HET NIEUWE AVONDBLAD Het haas. Nog eens Op Hoop van Zegen. 19e JAARGANG No. 290 VRIJDAG 12 OCTOBER 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maarui 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie, P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs, ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE BET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. All?j abonnéa van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers stijft. Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd ea ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: SO00.bil algeheele invaliditeit; 600bij overlijden; 400bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verhes van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; .f 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen, Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van j 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf Is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Ultkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe ELA.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN Het P. E. N. en de Omzet belasting. Ontevreden klanten. Reeds spoedig nadat tot invoering van het heffen van omzetbelasting was overgegaan, deelde de directie van het P.E.N. aan haar afnemers mede, dat wanneer eventueel het bedrijf belastingplichtig mocht worden ver klaard, de belasting met terugwerkende kracht op de verbruikers zou worden ver haald. En thans is het zoover. Den afnemer in onze gemeente is naast de gewone kwitantie, waarin de omzetbelasting is gecalculeerd, een tweede kwitantie van 30 a 40 ets. voor de kleine verbruikers aangeboden voor de om. netbelasting over -de maanden Mei,, Juni en Juli. Wij zullen hier niet in een beschouwing treden over het standpunt van den minister van Financiën, -die thans evenals ten op zichte van de gaslevering door de gemeente de belasting gaat heffen over den verkoop prijs. We willen slechts wijzen op -het feit, dat er onder de verbruikers groote ontevre denheid over deze nieuwe belasting bestaat, vooral omdat met het systeem van het vast recht een onbillijkheid in de berekening schuilt. Immers zal ook in den zomer, wan neer er geen stroom wordt afgenomen, het geen dikwijls voorkomt, het bedrag van het vastrecht betaald moeten worden. Er wordt dus omzetbelasting geheven over iets dat niet geleverd is. Het is ons bekend, dat er afnemers zijn, die het betalen van deze omzetbelasting ge weigerd hebben. Van een der afnemers ver namen wij dat hij de kwitantie niet heeft betaald, doch aan het P.E.N. een bedrag gelijk aan 4 pet. van de. kosten van de ver bruikten stroom heeft toegezonden. DE KONING DER WILDERNIS Heden en volgende avonden gaat in Thalia op het Witte doek „De Koning der Wilder nis" met Buster Crabbe en Frances Dee. Over beide filmsterren vertellen de Kronie ken het volgende: Buster Crabbe was de gelukkige die gekozen ■werd om de hoofdrol te vervullen in de nieu we Paramountfilm „Koning der Wildernis" Hij is een van de beste zwemmers ter wereld. Gedurende de Olympiade in 1928 te Amster dam vestigde hij verschillende wereldrecords op zijn naam en ook gedurende de Olympi sche Spelen te Los Angeles, het vorig jaar was hij favoriet. Hij is de houder van 5 we reld- en 35 nationale records. Nadat men onder alle vooraanstaande ath- leten en acteurs van Amerika naar een ge schikt ty~e voor de rol van Kaspa in „King of the Jungle0 gezocht had, zelfs heeft George Carpentier hiervoor op de nominatie gestaan heeft men eindelijk Buster Crabbe voor de rol geëngageerd, daar hij, zoowel wat lichaamsbouw als persoonlijkheid aanging, het ideaal type was. Crabbe is drie en twintig jaar oud en een afgestudeerde van de Zuid Californische Uni versiteit. Op driejarigen leeftijd ging hij met zijn ouders te Honolulu wonen, waar hij van de inboorlingen leerde zwemmen. Frances Dee werd in Los Angeles geboren. Haar vader was ingenieur in de petroleumvel- den, verhuisde later naar Chicago en liet Frances daar aan de universiteit studeeren. In de vacantie maakte zij een reisje naar haar geboorteplaats om oude kennissen op te zoeken. Als ieder knap meisje dat in Holly wood komt was Frances opgetogen over het idee om in een film mee te spelen, al was het alleen maar voor de grap. Zij bood haar diensten aan en inderdaad gaf men haar een klein rolletje in Ernst Lubitsch' groote ope rettefilm „Monte Carlo". Haar werk, al was het ook nog zoo weinig, trok de aandacht van de studio-leiding en men gaf haar een con tract. Haar eerste groote rol de beste, was als tegenspeelster van Maurice Chevalier in „Het Cafétje" en daarna koos Joseph von Sternberg haar voor de rolvan Sondra in „Een Ameri- kaansche Tragedie". Verschillende minder be langrijke rollen volgden totdat Frances op nieuw een goede rol kreeg in „Wat het Leven verwoest" en nu in de nieuwe Paramount-film „Koning der Wildernis" als tegenspeelster van Buster Crabbe haar talenten toont. Leger des Heils. „De nood dwingt tot de daad". Kapiteine H. C. Edelkoort van het Leger des Heils schrijft ons: In deze kommervolle en zorgelijke tijden, nu welhaast de winter voor de deur staat, met zich brengend armoede en gebrek voor velen, voelt het Leger des Heils, dat gaarne wil zijn „Het Leger van de Helpende Hand" zich gedrongen om een extra poging in het werk te stellen, teneinde den algemeen heer- schenden nood te lenigen. Tot dat doel heeft Kommandant Bouwe Vlas een oproep gericht tot zijn landgenooten om de handen ineen te slaan in het vormen van een Nationalen Bond van Barmhartigheid. Tot dien bond kunnen allen toetreden, die op daadwerkelijke en practische wijze hun minderbedeelde naasten willen helpen steunen, ongeacht godsdienstige overtuiging of politieke richting. De hond stelt zich voor om op Woensdag 17 Oct. a.s. eene grooten Dag van Barmhartigheid te organiseeren, waarop kleeding, schoeisel, kachels enz., inge zameld zullen worden, om die dan later weer uit te deelen. Reeds velen in den lande hebben zich als lid van den bond aangemeld en zich bereid verklaard, hetzij bij het ophalen, het sorteeren of wel de uitdeeling der ingekomen goederen behulpzaam te zijn. Laat IJmuiden in deze niet achterwege blijven. De afdeeling van het Leger des Heils alhier is druk bezig, de noodige voorbereidingen te treffen, om den inzamelingsdag, Woensdag 17 October, goed te doen slagen en zij rekent daarbij op de hartelijke medewerking en den vriendelij ken steun van alle plaatsgenooten. De direc tie der Vereenigde Ijsfabrieken was bereids zoo vriendelijk twee vrachtauto's met chauf feurs beschikbaar te stellen voor den ophaal dienst. Komt, laat ook gij ditmaal het werk niet alleen aan de Heilssoldaten over. „Een dracht maakt macht", zij ook hier het parool. Laat ieder, die zich a.s. Woensdag kan vrij maken, zich aan melden bij de Officieren van het Leger des Heils, Edisonstraat 14c. Uw hulp zal dankbaar aanvaard worden. En laten alle huismóeders in de komende dagen de kleerenkasten nazien, Licht is er iets bij dat ge mee wilt geven, als straks.de auto bij u in de straat komt. Maak vast een pak gereed dat bespoedigt de vlotte afwerking van een en ander. Moge Woensdag 17 October blijken, dat IJmuidens burgers nog barmhartigheid ken nen. NU OOK EEN JAS ER BIJ Iemand uit Velsen-Noord.. had een bezoek gebracht aan een café op het Kennemerplein. Zijn fiets plaatste hij in de vestibule. Toen hij weer wilde wegrijden kwam hij tot de ontdekking dat zijn fiets verdwenen was, alsmede de jas, die er op was vastgebonden. AANLEGGEN VAN EEN WEG. Burgemeester en wethouders stellen den Raad voor, aan de firma Ribbermk en van der Hee te Soest vergunning te verleenen tot het aanleggen van een gedeelte van de Ladder- heekstraat, voor zoover deze geprojecteerd is over de perceelen sectie B nos. 2237 en 2349. De opheffing van school C. SCHOOLVOEDING. Gistermiddag 'heeft een bijeenkomst plaats gehad van de commissie voor se'hoolvoeding •met de dames die zich als kooksters hadden opgegeven. De heer P. Bosman wethouder van Sociale Zaken, die als voorzitter van de com missie fungeert sprak een woord van welkom, waarbij hij tevens zijn dank betuigde aan de dames voor haar bereidwilligheid het mooie doel te steunen. Hoe mooi dit doel ook is zegt de lieer Bosman toch zullen zich hier bij moeilijkheden voordoen, en wel in den vorm der' contanten. Van alle kanten is de zaak bekeken en overwogen maar men dient alle voorzichtigheid in acht te nemen wil men niet in het midden van den winter financieel vast komen te zitten. Daarom is in beginsel beslaten indien mogelijk 29 October te beginnen en dan vooreerst vier dagen in de ttwefe voedsel te verstrekken en wel Maandags, Dmsaags, Donderdags en Vrijdags. Het voed sel zal bereid worden in de keuken van de Gemeentelij ke Huishoudschool. Na deze inleiding van den heer Bosman deed mej. E. Vijlbrief eenige mededeelingen en werden de dagen vastgesteld, waarop ieder van de dames dienst als kookster zou doen en werden verdere plannen inzake dit werk he- STWOken. - (De hazenjacht is geopend in Friesland worden er veel g schoten). Dit is de tijd voor 't arme haas. Van donderslag uit blauwe lucht, Gepaard gaand aan een hagelbui, Die hem terneer velt in de vlucht Er waait een kwade haze-wind; Al kiest het ook het hazenpad, Het heeft door 't jachtige bestaan, Zijn langsten tijd alweer gehad. De menschen houden veel van hem Die menschenliefde is zijn dood, Zoodra er schot komt in 't bestaan, Is 't arme haas in levensnood. Het heeft een leger, maar dat voert Geen strijd voor hem en zijn gezin, Het gaat er meestal ver vandaan, Zijn laatste hazenslaapje in. De mensch klaagt veel over zijn lot, 'k Moet zeggen, dat ik graag erken, Dat 'k blij ben, dat ik in den herfst, Niet letterlijk het haasje ben. P. GASUS. VELSEN De werkloosheidsverzekering in 1933 Het uitgekeerde bedrag heeft bedragen f 203835.69 (f 253337.34), Aan 'het bij het verslag gevoegde overzicht omtrent de aan de leden der verschillende or ganisaties gedane uitkeeringen ontleenen wij het volgende: Totaal uitgekeerd 203.835.69. Het jaarverslag over 1933 van de Arbeids beurs bevat eenige belangrijke gegevens over de werkloosheidsverzekering, waaraan wij het volgende ontleenen. Het aantal volgens het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde weikloozenkassen. welke leden hadden, die woonachtig waren in de ge meente Velsen bedroeg aan het. einde van het verslagjaar 64 (630 met in totaal 4543 (4777) leden. In tegenstelling met de voorafgaande jaren moet dus een daling van het ledental der werkloozenkassen worden geconstateerd. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in de groote werkloosheid onder de leden en in de verslechteringen, welke in de reglementen werden aangebracht. Een succesvolle dag met blijde gezichten. a b Alg. Ned. Bouwarb. bond 252 Ned. Chr. Bouwarb. bond 71 .K. Bond St. Joseph 201 Ned. Ver. v. Fabrieksarb. 207 Chr. Fabrleks- en Transp. arbeiders 760 .K. Fabrieksart. St. Wil- librordus 191 Alg. Ned. Metaalbew.bond 553 Chr. Metaalbew. bond 145 R.K, Metaalbew. bond 266 Centrale Bond van Transp, arbeiders 1202 R.K. Bond van Transp. arbeiders 82 Alg. Ned. bond van Hand. en Kantoorbedienden 62 Ned. R.K. Bond St. F. v. Ass. 32 Mercurius 52 (a. Naam der vereeniging; op 31 Dec. 1932, c. id. 31 Dec. uitkeeringen in 1933). Vermoedelijke datum 1 November a.s. Zooals wij reeds meldden is het gemeente bestuur voornemens, binnenkort over te gaan tot algeheele opheffing van school C aan het Willemsplein, welke school zooals men weet, reeds gedeeltelijk gesloten is. Naar wij thans vernemen, zal de opheffing plaats vinden op 1 November a.s. Alle vrij komende lokalen zullen ter beschikking wor den gesteld van de Burgerwacht, die reeds een groot gedeelte van het schoolgebouw in ge bruik heeft. De school telt thans nog 4 klassen met ca. 70 leerlingen, waarvan het grootste deel wordt overgeplaatst naar school J. Ook het onder wijzend personeel zal naar andere scholen worden overgeplaatst of op wachtgeld worden gesteld. Met deze school verdwijnt de tweede en feitelijk ook de laatste openbare lagere school uit oud-IJmuiden. Immers kan de o.l.s. A 1 aan de Kerkstraat stiet gesproken niet meer als behoorend tot oud-IJmuiden worden be schouwd. De scholen B. en C. waren de scho len waar, vóórdat IJmuiden over de spoorlijn werd uitgebreid, het grootste deel der IJmui- densche jeugd schoolging. En van deze scholen mag wel school C, de school van meester Van der Hoeven, als de „alma mater" worden be schouwd, die het meest van alle scholen in de geheele gejueente heeft gestaan te midden van het woelige leven van IJmuiden. School C. was de oudste school in dit deel der ge meente. Binnen haar muren werd het ge slacht opgevoed, dat haar thans met weemoed zal zien verdwijnen. Eerst school B, nu school C. Reünie aan boord van den logger. In het midden de heer Bemio. Achter hem Barend. Bij den mast de reeder Bos (met platte pet). Inzet. Even tijd voor een sigaret. Na den teleurstellenden dag van eergiste- ren voor het vrij talrijke groepje, dat de film familie uitmaakt, die Op Hoop van Zegen ge reed maakt voor het witte doek, een goede Het was een heerlijke Octoberdag, rijk aan zon, het bijna onmisbare hulpmiddel voor een goede filmopname. Dus was er vroolijkheid gistermorgen, vroo- lijkheid in het vooruitzicht van een produc tieven dag. En dit werd het. Ei- is den geheelen dag druk gefilmd, zoodat het draaiboek aardig wat dunner en de voorraad film aardig wat dikker is geworden. De heer Benno keek erg blij, reeder Bos (Willem van der Veer) keek blij, de vrouwtjes keken blij, alleen Barend kon de stroeve plooi op z'n gelaat niet kwijt raken. Maar die was er misschien ook heel stevig ingegroefd. Het belangrijkste moment van dezen dag was het vertrek, dat niet alleen door den ope rateur maar ook door onzen fotograaf werd vereeuwigd, Na een hartroerend afscheid, een gewuif stak de logger van wal. Barend staat mis troostig bij den mast. Hij kijkt droevig voor zich uit, alles wat er rondom hem gebeurt, gebeurt buiten hem om. Zijn kameraden op de SCH. 47 wuiven terug naar de vrouwen op den wal, hij staat roerloos. Buiten het kader van de filmopname kijkt een talrijke menigte toe. Het is een kost bare afwisseling voor de bewoners van Uit buiten den zomertijd zoo afgelegen oord en wij vreezen, dat in meer dan een gezin de heer des huizes wel over koud of aangebrand eten geklaagd zal hebben. Maar ook uit IJmuiden waren nog vele nieuwsgierigen gekomen. En thans rest nog een belangrijke episode, ondergang van den logger. Een belangrijke en moeilijke episode tevens. Ook deze zal IJmuiden of vóór IJmuiden gespeeld worden. Vóórdat allen huistoe gingen kwam men nog even voor de lens. De foto werd genomen op den logger. Vroolijke gezichten overal. SANTPOORT R. C. BREDERODE. Het programma voor a.s. Zondag luidt: le ronde Stads-Editiebeker Kin-helm HBrederode I 10 uur Gewone competitie: Brederode IIDroste II 12 uur I.V.O. Juni.Brederode Jun. 10 uur. Zaterdagmiddag 3 uur wordt gespeeld: Beverwijk adsp. e—-Brederode adsp. 220 f 20578.95 66 5771.90 81 16036.80 169 2494..— 638 34869.75 165 2196.10 485 19195.35 130 6662,64 214 8072.20 1325 49676.40 82 4273.90 67 342.19 29 697.44 52 2460.44 b. aantal leden 1933, d. gedane De Spaarbanken in September. Zoowel Rijkspostspaarbank als Nutsspaarbank toonen een vooruitgang. De cijfers zoowel van de Rijkspostspaarbank als van de Nutsspaarbank toonen ook over de maand September een vooruitgang, alhoewel dit niet, zooals in Augustus, het geval was op alle kantoren. De kantoren IJmuiden-Oost en Velsen-Noord van de Rijkspostspaarbank laten evenals het kantoor Julianakade van de Nuts spaarbank een „nadeelig saldo" zien, terwijl aan het Postkantoor te Velsen de ingelegde gelden en de terugbetalingen elkaar ongeveer evenaren. Het totaal der saldi bij beide instellingen is met ruim f 6900 toegenomen, zoodat het ver mogen der spaarders zich weer in een stijgende lijn beweegt. In deze toeneming heeft de Nuts spaarbank het grootste aandeel. Bij deze in stelling overtrof het totaal der ingelegde gel den dat der terugbetalingen met f 4672.16, bij de Rijkspostspaarbank was dit cijfer f 2247.74. In ons blad van Zaterdag j.l. publiceerden wij reeds de cijfers van de Nutsspaarbank. De Rijkspostspaarbank vertoonde het volgende beeld: Postkantoor IJmuiden: Ingelegd Terugbetaald f 28.811.94 f 26.918.55 Meer ingelegd dan terugbetaald f 1.893.39 Hulppostkantoor IJmuiden-Oost; Ingelegd f 11.880.21 Terugbetaald f 14.319.47 Minder ingelegd dan terugbetaald f 2.439.26 f 7.865.— f 7.886.41 Hulppostkantoor Veisen Ingelegd Terugbetaald Minder ingelegd dan terugbetaald f 21.41 Hulppostkantoor Velsen-Noord: Ingelegd f 8.359.30 Terugbetaald f 10 417.62 Minder ingelegd dan terugbetaald f 2.058.32 Hulppostkantoor Santpoort-Dorp Ingelegd f 11.195,96 Terugbetaald f 8.882.26 Meer ingelegd dan terugbetaald f 2.313.70 Hulppostkantoor Santpoort-Station Ingelegd f 10.499.50 Terugbetaald f 7.939.86 Meer ingelegd dan terugbetaald f 2.559.64 Bij vergelijking van de cijfers van de beide instellingen zien we, dat IJmuiden (West) bij de Postspaarbank een „plus" en bij de Nuts spaarbank een „min" opgeleverd heeft. Voor IJmuiden (Oost) is dit juist andersom. Het is wel merkwaardig, dat het kantoor Willebrord- straat van de Nutsspaarbank een toeneming van circa f 6000 opleverde. Het totaal der bij de Rijkspostspaarbank in gelegde gelden bedroeg f 78.611.91, dat der te rugbetalingen f 76.346.17. Het vertrek van de „Op Hoop van Zegen". Inzet: Belangstelling voor het klaarmaken van den logger. AGENDA TE HAARLEM Heden: VRIJDAG 12 OCTOBER Stadsschouwburg: Ballet Trudi Schoop. 8 15 uur. Remonstrantsehe Kerk: Kerkconcert. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „De raadselachtige Mr. X." Doorloopende voorstelling van 7 u. af. Palace: „Schandaaltjes", de eerste non stop revue. Op het tooneel: Manning en Class, draadact. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De zoon van Kong". Op het tooneel: Vier Plastics, jeux Olympics. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 13 OCTOBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Optreden van Louis Davids met zijn Kurhaus-cabaret. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des. avonds.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1