BINNENLAND De Londen-Melbourne-Race. Indische landsinkomsten. Juli iets lager dan verleden jaar. Over de maand Juli 1934 toedroegen de in komsten der Ned.-Indische landsmiddelen f 37.3CO.OCO tegen het vorig jaar f 37,600.000. De stabilisatie in de ontvangsten is hoofd zakelijk verkregen, doordat de hoogere op brengst van de groep belastingen den terug gang in de groep producten nagenoeg op. ving. De hoogere opbrengst der belastingen was voornamelijk een gevolg van den nieuwen suikeraccijns en van de verhooging van het tarief voor invoerrechten. De totale opbrengst der middelen in de periode Januari t.m. Juli 1934 toedroeg f 223.400.000 tegen f 219.600.000 in dezelfde periode van het vorige jaar. In de maand Juli 1934 is bijna 2 1/2 millioen gulden ontvangen aan uitvoerrecht op bevol kingsrubber, welk bedrag echter, met het oog op het bijzondere karakter daarvan in boven staande cijfers niet is opgenomen. AUTO-GIRO DAALT IN HET STADION. Zaterdagmiddag te ongeveer half vier daalde de heer Schmidt-Crans met het auto-giro vliegtuig van den heer Mees, in het Stadion. De belangstelling van het Amsterdamsche publiek voor dit nieuwe vliegtuigtype bleek niet zeer groot. Slechts een tribune was en dan nog voor een deel gevuld. De heer Schmidt-Crans legde den afstand Waalhaven- Stadion in 25 Minuten af. De landing werd zeer vlot volbracht. Het vliegtuig zal worden gedemonteerd en naar de Luto op het IJsclub- terrein worden vervoerd. Winkelmagazijn te Leeu warden uitgebrand. Tuur vermoedelijk door afbranden van verf ontstaan. Zaterdagmiddag te half vijf brak plotse ling brand uit in een perceel aan de stille zijde van de Nieuwe Stad te Leeuwarden, eigendom van en bewoond door den heer Si mon Landstra. In het perceel is een zaak in kinderwagens en rietmeubelen gevestigd. De brand greep in het zeer brandbaar ma teriaal zeer snel om zich heen, geweldige rookwolken sloegen naar boven, de vlammen laaiden hoog op. De heer Landstra zat rustig in zijn kantoor boven den winkel te werken toen hij gewaarschuwd werd door een voor bijganger. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die spoedig den brand mees ter was. De schade de St. Nicolaasvoorraad was juist ingeslagen is aanzienlijk, terwijl ook veel- waterschade is geleden. De twee bovenste verdiepingen zijn geheel uitgebrand, hier waren slaapkamers en magazijnen ge vestigd. Het huis is verzekerd, evenals de in boedel. De oorzaak van den brand ligt waar schijnlijk in het in brand geraken van ven sterkozijnen. Een schilder had deze afgebrand daar het pand geverfd moet worden. Het pand bezit een mooien ouden gevel, dien men zal trachten te behouden. 24 September zij geen scheidingsdatum. De betalingsmoeilijkheden met Duitschland. Haringhandelaren protesteeren. Oude vorderingen moeten gelyk zijn aan nieuwe. Door de vereeniging van haringhandelaren te Vlaardir.gen is bij de door de Regeering be schikbaar gestelde formulieren 1 (betr. vorde ringen, welke reeds gestort zijn op het Son- der-Konto der Nederlandsche Bank bij de Reichsbank of op een Zwischen-Konto bij een Deviezenbank), 2 (betr. vorderingen welke wel vóór 24 September zijn vervallen, doch niet zijn gestort op één der onder 1 genoem de Konto's) en 5 (betr. vorderingen, die wel vóór 24 September geleverd zijn, doch eerst na 24 September vervallen) een protest ge richt aan het Departement van Economische Zaken, waarin gegarandeerd wordt voor ieder lid, dat uitsluitend geleverd is Nederlandsche gezouten haring, verpakt in 1/1, 1/2, 1/4, 1/8 en 1/16 vaten, volgens voorschrift van de Ne derlandsche Karingcontrole. Om te voorkomen dat de posten op de lijsten en 5 door de koopers niet betaald kunnen worden, wordt in dit protest verzocht om me dewerking van Duitschland, opdat het geheele bedrag van alle posten tenslotte op Zwischen- Konto's of uiteindelijk op het Sonder-Konto der Nederlandsche Bank N.V. bij de Reichs bank wordt samengetrokken en de volgorde gehandhaafd blijft. De vereeniging wenscht nadrukkelijk te protesteeren tegen elke achterstelling van bona fide oude vorderingen en het zou vol gens haar rechtsgevoel een grove onbillijkheid zijn om het vóór 24 September aan Duitsch land geleverde bedrag vast te houden en le veringen na 24 Sentemiber weer over de Clea ring te gaan betalen. Mocht ons Regeeringsbeleid eischen, dat dit toch gebeurt, dan dient de groep, welke daar door gedupeerd wordt, volledig schadeloos te worden gesteld. Men baseert hiervoor niet op afspraken of op toezeggingen, doch zonder meer op feiten. Tenslotte wordt met klem geprotesteerd tegen iedere uitbetaling van leveringen na 24 Sep tember in voorrang op leveringen van vóór 24 September. DE MOORDAANSLAG TE GOUDA EISCHT EEN DOODE. De 65-jarige C. L.. op wien Dinsdag jl. een aanslag is gepleegd en door zijn huurder met messteken werd gewond, is Zaterdag aan de bekomen verwondingen overleden. SPOORDIENST ZUIDBROEK—DELFZIJL WORDT GESTAAKT De Nederlandsche Spoorwegen zullen met ingang van 1 December den dienst op de spoorlijn ZuidbroekDelfzijl staken. Het ge deelte ZuidbroekWeiwerd zal worden opge broken. Nieuwste spoorlijn officieel in gebruik. Zaterdagmiddag is de nieuwste spoorlijn van ons land, van Gouda naar Alphen, offi cieel geopend. Te Gouda stond een versier de trein gereed, waarmede tal van autoritei ten den eersten rit hebben gemaakt. Zoowel te Waddinxveen, Alphen a. d. Rijn als te Boskoop was de aankomst van den officiee- len trein tot een feestelijkheid gemaakt. Op alle drie de genoemde plaatsen waren versie- singen aangebracht, werden de autoriteiten met een hoera-geroep ingehaald en stonden de fanfares klaar. Uit naam van den Minister van Waterstaat heeft de heer Silvergieter Hoogstadt met een korte rede den spoorweg geopend verklaard. HONDERD ARBEIDERS BIJ DE NEDERLAND SCHE SCHROEFBOUTENFABRIEK ONTSLAGEN. Met ingang van 13 October zal aan de Ne derlandsche Schroefboutenfabriek aan den Kanaaldijk te Helmond een honderdtal arbei ders worden ontslagen. De fabriek, een der best geoutilleerde van Europa, wordt met in gang van dien datum voor de helft stilgelegd. Lijn naar Haamstede maakt goede zaken. Zaterdag' de tienduizendste passagier vervoerd. 2raierdag heeft de K.L.M. haar 10.000ste passagier op de luchtlijn naar Haamstede ver boerd. Bij aankomst op het vliegveld, werd deze, mevrouw Pilaar uit Rijswijk, toegesproken dooi den burgemeester van Haamstede jhr. Röell, die namens het gemeentebestuur bloemen aanbood. De heer J. J. Koek, voorzitter van het lucht vaartcomité Schouwen-Duiveland bood de 10.000ste passagier namens het comité een souvenir aan. Namens de K.L.M. sprak de heer v. d. Broek, agent der Maatschappij op Haam stede. Spr. bood mevr. Pilaar een klein vlieg tuigmodel aan. Het Luchtvaart Comité Schouwen Duive- land zond aan de directie van de K.L.M, het volgende telegram: „Luchtvaart comité Schouwen Duiveland Verbonden aan K.L.M. door vriendschaps band, 'i Wenscht hartelijk geluk met dag van heden Oprecht gemeend en dit met reden Want Zaterdag vloog, let wel naar hier f De tienduizendste passagier." (Adv. Ingez. Med.) Inbreker-acrobaat gesnapt. Hij klom langs den muur naar het dak. Een inbreker imet de allures van een acro baat, is in den nacht van Zaterdag op Zondag in handen gevallen van de politie van het bu reau Singel te Amsterdam. De man had voor zijn nachtelijke escapade een zaak in sport- en andere artikelen in de Kalverstraat uitgekozen. Daar hij inzag dat hij van de straat af niet naar binnen zou kun nen komen zonder kans op ontdekking, begaf hij zich naar de aangrenzende steeg en wist het te bestaan, langs den gevel naar het dak te klimmen, op welken levensgevaarlijken tocht, hij zijn steunpunten vond in de gleu ven den imuur. Vervolgens verwrong hij op het dak de ijze ren staven van lichtraam, en drong op deze wijze tot het gebouw door. Een en ander schijnt echter niet geruischloos te zijn ge schied, want twee in de Kalverstraat patrauil leerende agenten hoorden een zwak geluid. Begrijpende dat er onraad was haalde een van hen assistentie aan het bureau Singel. Enkele minuten later was het geheele pand door een detachement politie omringd. De twee agen ten begaven zich met behulp van een sleutel, die zij van de dicht bij den winkel wonende bedrijfsleider hadden gekregen, naar binnen en begonnen daar hun speurtocht. Alle hoeken en gaten werden doorzocht, doch eerst op den zolder vonden zij hun man, een nog jong persoon die de wijste partij koos en zich zonder verzet overgaf. Hij was in het bezit van een groot aantal inbrekerswerktui gen. Geboeid werd hij naar het bureau Singel overgebracht, waar hij is ingesloten. Zeer waarschijnlijk heeft de politie met deze arres tatie een heerschap in handen gekregen, die een goede klant is van de hoofdstedelijke justitie. De politie houdt rekening met de mogelijk heid, dat de gearresteerde hulp heeft gehad van een of meer medeplichtigen, die ha dat geval op de uitkijk zouden hebben gestaan. WIJZIGING DER ZIEKTEWET. Ingediend is een Nota van Wijziging, waar van de strekking is om de verplichting, om schreven in het nieuw-voorgestelde artikel 15 a der Ziektewet, ook te doen rusten op de werkgevers van de volgens de artikelen 21 a en 22 van de Ziektewet (nieuw voorgestelde tekst) verzekerde arbeiders. Deze werkgevers hebben immers geen „onderneming", terwijl ook voor de in hun dienst zijnde arbeiders wetenschap omtrent de aangelegenheden, bedoeld in artikel 15 a, van belang is. Een 17-jarige stak den dans- leeraar. Troepje jongens maakt Zwolle onveilig. Naar wij vernemen heeft het politieonder zoek naar den moordaanslag op den dans- leéraar te Zwolle resultaat opgeleverd. De dader bleek te zijn de 17-jarige A. G. die na een langdurig verhoor heeft bekend. Hij was met de andere jongens weggehold. De steek had hij toegebracht met een soort knipdolk, die vastgezet kon worden. Bij den Buitenkant had hij het wapen in de gracht gegooid. G. blijkt deel uit te maken van een bende baldadige opgeschoten jongens, die reeds ge- ruimen tijd op verschillende manieren Zwolle onveilig maken. Pelikaan-Comité liquideert. Bijna een ton voor het Luchtvaartfonds bijeengebracht. Aan de leden van het Pelikaancomité is een verslag gezonden betreffende de werk zaamheden van dit comité vergezeld van een financieel overzicht. Het comité heeft tot 6 September ontvan gen bruto f 114,676,41. De uitgaven bedra gen f 18,640.67, zoodat er een totaal bedrag van f 96,035,74, voor den arbeid van het Na tionaal Luchtvaartfonds beschikbaar is. Het Pelikaancomité acht nu het oogenblik gekomen om zijn taak als vervuld te beschou wen en over te gaan tot liquidatie. De bezittingen van het comité zullen thans overgedragen worden aan de stichting Na tionaal Luchtvaartfonds. Clearingmoeilijkheden te Venlo. Exporteurs moeten personeel ontslaan. De elearin,g-wet met Duitschland heeft, naar het Alg. Hbld. meldt, in Noord-Limburg zeer nadeeligen invloed doen gelden op den land- en tuinbouw in de daarmede verband houdende industrie en handelszaken, expedi teurs, en export van groenten. Door de in de nieuwe clearing-wet opgenomen bepaling, dat bedragen van 24 September af in betaling vóórgaan, zijn alleen voor Venlo, ruim 2.5 mil lioen gulden te beschouwen als bevroren cre- diet. Vele zaken hebben zich genoodzaakt ge zien, het personeel geheel of gedeeltelijk te ontslaan. Reeds aan meer dan vijftig arbei ders in de drie grootste groenten-exportbe drijven van Venlo is ontslag aangezegd. De Noord-Limburgsche tuinbouw is voor het grootste gedeelte aangewezen op den export naar Duitschland, zoodat, door het uitblijven van betalingen, de Venlosche veiling zich ge noodzaakt heeft gezien, de betaling aan haar leden reeds over vier weken te schorsen. door Col. J. C. Fitzmaurice Het begin van een nieuwe vliegperiode. Twintig jaar verleden, Twintig jaar toekomst, Wat vooruitgang in de luchtvaart wil zeggen. Vierhonderd mijl per uur in de toekomst. De eerste machine, die mij de lucht in nam, was een ruw stuk werk vergeleken bij de mees terlijke constructie van tegenwoordig. Hij vloog en stumperde door de lucht; wanneer ik er nu aan denk, lijkt het me een wonder. Ik vraag me af, of ik er nu nog een vlucht mee zou wagen. Het vliegtuig heeft een heel wat snellere ontwikkeling doorgemaakt dan de auto. Zal de verdere stijging ook zoo vlug gaan in de volgende twintig jaren? Ik geloof van wel. Deze Londen—Melbourne-race beteekent het begin van een nieuwe area in de aviatiek. Wij staan op den drempel van een nieuwe vlieg periode. Ik zeg dit, omdat wij ons nieuwe taken gesteld hebben, nieuwe doeleinden nastreven. Het toestel waarmede Blériot over het Ka naal vloog maakte geschiedenis evenals dat waarmede Alcock en Brown over den Oceaan kruisten. Sindsdien werd de Atlantische Oceaan herhaaldelijk overgevlogen. Wereldvluchten zijn volbracht zij het dan door krampachtige reeordpogingen, maar deze hebben toch wel bewezen dat niets wat afstand en meteorolo gische moeilijkheden aangaat buiten het be reik van den aeroplaan ligt. Het zou een kwestie van maanden zijn en een geregelde luchtdienst LondenMelbourne zou functionneeren. De Hollanders hebben het ons reeds getoond met hun 200 mijl per uur van Amsterdam naar Batavia. Er bestaat geen enkel motief, waarom Enge land niet een dienst zou openen, die in dezelfde tijdsruimte verloopt als de winnaar van de race noodig heeft. Het beteekent: sterke ma chines bouwen, dag en nacht vliegen in plaats van zich tevreden stellen met snelheden van om en nabij de 100 mijl per uur bij de gratie van weer en wind. Deze race zal er veel toe bijdragen, te bewij zen, dat de luchtvaart nog ras bezit; zij zal de vliegtuigontwerpers een taak stellen, een taak, die geenszins bovenmenschelijk is. Wanneer wij een afstand van 12.000 mijl hebben afgelegd met 200 mijl per uur snelheid, zullen wij vlugger moeten gaan; maar de ont werpers van de machine-van-morgen mogen niet vergeten, voor comfort hunner passagiers zorg te dragen. Cabines moeten geluiddicht zijn; zetels moeten in bedden veranderd kun nen worden, opdat de reizigers niet van hun normale slaap beroofd worden. Op de groote diensten zullen speciale voedselvoorzieningen getroffen moeten worden. Ik zie de toekomstige Empire-luchtlijnen in twee klassen verdeeld: er zal een boemeldienst zijn, die op diverse stations stopt, juist als tegenwoordig de luchtlijn op Singapore doet. De groote sneldienst zal echter slechts landen op de thans verplichte terreinen om bij te vullen en van piloot te wisselen. De passageprijs hierop zal natuurlijk hooger zijn dan op de andere diensten, waarbij in den prijs verblijfkosten in hotels zijn inbegrepen. Menschen, die Australië in vier dagen willen bereiken, zullen daar natuurlijk naar moeten betalen. Soortgelijke maatregelen zullen ge troffen moeten worden voor post- en vracht vervoer door deze speciale machines. Wij zijn nog niet ver op den weg van den vliegtuigbouw. De machine, die de McRobert- son trophee verovert, zal misschien binnen een jaar verouderd zijn, maar zeker is, dat er uit voort zal komen de machine, die vijf jaar daarna gebruikelijk zal zijn, tenzij een revolutie in de luchtvaart haar intrede doet. Vliegtuigen zullen veel vlugger - gaan. Drie- a vierhonderd mijl per uur op een hoogte van 3000 voet zal een gewone snelheid wezen. Deze snelheden schijnen op het oogenblik overwel digend, maar de wetenschappelijke onderzoe kers met hun wind-tunnels en hun proefsta tions zullen ons den weg wijzen. Wanneer één man door de lucht kan reizen met een snel heid van 350 mijl per uur, is het gerechtvaar digd te veronderstellen dat een aantal het zelfde kan doen. Het "probleem, dat de aviatiek van tegenwoordig bezig houdt, is het landen en opstijgen met een geringe snelheid. Dit probleem echter is reeds flink onder handen genomen, zooals u zult beseffen, wan neer u mijn artikel over de moderne machine hebt. Ik kan de kwestie van de positie van de vliegvelden niet overslaan. Er is bijna geen stad ter wereld, die een landingsterrein in haar midden heer. De piloot en passagiers, die in Londen, Parijs enz. landen, moeten een lange autorit ondernemen, voordat zij het centrum van de stad bereiken. In de toekomst zullen deze dingen heel an ders zijn. Machines, die berekend zijn te lan den met zeer lage snelheid op zeer kleine ter reinen, zullen neerdwarrelen op de vliegvel den, gebouwd op de daken der steden. Dit is niet slechts een dwaas toekomstbeeld, maar het is mogelijk en het is van het uiterste be lang voor de toekomst van de luchtvaart. Ik hoorde kortgeleden van iemand, die vol doende „luchtvaartgezind" was. om na den oorlog het centrum van een provinciestad op te koopen. Niemand weet, dat hij dit gedaan heeft. Nu koestert hij het denkbeeld er een vliegveld te bouwen. Als hij het doet, zal hij de wereld in verbazing zetten, want zijn stad zal de eenige zijn die gebouwd is rondom een vliegveld. Ik geloof niet in het luchtschip. Het is log, onhandelbaar, duur en wat de betaalde lading aangaat, is het in vergelijikng met het vlieg tuig practisch onbruikbaar. De auto-giro kan misschien tot ontwikkeling komen maar op dit oogenblik mist zij nog de noodige snel heid. -Dan. hebben wijde stratosfeer-kwestie. Me nig -vliegtuigontwerper kijkt verder dan het, 'tnensëhelijke oog. Stratosfeertochten hebben zekere voor- en nadeelen. Het gebruik maken er van beteekent dat wij speciale machines moeten maken en speciale propellers. Dan moeten de passagiers ook beschermd worden tegen de klimatologische toestanden in de dunne lucht. Zal het de moeite waard ge acht worden, met een aeroplaan naar een hoogte van 15 mijl te klimmen en de passa giers in hermetisch gesloten cabines met oxy- geen te voeden, teneinde hun het ademhalen mogelijk te maken? Of zal hiermede weer een nieuw risico bij de luchtvaart gevoegd wor den? Ik denk dat het nog jaren zal duren, voor dat stratosfeertochten gebruikelijk worden; mocht dit het geval zijn, dan zijn onze inzich ten over luchtverkeer ook geheel herzien. Mijn machine, de „Irish Swoop", is het re sultaat van een reeks vliegtuigen, die een aan zienlijke lijst op hun naam hebben staan. Guiseppe Bellanca, de ontwerper, begon over aviatiek te schrijven in het jaar 1906, toen hij begon met het ontwerpen van vliegtuigen. Niet vóór 1922 werd hij erkend, toen hij de eerste Anierikaansche machine ontwierp, die dertien prijzen in nationale en internationale wedstrijden veroverde. Hoewel slechts met een 90 P.K. motor uitgerust, kon deze machine, een één-dekker, vijf passagiers vervoeren. In 1926 bouwde Bellanca de „Columbia": die het wereld-duur-reeord zonder bijvullen op 51 uur 30 minuten bracht. De machine werd gevlogen door Clarence Chamberlain. Kort daarop vestigde de Columbia een nieuw afstand-record door 3911 mijl te vliegen en wel New-York—Èisleben (Duitschland), waar door Lindbergh's vlucht met 600 mijl over troefd werd. Een standaard Bellanca, „Pace Maker" ves tigde in 1930 een hoogte-record voor handels vliegtuigen; in hetzelfde jaar volbracht de oude Columbia een tweede Atlantische Oceaan vlucht. In 1931 vestigde de Bellanca Pace Ma ker een wereldduurrecord van 84 uur en een non-stop-afstandvlucht van 5011 mijl New- York-Stamboel. Daarna volgde de eenige non stop-vlucht over den Grooten Oceaan van Japan naar de Ver. Staten. Alles tezamen hebben de Bellanca-machi- nes negen Atlantische Oceaanvluchten op haar naam. De laatste werd op 30 Juni van dit jaar volbracht, toen de White Falcon, be stuurd door Benjamin en Joseph Adamowicz van New-Foundland naar Noord-Frankrijk vlogen. De White Falcon heette vroeger Liber ty en deelt met de Columbia de eer, twee Atlantische vluchten volbracht te hebben. Wanneer ik over de toekomst van de lucht vaart denk, vertoeven mijn gedachten bij den vrede. Groote handelsvliegtuigen zullen er toe bijdragen de naties tot elkaar te brengen. Wij zouden dwaas zijn, de ontwikkeling van het vliegtuig voor oorlogsdoeleinden te ont kennen. De volgende oorlog laat het ver in de toekomst zijn zal uitgevochten moe ten worden in de lucht. Het zal vreeselijk zijn. Geen natie zal buiten het bereik van den vijand blijven. Afstanden zullen geen hinder nissen zijn. De eene natie zal de andere over een afstand van 3000 mijl binnen enkele uren kunnen bereiken. Soldaten zullen niets te be- teekenen hebben, man, vrouw en kind zullen onmiddellijk na het verklaren van den oor log op een slagveld leven. Maar mijn gedachten zijn niet bij den oorlog maar bij de Londen-Melbourne-race. Ik heb een puike machine en een uitstekend mede -piloot in Eric Bonar. Eerlijk kan ik zeg gen dat wij niets aan het toeval hebben over gelaten en nu, nu de machine tot in alle klei nigheden getest is, ga ik vol vertrouwen naar de start, wetend, dat ik evenveel kans heb als iedere jockey, die een raspaard in een klas sieke race rijdt. ONBEWAAKTE OVERWEG EISCHT WEER DOODEN. Noodlottig verkeersongeval onder Stompivijk. De Leidsche motorclub had Zondag een puzzle-wedstrijd uitgeschreven, waaraan door verschillende motorrijders werd deelgenomen. Verschillenden c van hen waren reeds den on- bewaakten overweg van de Staatsspoor aan de Veenweg te Stompwijk gepasseerd, toen de sneltrein, die om 11-25 uur uit Gouda was ver trokken, in aantocht was. Een der motorrijders de 35-jarige J. F. v. B. met op de duo zijn verloofde, de 28-jarige mej. W. S. beiden uit Hilversum, bemerkte niet toen zij een weg wijzer raadpleegden, dat de sneltrein den over weg passeert. Met volle vaart reeds de motor rijder tegen den trein, met het noodlottig gevolg, dat beiden 24 Meter werden meege sleurd en op slag werden gedood. De motor rijder werd zwaar verminkt langs de spoor baan gevonden en zijn verloofde eveneens zwar verminkt in een langs de baan liggende sloot. Slachtoffer van aanrijding overleden. Het slachtoffer van de aanrijding van Vrij dagavond nabij de Marechausseekazerne te Oss de 24-jarige Jan der Voort uit Oss, is Zaterdag zonder bij kennis te zijn gekomen, in het S't. Annaziekenhuis te Oss overleden. Auto en boom. Zaterdag reed een personenauto bestuurd, door den heer J. Mengeles door een breuk in de stuurinrichting op de Cappellerlaan te Roermond tegen een boom. De auto werd aan de voorzijde geheel vernield. De heer en me vrouw M. werden gewond en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Een onbewaakte bewaakte. Zondagmiddag te ongeveer half vier is door de oplettendheid van den machinist van den trein uit Utrecht bij den Spoorwegovergang aan de Weesperzijde te Amsterdam een groot ongeluk voorkomen. Even voor dien overweg zag de machinist dat de boomen niet geslo ten waren. Terstond remde hij uit alle macht en wist de trein op ongeveer honderd meter voorbij den overweg tot stilstand te brengen. Enkele auto's konden nog juist voor den trein stoppen, terwijl een dame met een kin derwagen nog net voor de locomotief kon worden weggetrokken. Twee en twintig hengelaars te water. Tusschen Ouddijk en Westwoud is in den nacht van Zaterdag op Zondag een autobus waarin 22 hengelaars waren gezeten in volle vaart tegen een boom gereden. Van de auto die ten deele kantelde sloeg één der zijwanden los, waardoor alle .inzitten, den in een'langs den kant van den weg loopen- de, vrij diepe sloot terecht kwamen. Met groote moeite slagden de mannen er in zichzelf te redden doch door den hevigen schok geraakten zeven personen licht en twee ernstiger gewond. Deze laatste twee zijn later naar het zieken huis te Hoorn overgebracht, terwijl de overige gewonden ter plaatse konden worden ver bonden en met een anderen auto naar liuis konden terugkeeren. Haagsche crisiscollecte een succes. Opbrengst ƒ21.000 meer dan vorig jaar. De totale opbrengst van de Zaterdag ten bate van het Haagsch Crisis Comité gehou den collecte bedraagt ruim f 33.000. Vergele ken bij de opbrengst van de collecte welke het vorig jaar in October werd gehouden en welke collecte f 12.000 opbracht, is de* dag van Zaterdag voor het Comité een groot suc ces te noemen. Verwacht wordt dat nog vele stortingen per giro zullen binnenkomen. Predikant en Kerkeraad in Castricum geschorst. Geschil over geldelijk beheer. De classis Haarlem der Ned. Herv. Kerk heeft de predikant dier kerk te Castricum, ds. J. van Poelgeest, en de kerkeraad met in gang van heden voor onbepaalden tijd van beoefening van den dienst uitgesloten en ge schorst. Een voormalig diaken te Castricum heeft het geldbeheer niet geheel regelmatig gevoerd, waaruit een procedure is voortgeko men, welke thans nog door de Alkmiaarsche rechtbank moet worden afgewikkeld. Deze zaak is aanleiding geworden tot een kwestie, waarin classis en kerkeraad en predikant een verschillend standpunt, innemen. Het gevolg daarvan is thians de bovenvermelde schorsing. Tot plaatsvervangend predikant is ds. A. van Peursum te Uitgeest benoemd; de kerkelijke administratie zal door thet classikaal bestuur worden gevoerd. Filmvertooningen aan boord te gevaarlijk. Rotterdamsche Lloyd schaft ze af. In verband met brandgevaar bij filmvertoo ningen, heeft de directie van den Rotter damsche Lloyd besloten aan boord van haar passagiersschepen geen films meer te ver- toonen. Voor het eerst is deze nieuiwe maat- rgel toegepast aan boord van het s.s. Siba- jok" dat 3 October van Rotterdam is vertrok ken. De directie is tot dezen maatregel overge gaan, gezien het feit, dat het den laatsten tijd vrij veel voorkomt, diat er brand ontstaat op groote mailschepen, waardoor groot gevaar voor het leven van de passagiers ontstaat.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2