jusatem MIJHHA Prinses Juliana spreekt tot het Nederlandsche volk. Enquête naar achterstallige vorderingen. Jaarvergadering van Witte Kruis". .Het „Vechtoever" zal verkocht kunnen worden. Dinsdagmorgen begon in hotel „Krasna I polsky" te Amsterdam, de 77ste algemeene vergadering van de Noord-Hollandsche Ver- eeniging „Het Witte Kruis". De vergadering werd geopend door den voorzitter Dr. Th. W. I Beeker. De periodiek altredende leden van het Hoofdbestuur T. C. Spierings en B. S. H. Stie len, ..Werden .herkozen. In de vacatures van Mevr. C. v. Rees-van Ingeri en Dr. A. Spanjaard die beiden'hadden bedankt, werden de heeren Gelijk reeds werd bekend gemaakt zal de Dr. C. J. Brenkman met 76 stemmen en G. J. afdeeling Handel en Nijverheid van het depar- vaii Leersuriijnotaris te Winkel, gekozen, tement van Economische Zaken, in verband I Achtereenvolgens werden de jaarverslagen met een voor de liquidatie dier vorderingen te van „Heideheuvel'-, „Bosch en Heide „Vecht- treffen regeling, een enquête instellen naar hoeve ontsmettingsinrichtingen te Alkmaar alle in Duitschland wegens goederen 1everan- en Hilversum, Wijkverpleging, Kinderhygiène, Economische Zaken vraagt gegevens. Uitbreiding van vroegere plannen. ties en diensten uitstaande achterstellige vor deringen, d.w.z. die, welke vóór 24 September j.l. (den datum van ingang tfan het clearing- verdrag) zijn vervallen, In tegenstelling met het onlangs gepubli ceerde bericht, worden in dit onderzoek even eens betrokken de vorderingen, waarvoor stor- benevens de' uittreksels uit de verslagen dér af deelingen over ,1933 en vaststelling van het algemeen jaarverslag over 1933, goedgekeurd. Eveneens werden de verlies- en winstreke ningen der verschillende hierboven genoemde instellingen goedgekeurd. Aangenomen werd het voorstel van het Hoofdbestuur, om uit het Reservefonds, ge- Bij Apoth. ra Drogutra (Adv. Ingez. Med.) Gerechtelijk vooronderzoek gelast. Naar den filmbrand te Hilversum. tingen zijn verricht op het sonderkonto der vorrnd uit de winsten der stichtingen op 31 I T*ln»nw>.tv- 1 no O <v—J c nccni n n 1 m Nederlandsche Bank, bij de Reichsbank of op: een Zwischenkonto bij een dei' deviezenbanken Bij het inzenden van gegevens dient uit sluitend gebruik te worden gemaakt van de daartoe ontworpen formulieren Belanghebbenden kunnen deze formulieren j vanaf heden gratis bekomen bij de Kamers December 1933, bedragende f 25584.96 1/2 per 1 Januari 1934 uit te keeren aan: a. Het Herstellingsoord „Bosch en Heide" f 10.000. b. Rusthuis „Vechthoeve" f 5000. c Ontsmettingsinrichting Alkmaar f 10.500. Een voorstel, dat het Hoofdbestuur mach tigt met het Emma Kinderziekenhuis te Am- van Koophandel, alsmede bij de bij het Cen- sterdam een overeenkomst aan te gaan, waar- traal Instituut ter bevordering van het nor- bij het rusthuis „Vechtoever" te Maarssen maal handelsverkeer aangesloten organisaties, met alle aanhoorigheden, volledige installa- Met het oog op een tijdige voltooiing van ties en-inboedel, het vrije eigendom der ver- het onderzoek is een spoedige invulling en eeniging wordt, waar tegenover het Emma inzending ten zeerste gewerischt. Kinderziekenhuis de helft der rente van het De ingevulde formulieren dienen uiterlijk grootboekkapitaal ad f 155900 verkrijgt en 16 October a.s. te worden gezonden aan de Het Witte Kruis de andere helft ter vrije be- afdeeling Handel en Nijverheid, Bezuidenhout- schikking; voorts de exploitatie van genoemd sc he weg 107, te Den Haag, waarbij desge- rusthuis te beëindigen wanneer het H. B. dit wenscht gebruik kan worden gemaakt van de wenschelijk acht en het rusthui.? te verkoopen bij de formulieren verkrijgbaar gestelde dienst of te verhuren, indien de exploitatie defini- enveloppen, welke ongefrankeerd kunnen wor- tief wordt beëindigd, werd, na langdurige dis den verzond n. cussies, waarbij o.m. door den juridisch advi seur, mr. L. G. van Dam, te Haarlem, het woord werd gevoerd, aangenomen. Besloten werd tenslotte nog geen stappen te ondernemen, die zullen leiden tot de op richting van een Zee-herstellingsoord. MR. M. H. BREGSTEIN HOOGLEER AAR TE ROTTERDAM. In de vacature, ontstaan door het overlijden van prof. dr. H. R. Ribbius, is thans benoemd tot hoogleeraar in het burgerlijk recht en del VOOR INTERNATIONALE SAMENWERKING hoofdbeginselen der burgerlijke rechtsvorde- De minister van Economische Zaken, mr. M. ring, het handelsrecht enz. aan de Ned. Han- P- L. Steenberghe, heeft Dinsdagmiddag in deïshoogeschool mr. M. H. Bregstein, advocaat zijn departement de algemeene commissie en procureur te Amsterdam. voor de Nederlandsche deelneming aan de we reldtentoonstelling, in 1935 te Brussel te hou- I den, geïnstalleerd. De taak uwer commissie, aldus spr., is verre I van onbelangrijk. Immers, het geldt hier een onderneming, waarbij boven, de zakelijke be langen staat het belang der internationale sa menwerking, de bevordering van onze be trekkingen tot andere landen, in het bijzon- I der tot België. Dé- installatierede van-"den minister werd - I door den voorzitter der commissie, oud-minis- De penningmeester van de Spaaikas de I mr_ T j verschuur, beantwoord. Spaarkas-penningmeester veroordeeld. Wegens verduistering. Naar wij vernemen, heeft de justitie te Am sterdam een gerechtelijk vooronderzoek ge last tegen Pater Buijs en den filmoperateur die in het Hilversumsche R.K. Vereeniging; ebouw een filmvoorstelling gaven. Zooals men weet zijn bij den brand, die in de zaal ontstond een groot aantal kinderen ernstig gewond, terwijl er drié aan hun ver wondingen zijn overleden. De vervolging wordt tegen beide personen ingesteld terzake brand door schuld en dood door schuld. DR. N. M. JOSEPHUS JITTA 50 JAAR ARTS. Gisteren was het 50 jaar geleden, dat dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Ge zondheidsraad, tot arts werd bevorderd. In het gebouw van den gezondheidsraad werd dr. Jitta met een kort hartelijk woord toege sproken door het oudste lid van het perso neel waarna nog verschillende collega's hem de hand kwamen drukken. Ten huize van dr. Jitta werden in den loop van den morgen vele bloemstukken, tele grammen en gelukwenschen bezorgd. De minister van Sociale Zaken, prof. Slote- maker de Bruine had een brief van geluk- wensch gezonden. De commissarissen der Ko ningin in Noord-Holland en Zeeland, het hoofdbestuur der Mij. tot bevordering der Ge neeskunst het bestuur der Vereeniging Ar beid voor Onvolwaardigen en vele vrienden, oud-patiënten en anderen hadden langs tele- grafischen weg van hun sympathie doen blij ken. Voorzorg, te Doesburg, die voor de Arnhem- t-, I Het streven der commissie zal er volgens i wegens d€Zen op gericht zijn> Neerland een waardige nSt »naï ,e .e TffS ,e plaats te doen innemen in de rij der naties, int««JÏ. J?1?1 6 rec welke straks te Brussel vertegenwoordigd zul- veroordeeld tot negen maanden gevangenis- straf, met aftrek der preventieve hechtenis. 1 EERSTE KAMER. EEN MINUUT-VERGADERING. Zoowel het wetsontwerp tot aanvulling der Waterstaatswét 1900, der spoorwegwet en der locaal-spoor- en tramwegnet, als een supple- toire Waterstaatsbegrooting voor 1933 gin gen er met één hamerslag door. Bij het af- deelingsonderzoek hadden een paar senato ren naar aanleiding van laatstgenoemd voor stel er over geklaagd, dat de Staten-Generaal zich uitgenoodigd zagen liefst 6 ton meer voor reeds gedane personeelsuitgaven te voteeren. Wat blijft er op die manier van het begroo- tingsrecht van het Parlement over, aldus hun niet ongegronde kritische vraag: Het. schrif-.. telij'k antwoord van den Minister, dat niet steeds tijdig te overzien valt in hoeverre, nien. in verband met het tempo van bepaalde wa terstaatswerken nog extra tijdelijk personeel noodig zal hebben en zijn belofte van beter schap heeft blijkbaar de klagers kunnen be vredigen. Zoodoende bleef ook bij dit agenda punt debat uit en behoorde de avondvergade ring na één minuut alweer tot het verleden. ,De crisis is groot, maar grooter onze hardnekkigheid om haar te weerstaan Opnieuw staaf een winter voor de deur! Radio-avond van het Nationaal Crisis Comité. Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Gisteravond is het de avond van het Na tionaal Crisis Comité geweest, de inzet van de Wintercampagne, welke aan velen leniging van nood moet brengen. Bijzondere ontroering wekte de frissche stem van Prinses Juliana, de eere-voorzitster van het N.C.C., toen zij zich tot haar Volk richtte om te geven, te geven voor hen, die door de crisis zwaar zijn getroffen. Glashelder en duidelijk kwam haar jonge stem uit den luidspreker tot ons, die zeide: Het is mij een groot genoegen dezen avond een woord van welgemeenden dank te kunnen richten in de eerste plaats tot al degenen, die zich beijverd hebben en samen werken om deze radio-uitzending, voor het Nationaal Crisis-Comité vruchtbaar te maken, Vei volgens maak ik van deze gelegenneid jebruik,. dat te doen cot alle autoriteiten, mbienaren, organisaties en instellingen, die op een zoo lofwaardige manier met raad en daad hun medewerking aan het N.C.C. ver- leenen en dan in het bijzonder een woord van zeer waardeerenden dank aan hen, op wier werk het Crisis-Gomi.té voornamelijk steunt: aan de leden van de plaatselijke comité's. Want zij onderhouden en zoeken het contact met de personen, die ernstig door de crisis getroffen zijn. Leden van de plaatselijke comité's al komen wij niet met. u allen persoonlijk :n. ■aanraking, toch wordt uw dikwijls önuitput-r gelijke toewijding:-hier ö'p dén hoogstën prijs' gesteld. Ook denk ik dankbaar aan allen, die hier te lande of in de Overzeesche Gewesten ons comité geldelijk bijstaan. Ten'.eerste aan die genen, die, ondanks misschien eigen moei lijke omstandigheden, een deel van hun ver diensten geregeld afzonderen. Wij hebben Speciale regeling voor zuivel- export. Restitutie van de heffingen op de zuivelproducten. Oplossing voor de exporteurs naar Duitschland. De minister van Economische Zaken heeft thans de toegezegde speciale regeling voor de betaling van onzen zuivelexport naar Duitsch land bekend gemaakt. Zooals bekend, worden bij den uitvoer van zuivelproducten krachtens de Crisis-uitvoer wet heffingen gedaan in verband met de ex tra-winst, welke gemaakt wordt op den uit voer naar Duitschland. Deze heffingen wer den door de exporteurs voldaan, voordat het product werd afgeleverd. Dientengevolge heeft de Nederlandsche exporteur feitelijk het be drag van de te verwachten overwinsten reeds aanstonds in 's rijks schatkist gestort, terwijl nog niet vaststond, dat deze „winst" zou wor den geïncasseerd Zoolang de betalingsregeling volgens het Sonderkonto zonder moeilijkheden verliep, werden' hierdoor geen bijzondere bezwaren on dervonden. Sinds de wachttermijn bij de afre kening van op het Sonderkonto gestorte be dragen langer werd, werden de bezwaren voor de exporteurs allengs grooter en thans, nu er, in verband met het in werking treden van het clearingsverdrag met Duitschland een belang rijke achterstand in de betalingen voor naar Duitschland geëxporteerde zuivelproducten wordt geconstateerd, zijn er voor den export- handel in zuivelproducten zeer ernstige moei lijkheden ontstaan, doordat deze handel reeds gelden voor zijn overwinst heeft afgestaan, ter wijl de betaling van het geëxporteerde pro- it in Nederlandsch courant nog geruimen tjjyop zich zal moeten laten wachten. In verband hiermede heeft de minister van Economische Zaken besloten om aan de com missie voor den uitvoer naar Duitschland van zuivel- en melkproducten voorloopig te resti- tueeren de heffingen op die zuivelproducten, welke naar Duitschland geëxporteerd zijn, waarvan de overmaking der gelden naar Ne derland nog niet heeft plaats gevonden en het bedrag dus nog op het Sonder- of Zwischen konto of bij den afnemer staat. De commissie zal tot dit bedrag vorderin gen van Nederlandsche zuivelexporteurs op het Sonderkonto overnemen Zoodra de door de commissie overgenomen saldi van het Sonderkonto zullen worden af gelost, ten gevolge van de bij de clearing ge troffen regelingen, zullen de heffingen we derom in 's rijks schatkist terug kunnen yloeien. Kamers zijn gelegenheden waar losloopen de menschen kunnen wonen, en die van tijd tot tijd om onnaspeurlijke redenen schijnen te moeten worden opgezegd. Ik had ook ka mers en ter voldoening aan de opzeggings statistiek werd mij medegedeeld dat de over eenkomst over een maand was afgeloopen. Dat klinkt tamelijk onschuldig, tot je begint met het zoeken van een nieuw onderdak, dan komt opeens het besef en begrip „verhuizing" over je. Wat er niet allemaal verstaan wordt onder ,twee of drie flinke, lichte, gestoffeerde ka mers" is onbegrensd. Groote denkers moeten uit verhuizingen en dergelijke ondernemin gen geboren zijn. Nergens heb je zoo'n gele genheid om van wereldhervormende ideeën vervuld te worden. De diepe zin van betrek kelijkheidstheorieën werd met duidelijk bij bezichtigen van ruime lichte kamers achter fietsenstallingen, op zolder-achter-af deelin gen, bij het beklimmen van trappen met of zonder looper: ook leerde ik veel bij de con trole op de stoffage, waarvan in de meeste gevallen alleen het eerste gedeelte, namelijk stof, aanwezig was. Toen ik eindelijk gevonden had, wat ik als ruim en licht beschouw, was het al tamelijk ver in de maand en het werd tijd om naar een verhuizer om te zien. Dat is ook niet zoo een voudig als het wel lijkt. Verhuizen en ver huizen blijkt twee te zijn. Je kunt goed ver huizen, d.w.z. door dengeen die het aanbiedt, of slecht, door de collega's die hun offerte nog moeten komen maken. Dan kun je ver huizen met garantie of zonder garantie, je kunt verhuizen met bijgeleverde kisten of zonder, je kunt verhuizen mét inpakken of zonder, je kunt verhuizen met dragen of hij- schen. Ik ging verhuizen mét kisten en zon der inpakken en een paar dagen van te voren stond m'n zitkamer vol ruw-houten kisten, waaraan ik m'n gloednieuwe paaschbeste kou sen ophaalde. Toen ben ik er gemakkelijk bij gaan zitten en heb m'n boekenkast uitge haald. Wat verzamelt een mensch niet in den loop der tijden! Daar had je een gebonden jaargang van een Duitsch tijdschrift uit het jaar 1894. Dat lag vroeger thuis al op zolder en als kind keek ik stilletjes de platen. Het mocht eigenlijk niet, want „daar leert ze niets goeds van". Toen ik uit huis ging nam ik dat boek mee, ter herinnering aan vele uren op zolder, waar ik van de trap een hol pleegde te maken, door er oude loopers en jassen over heen te hangen. Een kaars zorgde voor de verlichting en diverse attributen lagen grijp klaar. Bij het omslaan van ieder blad verwis selde ik van persoonlijkheid. Op de eerste bladzijde stond een mijnheer met een hang snor en een gek wit dasje, hij zag er uit als een diaken, maar bleek een ontdekkingsreizi ger te zijn, en het artikel was geïllustreerd met gekleurde prenten van leeuwen, ezels en schapen. De leeuw was rose met geel en de ezel was lichtblauw met een vuurrood dek. Dan waren er ook vrouwen in zonderlinge ge- iiiiiiiiiiiiiiii waden met zwarte kinderen op hun arm. Ik had een negerpopje en ook een ezeltje dat met z'n kop knikte als je er op tikte. Dat wa ren prachtige decors. Een laken uit de wasch- mand was geschikt om mij tot Abessinische vrouw te maken. De negerpop kreeg een oud lapje uit de lappenmand om en de ezel stond er bij te knikken. Het vreedzame tafreel werd echter bloederig. In„de lappenmand vond ik een stukje bont dat de ezel op z'n kop kreeg. Met waterverf werd hij roze geschilderd en met een oorverdoovend gebrul dat niet de ezel-leeuw doch ik produceerde stormde hij op de vrouw met kind af, met het doel de baby als lunch te gebruiken. Maar dat zou niet meevallen, want de dappere moeder wierp zich er tusschen, pakte den leeuw beet, gaf hem een paar fiksche tikken op de plek waarop menschen plegen te zitten en na dc belofte dat hij het nooit weer zou doen, mocht de leeuw dienen als haardkleed op een tree van de trap, zooals op de foto van het interieur bij den ontdekker met snor. In een hoek op zolder stond een buste waar op blouses van ingewikkeld model werden ge maakt. Daarnaast stond een rieten vorm voor rekken. Met een beetje moeite kon je daaruit prachtige menschen bouwen. De vrouw van bladzijde vier, die gekleed was in een blauwe doek de buffetlooper en een groote mand met groente op haar hoofd droeg, was zoo goed gelukt, dat ik de heele familie daar van wilde laten genieten en met levensgevaar de onderdeelen van het geval naar beneden sleepte. In de keuken werd de vrouw opnieuw in elkaar gezet en van uit de gang gezien door de glazen deur was het bedriegelijk echt. Jammer was het, dat m'n moeder meer ruim te noodig had dan ik, waardoor de deur ver der open moest en de heele pop omver viel. De groente maakte de heele keuken vuil. De koolraap die als hoofd dienst deed viel in de melkkan die daarvoor'te teer gebouwd was en in stukken uit elkaar sprong. De melk be dierf de mooie buffetlooper reddeloos en ik kreeg dien dag het gevoel dat het leven niet erg gezellig is en dat het moeilijk is om an dere menschen een plezier te doen. Daar had ik nu zoo voor gesjouwd! Dan was er een foto van een beeldhouw werk, waarop een klein meisje op haar teenen staat en een heel dikke baby optilt om in een heel hooge bus voor de armen een geldstukje te gooien. Ik had geen zusjes of broertjes en daardoor kon ik dit roerende beeld niet imi- teeren, bovendien was ik er niet zeker van of het wel juist is dat zulke kleine kinderen van het boodschappengeld eigenmachtig wat in hooghangende armenbusjes gooien. Maar 't was een mooie plaat. Een juffrouw met een hoogen hoed op, die met een lint vastgehouden werd, staat met haar lakschoentjes bijna in een plas en kijkt naar een groot varken met drie biggen. „Schoone hoop" heette het. Waarom het zoo heette, kon ik niet begrijpen, maar nu weet, ik dat het de juffrouw met den hoogen hoed, was, waarop een schalksehe toespeling werd gemaakt. Een griezelig plaatje was het, waarop een mandoline op een muziekblad ligt, terwijl wèspen of bijen er overheen krioelen. Die plaat heette vrede. Een gek begrip van vrede hadden ze toen! En dan kwam een van die teekeningen die de lectuur van deze boeken voor mij verboden maakte. Op den voorgrond een hek met een juffrouw. Ze heeft pofmou wen en een heel lange rok en een kantje om haar hals. Een wit kanten hoed danst op het achterhoofd. Op het hek is een bloemruiker met een lint vastgebonden en er hangt een briefje aan, dat de juffrouw er af haalt, ter wijl ze naar den lezer omkijkt en volgens den tekst mompelt: „van hem". Daar het op den openbaren weg schijnt te zijn, is het een ge lukje dat zij het in handen kreeg. Tegen woordig zou een dergelijke ïiefdesverklarin een beetje riskant zijn. Bladzijde 93 verhaalt van de lotgevallen eens edelknaaps, die aan een schoone dame een bloem aanbiedt. Ze snuift verachtelijk en wandelt onbewogen verder. De jonge man kan nu niet verder leven, hij zet een zwaard schuin op den grond, tracht z'n borst op de punt te mikken, om zoodoende het aardsclie dal te verlaten. Hij mikt echter niet goed, maar van al dat probeeren heeft hij een idee gekregen. Een bediende draagt gouden ket tingen aan en koffers vol juweelen. Het gou den hart des minnaars brengt de schoone vrouw tot tijdige bezinning en zij valt hem stralend van geluk en edelsteenen om den hals. Wat dat betreft, is er dus niet veel ver anderd. Alleen komt de man nu dadelijk met de karrevrachten goud en verprutst geen tijd aan bloemen en punten van zwaarden. Trouwens, wat een tijd hadden ze vroeger! Als je die foto's eens bekijkt! Niemand heeft haast, alles gebeurt met de meeste rust en kalmte, kousen worden gebreid, japonnen met strookjes en opnaaisels uit de hand ge naaid. Er zijn geen auto's, geen machines en toch komt alles klaar, terwijl de mannen nog tijd hebben om langs dé huizen van mooie meisjes te wandelen en de huisvrouwen des middags gezellig bij het theelichtje kunnen zitten. Daar moet je tegenwoordig eens om komen! Alles moet roef roef, en je hebt al tijd tijd te kort. Dat brengt me terug op vandaag en ik kijk op de klok. Dat kan niet, het bestaat eenvou dig niet, dat het nu al zes uur - is! Ja, rn'n horloge heeft ook zes uur! Maar dan komen ze straks met het eten en ik heb nog niets gepakt en vanavond moet ik bridgen en mor genochtend komt de verstelnaaister en mor genmiddag moet ik beslist naar Amsterdam en overmorgen komen ze alles halen! Ik werp nog even een blik op een plaat waar drie dames met breikousen zitten, ter wijl door het open raam een tuinman te 2ien is, die met duidelijke rust en kalmte een heg staat te snoeien. „Hoe deden ze het toch?" denk ik nog even en dan ga ik met spoed aan het werk en ik durf naar geen boek meer te kijken. 's Avonds speel ik slecht en 's nachts droom ik van een groote rose leeuw. Verhuizen is vermoeiend! legioenen van onbekende gevers, die ons soms op schitterende wijze steunen. Met groote waardeering nemen wij steeds kennis van hetgeen tot leniging van Crisisnood in Oost en West plaats heeft. Het was voor het N.C.C. steeds een vreugde, ook aan dit werk In bijzondere gevallen eenigen steun te mogen verleenen. Nu staat opnieuw een winter voor de deur, en het Nationaal Crisis-Comité ziet zich genoodzaakt, een beroep te doen op de land- genooten om opnieuw het geld daarvoor te verschaffen. Wel is waar kan ons comité, zoo al ooit, dan na een driejarig bestaan geen aanspraak meer maken op het aantrekkelijke van een onbekend nieuw streven. Maar dat heeft er niets mee te maken, dat de noodzakelijkheid, dat het N.C.-C. bestaat, blijft. En toch even zeer blijft het saamhoorigheidsgevoel, dat maakt, dat wij elkanders lasten zouden wil len dragen. De crisis is groot, maar grooter zal onze hardnekkigheid zijn, waarmee wij haar weer staan. Aan de persoonlijken crisisnood van de enkelingen economisch en ook moreel zooveel mogelijk eenigszins tegemoet te komen is het streven van het Nationaal Crisis- Comité. Om dien naar vermogen te bestrijden, daar voor reikt het u de behulpzame had, in het bijzonder in de komende week. Het is een ge legenheid een steentje bij te dragen voor den bouw van een betere toekomst. Tevoren hadden de minister van Sociale Zaken en Jhr. mi-. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck het woord tot luisterend Nederland ge richt.. „Tezamen optreden**. Minister Slotemaker de Bruine memoreerde dat het Crisis Comité in November 1931 zijn werk is begonnen. Het lijkt den minister een zeer gelukkig verschijnsel in ons volksleven, dat voor het Nationaal Crisis-Comité een samenwerking gaande is van onderscheiden richtingen of groepen of standen of klassen of hoe men het noemen wil; dat wij telkens beter gaan beseffen, hoezeer wij te zamen optreden moeten. Spr. herinnerde aan den steun aan kun stenaars en de werklooze jeugd en ver volgde aldus HELEN. Minister Slotemaker de Bruine. Nog weder een ander onderwerp noem ik. Er zijn groenten gedistribueerd, die anders wellicht niet tot voedsel zouden hebben ge strekt. Ik kan er bijvoegen, dat mijn ambt genoot van Economische Zaken en ik in overleg zijn omtrent een zekere uitbreiding van deze maatregelen. Indien dat overleg tot een gunstig resultaat leidt, zal ook hier het Crisis-Comité zeker wel ten deele mede werken. Ik noem dit een en ander om u te doen zien. hoe veelzijdig het werk van het crisis comité is en tot hoe velerlei arbeid gij uwe medewerking verleent door het comité gel delijk te steunen. Dit alles moge u dringen om ook thans weder te helpen, opdat slage wat slechts met aller medewerking slagen kan. Steeds is het water nog gekeerd. De minister van Staat Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck zeide in zijn rede o.m.: Het zijn de huisvaders, wier achteruitgang zaken hen zelf en hun gezinnen naar beneden drukt. Het zijn de jongeren, voor wie een verderfelijk nietsdoen de oorzaak dreigt te worden van een levensmislukKing. Wankelmoedigen dreigen in onze zorge lijke dagen wel eens even onder den indruk te komen, dath zelfs onze onverstoorbare volksaard de neiging vertoont den moed te laten zinken, als haci zijn taaie spankracht geleden. Voor die wankelmoedigen ic het goed er aan te herinneren, dat in ons iand het water nooit hoog genoeg gestegen is, of het is gekeerd. Maar het zal slechts gekeerd worden, in dien met inspanning van alle krachten de noodige hulp geboden wordt. Landgenooten stelt door uwe milde bijdragen het Nationaal. Crisis-Comité en de plaatselijke comité's tot het bieden dier hulp in staat. Prinses Juliana bruidsmeisje. Naar de N. R. Ct. uit den Haag verneemt, heeft Prinses Juliana een uitnoodiging aan genomen om bruidsmeisje te zijn bij het hu welijk van Prins George van Engeland met Prinses Marina van Griekenland. MOTORRIJDER BIJ BOTSING GEDOOD. Gistermiddag is de 62-jarige C. Bijl, aard appelcontroleur te Pernis, toen hij op eeif motorrijwiel op den Groene Kruisweg te Poor- tugaal reed, door een veeauto aangereden ea PB slag gedood,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2