HET NIEUWE AVONDBLAD De Velser Zwemvereeniging heeft grootsche plannen. VELSEN Visscherij-Snufjes Il9e JAARGANG No. 279 ZATERDAC 29 SEPT. \9M IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2% cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. All© abonnéfi van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers K^n ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en. ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen ie gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: i SB©®.— bij algèheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van tea hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; j 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebbèn. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank to Schiedam. IJMUIDEN. Een fraai open zwembad in Velserbeek. Geruimen tijd geleden hebben wij in ons blad medegedeeld, dat de Velser Zwemveree niging, die thans het zwembad in den put van het toekomstige Spuikanaal exploiteert, uitzag naar een terrein voor het stichten van een blijvende inrichting en dat men bezig was te trachten hiervoor een terrein in Velserbeek beschikbaar te krijgen en wel de Z.O. punt op den hoek van den Driehuizerkerkweg en de Ver Loren van Themaatlaan. Langen tijd hoorden we niets meer van deze plannen, die mede in verband met de tijdsomstandigheden ook wel wat te fantastisch leken. Dezer dagen kregen wij echter een uitnoo- 'diging van het bestuur van V.Z.V. tot het bij wonen van een persconferentie, waarin het een en ander over deze plannen zou worden meegedeeld. Zou er dus toch iets van komen? De heer P. Borst aan het woord. In de conferentie heeft de ijverige voorzitter der vereeniging, die zooveel heeft gedaan ter bevordering van de zwemkunst en de zwem sport in onze gemeente, het een en ander aan gaande den stand der plannen medegedeeld en we hebben kunnen constateeren dat het open zwembad van V.Z.V. geen utopie meer is, doch de verwezenlijking nadert. Na de pers woorden van dank te hebben toe gezwaaid voor de steeds ondervonden mede werking en voor hetgeen door de bladen voor de zwemsport is gedaan, gaf de heer Borst eerst een overzicht van hetgeen er op het ge bied van de zwemsport in onze gemeente de laatste jaren is verricht. De heer Borst herinnerde aan de in 1932 ge houden eerste wedstrijden in het binnen-ge deelte van het Spuikanaal. Het groote succes van deze zwemwedstrijden heeft het bestuur der vereeniging er toe gebracht, eens te on derzoeken, of er niet een inrichting gebouwd kon worden voor de beoefening vair de zwem sport. Men achtte het strand hiervoor geen ge schikte plaats. Het oog viel op den afgesloten put van het Spuikanaal en onmiddellijk toog men aan het werk, waarbij bleek, dat er in IJmuiden veel animo bestond. Bovendien ondervond V.Z.V. van alle zijden medewerking. In dit verband werden o.a. genoemd- de heeren Seyffert, ha venmeester, Kerkkamp, technisch hoofd ambtenaar en Hendrikse, technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat, vooral doordat deze heeren, ieder voor zijn ressort, den weg wezen om het vlugst tot het doel te geraken. En spoedig kwam dan ook de officieuse toe stemming, een zwembad in den put te mogen houwen. Inmiddels had het bestuur hier en daar eens een kijkje genomen om eenige gegevens voor een plan te verzamelen en zoo kwam het oor spronkelijke project te voorschijn, waarvan de kosten werden geraamd op f 7000. Maar eenige dagen voordat de aanbesteding zou plaats vinden vernam men van de zijde van den Rijkswaterstaat, dat de bouw van de spuisluis spoediger zou worden uitgevoerd dan men oorspronkelijk van plan was. Dit veroorzaakte natuurlijk schrik en ontsteltenis in de rijen der V.Z.V.-ers. Zekerheidshalve toog men naar den Haag en daar kon men vernemen, dat in derdaad onder hoogen druk aan de plannen werd gewerkt. Dit leidde de schreden van het bestuur van V.Z.V. in een andere richting. Eerst werd ge dacht aan het aan de gemeente behoorend terrein achter den Velserduinweg en den Zee weg, maar hieraan waren te veel bezwaren verbonden. Toen viel het oog op de bekende plaats in Velserbeek. Het denkbeeld werd met burge meester Rambonnet besproken. Deze verleende alle medewerking en verklaarde zich bereid een eventueel verzoek om beschikbaarstelling van den benoodigden grond in het college van B. en W. te verdedigen. Reeds een week daar na ontving men de mededeeling van B. en W. dat zij hun medewerking zouden verleenen tot de uitvoering van het plan. De zaak werd ampel overwogen en het be stuur kwam tot de slotsom, dat men een in richting, zooals men die zich voorstelde, in Velserbeek zou kunnen bouwen. Met het oog hierop werd overgegaan tot den bouw van een primitief zwembad in den sluisput. De animo bleek weldra zoo groot, dat spoe dig een uitbreiding noodig was. En in het voor jaar van 1934 heeft men de zaak opnieuw uit gebreid, waarvoor het batig saldo van 1933 werd besteed. En ook dit jaar was wederom succesvol. Wer den er in den prachtigen zwemzomer van 1933 niet minder dan 37.419 bezoekers geteld,, dit ten $askaatd ia de lumet HUuM (dies aaufeaamt i (Adv. Ingez. Med.) jaar tot heden steeg dit aantal tot 47.310. Het abonnementental steeg van 890 op 1200. Alleen de duurdere tarieven leverden een kleiner aan tal op. De burgemeester werd steeds van den stand van zaken op de hoogte gehouden. Bij een on derhoud met hem in den loop van den zomer werd weer Velserbeek ter sprake gebracht. De burgemeester raadde het bestuur aan bij B. en W. een plan in te dienen en te verzoeken, het werk in werkverschaffing te mogen laten uit voeren. Tevens adviseerde de burgemeester de uitvoering te doen geschieden door de veree niging, niet door een N.V. of iets dergelijks, teneinde te voorkomen dat men er later mis schien nog eens een „zaakje" van zou kunnen maken. Nogmaals werden, excursies naar andere in richtingen gemaakt en uit hetgeen men elders zag en leerde werden de plannen geboren. Het is in hoofdzaak het zwembad te Sittard ge weest, dat als voorbeeld heeft gediend, althans wat het uiterlijk betreft. Het plan van Velserbeek. Voor het nieuwe plan werd een voorloopige begrooting opgezet. Men kwam tot de slotsom, dat men voor f 35.000 a f 40.000 een prima in- •ichting zou kunnen bouwen, die aan alle eischen voldoet. Wanneer het werk in werk verschaffing wordt uitgevoerd, zou het f 9000 minder kosten. Met 35000 baden bij een abon nementsprijs van f 4 a f 5 en dezelfde prijzen voor „losse" baden als bij de inrichting in den sluisput, zal men de inrichting kunnen exploi- teeren met een bruto winst van f 6000 a f 7000 benevens de gebruikelijke afschrijvingen. Het plan is dus voor uitvoering vatbaar. Zelfs is het niet uitgesloten, dat er winst ge maakt zou worden. Een eventueel-e uitvoering in werkverschaf fing zal de kans op uitvoering natuurlijk ver- grooten, aldus de heer Borst. Het bestuur ziet hierin een groot belang voor de gemeente, daar zwemsport en hygiëne er ten zeerste door bevorderd zouden worden. Ook de zwembaden in Apeldoorn en Sittard zijn gedeeltelijk resp. geheel in werkverschaffing uitgevoerd. De noodige gelden denkt men zich te kun nen verschaffen door middel van een 4%- obligatieleening, eventueeel op basis van een spaarsysteem. Uit de bij dit stukje geplaatste teekening blijkt, dat de plannen breed zijn opgevat. Het hoofdgebouw, waarvan de afmetingen nog niet jeheel bekend zijn is zeer stijlvol. Op het ver hoogde deel bij den ingang is plaats voor een restaurant met daktuin. Links en rechts van het hoofdgebouw, achter de cabines, is een opbergruimte voor kleeren, elk groot ca. 311/2 x 4 M. voor de 56 wisselcabines, die aan de voorzijde zijn gelegen. Aan het einde der vleugels komt een douche-inrichting van elk 5 x 4 M. verder 2 x 15 verhuurcabines van rui me afmeting. Er komen drie bassins, n.l. het hoofdbassin voor geoefenden, dat een oppervlakte verkrijgt van 50 x 25 M. bij 1.502 M. diepte, welke diep te onder de springplanken echter 3 M. be draagt. Verder komt er een klein bassin 10 x 25 M. met een diepte van 0.501.50 M. en een klein bassin van dezelfde oppervlakte diep 0—50 c.M. De totale wateroppervlakte bedraagt dus 1500 M2. Verder komt er een zonnestrand van 80 x 25 M., waarop in den N.O. hoek even tueel een ketelhuis wordt gebouwd. Dit zonne strand denkt men met gras te bezaaien, ter bevordering van de reinheid. Het water wordt natuurlijk gezuiverd en steeds steriel gehou den. Het zal steeds glashelder zijn. Het geheele terrein zal door een hoogen muur worden om geven, waardoor men de inrichting kijk- en ratten vrij houdt. In het adres aan B. en W., waarin het be stuur (de commissie) verzoekt, voor den bouw van werklooze arbeiders gebruik te mogen maken, wordt het aantal mandagen geschat op 3650, n.l. grondwerkers 1600, opperlieden 290, timmerlieden 600, metselaars 380, stuca- doors 110, loodgieters 100. betonwerkers 120 voegers 55, schilders 170, tuinlieden 130, sme den 45 en straatmakers 50. WEER NAAR ZEE. De Ita IJM 22 is na te zijn gerepareerd, weer naar zee vertrokken. De Zeeleeuw IJM. 29 wordt voor de vis- scherij klaargemaakt en zal de volgende week gaan varen. IN HET DOK. De Corrie IJM 21, die zooals men weet, met een tros in de schroef door een Duitsche ha ringboot is binnengesleept, is in het dok ge plaatst. De kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer in Augustus 1934. De Af deeling Visscherij en van het Depar tement van Economische Zaken deelt het vol gende -mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer, waarbij de tus sclien haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben oip de maand Augustus 1-933. De weersgesteldheid was voor de uitoefening der visscherij over het algemeen gunstig. In de Waddenzee en het niet-afgeslooten gedeelte va nde Zuiderzee werd de visscherij drukker, in de Lauwerzee en den Dollart en de ZuidJhollandsche stroomen en zeegaten daarentegen iets minder druk uitgeoefend dan in Augustus 1933. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee, het IJsselmeer en de Zuid- hollandsche stroomen en zeegaten waren beter, in de Lauwerzee en den Dollart daaren tegen slechter dan in Augustus van het vo rige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoer de visch bedroeg n.l. vólgens voorloopige op gave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 545.129 (1.301.804) K.G. en f 7.92.- (f 18.025.,in de Waddenzee en het niefc- afgesloten gedeelte van de Zuiderzee 2.443.430 (2.258.010) K.G. en f 19.906.— (f 12.235.—), in het IJsselmeer 624.272 (628.466) K.G. f263.528.(f250.807.in de Zuidhoiland sobe stroomen en zeegaten 604.392 (271.649) K.G. en f31.854.— (f26.152.--). Uit Zeeland werden verzonden 80.820 (83.000) oesters ter waarde van f 2.428.(f 3.770.en 4.644.600 (4.573.800) K.G. mosselen ter waarde van f56.780.— (f64.490.—). In het IJsselmeer verliep de aalvisseherij met kwak- en dwarskuil zeer bevredigend. Met aalhoe-kwant werd, behalve in de nabij heid van Schokland en Vollenhove, een loo- nend resultaat -behaald. Met de aalfuiken werd nog z-eer weinig aal gevangen. De botvisscherij met staande netten verliep zeer ongelijk. Bij het Enkhuizerzand, de Kreupel en het Vroor wezand werden goede vangsten gemaakt; in het Hoornsche hop waren zij matig en overal elders over het algemeen weinig loonend. In de kuilnetten werd weinig bot medegevangen, terwijl met botsleepnetten slechts door een enkel span werd gevischt. In de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee werd met een 10-tal kommen gevischt. De vangsten bestonden hoofdzakelijk uit bliek, welke gerookt werd. Enkele dagen werd zeer veel bliek gevangen. De aalfuikenvisscherij leverde nog zeer ge ringe vangsten op. De botvisscherij met staan de netten was, evenals die met het botsohut- want, goed loonend, Tevens werd nog door een 30 a 40 vaartuigen met de peur op bot en aal gevischt. Het resultaat was, wat de bot betreft, niet slecht. Van de pereeelen 'erden 250 balen groote mosselen afgeviseht, terwijl aan het einde der maa.nd de visscherij op consumptiemosselen van de natuurbanken een aanvang nam. De visscherij op mosselen voor eendenvoeder werd in denzelfden omvang als de vorige maand voortgezet. Op alikruiker werd slechts door enkele vaartuigen gevischt. De vangsten waren gering. In de Lauwerzee werd de garnalenvisscherij met iets gunstiger resultaat dan in de vorige maand voortgezet. De vraag van de zijde der pellerijen bleef echter gering. In ren Dollart en de Eems bleven de gar- nalenvangsten beneden het middelmatige. De botvangsten werden in d-en loop der maand kleiner. In de Zuidhiollandsche stroomen werd met de anker-kuilen redelijk goed spiering gevan gen, terwijl een tweetal kuilen, die in he-t Ha ringvliet en Goe-reesche gat op zeebliek visch- ten, zeer ruime vangsten maakten. Op het Hollandsch Diep werden met de aalvischtu-i- gen nog goede vangsten van aal gemaakt, doch op de overige Z-uidhollanösche stroomen waren zij veel minder bevredigend. In het Goereesc-he gat en de Brielsche Maasmond werd met het botschutwant veel bot gevangen, terwijl op het Hollandsch Diep met de bot- fuiken eveneens vrij goede vangsten vevden gemaakt. Voor het overige waren de bot vangsten maar weinig bevredigend. De garna- lenvischers visehten op zeer beperkte dagtaak, terwijl de prijzen der consumpüegarnalen bo vendien laag waren. Echter werden nog al veel kleine garnalen voor de drogerij medegevan gen, waardoor deze visscherij nog eenigszins loonend werd. DAT DOET DE DEUR DICHT IN THALIA. Meyer Hamel's revue „Dat Doet De Deur Dicht", welke met enorm succes meer dan 6 maanden voor uitverkochte zalen werd opge voerd in Amsterdam (Theater Carré), Den Haag (Scala Theater), Rotterdam (Tivoli Theater)men zal zich de beide radio uit zendingen nog wel kunnen herinneren zal op Donderdag 4 October in den Schouwburg Thalia worden opgevoerd. Wij komen hierop nog nader terug. HET MOTOR- EN RIJWIELREGLEMENT. Wielrijders! ,Wenscht gij op den weg te rijden in veilige sfeer, 'Denkt dan om uw wettelijke verplichtingen keer op keer. Wijst steeds richting aan t ij d i g en horizontaal, Daarmede voorkomt gij dan een proces-verbaal". De heer D. de Ridder commissaris van politie schrijft ons: In verband met een daartoe gedane vraag in de op 11 September j.l. gehouden Raads vergadering, op welke wijze het publiek in kennis kan1 worden gesteld met de nieuwe bepalingen van het Motor- en Rijwiel Regle ment, speciaal de bepalingen, welke gel-den voor wielrijders, werd mij bij ambtelijk schrij ven door het College van B. en W. van Velsen verzocht een artikel te schrijven. Volgaarne voldoen ik aan dit verzoek, om dat door vroegere plaatselijke omstandigheden in onze gemeente nog een zeer groot terrein op het gebied van „veilig verkeer" braak ligt. Immers, verkeerde ligging van vluchtheuvels de wijze van bestrating van enkele wegen, het gemis van verkeersstrepen, verkeerszuilen en dergelijke verkeers-objecten alsmede de wei nige medewerking van het publiek -door onbe kendheid met de verkeersregels, bemoeilijken zeer de taak der politie om het „Veilig Ver keer" in goede banen te leiden. Reeds gedurende eenige weken waarschuwt de politie het publiek bij herhaling, tot het na komen der nieuwe wetsbepalingen, waarbij bleek, dat velen met de nieuwe bepalingen nog niet bekend waren. Het „een ieder wordt geacht de Wet te ken nen" is dan ook te dezen opzichte een doode letter. De wetskennis daartoe benoodigd is een te droge kost voor het publiek om deze vol gens den tekst der wet te leeren. Een ver blijdend teeken is 'het dan ook dat de pers in deze voorlichting geeft. De materie wordt dan veelal in populairen stijl ter kennis van het courantenlezend publiek gebracht. Ook de plaatselijke pers alhier heeft op de wijziging in het Motor- en Rijwiel-reglement reeds een duidelijke voorlichting gegeven, speciaal van de borden met de nieuw vastgelegde teekens. Ik kan dus volstaan met het volgende: Het Motor- en Rijwiel-reglement, dat gewij zigd is bij besluit van 24 Maart 1934, Staats blad no. 125, en in werking trad den loden Juli 1934, bevat thans de navolgende voor naamste bepalingen voor bestuurders van motorrijtuigen, rijwielen en andere rij - of voer- tuigen: De bestuurder van een motorrijtuig, rijwiel, of een andere rij- of voertuig (bijv. bespannen wagens, handkarren) waarmede over een weg wordt gereden, is verplicht: ingeval hij voornemens is plotseling snel heid te verminderen of stil te houden van dit voornemen tijdig te doen blijken, hetzij door het goed zichtbaar op en neer bewegen ter iin kerzijde van het rij- of voertuig van een arm of een stok of ander voorwerp, hetzij door het ontsteken aan de achterzijde van het rij- of voertuig van een oranje stop licht, hetzij, voor zoover betreft rij- of voertuigen geen motorrijtuigen of rijwielen, zijnde (dus bijv. handkarren, bespannen wagens) door het duidelijk zichtbaar opsteken van den arm of de zweep. b. Voorts is de bestuurder verplicht ingeval hij voornemens is van richting te veranderen, van dat voornemen tij-dig te doen blijken door het goed zichtbaar ongeveer horizontaal uit steken terzijde van het rij- of voertuig van een arm, stole of ander voorwerp, niet hooger dan ter zijner schouderhoogte, aan de zijde van en in de richting, welke zal worden ingesla gen. Door motorrijtuigen op meer dan twee wielen wordt gewoonlijk gebruik gemaakt van een richtingaanwijzer of sein-arm, die rood of oranje gekleurd moet zijn. Hierbij wordt opge merkt, dat met ingang van 1 Januari a.s. daaromtrent nadere bepalingen vastgesteld zijn, o.a. moeten deze „verlicht" zijn, mogen neergeslagen niet verder dan vijf centimeter terzijde van het voertuig uitsteken en geen licht uitstralen en zijn dan ook aan voor schriften van uiterlijk gehouden. Daarover echter later. Wat richting aangeven aangaat wordt uit drukkelijk de aandacht van wielrijders erop gevestigd, dat dit tijdig moet geschieden en dat de arm behoorlijk „horizontaal" wordt uit gestoken. Daarom mijn bovenstaand rijmpje. Men mag als bestuurder van een motor rijtuig, rijwiel of een ander rij. of voertuig niet op de linkerzijde van den weg rijden, voor zoover dit niet noodzakelijk is voor het uitwijken bij het inhalen of voorbijgaan van motorrijtuigen, rijwielen, andere rij- of voer tuigen, rij- of trekdieren of vee. Dus an ders nooit. In bochten binnen bebouwde kommen en verder in die buiten bebouwde kommen, waar het uitzicht niet vrij is, is het een bestuurder verboden met zijn voertuig links te houden, voor zoover dit niet noodzakelijk is voor het uitwijken bij het voorbijgaan van op den weg stilstaande motorrijtuigen, rijwielen, andere rij- of voertuigen, rij- of trekdieren of vee. Een nieuw artikel, hetwelk uitdrukkelijk de aandacht verdient, is ingelast in verband met het snijden of coupeeren. Het luidt als volgt: Het is een bestuurder van een motorrijtuig, rijwiel of een ander rij- of voertuig verboden om met hetgeeen door hem wordt bestuurd, 'n motorrijtuig, rijwiel, een ander rij- of voertuig rij- of trekdieren of vee in te halen of voorbij te gaan, tenzij daarvoor, mede in verband met het uit de tegenovergestelde richting na derend verkeer, voldoende gelegenheid be staat. Een motorrijtuig op twee wielen moet thans CLXXXIX. Leert ons land visch eten? Het begint er heel veel op te lijken. U had die velden makreel eens moeten zien, die er Maandag in de cnarkt waren neergezet. Er waren meer dan 2300 kisten. Dat is voor normale tijden met bui- tenlandsche afnemers wel niet zoo bijzonder veel, maar om zoo maar op één dag 230.000 pond van éénzelfde vischsoort voor binnen- .andsch verbruik aan den man te brengen is „noch nie da gewesen" geloof ik. Er is wellicht iets van den aanvoer naar het buitenland ge gaan, maar dat is maar heel weinig. Want overal zag ik briefjes met de namen van be kende rookers er op. Natuurlijk liepen de prijzen tegen het ein de van de markt terug. Maar verdei' in de week herstelden zij zich weer, zoodat er van een verzadiging blijkbaar nog geen sprake is. Dit is natuurlijk een verblijdend verschijn sel, want alleen een vischetcnd Nederland kan ons land redden. We denken natuurlijk het eerst aan IJmui den, het hemd is nu eenmaal nader dan de rok. maar er wordt behalve in 'IJmuiden nog op andere plaatsen veel visch aangevoerd. Zoo lees Ik in het maandbericht over de visscherij in de Wadden-Zee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee, dat daar in de maand Augustus bijna 21/2 millioen K.G. visch is gevangen! Daar zijn natuurlijk veel mosselen en andere soorten voor eendenvoer bij, verder veel bliek voor de rookerij, maar groote hoeveelheden 'bot kwamen toch in di recte consumptie.En wat er aan bliek en aal gerookt wordt, zal toch ook wel voor een groot deel door landgenooten worden opge peuzeld. Wat de aanvoer in IJmuiden betreft, er was deze week, evenals de vorige, weer veel te wei nige visch. En daardoor was de prijs weer schreeuwend hoog; ook de tong liep aardig omhoog. Veel te weinig visch? En die besommingen dan, hoor ik u zeggen. Ja, maar het was weer haring en makreel, of makreel en haring en u weet, daar heeft de handelaar op het binnen land weinig aan. Van de marktwaardige soorten was er weer veel te kort. Ik telde deze week 32 trawlers en consta teerde vooral een groot tekort op Woensdag en Donderdag, toen er al heel weinig Noord zee visch was. En de besommingen? Een dozijntje kwam weer boven de drie mille en van deze zelfs vijf boven de vier. De Rotterdam IJM 112 spande met f 4600 de 'kroon. En de reizen wa ren ook nu weer kort. Na de visch een paar woordjes over de vis schers en wel over de Denen, We zien hier nog al hoog tegen deze menschen op, maar dit verdienen ze eigenlijk niet. Zeker, ze kunnen heel goed visschen, maar daartegenover staat een groot gebrek, ze visschen te weinig en drinken te veel. In de Haringhaven zie je aan de remming steeds een aantal kotters en die liggen daar soms eenige dagen. Zoo was er een die 1'500 gulden besomd had, zeker een schipper-reeder en deze noet geheel „los naar zee zijn gegaan. Het grootste deel van het geld schijnt hier en elders aan Wijntje en Trijntje te worden besteed. Als het op is gaan ze naar zee om nieuwen voorraad. Wat konden zulke menschen zich spoedig rijk varen als ze wat degelijker leefden. pIETERMAN. Ivoorzien zijn van een lantaarn die achter waarts een rood licht uitstraalt. Opgemerkt zij, dat een reflector dus niet is toegestaan. Een motorrijtuig (dus ook motor-1 wee wie lers moet voorzien zijn van een spiegel, waardoor de bestuurder van zijn zitplaats het links ach terliggende weggedeelte kan overzien. e Ook voor andere rij- of voertuigen is dit voorgeschreven, tenzij de_ bestuurder een plaats inneemt, zóó, dat hij vandaar het ver keer op dat weggedeelte zonder spiegel ge makkelijk kan waarnemen. De bestuurder van een motorrijtuig en een rij- of voertuig, geen motorrijtuig of rijwiel zijnde, moet voldoende zij-uitzicht hebben. En thans het auto-lawaai-artikel. Het is den bestuurder van een motorrijtuig of rijwiel verboden gebruik te maken van de voorgeschreven signaal-instrumenten anders dan wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert. In verband hiermede is het dus bijvoorbeeld niet aan den bestuurder geoorloofd om voor een woning van de signaalinstrumenten ge bruik te maken, om iemand in die woning aanwezig, te waarschuwen, dat de auto aan wezig is. Het is verboden een portier van een motor rijtuig te openen of geopend te laten indien daardoor de vrijheid of de veilighr»d van het verkeer wordt belemmerd of in gevaar ge bracht. Het is den bestuurder van een motorrijtuig dat zich op een weg bevindt, verboden daar mede achteruit te rijden, indien hij zich niet tevoren overtuigd heeft dat zulks kan ge schieden zonder dat daardoor de vrijheid of de veiligheid van het verkeer wordt belem merd of in gevaar gebracht. Voor wielrijders nog het navolgende: Het is den bestuurder van een rijwiel ver boden eenig geluidsignaal anders dan met de bel te geven. Het is voor een rijwiel op meer dan twee wielen, ingericht voor het vervoer van goe deren (z.g. bakfietsen) verboden te rijden- op een rijwielpad of over wegen of gedeelten van wegen, die voor het verkeer met rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, niet openstaan. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat een transport driewieler (z.g. bakfiets) thans ten minste één rem moet hebben. Hiermede zijn de voornaamste bepalingen in het belang van het veilig verkeer ten dienste van het publiek weergegeven. Aan het publiek de taak deze in het belang van „Veilig Verkeer" op den weg in toepassing te brengen-

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1