HET NIEUWE AVONDBLAD '19e JAARGANG No. 288 WOENSDAG 10 OCT. 193~4 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus V/a cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVEBTENTIEN: 1—6 regels 10.75. Elke regel meer 15 et. BIJ abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct„ elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeUngen dubbele prils. ALLE ADVERTENTÏëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig In de registers Wjn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van ®en hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; f 8000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van f 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meel abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodlg. Uitkeerlngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank t«j Schiedam. Het Oerwoud Lloyd George heeft gezegd dat Europa een oerwoud is. De staten sluipen er in rond en grommen tegen elkaar. Als zij eenmaal weer op krachten zullen zijn gekomen, zal elk oogen^ik een verkeerd opgevatte handel wijze o? verkeerd begrepen overeenkomst hen weer naar eikaars keel kunnen doen springen. Ja, het ziet er prettig uit. Een voorbeeld van de situatie wordt geleverd door de verhouding tusschen Italië en Joego-Slavië. De Joego slavische kranten hebben gezegd dat het Ita- liaansche leger houder is van het wereld record hardloopen (wègloopen, wel te ver staan) en Mussolini, inplaats van zooiets te negeeren, gaat erop antwoorden ten over staan van 400.000 luisteraars op het grootste plein van Milaan. „Het is duidelijk dat wij onze betrekkingen met Joego-Slavië niet kun nen verbeteren als de dagbladen van dat land doorgaan met onze diepste gevoelens te kwet sen", buldert hij. „De waarde van het Ita- liaansche leger, dat meer dan zeshonderddui zend dooden gaf aan de gemeenschappelijke zaak der gealliëerden, kan niet worden be twijfeld". Was het niet beter geweest de uitlatingen van de Joego-Slavische pers te negeeren? Ver moedelijk zijn er nog geen duizend Italianen te vinden, althans niet in Italië zelf, die Joego-Slavisch verstaan. En aangezien Mus solini precies kan vaststellen wat er in zijn land niet en wat er wel gepubliceerd zal wor den, had hij die dingen makkelijk kunnen doodzwijgen. Als hij goede relaties met Joego- Slavië wenscht, kan hij daarin trouwens niet geremd worden door een paar kranten in dat land. Zijn die machtiger dan Mussolini? Na tuurlijk niet. Ik geef toe, dat dit niet overdacht zal zijn door de menigte van 400.000, die naar hem luisterde en met geloei op zijn woorden rea geerde. Maar het is bekend genoeg dat der gelijke massaas niet denken. Inplaats daarvan loeien zij, niet alleen in Italië maar ook in andere landen. Het is derhalve gewenscht ze met omzichtigheid te behandelen, anders loeien ze op verkeerde oogenblikken. Dit nu schijnt een zeer verkeerd oogenblik. Want verbetering van betrekkingen tusschen sta ten is een zaak van rustig bezonken overleg tusschen intelligente menschen van goeden wil. De opinie van loeiende volksmassaas mist rust, bezonkenheid, goede wil en boven al intellect, „Ontwapening is dood", heeft Mussolini in dezelfde redevoering gebulderd. „Begraven onder vlooten en kanonnen". Zooiets lees ik met ongerustheid. Zoowel van andere staatslieden als van Mussolini krijgt men in de laatste jaren steeds meer den in druk, dat zij zich in internationale zaken laten leiden inplaats van zelf te leiden. Men heeft ontwapening trachten te bereiken in einde- looze conferenties, en is tot dusver droevig blijven falen. Men heeft het tegenovergestelde: toenemende bewapening, bereikt. Het komt mij voor dat dit geen reden voor trots is voor de staatslieden, die de bewuste conferenties op touw zetten en lieten voeren. Het vreemde is dat zij blijkbaar maar aan nemen, dat de verantwoordelijkheid daar voor heelemaal niet bij hen ligt. Is dit in ternationaal beleid? Is het regeeren? om van dictatoriaal regeeren maar heelemaal te zwijgen? Het heeft meer den schijn alsof telkens afgewacht wordt welken kant de stemming in volksmassaas nu weer uit zal zwaaien, om dan daarna deze stemming luidkeels te gaan proclameerenen daar mee verergeren. Waarom zegt Mussolini niet: „Ik eisch ver betering van onze betrekkingen met Joego slavië, en zal die bewerken. Ik eisch interna tionale ontwapening, zal da-artoe het voor beeld geven en er mijn uiterste krachten aan geven. Ik sta er u borg voor dat i k niet zes honderdduizend Italianen, of meer, zal doen sterven in een nieuw waanzinnig Èuropeesch conflict. Ik zal daar mijn leven, mijn gaven, mijn arbeid aan wijden. Waarom niet? Dit is het vreemde, het onrustbarende. Het is geen regeeren. Het is wat Ortega y Gasset noemt: de opstand der horden. En wat Lloyd George noemt: het oerwoud. R. P. IJMUIDEN BUURTVEREENIGING KENNEMERLAAN. Gisteravond vond een vergadering plaats vain het bestuur van de onlangs opgerichte Bunrtvereeniging Kennemerlaan, die door alle 'bestuursleden bezocht was. De verdeeling der bestuursfuncties had tot resultaat, dat werden benoemd tot secretaris de heer P. Smit, tot penningmeester de heer J. M. Heijkoop en tot algmeen adjunct de heer C. van Leeuwen. Zooals reeds werd gemeld werd de heer S. Baarda in de oprichtingsver gadering tot voorzitter gekozen. Besloten werd, zoo spoedig mogelijk de pro paganda voor ledenwerving ter hand te nemen, waarvoor circulaires zullen worden verzonden. Uitvoerig werd gesproken over plannen ter bereiking van het doel, dat de vereeniging zich heeft gesteld. In de e.v. ledenvergadering, die Maandagavond a.s. te 8 1/2 uur in „De Ijsbeer" aan den Wijk aan Zeeërweg gehou den zall worden, zullen dienaangaande nadere bijzonderheden worden medegedeeld. Als de ledenvergadering zich hiermede ac- coord verklaart, zullen er binnen korten tijd ongetwijfeld belangrijke gebeurtenissen in de Kennemerlaan plaats vinden. VLEETSCHADE De logger MA. 5, die met 800 kisten versche haring alhier binnen*was, had schade aan de Sleet bekomen, De besommingen der stoomtrawlers. Veel mooie reizen. Het zoo juist verschenen nummer van de IJmuider Federatie bevat weer de bekende statistiek over de besommingen der stoom trawlers, ditmaal over de maanden Augustus en September. Volgens deze statistiek kwamen in de maand Augustus zeven trawlers n.I. de I. S. Groen, de Alkmaar, de Schoorl, de Jacqueline Clasina, de Olympia, de Amsterdam en de IJselmond niet mincler dan viermaal aan den afslag. In September was dit het geval met slechts één trawler, n.I. de Maria. Driemaal aan de markt kwamen in Augustus 28 en in September 25 trawlers. Opvallend is het, dat zich onder de trawlers die viermaal aan de markt 'waren, een aantal groote booten bevond. Over het algemeen was het verschil in reisduur tusschen deze en de kustbooten niet groot. Door de korte reizen maakten tal van boo ten mooie maandbesommingen. In Augustus passeerden 5 booten de 10,000 gulden n.I. de Alkmaar (f 10.500), Schoorl (1' 11.000), Caroline (f 10.300), Utrecht (f 11.400) en Amsterdam. Twee booten n.I. de Petten met f 9400 en de Gloria met f 9700 kwamen heel dicht bij het laagste getal van vijf cijfers. In September blijken eveneens vijf trawlers meer dan f 10.000 te hebben besomd. Het wa ren de Maria (f 10.600), Henriette Jacoba (f 10.300), Caroline (f 12.700), Utrecht (f 10.500) en de nieuwe motortrawler van Piscator de Dirkje (f 10.800). Het aantal boo ten dat het cijfer van f 10.000 benaderde was grooter dan in Augustus. Noemen wij slechts de Adelante, Jacqueline Clasina, Alma, Rot terdam, Hercules en Derika 5. Dg Caroline houdt dus voor beide maanden het record der maandbesommingen en ook dat van het totaal der beide maanden met niet minder dan f 23.000; voorwaar een fraai resultaat. De hoogste reisbesomming. in Augustus maakte de Gloria met f 4350, in September viel deze eer te beurt aan de Rotterdam, die 27 September een besomming van f 4600 be haalde. Bijzonder lage reizen kwamen bijna niet voor. Een normale reis beneden f 1000 was een groote zeldzaamheid. R.K. WERKLIEDENVERBOND. Gisteravond heeft in het Patronaatsge bouw, Zeeweg, een vergadering plaats gehad van het R.K. Werkliedenverbond. Deze vergadering had hoofdzakelijk het doel, een bespreking van een, door het, R.K. Werkliedenverbond te zenden adres aan den ministerraad inzake den heerschende crisis toestand. Na het uitspreken van den zegen- groet werd staande door al de aanwezigen het eerste couplet van het strijdlied gezongen waarna de heer C. P. J. Maas, voorzit ter van het verbond de vergadering met een welkomstwoord werd geopend. Vervolgens sprak den heer Maas zijn groote tevreden heid uit over de groote opkomst hetgeen voor hem een bewijs was, dat er bij de Katholieke werklieden nog medegevoel is voor den door de crisis getroffen arbeider. Hierna was het woord aan het hoofdbe stuurslid, den heer F. van der Welle, uit Utrecht, die het aan den ministerraad te zenden adres in de vergadering zou bespre ken. De heef Van der Welle besprak in de eerste plaats den Internationalen toestand en de heerschende ellende en bracht onder de aandacht hoe alles trots contingenteering tariefsmuren enz., is vastgeloopen. De Maat schappij zoo zegt men aldus spreker deugt niet, welnu als die niet deugt, is het een bewijs dat de menschen welke de maat schappij vormen, ook niet deugen. Wil men een betere samenleving, dan ient men bij zich zelf te beginnen. Er moet een eenheid gezocht worden, die het goede wil. Wij moeten die eenheid zoeken in eigen omgeving en met onze broeders over de grenzen. In die eenheid moet onze kracht zijn. Die kracht schuilt in de eenheid, van het Katholicisme. De verbetering die wij hierdoor zoeken ligt in de eerste plaats niet in wat hoogere uitkeering. Dit zijn tenslotte nog maar lapmiddelen. Het gaat om hooger cultureele waarde. De diepere kern hiervan is permanente arbeid en betere samenleving. Spreker citeert ter verduidelijking hiervan eenige uitspraken van wijlen Albert Tomas, in leven directeur van het Intern. Arbeids bureau te Genève. Vervolgens besprak den heer Van der Welle de taak die op de R.K. arbeiders rust. Hij wees op den toestand in ons land waar trots de getroffen maatregelen velen gebrek lijden. De taak van den R.K. arbeider is om weliswaar aan den eenen kant Samaritanenwerk te doen en te helpen maar aan den anderen kant mede te werken dat de maatschappij vervormd wordt tot een betere, waar werk en brood voor allen is. Spreker erkende, dat hiervoor gestreden moet worden. Dit gaat niet in eens. Hierna las spreker aan de vergadering- voor de adressen die gezonden zullen worden aan de regeering. In deze adressen wordt er op aangedrongen, dat de regeering maat regelen zal treffen om te komen tot blij- venden arbeid, het uitschakelen van vrou wenarbeid, behalve waar deze beslist nood zakelijk is, voorziening van arbeidsgelegenheid voor de jeugd enz. Na voorlezing heirvan werd aan de ver gadering egvraagd, aan deze adressen ad- haesie te betuigen. Dor luid applaus werd al gemeene instemming hiermee betuigd. Den heer Maas dankte hierna de verga dering met eenige woorden en zegde even- gens den heef ]Van der Welle dand voor zijn bereidwilligheid om de vergadering van zijn voorlichting te hebben willen dienen. Tenslotte besprak de heer Maas in het kort den plaatselijken toestand en wat door het R.K. Werkliedenverbond is gedaan sinds bekend werd gemaakt, dat door verandering- der klassificatie de steunuitkeeringen aan de werkloozen verlaagd zouden worden. Vervol gens werden van de bestuurstafel nog eenige mededeelingen aan de vèrgadering gedaan en eenige interne aangelegenheden bespro ken waarna deze goed bezochte vergadering- op de gebruikelijke wijze werd gesloten. WEER EEN VISCHTENTOONSTELLING. De Commissie tot bevordering van het Visehgebruik in Nederland, die zooals bekend is op verschillende plaatsen reeds vischten- toonstellingen heeft gehouden, zet thans dit werk weer voort. Thans is Amersfoort aan de beurt, waar van 16 tot en met 20 October a.s. in de Markthallen aan de Breestraat aldaar een 'visch- en handelstentoonstelling wordt ge houden. De tentoonstelling wordt a.s. Maandag middag geopend door Dr. Joh. H. Scheurer, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei. AANVOER VAN NOORSCH IJS Het s.s. Advance kwam in de Visschershaven binnen met 800 ton natuurijs voor het Natuur ijs-verkoopbureau De Emma IJM. 177 is in dok geplaatst en gaat vermoedelijk heden naar zee. Het practische nut van Morse-seinen. Het ongeval op de Flamingo. Den -28enSeptember j.l. geschiedde, zooals men zich zal herinneren aan boord van de Flamingo IJM. 42 op. de Noordzee een even merkwaardig als noodlottig ongeval. Er werd een begroeid blikje opgevischt, dat de matroos Zwart op de verschansing probeerde stuk te slaan, om te zien wat er in zat. De inhoud bleek uiterst gevaarlijk te zijn. Het blikje sprong uit elkaar en de matroos werd ernstig gewond. Twee vingers en een lid van zijn duim werden afgeslagen. Voorts liep hij ernstige brandwonden aan zijn lichaam op, door zijn dikke kleeding heen. De verwonding was van dien aard, dat Zwart veel bloed verloor, om welke reden schipper Bron het niet aandurfde, hem tot IJmuiden aan boord te houden. De schipper besloot dan ook, naar Terschelling te varen. En thans kreeg de schipper gelegenheid, hetgeen hij op den cursus in het Morse-seinen op de Visscherij school alhier had geleerd, in practijk te brengen en aan te toonen, dat hij niet voor niets in het bezit was van een certi ficaat van bekwaamheid voor dit „vak". Schipper Bron voer naar het vuurschip Ter- schellingerbank en stelde dit vuurschip met behulp van de Morse-lamp in kennis van het ongeval, met het verzoek, een loods te bestellen, om hem in Terschelling binnen te brengen. Van het vuurschip gaf. men het. bericht dooi en even later werd aan schipper Bron, even eens met behulp van Morse-teekens medege- deeeld, dat hij naar de boei in het Stortemelk moest stoomen, waar hij een loods aan boord zou kunnen nemen. Hierop voer de Flamingo naar de aangegeven boei, waar een sleepboot van de firma Doeksen met een loods voor den trawler aanboord, reeds op den trawler lag te wachten, De loods bracht den trawler in Terschelling binnen en via Harlïngen werd de zwaargewonde matroos met bekwamen spoed naar het ziekenhuis in Alk maar (Zwart woont in Egmond') overgebracht. Hier is dus, zooals reeds gezegd, duidelijk mee bewezen, van welk een groot nut het on derwijs in het Morsen is en het is daarom des te verheugender, dat er zooveel belangstelling voor dit onderwijs bestaat. Was schipper Bron niet bekend met Morsen, dan was hij ongetwijfeld genoodzaakt geweest, naar IJmuiden te stoomen, hetgeen voor den gewonde wel eens hoogst ernstige gevolgen had kunnen hebben. Op Hoop van Zegen. Maar het werd regen. Gistermorgen kregen we op ons redactie bureau een „seintje"; in de vak-terminologie noemt men dat een tip. Er kwam iemand het kantoor binnen, die z'n beide handen op- en daarbij demonstratief alle tien vingers uit stak. We wisten meteen hoe laat het was. En hoe laat „het" zou gebeuren. „Het"? Wat is „het", zult u misschien vragen? Voor ons is er maar één „het'. Dat is het feit, waarop we nu al dag^n lang zitten te wachten, waarover iedereen in IJmuiden spreekt of althans gesproken heeft. Dat ons hart vervult met spanning, zelfs met een min of meer angstige spanning. Daar ligt in de Haringhaven een oude log ger. Ze hebben hem gedoopt: Op Hoop van Zegen en hij moet als onderwerp dienen voor de film. Hij ligt daar al eenige weken verlaten aan de remming. Dichtgespijkerd, tot groot verdriet van de vele ratten, die tot voor kor ten tijd heer en meester op het cavalje zijn geweest, doch die nu tot in de donkere diepte van het schip zijn teruggedrongen. Want er kwamen menschen aan boord en waar homo sapiens komt moet mus de- cumanus verdwijnen. Die tien uitgestrekte vingers nu be tee ken den, dat om 10 uur de Op Hoop van Zegen haar taak zou beginnen. Dus wij naar de Haringhaven. Met het kiek- toestel. De Haringhaven lag in haar gewone rust veel opgelegde trawlers, de Neeltje Jacoba, een paar fragmenten van afgedankte loggers, een een paar kolen-transporteurs op non-activi teit en ja, ook nog de SCH 46 Op Hoop van Zegen. Er was ook verteld, dat de Neeltje Jacoba mee zou uitgaan. En daar er bij de filmlogger nog niets te beleven was, het was trouwens nog te vroeg, gingen we maar-eens bij onze mooie frissche reddingboot kijken. Schipper Kramer en zijn matrozen zaten op het dek van een ouden logger zich te koesteren in het zonnetje. „Niks van waar meneer," zei schipper Kra mer. „Daar stelt de maatschappij de boot na tuurlijk niet voor beschikbaar''. Maar de man nen van de Neeltje Jacoba hadden ook iets gehoord van de plannen. Tegen tien uur komt de eerste „opvarende" en even later schijnt de bemanning compleet, Er worden drie vlaggetjes in de achtermast ge heschen. Iemand gaat in het donkere ruim. Tegen het luik steekt een paal uit. We laten ons vertellen, dat een gat in den bodem van den logger is gemaakt, die paal dient voor prop. Van het dek af kan men de romp van het schip dus vol laten loopen. Er komen nog een paar mannen. Ook de schipper is aanwezig. Maar verder komt er niemand. Men vertelt ons, dat er bij de semaphore op namen gedaan zullen worden. En warempel daar komt het motorsleepbootje van de Visch- ploeg. Dus gaat het toch gebeuren? We fietsen maar naar den buitenknt. Bij de semaphore zal wel iets te zien zijn. Maar ook daar niemand Geen Kniertje, geen reeder, geen Barend, geen film-toestel en na tuurlijk ook geen filmoperateur. Alleen is er een zonnetje, maar erg ver dacht. Het is overigens vrij goed weer voor filmwerk. 1 We wachten een kwartiertje. Er komt nie mand, een half uurtje, nog niemand. Ook de logger laat zich niet zien. Het is koud buiten, maar we genieten gastvrijheid in het wacht huisje van de Vischploeg. In het wachthuisje is het goed wachten. Er zijn leer en kussens en er is een verrekijker. Later zien we, dat er zelfs twee zijn. Zoo wachten we. En steeds komt er niets. De lucht wordt hoe langer hoe zwarter. Er komt een malsche regenbui. Daar gaan de filmkan sen. En deze dalen nog met de minuut. De eer ste stortbui wordt gevolgd door een tweede, We keeren naar de Haringhaven terug. Daar ligt nog steeds de Op Hoop van Zegen, maar in plaats van zegen kwam er regen. De laatste candidaat-schipbreukeling gaat heen. Teleurgesteld natuurlijk. Des te meer, omdat de generale staf niets van zich had la- ten hooren. Tot een volgende maal dan maar. POLITIEVEREENIGING VELSEN. Uitslag van den schietwedstrijd. Gistermiddag vonden op de baan van de Po li tieschietvereeniging Veisen de jaaaXijksohe wedstrijd plaats. De uitslag was, dat van de leden de boven ste 10 plaatsen werden beziet als volgt: 1. S. Boerema 87 p.; 2. H. Verbeek 85 p.; 3. H. Vea> wey 80 p.; 4. H. Oostindië 79 p.; 5. E. B. Mis- beek 77 p.; 6. J. M. Rarendsen 75 p.; 7. A. Dub- bis 74 p.; 8. A. J. Rijnders 73 p.; 9. J. Groen 73 p.; 10. J. de Blois 73 p. De beste schutters van de donateurs waren: 1 J. H. Heykoop 82 p.; 2. N. Kat 78 p.; 3. S. de Vries 77 p.; 4. M. Kw-aak 74 p.; 5. R. de Boer 67 p.; 6. P. Medik 63 p. De uitreiking der prijzen zal geschieden op een nader te bepalen datum. IIET KAN OOK ANDERS In ons blad van gisteren is gewezen op dé slechte kwaliteit van de versche haring, aan gevoerd door sommige loggers, doordat daar aan niet de noodige zorg wordt besteed. Dat het ook anders kan, heeft men in den! afslag kunnen zien bij de vangst van den ha ringdrifter LT 151, De haring was goed ge spoeld, zag er daardoor frisch uit en was bo vendien zorgvuldig gepakt in kistjes. De moeite, die de Engelschen zich hadden' gegeven bij de behandeling van hun vangst bleef natuurlijk niet onbeloond.. De visch werd naar waarde betaald. Liquidatie haring-centrale. De minister van economische zaken heeft besloten: I. de Stichting voor de Nederlandsche Ha ring visscherij, gevestigd te 's-Gravenhage, in liquidatie te doen treden en, nadat de liqui datie zal zijn beëindigd, te ontbinden; n. aan hen, die tot op den datum dezer beschikking als toestuurslid, voorzitter, lid van het dagelijfcsch bestuur of directeur, hetzij' van de Stichting voor de Nederlandsche Ha- ringvisscherij, hetzij van de Stichting Ned er - ladnsche Ansjoviscentrale, zijn opgetreden, eervol ontslag als zoodanig te verleenen; III. te benoemen als liquidateuren van de onder I genoemde lichamen de leden van het dagelijksch bestuur van de Stichting Ne derlandsche Visscherij centrale, gevestigd té 's-Gravenhage. Stichting Nederlandsche Visscherij- centrale. De minister heeft benoemd voor het tijdvak, aanvangende met den dag van het in werking treden dezer beschikking en eindigende 1 September 1935, tot lid van het dagelijksch bestuur der voormelde Stichting J. Polderman, te IJmuiden. PECH BIJ DE HARINGVISSCHERIJ. Dinsdag kwam hier binnen de motorlogger Henk KW. 56, die een deel van de vleet van den motorloggger Hubertha Gerarda KW 5 had overgenomen en wel 25 netten. Toen de Hubertha Gerarda visschende was, kreeg het schip een motordefect, waardoor de geheele vleet niet kon worden binnen gehaald. De hulp van de K.W. werd ingeroepen, die de rest toen aan boord nam. Blijkbaar heeft men aan boord van de KW 5 de motorschade kunnen repareeren, zoo dat het schip op eigen kracht de reis naar IJmuiden heeft kunnen maken. VELSEN Voor de tuberculosebestrijding Uitslag der verloting. DE REVOLUTIONNAIRE BEWEGING IN SPANJE. De arrestatie op straat van eenige aanvoerders der opstandelingen, De verloting, gehouden op den bazar voor de Vereeniging tot bestrijding der Tubercu lose had het volgende resultaat: no. 412 le, prijs, 640 2e, 330 3e, 149 4e, 187 5e, 354 6e, 136 7e 304 8e, 135 9e, 996 10e, 638-11, 5 12e, 568 13e, 868 14e, 625 15e 991 16e, 721 17e, 946 18e, 303 19e, 555 20e, 268 21e, 2 22e, 7'54 23e, 826 24e, 107 25e, 365 26e, 122 27e, 213 28e, 580 29e, 59 30e. 229 31e, 251 32e, 985 33e, 464 34e, 504 35e, 688 36e, 832 37e, 337 38e, 823 39e, 308 40e. De gehandwerkte sprei viel op 222, de ge haakte op no. 49 (blauwe kleur) en roodé kleur op no. 15, De pop is jarig 2 December. Het aantal kruisjes bedroeg 11700. De naam van de pop (zaal) is Rebekka, de andere (tent) heet Hagar. De prijzen kunnen na Woensdag worden af gehaald aan het Consultatiebureau in de Bri- niostraat. UITBREIDING PAPIERFABRIEK. Naar wij vernemen zullen eenige onderdee- len der papierfabriek belangrijke uitbreidin gen ondergaan, voornamelijk met het doel, de beschikking te krijgen over een grootere re serve. Plet aantal houtslijpmachines, dat thans zes bedraagt, zal met één vermeerderd worden van een grootere capaciteit dan die waarover het bedrijf thans beschikt. Hiervoor is uitbrei ding van het ketelhuis noodig, daar vier mo derne stoommachines van 38 atm. in bedrijf gesteld zullen worden. Verder is besteld een turbinegenerator, waarvan de turbine vervaardigd wordt door de fa. Stork te Hengelo en de dynamo door de N.V. Electro-technische Industrie v.h. W. Smit; Co. te Slikkerveer,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1