Modehuis. Anny Blattspecialiste in geTyreide japonnen. Dit voorjaar heeft een ondernemende jonge Amerikaansche, Anny Blatt, het aangedurfd om in Parijs een nieuw modehuis op te rich ten, en dus de concurrentie met de bestaande „maisons de haute couture" op te nemen. Dat is in Parijs niet zoo iets bijzonders: zelfs in de tegenwoordige slechte tijdsomstandigheden probeeren geregeld nieuwe ontwerpers een zaak te vestigen en de gunst van het publiek te verwerven. Den meesten lukt dit niet; en daarom is het des te opmerkelijker dat Anny Blatt, en in zeer korten tijd zelfs, wel slaagde en dat haar huis reeds nu gerekend wordt tot de groote modehuizen, met wier decreten en ontwerpen men rekening heeft te houden. Hoe is dat Anny Blatt gelukt? Op de oude beproefde wijze, die niettemin nog steeds dooi de meeste beginnelingen in een vak miskend wordt, en die toch vrijwel de eenige is, die kans op slagen biedt; door met iets te komen, dat nieuw is. Anny Blatt heeft dat gedaan: ze lan ceerde de mode van de gebreide japonnen, die op het oogenblik in Parijs buitengewoon veel opgang maken, zoodat de naam „Anny Blatt" op het oogenblik iedere Parisienne een van de alleraardigste gebreide japonnetjes voor den geest toovert, die het nieuwe huis in zoo groo te verscheidenheid creëert. Want Anny Blatt maakt niet alleen gebreide sport- en ochtend jurkjes; zij fabriceert ook buitengewoon mooie gekleede middagjaponnen, die van top tot teen met de hand gebreid zijn; en zij maakt zelfs gebreide avondjaponnen, die door de prachtige val van het materiaal groot succes hebben. Want zooals men weet zal de lijn voor den komenden winter weer buitengewoon recht Zijn uitwaaierende plooien zijn uit den booze, en de lange lijn van den rok mag door geen ruimte of draperie onderbroken worden. Daarvoor leent gebreide stof zich natuurlijk bij uitstek: Het model is hoogst eenvoudig, de rug is diep gedécolleteerd en de achterzijde van de japon wordt sleclfts opgehouden door twee door elkaar slingerende „bretels"; de rok is zoo gebreid, dat hij in die pe platte plooien valt. De kleur van de japon is beige rosé; de ceintuur, die de eenige gar neering uitmaakt, is van rose, bruin en blauw geruite taf zij de. W. T. Het heet, dat de meeste kleine meisjes niet vam rekenen houden. Is dit de reden, dat men betrekkelijk zoo weing vrouwen in Europa aan het hoofd van zaken vindt! Bij de jiongste te Parijs gehouden bijeenkomst van de Int. Unie van Soroptimistclubs (aooals men weet zijn de Soroptimists de vrouwelijke Rotary) bleek, dat, terwijl in de Amerikaansche vrouwenelubs de meerderheid der vrouwen „Businesswomen" waren, in Europa de meerderheid werd ge vormd door vrouwen in bepaalde beroepen, ïn- tellectueele zoowel als die op ander gebied. Zouden in Amerika de meisjes beter reke nen dan in Europa? Het is meer waarschijn lijk, dat de Amerikaansche meer onderne mingsgeest en durf heeft en ook dat daar niet -de vooroordeelen bestaan, welke in de oude wereld eerder dan in de nieuwe deden neer zien op den winkelstand. Bovendien was en kele jaren geleden in Amerika meer geld be schikbaar voor ondernemingen dan iin de landen van Europa. Dat de vrouw door haar aanleg niet onbruik baar was voor de ondergeschikte plaatsen in het zakenleven, bewijzen de vele vrouwen en meisjes, die een postie vonden als verkoopster, boekhoudster, oassière, correspondente, en zelfs als particulier secretaresse van den man van zaken. Zelden vindt men haar als chef-cor respondente en als procuratiehoudster, doch ook die zijn er en zelfs als onder-directrice en directrice komen vrouwen voor bij enkele ondernemingen, doch het aantal is te be perkt. Het wordt de vrouw niet gemakkelijk ge maakt als zoodanig te slagen, want voordat het haar met veel tact en groote bekwaam heid gelukt is -het vertrouwen te winnen van de cliënten van de onderneming heeft zij over heel wat vooroordeelen moeten zegevieren, ontelbare malen haar ergernis moeten inslik ken, als het publiek, waaronder helaas juist haar eigen sekse soms het moeilijkst is, liever met een man te doen wilde hebben, duidelijk toonde, diat het niet gediend was van een con ferentie met een vrouw, haar raad of inzicht wantrouwde. Er is dan veel tact en zelfbe heersching en ook zelfvertrouwen noodig, om door te zetten en te bewijzen, dat de vrouw het ook weet en dat haar intuitie en fantasie soms niet genoeg te waardeeren hoedanighe den zijn, welke weer een tegenwicht bieden tegen enkele meer mannelijke eigenschappen welke haar misschien in minder mate zijn toe bedeeld. Dat daarbij haar idealisme, haar eerlijkheid, haar practische geest en zuinigheid,- haai- ge voel voor détails haar In sommige opzichten tot een zeer betrouwbare persoonlijkheid ma ken in het zakenleven, belet niet, dat zijzelf en de openbare meening tot nu toe de wen- schelijkheid niet voldoende hebben begrepen, dat de vrouw haar gaven meer dan tot nu toe in den handel en in de industrie tot haar recht zou doen komen. Als directrice van een hotel of een pension zal zij in de eerste plaats onmiskenbare ta lenten toonen. Toch is zij daar lang niet altijd de leidster. Het Meine pension, door vrouwen op touw gezet lijdt bij óns zeer vaak aan het gebrek aan ondernemingsgeest en initiatief, waarbij zuinigheid de wijsheid bedriegt. Voor een pension is daarbij zoowel kennis van huis houding als zakenkennise noodig en velen bezitten alleen de eerste. Zoo wordt de huis vrouw met het goede hart. die haar gasten al les zoo goed mogelijk wil geven menipnaal slachtoffer van haar gemis aan zakelijk ln->! Arme ridders (Finsche wentelteefjes) voor 6 personen: 12 sneden wittebrood, 1 ei, 3 dL. melk, 1/2 theelepel zout, 1 eetlepel bloem, 80 gr. boter, wat vruchtenmoes of jam, desge- wenscht 1 dL. slagroom, 25 gr. basterdsuiker. Roer de bloem met het zout door elkaar, meng dit aan met een lepel melk, roer totdat de klontjes verdwenen zijn, voeg de rest van de melk langzamerhand toe en daarna het ge klopte ei. Week hierin het brood; laat de sneden geweekt brood in de koekepan in de heete boter aan weerskanten lichtbruin bak ken. Bedek elk sneetje met een laagje vruch tenmoes of jam, schik ze netjes op een ver warmde schotel en presenteer ze warm. Gar neer ze, wanneer ze koud gepresenteerd wor den, desverkiezende met wat geslagen room, die met basterdsuiker naar smaak wordt zoet gemaakt. Tomaatjes in het zuur: 1 kilo kleine gave tomaatjes, 1 flesch wijnazijn, een Spaansche peper, io kruidnagelen, een paar takjes dragon een iu, 25 gr. mosterdzaad. Dompel de gewasschen tomaatjes even in kokend water, verwijder het schilletje en laat ze afkoelen. Vul een goed met sodawater ge reinigde inmaakflesch met de tomaatjes, strooi er de kruidnagelen en het mosterdzaad tus- schen, leg er nu en dan een schijf ui tus- schen en een takje dragon. Giet hieroverheen de azijn, die eerst vijf minuten gekookt wordt en daarna door en door afgekoeld. Sluit de flesch met de glazen deksel af, of bij gebreke hiervan, met vochtig perkamentpapier. Ge bruik de tomaatjes bij voorbeeld bij koud vleesch of bij de een of andere wintersla. C. F. WEET U DAT..;: Kaas beter tegen warmte bestand is, en niet gaat beschimmelen, wanneer men bij de kaas, onder den stolp, een kleine hoeveelheid grof keukenzout, dat geregeld ververscht moet worden, neerlegt? De dagdief is de eenige, die hoe meer hij steelt, des te minder heeft. afgesneden Lathyrus in een vaasje langer friseh blijft wanneer u de vaas niet geheel met water vult, doch zóó dat de steeltjes on geveer 1 c.M. onder water staan? De mensch moet aan zijn levensavond niet treuren over de ondergaande zon; maar zich verheugen over de aan den hemel verschij nende sterren. De Vrouw van Zaken. zicht, terwijl omgekeerd wel de gasten het noodeloos slecht hebben bij een te inhalige of te weinig haar wezenlijk belang begrijpende pensionhoudster, die, door gebrek aan overleg, overstelpt wordt door financieele moeilijkhe den, waaruit zij zich niet anders denkt te kunnen redden dan door op alles uit te spa ren, wat haar op den duur komt te staan, op verlies van haar gasten. Zoo ware in dit op zicht met vrouwelijke leiding veel meer te be reiken, als de vrouw, die hiermede begint be ter vrouw van zaken was. In het hotel, waar man en vrouw samen werken gaat het gewoonlijk uitstekend, doch er konden veel meer alleenstaande vrouwen als directrice van hotel of restaurant werken, indien zij tevoren zorgden van het zakelijk ge deelte zich goed op de hoogte te stellen. Wat een vrouw aan het hoofd van een kunsthandel kan beteekenen, mevrouw Kley- kaanip heeft het bewezen, wier herinnering nog leeft bij allen, die met haar te doen heb ben gehiad. Klein begonnen wist zij de zaak in den Haag te .scheppen, die een geheel eigen karakter droeg en nog door artisten en publiek bijzonder wordt gewaardeerd. Zou een vrouw niet eveneens aan het hoofd van een bouw onderneming enorm nut kunnen stichten, om dat zij beter dan eenig man weet wat de be hoeften zijn van de huisvrouw bij het inrich ten van een woning? Als hoofd van een boerderij heeft menige vrouw al knap werk verricht en vooral in het buitenland waagden vele vrouwen zich aan de pluimveehouderij. Daar vindt men ook vele vrouwen, die Mein beginnend conserven fa brieken oprichten, welke door bijzondere recep ten een eigen cachet kregen. En is de vrouw alweer niet aangewezen om met de bijzondere eischen der huisvrouw bij de wasch rekening te houden en zich erop toe te leggen hier te zoeken naar methoden, waar zoo min moge lijk wordt vernield en zoo min mogelijk ver loren raakt? Bij het plaatsingsbureau behoort de vrouw eveneens thuis en hier zou men meer dan tot nu toe de dame willen aantreffen die niet enkel voordeel zoekt doch ook met veel hart de belangen van haar cliënten aan beide zij den behartigt. Veel komt hier aan op het per soonlijk contact en kan hier de vrouw met psychologisch inzicht niet veel bereiken? Na tuurlijk zijn er de Arbeidsbeurzen, waar echter het bezwaar aan het stelsel is verbonden, dat men te veel met geschreven getuigschriften moet werken en daardoor niet altijd voldoende weet van de werknemers en werkgevers. De vrouwelijke fantasie kan het aantal on dernemingen, waar een vrouw met zakenken nis en initiatief en hart op haar plaats zou zijn nog wel uitbreiden, om niet te uitvoerig te worden, zullen we het hierbij laten. Juist in een tijd, dat de vrouw bijna overal van de ar beidsmarkt wordt geweerd, is het goed, dat zij zich nieuwe beroepen schept, en niet haar "heil zoekt in werk, waar zij niet zichzelf kan zijn.'Niet overal is kapitaal noodig, wie Mein begint en door een gebied te kiezen, waar ver betering of nieuwe wegen noodig zijn, het ver trouwen weet te winnen, kan ook nu nog sla gen. Alleen gedoogt deze tijd niet, dat men bij de pakken neerzit of zichzelf beklaagt. Men kenne zichzelf, en zij bereid te werken, hard te werken. Dan kan de vrouw in het zakenleven, veel tot stand brengen en voor zichzelf een bevredigend arbeidsveld vinden. EMMX J. f

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 7