HET NIEUWE AVONDBLAD BEL 4-4-0-0 T9e JAARGANG No. 283 DONDERDAG '4 OCT. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT1EN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs, ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig In de registers zijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen- 2000.— bij algeheele Invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150— bij verües van een wijsvinger; f 100— bij breuk yan boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van f 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(ei zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodlg. Ultkeerlngen krachtena deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank to Schiedam. IJMUIDEN Vereen, tot Bescherming van Dieren. Lezing A. F. J. Portielje. De afdeeling Velsen en omstreken der Ne- derlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren had ter gelegenheid van den „Wereld dierendag" een propaganda-avond georgani seerd, welke in ,,'t Wapen van Velsen" gehou den werd. Als spreker had zij in den welbekenden die renvriend, den heer A. F. J. Portielje, iemand gevonden, die zoowel door zijn persoon als door zijn onderwerp groote belangstelling voor deze bijeenkomst wist te wekken. De zaal was goed bezet, zoowel met volwassenen als met scholieren der H. B. S., U. L. O. en Nij verheidsschool. Het Kennemer strijkje verleende haar be- langelooze medewerking en bracht op ver dienstelijke wijze eenige populaire nummers ten gehoore. De heer I. J. Reitsma opende de bijeenkomst met een kort inleidend woord. De internationale beweging der dierenbe scherming, zoo zeide spr., heeft eenigè jaren geleden besloten tot de instelling van een jaarlijkschen dierendag, waarop het recht der dieren op bescherming in het middelpunt der publieke belangstelling wordt geplaatst. Als datum voor dien dag koos men den vier den October, den sterfdag van Franciscus van Assisi, den grooten dierenvriend. Het feit dat er menschen zijn, die lijden door armoede en ontbering door werkloosheid, mag geen reden zijn om het dier te laten verkommeren. De dierenbescherming verlicht bovendien het lot van menig mensch door o.a. bezitters van trekhonden in de gelegen heid te stellen zich betere voertuigen aan te schaffen. De heer Portielje had zich tot onderwerp gekozen: Onze omgang met dieren. Spr., die in zijn functie als inspecteur van Artis dage lijks met dieren omgaat, wist over hun uit- drukkingvonnen interessante bijzonderheden te vertellen. Bijzonderheden, welke bij een ieder die ze kent, de innerlijke roerselen van het dier doen begrijpen en waardeeren. Waarnemen is een kunst, welke we slechts al doende kunnen leéren, zeide de spr. Men hecht nog al te gauw aan uiterlijkheden en dringt tot den inner lij ken drang nog te weinig door. De heer Portielje gaf daar eenige frap pante voorbeelden van. Menschen hebben naast hun driftdoel een wilsdoel, terwijl die ren slechts het eerste hebben, zooals b.v. de drang tot voedsel zoeken, tot nestelen, tot vechten om zijn jongen te beschermen, enz. Naast deze beide levensdoelen kent men ook nog den aanleg en de erfelijkheid. Het ver schil alsook de overeenkomst tusschen al deze begrippen zette spr. uiteen. Wat een dier aan verstand te kort komt, wordt hem door het geheugen vergoed. De heer Portielje vertelde in dit verband van den olifant Tommy uit Artis, welke in zijn jeugd in een Fransch circus groot gebracht was geworden. Gedurende 12 jaar had Tommy geen woord Fransch meer gehoord, toen zijn oppasser, die naar een circusvoorstelling ge weest was, hem op een morgen eens comman deerde „a genoux!" En Tommy, wiens gehoor een bekenden klank opving, knielde voor zijn oppasser, zooals hij vroeger geleerd had voor zijn temmer te doen! De spr., welke Över een uitgebreide collec tie lantaarnplaatjes beschikte, lichtte zijn on derwerp met leuke snapshots toe. Hij hoopte, dat de staaltjes van dierentrouw en instinct, van hun levenswijs en levensuitingen over welke hij verteld had, er toe mochten bijdra gen de liefde tot het dier aan te kwee'ken, zoo mogelijk te vermeerderen. EEN NIEUW GEBOUW VOOR DE NUTSSPAARBANK? Bij den Raad is ingekomen een verzoek van de Natsspaarbank, om aan haar te ver- koopen een stuk grond, liggende aan de Briniostraat en het Tiberiusplein. Naar wij vernemen, bestaat er bij de com missie van Openbare Werken bezwaren tegen het verkoopen van het door de Nutsspaar bank verlangde stuk grond. Dit is weliswaar een deel van een voor bebouwing bestemd terrein, maar sommige leden der commissie achten het met'het oog op het aspect van het Tiberiusplein gewenscht, dit terrein niét te bebouwen. Eventueel zal getracht worden met de Nutsspaarbank tot overeenstemming- te komen over een ander terrein. BUURTVEREENIGING KENNEMERLAAN OPGERICHT. Een twintigtal bewoners van de Kennemer laan en aangrenzende straten had gehoor ge geven aan den oproep van een voorloopig comité om te komen tot de oprichting van een Buurtvereeniging Kennemerlaan. Nadat door de voorzitter in korte trekken het doel der vereeniging was uiteengezet, werden de statuten en het huishoudelijk reglement vastgesteld. De ontwerp-statuten werden zoo danig gewijzigd, dat als doel der ver'eenigïnj wordt genoemd in de eerste plaats het naar voren brengen van de Kennemerlaan anet versieringen enz. Als lid kunnen toetreden de bewoners van 'Nieuw IJmuiden. Bijna alle aanwezigen gaven zich als lid op, Tot bestuursleden werden gekozen de heeren S. Baar-da, voorzitter en R. Feddema, P. Smit, J. M. Heykoop, Jac. Gorter, P. Bakker en iC. van Leeuwen, Deze laatsten zullen ide functies onderling verdoelen. Het bestuur zal zoo spoedig mogelijk bij eenkomen, ten einde een plan de campagne samen te stellen. De Zweminrichting der V. Z. V. In 1934 47671 bezoekers. In het tijdvak van Zaterdag 22 September t.m. Zaterdag 29 September, dus de laatste week vóór de sluiting werd de zweminrichting- der V.Z. bezocht door 5G2 personen. Op den officieelen sluitingsdag waren er niet minder dan 230 zwemlustigen. Het aantal bezoekers in het geheele seizoen bedroeg 47671, tegen 37419 in het vorig jaar. NAAR ZEE. De Zeeleeuw IJm. 29 is naar zee vertrok ken. De Penelope IJm. 69 is in het dok geplaatst om vor de visscherij te worden klaargemaakt. DE BEWAARSCHOOL. Met het oog op de groote belangstelling die voor de in de Bioscoop de Pont vertoonde film De Bewaarschool bestaat, zal deze film ook hedenavond nog vertoond worden. Het Visscherijbedrijf in September. Omzet stijgt geleidelijk. Gedurende de maand September kwamen aan den afslag: Van de traiol- en zegenvisscherij176 (184) Hollandsche stoom- en motortrawlers met f 411.580 (f 384.215), 1 (3) Duitsche met f 1520 (f 9140), 94 (112) motorloggers met f 55.753 (f 65.592), 398 (443) motorkustvisschers met f 34.979 (f 44.204), 27 (19) open booten met f 553 (f 465) en 26 (28) Deensche motorkotters met f 16.623 (f 21.688). Van de drijfnetvisscherij kwamen binnen 4 (4.) stoomloggers met f 7.784 (f 3.985), 10 (5) motorloggers met f 6935 (f 7436) en 2 (5) En- gelsche drifters met f 769 (f 2224). Consignatiezendingen. De opbrengst der consignatiezendingen bedroeg f 11.510 (f 6635). De totale omzet bedroeg f 550.709 tegen f 565.164 in dezelfde maand van het vorig jaar. Valt bij vergelijking met de maand Septem ber van het vorig jaar een kleine achteruit gang te constateeren, vergeleken bij Augustus j.l. is de omzet met circa f 60.000 gestegen. We gaan dus geleidelijk omhoog. Opvallend is, dat orldanks dat door de traw lers minder reizen werden gemaakt dan in September 1933, het totaal der besommingen ca. f 25.000 hoogei- was. De gemiddelde reisbe- somming v/as dan ook wederom hooger, n.l. f 2335 in 1934 tegen f 2085 in 1933. Op grond hiervan kunnen de uitkomsten der stoomtraw lers als bevredigend worden beschouwd en het is dan ook geen wonder, dat het aantal in de vaart zijnde trawlers zich nog voortdurend uit breidt. Er is nog een ander verschijnsel, waarop wel even de aandacht gevestigd dient te wor den. Reeds is aangetoond, dat de besommin gen der trawlers hooger zijn geweest dan in September 1933. Maar ook de opbrengst dei- drijf netvisscherij is hooger; ondanks dat de Engelsche haring-drifters bijna niets aanvoer den steeg de opbrengst dezer visscherij van van f 13700 op f 18,200, doordat de stoomloggers en de motorloggers f 6000 meer opleverden dan in September 1933. De daling in den omzet werd voorts veroor zaakt door een verminderde opbrengst van de loggers van f 10.000 en van de motorkust visschers eveneens met f 10.000, alsmede door achteruitgang van het aantal der vreemde visschersvaartuigen. Bedroeg dit aandeel in September 1933 nog ruim f 50.000, in de vorige maand was dit nog slechts ruim f 18.000. Uit het bovenstaande kan worden afgeleid, dat in September 1934 een veel grooter deel van den omzet dan in September 1933 is opge leverd door in IJmuiden thuisbehoorende vaar tuigen. Dit geldt niet alleen voor de trawl- visscherij, maar ook voor de drijfnetvisscherij, zoodat het resultaat voor IJmuiden gunstiger is dan oppervlakkig uit de cijfers afgeleid zou kunnen worden. Zijn de reisbesommingen van de trawlers gestegen, die der motorloggers, kustvisschers en Deensche motorkotters zijn alle gedaald, zoodat we nu weer een loflied zouden moeten zingen op de oude, niet. met hun tijd meege gaan zijnde trawlers. Te opmerkelijk is dit verschijnsel, omdat, de maand September wat het weer betreft ook voor de kleine visscherij gunstig is geweest, ook al woei er hier en daar nog al eens een stevige bries. In-perioden van storm kan men natuurlijk van de trawlers betere resultaten verwachten dan van de kleinere schepen, maar deze factor heeft nog geen rol gespeeld. Voor de maand October kan wel weer een hooger omzetcijfer verwacht worden. Het aan tal in de vaart zijnde trawlers bedraagt thans ongeveer 85, die totaal zeker meer dan 200 rei zen zullen maken. Van de trawlers alléén is bij eenzelfde reisopbrengst als in September der halve een aanvoer te verwachten van min stens f 450.000 en ook de andere typen zullen wel minstens hetzelfde aandeel opleveren als in Augustus, o.a. de Deensche kotters, die naar wij vernamen, nog lang hun contingent niet hebben opgemaakt. In de eerste 9 maanden van dit jaar bedroeg de omzet f 4.584.715 tegen f 3.402.893 in het zelfde tijdvak van 1933. Er kwamen o.a. bin nen 1270 (537) Hollandsche stoom- en motor trawlers met f 2.775.521 (f 1.137.364), 1713 (1689) motorloggers met f 1.041.899 (f 1.180.886) 3255 (3386) motorkustvisschers met f 262.805 (f 295.358), 22 (22) Duitsche stoomtrawlers met f 55.045 (f 67.829), 214 (218) Deensche motor kotters met f 117.379 (f 159.149). De drijfnet- visschers besomden f 193.000 (f 186.000') en de stoombeugers f 99.348 (f 122.197). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers vaa bet evexeeakoxostige tijdvak in 1933).. De rubriekertjes vieren feest. In 't zaaltje in de Prins Hendrikstraat Daar was het gisteren feest, Een feest voor de rubriekertjes 't Is kolossaal geweest. Een kleine honderd kindertjes Waren in de zaal present Wat hebben ze eén pret gehad Veel, veel te gauw kwam 't end. In 't vierkant zaten ze geschaard Heel netjes op een stoel. Er werd gelachen en gejuicht 't Was echt een fijne boel. In het midden was er ruimte voor De blokjesraperij. En wie het hardste loopen kon Nou, die was zeker blij. Terwijl men zoo zat in het rond Kreeg ook de mond zijn werk En alles smaakte even fijn, Want 't was een heel goed merk. Een rubriekertje was niet present; Zoo juffrouw Vijlbrief zei. Omdat het een zwak meisje is. Maar wat zei ze er bij? Dat meisje dat niet hier kan zijn. Maar trouw haar briefje zendt, Moet ook een prijsje uit de mand Wie is daai-mee content? 't Voorstel werd met gejuich aanvaard, Het ging er sehitt'rend door. Hier sprak 't gevoelig kinderhart. Kindr'en heb dank daarvoor. Aan alle dingen komt een end, Ook aan dit kinderfeest. Een hoera'tje op d'IJmuider Courant Bn't feest was er geweest. Maar daar kwam nog de fotograaf (De boel moest eerst aan kant) Hij maakte fluks een mooie kiek Die staat nu in-de krant. Intern. Vereen. Bellamy. Opening vereenigingslokaal. Woensdagavond vond de opening plaats van het vereenigingslokaal, hetwelk de groep IJmuiden der Internationale Vereeniging Bellamy voor haar bijeenkomsten heeft inge richt. Het gebouw is gelegen aan den Zee weg nr. 40 te IJmuiden-Oost en is met een voudige hulpmiddelen in een geriefelijk en gezellig lokaal getransformeerd. De aanklee ding is in warme tinten gehouden; ook deed de bloemenversiering feestelijk aan. Klok, wandborden en lampekappen, beide laatste artikelen door de leden zelve vervaardigd, wa ren de commissie geschonken, terwijl door de leden gezamenlijk de geheele aakleeding van het gebouwtje ter hand genomen was. De zaal was dezen feestavond tot in de uiter ste hoeken bezet. Onder de aanwezigen waren o.m. afgevaardigden van het hoofdbestuur uit den Haag, n.l. mevr. G. Heuffpresidente en V. Boogaart, secretaris van het centraal be stuur. en K. Dijkstra, voorzitter der groep Haarlem, de besturen der groepen Bever wijk, Velsen en Santpoort enz. Den voorzitter van de eigengebouwencom- missie, den heer F. E. Wijtman, was het een onverdeeld genoegen uit naam der werkers het lokaal aan het plaatselijk bestuur aan te kunnen bieden. Vooral daar het werk ge heel door Bellamisten, waaronder velen werk loos zijn, verricht is, die het gerestaureerd, betimmerd en beschilderd hebben. Reeds in de totstandkoming van dit gebouw is de Bel- lamygedachte verwezenlijkt. De voorzitter van de groep IJmuiden, de heer P. H. Koomen, dankte allen, die aan de verwerkelijking van dit Bellamygebouw me degewerkt hadden. Vooral stemde het spr. tot GUSTAVE LEMOINE, de 32-jarige F.vmsche vlieger, houder van het wereld-hoogterecord 1933, die verongelukte doordat bij een parachutesprong het valscherm niet ontplooide. vreugde, dat uit dit alles op een buitengewone wijze de Bellamygeest spreekt. Alle aanwezigen zongen daarop staande het Bellamylied. De afgevaardigden van het hoofdbestuur en de groepen uit Kennemeriand voerden hierna nog het woord en brachten hun beste wen- schen voor de afdeeling IJmuiden over. Met nadruk onderstreepten allen de Bella- my-idee: Broederschap voor allen, een nieuwe wereldorde zonder dat het geld daar de hoofd rol in speelt, de welvaart der gemeenschap is de welvaart van het individu. De voorzitter, de sprekers beantwoordend, sprak er zijn vreugde over uit te kunnen con stateeren, dat de Bellamy-vereeniging den laatsten tijd zeer vele nieuwe leden kan in schrijven. Spr. hoopte, dat de dag niet ver af meer mocht zijn, dat het ideaal van hun groo ten voorganger over de geheèle wereld ingang SUPPORTERS VEREENIGING „DE DAAD". De steunorganisatie der viercultnreele ar beidersorganisaties, de- supportersvereniging „De Daad", houdt haar feestelijke jaarverga dering op Maandag 8 October a.s. ,,'t Wapen van Velsen". Welwillende mede werking aan deze bijeenkomst verleenen de muziekvereniging „Voorwaarts" en de IJmuider Volksstem. De agenda vermeldt naast de gewone pro grammapunten, de jaarverslagen, het beleid van het bestuur en de bestuursverkiezing. De secretaris, commissaris en voorzitter stellen zich niet meer herkiesbaar. VELSEN Het jaarverslag van den Gem. Geneesk. Dienst. Het geneeskundig schooltoezicht. Volgens het jaarverslag over 1933 van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheidsdienst strekte het geneeskundig schooltoezicht zich uit over 43 scholen met 7711 kinderen. Het systematisch onderzoek van de leerlingen van de le klasse geschiedde op de gewone wijze, Het aantal onderzochte leerlingen bedroeg Openbare scholen 312 van de 3-16 d.i. 99 pCt. (v. j. 97 pet.) Christel, scholen 224 van de 231, d.i. 97 pCt. (V. j. 92 pCt.) R.-K. Scholen 179 van de 209, d.i. 96 pCt, (v. j. 87 pCt.) Totaal 715 van de 756, d.i. 95 pCt. (v. j. 93 pCt. Het percentage onderzochte kinderen neemt nog steeds toe; van 1925 af tot nu bedroeg het achtereenvolgens 79 pet., 83 pet., 86 pet. 91 pet., 89 pet., 90 pet., 91 pet., 93 pet. en 95 pet, Het maximum zal nu wel langzamerhand be- ANTHR ACIET DOMANIALE E.A. Ericssonslraat (Sluisplein), Zeeweg 263, Meeresteinpl. 1, Beverwijk (Adv. Ingez. Med.) Het feest der rubriekertjes, reikt zijn, tenminste zoolang het hoofd der R.-K. school te Driehuis volhardt in haar op vatting, dat het onderzoek niet in haar school mag plaats hebben, zoodat vele ouders het achterwege laten omdat de tocht naar het Raadhuis hen te bezwaarlijk is. De toestand der gebitten was evenals vorige jaren, dus slecht. De volgende afwijkingen werden gevonden: Openbare scholen: 140 afwijkingen, 26 aan doeningen van mond, neus of keel, 30 kromme of scheeve rug, 4 t. b. c. of verdacht, 136 an dere afwijkingen. Christelijke scholen: 81 afwijkingen, 2 on voldoende voedingstoestand, 14 aandoening van mond, neus of keel, 28 kromme of scheeve rug, 1 t. b. c. f verdacht, 79 andere afwij kingen. R.-K. scholen: 79 afwijkingen, 12 aandoe ning van mond, neus of keel, 24 kromme of scheeve rug, 2 t. b. c. of verdacht, 81 andere afwijkingen. Hygiënisch schooltoezicht. Over de bestrijding der besmettelijke ziekten in de scholen valt te vermelden, dat éénmaal tot schoolsluiting werd geadviseerd. In het eind van October kwamen onder de leerlingen van een bewaarschool zes gevallen van roodvonk voor. De school werd toen 14 dagen gesloten. In de eerste dagen der sluiting kwamen er nog twee gevallen bij, hetgeen niet te verwonderen was; daarna was het afgeloo- pen. Het is opvallend, dat het weer een school was, waar niet tegen diphterie en roodvonk mocht worden ingeënt, Het hoofd der school had daar bezwaar tegen „omdat het de kinde ren zoo zenuwachtig maakte". Een jaar te voren moest ik ook tot. sluiting van een be waarschool adviseeren en ook toen betrof het een school, waar niet was ingeënt wegens on voldoende medewerking van het hoofd. De leerlingen van een school, waar niet wordt in geënt loopen meer gevaar diphterie en rood vonk te krijgen dan van een school, waar dat wel geschied; in theorie is dat natuurlijk te verwachten, maar de practijk wijst het oök uit In 1933 werden 693 schoolkinderen ingeënt tegen roodvonk en diphterie. Alles verliep normaal. Dezen keer werd Anaro ingespoten, waarvan nog betere resultaten zijn te ver wachten dan van het voorheen gebruikte Diro. Beide stoffen zijn mengsels, die tegelijk onvat baar maken voor roodvonk en diphterie; ze worden bereid in het Rijksserologiseh Insti tuut te Utrecht. b. De bestrijding van het hoofdonrein door de verpleegster van den geneeskundigen dienst wordt met kracht voortgezet. Ter verbetering van de reinheid en van de gezondheid van de leerlingen van de school voor B. L. O. worden deze elke week door de verpleegster in de douche-inrichting, die zich in het schoolgebouw bevindt, gewasschen. Behalve dat het de gezondheid van de kinde ren ten goede komt, heeft deze geregelde rei niging groote paedagogische waarde, hetgeen vooral bij de leerlingen van deze school van belang is. Nog een andere nuttige kant van deze afwaschingen is, dat de zuster meer dan eens beginnende afwijkingen of ziekten, spe ciaal huidaandoeningen, constateert en tijdig onder mijn aandacht brengt. Ook enkele leerlingen van andere scholen worden door de zuster geregeld gereinigd. In totaal werden 891 douchebaden verstrekt. c. Aangaande den hygiënischen toestand en het hygiënisch gebruik der schoolgebouwen heb ik aan hetgeen ik in mijn vorig jaarver slag vermeldde, slechts toe te voegen, dat niet alle onderwijzers voldoende aandacht schen ken aan een goede luchtverversching in hun klas. Besmettelijke ziekten. Evenals in het geheele land was het aantal roodvonkgevallen in deze gemeente vrij groot. De meeste gevallen verliepen zeer licht, sterf gevallen kwamen niet voor. Van de 90 rood- von'kpatiënten werden 13 opgenomen in de barak voor besmettelijke ziekten bij de Maria- Stichting te Haarlem; 19 maal achtte de huis arts eind-ontsmetting noodig; 5 roodvonkpa tiënten waren ingeënt tegen roodvonk; één van hen reeds in 1927, zoodat geen onvatbaar heid tengevolge van de inenting meer kon worden verwacht; 2 gevallen waren in het zelfde jaar, enkele maanden te voren, inge ënt, zoodat daar mogelijk de immuniteit zich. nog niet voldoende had ontwikkeld. Van de 14 diphterie-patiënten werden 5 opgenomen in de barak van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis te Haarlem; 5 maal achtte de huisarts ontsmetting noodig. Geen enkele diphterie -patiënt was ingeënt. Alle patiën ten zijn hersteld. De patiënt, die leed aan meningitis cere- brospinalis epidemica en die, welke leed aan poliomyelitis anterior acuta zijn beiden opge nomen in het St. Antonius Ziekenhuis te IJmuiden. In de maanden Maart en April kwamen in Velsen-Noord 27' gevallen van pa ra typhus voor In overleg met den inspecteur van de volks gezondheid en in samenwerking met de be trokken huisartsen, den geneesheer-directeur van het St. Antonius Ziekenhuis te IJmuiden, den internist van het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk en den Bacterioloog van den Ge neeskundigen Dienst te Haarlem werden de noodige maatregelen genomen om de epide-r mie zooveel mogelijk te beperken. De zieken werden geisoleerd, waarvoor in de meeste ge vallen opneming in een ziekenhuis noodig wag

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1