CLEARING IN EUROPA:. Vijfti K.L.M. Noormannen-recht geldt. ien jaar DOOR CEORC BERNHARD. In de tweede commissie van den Volkenbond heeft de Fransche minister van handel La- moureux een interessant voorstel tot verlich ting van de wereldcrisis gedaan. Het heeft be trekking op het systeem der handelscontin genten, dat tegenwoordig bij de internationale uitwisseling van waren steeds meer ingang vindt. Deze contingenteeringsmethode is een gevolg van de verstoring van het geldsysteem, voor welks ontwikkeling de menschheid vele duizenden jaren noodig had en dat tot aan den wereldoorlog goed functionneerde, dat de moderne menseh zich aan het begin van de twintigste eeuw noch den nationalen, noch den internationalen goederenruil anders dan op de geldbasis kon voorstellen. De omwegen, waartoe de menschheid steeds weer gedwongen wordt, dragen alle de meest fraaie namen. Slechts deze namen zijn nieuw. De omwegen zelf zijn daarentegen oeroud. Steeds, wanneer in den tijdkring der eeuwen het feillooze functionneeren van het geld- apparaat verstoord werd, moest men een uit weg zoeken. En deze uitwegen waren altijd om wegen, omdat het steeds weer noodzakelijk bleek terug te keeren tot de primitieve vor men van den goederenruil, welke door de ont wikkeling van het geldwezen als overbodig, en lastig over boord waren geworpen. Bij de contingenten gaat het schijnbaar om handels-politieke maatregelen. Maar in wer kelijkheid zouden alle overwegingen, die schijnbaar met de bescherming der nationale productie samenhangen, in het geheel niet in aanmerking komen, wanneer de nationale „huishoudens" thans even gemakkelijk als vroeger de geldelijke ruilmiddelen te hunner beschikking hadden. In vroeger tijden bereidde de kwestie der betalingsbalans den volkeren veel minder zorg dan nu. Want het oogenschijnlijk zoo gecom pliceerde, in werkelijkheid echter zeer eenvou dig werkende mechanisme van den interna tionalen wisselkoers zorgde er voor, dat een te sterke goedereninvoer van een land den wisselkoers van dit land zoo ongunstig beïn vloedde, dat het als een grendel tegen verdere invoeren en gelijk tijdig als aanmoediging voor nieuwe export werkte. Wanneer het ech ter niet mogelijk bleek den wisselkoers op peil te brengen, werd uit den overvloed der in de wereld voorradige kapitalen een staatsleening of een particuliere leeening met industrieeele ondernemingen in het buitenland aangegaan. En dadelijk was de betalingbalans weer in orde. Dat lijkt ons nu een sprookje. En er zijn zelfs geleerde menschen in de economie, die het reeds zoo als een gewoonte hebben aangeno men den huidigen abnormalen toestand als norm aan te nemen, dat zij in den economi- schen nood dezer tijden stof vinden voor diep zinnige theorieën. Het komt hun absoluut nor maal voor, dat de staten tegenwoordig de deu ren voor elkaar dichtdoen en dat de eene economische gemeenschap heel nauwkeurig met de andere afrekent. En wanneer uit deze afrekeningen blijkt, dat de eene staat van een tweede meer invoert, dan hij aan export aan den ander stuurt, ontstaat er onrust in dat eerste land. Want de geldmiddelen worden schaarsch. Iedere nationale huishouding wenscht zoo weinig mogelijk baar geld aan een andere te zenden en wil even veel waren in het land halen, als zij bijwijze van compensatie daar tegenover kan exporteeren. Door dit clearingsysteem, dat openlijk en in het gê'heim tusschen de 'volkeren bestaat, ont staat voortdurend nieuwe onrust. Want elk einde van de maand worden de betalingssaldi berekent en de internationale inkoopen verder beperkt. De Fransche minister van handel Lamoureux heeft deze stijgende onrust zeer terecht als een wezenlijk nadeel voor den in ternationalen goederenruil aangeduid. Hij heeft zeer juist ingezien, dat wanneer men nu geen uitkomst weet te verschaffen, de hoe veelheid internationale ruilproducten zal blijven slinken. Dit vooruitzicht bracht hem tot het voorstel, dat hij de tweede Volken bondscommissie heeft voorgelegd. Hij gaat bij zijn plan van het feit uit, dat het clearingverkeer der staten een volstrekt verschillend uiterlijk heeft. Terwijl de reke ningen met eenige landen passief zijn, vertoont zich op andere rekeningen een actief saldo. Eenerzijds moeten dus de debetsaldi door be talingen in baar geld vereffend worden. An dere rekeningen leveren overschotten in baar geld op. De idee van den Franschen minister van handel is nu, dat in de toekomst niet slechts tusschen twee, maar tusschen drie of meer landen handels-politieke schikkingen worden getroffen en wel zoodanig, dat de in het clearingverkeer van die landen be staande overschotten gebruikt worden voor inkoopen in die verdragslanden, waar de im port grooter is dan de export. Daar zich vandaag met dit, morgen met dat land een saldo in baar geld voordoet, komt een derge lijke uitbreiding van het contingenteerings- stelsel elk der verdragsstaten ten goede. De leidende gedachte van dit voorstel- is juist en kan, wanneer zij verstandig en con sequent doorgevoerd wordt natuurlijk ook weer langs een omweg tenslotte naar den beslissenden uitweg van de huidige verwar ring leiden. Als wij eens aannemen, dat lang zamerhand een steeds grooter aantal Euro- peesche landen bereid zou zijn tot het sluiten van zulke gemeenschapsverdragen, zou dit be- teekenen, dat uit een reeks van nationale be- talingsbalanzen, die allen van den goederen ruil. uit kleine economische gebieden afkomstig zijn, een grootere gemeenschappelijke be talingsbalans gevormd wordt. Wij durven er thans nog heelemaal niet aan te denken, dat men een dergelijke verstandige maatregel over het geheele Europeesche vasteland zou kunnen doorvoeren. Maar laat ons eens één oogenblik Indenken in de mogelijke verwerkelijking van een toestand, die ons vandaag nog een Utopie toeschijnt. Wat zou het gevolg van een der gelijke gemeenschappelijke Europeesche clearing zijn? Een Europeesche betalings balans. Een uniforme Europeesche betalingsbalans beteeken t in den grond der zaak feitelijk hetzelfde als: Europeesche waarde-eenheid. Of -exporten verrekent, is de hoofdzaak. Hoe ver zijn we echter nog af van een door heel Europa gegarandeerde banknoot ter betaling der saldi binnen het Europeesche kader? En deze banknoot zou nog niet eens noodzakelijk zijn, wanneer slechts die Europeesche banken, llllllllllllllllllllllllllllll die goed bezitten haar zusterinstellingen in de aan goud arme landen door leeningen in de gelegenheid wilden stellen de munteenheid op het normale peil te brengen. Dan zou men inderdaad geen contingen- teeringen meer noodig hebben. Want dan had Europa een normaal geldverkeer met vaste valuta. Maar vermoedelijk bestaat er naar deze eenvoudige oplossing geen regelrechte en een. voudige weg, doch als zoo dikwijls in de ge schiedenis, een omweg. Er zijn echter ook productieve omwegen. En misschien zal het voorstel van den Franschen handelsminister het begin van zulk een productieve omweg blijken te zijn. (Nadruk verboden.) Goedkooper telefoneeren met Ned.-Indië. Eerste drie minuten thans 36. In het radiotelefoonverkeer tusschen Ne derland en Ned.-Indië is het tarief voor ge sprekken met de tweede Indische zóne (t.w. Noord-Sumatra en de plaats Makassar op Celebes) verlaagd. Voor een gewoon gesprek van 3 minuten bedragen de kosten thans f 36 in plaats van f 39. Het tarief van f 12 per minuut vindt ver dei- toepassing t.m. de 9 minuut; van de 10 t.m. de 15 minuut wordt de prijs per minuut f 9.50 en boven de 15 minuut f 7. Deze verlaging zal geacht worden te zijn ingegaan op 1 Septem ber 1934, zoodat van de na dien nog volgens het oude tarief gevoerde gesprekken terugbe taling van het teveel gehevene zal geschie den. ZILVEREN JUBILEUM MUZIEKHANDELAREN VEREENIGING. De heer Alsbach 25 jaar voorzitter. De Vereeniging van Muziekhandelaren en Uitgevers in Nederland heeft Donderdag haar 25-jarig bestaan herdacht. Het was tevens een jubileum voor een der oprichters, de heer J. A. Alsbach, die van de oprichting af het voorzitterschap der vereeniging heeft bekleed. Nederlandsch goud naar Duitschland. Vaste stemming voor de Rijksmark. De laatste dagen hebben enkele te Amster dam gevestigde Duitsche bankiershuizen kleine bedragen goud naar Duitschland ver scheept. Deze onder de huidige omstandig heden zeker zonderling lijkende transacties moeten worden toegeschreven aan de vaste stemming, die voor de Rijksmark valt waar te nemen. De vaste stemming heeft verschil lende oorzaken, waarvan de voornaamste wel is de dekkingsaankoop en voor blanco posi ties, die ongeveer drie maanden geleden zijn ontstaan, in de verwachting, dat de„ gouden standaard in Duitschland zou worden losge laten. Daarbij is de Genehmigung voor goe- derenaankoopen in Duitschland sinds 1 Oc tober verder verminderd, zijn de doeleinden waarvoor de registermark kan worden ge bruikt zbeperkt, terwijl tenslotte de controle op het smokkelen van registermarken uit Duitschland is verscherpt. Door dit alles is de vraag naar vrije marken sterk toegenomen. BEVEILIGING BIJ DE PONTVEREN OVER HET NOORDZEEKANAAL. Naar aanleiding van een door den A. N. W, B. en de K. N. A. C. voorgebracht verzoek ont vingen die Verkeersvereenigingen van den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswater staat te Haarlem bericht, dat door den Minis ter van Waterstaat machtiging is verleend om afsluitboomen te doen plaatsen vóór de toe- gangsbruggen naar de ponten in de veren nabij de Hembrug en te Buitenhuizen. Het verbeteren van de verlichting van de pont pleinen heeft de aandacht van voornoemd Hoofdingenieur. Kwiek moet koning worden. „Maar welke?" vragen de Poolsche Zigeuners zich af. WARSCHAU, 5 Oct. (V.D.) Onder de Pool sche zigeuners wordt op het oogenblik een hevige pro-pagandastrijd gevoerd tusschen twee partijen voor de keuze van een nieuwen koning. Ondanks de verkiesbaarheid van den Ko ning is er slechts één, zij het ook zeer uitge breide familie, Kwiek genaamd, waaruit steeds de Koning wordt gekozen. Ook bij den verkiezingsstrijd van dit jaar gaat het om twee neven Kwiek, die beiden candidaat zijn voor de functie van Koning. STAD DOOR PEST GETEISTERD CHARBIN, 5 October (Reuter). Op een der hoofdgebouwen van de stad Padunei aan de- Sungari-rivier is een zwarte vlag geheschen ten teeken, dat de plaats geteisterd wordt door de pest. Reizigers, die per schip langs de stad kwamen, vertellen, dat de stad eruit zag als een doode stad. In de straten was niemand te zien, van vele huizen waren deuren en vensters dichtgespijkerd. AMERIKAANSCHE JODEN PROTESTEEREN TEGEN DEELNEMING DER V. S. AAN DE OLYMPISCHE SPELEN. Het Amerikaansche Joodsche congres en de Macabee sport-organisatie hebben een krach tig protest ingediend tegen het besluit van het Amerikaansche Olympisch comité, om deel te nemen aan de Olympische Spelen te Berlijn. Zij zijn naar Reuter meldt van oordeel, dat de verzekering van Duitschland, dat het in de sport geen onderscheid zal maken ten aanzien .van de Joden, niet nagekomen wordt. „KLOK-PRIKKEN" IN DUITSCHLAND AFGESCHAFT. BERLIJN, 5 Oct. (V.D.) In een onlangs gehouden rede heeft dr. Ley verkondigd, dat deze ook in werkelijkheid in g-i.^enschappe- lijk Europeesch geld tot uitdrukking moet komen, is van ondergeschikte beteekenis. Dat Europa onderling zijn goederenimporten en het „klok-prikken", wat de werklieden 's mor gens bij hun entree in de fabriek moeten doen, niet meer overeenkomstig de standing van den modernen arbeider is. Het maakt de arbeiders tot nummers, niet tot menschen, zeide hij. Hij wilde liever zien, dat de arbeiders 's morgens voor ze begonnen op een rij gingen staan en zichzelf nummerden, zooals dat in het leger gebruikelijk is. Dit was meer overeenkomstig de tucht en kameraadschap, die in den Natio- naal-socialistischen Staat onder de arbeiders moest heerschen. Een metaalfabriek in Gel- senkirchen in het Roergebied heeft dezen maatregel het eerst toegepast. De prik-klok is onder plechtige ceremoniën door de werklieden verbrand. verzachi de pijn geneesi de wond (Adv. Ingez. Med.) Hèï résultaaï 'der VeiligKeids- lanen. Belastingen in den vorm van kippen en tarwe. Een gevangenis met twee cellen. Waarschijnlijk is op geen enkele andere plaats ter wereld de herinnering aan de koene daden en avonturen der Noormannen nog zoo levendig waar te nemen dan op het kleine eiland Sark 1), een der Kanaal- of Norman- dische Eilanden. Dit idyllische plekje op aarde heeft nog een souverein bestuur. Aan het hoofd van dit be stuur staat iemand, die den titel „Seigneur" draagt, een waardigheid, welke door overer ving in de aanzienlijkste families blijft. Te genwoordig wordt dit ambt door een vrouw bekleed en uitgeoefend. Wanneer men eens een zitting van de „Wetge vende Vergadering" bijwoont, waant men zich bijna in den tijd van Willem den Veroveraar in de elfde eeuw. Vergaderingen worden, om de drie maanden gehouden in het schoolge bouw van het eiland. Vijftig personen maken er deel van uit, van wie veertig lid zijn uit hoofde van hun bezit en eigendom. De tien anderen worden gekozen, teneinde de belan gen van zeelieden en vissehers te behartigen. Voorzitter is „Seigneur", die op een soort van „troon" zetelt. Aan zijn rechterzijde zit een hoog ambtenaar, de senechal, die feitelijk de eerste minister van het kleine eiland is; aan zijn linkerhand zitten de „Greffier" (griffier), de staatssecretaris, de „Prévöst" als eerste ambtenaar van den Burgerlijken Stand en nog twee lagere ambtenaren, die belasting en politioneele bezigheden verrichten. Evenals in de dagen, toen de Noormannen Engeland veroverden en hun cultuur der waarts brachten, geldt op hét eiland het „Fransch" der Noormannen nog als de offi- cieele taal. Het is het dialect van het eiland geworden. Bewoners van Engelsche geboorte, die zich later op 't eiland gevestigd hebben en dit dialect niet voldoende beheerschen, moesten zich aan een soort „college" onder werpen, om het te leeren. Elke vergadering wordt nog met een oud gebedsformulier geopend, en men houdt zich ook streng aan de voorschriften, welke nog geheel op het oude Noormannen-recht be rusten, zooals het eertijds door hen bij de verovering, in Engeland ingevoerd is. Een afschrift van het oorspronkelijke wet boek van Sark, dat tijdens de regeering van Koningin Elizabeth door den toenmaligen Seigneur, Sir Heiier de Carteret, samengesteld werd, berust als een kostbaar bezit in han den van den Greffier. Het eiland, is in ..vijftig stukken gronds ver deeld, waar-van' ei- oorspronkelijk' tien den Seigneur toebehoorden*'Elkeen, die een eigen dom door erfenis verkrijgt, is verplicht een soort van oorkonde te teekenen, waarbij hij zich verbindt, twee mannen voor de verdedi ging van 't eiland beschikbaar te stellen. Be treft het een nieuwe eigenares, dan heeft deze op den zetel van de „wetgevende ver gadering", uit hoofde van den eigendom van den grond verkregen, slechts recht geduren- den den tijd, dat zij ongehuwd is. Als zij een huwelijk aangaat, dan gaat haar recht in dezen op den echtgenoot over. Ongetwijfeld doet dit „Noormannen-recht' in onzen modernen tijd ietwat vreemd aan. Zoo ook de bepaling, dat als een stuk gronds of een huis verkocht wordt, Seigneur een dertiende deel van den koopprijs ontvangt. Telkenj are wordt ook nog een z.g. „hoender- of kippenbelasting" geheven, welke berekend wordt naar het aantal schoorsteenen in het huis. Deze belasting wordt aan Seigneur, door middel van kippen, voldaan. Betreffende den leeftijd der dieren bestaan geen bepalingen. Een andere kleine belasting wordt met tar we betaald. Er bestaat ook een wegenbelas ting, ten bedrage van acht shilling per jaar. deze moet door iederen mannelijke inwoner van het eiland opgebracht worden. De moge lijkheid is evenwel geschapen, om deze belas ting ook op andere wijze te voldoen, nl. door twee dagen bij den wegenaanleg werkzaam te zijn, of wel door een plaatsvervanger te stel len. Deze verplichting valt dus eigenlijk te vergelijken met de hand- en spandiensten, welke men ook bij ons te lande in enkele streken nog tot in het begin dezer eeuw ge kend heeft. Ook nog op andere wijze wordt aan het oude recht herinnerd, nl. op het gebied van het gevangeniswezen. Er is op Sark een ge vangenis, maar dit gebouw is zoo zonderling, dat men er zich moeilijk een voorstelling van kan maken, 't Is niet meer dan een klein steenen huisje, dat twee cellen heeft. Meesten tijds staat dit kleine gebouwtje twaalf maan den leeg; de sleutel er van wordt in het er tegenoverliggende huis bewaard, waar hij bij bezichtiging door vreemdelingen, moet wor den gehaald. Duizenden auto's zijn nog een gevaar op den weg. Nu de tournee van de Veiligheidslaan is afgeloopen, heeft de K.N.A.C. het eindresul taat bekend gemaakt. Hieruit blijkt, dat in de groote steden het aantal auto's, dat bij het eerste onderzoek terstond kon worden goed gekeurd, veel grooter was dan dat in de klei nere steden. Den Haag spande de kroon. Daar kon onmiddellijk 59.60 procent der auto's wor den goedgekeurd. De eigenaars van de wagens, welke echter niet terstond werden goedgekeurd, geloofden het dan blijkbaar wel, want slechts zeer wei nigen van hen kwamen voor een herkeuring, terug, zoodat het totaal percentage van de auto's aan welke een wimpel kon worden uit gereikt-, ver beneden dat van de andere steden bleef. Haarlem staat op de achtste plaats, wat betreft het terstond, goedgekeurde aantal auto's, vlak achter Utrecht, doch het totaal aantal is minder goed. Dan neemt Haarlem de elfde plaats in. Uit de gepubliceerde cijfers blijkt duidelijk dat er in Nederland nog duizenden en duizen den wagens rijden zeer velen hebben nooit een Veiligheidslaan bezocht, omdat ze toch wel wisten, dat hun auto afgekeurd zou wor den die een gevaar voor de veiligheid zijn, Steeds grooter vooruitgang. Tal van nieuwe plannen reeds gereed. Internationaal oplichter. Ook te Bloemendaal „gewerkt". 1). Sark of Sercq, een der aan Engeland toebehoorende Kanaal-Eilanden, ligt op 49 gr. 25' N.B., 2 gr. 22' W.L. Het bestaan uit twee hooge schiereilanden, door een smalle Zandstrook vereenigd. Men vangt aan de kust veel gevogelte en visch. De Kanaal-Eilanden drijven hoofdzakleijk handel met Groot-Brit- tannië. NIEUWE EXPEDITIE VAN EDWARD SHACKLETON. BOEDAPEST, 5 October (V. D.) De Poolvor- seher Edward Shackleton, die zich op het oogenblik in het Pool-gebied bevindt, heeft aan zijn vriend, den Hongaarschen schrijver Alexander Hegedues een brief geschreven waarin hij hem mededeelt, dat hij van plan is om dezen winter naar Grantland te gaan met een slede-expeditie. Verder hoopt hij dan nog verscheidene onbekende gebieden boven Canada te exploreeren. Edward Shackleton, die een familielid is van wijlen Sir Ernest Shackleton bevindt zich op het oogenblik in Groenland. DE KAMER VAN HORST WESSEL HISTORISCH MUSEUM. BERLIJN, 5 October. (V. D.) De kamer van Horst Wessel die door de nationaal socialis ten als hun held wordt vereerd zal tot histo risch museum worden ingericht. Zooals rnen Voor de rechtbank te Alkmaar heeft Don derdag terechtgestaan de 29-jarige te Wee- nen geboren journalist F. R., verdacht van drie oplichtingen resp. te Bergen, Bloemen daal en Leiden. Te Bloemendaal had de oplichter zekeren heer Polle bewogen tot afgifte van een foto toestel, dat door hem later verkocht was. Ge makshalve werden de drie zaken door de Alkmaarsche rechtbank behandeld. Verdach te is een bekend internationale oplichter zoo als uit versterkte inlichtingen uit het bui tenland was gebleken. De officier merkte op, dat verscheidene oplichtingen, diefstallen er exploitatie van verliefde dames aan verdach te ten laste gelegd konden worden en requi- reerde 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Schuurman, wees er op, dat verdachte een zwakkeling is met psycho- patischen aanleg. Tijdelijke opcenten Indische invoerrechten. Regeering wil ze voor 1935 bestendigen. Ingediend is een wetsontwerp, strekkende tot bestendiging voor het jaar 1935 van de tijdelijke opcenten op de invoerrechten an Ned. Indië. Ingevolge de wet van 29 December 193-3 worden in 1934 in Nederl,-Indië, 'behoudens eenige uitzonderingen, 50 op centen op de invoerrechten geheven. De geldelijke vooruitzichten van Ned.-Indië voor 1935 aldus de minister van koloniën in de memorie van toelichting zijn van dien aard, dat bestendiging van deze opcentenhef- fing voor dat jaar noodzakelijk moet worden geacht. De opbrengst wordt op f 15.500.000 geschat. BEDRAG VAN f 900 OP GEHEIMZINNIGE WIJZE VERDWENEN. Bij een firma aan de Prinsengracht te Am sterdam heeft men de minder prettige ont dekking gedaan, dat uit de brandkast een -bedrag van ruim f 900 aan bankbiljetten ver dwenen is.Een inbraak is niet gepleegd en ook zijn er verder geen aanwijzingen. Winnaars van de Prix de Rome. De heeren J. Hul en J. Bolhuys. Vrijdag zijn in de aula der Rijksuniversiteit de uitslagen bekend gemaakt van de wedstrij den in de vrije schilder- en beeldhouwkunst 1934, de z.g. Prix de Rome. In de afdeeling schilderkunst werd de gou den medaille gewonnen door den heer J. Hul de zilveren medaille door mejuffrouw iM. Bloemen. De jury van dezen wedstrijd waaraan werd deelgenomen door een viertal jonge kunstenaars, bestond uit de heeren prof. dr. P. H. van Moerkerken, voorzitter; Leo Gestel. W. van Konijnenburg, Jan Sluy- ters en prof. H. J. Wolter, secretaris. Als onderwerp voor het te maken schilderij was gegeven: Rust op de vlucht naar Egypte. In den wedstrijd in de vrije beeldhouwkunst besloot de jury bestaande uit de heeren prof. dr. P. H. van Moerkerken, voorzitter, dr. A Pit, L. Zijl, John Radecker en prof. J. Bron- ner, secretaris met algemeene stemmen voor te dragen voor de gouden eerepenning den heer J. Bolhuys, en met drie stemmen voor de zilveren medaille mejuffrouw J. Huls- hoff Pol, beiden, eyenals de vorigen, te Am sterdam. Het onderwerp was ontleend aan de Odyssee van Homerus: Odysseus, koning van Ithaka, na langdurige en vele omzwervingen door een schipbreuk naakt aan land geworpen, wordt door de koningsdochter Nausikaa aan het strand ontdekt en vraa-gt haar om voedsel en kleederen. De gespa tieerde woorden waren uit te drukken in een geboetseerde figuur. DUITSCHE VROUW VAN HELING VRIJ GESPROKEN. Op 24 Maart hebben twee rechercheurs in een perceel aan de Van Woustraat te Am sterdam een Duitsche vrouw gearresteerd en een vreemdeling met wien zij samenleefde, zich noemende Risto Docik. Het doel der huis zoeking was een passencontrole. Het onder zoek leverde echter meer op. In een tasch van de vrouw werd een aantal sieraden gevonden, afkomstig van inbraken te Rotterdam. De man werd deswege te Rotterdam veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. De vrouw had zich voor de rechtbank te Amsterdam te verantwoorden wegens hXyng. Het O.M. requireerde een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden, met aftrek van twee maanden voorarrest. Op Zondag 7 October zal het vijftien jaar geleden zijn, dat te 's-Gravenhage de stich- tingsacte werd gepasseerd van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën N.V. Van een bedrijf met 12 man personeel groei de de K.L.M. tot een onderneming, waarin 789 mannen en vrouwen werkzaam zijn, wien jaarlijks f 1.300.000 aan loon en premies wordt uitbetaald. De groei is voortgezet tot op dit oogenblik toe. Verwacht wordt, dat het aan tal passagiers dit jaar 78.000 zal bedragen (tegen 21.000 in 1932 en 41.000 in 1933) en dat 268.000 K.G. post en 1.150.000 K.G. goederen zullen worden vervoerd. Van 17 Mei 1920, toen de dienst geopend werd, tot 7 October 1934 hebben in het geheel 240.532 betalende passagiers van de geregelde diensten gebruik gemaakt en waren er 135.000 pleïziervliegers; de vloot legde 22 millioen K.M. af; 8.050.000 K.G. goederen en een mil lioen K.G. post werden per K.L.M. vervoerd. Wat het Europeesche luchtverkeer betreft, begon op 17 Mei 1920 de K.L.M. met een an- derdaagschen dienst op Londen in samen werking met de Aircraft Transport and Tra vel Ltd. Een enkele reis naar Londen kostte toen f 150. Op 1 September 1920 werd een ver binding met Hamburg geopend, in samenwer king met de Deutsche Luft Reederei. In 1922 kwam er een dienst naar Brussel, welke een jaar later naar Parijs werd doorgetrokken. Uit 1922 dateert ook de eerste winterdienst. De dienst op Hamburg werd in 1924 uitge breid tot Kopenhagen en in 1926 doorgetrok ken naar Malmö, daar aansluitende op de treinen naar Oslo, Stockholm en Gothenburg. Verder is in 1931 de dienst op Berlijn, in 1934 die op Hull en Liverpool geopend. Bij het Europeesche verkeer is het gebruik van het vliegtuig steeds toegenomen. Ook na de intre ding van de crisis is het passagiers- en post vervoer standvastig toegenoemen en het goe derenvervoer ondervindt geenszins een zware depressie als andere transport ondernemin gen. Het vervoer en de buitenlandsche lijnen der K.L.M. en met haar samenwerkende maat schappijen bedroeg in 1933 40.917 betalende passagiers, 111.156 K.G. briefpost, 36.651 K.G. paketpost en 1.219,74 K.G. goederen. Voor 1934 wordt het geraamd op 78.000 betalende passagiers, 212.000 K.G. briefpost, 56.000 K.G. paketpost en 1.150.000 K.G. goederen. De K.L.M.overweegt, te gaan meevliegen op de Praaglijn en om over de Alpen naar Milaan te gaan. Zij gaat dit jaar voor het eerst twee maal per dag naar Scandinavië, éénmaal rechtstreeks en éénmaal via Hamburg. Voorts denkt de K.L.M. aan een doortrekking van de lijn naar Parijs tot Marseille. Wat de HollandIndië-verbinding aan gaat, heeft Van Dijk met de „Reiger" op 25 September 1930 een geregelden, veertiendaag- schen dienst geopend, welke 1 October 1931 in een wekelijkschen werd veranderd. De K.L.M. hoopt het volgende jaar tegen den winter het materiaal te hebben om twee maal per week op Indië te kunnen vliegen. De bedoeling is, eerst twee maal per week met een Douglas op Indië te vliegen, welke dan later door de F 3 vervangen wordt. Met betrekking tot het binnenlandsch lucht verkeer worde herinnerd aan de opening, in Juli 1931, van het 53 K.M. lange en terstond winstgevende lijntje RotterdamHaamstede, aan de totstandkoming van de luchtlijn naar Twente in 1932 en aan de definitieve instel ling van de verbinding met Groningen in 1933. Dit jaar heeft men de luchtlijn naar Eindhoven en een uitbreiding van(_de Zeeuw- sche lijn naar Oostende gekregen. Het volgende jaar zal het binnenlandsche luchtverkeer geschieden met nog grootere snelheid en frequentie. Ter gelegenheid van de tentoonstelling te Brussel zal de frequen tie zoodanig worden verhoogd, dat men hier 's morgens kan vertrekken, een geheelen dag ter tentoonstelling doorbrengen en 's avonds weer in zijn woonplaats kan zijn. Men is voorts bezig met een vliegveld op Texel. Het wachten is nog op een vliegterrein in Lim burg. Alleen in het binnenlandsche luchtver keer wordt het aantal passagiers dit jaar tus schen 20 en 30 duizend geraamd. De K.L.M.-vloot bestaat thans uit 32 Fok kervliegtuigen met snelheden van 160 tot 260 K.M. per uur, uit 5 Koolhovens, een Werk spoorvrachtvliegtuig en de Douglas DC 2 met- 300 K.M. kruissnelheid, dus de snelste van de vloot. De heer Plesman, directeur der K.L.M. die bovenstaande bijzonderheden in een perscon ferentie aan journalisten mededeelde, voegde er bij, dat, als de economische omstandighe den wat gunstiger waren, de maatschappij al rendabel zou zijn. Er is in Europa nog geen enkele rendabele maatschappij. De kostprijs van een tonkilometer (het vermogen om 1000 K.G. over een K.M. te vervoeren) was in Augustus 38 cent en is, over het geheele jaar berekend, 66 cent. De heer Plesman zeide ons, dezen kostprijs reeds acht jaar vooruit te hebben berekend. De opbrengst per tonkilo meter echter is veel lager, dan vroeger is geraamd, door de gedeprecieerde valuta en door tarief verlagingen welke niet te voorzien zijn geweest. In Augustus was de opbrengst van een tonkilometer 44 cent. Ook de han delsbelemmeringen hebben 'n drukkenden in vloed. De kostprijs van een tonkilometer kan echter nog aanmerkelijk dalen, als straks toe stellen van veel grooter rendement in ge bruik genomen zullen. De F 36 heeft Londen- Amsterdam gemaakt in één uur twintig mi nuten en een Douglas doet dit zeker ook. Ter gelegenheid van het vijftienjarig be staan der K.L.M, wordt a.s. Zondag op Schip hol een vlootrevue gehouden, waarbij alle vliegtuigen van F 2 tot F 36, chronologisch zullen zijn opgesteld, met vermelding van alle bijzonderheden. Vliegers, mécaniciens en marconisten zullen aanwezig zijn om inlich tingen te geven. VERSPREIDER VAN OPRUIENDE GE SCHRIFTEN VRIJGESPROKEN. Een 28-jarige waterbouwkundige bij de Provinciale Waterwegen W. W. uit Gouda, hefet te Rotterdam terecht gestaan wegens het versppreiden va neen opruiend geschrift. Verd. bekende met het Julinummer van de „Neen", het orgaan van de Internationale Socialistische Anti-Oodlogs-Liga gecolpor teerd te hebben, maar het pamflet niet voor uit gelezen te hebben. Ofschoon de inhoud en toon van het ge schrift afkeurenswaardig is, sprak de politie rechter verd. vrij. Arbeider met een vijl gestoken MAASTRICHT, 5 Oct. Aan de werken van het Albertkanaal in het naburige Canne kre gen twee arbeiders twist. De 24-jarige J. C. liep daarbij een steek met een vijl in het on derlijf op. De verwonding was zoo ernstig, dat C. in zorgwekkenden toestand opgenomen „_oDe rechtbank sprak de vrouw Vrijdag van weet, is Horst Wesseï in 1930 bij een politieke het haar ten laste gelegde vrij en beval haar wc-rd in het ziekenhuis te Maastricht. De da- vechtpartij door een revolverschot gedood, onmiddellijke invrijheidstelling. der v. S. werd gearresteerd.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 7