HET NIEUWE AVONDBLAD Visscherij-Snufjes 19e JAARGANG No. 285 ZATERDAG 6 OCTOBER 1934 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENT ENper week ÏO ets., per maana 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 et. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodxa zij 14 dagen als zoodanig in de registers aijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dït blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; .f 100.— bij break van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vtouw beiden; 3000.— bjj overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijl ol men abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodlg. Uitkeeringen krachten® deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank U Schiedam. Concertpubliek. Sir Thomas Beecham, die als de grootste orkest-dirigent van Engeland beschouwd wordt, is weer eens boos uitgevallen tegen de British Broadcasting Corporation. Onze Londensche correspondent schrijft er over: „Hij heeft ernstig 'bezwaar tegen de mono polistische en bevoorrechte positie van deze instelling en tegen het feit dat de Corporation deze positie gebruikt op een wijze welke moet leiden tot ontaarding van den muzikalen smaak van het publiek. Sir Thomas Beecham vreest dat bij voortzetting van het monopolie debevolking over twintig jaar b.v. voor be vrediging van haar muzikale verlangens af hankelijk zal zijn van de radio. De meening, door Sir Thomas Beecham uitgesproken, wordt door velen gedeeld. De componiste Ethel Smyth wier temperament in artistie ke kwaliteit met dat van Beecham overeen komt is het geheel met hem eens. Hun vrees dat de ooren van het volk zoo zeer ge wend zullen worden aan de mechanische re productie van muziek dat de behoefte aan het hooren van de oorspronkelijke weergave ver dwijnt dat is Be-eeham's vrees wordt gedeeld door de concert-ondernemers die m het algemeen hebben ondervonden dat de radio hun bedrijf bedreigt. Im-pressar-io's re deneeren dat zij niet kunnen concurreeren tegen een instelling die voor 10 shilling per jaar (de prijs voor een radiovergunning) langs mechanisation weg concert-muziek brengt m de woningen der bevolking. Zij verwachten dat na verloop van tijd het surrogaat zelfs liever zal worden gehoord dan het echte artikel. De laatste jaren heeft men vaak op gelijk soortige wij:ze hooren praten over het dreigend verval van die pers, de gramophoon-industrie, het tooneel onder den invloed van de radio programma's. In dit opzicht echter hebben de feiten verontrustende voorspellingen ge logenstraft. De nieuwsdienst van de B.B.C. heeft de belangstelling in de dagbladen (die •bovendien zooveel meer brengen dan nieuws en in vele gevallen ook-verschaffers zijn van veelzijdig vermaak) eerder aangewakkerd dan verminderd. Radio-gramophoon uitzen dingen schijnen te hebben gewerkt als doel treffende reclame voor gramophoonplaten Het tooneel (dat uiteraard ook veel meer ver schaft dan radio-tooneel) heeft ook aller minst geleden onder den invloed van de radio; Met concertmuziek is de zaak echter anders. De feiten bevestigen dat het oor zich ge makkelijk aanpast aan de onzuiverheden van de radio-muziek. Verscheidene deskundi gen op het gebied van muziek in dit land, erkennend dat een symphonie-concert, weer gegeven door een radio-spreker, in het pro ces aan klankschoonheid heeft verloren, er kennen tevens dat het surrogaat in hooge mate bevredigend is. Dat het publiek deze opvatting deelt kan blijken uit het feit dat honderden muziekvereenigmgen in Groot Brittannië ontbonden zijn en dat het aantal inschrijvingen voor concerten die afgeloopen, drie of vier seizoenen steeds verder is terug- geloopen." Deze Engelsche beschouwingen zijn interes sant ook voor ons, omdat wij in ons land met dezelfde verschijnselen te maken hebben. In minder mate, omdat wij gerust kunnen aan nemen dat het gemiddelde peil van muzika len smaak in Nederland hoqger is dan in Engeland. Maar toch altijd nog in sterken xnate. Natuurlijk zullen de protesten van Sir Thomas Beecham niets helpen. Dame Ethel Smyt'h en andere kunstenaars stemmen er mee in. De liefhebbers van serieuze muziek stemmen er ook mee in. En de rest, die de groote meerderheid vormt, laat het- koud. Overigens geloof ik niet dat binnen twintig jaar het Engelsche publiek voor zijn concer ten .^afhankelijk zal zijn van de radio". Even min als het Nederlan-dsche. De zaalconcerten zullen blijven, omdat er steeds een élite van muziekliefhebbers zal zijn die ze verlangt, en er geld voor over heeft. Maar ze zullen, ge zien de kleine omvang van die élite, nog wel verder in aantal blijven afnemen. Tot de grens bereikt is, die bepaald wordt door de vraag. Overigens blijft de kans bestaan, dat er wat zal overblijven van het overige concertpubliek. Want naar zaalconcerten gingen Cook in pre-radio-dagen) niet alleen de muzieklief hebbers van de „élite" en de menschen, die anders geen kans hadden om muziek te hooren, maar ook nog andere categorieën. En die komen er deels nóg. Het zijn de menschen die een zaalconcert beschouwen als een sociale bijeenkomst, waar men zich vertoonen moet vanwege zijn maatschappelijke standing. Het zijn ook vele dames, die erheen gaan om te zien en gezien te worden althans bij be paalde concerten die er haar nieuwste jurkje lanceeren en op andere nieuwste jurk jes critiek uitoefenen. Daar hebben zij dan een lange symphonie van Mahler, ja zelfs Strawinsky en desnoods -Milhaud en Honegger voor over. Of deze speciale uiting van „monde oü Ton s'ennuie" het zaalconcert trouw zal blijven, moet de toekomst leeren. Het is een vraag van de Mode, en wie kan haar grillen voor zien? Voor de kunstenaars is het natuurlijk een zaak van groot belang, en voor de be stuursleden van orkestverenigingen niet min der. Ik heb een hunner eens hooren zeggen: „Mij hindert het volstrekt niet dat zij komen. Zij zien er keurig uit, applaudisseeren bijtijds, betalen evenveel als andere leden en zonder hen zouden wij niet in staat zijn, zooveel mooie concerten te geven". Dat is natuurlijk juist. De élite der muziekliefhebbers zal de zaal concerten ten allen tijde blijven steunen omdat: le de klank, direct opgevangen, altijd mooier en zuiverder is en zal blijven dan na overbrenging; 2e het zien van orkest, dirigent en solisten ook iets is, dat zelfs door televisie niet vervangen zal kunnen worden omdat er een zeker persoonlijk contact door ontstaat; 3e de concertzaal een muzikale sfeer biedt, die men in de huiskamer, bij de radio, nooit zoo kan beleven; 4e men in de concertzaal on gestoord kan luisteren en thuis niet, tenzij men alleen is. Ervaring leert wel dat de radio, in tegenstelling met de gramofoon, haast nooit bij machte is de conversatie, het ronddienen van thee enz. stop te zetten. Nu kunnen anderen wel minachtend doen over die finesse van ongerepter klank, en over zulke „imponderabilia" als persoonlijk contact met de uitvoerenden en sfeer, en zij kunnen het „aanstellerij" noemen, maar dat is altijd een beetje dom ten aanzien van iets dat men zelf niet voelt en een ander wél. Het zal de élite der muziekliefhebbers ook niet van meening doen veranderen. Zij zullen naar een radio-concert hoogstens met nuchtere verstandelijke belangstelling luisteren, en al leen bij een mooi zaalconcert ontroering kun nen beleven. En de ontroering zal ten allen tijde zulk een kostbaar iets in hun leven zijn. dat zij altijd de zaalconcerten zullen blijven bezoeken. Om dezelfde reden houdt de muzi kale dilettant, ondanks de radio, stand. Al luisteren anderen veel minder naar zijn muziek in den huiselïjken kring dan vroeger, al wordt hem vaak gevraagd nu asjeblieft eindelijk eens uit te scheiden omdat men de radio wil aanzettenhij zal tegen de ver drukking in blijven bestaan, omdat het zelf musiceeren hem belevingen geeft, die hij niet zou willen missen. Geen enkele machine kan daar compensatie voor geven; ook de gramo foon niet. Dus geloof ik dat Sir Thomas Beecham het te somber inziet. Hij zal alleen moeten aan vaarden dat er altijd maar een kleine kern is, die het hoogste in een kunst begrijpen en waardeeren kan. Ten aanzien van de beeldende kunsten, van de dichtkunst en de litteratuur is dat zoo; waarom zou het ten aanzien van de muziek anders zijn? Wel heeft de muziek meer dan andere kunsten altijd de materieele steun van een groot aantal „snobs" gehad. Daarvan verliest zij er nu, tengevolge van de opkomst van de radio, een flink aantal. En dat veroorzaakt moeilijkheden. Maar evenmin als de kopie ooit de echte schilderij vervangen kan zal het radio-surrogaat ooit het zaalcon cert doen verdwijnen. R. P. IJMUIDEN NUTSSPAARBANK. Gedurende de maand September 1934 werd ingelegd: a. Kantoor Julianakade f 18.490,47. b. Kantoor Willebrordstraat f 15.144,51. c. Kantoor Santpoort f 1.656,60. Totaal f 35.291,58. en terugbetaald: a. Kantoor Julianakade f 21.381,20. b. Kantoor Willebrordstraat f 9.238,22. c. Kantoor Santpoort nihil. Totaal f 30.619,42. Meer ingelegd dan terugbetaald f 4.672,16. Het tegoed der Spaarders op 1 September 1934 bedroeg f 1.088.480,22. Het tegoed der Spaarders op 1 October 1934 bedraagt f 1.093.152,38. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt morgen waargenomen door de Haven-Apo theek, Oranjestraat. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de vol gende week. VISCHBERICHT AMSTERDAM. Aangevoerd door 6 motorbotters benevens consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gemeente Vischhal, de Ruyterkade Amsterdam. Besomming der botters 64387. Handschol per kist 1415. Kleine schol 6.50—11.50. Groote tongen per K.G. 1.251.40. Middel tongen per K.G. 1.00—1.20. Kleine tongen per K.G. 0.951.10. Uit de hand verkocht op het buitenterrein Aal per pond 2335 cent. Bot per pond 2025 cent. Harder bokking per 100 stuks 1.502.00. HET LAATSTE NEDERLANDSCHE VTSSCHERIJBLAD VERDWENEN. In het zoo juist verschenen nummer van „De Visscherij", deelen de uitgevers mede, dat zij zich genoodzaakt zien, de uitgave van dit blad, dat ruim 14 jaren heeft bestaan, te sta ken, zoodat na 1 October van dit jaar „De Visscherij" niet meer zal verschijnen. De uitgevers hebben zoo lang mogelijk ge tracht, dit blad in stand te houden, doch de noodige steun van adverteerders ontbrak ten slotte. Met „De Visscherij" is het laatste Neder landsche visscherij blad van het tooneel ver dwenen. Begin 1933 werd „De Visscherij cou rant" opgeheven. Nog niet lang geleden volgde opheffing van „Het Visscherij bedrijf" en thans is ook aan de laatste der Mohicanen een einde gekomen. Het is toch wel merkwaardig, dat in ons land, met zulk een belangrijk visscherij be drijf geen enkel vakblad zich staande kan houden. Natuurlijk doet de vraag zich voor, of deze bladen wel datgene gaven, wat van een goed visscherij blad verwacht mocht worden. Dat is inderdaad aan eenigen twijfel onderhevig. De fout, vooral van de twee, die het langste in leven bleven, schuilde voornamelijk in hun ge brek aan algemeenheid. Zij specialiseerden zich te veel. „Het Visscherijbedrijf" als blad voor den kleinen vischhandel, „De Visscherij" als blad voor de visscherij. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van H. Vis ser van beroep machinist, wonende te IJmui den iom een Verlof A, voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in de beneden- localiteit van het perceel Prins Hendrikstraat no. 81 te IJmuiden. Vóór 18 October 1934 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders voor noemd inbrengen. „MIJN VADER MOET VERDRINKEN". In de Haringhaven ligt rustig, in een kader van tal van andere antiquiteiten, de oude log ger KW 9, thans voorzien van het fantasie- merk SCH 46 en den fantasienaam „Op Hoop van Zegen". Natuurlijk weet men in IJmuiden al wat er met de „Op Hoop van Zegen" SCH 46 moet ge beuren. Dat is niet gering. De logger gaat naar zee, bemand met een aantal visschers, geen echte natuurlijk, de logger vergaat en de onechte visschers komen, gelukkig al weer on echt, bij deze zeeramp om het leven. Eenigen plaatsgenooten is de eer te beurt gevallen, met den logger te mogen veronge lukken. Ze mogen er natuurlijk niet over praten, dat wil meneer Benno niet hebben. En ze praten er ook niet over. Ten minste niet op straat, ook niet met vrienden en bekenden. Ze gevoelen zich zeer vereerd met de hun toebe deelde rol van schipbreukeling en alhoewel ze buitenshuis in een trotsche zwijgzaamheid hun mond houden vult het onderwerp thuis de heele conversatie tusschen man en vrouw. „Wanneer ga je nou naar zee Jan?" heeft natuurlijk de vrouw van een van de film acteurs wel eens gevraagd. „Heb je nog niets van meneer Benno gehoord?" „Stil nou. Neen, ik weet nog van niets." „Het duurt anders wel lang, vind je niet? En wat moeten jullie doen?" Fluisterend wordt het gesprek voortgezet, vanwege de kinderen. Kleine potjes hebben immers ook ooren! Vader vertelt, moeder luistert. Maar ook de kleine Marietje, die stilletjes in een hoek van de kamer met haar poppen zit te spelen, vangt iets op. Ze is het kleine potje, dat ook ooren heeft. Ze luistert, ze hoort vader vertellen, dat hij naar zee moet, dat.Ze hoort het heele verhaal, filtreert dat door haar kinderzieltje Dan gaat ze de straat op. Nog is alles in haar geest niet bezonken. Maar dan, zoo plot seling realiseert ze het verhaal van haar vader. Ze weet niets van Kniertje of van Barend. Maar ze heeft het toch goed gehoord? Als ze haar vriendinnetje ziet komt de wer kelijkheid haar voor den geest. En jammerend snikt ze opeens: „M'n vader moet verdrinken". Jubileum bij Varia. De heer A. P. Roza 30 jaar lid. DONALD RICHBERG heeft zijn taak als leider der Amerikaansche herstelactie (N. R. A.) blijkbaar met veel optimisme aanvaard. Richberg ontvangt voor.de eerste maal de persvertegenwoordigers. Op 10 November a.s. zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer A. P. Roza als werkend lid tot de tooneelvereeniging „Varia" toetrad. Hoe weinig kon toen worden vermoed, dat hij jarenlang de man zou zijn, waarop Varia geheel en al steunen zou. Reeds spoedig, nadat de heer Roza als wer kend lid ingeschreven was, werd hij tot secre taris der vereeniging gekozen. Na die functie gedurende 3 jaar te hebben vervuld werd hij 2 December 1908 tot voorzitter benoemd, in plaats van den heer Jungbacker Sr. Totdat op 28 September 1910 de heer Roza zijn lid maatschap bekroond zag met de verkiezing tot regisseur. Voordion had „Varia" zich meermalen de medewerking van een beroepsregisseur ver zekerd. Namen als John Leyten, Bossaart en Verhagen hadden voor haar een intiemen klank. Deze beroepsregie werd „Varia" al spoe dig te kostbaar en men koos toen den heer Roza tot „de man, die aan de touwtjes trekt". Reeds 24 jaar vervult hij thans onafgebro ken deze verantwoordelijke taak. In het alge meen wil men gaarne de meening laten post vatten, dat een tooneelvereeniging niet wer kend onder deskundige-beroepsleiding, niet tot groote dingen in staat is. Dit kan men van „Varia" zeker niet zeggen. Dank zij de strenge, deskundige leiding van haar regisseur behaalde „Varia" gedurende de 3 jaar van haar bestaan tal van mooie suc cessen. Wij noemen slechts „De Rechte Lijn", „Dolle Hans". „Sonna", „De Weg naar de Hel", „Het Gouden Haantje", „Demon", „Er staat ge schreven", „Een partijtje Poker", „De Doof pot" enz. Deze werden alle onder leiding van den heer Roza uitgevoerd. Al is deze een dilet tant-regisseur, vele vakregisseurs kunnen aan Varia's stuwende-kracht-achter-de-schermen nog wel eens een lesje nemen. De heer Roza is werkelijk de leider van „Varia's" werkenden kring, een hard werker, met hart en ziel zwoegend voor z ij n vereeniging. De laatste jaren zagen we hem niet meer op de planken; 29 October 1929, toen hij als Dr. Crusius een rol in „Groote Stadslucht" vervulde, zag men hem 't laatst voor het voet licht. Onder de werkende en kunstlievende leden zijner vereeniging vindt zijn werk allerwege waardeering. Moge hij voor „Varia" nog lang behouden blijven. ANSJOVIS - BERICHT. (Medegedeeld door de Coöp. Ansjovis verkoop Ver.) Ansjovis: Prijshoudend. Handel stil. MEN ZIJ GEWAARSCHUWD. De Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt in het algemeen belang het na volgende méde: De. Commissaris van Politie te Leiden ver zoekt mededeeling aan de afd. Recherche zij- ner administratie van hen, die klachten heo- ben omtrent den zaakwaarnemer Joseph Maria Frederik Voogdt, geboren te Amster dam 8 Juli 1885, gewoond hebbende aan ver schillende adressen te Leiden, thans wonende Noordeinde 18 boven, aldaar. De Burgemeester van Bovemkarspel maakt bekend, dat zich dezer dagen een man op hield in zijn gemeente, ventende met zilveren voorwerpen, welke hij bij zich droeg in een koffer. Deze persoon heeft getracht een meis je van ongeveer 1-0 jaar te -bewegen, door haar chocolade aan te bieden, met hem mede te gaan voor een wandeling over den Zeedijk al daar, waar zij dan tevens mocht baden. Be doeld- meisje heeft echter kan-s gezien dezen persoon te ontloopen. Signalement:, flink postuur, lang ongeveer 1.78 M. draagt een donkere zomerjas met aito hoed. EEN DEMONSTRATIE VAN HET W.S.C.? Het bestuur'van het Werkloozen Strijd- Comité heeft, aan B. en W. verzocht om toe stemming voor eèn demonstratie op Donder dag 11 October voor de eischen: dubbele kolen- toeslag, extra uitkeering van steun en klee ding, vrijheid van vergaderen en colporteeren enz. C X c Als het weer nog eenige dagen zoo blijft, zie ik er van komen, dat er de volgende week een groot tekort aan visch zal zijn, vee, grooter dan we de laatste weken hebben ge kend. En dat was al erg genoeg, getuige de hooge prijzen die betald werden. En aan dit „als" wil ik nog een „als" toevoegen: als er niet spoedig een flink aantal booten naar zee gaat, hebben we niet alleen de volgende week, maar ook de volgende weken, wellicht de volgende maanden veel te weinig visch in IJmuiden. Dat is wel een heel verschil met eenige weken geleden, toen er van alles te veel en de visch geen cent waard was. Het is natuurlijk prettig, dat het nu wat beter gaat met den afzet, maar de vischkoopers zijn lang niet tevreden over de marktvoorzie- ning. Daar hapert ook nog al wat aan. Als het straks met de haring- en de makreelvis- scherij afgeloopen Is, wordt het wel weer wat beter, maar ook deze aanvulling zal niet vol doende zijn voor een behoorlijke voorziening van de markt. Er kwamen 44 booten binnen, die met z'n allen f 114.5-00 besomden. Dat is gemiddeld f 2600 per boot. En ouder die 44 booten waren er minstens 16 kust-booten. Dit is een mooi resultaat. Van sommige booten was het resultaat zelfs extra-mooi.. In de eerste plaats van de Gerberdina Johan na IJm. 38, die met f 0940 de top-scorer van dit jaar werd, dan de bei-de zusjes Bergen en Alkmaar die resp. f 5790 en f 5810 besomden Dat zijn nog eens reizen. Er kwamen niet minder dan 12 booten boven de 3000 gulden en eenige kwamen er heel dicht bij. Zoo leeft de boel weer een klein beetje op, maar men hechte toch vooral geen groote waarde aan dit sprankje nieuw leven. Het is als van een zwaar zieke, die door een injectie een beetje opgefleurd wordt. Voor een blijvend herstel is heel wat anders noodig. Er is deze week weer een instituut ge ïnstalleerd, dat zich zal bezighouden met het vischerijbedrijf, de „Stichting Nederlandsche Visscherij-Centrale". Het woord zegt reeds, dat deze VisscherijjCentrale het geheele Ne derlandsche visscherijbedrijf onder haar vleugelen krijgt. Mr. Dr. A. A. van Rhijn, die de commissie heeft geïnstalleerd, heeft gewezen op de gewijzigde situatie van visc-h- industrie en -handel. „Het gaat er dus om, hoe de bedrijven zich zullen kunnen aanpas sen en op welke wijze gedurende deze aan passing de bedrijven in stand gehouden kun nen worden", hee.ft de heer van Rhijn ge zegd. In dezen zin ligt wel opgesloten, dat de Visscherij-Centrale een belangrijke taak te vervullen heeft. Het kan niet anders, of er zullen ingrijpende voorstellen komên, want men kan uit de woorden van den heer van Rhijn afleiden, dat een moeilijke overgangs periode vóór de „aanpassing" te wachten staat. Laat ons hopen, dat de stichting meer suc ces mag hebben dan de vorige commissies, die op een even plechtige wijze geïnstalleerd wer den als deze stichting. Laatstgenoemde in stelling heeft dit voor, dat zij is geboren niet uit drang van anderen, maar als een con sequentie van een wel is waai' wat laat gekomen toezegging van de regeering, om voor het noodlijdend visscherijbedrijf middelen te beramen om het uit den put te helpen. Om- deze reden is het dan ook vanzelfsprekend, dat de voorstellen, die de stichting uiteinde lijk ter tafel zal brengen, meer kans van sla gen hebben dan die der verschillende commis sies. PIETERMAN. VELSEN WAT DE POLITIE DEED IN 1933. De politie heeft volgens het verslag van den toestand der gemeente in 1933 opge. maakt 689 processen-verbaal wegens misdrij ven en 3004 wegens overtredingen, d.i. ge middeld 10 per dag. In eerstgenoemde categorie vinden wij o.a. vermeld: 3 doodelijke aanrijdingen, 1 aan rijding, zwaar lichemelijk letsel tengevolge gehad hebbende, 141 diefstallen, 111 rijwiel diefstallen, 25 diefstallen van geld uit een muntgasmeter, 54 gevallen van mishandeling 12 gevallen van oplichting, 16 verduisteringen, 35 vernielingen, 22 zedenmisdrijven, enz. In de categorie der overtredingen vinden wij o.a. vermeld 461 overtredingen A.P.V., 72 overtredingen arbeidswet, 18 drankwet, 814 motor- en rijwielwet, 32 reglement van politie Visschershaven, 13 Schepenwet, 329. uitrei kingen aanzegging Leerplichtwet, 21 visscherij wet, 25 winkewet, 33 zeeongevallenwet, 64 ijk- wet. Verder art. 314 W. van Str. (strooperij) 14, art. 424 (baldadigheid) 36, art. 433 (niet voldoen Burgemeester 56, art. 453 (openbare dronkenschap) 59, art. 461 (loopen op ver boden grond) 549. Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat de politie niet heeft stilgezeten, voorts dat alle ingezetenen onzer gemeente nog geen brave Hendrikken zijn en dat we het meest over hoop liggen met de motor- en rijwielwet, de leerplichtwet, de wet van het mijn en dijn en het beruchte artikel 461 van het Wetboek van Strafrecht.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1