HET NIEUWE AVONDBLAD n id Wat Velsen offert op het altaar der liefdadigheid. FRANKRIJK WIL DEN BLAUWEN WIMPEL. T9e JAARGANG No. 286' MAANDAG 8 OCTOBER193Ï IJMUIDER COURANT tel ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dït blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; j 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, train- of autobusongeval; 5000bij overlijden van man en vrouw belden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meel abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(c) zelf Is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polls is niet noodlg. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. De Staat der Inkomens. Wij hebben cijfers gepubliceerd om trent de belastingkohieren voor de gemeente Haarlem over de jaren 19311932. 19321933 en 19331934. waaruit een groote achteruit gang blijkt. In twee jaar tijds is het aantal be lastbare inkomens, ofschoon de bevolking toe genomen is, van 38.205 tot 31.090 dus met ruim zevenduizend gedaald. Men ziet hiel den leelijken grijns van het spook der werk loosheid. En het totale zuivere inkomen van de aangeslagenen is van bijna 92 millioen ge zakt tot bijna 71 millioen, dus met tweeën twintig procent! Het zijn cijfers, die de nood zakelijk gebleken groote bezuinigingen in het gemeentebeheer, in 't algemeen in het over- heidsbeheer, wel volkomen duidelijk maken. Wat voor Haarlem geldt doet zich voor het geheele land en in andere landen in 't al gemeen in nog sterker mate gevoelen. Be palen we ons tot Nederland, dan is het dui delijk dat minister Oud's begrootingsleuze: de lagere levensstandaard, geen politiek pro grampunt is dat misschien wel eens in de verre toekomst verwezenlijkt zal worden, maar een onontkoombare werkelijkheid. Er is natuurlijk meer uit deze cijfers te ha len, al moet men dat met voorzichtigheid doen, want de oude waarheid, dat men met statistiek bewijzen kan wat men wil, blijft steeds gelden. „L'art de grouper les chiffres' de kunst van 't groepeeren van cijfers noemt dat de Franschman, die sterk is in vin nige korte definities. Deze voorzichtigheid in acht nemend kan men als een onloochenbaar feit vaststellen dat het gemiddelde inkomen van alle aangeslage nen, dat twee jaar geleden nog f 2406 bedroeg, nu gezakt is tot f 2250. Reken er de ettelijke duizenden bij die niet meer in den aansla? vallen, en men komt tot een nog veel- lage: gemiddelde, tot zooiets als f 1800, hetgeen dan weer het werkelijke beeld oplevert: in slechts twee jaar tijds is het gemiddelde inkomen, evenals het kohier 'met bijna een kwart ge daald. Vrijwel alle inkomensgroepen in de lijst vertoonen in die twee jaar een regelmatige vermindering in aantal. Met de hoogste in komens is dat natuurlijk ook in sterken mate het geval, en het kan verbazing wekken dat er nog 23 inkomens boven de f 40.000 zijn, maar het totaal van die 23 is ook alweer geweldig gedaald. Terwijl twee jaar geleden de 67 hoogste inkomens in de gemeente Haarlem gezamenlijk nog meer dan 4 1/2 millioen be droegen dat was de groep boven f 40.000 - is dit aantal nu gezakt tot 23 inkomens met een totaal van ruim anderhalf millioen. Vijf en zeventig procent van de bevolking heeft een inkomen, dat niet hooger is dan 2000.en acht en tachtig procent een in komen van niet hooger dan 3500. De talrijkste groep onder de aangeslagenen is die van de menschen die tusschen de £000 en 3000 verdienen. Een groep die velerlei beroepen omvat: de best betaalde vakarbei ders, verder onderwijzers, kleine winkeliers, ambtenaren enz. Ook twee jaar geleden was. dat de in-aantal-sterkste groep. Zij omvat nu 5884 inkomens, dus een kleine twintig procent van de aangeslagenen, met een totaal inko men van bijna veertien millioen. De in aantal grootste groep die daarop volgt is die van de laagste aanslagen: de inko mens van 300 tot 1000, die 4226 in aantal zijn met een totaal inkomen van een kleine vier millioen. Het bouquetje statistiek als geheel ademt .geen welstand, en met eenige huivering ziet men de toevoeging van de volgende rubriek: 1934-1935, tegemoet. Zal die eindelijk een stilstand in dit snelle dalingsproces aanwij zen? De huidige teekenen der tijden doen er nog aan twijfelen. R. P. Petitionnementsactie van het N. V. V. Een openbare vergadering in Thalia. In verband met den tot het uiterste geste gen nood onder de werkloozen door de per 1 Juli ingevoerde steunverlaging, waarmede de gezinnen van deze ver beneden het bestaans minimum zijn gebracht, heeft het N.V.V. be sloten een petitionnement te houden over het jeheele land, waarin het Nederlandsche Volk in de gelegenheid wordt gesteld zich uit te spreken over een zestal noodzakelijk te nemen maatregelen beoogende verbetering te brengen in het lot der werkloozen. Als inzet voor deze petitionnementsactie in onze gemeente belegt het N.V.V. op Donderdag 11 October des avonds 8 uur een vergadering ir de groote zaal van „Thalia" voor alle mo dern georganiseerden met hunne vrouwen welke toegang hebben op vertoon van contri butieboekje. Als spreker zal in deze-vergadering optreden de heer Albers, bestuurder van het N.V.V. Medewerking zal worden verleend door de Mu- ziekvereeniging Voorwaarts en de IJmuider Volksstem; verder zal Mevr. Benthe decla- meeren. GEEN WITTE RAAF MAAR EEN WITTE MUSCH. Een nauwlettend opmerker zal bij de Ver eenigde Ijsfabrieken op het Sluisplein een witte musch kunnen waarnemen. Slechts de uiterste punt der beide vleugels is ietwat bruin getint. Overigens is het diertje helder wit. Het is een eigenaardige verschijning tus schen zijn grauwbruine naamgenootjes. NAAR ZEE. De Penelope IJM 86 is ter visscherij uit gevaren. AANGEVOERDE HARING. In de afgeloopen week werden aan de IJmui der markt de volgende vangsten pekelharing aangevoerdv - - 1 October KW 25 met 31 last haring; 2 Oc tober KW 16 met 28.5 last haring; 2 October KW 153 met 28 last haa'ing; 2 October KW 39 met 20 last haring; 2 October KW 101 met 37.5 last haring; 2 October KW 14 met 39 last haring; 2 October KW 3 cnet 29 last haring; I October KW 151 met 39.5 last haring; 3 Oc tober KW 43 -met 28.5 last haring; 3 Oetober KW 176 met 32 last haring; 3 October KW 38 met 40 last haring; 4 October KW 160 met 29 last haring; 5 October KW 97 met 36 last ha ring; 6 October KW 123 met 36 last haring, IJMUIDEN PROPAGANDA-TOONEELAVOND I.O.G.T. Zaterdagavond hield de Lo,ge „Recht door Zee" no. 126 der I. O. G. T. een propaganda- tooneelavond in „Het Wapen van Velsen", die door een 300-tal belangstellenden was bezocht. Na de opening door den heer J. Rieboom, declameerde mevrouw Krone-Kuneke van Haarlem eenige treffende gedichten, betrek king 'hebbende op de geheel-onthouding, die zeer in den smaak van het publiek vielen. Daarna voerde de Tempelieren -tooneelclub „Hoop der Toekomst" te Haarlem een too- neelstukje, getiteld „Zijn laatste glas" op. Door het uitstekende spel der medespelenden genoot het stuk een goede vertolking waar door het een diepen indruk op de aanwezigen maakte. De heer F. H. Schmidt van Amsterdam, hield daarna een propaganda-rede, waarin vooral treffend was hetgeen spreker, die on derwijzer. is aan een der volksscholen in Am sterdam vertelde over zijn ervaringen als zoodanig. De pauze bracht natuurlijk de gebruikelijke verloting. Na de pauze werd een komisch too- -neelstukje „Drie tantes tegelijk" opgevoerd en declameerde mevrouw Krone-Kuneke als de oorlogsgedachten. Zoowel de spelers als de deciamatrice oogstten een uitbundig succes. Nadat aan de dames van de tooneelclub een doos bonbons en aan de deciamatrice bloemen waren overhandigd, sloot de voorzitter met een woord van dank aan allen, die hun mede werking hadden verleend den goedgeslaagden avond. NIEUWE KIMKIELEN. De En Avant IJM. 8 is in IJmuiden terugge keerd, na in Amsterdam van kimkielen te Zijn voorzien. VELSEN De verkeersregeling bij de pont. Thans weer in handen der gemeentepolitie. Bewijzen van voorkeur door den minister van Waterstaat ingetrokken. In December 1933 was een conflict gere zen tusschen den burgemeester van Velsen en den Rijkswaterstaat over de. regeling van het verkeer bij de pont. Het conflict was ont staan, doordat de minister was overgegaan tot het uitgeven van bewij-zen van voor keur, die den bezitter het recht gaven, uit de file te komen en met recht van voorkeur het ponitveer te passeeren. De burgemeester ver zette zich hiertegen omdat hierdoor moeilijk heden zouden ontstaan. Toen de minister niet bereid was, aan het verzoek van den burgemeester, de voorkeurs- kaarten in te trekken te voldoen, trok deze de gemeentepolitie van de verkeersregeling trug. Naar wij thans vernemen, is het geschil eenigen tijd geleden opgelost, doordat de mi nister de v-oorkeurskaarten heeft ingetrok ken. Als gevolg hiervan zal van heden af de gemeentepolitie weer 'haar historische taak vervullend INSTUIF WEER GEOPEND. De instuif der Chr. Jongemannen Ver eeniging in het gebouw voor Christelijke Belangen is gisteren weer geopend. DE LAMPION-OPTOCHT VAN KINDER VREUGD. Het bestuur van Kindervreugd verzoekt ons te melden, dat men zich voor de op 10 Oc tober a.s. te houden lampion, optocht, waar aan het Jeugdfanfarecorps zal deelnemen, alsnog kan opgeven. Het vertrek vindt plaats te 6 uur van het clubgebouw af. Voor de mooiste transparanten of de mooi ste verlichting zijn fraaie prijzen beschik baar. RIJKSSCHOOLTOEZICHT. Tot voor korten tijd was de gemeente Velsen voor het rijksschooltoezicht op het Lager onderwijs ingedeeld bij de inspectie Zaandam. Thans is onze gemeente ingedeeld bij de in spectie Alkmaar, inspecteur de heer G. Chr. Dun aldaar. BRANDGEVAAR BIJ FILMVERTOONINGEN. In verband met het gebeurde te Hilversum heeft de politie in onze gemeente alle moge lijke maatregelen genomen voor de grootst mogelijke veiligheid bij filmvertooningen. moeten de gebouwen, waar de voorstellingen worden gegeven, aan een inspectie worden onderworpen. Vanwege de afdeeling der Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging. zou Woensdag avond a.s. een filmavond worden gegeven in het gebouw voor Chr. Belangen. Hoewel de propagandist van deze vereeniging steeds on brandbare smalfilms gebruikt, is nog geen toestemming verkregen, hetgeen wel in vel band zal staan met het onderzoek betreffende de veiligheid der gebouwen. BURGERWACHT. Door den Burgemeester is aan den lsten luitenant bij de Vrijwillige Burgerwacht, den heer J. H. van Swinden Kooprnans, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. STEEMEIJER FORD—V. G. S. I Bovengenoemde voetbalwedstrijd voor de Zaterdagmiddagcompetitie werd gewonnen door V. G. S. met 41. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen de volgende Hinderwetsvergunningen zijn ver leend: a. aan W. C. C. Duller te Wijk aan Zee, tot het uitbreiden van zijn stoomwasscherij in het perceel Huijgensstraat no. 71 te IJmuiden b. aan de N.V. Bataafsche Import Maat schappij te 's-Gravenhage, tot het wijzigen van een benzinepompinstallatie bij het perceel Kennemerplein no. 1 te IJmuiden; c. aan P. C. E. Boerlage te Haarlem, tot het wijzigen der inrichting van de rubberfabriek aan den Doodweg te Velsen; d. aan de N.V. Bataafsche Import Maat schappij te 's-Gravenhage, tot het wijzigen van een benzinepompinstallatie bij het perceel Wijkerstraatweg no. 10 te Velsen. LEDENVERGADERING WINKELIERS VEREENIGING. De Vereeniging van Winkeliers en Nering doenden „Wijkiroog" belegt Dinsdagavond October een ledenvergadering in de Bioscoop de Pont. De agenda vermeldt o.a.: bespreking plan nen ter viering van het 10-jarig bestaan, be stuursverkiezing, oprichting Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer enz, LUCHTBESCHERMING. Aan den heer J. H. van Swinden Kooprnans is door Burgemeester en Wethouders op zijn verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk technisch ambtenaar, toegevoegd aan het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst. ,,De crisis is groot, maar grooter onze hardnekkigheid om haar te weerstaan Geachte lezer, wilt u eens even noteeren: Opbrengst bazar voor de bewaarschool f 1000. Bijeengebracht voor schoolvoeding f 1500. Collecte Crisiscomité f 1000. Opbrengst bazar t.b.c. bestrijding in Velser- beek f 2600, Totaal f 6100, bijeengebracht in ongeveer twee weken, met uitzondering van een deel, 1000 gulden van de inzameling voor de schoolvoeding, welk bedrag echter ook in betrekkelijk korten tijd is geofferd. Maar 500 gulden van het totaal van f 1500 is eveneens in de laatste weken gecollecteerd, zoodat we na een zuivere rekening komen op een "bedrag van meer dan 5 1/2 mille! Bij het realiseeren van deze feiten kwam ons in gedachte de hierboven aangehaalde woorden, gesproken door Prinses Juliana in haar bekende radiorede op Dinsdag 2 Oc tober. „Grooter onze hardnekkigheid om haar te weerstaan". Ongetwijfeld. Onze hardnekkigheid, onze wilskracht om de gevolgen van de crisis te breken, om den nood te lenigen van de velen, die zoo sterk door de crisis zijn getroffen is groot. Want wij voelen alleen, wij, die onszelf met eenige ongerustheid, eenige twijfel kun nen afvragen, of we vandaag wel met ons werk gereed zullen komen, dat onze hulp niet gemist kan worden. En daarom brachten we in twee weken, binnen twee weken zelfs meer dan 51/2 mille bijeen voor de instandhouding van de bewaarschool die door de gemeente was opgeheven, voor het ondervoede school kind, voor de door de crisis bijzonder getrof fenen, voor de tuberculosebestrijding, die meer geld noodig heeft dan in.normale tijden, nu bij sommige kinderen het gevaar om door deze ziekte te worden aangetast, grooter is dan anders. Vijf en een half duizend gulden! Dat is een heele som en wanneer we dit bedrag in Velsen spontaan bijeen brengen, dan blijkt hieruit dat de hardnekkigheid om de crisis te weer staan in onze gemeente bijzonder groot is. Grooter dan elders. Maar dat is ook noodig. Want ook de crisis is grooter dan elders. De winter staat weer voor de deur, de winter met z'n heerlijke intimiteit vah den haard, met z'n uitvoeringen en concerten, met z'n sneeuw en ijs, de winter die den mensch als 't ware bezield met werklust en energie voor den strijd om het bestaan. Kijkt u nog eens naar bovenstaande cijfers. En realiseert u eens, dat het beteekent, dat het deel van onze burgerij, dat de intimiteit van den warmen haard kent en de prikke lende koude, die den geest helder maakt, zich heeft gemobiliseerd voor den strijd, die zwaar zal zijn, die zal moeten gewonnen wor den, opdat de ellende van honger en koude buiten onze denkbeeldige stadspoorten kan worden gehouden. Er wordt veel gedaan voor de gezinnen der werkloozen. Maar niet genoeg. Want dan waren bazars of collecten onnoodig. We zullen ons op deze plaats niet begeven in een beschouwing van of van critiek op het werk van de overheid ten opzichte van de bestrijding der crisis. Noch zullen wij het heb ben over de gevolgen der bezuiniging,, waar door zooveel dat goed, dat onmisbaar was, verloren ging. We constateerden slechts het feit, dat 2000 werkloozen, grootendeels hoofden van gezin nen en huisvaders, waarvan de hoop op een betere toekomst reeds lang verloren hebben, hulp noodig hebben van hen, die nog den dag met hun arbeid kunnen vullen, En daarom doet het zoo goed, nu reeds te kunnen gewagen van de groote offervaardig heid, die de resultaten, hierboven vermeld, opleverden. Want al blinkt hier en daar een lichtstraattje door het donkere zerg, toch zal ook de komende winter duister zijn. Het lijstje zal dus moeten worden uitge breid want het is nog slechts een begin. Er zullen meer bazars worden gehouden en meer bloempjesdagen. Er wordt wel eens gemopperd over die vele collecten. Maar thans kan de ontwrichte ge meenschap deze collecten niet missen. Laten zij, die mopperen, dit toch vooral niet ver geten. Laten zij denken aan het veie werk, dat steeds geheel belangeloos voor dit werk wordt verricht, aan de verlichting die zij met hun bijdragen kunnen verleenen. Men vergete toch vooral niet, dat het geven veelal het gemakkelijkst is en het werk het zwaarst. De moge vreemd klinken maar toch is het zoo. Een mooi voorbeeld levert de schitterend geslaagde actie van de Post duivenvereniging „Kijk Uit"; 3600 loten wer den in korten tijd verkocht! En 300 gulden vloeiden in de kas van het comité voor School voeding. Tien lootjes verkoopen kost niets, maar het vergt dikwijls een grooter opoffe ring tien te verkoopen dan tien te koopen. Duizend gulden voor de bewaarschool, vijf tienhonderd voor de schoolvoeding, duizend voor het Crisiscomité en twee duizend zes honderd gulden voor de tuberculosebestrij ding. De sterke voor den zwakke. Velsen heeft al veel geofferd. Velsen zal nog meer offeren als het wezen moet. Daar zijn we vast van overtuigd. S. B. Zes en zeventig duizend ton meet dit schip, de Normandië dat in St. Naizaire gebouwd wordt en nu bijna klaar is. Dertig zeemijl zal de Normandië per uur moeten kunnen af leggen en zoo wil Frankrijk den Blauwen Wimpel veroveren. In ieder geval hebben drie duizend menschen werk gehad bij den bouw, en dat is wèl zoo belangrijk. DE ZONDAG SLUITING Zooals men weet, heeft de gemeenteraad op 2 October j.l. ten aanzien van twee catego rieën van winkels de verklaring afgelegd, als bedoeld in artikel 5 der wet van 27 Juli 1934 tot wijziging der winkelsluitingswet 1930. Visch, tabak en sigaren Als gevolg hiervan mogen, ingaande Zondag 21 October a.s„ gedurende eiken Zondag: a. winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak visch ten verkoop in voorraad is, alleen voor den verkoop van visch, gedurende ten hoog ste zes achtereenvolgende uren geopend zijn; b. winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak tabaksartikelen ten verkoop in voorraad zijn, doch uitsluitend voor den verkoop van ta baksartikelen, gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren geopend zijn. Deze uren moeten voor beide groepen lig gen tusschen 8 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags en kunnen slechts toepassing vinden onder voorwaarde, dat in den winkel, zoodanig, dat daarvan te allen tijde van bui ten af gemakkelijk kan worden kennis geno men, is bevestigd een door of vanwege den Burgemeester gewaarmerkt geschrift of druk werk, waarop duidelijk is kennis gegeven van de uren, gedurende welke de winkel op Zon dag voor het publiek is geopend en waarop tevens is aangegeven, op welken winkel het geschrift of drukwerk betrekking heeft. De Commissaris van Politie is gemachtigd de geschriften of drukwerken namens den Burgemeester te waarmerken. Melk, ijs, fruit, brood en banket Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat de overige gewijzigde bepalingen van de Winkelsluitingswet op 15 October a.s. in wer king treden. Volgens de op dien datum in werking tre dende bepalingen mogen op Zondag geopend zijn: a. winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak hetzij melk- en zuivelproducten, hetzij melk zuivelproducten en consumptie-ijs, 'ten ver koop in voorraad zijn, van 8 uur des voormid dags tot 12 uur des middags, doch uitsluitend voor den verkoop onderscheidenlijk van melk en room en van melk, room en consumptie ijs; b. winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak hetzij fruit, hetzij een of meer der navolgen de waren: brood, banket, suikerwerk, choco lade, al dan niet tezamen met consumptie ijs, ten verkoop in voorraad zijn, gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, liggende tusschen 8 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags, doch uitsluitend voor den verkoop onderscheidenlijk van visch en van brood, banket, suikerwerk, chocolade en consumptie-ijs, en onder voorwaarde dat in den winkel, zoodanig, dat daarvan te allen tijde van buiten af gemakkelijk kan worden kennis genomen, is bevestigd een door den Commissaris van Politie gewaarmerkt ge schrift of drukwerk, waarop duidelijk is ken nis gegeven van de uren, gedurende welke de winkel op Zondag voor het publiek geopend is en waarop tevens duidelijk is aangegeven, op welken winkel het geschrift of drukwerk betrekking heeft. Nadrukkelijk wordt opgemerkt dat de ver koop van ijs in de onder a en b vermelde win kels ook slechts gedurende de hier genoemde uren is geoorloofd en dus niet meer geduren de den geheelen Zondag. IJzerversckeping. Het Nederlandsche stoomschip Venus is van Amsterdam bij de Hoogovens aangeko men. om een partij ijzer te laden, waarmede 't vla Rotterdam naar een hiaven aan de Mid- dellandsche Zee is vertrokken. DRIEHUIS R.K. VOLKSUNIVERSITEIT. Vanwege de R.K. Volksuniversiteit worden dit winterseizoen cursussen gegeven in Gods dienstwetenschap en Zedeleer, Economie en Sociologie (leider Pater Arts), Algemeene Ge schiedenis (F. Strybosch M.S.C.), Hoofdlijnen der Ned. Staatsinrichting (B. Q. Schouten), Geschiedenis van de positie der arbeidskrach ten in Oudheid, Middeleeuwen en in den mo dernen tijd (J. Seller), Arbeidsbeweging na tionaal en internationaal (J. Seller), Arbeids recht (J. Seller), Boekhouden, Eerste Hulp bij Ongelukken (Dr. Mac Daniël), en Esperanto (J. Klerks). Bij voldoende deelname zullen er ook cursussen in Engelsch en Duitseh wor den gegeven. Voorts staan excursies naar de Effecten beurs, Ford, Drukkerij „De Spaarnestad", de Bloemendaalsche kweekerijen, het Frans Hals museum, de Synagoge en 't Teylermuseum op het programma. In December wordt een blindenavond gege ven met medewerking van het mannenkwar- tet van Henk Arisz. Begin Januari wordt een Kerstavond gehouden met medewerking van het kinderkoor onder leiding van Mevr. Arisz— Sehrama. Bovendien zal nog een wonderbare natuur film vertoond worden door Multifilm (groei van planten en dieren).

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1