GOLF. HONKBAL. BILJARTEN GYMNASTIEK ,LOS VAN ROME.' Artikel 289 strafrecht BEVERWIJK t VRIENDSCHAPSFEEST VAN DE A. J. C. De roo.de valken van de A. J. C. zullen op Zaterdag 14 October hun Amsterdamsche makkers ontvangen teneinde gezamenlijk een vriendschapsfeest te vieren. Zaterdagavond wordt in het veilingsgebouw „Centrum" een bonte avond gegeven, waarop ook ouderen toegang hebben. Het ligt in de bedoeling om na afloop van deze bijeenkomst een fakkeloptocht te houden, indien de auto riteiten daarvoor althans toestemming ver- leenen. Zondagmiddag wordt door beide groepen 'een spel uitgevoerd. CHRIST. NAT. WERKMANSBOND. De afdeeling Beverwijk en Omstreken van den Christelijken Nationalen Werkmansbond houdt Donderdagavond in het vereenigings- gebouw aan de Oosterwijkstraat een ledenver gadering. In deze bijeenkomst zal Ds. C. M. Krijger spreken over het onderwerp „Afschei ding 1834", NOG EEN HOUTVISSCHER. Onlangs maakten wij melding van een hout diefstal ten nadeele van de gemeentelijke werkverschaffing en van Fenenga's houthan del. Een gedeelte van dit hout was volgens verklaring van de verdachten komen aan drijven. Dezer dagen ontdekte de politie nog zoo'n houtvisscher, die, nu de visch in de Pijp ten gevolge van het verontreinigde water is uit gestorven, een zware badding aan de haak had gekregen. Hij sjouwde zijn „vangst" naar huis en borg de balk in zijn schuur met de bedoeling ter gelegener tijd een gratis ver kregen kachelhoutje te verstoken. De politie nam voor het zoover kwam de badding, die tot de materialen van de gemeentelijke werk verschaffing behoorde, in beslag in ruil voor het gebruikelijke proces-verbaal. SPELLING-MARCH ANT IN DE GEMEENTE LIJKE DIENSTEN. De gewijzigde spelling zal met ingang van 1 Januari bij de verschillende gemeentelijke diensten, alsmede bij de gemeente-admini stratie worden ingevoerd. BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. verleenden bouwvergunningen aan de woningbouwvereeniging „de Voorzorg" al hier voor den bouw van 34 woonhuizen aan de Deken Waarestraat en aan de N.V. Handel- Maatschappij „Land en Zee" tot het uitbrei den van een pakhuis aan de Pijpkade. WINTERPROGRAMMA R.K. VOLKSBOND. Het bestuur van de plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K. Volksbond heeft evenals vorig jaar voor de komende wintermaanden een programma samengesteld, dat met de maandelijksche ledenvergaderingen een drie tal socale Zondagen vermeldt. De eerste Sociale Zondag wordt reeds 14 October a.s. gehouden. Onder de hoogmis in de St. Agathakerk zal de geestelijke adviseur der afdeeling, Rector Th. Boonekamp de predi katie houden. Na de kerkelijke plechtigheid volgt in het K.S.A.-gebouw een vergadering, waarin de heer J. W. v. d. Akker spreekt over het onderwerp „Geen ordening in Staat Maatschappij zonder goed geordend gezins leven". Deze eerste Sociale Zondag wordt des avonds te 7 uur gesloten met een plèchtig Lof in de St. Agathakerk. Deken J. M. Lucassen houdt de slotpredikatie. In de eerste ledenvergadering van de reeks, welke tot en met Mei maandelijks worden ge houden houdt pastoor W. Nolet van Amster dam een lezing met lichtbeelden over de her opbouw van de Egmonder Abdij. De beide volgende Sociale Zondagen zijn resp. bepaald op 3 Febr. en 12 Mei, welke laatste tevens het winterprogramma sluit. In den loop van den winter zullen nog" voor de afdeeling optreden Rector Th. Boonekamp met het onderwerp „Sociale Politiek", de heer L. Nelissen, lid van het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Grafischen Bond, over het nut van het verplichte lidmaatschap en bedrijfsorga nisatie; de heer H. J. Kuiper, lid van den Haarlemschen gemeenteraad en hoofdbestuur der van „St. Deus Dedit" over „De Arbeiders beweging en de politiek"; de heer Andriessen, voorzitter van den Ned. Bouwvakarbeiders bond, met het onderwerp „De R.K. Arbeiders beweging wij"; Rector Th. Boonekamp over „De Sociale Encyclieken" en tenslotte de heer Ant. J. Aengenent over „Gezinsloon". In verband met de liagelschade is Zaterdag een Commissie gevormd uit verschillende standsorganisaties waarin o.a. zitting hebben genomen Ir. Haazeloop, Rijkstuinbouw-consu- len, te Alkmaar en de heer W. de Groot, Di- 'ecteur van de veiling „Kennemerland" te Beverwijk. Wie heeft liagelschade? Hedenavond komt de commissie in het café van den heer L. Henneman bijeen. Zij die voor schadevergoeding in aanmerking komen kun nen zich Maandagavond hiervoor opgeven. Magazijn tegen den grond geslagen. Bij den heer L. Docter aan den Kleinen Houtweg is een magazijn door den hagel tegen den grond geslagen. Van de 400 ramen waren er 100 stuk. Kennemer Golfclub. De uitslag van den Zondag gespeelden maandelijkschen wedstrijd van de Kennemer Golf Club luidt: 1. P. Blankevoort, handicap 24, met een score van 66. 2. H. Mayer, handicap 28 met een score van 69. 3. H. A. Healy, handicap 12 met een score van 71. HEEMSKERK Wolkbreuk met hagelslag. Groote schade. loopige stand luidt dus 2—1 in hét voordeel van Het IJ. Klasse E. Afd. 5. Excelsior uit VeLsen Noord leverde een uit stekende prestatie door Vriendenkring in eigen lokaal met 31 te verslaan. M. v. d. Pavert (Vriendenkring) bleef tegen S. Oort huis ver achter. Daarna gaf J. Barnliorn (Ex celsior) aan G. v. d. Gevel niet de minste kans door sterk spel. Vervolgens bonden G. Terre- horst (Vriendenkring) en P. C. Nol den strijd aan. waarin eerstgenoemde de sterkste bleek te zijn; hij won gedécideerd. Door de over winning van J. v. d. Aar (Excelsior) op Copini Jr., 83 om 42, werd de stand van deze ont moeting 3—1 voor Excelsior. Klasse F. Afd. 6. De beide teams van D.E.S. speelden de returnmatch in eigen clublokaal. J. D. Ronde (D.E.S. I) nam in een goed gespeelde partij revanche op L. Vlug. In de tweede partij toonde J. de Nijs zich wederom sterker dan H. Tuninga (D.E.S. II). Door een zege van J, v. Wunnik (D.E.S. I)op W. G. de Korte werd de stand 3—0 voor D.E.S. I, doch B. Bottelier zorgde voor de eer van D.E.S. n door op be sliste wijze van H. Wesseling te winnen, zoodat de eindstand luidde: 31. BondsnegentalMormoon Missiona rissen (167) Zaterdagmiddag werd deze wedstrijd, als laatste van het seizoen, op het terrein van O. V. V. O. bij Schollenbrug gespeeld. In het bondsnegental hadden nogal ver anderingen plaats gevonden. Het bestond nu uit: Hunik, W. Postma, Veenhof, Bakker, T. Postma, Bronchel, Reinshagen, Bonneveld, Wolf horst. Veenhof gaf in de eerste inning vier maal vier wijd en werd daarom door T. Postma ver vangen. Die wierp echter in zijn twee beur ten niet beter, -waarna Veenhof verder maar weer den bal hanteerde. Ook bij de missio narissen werd de werper vervangen. Later ook de achtervanger. Van spelpeil kan nauwelijks worden gesproken en de Hollanders hadden zich dan ook weinig in te spannen. Het beste staaltje werd in de zevende in nings gegeven. Door een keurigen vang van W. Postma was het mogelijk, zoowel de loo- pen van het eerste honk als die van het twee de uit te maken. De cijfers der innings zijn: Bondsnegental: 0 1 2 6 4 1 2 x totaal 16 Mormoon-Miss.: 20300200 totaal 7 Algemeene vergadering N. H. B. Door het bestuur van den N. H. B. is be paald dat de algemeene vergadering gehou den zal worden op 5 November te Amsterdam, Klasse C Afd. 1. Competitie Ned. Biljartbond. „Het IJ" was op bezoek bij B. C. H. Hage naar speelde tegen Houtkooper een spannende partij en won tenslotte met klein verschil. G, W. Metz (B.C.H.) gaf daarna aan P. Bood geen schijn van kans én maakt 200 caram boles cadre in 24 beurten. Zijn partner bleef op 141 staan. De derde partij tusschen J. de Jager (B.C.H.) en A. J. Smit was gelijk op- md. Hoewel de Haarlem een serie van 53 scoorde, moest hij de winst met 23 punten aan zijn tegenstander laten. In verband met het late uur moest de ontmoeting P. Kobus P. van Someren uitgesteld worden. De voor- NED. HOCKEY- EN BANDY-BOND De uitslagen. Westelijke eerste klasse: HilversumH.D.M. Gooi.Amsterdam Bloemendaal-H.H.Y.C. H.O.C.SCHC 2e klasse A: 2e klasse B: Bloemendaal IIDelftsche Studenten SCHC II—Pinokkio Amsterdam IIIGooi II 3e klasse A? Bloemendaal III—Alliance II 3e klasse B: Amsterdam TVGooi III Hilversum IIIHurley SCHC ni—T.H.C. 4e klasse A: Pinokkio III—SCHC IV 4e klasse C: FamesI.C.C. Pinokkio IIM.H.C. IV T.H.C. '25 II—Bloemendaal V Oostelijke eerste klasse: ArnhemZwolle Deventer-Hengelo Zutphen—P.W. DAMES. Westelijke, eerste klasse; AmsterdamH.O.C. B.D.H.C,Gooi 2e klasse.B: Hilversum II—Amersfoort Gooi IIBe Fair SCHC—Gooi UI 3e klasse C: Hilversum IIIGooi IV Stand eerste klasse West. 2—4 2—1 1—2 1- 1—7 1—7 1—3 daal hét vooiToopig weer zocht in een te kort spel. Het gevolg was een Haagsche meerder heid. Dank zij het werkelijk zeer kundige keepen van Jonker bleef de score schoon, hoewel H. H. IJ. C. zéker twee goals ver diende. Toen de rust werd aangekondigd, was het nog steeds 00. Ook in de tweede helft bleef Bloemend aal een te kort spel spelen, zoodat H. H. IJ. C. voortdurend gevaarlijk aanviel. Eindelijk had zij succes: een straf corner op het Bloem en- daalsche doel werd wel gestopt, maar de te rugspringende bal werd door den Haagschen linksbinn.. in het doel gedeponeerd (01). Bij een der aanvallen van Bloemendaal speelde L. de Roos fout in den cirkel, inplaats van open naar de vleugels. Maar ditmaal kwam toch het succes, want A. de Roos sloeg den toegespeeld en b al direct door naar den volkomen verrasten Haagschen keeepr (11). Een zeer scherp diagonaal en onhoudbaar schot van v. d. Haar gaf den Hagenaars de vedriende overwinnig (12). H. H. IJ. C. bleef sterker, temeer daar Gunning wegens een enkelblessure een kwartier voor tijd moest uit vallen. waardoor de aanval van Bloemendaal zeer verzwakt werd. OVERGANGSKLASSE. Kieviten—M. H. C. (2—3) Met een door invallers verzwakt team (zon der de gebr. Oei, Hooft en Brusse) is M. H. C. nog juist aan haar twee punten gekomen. Het was wél op het nippertje, want de winnende goal werd een halve minuut voor tijd gemaakt, Uit een straf corner op het M. H. C.-doel ont stond een scrimmagedaaruit verdween de bal in het Haarlemsche doel (1'0). Door goed samenspel van Menger Sehmeink kon laatstgenoemde gelijk maken (1—1). Nok voor de rust kon Pot nog voor M. C. de leiding verkrijgen (12). In de tweede helft ging het spel eerst weer jelijk op, maar langzamerhand werd M. H. C. weer sterker. De Haarlemsche voorhoede had echter een zware taak tegen een behoorlijke Haagsche defensie en keeper. Een strafbullly voor het Musschendoel miaakte de stand opnieuw gelijk (22). Fel zat M. H. C. er nog op, doch eerst in die laatste oogenblikken slaagde Pot erin de overwin ning voor M. H. C. te behalen. 0—4 5—2 5—0 4—0 3- 0—2 1—1 2—2 9—1 4—6 Gesp. gew. gel verl. pnt v-t. H. D. M. 2 2 0 0 4 9—2 Gooi 2 2 0 0 4 6—1 Amsterdam 2 1' 0 1 2 5—2 H.è H. IJ. C. 2 I 0 1 2 2—5 Bloemendaal 2 0 1' 1 1 3—4 Hilversum 2 0 1 1 1 4—6 S. C. H. C. 2 0 1 1 1 1—5 H. O. C. 2 0 1 1 1 1—6 EERSTE KLASSE Bloemendaal—H. H. IJ. C. (1—2) Bloemendaal stelde zich in de bekende sa menstelling op. H. H. IJ. C. trok dadelijk met flink open spél op Jonker af, terwijl Bloemen- In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een wolkbreuk, gepaard met hagelbuien, groote schade aangericht. De te velde staande groente is totaal stuk gehageld. De late groente geheel verwoest. Ook de kool voor den komen den winter is grootendeels vernield. ,In de meeste tuinen zijn al de bladen van de vruchtboomen geslagen. Ook in verschillende huizen drong de hagel binnen, zoodat vele bewoners in den nacht de kinderen bij omwonenden moesten bren gen, daar alles totaal onder water stond. Het Portugeesche koningsslot Quelez is door een hevigen brand geheel verwoest. Tal van kunstschatten van dit als nationaal museum ingerichte slot zijn verloren gegaan. De VierdeStrawberries 1 (13) De Vierde neemt eerst de leiding. LimborgH Meyer maakt uit een straf bully gelijk, waarna dezelfde speler en Damgen den stand tot 13 opvoeren. DAMES: Strawberries 1T. H. C. 1 (42) Een goede inzet van het seizoen. Het plaat sen en schieten zijn beter dan vorig' jaar en er zit gang in het elftal. Toch moet in den slagcirkel nog meer doorgezet worden. De doel punten kwamen van de sticks van de dames J. Pronk (2), A. v. d. Werf (1) en H. Doorn (1). Hierna had een vriendschappelijke wedstrijd plaats tusschen Strawb. II eil T.H.C, II-III, welke T.H.C. met 3—2 won. H. TWEEDE KLASSE. H. B. S.—Leiden (1—2) De gasten waren aanvankelijk sterker, maar de H. B.S.-verdediging was goed op dreef. Haar voorhoede kon echter geen voldoende ontspannig brengen, daar ook de Leidsche verdediging zeer goed bleek. Straf corners op beide doelen leverden niets op. Korten tijd voor rust wist Leiden gebruik te maken van een misverstand in de Haarlem sche verdediging en met eeai onhoudbaar schot de leiding te nemen (01). In de tweede helft werd H. B. S. terugge drongen. Langzamerhand herstelden de Haarlemmers zich. Uit een driebal strafoorners wist Barmen 't Loo eenmaal te scoren (11). De gasten zaten er nu fel op, maar de H. B. S.-:keeper hield lang stand. Voor een der vele LeidsChe schoten moest hij echter zwich ten (12). Tegen het eind kwam H, B. S. in de mieerdierheid, maar Leiden kreeg een zwaar bevochten 21 zege. TWEEDE KLASSE Bloemendaal 2Delftsche Studenten (1-7) Bloemienidaal 2 smaakt het in haar nieuwe omgeving wèl bijzonder slecht. Het geheéle elftal bezit geen greintje zelfvertrouwen meer. De wedstrijd tegen de Delftsche Studenten was weer zeer eenzijdig. Dezen wisten wat samenspel en snel spelen was. Rust was reeds 3—0. Na de rust wist Toulon v. d. Koog het eerste Bloemendaalsche doelpunt van dit seizoen te scoren (13)! Het einde kwam met 17, zoo dat na slechts twee wedstrijden Bloemen daal 2 reeds' een doelgemdddelde heeft van 1—151 DERDE KLASSE Strawberries 2M. H. C. 3 (03) Deze wedstrijd stond niet opu een hoog peil. Van beide zijden was het voorhoedespel zwak. De rust kwam met 00. Gek de tweede helft schoot al een eind op, toen het nog steeds 00 stond. Eerst acht mi nuten voor het einde opende Der Kinderen de score (0—1). Al gauw maakte Mulder er 20 van en nog voor het eindsignaal bracht Der Kinderen den stand op 3—0. AllianceAlkmaar 2 (41) Reeds direct gaf Bosch aan Alliance de lei ding (1—0). Toen ging het e enigen tijd gelijk op, maar na tien min. benutte Bosch opnieuw een kans (20). Korten tijd daarop leverde een strafbully het derde Haarlemsche doel punt op. Bosch scoorde nog voor de rust den vierden goal (40). Na de rust ging het meer gelijk op. Alkmaar trachtte het spel te forceeren. Ongeveer een kwartier voor tijd kreeg zij een verdiend te- genpunt, zoodat het einde met 41 kwam. Bloemendaal 3Alliance 2 (14) De Bloemendalers hadden vele invallers, zoo dat Alliance sterker was. De meerderheid werd dan ook in een viertal goals uitgedrukt (04) Na de rust bleek de Bloemendaalsche verde diging meer vat op de aanvallen te hebben, want er kwamen geen goals meer. Zelfs slaag de Bloemendaal er in, tegen te scoren door toedoen van De Keyzer (14). Jubileum Sparta. Heden bestaat Sparta te Velsen, de gymna- stiekvereeniging van de Papierfabriek aldaar dertig jaren. Door den steun van de fabrieks-directie, door technische leiders als, de heeren G. G. Boeke en D. C. van Ale wijk, en door be- bestuursleden als de heeren N. de Ligt en de Reus, heeft Sparta zich steeds weten te handhaven. De heer G, Boeke is nog steeds leider van de zoo gunstig bekende afdeeling voor dames- senioren. De heer J. v. Geel heeft de leiding van alle overige afdeelingen. Ter gelegenheid voor het jubileum wordt een feestavond gegeven. In November volgt een uitvoering. Handbal-competitie. Daar noch in den Kennemer Turnkring noch in het Zuiderkwartier de animo groot genoeg is, om tot afzonderlijke handbal- competities over te gaan, zal een gecom bineerde competitie worden ingesteld, zoo wel voor dames als voor heeren. De reizen voor de spelers zullen evenwel worden beperkt door aanwijzing van centraal - gelegen speelvelden, als te Haarlem en te Amsterdam. Jubileum J. Hop. Op 15 October a.s. is het 25 jaar geleden dat de heer J. Hop als lid van de Gymnastiek- en Schermvereeniging „Concordia" werd iin geschreven. Vijftien jaar is hij directeur ge~ weest. Thans is hij eerevoorzittev. Het zal de^_ heer Hop, die zoo ontzaglijk veel voor zijn vereeniging heeft gedaan, niet aan belang stelling ontbreken. Stichting van Duitsch-Katholieke Kerk in voorbereiding. Er is, naar Reuter uit Berlijn ver neemt, een organisatie opgericht, die ten doel heeft een nationale Duitsch- Katholieke Kerk te stichten, die los zou staan van Rome. De zetel der or ganisatie bevindt zich te Essen. Een bericht aan de Maasbode uit Essen, formuleert het bericht aldus: Met zgtel te Essen is een missioneele katho lieke kerk gesticht, die een beweging omvat, welke ten doel stelt een nationale kerk los van Rome te vormen. De beweging zoekt klaarblijkelijk aanslui ting bij de Oud-Katholieke kerk van Duitsch- land, welke zich na het Vaticaansfihe concilie van Rome heeft afgescheiden. Ook de nieuwe beweging wil de katholieke liturgie handhaven, den dienst echter in de Duitsche taal laten houden. „SPRITWEBER" C.S. GEVONNIST. De rechtbank te Berlijn heeft naar het D. N. B. meldt, vonnis gewezen in het deviezen smokkelproces tegen Weber c.s. Herman We ber, bijgenaamd Spritweber, werd tot vijf jaar tuchthuisstraf alsmede tot een boete van 90.000 niark, Markus Freiser eveneens tot vijf jaar tuchthuisstraf en tot een geld boete van 105.000 Mk. veroordeeld, terwijl de andere medeplichtigen zich tot straffen,, varieerend van een jaar en negen maanden tot vijf jaren benevens boeten zagen veroor deeld. Weber, Freiser en een derde mede plichtige werden voorts nog vervallen ver klaard voor den duur van tien jaar van hun burgerrechten, terwijl de staat een bedrag van 750.000 rijksmark verbeurd verklaarde. Goudblok gaat vergaderen. Op 19 en 20 October a.s. Reuter meldt uit Brussel: Minister Jaspar heeft de landen van het goudblok bijeen geroepen voor een samen* komst op 19 en 20 dezer te Brussel. Op deze bijeenkomst zullen België, Frankrijk, Luxem burg, Italië, Nederland en Zwitserland verte genwoordigd zijn. FEUILLETON Oorspronkelijke Recherche Roman. door J. CHR. TETENBURG. Inspecteur van politie te Utrecht. 5) Het was een heerlijke tegenstelling met de mufheid in de kamer daar beneden. Inder daad bleken verschillende pannen van het dak gewaaid te zijn. Hier en daar stonden er nog plassen op. Het was hem bekend dat het dak zich over zes perceelen uitstrekte. Echter hadden slechts twee er van een dakraampje en wel de beide buitenste van het blok. De recherche-inspecteur begon eerst het Noordelijke raampje te onderzoeken. Er door naar binnen ziende, zag hij een hoeveelheid stof en spinnewebben, waardoor 't onmogelijk was in 't inwendige van het ka- piertje of zolder te kijken. k ^Klaarblijkelijk was heb in zeer langen tijd niet meer open geweest. Het Zuidelijke daar entegen, hoewel van binnen ook vervuild, bood toch gelegenheid een blik te slaan in het inwendige van een dakkamertje, dat slechts weinig geriefelijker was, dan dat, wat door hem zoo juist was verlaten. Er bevond zich niemand in en het bed was opgemaakt. Het gelukte hem vrij gemakkelijk het raampje open te trekken. Voorzichtig deed hij het terstond weer dicht. Na nog eenige malen het dak rondgeloopen te hebben, zonder iets bijzonders te vinden, besloot hij zijn hooge observatiepost weer te verlaten, daar hij nog voor het ontwaken van de omgeving weer terug wilde zijn. Hij kroop behoedzaam langs den schuinen schoor steen naar de goot Hier deed hij toch nog een vondst. Een stuk asfaltpapier, dat rif los zat, woei op, sloeg over den gootrand, en, doordat het nog aan een punt vastzat, weer terug. De verklaring voor het zich plot seling terugtrekkende menschenhoofd was zeer waarschijnlijk gevonden! Behendig als een kat, greep Lietsen den rand weer vast en liet zich zakken, totdat zijn voeten den steun van het raamkozijn voel den. Met een hand greep hij een regenpijp, boog de knieën en was met een sprongetje weldra weer veilig en wel in de kamer van den zwerver aangeland. Hij sloot zijn zonderlinge inventaris in een handvalies, zette zijn pet op, schoof de deur grendels terug en liep de trappen "af. Even later bracht een taxi hem naar zijn pension, waar hij, na het nuttigen van een stevig ontbijt, zijn legerstede opzocht, ten einde daar nieuwe krachten op te doen voor het verv-olg van zijn onderzoekingstocht. HOOFDSTUK IV. DE VERDWENEN VROUW. Weduwe Jansonius, de zeer dikke bewoon ster van de vierde étage van Brandele er straat no. 42, schrok op bij het kloppen op haar ka merdeur. Snel stopte ze eenig zeer versleten ondergoed, dat ze aan het verstellen was, on der een stokoude crapeaud en riep: „Wie is daar?" „Politie!" klonk het van de andere zijde. Mogen wij u even spreken, juffrouw?" Direct draaide de oude vrouw het slot aan de binnenzijde om en opende de deur. Lietsen en van Everdingen, die reeds den geheelen dag bezig waren geweest met het verhoor der bewoners van de Brandele erstraat en speciaal met die van het bewuste blok, kwamen naar binnen en verzochten, nadat ze hadden laten zien, dat ze van- de Politie waren, of er den laatsten tijd nog iemand bij haar in gewoond had. Het bleek uit de verklaringen van de vrouw, dat op 18 Juni een ongeveer 30-jarige juffrouw, die zich Annie Leenderts noemde, het dakkamertje voor een week, zonder pen sion gehuurd had. Ze had bij het betreden van de kamer direct het raampje geprobeerd en daarbij gezegd, dat ze gewend was, met een open raam te slapen Toen juffrouw Jansonius gevraagd had op ze het niet wat griezelig vond met zoo'n open dakraam had de juffrouw gelachen en gezegd, dat er bij haar toch niets te halen viel. Ze was een groote, forsche vrouw met een regelmatig gevormd gezicht en rossig haar, waarbij een paar groote, bijna zwarte oogen een opvallend contrast vormden. Ze had een groote mond met nogal dikke lippen. Haar kleeren waren in een armoedige, versleten staat, terwijl de haren sluik en overzorgd bij het hoofd neerhingen. Den morgen, na den nacht, waarop Jans sen het ongeluk was overkomen, was haar week om en was ze weer weggegaan. Ze kwam 's avonds om een uur of tien thuis en ging dan den volgenden morgen om 8 uur, na een stukje brood en een kop thee gébruikt te heb ben weer de deur uit. Volgens haar zeggen werkte ze op een da meshoeden-atelier in een der buitenwijken der stad. De vrouw had de huur vooruit be taald en verder kon ze over haar huurster absoluut niets meer vertellen. Ze vond het een verschrikkelijk idee, dat de politie haar klaarblijkelijk zocht en dankte den hemel handenwringend, dat ze weer goed en wel uit haar huis was. Ze had „altijd wat bijzonders aan het mensch gezien", maar wat, dat wist ze niet! Na nog een aanbod van de juffrouw voor een bakkie" koffie te hebben afgeslagen, daalden de mannen der wet de vele treden weer af en bevonden zich weldra weer in de drukte van net stadscentrum. ,yNu moeten we nog even naar Bevolking", zei de inspecteur tegen de rechercheur. „Ik zei de inspecteur tegen den rechercheur. „Ik Janssen geïnformeerd heeft. Ik wil haast wedden van wel!" De beambte aan het loket van de afdeeling „Bevolking" in het Raadhuis der stad, groette de politiemannen bij hun binnentreden. Toen de inspecteur hem met het doel van hun komst op de hoogte gesteld had, zei de man: „Laat eens kijken. Janssen. Johannes An- thonius, geboren te Aekerhiout 1 Augustus 1873, zagenvijler, Ja dat klopt. Heeft gewoond Brandeleerstraat 39. Als ik me niet vergis, is er al een paar dagen geleden iemand van de Politie geweest voor de juiste namen en da tum der inschrijving in de gemeente". „Ja, dat komt uit", viel Lietsen dadelijk in. „Dat is geweest naar aanleiding van het ongeluk dat Janssen overkomen is. Maar we hadden graag van u willen weten, of u zich nog herinneren kunt, dat er vroeger nog iemand anders geweest is, die naar den man heeft geïnformeerd." Na even nagedacht te hebben, antwoordde de beambte: „Er staat me wel iets van bij, dat er ongeveer een maand geleden een jon ge man geweest is, voor wien ik het kaart systeem ten name Janssen heb moeten raad*

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5