Koning Alexander van Joego-Slavië vermoord. Ook minister Barthou gedood. Bij zijn aankomst te Marseille doodgeschoten. <oning Alexander's opvolger. De levensloop van Barthou. De dader, een Kroaat, door de menigte gelyncht. Een Fransche generaal ernstig gewond. Uit Marseille werd ons gisteren in den vooravond gemeld: Toen Koning Alexander van 3@ego-Slavië hier vanmiddag aankwam is een aanslag op hemi gepleegd. De Koning werd gewond het gebouw van den prefect van politie binnen gedragen. Ook een generaal die in zijn gevolg was, werd gewond. Ook de Fransche minister van buitenlandsche zaken Barthou, die ter begroeting aanwezig was, is gewond. Nader werd ons door Reuter gemeld, dat Koning Alexander aan zijn wonden ©verleden is. De dader heeft een twintigtal revolver schoten gelost. Drie kogels hebben den Koning getroffen. Ook minister Barthou overleed aan de bekomen verwondingen. De dader werd door de menigte doodgeslagen. Een Fransche generaal, die in het gevolg van koning Alexander was, Georges genaamid, en die volgens de eerste berichten gedood was, blijkt ernstig gewond. Ook een Zuid-Slavische generaal en de Fransche admiraal Berthelot zouden tot de gewonden behooren. De feestelijke ontvangst, dier men den Zuid-Slavischen koning had willen bereiden, heeft aanleiding gegeven tot een droevig drama. Het geheele Fransche Middellandsche Zee-eskader was op de reede bijeengekomen teneinde de Zuid-Slavische „Dubrownik", welke Koning Alexander naar Frankrijk bracht, in te halen. Pietri bevond zich aan boord van den pantserkruiser „Colbert" teneinde daarmede het Zuid-Slavische slag schip tegemoet te gaan. Koning Alexander kwam aan boord van de admiraalsbarkas, waarin ook Piétri gestapt was en waar-mede beiden de oude haven van Marseille binnen voeren, waar onder leiding van den minister van"Buitenlandsche Zaken Barthou, en- een reeks andere Fransche èn 'Zid-01avf§che militaire en civiele hoogwaardigheidsbeklee- ders ter verwelkoming aanwezig waren- Toen de barkas de haven binnenvoer, wer den 21 saluutschoten gelost. Met zijn gast- heeren stapte de Koning in een open auto. die een langen stoet auto's opende. Tezamen met de Koning was de Zuid-Slavische mi nister van buitenlandsche zaken, Jeftitsj, aangekomen. Koningin Marie van Zuid- Slavië had de reis naar Frankrijk niet met het oorlogsschip meegemaakt, doch was per trein afzonderlijk naar Parijs onderweg ge gaan. Zij wilde den Koning In Dij on ont moeten. Toen de auto van den Koning de Place de la Bourse opreed, weerklonken de schoten die zoo tragische uitwerking zouden hebben. De chauffeur van de auto vertelde later, dat vier of vijf schoten op den Koning gelost werden. „Ik heb den misdadiger onmiddel lijk bij den nek gegrepen aldus verklaarde hij, terwijl een overste die zich naast den Koning bevond met zijn sabel op den dader öipssloeg. Nader werd nog gemeld, dat de dader eerst getracht heeft een einde aan eigen leven te maken door zich een kogel door den mond te schieten, maar dat op hem toespringen de agenten van politie hem daar geen ge legenheid toe hebben gelaten. Op de Place de la Préfecture schijnt hij door de menigte, anderen zeggen door de politie, te zijn ge dood. De Fransche generaal Georges werd tijdens den aanslag ernstig gewond. In het geheele land zijn de vlaggen half stok geheschen. Barthou's dood. Omtrent den dood van Barthou wordt het v-olgende bekend; In het ziekenhuis waar de minister van bui tenlandsche zaken onmiddellijk naar toe ge bracht werd, nam men eerst aan dat zijn ver wonding niet van ernstigen aard was, hoewel men het aangezien zijn linkeronderarm door een kogel versplinterd was, wel noodig oor deelde den arm te amputeeren. Het -had er eerst allen schijn van, dat het leven van Bar thou geen gevaar liep. Tijdens de operatie echter ontstond een bloeding, welke bloed transfusie dringend noodzakelijk maakte. Hiertoe werd ©ogenblikkelijk overgegaan, doch de toestand van den minister werd zwakker en zwaikker tot eindelijk zijn hart ophield te werken. Barthou was overleden. Naar Reuter uit Marseille meldt, waren Bar thou's laatste woorden: „Ik heb pijn, ik heb dorst." Gedurende de operatie, die Barthou onder ging, heeft minister Piétri zich nog naar hem toe begeven. In het ziekenhuis vertoeven nog eenige lie den, die bij den aanslag door kogels getroffen zijn. Nog zes personen getroffen. Bij den aanslag te Marseille zijn ook eenige toeschouwers door schoten gewond. Zes per sonen, van wie twee kinderen, zijn met been wonden in een ziekenhuis opgenomen. Een politie-beambte, die door een schot in het -onderlijf werd gewond, verkeert in levens gevaar. De moordenaar. De moordenaar van koning Alexander, Pe tnis Kalemen is. naar vernomen wordt een Kroaat, een onderdaan dus van den vermoor den koning. Hij stond op'de lijst van verdachte personen, die door d-e Zuid-Slavische politie aan de Fransche politie was gegeven. Hij is 34 jaar oud en koopman van beroep. Hij z-ou in het bezit zijn van een paspoort, afgegeven op 30 Mei 1934 te Zagreb. Eind -September moet hij Frankrijk binnengekomen zijn. Volgens het Alg, Handelsblad is bij de po litie te Zagreb Kalemen niet bekend. Het is geen Serbo Kroatische naam; wel komt hij ;voor in d-e Hongaarsche grensstreken. Het is gebleken, zoo zegt dit blad, dat er op I Mei van dit jaar geen Fransch visum is ver strekt aan een Kalemen. Het paspoort van den moordenaar zou dus v-alsch zijn of van een verv-alscht visum voorzien. Verhaal van ooggetuige. Overste Fiollet, die naast de auto van den koning reed, vertelt het volgende over den ,De auto, waarin zich koning Alexander, minister van buitenlandsche zaken Barthou en generaal Georges bevonden, was juist ter hoogte van de Place de la Bourse aangeko men, toen ik zag' hoe een man uit de menigte te voorschijn schoot, langs de agenten van po litie rende en voorbij mijn paard bp de tree plank sprong van de koninklijke auto. Ik gaf mijn paard de sporen, maar ofschoon het paard een sprong voorwaarts deed, kon ik n-iet verhinderen, dat de dader zijn arm uit strekte en verscheidene schoten op -de koning loste. Met twee slagen sloeg ik hem neer, ter wijl de chauffeur v-an de auto twee schoten loste. De moordenaar ging echter v-oort met 120 gendarmen, 48 leden van de mobiele garde, zoomede een aantal soldaten. Toen een politiebeambte bemerkte, dat een man wilde doordringen tot den wagen van den koning, wierp hij zich direct op dezen man. De moordenaar richtte evenwel direct zijn vuurwapen op den politieagent, dien hij neer schoot. Op deze wijze kon de moordenaar den wagen van den koning, welke slechts een snel heid van 9 K.M. had, bereiken. De moordenaar maakte gebruik van een schietwapen, dat een soort machinepistool was. Twee doodelijke kogels. Het geneeskundig onderzoek heeft uitgewe zen, dat koning Alexander door twee kogels is getroffen. Een der kogels was via de lever streek de borst binnengedrongen. Deze kogel had éen inwendige bloeding ten gevolge, welke den doocl heeft veroorzaakt. De koning is voorloopig in uniform, waarop het Grootkruis van het Legioen van Eer was gespeld, opgebaard in de ontvangsalon der prefectuur. De baar is met een vlag bedekt, Naar verluidt zal het stoffelijk overschot van Koning Alexander naar Zuid-Slavië wor den vervoerd met hetzelfde oorlogsschip, waar mede de Koning naar Frankrijk is gekomen. De kruiser, de „Dubrownik", zal op de thuis reis worden vergezeld door een Fransch eska der als eere-geleide. Medeplichtigen? In het Fransche ministerie van Binnenland- sche Zaken is men van meening, dat de scho ten alleen zijn gelost door den gearresteerden Joego Slaaf. Deze kon evenwel in verband met zijn toestand niet worden gehoord. Andere berichten maken melding van een aantal medeplichtigen. Toevallig heeft een filmoperateur den ge- heelen aanslag opgenomen. De film wordt direct ontwikkeld en ter beschikking gesteld van de autoriteiten. Een proclamatie van Doumergue. In verband met den aanslag te Marseille heeft de Fransche regeering de volgende pro clamatie uitgevaardigd: De Fransche regeering ziet zich met smart gedwongen de natie den dood mede te deelen van Z.M. Koning Alexander van Zuid-Slavië. juist op het oogenblik, waarop Zijne Majesteit het gansche volk de bewijzen kwam brengen van de toegenegenheid van het Zuid-Slavische volk. De Fransche regeering geeft uiting aan haar groote smart tegenover Hare Majesteit, Koningin Maria van Zuid-Slavië, de regeering van Zuid-Slavië en de bevriende natie. Tevens vervult de regeering den droeven plicht, kennis te geven van het feit, dat te zamen met Koning Alexander, de minister van buitenlandsche Zaken Barthou doodelijk ge troffen is. In dit tragische uur, nu beide volkeren zoo smartelijk getroffen zijn, gevoelen zij zich meer dan ooit vereenigd in gédaëïïten en ge voelens Nationale rouw. De Fransche regeering heeft besloten een nationale rouw te land, ter zee en in de lucht af te kondigen voor den tijd van één maand. In dezen tijd zullen alle feesten en ceremoniën afgelast worden. De Koningin op de hoogte gesteld. De koningin van Zuid-Slavië is gisteren te Besancon aangekomen, waar zij oogenblikke lijk op de hoogte gesteld werd van het treu rige nieuws. Het bericht werd gemeld aan den prefect van het departement van Haute Salve de Besanc-on, waar de trein, die koningin Maria vervoerde, om 18.30 zou aankomen. De prefect Beretti Bellarocca, schoonzoon van den mi nister van Marine Piétri, die den Koning te Marseille op een oorlogsschip was gaan be boeten, begaf zich naar het station, maar be schieten, -ofschoon hij op den grond lag. Zijn merkte, toen hij in den trein bij de Koningin kogels troffen twee agent-en van po-litie en - een vrouw, die in de eerste rij der toeschou wers stonden. Politie en garde mobile vlogen op den moordenaar af en trachtten de me nigte van de auto weg te dringen. De op den grond liggende dader werd opgetild, waarop de menigte zich op hem wierp." Hoe de dader den Koning bereikte. Gemeld wordt, dat de afzetting te Marseille ter gelegenheid van het bezoek van koning Alexander van Joego Slavië, was toevertrouwd aan 1200 politie-beambten, 191 rechercheurs, kwam, tot zijn ontsteltenis, dat zij nog vol strekt van niets wist' Om haar het vreeselijke bericht met de noo- dige voorzichtigheid mede te deelen, bleef de prefect in den trein, die om 19.18 weer ver trok en hij bracht onderweg te Koningin op de hoogte. De Koningin is inmiddels te Marseille aan gekomen. Minister Sarraut vraagt ontslag. Om 6 uur is de ministerraad bijeengekomen, onder voorzitterschap van Doumergue, ten- )e 1 1 -jarige Prins Peter tot koning uitgeroepen. Koning Alexander van Joego-Slavië. einde te beraadslagen over den door den aan- ontstanen toestand. De minister van bin- nehlandsche zaken Albert Sarraut die zich verantwoordelijk acht, zal zijn ontslag aan vragen. De president der republiek, Lebrun, oogenblikkelijk na ontvangst van de berich ten omtrent den aanslag, naar Marseille ver trokken. De indruk. BELGRADO, 10 October (V. D.) Het tele- graafagentschap Avala deelt mede, dat het be richt van het tragische overlijden van koning Alexander van Joego-Slavië algemeen e ver slagenheid en diepen rouw heeft teweegge bracht. Het geheele volk draagt waardig den slag, welke het heeft getroffen. Alle winkels en openbare gelegenheden heb ben na het bekend worden der verschrikke lijke mare gesloten. Over het algemeen kon men zijn ontroering niet bedwingen. De ministerraad is onder voorzitterschap van minister-president Oezoenowitsj bijeen, ter bespreking van maatregelen, welke on dei- deze buitengewone omstandigheden in het be lang van het land moeten worden getroffen. Bij zijn vertrek had koning Alexander de ko ninklijke voorrechten overgedragen aan den ministerraad. Opstand in Kroatië beraamd? BELGRADO, 10 October (V.D.) In sommige kringen wordt gevreesd, dat de moord op ko ning Alexander bedoeld was als signaal voor een opstand der Kroaten. De Kroaten streven naar grooter mate van autonomie. Het bericht van den moord op koning Alexander verspreidde zich als een loopend vuurtje door het land. Voor de bladen, die het bericht bulletineerden, liep het volk te hoop. In tal van steden kwam het, naar United Press aan de Tel. meldt, tot anti-Kroatische demon straties. In politieke kringen neemt men aan, BELGRADO, 9 October (Reuter). De Joegosliavische ministerraad is hedenavond bijeengekomen en heeft prins Peter tot koning geproclameerd, onder den naam Peter II. De regentscliapsraad zal later worden benoemd. De jeugdige koning is sinds eenigen tijd te Londen op kostschool. Hij is pas 11 jaar oua. Bij art. 42 der grondwet, wordt bij den dood van den vorst, de proonprins koning. De kwestie van het regentschap moet bij testament van den koning zijn geregeld. In dien geen testament aanwezig is, wordt liet regentschap door de vertegenwordiging van het land gekozen, WEENEN: Uit Joego Slavische kringen te We enen verluidt, dat koning Alexander in zijn testament heeft bepaald, dat hij wenscht dat in geval van zijn dood een regentscliaps raad van drie personen tot de meerderjarig heid van kroonprins Peter de regeering zal leiden. Deze regentscliapsraad zal moeten bestaan uit Koningin Maria van Joego Slavië, prins Paul en den president van het Opperste Ge rechtshof van Belgrado. Deze berichten zijn met tendentieuze bedoe lingen verspreid. Joego-SlavischOostenrijksche grens gesloten. WEENEN, 9 Oct. Uit Graz wordt gemeld, dat hedenavond zeven uur de Joegoslavlsch- Oostenrijksche grens hermetisch is gesloten. De telefoonverbindingen en het geheele ver keer met Joegoslavië zijn onderbroken. De geheele grens is met Joegoslavische troe pen bezet. Barthou. dat kroonprins Peter weldra zal worden ge kroond en dat in zijn naam de militaire dic tatuur de macht in handen zal nemen. De politie heeft bepaald, dat alle openbare gelegenheden na tien uur 's avonds gesloten moeten z jn. Sterke politiepatrouilles trekken door Bel grado. Daar is het overal rustig. Het agentschap Avala meldt, dat het ge machtigd is mede te deelen, dat alle? uit bui tenlandsche bronnen stammende berichten betreffende troepenbewegingen en gedeelte lijke mobilisatie onjuist zijn. Koning Alexander van Joego-Slavië. Alexander I, koning van Zuid-Slavië, uit het huis Kara-Georgewitsj, was de twee-de zoon van koning Peter en koningin Zorka (Aurora), een dochter van koning Nikita van Montene gro. Hij is 45 jaar oud geworden. Hij werd 17 December 1888 te Cettinje geboren en genoot •met George, zijn ouderen broer, zijn eerste op leiding in het Russische cadetten corps. Toen Peter 15 Juni 19'03 na den moord, op Alexander Obrenowitsj gekozen werd tot ko ning van Servië kwam prins Alexander met zijn zuster naar Belgrado. Hier werd hij, schrijft de N.R.C. voorbereid onder leiding van Servische leeraren voor de academische stu die en vervolgens studeerde hij in het staats recht. In Maart 1909 zag kroonprins George af van zijn rechten op den troon, waarop Alexander tot troonopvolger werd uitgeroepen. Hij wijdde nu zijn volle belangstelling aan het leger, waarin hij, evenals zijn broer, aanvankelijk als gewoon soldaat was opgenomen. Bij het uit breken van den eersten Balkanoorlog (Octo ber 1912) nam hij het bevel over het eerste Servische leger op zich. waarmee hij de eerste groote overwinning behaalde in den slag bij Koemanovo. Den 24en Juni 1914 nam prins Alexander wegens ziekte van zijn vader het regentschap op zich. Als regent bleef Alexander opperbevel hebber van het leger. Hij bleef voortdurend in het hoofdkwartier van het leger. Tot den dood van Peter op 16 Augustus 1921, dus gedurende heel den oorlog, is hij regent gebleven. Toen besteeg hij zelf den troon als koning der Ser viërs, Kroaten en Slowenen, een titel, die later werd veranderd in koning van Zuid-Slavië als koning op en 8 Juni 1932 trouwde hij met prinses Maria, de tweede dochter van koning Ferdinand van Roemenië en zuster van den huldigen koning Karei II. Aanvankelijk regeerde Alexander als con stitutioneel vorst. V-an zijn vader had hij eer bied geleerd voor constitutioneele en parle mentaire tradities, Alexander trachtte de drie volken, die onder zijn heerschappij vereenigd waren nader tot elkaar te brengen en de po litieke tegenstellingen te verzachten. Hij stond evenwel op de eenheid van het rijk, al trachtte hij binnen constitutioneele grenzen te zorgen, dat de Serviërs niet te veel overwicht uit oefenden over de andere deelen des lands. De omstandigheden waren hem echter te sterk. Zoowel van Serviscben als van Kroatischen kant werden fouten en onhandigheden be gaan. De Kroaten begonnen steeds harder om een federatieven staat te roe,pen, de eenheid des lands dreigde in gevaar te komen. Toen nam de Koning zelf het roer in handen. Den 6den Januari 1929 zette Alexander de grondwet van Vidivdan buiten werking en voerde met behulp van het kabinet Zifkowtsj de obsolute dictatuur in. Hij motiveerde deze daad met een manifest, waarin hij zeide: .Mijn verwachtingen, zoowel al-s de ver wachtingen mijns volks, dat de evolutie van onze binnenlandsohe politiek de regeling en consolidatie zou brengen van de betrekkingen in den lande, zijn niet vervuld. De parlemen taire orde en ons heele politieke lev-en krijgen een steeds negatiever karakter, waardoor volik en staat tot dusver slechts schade leden. Alle nuttige Instellingen in onzen staat. hun vooruitgang en de ontwikkeling van het heele volksleven zijn daardoor in gevaar geraakt. Door dezen ongezonden politieken toestand in het land, worden n-iet alleen het binnen- landsche bestaan en de vooruitgang, maar ook de regeling en ontwikkeling van de buiten landsche betrekkingen van onzen staat, zoo- Joego Slavië). Op 16 Augustus 1921 volgde hij zijn vader I wel als de bevestiging van ons aanzien en ore- diet in het buitenland geschaad Het zou kostbare tijd verliezen zijn in ver- geefsche pogingen, gelijk ons eenige der laat ste jaren gebracht hebben, als men de genees middelen voor dit kwaad zou willen zoeken in parlementaire regeeringswisselingen als tot dusver of in nieuwe verkiezingen voor de wet gevende lichamen. Wij moeten nieuwe werk methoden zoeken en nieuwe wegen inslaan Ik heb daarom besloten en beslist, dat grondwet van het Koninklijk der Serviërs, Kroaten en Slowenen van 28 Juni 1921 op houdt rechtens te bestaan. Alle staatswetten blijven van kracht, tot zij in geval zulks noo dig is door mijn oekaze worden opgeheven. Langs denzelfden weg zullen voortaan nieuwe wetten worden uitgevaardigd. De Skoepsjtina, die op 11 November 1927 gekozen is, wordt ont bon-den". Op 2 Sept. 1931 werd het constitutioneele regime in naam hersteld en werden de grond trekken van de nieuwe grondwet geprocla meerd, nadat reeds op 3 October 1929 de naam. des lands in koni-krijk Zuid-Slavië was veran derd. In 1933 begon Alexander zich evenals tsaar Boris van Bulgarije en koning Karei II van Roemenië met de Balkanpolitiek in te laten. In Januari bezocht hij Karei, in September sprak, hij Boris, toen deze Belgrado passeerdp en even later bezocht hij opnieuw Karei en Boris (te Warna), waarna hij doorging naar Kemal pasja te Stamboel. Dit was de rondreis onder het motto ,.De Balkan voor de Balkan volken", welke leidde tot het sluiten van di verse vredes- en vriendscb aosverdragen waa1* onder het veelbesproken Ba^kanverdrag var' Roemenië en Turkije toetraden, doch dat krachteloos bleef door het afzijdig bliiven var .Bulgarije. De betrekkingen van Zuid-SJavi3 met dit land, aanvankelijk gesDannen, zijn door het contact tusschen de regeerders aan- zienlijk verbeterd, Louis Barthou is geboren in 1862 te Oloron- Sante Marie, een stadje in de Fransche Pyreneeën, gelegen aan de samenvloeiing van de bergstroomen Acpe en Ossau, waar zijn vader een winkel dreef in ijzerwaren. In 1889, na een verziekingscampagne te Oloron, verscheen hij in de Kamer, alsjong ste lid van de Republikeinsche afgevaardig den, om vijf jaar later als jeugdigste mi nister van de Derde Republiek de portefeuille van Openbare Werken te aanvaarden. Barthou was Minister van Binnenlandsche Zaken onder Méline in 1896, van Openbare Werken onder Farrien in 1906 en vervolgens onder Clemenceau tijdens diens langdurige regeeringsperiode van voor den oorlog. Hij is vier maal Minister van Justitie geweest, in 1 ministerie Poincaré, en in 3 ministeries Briand, twee maal minister van Oorlog onder Briand en nogmaals tijdens diens derde pre sidentschap en in het ministerie Steeg; twee maal betrok hij het Departement aan den Quai d'Orsay, in 1917 in het kabinet Fain- levé. Barthou behoorde niet tot de menschep, die in gemakkelijke tijden beschikbaar zijn voor regeeringsfuncties om zich in moeilijke uren terug te trekken. Als minister, tot veertien maal toe, als lid van het Comité de Guerre, hoofd van de afdeeling Elzas Lotharingen chef van de Fransche delegatie te Genève in 1922, voorzitter van de Commis sie van Herstelbetalingen, op al deze pos ten heeft hij getoond de noodige talenten te bezitten. In de dagen, dat er onweer naderde, aan gekondigd door de reis van den Duitschen Keizer naar Tanger en Algecirfas, de an nexatie van Bosnië en Herzegowina, door Oostenrijk in 1908, de inval van den Panther in de wateren Agadir in 1911, toen de oorlog voor de deur stond, bleek dat hij niet alleen talenten bezat als redenaar en schrijver, maar dat hij een der grootste en meest zeldzame eigenschappen had, van een staatsman: karakter. Als een van zijn meest verdienstelijke daden beschouwt men in Frankrijk de militaire wet, die hij onder zijn minister-presidentschap in 1913 er wist door te krijgen. Wij geven hieronder nog een chronologi sche opsomming van de verschillende open bare functies welke Barthou heeft bekleed. Afgevaardigde van 18891922; senator van 1922 af; president van den Raad van het Arrondissement Basses Pyrenees sinds 1924; lid en vroeger voorzitter van de Union Democratique et Radicale; Minister van Openbare Werken van 189495 en van 19-061907; Minister van Binnenlandsche Zaken van 18961898; Minister van Justitie in het Kabinet van Briand van 19091913; Minister-president en Minister van Onder wijs van Mei—December 1913; Minister van Buitenlandsche Zaken in het kabinet van Poincaré in 1917; Minister van Oorlog in het kabinet van Briand in 1921; Minister van Justitie in het kabinet van Poincaré van 1922—1924 en 1926—1928 en in het kabinet van Briand in 1929; in Februari van dit jaar werd Barthou opgenomen in de door Dou mergue gevormde nationale regeering waarin hij een der belangrijkste posten als mi nister van Buitenlandsche Zaken bekleedde. Voorts was hij voorzitter van de Commissie voor de Herstelbetalingen in 1924; sinds 1918 was hij lid van de Academie Francaise. hij was voorzitter van de Société d'Histoire de la Revolution Francaise. Niet alleen als staatsman, doch ook en niet in mindere mate heeft Barthou als literator naam verworven. Beroemd is zijn werk over Mirabeau. Van zijn overige werken kunnen nog worden genoemd: Lamartine Orateur, Le General Hugo, Le Neuf Thermidor, Lyautey et le Meroc, Danton, Rachel, Lettres inédites d'Alfred de Vigny a Victor Hugo, Auteur de Lamartine, Souvenirs de la. Rue de la Sabliere, Le Politique, Paroles Vécues, Diderot, La Vie Amoureuse en Richard Wagner, ner.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3