De moord op Koning Alexander van Joego-Slavië en minister Barthou. Artikel 289 strafrecht H" Wa— I» F*— van ÏÏ^SJiSS: f.'t'n' te Marseille na den latten moord op den vorst dood van minister Barthou De typhoonramp In Japan richtte groote verwoestingen aan, terwijl zeer vele slachtoffers zijn te betreuren. Het spoor •n tramverkeer werd in verschillende steden geheel ontwricht, daar de palen der telefonie en telegrafie over de banen vielen en ernstige schade aanrichtten In voorbereiding voor de Melbourne-race. De technische dienst van de K L M. verricht op het oogenblik de laatste werkzaamheden aan de Douglas-machine De 11-jarige Koning Peter II van Joego-Slavië verlaat de ambassade van zijn land te Londen, waar hij een bezoek bracht in verband met den dood van zijn Yader, Koning Alexander Een padvinder begroet Prins George van Engeland tijdens diens bezoek aan de Londensche steenbakkerijen, waar de Prins Dinsdag geruimen tijd vertoefde FEUILLETON Oorspronkelijke Recherche Roman. door J. CHR. TETENBURG. Inspecteur van politie te Utrecht. 8) Het hard dichtslaan van de deur was het eenige geluid, dat hierop van de zijde van den onbeleefden huisbewaarder werd verno men. „Een gevaarlijk man" dacht de inspec teur onder het terugwandelen naar het ho tel. „Het is wel erg toevallig, dat die Jans sen onvindbaar en niet te spreken is. We zullen dat heerschap eens in de gaten houden. Misschien weten ze op het sectiebureau hier :wel meer van hem af". De tijd ontbrak hem echter, alsnog naar dit bureau te gaan. Hij nam zich dan ook voor, dit den volgenden morgen maar te doen. Om welke reden hij zich dien morgen even eens naar dit bureau zou 'begeven, kon hij toen nog niet vermoeden! Het was tenslotte gedeeltelijk aan het toeval te danken, dat de inspecteur den draad van het drama, die op Nah-Indra was afgebroken weer kon aanknoopen. Na het diner genoten de beide politieman nen, gezeten aan de leestafel van het hotel, ;van een kopje koffie en een sigaar, waarbij zij izich onledig hielden met het lezen der avond bladen. Uit de marmeren hall klonken tonen van een strijkje, dat zachte, meeslepende melo- jdieën speelde. Voor van Everdingen was dit een tijdje van intens genot en in stilte hoopte hij, dat het onderzoek nog maar vele dagen in beslag zou nemen. Hij werd uit zijn droomerijen opgeschrikt door de stem van Zijn chef, die hem vroeg: „Wat is nu wel je oordeel over de mogelijk heden die de kwestie Janssen oplevert?" Aarzelen kwam het antwoord van den rechercheur: „Ik weet warempel niet, waar het heen moet! Ik geloof stellig dat die Jansen van het testament absoluut niets met den zagen- vijler te maken heeft. Dat die huisbewaarder noiisch tegen u deed, kan mijns inziens heele- maal buiten beschouwing blijven Nee, ik ben er van overtuogd, dat u met dezen Janssen op een verkeerd spoor bent. Het spoor Nah- Indra volgen is mijn advies. Daar zit ten minste een tastbaar verband tusschen die vrouw en den man, die uit het raam viel. Maar wat geeft tenslotte een overeenkomst tusschen de namen en den ouderdom? Hoe veel duizenden Janssens bestaan er niet, en hoeveel tientallen, je wellicht honderden, die Johannes Anthonius heeten! Het moet zuiver toeval zijn, dat Nah-Indra hier woont. Wellicht wonen er nog wel meer Janssens met dezelfde voornamen en leeftijd in andere steden! Het zal waarschijnlijk het beste zijn, u houdt het mij wel ten goede, dat ik het zeg, dat we de gangen van Nah-Indra en consor ten eens extra goed nagaan of laten nagaan. Ik ben het met u eens, dat het directe ver hoor van haar geen goede uitwerking zal heb ben en het 't beste is, om haar geheel en al onkundig te laten van het feit, dat wij we ten, dat ze op de kamer van den verongelukte is geweest. Als wij niet meer feiten tegen haar opsta pelen kan zij beslist niet veroordeeld wor den. Zonder meer, kan daarvoor het gevon den stukje vel, al past het nog zoo prachtig in de hand, nooit voldoende zijn. Ik heb zoori idee dat we wel meer zulllen te weten ko men, als we een afwachtende houding aan nemen!" „Mooi gesproken mijn waarde", was het antwoord van den inspecteur. „Een afwach tende houding aannemen. Ja, ja, dat lijkt jou wel Je denkt waarschijnlijk bij je zelf, dat het hier best uit te houden is. Maar overigens neem ik je dat heelemaal niet kwalijk, hoor. Ik zou in jou plaats ook zoo redeneeren. Maar ik heb er nu eenmaal 'n hekel aan om stil te zitten en letterlijk niets te kunnen doen, om wat meer licht in die gekke geschiedenis te brengen. Overigens ben ik er vast van overtuigd, dat Nah-Indra de oorzaak is geweest van den dood van Janssen. Je weet dat ik bij het onder zoek op de kamer verschillende voorwerpen gevonden heb. Aan de hand daarvan heb ik mij een theorie gevormd, die ik voorloopig nog aan niemand wil bekend maken, omdat ik sedert de foutieve veronderstelling die ik drie jaar geleden van te voren had verkondigd in die Vancouvergeschiedenis en die toen op zoon fiasco is uitgeloopen, besloten heb, voortaan met het te vroeg uiten van mijn meening uiterst voorzichtig te zijn! Deze theorie heeft echter alleen maar betrekking op de wijze waarop Janssen aan zijn eind is gekomen. Omtrent het motief tast ik nog in volslagen duister! Daarom heb ik ook al in de richting van een testament gezocht." Nadat de beide politiemannen nog even ou gedempten toon hadden verder gesproken, hervatten zij hun lectuur. Plotseling werd de aandacht van den In specteur getrokken door het volgende bericht onder de rubriek „Stadsnieuws" van het Nieuwsblad van 's Torenbosch en Omgeving: GEVAL VAN GAS VERSTIKKING. Bejaard echtpaar het slachtoffer. 9 Juli 19Toen hedenmorgen de groen tehandelaar S. zooals gewoonlijk, te 9 uur aanbelde aan het perceel Mandenkade 20, het kantoor van notaris G. P. J, Sierstra, dat bewoond wordt door het bejaarde echtpaar Berghout, werd hem na herhaald bellen niet opengedaan. Op zijn vermoeden van onraad, kwam een surveilleerend agent hem te hulp, die een ruitje in de deur verbrijzelde en deze opende. Het bleek dat het echtpaar waarvan de man 73 en de vrouw 68 jaar oud is, in een slaapka mer die vol met gas stond, roerloos op bed lag. De groentehandelaar telefoneerde onmid dellijk naar den Geneeskundigen Dienst, ter wijl de agent, na de ramen te hebben openge worpen, de gaskraan van den haard, die ge heel openstond, te hebben gesloten en de slachtoffers in de frissche lucht gebracht te hebben tevergeefs trachtte de levensgeesten door kunstmatige ademhaling weer op te wek ken. Door den Geneeskundigen Dienst werd bij beide personen den dood geconstateerd. Deze moet minstens zes uur te voren zijn ingetreden. Het raam was gesloten en de deur aan den binnenkant op slot. Men ver moedt, dat een van beiden met den voet te gen de kraan heeft gestooten bij het naar bed gaan. Uit genomen proeven bleek, dat dit vrij ge makkelijk kon plaats hebben. Aan zelfmoord wordt door de Politie niet gedacht, daar het echtpaar als zeer gelukkig bekend stond. HOOFDSTUK VII. GASVERSTIKlKING. Nadat Politieinspecteur Lietsen de be schrijving ernstig en nadenkend had bestu deerd, reikte hij de krant aan van Everdingen wees hem op het bericht en vroeg hem, wat voor bijzonders hij er in opmerkte. De rechercheur las het door en ant woordde: „U doelt er zeker op, dat u het zoo vreemd vindt, dat iemand de kraan met den voet openstoot." „Dat ook wel, maar dat bedoelde ik eigen lijk Mét. Heb ie gezien hoe die Notaris heetl Sierstra, mijn waarde! Het geval is ge beurd in het huis waarin Notaris Sierstra kantoor houdt! En deze is de bewaarder van een geheim testament van den rijken J. A. Janssen. Je bent toch niet zoo kort van me morie, dat je nu al weer vergeten bent, wat ons op het Departement is meegedeeld?" „Nee, natuurlijk niet, meneer, maar u weet wel, dat ik nu eenanaal niet kan geloo- ven aan eenig verband tusschen dezen nota ris en den man, dien ze bij ons waarschijnlijk om het leven gebracht hebben." „Ik kan je gedachtengang volkomen volgen! vriend, volkomen. Maar je kent nu eenmaal mijn vergezochte vermoedens. Gesteld nu eens dat dit geval iets met onze zaak te maken heeft, dan zou ik het mij nooit kun nen vergeven, dat ik het mogelijke verband) verwaarloosd had. H>et 'is in elk geval een kleine moeite eens naar de bijzonderheden van het ongeluk te in- formeeren. De Mandenkade is meen ik 5de Sectie hier Ik zal morgen den Commissaris van die Sectie dadelijk om inlichtingen ver zoeken. Je kunt nooit weten, Everdingen!" „Ik hoop het, meneer, maar ik vrees, dat het verband ver te zoeken zal zijn. Maar ik ben het met u eens, dat een informatie, nu we hier toch eenmaal zijn, een kleine moeite De toedracht van de zaak, zooals Lietsen die den volgenden dag op het commissariaat te hooren kreeg, was de volgende: Op 9 Juli 's morgens om 9 uur belo-* de groentehandelaar Sanders als bewo^ijk aan het kantoor van Notaris G. P. J. Sier stra, waarvan de bovenverdieping bewoond werd door het bejaarde echtpaar Berghout- Kassels, waarvan de man al sedert meer dan 25 jaar als kantoorbewaarder voor den Nota ris dienst deed en z'n vrouw voor 't schoon-- houden der localiteiten (Wordt vervolgd.).

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 8