HET NIEUWE AVONDBLAD IJmuidensche jongens varen op het IJselmeer. '19e JAARGANG No. 281 DINSDAC 2 OCTOBER 1934 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT1EN1—6 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; f 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100,— bij break van boven- en/of onderbeen; 1 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN Van wie is de Brederoodsche- w eg. Afstand van eventueele eigendomsrechten. De Brederoodseheweg te Santpoort staat bij het kadaster ten name der gemeente. Een be wijs, dat deze weg ook inderdaad haar eigen dom is bezit de gemeente niet. Aldus schrijven B. en W. aan den Raad. Waarschijnlijk zal de weg als openbare weg ten name der gemeente zijn gesteld. De on dergrond zal vermoedelijk oudtijds het eigen dom zijn geweest van den eigenaar der daar aan grenzende terreinen. De N.V. Maatschappij tot beheer en exploi tatie van onroerende goederen „Veenduin", aan welke bedoelde terreinen thans behoo- ren, heeft zich bereid verklaard afstand te doen van alle rechten, zoowel van eigendom als anderszins, welke zij eventueel kan doen gelden op het perceel, kadastraal bekend ge meente Velsen, sectie F, no. 3820 (de Brede roodseheweg) mits de gemeente te haren be hoeve hetzelfde doet ten opzichte van de ka dastrale percéelen, sectie F, nos. 3821 en 3620 (het gedeelte van den Brederoodseheweg, dat bij de totstandkoming van de Willem de Zwij gerlaan als openbare weg is komen te verval len) Hiermede kunnen wij ons vereenigen. B. en W. stellen den Raad voor, het besluit te nemen, dat in concept bij de stukken is ge voegd. HET GASBEDRIJF MAAKT RECLAME. Zooals men weet, was een der attracties van den bazar ten bate van de bewaarschool in de Pres. Krugerstraat de fraaie stand van het •Gem. Gasbedrijf. Pas is deze bazar gesloten, of een andere n.l. die welke deze week in de Theeschenikerij in Velserbee'k ten bate van de t. b. c. bestrijding wordt gehouden, vraagt weer de aandacht van het publiek. En ook op de-zen bazar is de stand van het gasbedrijf aanwezig. Wij brij gen in herinnering, dat de bazar Donderdagmiddag 3 uur doof mevr. Raimtoon- netSpeet zal worden geopend. R. C. BREDERODE. Uitslagen van Zondag: BrederodeI.V.O. II 12—1 Brederode IIiKennemers VI 13 Beverwijk bBr ederode-Jun. niet gespeeld. De toestand der werkloozen. B. en W. achten een onderzoek niet mogelijk en van geen practisch nuttig resultaa.t Zooals men weet heeft de soc.-democrati- sche Raadsfractie voorgesteld, een commissie van drie leden uit den Raad te benoemen, welke commissie opdracht krijgt, een onder zoek in te stellen naar den toestand van de werkloozen en hun gezinnen in deze gemeente en het resultaat in een rapport aan den Raad mede te deelen. B. en W. achten zich niet verantwoord, op dit voorstel een gunstig advies te geven, om dat dit voorstel eenerzijds de te benoemen Raadscommissie voor een veel te zware taak zou stellen, anderzijds daarvan geen enkel practisch nuttig resultaat zou zijn te ver wachten. Het College geeft den Raad in de eerste plaats in overweging, goed te realiseeren, wel ke omvang de werkzaamheden van een com missie als de hier voorgestelde noodzakelij kerwijs zou moeten aannemen. Om een ob jectief onderzoek in te stellen naar den staat waarin zich alle gevallen van werkloosheid in deze gemeente bevinden, zou niet kunnen worden volstaan met het doen van steek proeven, waaruit zonder twijfel een scheeve voorstelling van den geheelen toestand zou voortvloeien, nog minder zou een onderzoek naar de slechtste of naar de beste gevallen een nuttig resultaat kunnen opleveren. Slechts een systematische controle van alle gevallen, die dan b.v. categorisch waren in te deelen in 4 klassen met de kwalificaties 'goed, minder goed, slecht en zeer slecht, zou althans een overzicht over het geheel geven. Daarbij zou zich echter direct het bezwaar voordoen, dat men weer afzonderlijk zou moeten kwalificeeren de gevallen van b.v. „goed door eigen verdienste" of „slecht door eigen schuld" enz. enz. Voor allerlei bijzon dere gevallen zou nog weef een bijzondere kwalificatie moeten worden gezocht, terwijl toch ook de vraag zich zal voordoen of, salva reverentia. raadsleden in deze als bevoegde deskundigen kunnen gelden, b.v. bij het con- stateeren van ondervoeding. Zou dan eenmaal na zulk een langdurig en uitvoerig werk een resultaat zijn bereikt dan doet zich de vraag voor wat men met dit resultaat denkt aan te vangen. Aangezien zulk een onderzoek slechts toch zeker maar in zeer enkele gemeenten zal plaats* vinden, zal het nooit mogelijk zijn om door vergelijking der resultaten, het bewijs te leveren, dat de toestand der werkloozen in de 'gemeente Velsen b.v. slechter is dan elders, met welk laatste bewijs b.v. de Regeering ware te overtuigen, dat plaatsing dezer gemeente in een hoogere klasse noodzakelijk is. Boven dien zal altijd het grootste en waarschijnlijk ste bezwaar blijven bestaan dat, waar de werkloosheidszorg meer en meer, zoo thans niet geheel, Rijkszaak is geworden, in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, elke po ging tot opvoering van het peil dier zorg zal afstuiten op de verklaring van onmoge lijkheid van de zijde der Regeering. Nog eens de kwestie-Frenay. De brief van den heer Tusenius. De heer K. Tusenius, gewestelijk commissaris le Inspectie der N.S.B. stelde ons in kennis van zijn onlangs tot den burgemeester gericht schrijven, hetwelk aanleiding gaf tot den reeds door ons gepubliceerden brief van den burge meester. De heer Tusenius wijst er op, dat een spre ker, welke „dergelijke taal en dergelijke bewe ringen" zou gebruiken onmiddellijk de mond gesnoerd en uit de Beweging verwijderd zou worden. De heer Tusenius vervolgt dan; Nu doet zich echter het zonderlinge geval voor, dat ik, bij mijn informatie bij de aan wezigen op genoemde vergadering te Sant poort slechts verwondering en verontwaardi ging ontmoette, én ik kan niets anders doen dan U mededeelen dat alle. door mij verhoorde aanwezigen er van Overtuigd-zijn" dat hier voor een klein gedeelte d:e woorden en zinnen uit hun verband zijn gerukt, maar voor het over- groote deel en dan juist voor het ergste, n.l. de punten 2, 4. 5 en 6, volkomen onjuist zijn. Ik kan mij dit voorstellen, omdat ik zelf den speker Frenay op verschillende groote vergaderingen, waar duizenden aanwezig wa ren, heb gehoord en ik hem nog nooit één van de thans gesignaleerde uitdrukkingen heb hoo- ren gebruiken, veeleer het tegendeel, al moet worden toegegeven dat de spreker Frenay meer de taal van een zeeman spreekt dan die van een predikant of advocaat,, maar dit laatste mag toch, vooral in IJmuiden, niet als een on- overkoomlijk bezwaar gelden. Waar er nu dus zoo'n geweldig verschil van meening bestaat verzoek ik U, in mijn kwali teit van Gewestelijk Commissaris der Natio naal Socialistische Beweging, mede namens den Kring IJmuidetn, een nader onderzoek te willen gelasten over de vraag of U in deze juist zijt ingelicht. Dit moet U niet moeilijk vallen, omdat vrijwel alle aanwezigen in de vergade ring te Santpoort bekend zijn. Ongetwijfeld ligt het niet in Uw bedoeling om op onze Beweging of op één van onze spre kers en op de leiding van de vergadering te Santpoort onverdiend een blaam te werpen. Anderzijds kunnen wij U de verzekering geven dat wij, wanneer bij een nader onder zoek mocht blijken dat Uw berichtgevers U juist hebben ingelicht, wij niet zullen schro men om onvefwijld datgeiie te doen wat een herhaling, in welken vorm ook, onmogelijk zal maken, niet alleen hier ter plaatse maar ook elders. Tot slot zij het ons veroorloofd U er op te wijzen dat, behalve het inktpotten- en stoelen- citaat, van alle andere beschuldigingen in de verslagen welke in de. kranten verschenen niets was te bemerken, en dat er ook op onzen spre ker Frenay nog nooit, nadat hij voor ons op trad, eenige bemerking werd gemaakt door de autoriteiten. Kringleider Kok. door U in deze zaak ont boden, deelt mij mede dat hij, evenals ik, de geciteerde mededeeling tegenover U heeft af gekeurd, maar niet heeft erkend dat deze zijn gebezigd. De werkloosheid. Langzaam stijgende. J,l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ^ingeschreven 358 bouwvakarbeiders, 320 metaalbewerkers, 38 kantoorbedienden, 13 huisbedienden, 39 hout bewerkers, 347 visschers, 579 losse en fa brieksarbeiders, 252 diverse beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar 3 bouwvakarbeiders, 12 metaalbewerkers, 15 kantoorbedienden, 11 huisbedienden, 1 vis- scher, 32 losse en fabrieksarbeiders, 4 diverse beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2024, zoodat er een stijgende werk loosheid te constateeren valt. WEER EEN STEMDISTRICT MEER. Door de toeneming van het aantal kiezer in de stemdistricten 2 en 3 is het noodzakelijk, het gebied van deze beide districten in drie deelen te splitsen. Hierdoor zal het aantal kiezers worden teruggebracht, in district 2 van 1352 op plm. 1050 en in district 3 van 1606 op pl.m. 950, tér wijl het nieuw te vor men district 22 eveneens pl.m. 950 kiezers zal tellen. B. en W. stellen den Raad voor, de „Veror dening tot verdeeling der kieskringen voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad in stemdistricten" en de „Verordening tot aanwijzing van stemlokalen voor de verkie zing van leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad" aan te vullen en te wijzigen als is aangegeven in de concept-be sluiten, welke bij de stukken zijn gevoegd. Tevens stellen B. en W. voor, den Minister van Binnenlandsche Zaken en Gedeputeerde Staten te adviseeren, respectievelijk voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer en der Provinciale Staten, de desbetreffende regelingen voor zoover noodig in gelijken zin te wijzigen. VERORDENING VOOR DE GEMEENTE POLITIE. Naar burgemeester en wethouders aan den Gemeenteraad mededeelen, ontmoet de dooi den Raad op 29 Mei j.l. vastgestelde verorde ning, regelende de rangen, het aantal, de sa menstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren der ge meentepolitie bij den minister van Binnen landsche Zaken nog eenige bedenkingen. De minister wenscht o.a. opgenomen te zien de regeling van de jaarwedden zooals die zal worden met ingang van 1 October. De overige bemerkingen achten B. en W. van onderge schikt belang, zoodat zij die niet afzonderlijk noemen. - B, en W. stellen den Raad voor de gewij'zigdê yerordening opnieuw vast te stellen. Werkverschaffing uit het 60 millioen-plan? B. en W. hebben een schema voor rioleering ingediend. Het lid van den Gemeenteraad de heer J. van der Veer heeft zich met de volgende vra gen tot Burgemeester en Wethouders gewend: le. Is het juist dat,het gemeentebestuur van Velsen zich tot de regeering heeft gewend om aan deze te verzoeken eenige werken te mo gen uitvoeren vallende binnen het raam van en gefinancierd door het werkverruimings- of millioenplan; 2e. Zoo ja, is uw college dan bereid mede te deelen welke objecten ter uitvoering aan de regeering door uw college zijn voorgelegd en welk geraamd bedrag de uitvoering dezer werken zouden vorderen; 3e. Zoo neen, is uw college dan bereid zich alsnog tot de regeering te wenden met het verzoek om eenige in onze gemeente voorhan den zijnde objecten vallende binnen het raam van dit plan te mogen uitvoeren, eventueel na deze werkobjecten vooraf aan den Raad te hebben overgelegd of met deze terzake over leg te hebben gepleegd? Vertrouwende op deze hierboven gestelde vragen van uw college binnenkort het ant woord te mogen vernemen"'. B. en W. hebben hierop het volgende geant woord Na een voorafgaande bespreking met het secretariaat van Het Werkfonds 1934 werd door ons een schema ingezonden voor den aanleg van rioleering in deze gemeente, met verzoek te overwegen dit werk in werkver schaffing, als onderdeel van het z.g.n. zestig millioenplan uit te voeren. De kosten der rioleering worden geraamd op f 940.700. Het schema ligt voor de leden van den Raad ter inzage. De excursie van de Visscherijschool. IJMUIDEN SELECTIEWEDSTRIJD B.R.C. „KENNEMER- LAND". Zondag hield de B.R.C. Kennemerland een selectiewedstrijd over 60 k.m. voor afvaardi ging naar den wedstrijd, uitgeschreven door Olympia te Amsterdam, te rijden in de Haar lemmermeer. Tevens waren er voor dezen wed strijd prijzen beschikbaar gesteld door den heer Kat te Velsen-Noord en den heer Schuit te Beverwijk. De uitslag is als volgt: A-klasse 60 k.m.: 1. B. Glas snelste tijd 1.49.52 2. B. Duineveld, 3. Th. Pronk, 4. P. Braas. B-klasse 60 k.m.: 1. B. Kariens snelste tijd 1.58.49, 2. A. Baard, 3. H. Oudshoorn, 4. J. Ves- sies. C-klasse 40 k.m.: 1. P. Hoekstra snelste tijd 1.17.48, 2. E. v. d. Laan, 3. Z. Roth, 4. J. Groen. ST. NICOLA AS VEREENI GING „ALGEMEEN BELANG". De St. Nicolaasver. „Algemeen Belang" houdt 20 October a.s. een feestavond in Het Wapen van Velsen. Het tooneelgezelschap A. B. zal voor het voetlicht komen en verder zal een humorist de aanwezigen aangenaam bezig houden. Naar het bestuur ons mededeelt zal dit jaar worden afgeweken van den regel, de voor Sint Nicola as voor de leden benoodigde artikelen elders in te koopen. De leden 'kunnen thans bij het bestuur zegels koopen, welke bij de winkeliers alhier als betaalmiddel worden aangenomen. Alles wordt dus in IJmuiden ingekocht. Alle hems aan dek. De heer P. J. Verwayen, directeur van de1 Visscherijschool heeft, zobals wij reeds heb ben gemeld, met een aantal leerlingen van de school een oefentocht gehouden met de Prins Hendrik. Hij en de heer Stam, Teeraar aan de school hebben vijf dagen lang de théorie laten varen en al varende de theorie in practijk gebracht. De jongens hebben de boeken thuis gelaten en het zouden geen Hollandsche jongens ge weest zijn, als ze niet vol enthousiasme het op school geleerde in practijk hadden gebracht Kan het anders? Is er niet een hemelsbreed verschil tusschen een les op school achter een roer, dat slechts wanneer men 'over een kolos sale dosis fantasie beschikt als een scheeps roer beschouwd kan worden en het roer van de Prins Hendrik, het oefenschip van het Onder wijsfonds voor de scheepvaart, waarmee de tocht werd gemaakt? Wie zou er niet liever zoo'n vroolijk op cle golven dansend schip willen besturen, terwijl het „zeewater" van hetIJsselmeer om de oor en spat, dan te staan draaien aan een „droog" roer? De heer Verwayen behoefde dan ook niet aan de jongens te vragen of ze „alsjeblieft" meewilden. De animo was geweldig. We hebben den heer Verwayen verzocht ons eenige bijzonderheden omtrent den tocht te vertellen, waartoe hij gaarne bereid was. Eerst vertelde de heer Verwayen ons het een en ander over 't doel van den tocht. In hoofd zaak wilde hij de jongens wat bekend maken met de werkzaamheden aan boord van een schip, ze leeren sturen, dekwasschen, soppen, schilderen enz. De heer Verwayen wees ons op het belang voor de jongens, dat ze zich in al deze dingen bekwamen, opdat ze zich niet alleen voor de visscherij, maar ook voor de kleine vaart en de binnenvaart bekwamen. Want vooral voor de kleine vaart zag de heer Verwayen een goede toekomst. Hij wees ons op de belangrijke rol, die in deze kleine vaart thans door onze motorschepen wordt ge speeld, die vooral langs de Engelsche kust zich van een groot deel van het transport hebben meester gemaakt. Vooral op dit gebied, aldus de heer Verwayen, staan we voor een ingrijp pende verandering. Vroeger werden ook in ons land de verschillende exportartikelen uit het binnenland met tjalken enz. naar de haven vervoerd, waar ze in zeeschepen werden overt geladen. Thans varen zeewaardige motorsche pen naar de fabrieken en de markten in het binnenland, laden daar en varen rechtstreeks naar Engeland, Duitschland enz. En op cleze motorschepen heeft men emplooi voor onze jongens. De cursus, die deze jongens bezoeken duuit '2 jaar. Ze krijgen dan een schooldiploma. Ook wordt hen kennis van motoren bijgebracht, wat ook voor de visscherij van belang is, want zoo meende de heer Verwayen, het aantal motorvisschersvaartuigén, loggers zoowel als trawlers zal zich steeds uitbreiden. Het is dus gewenseht, dat onze toekomstige zeelieden meer van den motor leeren dan alleen te weten, hoe deze op vóór- of achteruit gezet moet worden. Het moeten allround-zeelui wor den. De reis met de Prins Hendrik. Maandagmorgen, zoo vertelde de heer Ver wayen verder, gingen de deelnemers aan cie excursie, dit waren-behalve de 18 leerlingen van de jongensklasse ook zes van de motor klasse, in IJmuiden aan boord. De tocht van IJmuiden naar Amsterdam was vooral voor de motorklasse zeer nuttig, want nog niet lang was de Prins Hendrik onderweg of de motor weigerde dienst. Was dat voor den schipper minder aangenaam, de klas voer er wel bij. Want natuurlijk moest de motor uit elkaar worden genomen, om de fout op te sporen. Het bleek, dat er een nieuwe metaalvoering noodig was en zoo heeft de Prins Hendrik zich nog naar Amsterdam moeten laten sleepen, waar de schade hersteld werd. Dinsdagmorgen werd de zeereis meerreis is het eigenlijk aanvaard. Over het IJssel- meer ging het naar Volendam, waar men Dinsdagnacht bleef. Woensdagmorgen werden Hoorn en Enkhuizen bezocht. Van Enkhuizen uit werd met het schrobnet gevischt. Verder werden nog Medemblik, Urk en Harderwijk bezocht, van welke haven Vrijdag de thuis reis werd aanvaard. Veel hebben ze geleerd en veel hebben ze genoten. En direct waren ze thuis aan boord en de geest was uitstekend. En niet alleen het zeemansvak, ook de zee manstermen werden vlug aangeleerd. Ze praatten druk over „het hondje", de hon denwacht, ze gingen „aan -den wal", kortom ze gevoelden zich als echte zeelui. Het IJssel- meer was de Atlantische Oceaan. Hoorn, Enk huizen, Medemblik, waren niet de villes mortes van de Zuiderzee, het waren de vreemde havens, waar ze gingen passagieren en ze op schepten over hun reis, over hun zeebeenen. Het eind kwam veel te gauw naar den zin van de jongens. DE OMZET IN DEN RIJKSVISCHAFSLAG. De omzet in den Rijksvischafslag gedurende de maand September bedroeg f 550.709 tegen f 565.164 in September 1933. Gedurende de eerste 9 maanden van dit jaar bedroeg de omzet f 4.584.715 tegen f 3.502.893 in dezelfde periode van 1933. DIERENBESCHERMING. De afdeeling Velsen en Omstreken van de Ned. Vereeniging tot bescherming van Die ren belegt a.s. Woensdagavond in Het Wapen ;an Velsen een lezing met lichtbeelden. De heer A. F. J. Portielje, inspecteur van Artis zal bespreken het onderwerp „Omgang- met Dieren". Het Kennemer Strijkje zal be langeloos eenige nummers ten gehoore bren-

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1