HET NIEUWE AVONDBLAD 19e JAARGANG No. 282 WOENSDAG 3 OCT. 1934! IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2% cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 eents Incasso, lossenummersS cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT1EN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeUngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers sdjn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd •n ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 1 *000.— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000,— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vtouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN RAADSVERGADERING. Langdurige discussie over de loon- voorstellen, die ten slotte worden aangenomen. Verruiming van den verkoop op Zondag alleen voor viscliwinkels en sigarenwinkels Er komt toch een commissie voor het instellen van een onderzoek naar den toestand der gezinnen van dc werkloozen. Gisteravond vergaderde de Raad dezer ge meente -ónder voorzitterschap van burgemees ter Ram'oonnet. Aanwezig zijn alle leden. De ingekomen stukken worden als gewoon behandeld aan het eind der vergadering. Aflossing van geldleeningen Het voorstel tot aflossing per 2 Januari 1935 van een geldleening, oorspronkelijk groot 600.000 en per resto groot 464.000.en Van een geldleening, oorspronkelijk groot 160.000 en per resto groot 155.500 en het aangaan van een nieuwe geldleening groot 619.000 wordt goedgekeurd. Loonen der werklieden en jaar wedden der ambtenaren In een uitvoerig gemeenteblad hebben B. én W. een voorstel bekend gemaakt tot alge meene herziening van de loonen der werklie den en de jaarwedden der ambtenaren, waar van wij in ons blad van Vrijdag 28 September uitvoerig melding hebben gemaakt. De voorzitter opent allereerst gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen. De heer Visser (s.d.a.p.) wil niet ingaan op de inleiding van B. en W. over de jaar wedden van burgemeester, secretaris en ont vanger. Spreker heeft tot zijn genoegen ge zien, dat B. en W. tegenover het standpunt van het Georganiseerd Overleg reeds veel te gemoet zijn gekomen. Spreker bestrijdt het voorstel tot invoeren van een loonaftrek voor ongehuwden. Wanneer dit uit het voorstel was weggelaten had sprekers fractie anders tegen over de voordracht gestaan dan nu het geval is. Spreker merkt op, dat de organisaties te genover de nieuwe voorstellen een zeer wel willende houding hebben aangenomen. De stem van sprekers fractie is nog niet ten volle bepaald. Zij zal grootendeels afhangen van de houding van den Raad tegenover het Ge organiseerd Overleg. De heer Groeneveld (c.h.) is dankbaar omdat de nieuwe regeling 100 gulden uitgaat boven het peil der loonen bij het Rijk. Er zijn drie factoren te bezien, in de eerste plaats de ongehuwden-aftrek. De heer Visser heeft ge zegd, dat dit hier nooit heeft bestaan, maar dit is niet juist. De gehuwden hebben steeds een huurtoeslag gehad. De heer Visser: ,,De werklieden niet". De heer Groeneveld noemt als tweede factor het relatieve gezinsloon (kindertoeslag). De gezinnen met drie of vier kinderen krijgen hier de klappen, meent spreker. De derde fac tor is de vergoeding voor diploma's. Voor het eene diploma wordt wel, voor het andere geen toeslag gegeven. Dit acht spreker niet juist. De heer Vermeulen (a.r.) constateert met genoegen, dat gebleken is, dat het G. O. bewezen heeft, van practisch nut te zijn. Spre kers fractie staat niet op het standpunt, dat het woord van het G. O. als het laatste woord beschouwd moet worden. Met een dergelijke delegatie van macht gaat spreker niet ac- coord. Het laatste woord moet bij den Raad blijven. Wat de voorstellen betreft, we staan hier voor een materie, die altijd eenige pijn lijke oogenblikken veroorzaakt. In de toe komst zal moeten blijken of de Raad deze materie niet spoedig weer eens onder de oogen moet zien. Alleen een opleving in hét econo mische leven zou kunnen maken dat dit niet noodig is. Spreker heeft uit de voorstellen ge zien, dat het niet alleen is gegaan om verla ging, maar ook om rechtzetting der verhou dingen. Spreker staat op het standpunt, dat een verlaging aan de eene zijde, een verhooging aan de andere zijde niet behoeft uit te sluiten, Spreker zou echter van den Raad een prin cipieele uitspraak willen of men een verhoo ging gewenscht acht. Het heeft spreker getroffen, dat bij deze voordracht geen rekening is gehouden met de lijnen waarbinnen de periodieke verhoo gingen zijn getrokken. Spreker acht de tijd, waarin het maximum wordt bereikt, te kort. Op de hoogte der periodieke verhoogingen is evenmin bezuinigd. De heer Maas (r.k.) concludeert uit het voorstel, dat men van overheidswege van ge dachte is dat het meest bezuinigd moet wor den op de lage salarissen. Feitelijk weet men niet of door dit voorstel bezuinigd wordt, daar geen enkel bedrag is genoemd.. De heer Maas meent dat wanneer er hier sprake is van be zuiniging uit nood, zij die het meest verdie nen ook het meest moeten bijdragen. Te gen den aftrek voor ongehuwden zal spreker zicri niet verzetten. De heer ten Broeke (c.h.) heeft met mengde gevoelens van de voordracht kennis genomen. Ook hem heeft het eigenaardig aan gedaan, dat er nog sprake is van verhoogingen immers is de gemeente gedwongen de salaris sen te herzien. Het is nu dus de tijd, de loonen in over eenstemming te brengen met die van het Rijk. De heer Van Heyst (N.P.) betreurt het dat de leden eerst Donderdag het voorstel ontvangen hebben. Spreker brengt hulde aan B. en W. voor 't voorstel. Het is 'n geweldig stuk werk geweest, om het in groote lijnen klaar te spelen, de zaak te regelen ten ge- noege van het Rijk, de betrokkenen en den Raad. Aanneming van het voorstel acht spr. gewenscht. Ook hij acht het niet uitgesloten, dat binnenkort een nieuwe loonsverlaging noodig zal zijn. Spreker is dus voor het voor- voorstel, alhoewel niet ontkend behoeft te1 worden, dat de ambtenaren een bevoorrechte positie in de maatschappij bekleeden. Wat den kindertoeslag betreft, meent -spr. dat de Raad den verkeerden kant op gaat. Spreker acht het groote verschil tusschen de salarissen uit den booze. Mr. Dr. A. v. d. Flier bestrijdt het stand punt van den heer Vermeulen, om nu reeds weer te gaan zeggen, dat de Raad misschien straks weer met nieuwe verlagingen moet komen. Er is volstrekt geen reden, met een dergelijke noodkreet te komen want in Den Haag zit men met een verrekijker naar Velsen te kijken, om te zien wat hier gebeurt. De heer Enz er ink (lib.) had ook graag het voorstel wat nauwkeuriger willen bekij ken, maar dit was niet mogelijk, doordat hij het zoo laat ontving. Ook hem heeft het ge troffen, dat het voorstel loonsverhoogingen tengevolge heeft. De invoering van een kin dertoeslag is nieuw en men weet niet, wat het zal kosten. Het kan zeer groote uitgaven tengevolge hebben en de toekomst wordt stee-is donkerder. Daarom behoudt spreker zijn stem voor. De heer De Waal (groep Schilling) klaagt eveneens over den korten tijd van voorberei ding. Ook de heer De Waal acht de voorge stelde verhoogingen verkeerd. Hij spreekt zich tegen dett kindertoeslag uit. De heer Bosman, Wethouder voor Soci ale Aangelegenheden vindt in den aftrek voor ongehuwden- niets onbillijks. Wat den kinder toeslag betreft, bevestigt spreker, dat er ver band is hiertussehen en den aftrek voor ongehuwden. Spreker meent, dat men voor zichtig moet zijn met de zaken te verdoeze len, zooals men dit dikwijls van soe.-demo- cratische zijde doet. De voorzitter meent, dat degene, die in de toekomst kan zien, weinig lichtpunten kan ontdekken, maar het is een feit, dat men den toestand anders kan zien, dan twee jaar geleden. Men kan echter te pessimistisch zijn en het is voor de ambtenaren, die een moei lijker werk hebben dan in normale tijden dan ook wel om den moed te verliezen, wanneer trien nu al weer gaat zeggen, dat er spoedig wel eens meer af moet. Dat de toestand ver anderd is toont spreker aan 'met een voor beeld. In een zekere streek van ons land spreekt men van den gouden tijd 1934. Wan neer de regeering ons deze salarisregeling op legt en B. en W. hiermede, zooals is gezegd, een belangrijk werk hebben verricht, is dat niet gedaan om er over een half jaar weer verandering in te brengen. Spreker acht het onjuist, dat wanneer in de particuliere be drijven de loonen meer en meer gaan dalen, daaraan een verlaging der loonen in het overheidsbedrijf wordt verbonden. Wanneer het ongekeerde geschiedt, gebeurt dit ook niet. De v o o r z i 11 er acht het niet juist, dat de Raad zich steeds neerlegt bij de uitspraak van het G. O. Den heer Groeneveld beantwoordende, zegt spr. dat het in zekeren zin juist is, dat de ge zinnen van 3 en 4 kinderen het loodje leggen. Maar het is B. en W. niet zoozeer te doen om den kindertoeslag in te voeren, maar om enkele groote gezinnen tegemoet te komen. De geheéle kindertoeslag kost niet meer dan f 2100 per jaar. Wat de toeslag voor diploma's bij de politie betreft, meent spreker, dat het bezit van een politie-diploma door hem beschouwd wordt als een soort van toelatingsdiploma. Hetzelfde geldt ook voor het- inspecteursdiploma. Wat de kwestie der verhoogingen betreft, merkt de voorzitter op dat dit meerendeels schijn, bare verhoogingen be tref tr Alleen voor klerk en schrijver is een werkelijke verhooging in gevoerd. De verhoogingen van hoofdinspecteur en inspecteur zijn door den minister gesteld. Wat de periodieke verhoogingen betreft, wan neer de tijd mocht komen, waarover de heer Vermeulen heeft gesproken, zullen ongetwij feld in de eerste plaats deze verhoogingen worden bezien. Spreker zegt. wat hier voor ons ligt is, wat B. en W. hebben kunnen be reiken. Wanneer er wijzigingen in worden ge bracht kan. er alles uit voortkomen en dan houden we ons hart vast, aldus de voorzitter. De heer Dunnebier wethouder van Openbare Werken geeft nog als zijn meening te kennen, dat wat de loonen betreft, de gemeente uitgaat boven de particuliere be drijven. Ook de heer Dunnebier is van mee ning, dat het College nog wel eens met deze zaken in den Raad moet komen, om de loonen te verlagen, maar voor het oogénblik voldoet de voordracht aan de eischen der regeering. In zijn repliek zegt de heer Visser (s. d, a. p.) naar aanleiding van een interruptie van den heer van Heijst, dat sprekers fractie niet tegen den kindertoeslag' zal stemmen en wel, omdat het G.O. zich daarmee accoord heeft verklaard. „Zooveel waarde hechten wij aan het G.O.", aldus spreker. De heer Vermeulen (A.R.) protesteert tegen de wijze, waarop de heer van Heijst gesproken heeft. Hij heeft het peil dei- discussies naar beneden gehaald en menschen op het geweten getrapt met de wijze, waarop hij heeft gesproken over de beperking van het kindertal. Dat wordt bij de geloovigen. zoowel Protestantschen als Katholieken en Oud-Katholieken, als een zonde beschouwd. Namens de heeren Homburg en Maas stelt de heer Verm e ulen voor, het maximum salaris van eenige groepen terug te brengen tot het thans geldende maximum. De Voorzitter zal dit voorstel in be handeling brengen bij het behandelen van de voordracht. De heer Vermeulen vraagt nog of het _niet mogelijk is; den chef-fitter onder te 1" brengen bij de ambtenaren. De heer Van II e ijs t protesteert tegen de „schobbeering", hem door den heer Vermeulen toegediend. Het is heelemaaal niet zijn be doeling geweest, iemand in zijn overtuiging te. treffen. De Voorzitter deelt nog mede, dat is ingekomen een amendement op de voordracht van de heeren Visser en v. d, Flier beiden s.d.a.p.) om art. 1 bis (aftrek voor onge huwden) der regeling voor de werklieden te schrappen. Dit voorstel wordt met 14—12 stemmen ver worpen. Thans komt in stemming het voorstel van den kindertoestl-ag. Dit wordt aangenomen met 21 tegen 6 stemmen. De regeling voor de werklieden wordt aan genomen met de stem van den heer Van Woensel (C.P.) tegen. De regeling voor de politie wordt z.h.s. aangenomen t Het voorstel van den heer Vermeulen c.a. komt daarna in behandeling. De heer Visser (s.d.a.p.) acht dit een gebaar zonder beteekenis. De groep, waar voor dit eenige beteekenis heeft (hoofdop zichter O.W. en hoofdboekhouder voor gas en water) valt buiten het voorstel. De heer Maas (R.K.) trekt zich als on derteekenaar van het voorstel terug. Het voorstel-Vermeulen wordt ver worpen met 21 tegen 6 stemmen. Nadat de heer Van Woensel nog heeft voorgesteld den directeur van M. H. in de laagste loongroep te brengen, hétgeen tot gevolg heeft, dat de voorzitter hem het woord ontneemt, wordt de voordracht stemming gebracht. Zij wordt aangenomen met de stem van den heer Van Woensel tegen. Politie. B. en W. hebben ingediend een voorstel tot wijziging en opnieuw vaststellen van de ver ordening. regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging van de ambtenaren der gemeentepolitie. In deze verordening is alsnog opgenomen de regeling van de jaarwedden zooals die zal worden (is geworden) met in gang van 1 October. Dit voorstel wordt aangenomen. De winkelsluiting op Zondag. In verband met de resultaten van een door B. en W. gehouden onderzoek naar de wen- schen der belanghebbenden ten opzichte van een eventueele verruiming van de verkoop- gelegenheid op Zondag, stellen B. en W. voor alleen ten opzichte van twee soorten winkels (vischwinkels en sigarenwinkels) te verklaren, dat de Raad van oordeel is, dat de tegenwoor dige buitengewone omstandigheden aanleidin; tot verruiming der verkoopgelegenheid op Zondag geven. De heer Enzerink (lib.) houdt een plei dooi voor verruiming der verkoopgelegenheid voor slijters. Ook op andere plaatsen is de ge legenheid tot verkoop op Zondag voor deze categorie opengesteld. Ook voor de banket bakkers wil spreker verruiming met twee uur geven. De heer v. d. Flier (s.d.a.p) daarentegen juichte sluiting der slijterijen op Zondag toe. De stemming onder de belanghebbenden heeft bewezen, dat zij aan een verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag geen waar de hechten, aldus de heer Homburg (A.R.) De heer ten Broeke (C.H.) spreekt in gelijken zin. Na eenige discussie komt het voorstel van B. en W. in stemming. Het voorstel wordt aan genomen met 7 stemmen tegen. Een nieuw stemdistrict. In verband met de toeneming van het aan tal kiezers in de stemdistricten 2 en 3 stellen B. en W. voor, het gebied dezer beide distric ten in drie deelen te splitsen. Deze districten zullen resp. 1050, 950 en 950 kiezers tellen. Aldus wordt besloten. Vrijheid en veiligheid van het verkeer. Ingevolge art. 11 bis van het motor- en rij wielreglement vragen B. en W. den Raad machtiging tot het nemen van die besluiten, die in verband met de vrijheid en veiligheid van het verkeer door het College noodig wor den geacht. Het voorstel wordt goedgekeurd. Afsluiting voortuinen Kennemerlaan. B„ en W. hebben den Raad een uiteenzetting gegeven van den stand van zaken inzake de voortuintjes in de Kennemerlaan, aan het slot waarvan zij mededeelen, dat zij opnieuw een aanschrijving hebben verzonden. Deze zaak wordt aangehouden. De Brederoodscheweg. Burgemeester en Wethouders stellen voor van de N.V. „Veenduin" de eigendomsrechten te aanvaarden op den ondergrond van den Brederoodscheweg, in ruil voor den afstand van de eigendomsrechten der gemeente op het gedeelte van dezen weg, dat bij de totstand koming van de Willem de Zwijgerlaan als openbare weg is komen te vervallen. Goedgekeurd. Dempen van een beek, Het voorstel tot het verleenen van een ver gunning tot demping van een sloot wordt goedgekeurd. Benoeming. Tot tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal. rekenen en meetkunde aan den avondcur sus van de Gemeentelijke Visscher ij school stellen B'. en W. voor te benoemen den heer R. de Vries, hoofd eener bijzondere U. L. O. school te Wijk aan Zee en Duin. Al-dus wordt besloten. Ingekomen stukken. De heer v. d. Flier bespreekt eenige pun ten uit het jaarverslag van de Gemeente en den Gem. Geneeskundigen en Gezondheids dienst. Spreker betreurt het, dat het hoofd der R.K. school te Driehuis nog steeds niet wil toestaan, dat het geneeskundig onderzoek der kinderen op haar school geschiedt. Vinden B. en W. in het verslag geen aanleiding, aan de regeering te verzoeken, de 12000 gld, die de gemeente extra heeft gekregen te mogen be steden voor schoolvo-eding, vraagt spreker. Ock de heer tenBr-oeke betreurt het dat door de gemeente niets gedaan kan worden. Uit het antwoord van den voorzitter blijkt, dat hij deze zaak reeds met den wet houder voor Sociale Voorzieningen besproken heeft. Hij kan daaromtrent nog geen mede- deelingen doen. Het onderzoek naar den toestand der werkloozen. De heer Visser (s.d.a.p.) verdedigt uitvoe rig het voorstel. Het is de bedoeling, een on derzoek op bescheiden schaal in te stellen. Andere sprekers voeren hierbij nog het woord. De lieer Sluiters (C.H.) acht eveneens een onderzoek gewenscht. De heer ten Broeke (C. H.) daarentegen verwacht niets van het voorgestelde onderzoek. Het -dossier van het Crisiscomité zegt reeds genoeg. Men heeft onze werkloozen een onrecht aan gedaan, door ze te plaatsen in een groep, waarin ze niet behooren, aldus cle heer Maas (R.K.)Steeds en steeds moet er in den Haag op worden aangedrongen onze gemeen te in de eerste -klas, te plaatsen. De voorzitter antwoordt, dat als de commissie werk zou willen leveren, dat waar de heeft, zij alles had moeten onderzosken. Het College heeft niets tegen het onderzoek, maar het acht het onmogelijk tot een waar devol resultaat te komen. Er is waarschijnlijk meer te bereiken met hetgeen door den heer Maas werd genoemd. De heer Bosnian, wethouder voor Sociale Aangelegenheden wees eveneens cp de moei lijkheden, die een dergelijk bezoek oplevert. De heer Visser merkt nog op, dat wan neer imen met een deputatie naar den Haag wil, men met feiten en argumenten moet komen. Het voorstel van de heeren Visser c.s. wordt aangenomen met 14 tegen 12 stemmen. De samenstelling van de commissie wordt aan B. en W. opgedragen. Het 60-miliio§npla». De heer v. d. Veer (s.d.a.p.) merkt naar aanleiding van het antwoord van B. en W. op, dat het hier niet geldt werkverschaffing, doch werkverruiming. Als nieuwse objecten noemt spreker de verbetering van de verbinding met het strand, de bouw van het slachthuis, het afmaken der wegen in het Burgemeester Rij- kenspark, verandering van grindwegen in klinkerwegen, maken van afritten naar de Visschershaven. uitbreiding van de begraaf plaats, het bouwen van een badinrichting in IJmuiden-Oost, het maken van een boulevard langs het strand van Bloemend aal naar IJmuiden enz. In zijn antwoord zegt de heer B' o s m a n o.a. dat men het steeds moeilijker maakt, dat IJmuiden zich als badplaats kan ontwikkelen.. Men heeft nu weer een radiostation geplaatst daar waar de boulevard zou moeten beginnen. In deze zaak verwacht spreker van Waterstaat niet de minste mede-werking. Te -kwart voor twaalf wordt de vergadering gesloten. IJMUIDEN Op den Bückeberg in Westfalen is Zondag het „dankfeest voor den oogst" gevierd, waarbij Hitier en Goebbels het woord hebben gevoerd. Naar schatting waren zevenhonderdduizend boeren en boerinnen aanwezig. DE POSTSPAARBANK IN SEPTEMBER. Gedurende de maand September 1934 wer den op het kantoor IJmuiden en de daaronder ressorteerende hulpkantoren en agentschap pen: Ingelegd f 48557.15, Terugbetaald f 49124.43. Nummer van het laatst uitgegeven boekje 26920. HELPERS EN HELPSTERS VAN HET ROODE KRUIS. De Vereeniging van helpers en helpsters van Het Roode Kruis houdt Donderdagavond 8 uur een ledenvergadering in Hotel Kennemerhof. IJMUIDER REDDINGSBRIGADE. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende De werkende leden der Brigade worden er aan herinnerd, dat de cursus in E.H.B.O. onder leiding van Dr. J. Mac Daniel zal beginnen op Dinsdag 9 October a.s„ 's avonds om 8 uur in School H. Er zijn nog werkende leden, die verzuimden zich voor dezen cursus op te geven. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat opgave tot deelneming vóór den aanvang van den cur sus noodzakelijk is, wil men in aanmerking komen voor een diploma van het Oranje Kruis. Op Vrijdag a.s. wordt begonnen met de win- ter-zwemoefeningen. Deze worden gehouden in Stoop's Bad te Bloemendaal 's avonds van 9.30 tot 10.30 uur. Aan de werkende leden, die niet aanwezig waren op de vergadering, welke werd gehouden Zaterdag j.l„ wordt verzocht, zich alsnog voor de 'zwemoefeningen op te geven. Zulks in verband met de regeling van het vervoer per bus of per auto. Plaatsgenooten, die kunnen zwemmen, doch er nog niet toe kwamen hun kunst in dienst der menschheid te stellen, worden opgeroepen zich alsnog bij de Brigade aan te sluiten. Zij kunnen dan nog profiteeren van den E.H.B.O.- cursus en van de zwemoefeningen. De contri butie kan voor niemand een bezwaar zijn. Deze bedraagt slechts f 1 per jaar. DE VEREENIGING TOT BEHARTIGING DER BELANGEN DER RIJPERE JEUGD. De Vereeniging tot behartiging der Belan gen der rijpere Jeugd, kortweg Vereeniging Rijpere Jeugd, hield Maandag een 'bestuurs vergadering met de dames en heeren, die zich beschikbaar stelden voor het werk in School B. aan de Bothastraat. De Vereeniging heeft thans de beschikking over een lokaal van deze school en zal daar reeds spoedig verschillende cursussen openen voor jongens en meisjes van 14 jaar en ouder, waarmede zij hoopt te bereiken, dat een groot aantal van deze jongens en meisjes, die thans dikwijls doelloos rondloopen, wijl er zoo wei nig gelegenheid is om op nuttige en aange name wijze bezig te zijn, afleiding te schenken en iets te leeren. De heer Bouman zal een cursus leiden in houtzagen en stelt daartoe niet alleen zijn er varing in deze kunst doch tevens gereedschap ter beschikking. Een cursus in het bouwen van scheepjes en ander knutselwerk waarvoor eenige bedreven heid noodig is, wordt gevormd onder leiding van den heer Visser. Voor meisjes zal er een cursus zijn in raff ia- vlechtwerk en de beginselen van weven en dergelijken arbeid onder leiding van mevrouw Boomstra. De heeren Hofman en Groensdijk nemen een cursus in handenarbeid (timmeren) voor hun rekening en dan wordt nog getracht' een teekencursus te doen vormen. Er zal dus voor bijna elkeen wat te doen zijn en de vereeniging hoopt, dat liefhebbers voor deze cursussen zich spoedig zullen opgeven en niet wachten totdat ze van vriendjes hooren hoe het er wel toegaat, want dat belet een vlotte gang van den cursus maar ook is er kans, dat het toegelaten aantal leerlingen dan vol is. Het cursusgeld is laag .gesteld. De ver eeniging stelt zich op het standpunt, dat al leen iets waarvoor in een of anderen vorm be taald is, op de juiste wijze gewaardeerd wordt. Dit neemt echter niet weg, dat in bepaalde gevallen wel wat gedaan kan worden wanneer blijkt dat inderdaad het lesgeld er niet af kam De materialen worden door de Vereeniging geleverd en de voorwerpen blijven het eigen dom der vereeniging, doch er zal ook gelegen heid zijn, dat leerlingen het materiaal koopen en het gemaakte voorwerp medenemen. De cursussen worden gehouden 's avonds en 's Woensdagmiddags in. school B. aan de Bo thastraat. Mogen wij thans nog meedeelen, dat de Ver eeniging Rijpere Jeugd de medewerking geniet van de Ontwikkelings Commissie voor Werk loozen. De aangename samenwerking met de pas opgerichte vereeniging voor Handenarbeid was mede van nut bij het samenstellen der cursussen. Aan het slot der vergadering bracht de pen ningmeester de financieele zijde ter sprake. Dank zij het toetreden van een kleine honderd leden heeft de vereeniging het nu zoover kun nen brengen, maar wanneer zij iets wil gaan beteekenen moeten er veel en veel meer zijn. Hij constateert dan, dat de dames en heeren zich geheel belangeloos aan dit werk geven en meent de medewerking te mogen vragen van ieder, die dit werk welgezind is.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1