De vijftiende Volkenbondsvergadering DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Het Roemeensche kabinet gewijzigd. Duitschland vóór 1933. Samenwerking der Goudlanden. Britsch vliegtuig in Kanaal gestort. het BUITENLAND. Tatarescoe voorloopig aan buitenlandsche zaken. Keert Titoelescoe terug? Ook Roemenië heeft thans zijn propagandamnnisterie! Lerroux Spaansch kabinets formateur. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS crisisbescherming wordt stop gezet. Voor de landbouwproductie echter zijn hulpmaat- ROEMENIë. De regeeringscrisis is betrekkelijk snel op gelost. De nieuwe ministerlijst ziet er als volgt Titoelescoe. Premier en voorloopig minister van buiten landsche zaken en bewapeningsminister: Ta tarescoe. Onderwijs: dr. Angelescoe. Binnenlandsche zaken: Incuset, Handel: Antonescoe. Landbouw: Sassy; Arbeid Nestor; Propa ganda: Gamansi. Minister zonder portefeuil le: Valer Pop. De nieuwe ministerlij st vertoont niet zoo veel wijzigingen als oorspronkelijk verwacht werd. Titoelescoe heeft telegrafisch uit M'on- treux, waar hij zich thans bevindt, medege deeld, dat zoodra zijn gezondheidstoestand hem zulks zal veroorloven, hij zich naar Boe karest zal begeven om den politieken toe stand van Roemenië nauwkeurig te bestudee- ren. Van de resultaten van zijn bevindingen zal dan afhangen of Titoelescoe alsnog zit ting zal nemen in het zoo juist gevormde ka binet. Intusschen neemt minister-president Taterescoe de portefeuille van buitenlandsche zaken ad interim waar. Algemeen is men van oordeel, dat het land het thans in verband met de belangrijke internationale gebeurte nissen bezwaarlijk zal kunnen stellen zonder de medewerking van Titoelescoe. De motieven, welke hebben geleid tot het aftreden van Titoelescoe spruiten o.m. voort uit een oneenigheid tusschen Titoelescoe en Tatarescoe, ten aanzien van de vrijheid van handelen, welke Titoelescoe voor zijn inter nationale activiteit opeischt. Iets nieuws van dit kabinet is overigens de instelling van een portefeuille voor propa ganda. Verder kan worden gemeld, dar "de meest actieve leden van de jonge liberalen belast zijn met onderstaatssecretariaten. 'De nieuwe ministers hebben gisteravond ojn.,11 uur.te Sinaja in tegenwoordigheid-van koning Carol iï. den eed op de grondwet af gelegd. Bij het verlaten van het koninklijk slot. ver klaarde minister-president Tatarescoe in antwoord op de vragen der talrijke journalis ten of Titoelscoe met de nieuwe regeering zal samenwerken. „Ik geloof wel, dat Titoelescoe daartoe in principe bereid is. Na zijn terug keer te Boekarest zal hij de voorwaarden, waarop hij zijn medewerking zal kunnen ver- leenen, bestudeeren". Vandaag zal een ministerraad worden ge houden. SPANJE. Nadat de staatspresident Dinsdag den geheelen dag beraadslaagd heeft met de leiders der verschillende partijen, heeft hij den leider der radicale partij, Lerroux, belast met de vorming van een kabinet. Alessandro Lerroux. Verder heeft de staatspresident besprekin gen gevoerd met de radicaal socialisten, be nevens met talrijke vertegenwoordigers van de Katholieke Volks actie. Lerroux heeft verklaard, dat hij, ongeacht een ontbinding van het parlement den weg naar herstel der staatsautoriteit zou bewan delen. Afgewacht moet nu worden of gevolg zal worden gegeven aan de linksche bedreiging met algemeene staking voor het geval Ler roux kabinetsformateur zou worden. Lerroux zal Woensdag zijn ministeflijst samenstellen en uiterlijk Donderdag zijn ka binet presenteeren. regelen nog steeds noodig, al behoeven deze ook niet meer in gelijken omvang te wor den uitgevoerd als tot dusverre. Het voorne men bestaat een regeling der schulden, bene vens een conversie door verlaging van den rentevoet in te voeren. Von der Schulenburg Duitsch gezant te Moskou. De nieuwe buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Duitschland, Friedrich Werner Graaf Von der Schulenburg, is te Moskou aangekomen als opvolger van Nadolny Schulenburg is in 1875 geboren; hij is Duitsch gezant geweest in Teheran en Boekarest. garïje. Het aandeel der Joden in politiek, hoogleeraarschap en pers. Doodvonnis tegen negen communisten. Uit Sofia: Negen communisten, die een gewapend com plot hadden voorbereid, zijn ter dood veroor deeld, verder twee tot levenslange gevange nisstraf en 33 tot straffen van een tot 12 jaar, 39 werden voorwaardelijk veroordeeld en 42 vrijgesproken. (Reuter.) Oordeel van de „Times". (Van onzen Londenschen correspondent). LONDEN, 2 October 1934. De Times wijdt een hoofdartikel aan de af spraak der zoogeheeten goudlanden de gelijk soortigheid van hun muntpolitiek uit te strek ken tot economisch en financieel gebied, waarop samenwerking zal worden gezocht. Het blad acht deze afspraak van hoog belang, ook voor landen die er niet rechtstreeks bij betrokken zijn. De Times betoogt dat ook thans de tijd nog niet rijp is voor stabilisatie van muntwaarden en ziet in de samenwerking der goudlanden een poging ook door Enge land op zijn wijze ondernomen normalen handel althans tusschen groepen van landen te herstellen. „De goudlanden doen slechts vandaag", schrijft het blad, „wat Engeland eenigen tijd geleden begon te doen, nl. hand haven. £1* vermeerderen, door middel ..van spe ciale handelsovereenkomsten, van handel met die landen zoowel ih als buiten het Rijk, wier munt aan het pond sterling is verbonden". Deze voorstelling van het blad welke aan het streven der goudlanden een zelfde karak ter geeft als aan dat van Engeland en zijn overeenkomsten met de Dominions en zijn tweezijdige verdragen met andere naties zal buiten Engeland wel wat verbazing wekken. De Times bespreekt verdér de verklaring der goudlanden dat de belangen van derden in hun vergelijk niet kunnen worden veronacht zaamd en trekt daar de conclusie uit dat de- goudlanden hopen dat andere regeeringen in hun politiek aanleiding zullen vinden zich bij dit herstelwerk aan te sluiten. Het blad laat verstaan dat dit wat Engeland betreft onder de huidige omstandigheden niet kan worden verwacht omdat „de oude moeilijkheden" blij ven bestaan. Die „oude moeilijkheden" zijn voor den Times vooral gelegen in de politiek van economisch nationalisme, een politiek welke het blad blijkbaar verfoeit; het verzuimt echter zijn lezers er aan te herinneren dat het aandeel van Groot Brittannië in de ontwikke ling van deze verfoeilijke politiek zeer aan zienlijk is geweest. Een andere moeilijkheid is voor het blad de afwezigheid alsnog van een praktischen waardemeter van internationaal geld en ook in dit opzicht schrijft het op een wijze, welke zou doen vermoeden dat Engeland niets te doen heeft gehad met de vernietiging van dien waardemeter. Met die typische En- gelsche gave splinters te zien in de oogen van anderen maar geen balk te voelen in het eigen oog besluit de Times aldus: „Om die redenen" (de aangegeven moeilijkheden) „zou men er verkeerd aan doen de stappen der goudlanden welkom te heeten als aankondigingen van de spoedige verdwijning van de oorzaken van het verval in den internationalen handel; maar ze mogen met recht worden beschreven als waardevol getuigenis dat de wereld langzaam de noodzakelijkheid van economische samen werking begint te beseffen". A. K. VAN R. In een uitgave van de Anglo-Jewish Asso ciation te Londen geeft'L. G. Montefiore fei ten en cijfers over de Joden in Duitschland, toen Hitier aan het bewind kwam. De schrijver komt er o.m. tegen op, dat de Joden sinds 1918 een overheerschende rol in de Duitsche politiek zouden hebben gespeeld. Van 1919 tot den 30sten Januari 1933, den dag, dat Hitier kanselier werd, heeft de Duitsche republiek twintig kabinetten gehad. Ongeveer tweehonderd verschillende menschen waren gedurende deze periode minister en onder hen waren er niet meer dan zeven van Joodsche afkomst (Preuss, Rathenau, Landsberg, Schil fer, Gradnauer, Demberg die een halve Jood is en Hilferding). De federale staten hebben nog minder Joodsche ministers ge kend. Sinds 1920 was noch in Pruisen, de grootste staat, noch in Beieren, de opvolgende staat in grootte, één enkele minister van Joodsche afkomst aan het bewind. De Rijks dag van 1930 telde slechts één „100 percent" Jood onder zijn 600 leden twintig van Joodsche afkomst. De Nazi-propagandisten beweren, dat alle belangrijke ambtenaars- posten in handen der Joden waren. In Prui sen. dat vier vijfde van de geheele Joodsche bevolking bevatte, bevonden zich onder de 22.242 hooge ambtenaren 371' Joden, d.i. 1,67 percent. Verder houden de Nazi-propagandisten staande, dat een enorm aantal der leerkrach ten aan de universiteiten Joden waren. Het is waar, dat het percentage der Joodsche hoogleeraren of hoogleeraren van Jood sche afkomst grooter was dan het percentage der Joodsche bevolking, maar alleen dan, wanneer men er alle lectoren en particuliere repetitoren bij rekent Dan nog blijft het aantal beneden de tien percent. Het is belachelijk om van een doani- neerend aantal te spreken. In ieder geval neb ben de Joodsche professoren hun aanstellin gen uitsluitend aan (hun wetenschappelijke prestaties te danken. Van de 44 Duitsehers. aan wie de Nobelprijs is toegekend, zijn er niet minder dan zeven van zuiver Joodschen bloe de, n.l. Ehrlich, Frank, Haber, Einstein, Wal lach, Meyerhof, Wilstaetter. Twee andere Nobelprijswinnaars Hertz en Warburg waren kinderen uit gemengde huwelijken. Over de bewering, dat alle links georiënteer de bladen Joodsoh waren zegt de schrijver: Slechts tien van de 85 meest vooraanstaande Duitsche bladen hadden een Joodschen hoofdredacteur. Onder de redacteuren van de Duitsche socialistische pers, in totaal onge veer 400, waren slechts circa twintig Joden. Alleen in Berlijn en misschien in Frankfort bevond zich een grooter aantal Joodsche jour nalisten. In de steden uit de provincie waren zeer weinig of in het geheel geen Joodsche journalisten. De laatste week. Verrassingen bleven aan de orde van den dag. Verzoenender einde van het minderheden- debat, de conferentie van het „Goudblok", een nieuw debat MottaBarthou, de toetreding van Afghanistan en Ecuador tot den Volkenbond, Litvinow's vredes-initiatief, Zuid-Amerikaansch exclusivisme in de nieuwe Chaco-eem- missie van 22, een gemeenschappelijke verklaring van Frankrijk, Italië en Engeland over de Oostenrijksehe onafhankelijkheid. VIJFTIEN CHINEESCHE COMMUNISTEN TERECHTGESTELD. PEKING, 2 Oct. (V.D.) In de stad Toen Tsjoe zijn vijftien communisten wegens hoog verraad terecht gesteld.' De zes inzittenden omgekomen. LONDEN, 2 October. (V. D.) Het stoomschip „Biarritz", dat Het Ka naal binnen geloopen is, heeft heden op ongeveer vijf mijl van Folkestone de overblijfselen gevonden van een vliegtuig en zes lijken uit Het Kanaal opgevischt. Voor het stoomschip zijn reis vervolgde heeft het de lijken naar Folkestone gebracht. Ondanks de hOoge zee en het nevelige, regen achtige weer heeft zich een reddingsboot naar de plaats van het ongeluk begeven. Het vliegveld Croydon had noodseinen op gevangen van een vliegtuig doch klaarblijke lijk had het toestel geen tijd meer zijn stand en nationaliteit op te geven. Het onderzoek bracht tenslotte echter aan het licht dat het hier gaat om een toestel van de Hiilmans Airways Ltd., dat onderweg was van Heston naar Le Bourget. Naar nader omtrent het vliegtuigongeluk bekend wordt, heeft het Duitsche vrachtschip „Leander" het ongeluk zien gebeuren. De ka pitein van het schip zocht draadloos contact met een Engelsch stoomschip, terwijl onmid dellijk eenige booten werden uitgezet, waar mede men er in slaagde twee lijken te bergen. Kort daarop arriveerde het Engelsche stoom schip. Verder heeft een later aankomend En gelsch stoomschip nog aan het bergingswerk deelgenomen. Het vliegtuig was geheel ver nield. De N.R.Ct. meldt, dat er 3 Engelschen aan boord waren: de bestuurder, de mecanicien en een jonge vrouw; verder 3 Fransehen, o.w. een vrouw en één Amerikaan, De gevonden lijken waren onherkenbaar verminkt. Het toestel was geheel vernield. De bestuurder, Bannistere was een oorlogs vlieger van groote ervaring. Het was het eer ste ongeluk, dat bij de Hillman Airways is voorgekomen (Van onzen Geneefschen correspondent). GENèVE, 29 September 1934. De Vijftiende Volkenbondsvergadering is weder ten einde. Zij is van het begin tot het einde heel wat levendiger geweest dan die van het vorige jaar, toen alle delegaties zich ver plicht schenen te achten de eerbiedige stilte te bewaren, die men in een sterfhuis pleegt aan te treffen. Er was ditmaal weder veeleer een stemming van strijd vast te stellen, een vastbeslotenheid, om aan de organisatie van den wereldvrede voort te* arbeiden, ondanks het heengaan van twee machtige mogend heden, Duitschland en Japan. Dat een derge lijke stemming, die het gevaar van een ver scherping der bestaande antithese in zich draagt, haar licht-, doch ook haar schaduw zijden heeft, is duidelijk. De laatste .week heeft echter iederen dag zooveel nieuwe verrassingen gebracht, dat dit maal in mijn wekelijksche Volkenbondskroniek geen plaats voor langere nabeschouwingen van algemeene aard is. Men luistere naar mijn ver haal van de onverwachte gebeurtenissen van iederen dag. Men zal daaruit zien, dat het aan belangstelling tot den laatsten dag toe niet ontbroken heeft. Men zal daaruit echter ook zien, dat de laatste week der Vijftiende Volkenbondsvergadering en van de daarmede gepaard gaande 82ste zitting van den Volken bondsraad en vertrouwelijke ministerbespre kingen niet slechts reden tot tevredenheid, doch in zekeren zin tevens grond tot vermeer derde bezorgdheid gegeven heeft. De Maandag bracht ons de verrassing van een plotseling verzoenender stemming in de debatten der zesde, de politieke, commissie over de minderhedenbescherming. De scherpe toon, die de week tevoren tusschen de gedele geerden van Hongarije eenerzijds en die van de Kleine Entente anderzijds geheerscht had, maakte onverwachts voor een heel wat vrien delijker plaats. De Hongaarsche gedelegeerde von Eckhardt begon met dit nieuwe geluid en Benesj greep onmiddellijk de gelegenheid aan, om poeslief tegenover den Hongaar te worden, waarna de gedelegeerden van Roemenië en Zuid-slavië maar de wijste partij kozen en hun leidenden staatsman van de Kleine Entente zoetjes, zij het ook in mineur, volgden. Was hier een misverstand omtrent de ware be doelingen der Hongaarsche frontverandering ten aanzien van den toon van Eckhardt's redevoeringen in het spel? Of heeft Benesj inderdaad goed aangevoeld, dat de Hongaren, evenals de Duitsehers ten aanzien van den Poolschen Corridor gedaan hebben, hun wen- schen tot herziening van de bepalingen der vredesverdragen met betrekicing tot hun grondgebied voor de naarste toekomst willen begraven? Zouden de Hongaren werkelijk be reid zijn tot een vriendschappelijke verstand houding met hun naburen van de Kleine En tente, mits de Hongaarsche minderheden in die landen inderdaad behoorlijk zullen behan deld worden, zooals de minderhedenverdragen dit-eischen? In ieder geval, Benesj liet niet na den Hongaren onmiddellijk aan het ver stand te brengen, dat, als dit werkelijk de be doeling van den meer welwillenden toon van Eckhardt was, een overeenstemming met de Kleine Entente stellig bereikbaar zal zijn! 26 Japansche arbeiders gedood. Bij ontploffing. Naar het Japansche blad Niopon Depo meldt, is in een mijn in de provincie Koes- jima een ontploffing ontstaan. 26 .arbeiders werden daarbij gedood. Het spoorwegongeluk in Polen. 10 dooden, 30 gewonden. KRAKAU, 3 Oct. (V.D.) Nader wordt over het spoorwegongeluk medegedeeld, dat daarbij 10 person;.n het leven hebben gelaten en 30 andere zwaar gewond zijn. Toen sneltrein 17 van Gdingen arriveerde, bleek voor het station Krzeszowice het signaal, dat binnenrijden veroorloven moest, gesloten te staan. Om 8 uur 12 reed op den wachtenden trein met volle vaart de Weensche sneltrein 107 in een dikken mist in. De beide laatste wagens van sneltrein 7 werden vernield. Uit de overblijfselen werden na aankomst van de eérste hulp de gewonden geborgen en met een reddingstrein naar de ziekenhuizen van Kra- kau gebracht. Het aantal slachtoffers is op het oogenblik nog niet nauwkeurig bekend. Het spoorwegverkeer kon na een onderbre king van verscheidene uren over één spoor hervat worden. ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. DiuitscMamd. Optimistische woorden van premier Stauning. In aanwezigheid van verscheidene vertegen woordigers van het corps diplomatique en hooggeplaatste staatsambtenaren is gister middag de rijksdag plechtig geopend. Minister-president Stauning hield de ope ningsrede, waarin hij o.m. uiteenzette, dat de economische toestand des lands sinds het eind van het vorige jaar beter was geworden. Deze verbetering maakt het mogelijk, dat ®por eenige essentieels takken jan, bedrijf de En niet midden in een mand met stuisvogel-eieren. Die hebben wel een dikkere schaal dan kippeneieren, maar Piet was geen veertje en duskraakten er een paar en de inhoud spatte hem om de ooren. Dat was erg naar, maar nog veel naarder was, dat er opeens een oude vrouw te voorschijn kwam. Waar die zoo opeens vandaan kwam begreep Piet niet, toch zeker niet uit zoo'n struisvogel-ei! Maar ze was er! Dat zag en hoorde hij, Wat ging dat mensch te keer! Ze was zwart als een neger, maar Europeesch gekleed, met een grooten zonne hoed op en zonder schoenen. Bijna had hij nog gevoeld ook, dat ze er was, want haar hand maakte de beweging van slaan, maar Piet sprong op den rand van de mand, zoodat die heelemaal omviel en ging er vlug van door. De Dinsdag bezorgde ons eerst de aan gename verrassing, dat de landen van het Goudblok (België, Frankrijk, Italië, Luxem burg, Nederland en Zwitserland) blijkbaar be sloten hebben ernst te maken met hun pogin gen, om op hun samenwerking op financieel gebied tot handhaving van den gouden stan daard een economische samenwerking te doen volgen. Reeds in de tweede helft van October zal te Brussel een belangrijke conferentie van alle ministers van economische aangelegen heden dezer landen gehouden worden, met de bedoeling dat de tot het Goudblok behooren- de staten elkander op het stuk der contingen- teeringen tegemoetkomender dan tot dusverre zullen behandelen. Indien deze conferentie inderdaad in haar doel slagen zal, waardoor de producten dezer zes landen op een omvangrijk gedeelte der Europeesche markt gemakkelijker zullen kun nen ingevoerd worden, zou een eerste belang rijke stap tot verlevendiging van den inter nationalen handel gedaan zijn! De namiddag bracht ons helaas een minder aangename verrassing. Een nieuw debat in den Volkenbondsraad tusschen twee staatslieden, die in den strijd om de toelating van Sovjet- Rusland elkander in de vorige week met zoo groot wederzij dsch talent bestreden hadden, Barthou en Motta, hield ons, thans in de ver gaderzaal van den Volkenbondsraad, opnieuw een paar uur in gespannen aandacht. Helaas bleek ons uit de woorden van Barthou, die door Eden en Aloisi ondersteund werden, dat de groote mogendheden vastbesloten zij in den kleineren staten alle mogelijke moeilijkheden in den weg te leggen, wanneer een kleine mo gendheid het waagt een groote voor den Vol kenbondsraad te dagen, om zich daar te ver antwoorden voor een tusschen beide landen bestaand geschil. De groote mogendheden toch ontkenden het recht van Zwitserland, om het geschil over de schadevergoeding van door Zwitsers tijdens den wereldoorlog in de oorlog voerende landen geleden oorlogsschaden voor den Volkenbondsraad te brengen. Hier bestaat immers geen geschil, dat tot een „breuk" zou kunnen leiden! Twee dagen later herhaalden Eden en Barthou dit betoog tegen den Finschen gede legeerde Holsti, die voor een soortgelijke kwestie bij den Raad erop aandrong althans het advies van het Haagsche Internationale Gerechtshof in te winnen. En toen Holsti het waagde de opmerking te maken, dat Enge land het vorige jaar toch niet had nagelaten het zeker niet belangrijker petroleum-geschil met Perzie wél voor den Raad aanhangig te maken, antwoordde Eden barsch, dat dit ge schil wel degelijk tot een breuk had kunnen leiden. Natuurlijk, een groote mogendheid be rust niet erin, wanneer zij meent, dat een kleine haar een onrecht aandoet. Een groote dreigt dan met een breuk, en dan is de Vol kenbond bevoegd. Doch een kleine staat, die niet met een breuk dreigen kan, kan zijn be langen niet eens voor den Volkenbondsraad verdedigen! Dat de groote mogendheden tweemaal in één week zoo duidelijk dit voor hen zoo aangename standpunt hebben inge nomen, was een der onaangenaamste verras singen dezer week! Beter was weder de Woensdag, toen de- Volkenbond plotseling 12 millioen burgers rij ker werd! Afghanistan had nog juist bijtijds, aangelokt door het voorbeeld van zijn groo ten nabuur Sovjet Rusland, een toelatingsver- zoek ingediend. De toelating geschiedde dit maal zonder eenigen strijd, Onder algemee- nen bijval werd de 59ste staat in den Volken bond opgenomen! Op den Donderdag volgde de boven reeds besproken onaangename polemiek tus schen de groote mogendheden en Finland over de rechten der kleine mogendheden in den Volkenbond. Twee andere verrassin gén. bleven ons echter dien dag niet bespaard. Lit- vinow, die totdusverre de traditie gevolgd had, dat nieuw toegelaten delegaties zich in het eerste jaar hunner medewerking tot een zwijgende aanwezigheid beperken, deed plot seling op den laatsten dag der vijftiende Vol kenbon dsvergadering het voorstel, dat de Vol kenbondsvergadering niet langer in den blijk baar al te zwaren slaap der Ontwapenings conferentie zou berusten en dat zij via den Volkenbondsraad President Henderson eens ter verantwoording zou roepen, wat hij nu eigenlijk over de toekomst der Ontwapenings conferentie dacht. Litvinow's vraag was ze ker niet misplaatst, doch op het psycholo- gisch-verkeerde oogenblik gedaan. Wanneer de koffers voor het vertrek reeds gepakt zijn, heeft niemand lust plotseling nog een ontwa peningsdebat te beginnen. Dit zag ook Litvi- now in. Hij besloot den raad des Voorzitters Sandler op te volgen en zijn plan, dat de Ontwapeningsconferentie, waarvan hij hoege naamd geen heil meer verwacht, vervangen zal worden door een permanente Vredescon ferentie voor de handhaving van den wereld vrede, in November den Volkenbondsraad voor te leggen. Dienzelfden Donderdagavond kwam het ver rassende nieuws, dat Engeland, Frankrijk en Italië het toch nog „eens" geworden waren over een gemeenschappelijke verklaring ten gunste van de Oostenrijksehe onafhankelijk heid. Daar deze nieuwe verklaring echter slechts een herhaling is van de vorige van 17 Februari 1934, is het moeilijk ze als iets an ders te beschouwen dan als een erkenning, dat alle pogingen om in dezen iets méér te bereiken, jammerlijk mislukt zijn! De verrassingen dezer week waren hierme de geëindigd. De voornaamste staatslieden vertrokken Donderdagavond reeds weder naar hun land. De V r ij d a g, waarop de Vol kenbondsraad nog een korte laatste vergade ring zou houden, kon dus niet veel belang rijks meer opleveren. Toch bleef ook de Vrij dag de traditie dezer week getrouw, dat iede re dag een nieuwe verrassing bracht. De Vol kenbondsraad kon namelijk het 60ste lid van den Volkenbond verwelkomen, Ecuador, dat reeds in 1919 tot toetreding was uitgenoodigd en dus niet meer door de Volkenbondsverga dering behoefde te worden toegelaten om Vol kenbondslid te worden. En den avond van dienzelfden dag bereikte ons nog een laatste onverwacht nieuwtje: de Zuid-Amerikaansche staten hadden in de door de Volkenbondsver- gadering benoemde verzoeningscommissie van 22 voor het Chaco-geschil geëischt, dat deze verzierhngspoging uitsluitend aan Zuid- Amerikanen, met uitsluiting van alle Euro peanen. zou worden toevertrouwd! Met moei te hadden de Europeanen nog weten te be werken, dat althans de Voorzitter der Com missie van 22, de Tsjech Osusky, aan deze ver zoeningspoging zou mogen mededoen! B. m JONG W_m. BEEK EN DONS

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3