Japansche import in Indië moet afnemen. Het einde van Zomertijd. den Radio-Programma Duitsche handelsbalans nog slechts 15 procent actief. De heer Spanjaard over de handelsbesprekingen. Misbruik gemaakt van beleefdheid onzerzijds. De heer Alb. Spanjaard, voorzitter van de Commissie van Advies voor de Crisisinvoerwet die als vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken deel uitmaakt van de delegatie voor de handelsbesprekingen met Japan en eenige maanden in verband met deze functie te Batavia heeft vertoefd, is dezer dagen weer in Den Haag teruggekeerd. De heer Spanjaard heeft gedurende drie maanden aan de besprekingen te Batavia deelgenomen en wordt ook thans nog geregeld op de hoogte gehouden van den stand der onderhandelingen. Hij blijft actief lid der delegatie, zij het dan ook op verren afstand. In een vraaggesprek heeft de heer Span jaard zijn indrukken weergegeven omtrent het verloop der voor de Indische handelspoli tiek zoo belangrijke besprekingen. De situatie is zoo, aldus leidde de heer Spanjaard het gesprek in, dat men in Indië zeer gesteld is op de goedkoope Japansche producten. Echter wil men de Japanners zelf liever niet in Indië hebben. Men heeft immers altijd het gevoel, dat de Japanners zaken niet van politiek kunnen scheiden. De Japan ners gevoelen zich de dragers van een hooge roeping; zijn zijn de geboren heerschers over het geheele Oosten. Kunt u ons uw indrukken mededeelen over het verloop der besprekingen tijdens uw aan wezigheid? Toen ik in Indië kwam, zoo zeide de heer Spanjaard, had men daar een bijzondere be wondering voor het Japansche kunnen en voor de Japansche artikelen. Men zwoer bij het Japansche fabrikaat en had zelf alweer berouw over de contingenteering van den Invoer van enkele Europeesche goederen. Deze contingenteeringen, vooral die van cambrics (grondstof voor de batikindustrie) was voor de Japanners natuurlijk buitengewoon onaan genaam en zij zetten er alles op om hier zooveel mogelijk onderuit te komen. De Japanners zullen zich bij de contingenteering van vele artikelen moeten neerleggen. Deze contingen teering zal dan ook zoo spoedig mo gelijk geschieden. Ik heb enkele op drachten meegekregen om hier te lande te onderzoeken of verschillende artikelen in Nederland gemaakt zou den kunnen worden in concurrentie met Japan. Nu spreekt het wel vanzelf, vervolgde de heer Spanjaard, dat ik er geen oogenblik aan denk te ontkennen, da.L, de inlandsche markt behoefte heeft aan goedkoope Japansche ar tikelen. Er zijn echter ook tal van producten, welke Japan wel goedkoop maar niet goed kan le veren. Deze artikelen kan men beter van de Indische markt weren. Een typisch voorbeeld hiervan is de gloeilampenfabricage. Hoe zijn volgens uw meening, de vooruit zichten voor het verdere verloop der confe rentie? Wij moeten Japan terugdringen, luidde het antwoord. Japan tracht natuurlijk zooveel mo gelijk te behouden, want deze aangelegenheid is ook voor Japan van eminent belang. Neem bijv. den invoer van textiel-artikelen van welk product Ned.-Indië thans de grootste afnemer is. Hier moet een stuk van den Japanschen import afgenomen worden, want al ware het alleen maar met het oog op de positie van onze handelsbalans, zou men zoo niet kunnen doorgaan. Het hangt van het welslagen der conferentie eigenlijk af van de offerte, welke Japan ons maken zal voor de afname van Indische pro ducten. Of men elkaar voldoende zal naderen, weet ik nog niet. Indien u mij vraagt naar mijn verwachting, dan moet ik u bekennen, dat ik er niet veel hoop op heb. Japan zal van ons niet zooveel kunnen afnemen als wij wenschen, terwijl wij den Japanschen invoer sterker zullen moeten gaan contingenteeren, dan Japan toelaatbaar acht. Voor 54 artikelen liggen de contin- genteeringsbesluiten reeds klaar, maar men heeft ze niet willen uit voeren, zoolang de besprekingen duur den. Wel was de inhoud van deze be sluiten aan de Japansche regeering medegedeeld. Van deze beleefdheid der Ned .-Indische regeering is van Ja pansche zijde schromelijk misbruik gemaakt en hier heeft u tevens een verklaring voor het feit, dat de be sprekingen in de eerste maanden zoo weinig resultaten hebben opgeleverd. Er deed zich nog een ander geval voor, dat niet nagelaten heeft een pijnlijken indruk te maken. Een zwerm van Japansche journalisten was in Batavia en deze hebben zich door hun geschrijf in de Japansche bladen zeer onbe hoorlijk gedragen. In onze eerste bijeenkomst heeft de Gouverneur-Generaal reeds een waar schuwing laten hooren, maar men is rustig op deze incorrecte wijze doorgegaan. Eerst later is het iets beter geworden. Het is het streven van Japan, zoo besloot de heer Spanjaard het onderhoud, niet alleen den import maar ook de distributie in handen te krijgen. Japansche goederen moeten van het begin tot het eind door Japanners be- en verhandeld worden, dat is het ideaal van den rechtgeaarden Japanschen zakenman en dit alles wordt geleid door den wensch om de Japansche invloedsfeer te versterken. Wij herinneren eraan, dat de Zo mertijd dit jaar eindigt in den nacht van vandaag op morgen om drie uur. Men zette vanavond derhalve klokken en horloges een uur stil of terug. Dr Van Ravesteyn vrij gesproken Geen beleediging van den koning van Italië. Vrijdag heeft de Rotterdamsche politi: rechter vonnis gewezen in de zaak tegen dr. W. van Ravesteyn, conservator van de Rot terdamsche Gemeentebibliotheek, die er van verdacht werd den Italiaanschen koning te hebben beleedigd, door in een artikel te schrijven dat de koning verraad heeft gepleegd door zijn eed op de grondwet te breken. De politierechter achtte het ten laste ge legde niet bewezen en sprak verdachte vrij. Naar het oordeel van den politierechter heeft de schrijver niet anders gedaan dan een z.i. ongrondwettelijke daad van een on constitutioneel vorst vermelden en daarop met een enkel woord critiek uitoefenen. Spoorwegen bestellen weer Diesel-motoren. By Stork te Hengelo. Thans nog bij rangeermachines in gebruik. De directie van de Nederl. Spoorwegen heeft aan de Machinefabriek gebr. Stork en Co.. N.V. te Hengelo, opdracht gegeven tot leverinj van 21 dieselmotoren ten behoeve van ran geerlocomotieven. Dit bericht is van des te meer belang, om dat het hier een nabestelling betreft van 13 gelijke motoren die voor het zelfde doel reeds geruimen tijd geleden door Stork werden ge leverd en in de praktijk bewezen geheel aan de verwachtingen te voldoen. Dit is voor de machinefabriek zeker een groot succes. Verder kunnen wij nog melden, dat de N.V. Maas-Buurtspoorweg welke de lijn Nij megenVenloBeringen exploiteerde, ook dit type motor in bedrijf heeft gesteld en naar aanleiding van de goede resultaten onlangs eveneens tot nabestelling is overge gaan. De bedoelde motoren worden door de machinefabriek Stork onder licentie ver vaardigd, volgens het systeem Ganz—Jen- drassiek. Binnenkort zullen ook de eerste Diesel- electrische treinen met motoren van dit systeem, doch met belangrijk grooter ver mogen eveneens door de firma Stork ver vaardigd, in gebruik worden genomen. De scheepsramp bij het licht schip „Haaks". Negen man omgekomen. Bij ver zinken van de Charles José nabij het lichtschip Haaks zijn waarschijnlijk negen opvarenden verdronken. De bemanning telde 10 koppen. De kapitein-eigenaar is gered. LEDENTAL N. V. V. Van de 30 vakbonden, aangesloten bij het Ned. Verbond van Vakvereenigingen bedroeg het ledental (met inbegrip van dp adspiran- ten) op 1 Juli 1.1. 310.828 tegen 818.145 op 1 April. Er was dus een teruggang van 7317 door J. B. M. J. Schiphorstri'.zf Vervolg Lunch leden in het tweede kwartaal 1934. *- - - ZONDAG 7 OCTOBER 1934 HILVERSUM, 301,5 M. VARA 9.00 10.00 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 10.30 Toespraak v. den Alg. Ned. Mijn- werkersbond door Chr. van der Bilt. 10.45 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot m.m.v. Mi chel Gobets tenor. 11.15 Van Staat en Maat schappij door A. Pleysier. 11.30 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 12.00 Sluiting. AVRO 12.00 Klokkenspel en uurslag van de St. Jacobstoren te Den Haag. 12.01 Gramo foonmuziek. 12.30 Lunchconcert door het Om roeporkest onder leiding van Albert van Raalte. Intermezzo: Zang door Rotte's Man nenkoor o.l.v. Bernard Diamant. 2.00 Boeken halfuur door Dr. P. H. Ritter Jr. „Willem Kloos, de mensch, de dichter, de kritikus". door Dr. K. H. de Raaf. 2.30 Klassiek concert door het Omroeporkest onder leiding van Al- bert van Raalte. 3.15 Orgelconcert door Pierre Palla, Henk Viscil, tenor. Boris Lensky, viool. 4.30 Vroolijke klanken, gram. muziek. 4.45 Sportuitslagen van het Persbureau Vaz Dias. 5.00 Sluiting. VARA 5.00 VARA-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 5.30 Voetbal van den dag. 5.50 Orgelspel door Gar Steijn. 6.00 Sluiting. V.P.R.O. 6.00 Lezing: De Beweging der Vrijzinnig Hervormden in de Ned. Herv. Kerk. Spr. Prof. Dr. J. Lindeboom. 6.45 Wij dingsuur in onze studio. Spr. Ds. F. Klijn. 8.00 Sluiting. AVRO 8.00 Tijdsein AVRO-klok. 8.01 Nieuws- en sportberichten van Vaz Dias. 8.15 Concertgebouw, Amsterdam, Het Concertge bouw-orkest onder leiding van Eduard van Beinum. 8.50 Radio-journaal. 9.05 Studio-con cert door Albert Sandler en zijn orkest. In termezzo Duetten door Eleanor Steil, so praan en Hall Clovis. tenor. 11.00 Dansmuziek. Roy Fox and his Band. 12.00 Tijdsein AVRO- klok en sluiting. HUIZEN, 1875 M. KRO 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Hoog mis uit de St. Elisabethskerk te Rotterdam. Door de vereeniging van de R.K. Zangers „Entre Nous" wordt gezongen onder leiding van Jan Verhoeven. 11.45 Causerie over het Vrouwenbondwerk door Mej. C. Bak. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 De KRO-Boys onder leiding van Piet Lustenhouwer. 1.00 „De Ka tholieke Student en zijn landelijke organisa ties „Mijn ervaring van een jaar Unie-leven'* onderricht voor ouderen door D. Bont Pr. 2.30 Het KRO-orkest onder leiding van Johan Ger ritsen. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Ziekenlof uit Bloemendaal. 5.00 Sluiting. NCRV 5.00 II Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Hoog- landsch Kerk) te Leiden. Voorganger Ds. J. Riemens Jr. 7.45 Sluiting. KRO 7.45 Voetbal uitslagen van de R. K. F. 7.50 „Mijn reis naar Appelsieneniand" door Felix Timmermans. 8.15 Aansluiting met de voorm. Dominicaner- kerk te Maastricht. 10.90 Het KRO-orkest on der leiding van Johan Gerritsen. 10.40 Epiloog door het klein koor onder leiding van Jos. H. Pickers. 11.00 Sluiting. MAANDAG 8 OCTOBER. HILVERSUM 301,5 M. AVRO. 8.00 Tijdsein AVRO-klok; 8.01 Och tendmuziek; 10.00 Tijdsein AVRO-klok; 10.01 Morgenwijding; 10.15 Muziek ter nabetrach ting; 10.30 Mevr. Marie Holtrop draagt voor; 11.00 Orgelconcert door Piet van Egmond; Jr. m. m. v. mej. Regina Tuiniga; 12.00 Tijd sein AVRO-klok; 12.01 Lunchconcert door het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep, met tusschenspel van gramofoonmuziek; 2.15 Luchtige klanken. (Gramofoonmuziek); 3.00 Voordracht door Kommer Kleijn; 3.30 Gra mofoonmuziek; 4.00 Rustpoos voor het ver zorgen van den zender; 4:15 Gramofoonmu ziek; 4.30 „Reportage uit Filmcabines"; Cau serie door Max Tak: „Drie musiceerende films van de Metro Goldwijn Mayer"; 5.3 Concert door Tuschinski'sSelect Salon Or kest o.l.v. Max Tak; 7.00 Solistenconcert door Aline van Barentzen, piano; Emile de Vlieger, cello; 7.30 Dr. Jan Waich „Het nieuwe too- neelseizoen"; 8.00 Tijdsein AVRO-klok; 8.01 Nieuwsberichten van Vaz Dias: 8.05 Concerf door Albert Sandler en zijn Orkest; 9.25 Ra- dio-tooneel. Serie „Bloemen uit eigen tuin' III. Studio-opvoering van „Gewoontenrecht" hoorspel in een bedrijf door Luc. Willink. Spelleiding Kommer Kleijn; 10.00 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep Ravelli bas-bariton; 11.00 Nieuwsberichten van het persbureau Vaz Dias; 11.10 Aanslui ting van de „Tabaris Dancing" den Haag Dansmuziek door de radio-band van Robert de Kers; 12.00 Tijdsein AVRO-klok en sluitin: HUIZEN 1875 M. NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Morgenconcert; 10.30 Morgendienst door Ds. Jhr. J. L. A. Martens van Se venhoven; 11.00 Lezen van Chr. lectuur „De Boschmannetjes" van D. Hogenbrik Jzn.; 11.30 Zangplaten; 12.00 Politieberichten; 12.15 Gramofoonmu ziek; 12.30 Het Amsterdamsch Salon-orkest onder leiding van D. H. Ph. Kiekens; 2.00 Uit zending voor scholen, Ds. F. C. Meyster „Bo- nifacius"; 2.35 Gramofoonmuziek; 2.45 Wen ken voor de keuken door mevr. M. Adria Mer- ekens „We bakken meer"; 3.15 Cursus knip pen en stofversieren; "3.45'Verzorging' zender 4.00 Bijbellezing door Ds. H. A. Wiersin ga; 5.00 Gramofoonmuziek; 5.15 Concert! 6.30 Vragenuurtje;. 7.00 Politieberichten en Ned Chr. Persbureau; 7.15 Gramofoonmuziek, of een greep uit het Dagelijksch Gebeuren"; 7.30 Vragenuurtjes 8 00 Alfred Coretot uiano speelt. 8.15 Een Amsterdamsch knapenkoor onder leiding van Hubert Cuypers; 9.00 K. Lanter- mans „Folklore en de leek"; 9.30 Vaz Dias, 9.40 Orgelconcert door Jan Zwart uit de Lu- thersche kerk, Kloveniersburgwal, Amster dam; 10.40 Gramofoonmuziek; 11.30 Sluiting. Vooruitzichten voor de clearing niet gunstig. Regeering wil hulpverleening overwegen. WIJK AAN ZËE EN DUIN VILLA'S ONDER DEN HAMER. Door notaris W. A. Moëns zullen op Woens- ig 31 .October ^de^-villafe Santiago en Zonne bloem aan 'den fyan Ogtropweg en de villa La Viola geveild borden.'*" HEEMSKERK BUITENGEWOON VRIJWILLIGE LANDSTORM. Woensdag 17 October en Vrijdag 19 October beginnen de schietoefeningen der B.V.C. in een lokaal der Zusterschool alhier. NOG MEER WASCHGOED GESTOLEN. Ten nadeele van C. van Duivenvoorde aan den Geelweg alhier zijn een groot aantal waschgoederen van het veld gestolen. BEVERWIJK DE CHR. VAKBEWEGING. e plaatselijke afdeeling van den Chr. Werk liedenverbond heeft Vdljdagavnd in het Herv. Vereenigingsgebouw een ledenvergadering ge houden. In deze bijeenkomst heeft de voor zitter van het hoofdbestuur de heer F. Eiken bout een rede gehouden over het nut van de Chr. Vakbeweging. Uitvoerig heeft spreker stilgestaan bij de beteekenis van de organi satie in het maatschappelijk gebeuren en wekte z'n toehoorders op in den strijd, welke gevoerd moet worden pal te staan voor de Chr. beginselen in de vakbeweging. DIEFSTAL. Uit de fietsenstalling bij de R.-K. u.l.o. school aan den Keesdalfsweg zijn 13 rijwiel plaatjes van fietsen gestolen. De dader is nog onbekend. MARKTBERICHTEN. Noteering van Beverwijk den 5 Oct. 1934. Spinazie per kist 13—30 cent. Postelein per kist 20—30 cent. Andijvie per kist 20—40 cent. Radijs, 100 bos f 1. Wortelen per bos 3—7 cent. Komkommers per 100 f 2—f 5. Aardappelen, klei, per K.G. 5—8 cent. Id. zand per K.G. 9 cent. Raspers per kilo 14—18 cent. Snijboonen per K.G. 6—18 cent. Heerenboonen per K.G. 5—12 cent. Trosboonen per K.G. 1618 cent. Spruitjes per K.G. 9 cent. Roode kool per 100 f 4f 6. Savoije kool per 100 f 3—f 7. Bloemkool per 100 f 6—f 12. Uien per kilo 4 cent. Prei per bos 13 cent. Sla per kist 20—50 cent. Pieterselie per bos 12 cent. Selderie per bos 3—4 cent. Appelen per kilo 8—16 cent. Peren per kilo 8—15 cent. Aardbeien per doosje 1018 cent. Druiven per kilo 2630 cent. DE WERKLOOSHEID. Een kleine daling in de afgeloopen week. Volgens het verslag van de vaste commissie voor overleg met de regeering omtrent vraag stukken en maatregelen, betrekking hebbende op aangelegenheden van handelspolitieken aard, heeft de minister van Economische Za ken, in de vergadering van 3 October hierover inlichtingen, verstrekt, welke In het kort voor zoover 'fs lands belang publicatie daarvan gedoogt op het volgende neerkomen Teneinde goed te kunnen begrijpen, hoe de tegenwoordige moeilijkheden met betrekking tot de Duitsche betalingen ontstaan zijn, moet men teruggaan tot Mei van dit jaar. Tot zoolang functionneerde het z.g. Sonder- konto bevredigend. Naarmate echter de Duit sche regeering in den loop van het eerste half jaar van 1934 de „Allgemeine Devisengeneh- migungen" beperkte, van 50 pCt. tot 40 pCt. en zoo verder tot 10 pCt. toe, namen de be dragen, welke op dat Konto gestort werden, voortdurend toe, en ontstonden moeilijkheden met den verkoop van de z.g. Bankmarken. In verband daarmede stond de Reichsbank aan de Nederlandsche Bank nu en dan toe. de bankmarken tot een voor elk geval bepaald bedrag op de vrije markt te verkoopen, ter wijl zij overigens alleen konden worden be steed voor betaling van import uit Duitsch- land. Dank zij deze faciliteit, kon de Nederland sche Bank steeds zorgen, dat het saldo op het Sonderkonto binnen redelijke grenzen bleef. Aangezien nu echter de export uit of over Ne derland gemakkelijker kon worden betaald dan die uit of over andere landen, gingen expor teurs uit die andere landen er steeds meer toe over, de aan hen verschuldigde betalingen over Nederland te leiden, daarbij gebruik ma kende van het Nederlandsche Sonderkonto. Hiertegen zijn maatregelen genomen. Toen dé storting op de Sonderkonti van alle landen was stop gezet, functioneerde deze in Juni nog voor ons land. Na de stopzetting in Juli liep het saldo op het Sonderkonto sterk omhoog en op 15 Augustus zag de regeering zich verplicht de autonome clearing in te voeren. Gezien de passiviteit van onze han delsbalans meende de regeering dat spoedig een daling van de achterstallige bedragen zou intreden. Zij maande, dat de exporteurs, het risico van uitvoer naar Duitschland kennende den export daarheen zouden inkrimpen. In het jaar 1933 bedroeg het gedeelte vari onzen import, dat door export gedekt werd, ten opzichte van Duitschland steeds 40 a 45 pet., in Januari 1934 was het nog 40,5 pet.; toen Is het gaan oploopen tot 64.7 pet. in Juni en 74.1 pet. in Juli. Deze in de gegeven omstandigheden ongunstige ontwikkeling is toe te schrijven aan een samenloop van ver schillende factoren. Het laatstgenoemde cij fer was juist bekend, toen tot de autonome clearing werd overgegaan. Eerst bijna een maand later kon de regee ring beschikken over het cijfer van Augus tus; dit bleek toen 85.6% te zijn. De marge, welke noodig is om den bestaanden achter stand in te halen, is dus, indien de verhoudin gen blijven zooals deze thans zijn, aanzienlijk kleiner dan men gemeend had. Toch is de clearing het eenige middel om te waarborgen, dat alle Nederlandsche betalin gen met uitzondering van het kleine per centage, dat krachtens de overeenkomst van 24 September daar buiten blijft aan de schuldeischers in Nederland en in de Overzee- sche Gewesten ten goede komen. Geen stopzetting van den export. De regeering heeft gemeend, geen verant woordelijkheid op zich te kunnen nemen voor het geven van advies om niet verder te expor teeren. Hoewel zij bij de instelling van de autonome clearing den toestand ernstig achtte kwam het haar voor, dat stopzetting van den uitvoer tot nog ernstiger gevolgen zou leiden. Het zeer groote nadeel, dat daaraan midden in het exportseizoen van agrarische produc ten verbonden geweest zou zijn, mag men toch niet onderschatten; dit heeft bij haar over wegingen gegolden. De regeering is, zoo verklaarde de mi nister, in beginsel bereid te overwe gen, of het mogelijk is, dat maatrege len worden genomen om aan diege nen onder de bona fide exporteurs, wier bedrijven ten gevolge van den ontstanen achterstand en de moei lijkheden om dezen te liquideeren met ondergang bedreigd worden, tegemoet te komen. Zij kan er echter niet over denken het risico, waarvan de omvang ook aan haar thans onbekend is en welks ontstaan zij niet heeft kunnen verhinderen, zonder meer over te nemen. daling in de eene week wordt in de meeste gevallen weer gevolgd door een stijging in de volgende. Zoo daalde in de afgeloopen week het aantal werkzoekenden, dat bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling stond inge schreven van 547 tot 529. Vooa de drie bij dezen dienst aangesloten geipeenteiuwareji.de .cijfers Beverwijk 2?4,(vo- rige'week 239), Wijk aan Duin-220 (228) en Heemskerk 65 (80) De werkloosheid kwam voor in onderstaan de vakgroepen: Beverwijk: Drukkers 2, behangers 2, beton- vlechters 1, marmerbewerkers 2, marmerpo lijsters 1, grondwerkers 21, metselaars 6, op perlieden 8, schilders 1, spoorleggers 1, steen houwers 2, stucadoors 5, timmerlieden 7, kuipeds 1, meubelmakers 1, klaarmakers 1, schoenmakers 1, bankwerkers 5, electriciens 3, handlangers 2, koper- en blikslagers 2, las- schers 1, loodgieters 1, machinisten 2, ma chinedrijvers 3, metaalbewerkers 2, monteurs smeden 1, stokers 3, voorslaanders 2, bak kers 2, sigarenmakers 13, sorteerders 3, sla gers 1, landarbeiders 8, teekenaars 1, chauf feurs 8, expediteurs 1, winkelbedienden 2, schippers 1, incasseerders 1, kantoorbedien den 1, losse arbeiders 79, dienstboden 2, werk sters 1, totaal 224 (239). Wijk aan Duin: Behangers i, betonvlechteds 1, betonwerkers 1, grondwerkers 43, metse laars 3, opperlieden 7, schilders 3, stucadoors 4, timmerlieden 15, houtbewerkers 1, stof feerders 1, schoenmakers 2, bankwerkers «l, carrosseriemakers 1, electriciens 1, handlan gers 3, klinkers 1, koper- en blikslagers 3, ioodgieters 2, metaalbewerkers 3, monteurs 2, plaatswedkers 3, stokers 3, bakkeTs 4. sigaren makers 1, landarbeiders 16, reizigers 1, chauf feurs 8, kellners 1, lijnwerkers 1, winkelbe- dinden 1. schipoers 2, kantoorbedienden 5, losse arbeiders 58, dienstboden 1. werksters straatmakers 1, zeilmakers 1, totaal 220 (228). Heemskerk: Beton vlechters 1, betonwer kers 2, grondwerkers 9, opperlieden 4, tim merlieden 8, landarbeiders 25, chauffeurs 2, kantoorbedienden 1, losse arbeiders 33, totaal 65 (80). PERSONALIA. Te Wageningen slaagde voor het ingenieurs examen Koloniale Boschbouw. de heer E. C. M. Roderkerk, geb. te Beverwijk. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.80—f 0.70 Griet per 50 K.G. f 28—f 12 Tongen per K.G. f 1.45—f 0.80 Zetschol per 50 K.G. f 13 Kleine schol per 50 K.G. f 16f 5 Rog per 20 stuks f 12f 8.5 0 Kleine poon per 50 K.G. f 4.60—f 4 Groote schelvisch per 50 K.G. f 17.50 Middelschelvisch per 50 K.G. f 15f 13 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 12— 9.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 8.50—f 5.70 Kabeljauw per 125 K.G. f 62—f 38 Groote gullen per 50 K.G. f 13 Kleine gullen per 50 K.G. f 11—f 8 Wijting per 50 K.G. f 4.80—f 1.80 Makreel per 50 K.G. f 5.70—f 3.40 Heilbot per K.G. f 0.85—f 0.68 Leng per stuk f 1.20—f 0.23 Koolvisch per stuk f 0.55—f 0.11 Versche haring per kist f 5.70—f 0.65 GOUDEN PAROCHIE FEEST. Op 21 October zal in de R.K. kerk alhier het feit worden herdacht, dat voor 50 jaar de T, parochie van St.-Gregorius werd gesticht De werkloosheid in Beverwijk en omgeving door den toenmaligen bisschop van Haarlem i liTr. nnn n«^A>u...u -n- concert door de KRO-Boys. 2.00 Godsdienst- blijft aan schommelingen onderhevig. Een mr. C. Bottemanne. Het herdenkingsfeest zal worden voorafgegaan door een H. Missie, welke gegeven zal worden door paters Fran ciscanen. Deze missie zal gehouden worden van 1321 October. Op Zondag 21 October wordt het gouden feest gevierd, waarvoor het feestcomité thans voorbereidende maatregelen treft. Het co mité verzoekt alle par och:"I nen welke 50 jaar onafgebroken deel uitmaken van de parochie .aan dé Kanaalstraat,'ziéh te "melden cf te doen opgeven aan dé pastorie en wél schrifte- lijk voor 15 October. Deze parochianen krijgen een eereplaats bij de feestelijkheden in de kerk. ACTIE INZAKE STEUNVERLEENING. Op Dinsdag 9 October zal in het Patro naatsgebouw e.en vergadering worden gehou den van alle R.K. georganiseerden, zulks in verband met de door het R.K. werkliedenver bond aan den minister van sociale zaken ge zonden adressen inzake de steunverleening. Ook de plaatselijke werkloozenzorg zal dien avond aan de orde worden gesteld. Als spre ker zal optreden de heer F. van Welie te Utrecht, secretaris van de Metaalbewerkers organisatie. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuis stoomende voor de Maandagmarkt: Amsterdam IJm. 58, met 600 manden ma kreel, 145 manden piepers, 85 manden schel visch, 50 manden varia en 20 manden wij ting. En de stoomharinglogger Victor IJm, 159 met 650 kisten ijsharing. BESOMMINGEN. Trawlers: Hercules IJm. 196 950 manden f 3840 Perseus IJm. 45 90 manden f 1340 Cornelis IJm. 15 1050 manden niet gelost. Loggers: KW 50 f 250; Scheveningen 274 f 270; M. A. 15 f 250. Motorloggers: IJm. 204 f 40; KW 114 f 640; KW 167 f 750; KW 163 f 470. Kotters: O 273 f 840 PERSONALIA. De heer W. Jongstra, vroeger chef van het havenstation der Ned. Spoorwegen alhier, een der oprichters en de eerste voorzitter van de Vereeniging IJmuiden's Bloei, die de laatste jaren te Rotterdam werkzaam was, is met in gang van 1 dezer benoemd tot stationschef te Zutphen, welke benoeming zijn vele vrienden alhier zeker genoegen zal doen. IJMUIDEN'S BLOEI. In de gistermiddag gehouden bestuursver gadering der vereeniging IJmuiden's Bloei, werden besproken de pogingen tot oprichting van een Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Velsen-Noord. Algemeen werd dit. betreurd, omdat IJmuiden's Bloei opkomt: voor de belangen van de geheele gemeente. De winkeliersvereeniging Wijkeroog, van wie de ze pogingen uitgaan, zal dan ook wel geen medewerking ontvangen van de Alg. Nederl. vereeniging voor vreemdelingenverkeer. Naar aanleiding van een ingekomen schrij-" ven over het indeelen van de gemeente Vel- sen in drie telefoonnetten, wat voor verschil lende bedrijven veel kosten medebrengt, was het bestuur van meening, dat het op den weg van het gemeentebestuur ligt, om hierin ver andering te brengen. Opgemerkt werd echter dat ook Haarlem in drie netten zal worden verdeeld. De Alg. Nederl. Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer zal voortaan een goedkoope uit gave van het orgaan, ons Nederland, uitgeven speciaal voor de aangesloten vereenigingen. Ofschoon 12 ex. maar f 30 kosten kan het be stuur in verband met den toestand der finan ciën, hiervan geen gebruik maken. Om de zelfde reden moest op een verzoek van het bestuur der Damclub IJmuiden, om een prijs beschikbaar te stelled voor het internatio naal tournooi, afwijzend worden beschikt. De actie voor de propaganda heeft als eerste resultaat tot gevolg gehad, dat 25 nieuwe leden en een don-a ten* werden ge- wonnen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2